Extra kortingen niet bedreigend voor winstmogelijkheden MASSALE BELANGSTELLING i/OOR „TEXEL IN 1940-1945" J.W. Dekker in jaarvergadering VVV: WiKsm^wou.." INTERNATIONAAL SYMPOSIUM OVER WATERVERVUILING ort geding tegen ierenspitters '-Texel in oorlogstijd" Wie juist calculeert heeft er baat bij In het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee is gisteren een internationaal symposium begon nen waarbij kennis wordt uitgewi- seld over vervuiling van zee en na tuurlijk binnenwater door zware me talen. Aan het symposium wordt deeige 'omen door tachtig chemici, biologen en andere wetenschappers afkomstig uit Nederland, de Vere nigde Staten, Australië, Canada, vrij wel alle West-Europese landen en zelfs China. Het symposium wordt gehouden onder het motto „Com- plexacation of trace metals in natu ral waters" en duurt tot 6 mei. De or ganisatie is onder meer in handen van prof. dr. J.C. Duinker van de uni versiteit van Kiel en drs. C.J. Kramer van het NIOZ. Onderwerp van studie is de voor het leefmilieu bedreigen de aanwezigheid in allerlei vormen van zware metalen in het water. Het gaat hier om zowel fyschische (che mische) als biologische processen; de deelnemers bestaan dan ook voor een derde uit biologen. Dagelijks worden in het NIOZ auditorium voordrachten gehouden, gevolgd door discussie. Ook op iets minder formele wijze bij de onderlinge ont moetingen wordt informatie uitge wisseld. De deelnemers zijn onder gebracht in hotel Opduin en in de ap partementen van 't Kerckeland. ^||SDAG 3 ME11983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het is zeer wel mogelijk om tegen extra lage prijzen in voor- en najaar toeristische acoommodatie te verhuren en er toch nog wat van over te houden. Als een uitgesproken seizoenbe- drijf gedurende ongeveer honderd dagen ,,vol" draait met een goede bezetting, dan moet het mogelijk zijn buiten die periode extra overnachtingen aan te bieden tegen een veel lagere prijs omdat de vaste lasten die vaak meer dan 40% van de omzet uit maken, gelijk blijven. De Vereniging tot Behoud van Na- urmonumenten heeft een kort ge- ig aangespannen tegen vier be- ips pierenstekers van Texel en drie Den Helder. Het geding dient vol- nde week dinsdag voor de Arron- iementsrechtsbank in Alkmaar, tuurmonumenten hoopt via deze :htszaak een eind te maken aan I demonstratief en illegaal pie- isteken op de verboden natte horren. 3e Texelse pierenstekers hebben met negeren van de verbodsborden al er dan 100 processen verbaal opgelo- i Zoals bekend willen de beroepsspit- s een bepaalde periode an het jaar de natte Schorren pieren steken, ntueel geregeld via vergunningen, latuurmonumenten heeft in het ver en overleg toegezegd maar daar is gens de gedagvaarde Texelaars tot op len niets van terecht gekomen. Eis in kort geding is dat het betreden van Schorren bestraft wordt met een on- Idellijk opeisbare boete van T1000,— - - aJTfcN VtRWTWOOOOClUXKO «N Of AEOWTC Wie afgelopen weekend in Oudeschild tentoonstelling Texel in oorlogstijd" tocht heeft, moet wel haast gedacht i n: "Die oorlogstijd was toch wel teuke tijdl" Want ontdaan van alle !™e, angst, vertwijfeling, verbitte- 3. haat, gevoelens van onmacht, e.d. 'den hier op platvloerse wijze de men- 6 overlevingskansen uit die tijd uit- leeld. En het ene „mooie verhaal" na andere deed de ronde. Nee, Jaap lker C.S., oorlog is een verschrikkelijk ■Ook na 40 jaar, en dat feit verdoeze- o op deze oubollige manier romanti- ■n is een slechte zaak, vooral voor Banen die in deze meidagen aan an- 0|ngen denken dan aan koekhappen aierlopen Karei van Empel Den Burg Dat zei WV directeur J. W. Dekker in de VW vergadering die vorige week in De Pelikaan werd gehouden en waar de geruchtmakende uitgestelde actie om door extra kortingen in het voorsiezoen toeristen te trekken, ter sprake kwam. Dekker liet blijken dat de zaak allerminst van de baan is. Hij gaf toe dat de VVV op een verkeerde wijze met deze actie naar buiten is getreden maar het stand punt dat met extra kortingen moet wor den gewerkt om vooral in het beruchte „gat" tussen Pasen en Pinksteren de bedden vol te krijgen, is niet verlaten. De VW leden zullen er na het seizoen meer over horen en de direct belangheb benden zullen tijdig bij het overleg wor den betrokken. Heel gewoon Dekker wees er met nadruk op dat een dergelijk streven niets bijzonders is. Het is in de reiswereld heel gebruikelijk. Het probleem is slechts dat men er op Texel niet aan gewend is. Niettemin klonken er uit de vergade ring geluiden die erop wezen dat het nog wel even zag duren voordat alle Texelse WV leden deze gedachte ondersteu nen. Gerrit Coevert van hotel Den Burg bijvoorbeeld zal blijkbaar nog geen winstmogelijkheden in het kortingsbe- leid en uitte vrees voor verminderde ver diensten en hogere kosten, waarbij hij zich ook huiverig toonde over de plan nen van de VVV om bij Den Burg een nieuw kantoor te bouwen dat een mil joen zal kosten. Dekker legde nogmaals uit dat men bij toeristisch zakendoen be reid moet zijn kortingen en/of een aan merkelijk bedrag voor promotie in de cal culatie op te nemen. Bij een goed be leid, dus als er inderdaad meer boekin gen door komen, komt dat geld er ruim schoots weer uit. Hij wees als voorbeeld op het feit dat de VVV met zijn arrange menten f265 000,— provisie heeft ver diend en met dit geld een omzet van 3 miljoen heeft bewerkstelligd in de be trokken logiessector. „Als we niets had den gedaan zou een groot deel van die gasten nooit naar Texel zijn gekomen. Door ons gezamenlijk in te spannen op dit gebied en met aanmerkelijke prijsre ducties te komen als de markt daarom vraagt, bereiken we ons doel. Dat is niet een belang voor de VW maar een be lang voor ons allen. Wij willen helpen uw omzet te verhogen", aldus Dekker, die er aan toevoegde dat je bij het wer ven van toeristen tegenwoordig niet meer kan volstaan met lofzangen over de mooie duinen en de witte lammetjes maar dat je met duidelijke, aantrekkelijke aanbiedingen moet komen:: een kant en klaar produkt met een leuk prijskaartje eraan. Gerrit Coevert liet zich echter niet bekeren. „De zaak, dat ben je zelf. Als je het goed doet, komen de gasten van zelf. Wat u wilt, gaat ten koste van de gastheer en ten bate van de VVV." Vol is vol Vragen in de rondvraag van de verga dering waren ook aanleiding om uit te leggen waarom Texel niet duidelijker pro fiteert van de toenemende belangstel ling van de Nederlanders voor vakanties in eigen land, terwijl het in andere va- kantiegebieden van het land merkbaar drukker wordt. De verklaring is simpel: tijdens de zomerschoolvakanties is alle accommodatie op Texel altijd volge boekt. Een groter aantal belangsstellen- den kan er dus gewoon niet bij. In ande re vakantiegebieden waar de afgelopen jaren 's zomers nog ruimte over was, wordt de bezetting wel beter. Daaruit mag geconcludeerd worden dat Texel weinig baat heeft bij grotere belangstel ling in de top; het gaat erom de mensen voor en na die periode te trekken en dat gaat niet vanzelf. Nieuwbouw In het begin van de vergadering vertel de voorzitter H.P. Wuis dat de WV met de gemeente een akkoord heeft bereikt inzake de plaats waar het nieuwe VVV kantoor moet komen: aan de Elemert bij „Mont Rosa". De verkeerstechnische aspecten van deze zaak zijn geregeld en de artikel 19 procedure die nodig is om het door architectenbureau Alkema ont worpen (en nog enigszins te wijzigen) bouwplan te kunnen uitvoeren is in voorbereiding. Boekjaar Een andere mededeling was dat het VVV boekjaar (dat nu loopt van 1 no vember tot en met 31 oktober) zal wor den gelijkgesteld omdat dit veel prakti scher is. De consequentie van dit besluit is dat het boekjaar 83-84 (of 84-85) 14 maanden zal duren. Er is een statuten wijziging voor nodig. Promotie De VVV staat positief tegenover het idee om de promotie van Texelvakanties en Texelse produkten grootscheeps en gezamenlijk aan te pakken. Dat wil niet zeggen dat overeenstemming bestaat over de wijze waarop dat moet gebeu ren. Directeur Dekker liet blijken dat de identiteit van de VVV in ieder geval moet worden gewaarborgd. De VW zoekt naar andere mogelijk heden voor een VVV kantoor in Den Hoorn. De als zodanige dienstdoende caravan bij De Naai moet in verband met woningbouw in augustus a.s. zijn verdwenen. Reisgids weg De Vakantiereisgids (naast Wadden eiland Texel de belangrijkste uitgave van de VVV) zal verdwijnen wegens de hoge kosten die eraan verbonden zijn. De va kantiereisgids werd gestuurd aan men sen die belangstelling toonden voor een vakantie-arrangement en gaf informatie over meerdere accommodatievormen; bungalows, hotels, appartementen. De mensen kregen dus ook informatie over accommodaties waar ze niet om hadden gevraagd en in de praktijk is gebleken dat dit verspilling is vooral door de por tokosten die gepaard gaan met de ver zending van de zware reisgids. In plaats van de Vakantiereisgids zullen nu aparte folders worden gemaakt, zodat de adspirant-toerist alleen krijgt waar zijn belangstelling in eerste instantie naar uitgaar. Daarnaast blijft de gids Wadde neiland Texel in ongewijzigde oplage be schikbaar voor de algemene informatie en mogelijk ook nog een nieuwe alge mene folder. Het aantal drukwerken waarover de WV beschikt zal worden uitgebreid. Er komt een brochure over dagtochten en een café-restaurant bro chure met informatie over goedkope maaltijden e.d. De heer H. Bruining zei te vrezen dat „Waddeneiland Texel" nu in belangrijk minder grote aantallen zijn weg naar de adspirant-toeristen zal vinden, maar vol gens directeur Dekker was dat een mis verstand. In de verspreiding van „Wad deneiland Texel" komt geen verandering en het rendement van de daarin door de leden geplaatste advertenties zal dus niet hoeven te verslechteren. Met de verzending van drukwerken is 50 mille per jaar aan portokosten gemoeid. Dekker zei dat dit bedrag o.a. als gevolg van meer selectieve drukwerken (die minder zwaar zijn) ongeveer f10.000,— zal moeten wofden teruggebracht. Computer Directie-assistent Hans Bakker vertel de iets over de voortgang van de auto matisering bij de VW. Van de diensten van vorig jaar in gebruik genomen com puter worden steeds meer gebruik ge maakt. Het leden- en accommodatie bestand zit er in evenals de logies infor matiedienst, de bezettingsinformatie en de postverwerking. Ook de waarschijnlij ke wachttijden bij de boot zullen in de computer wordt gestopt. Zeer binnen kort volgen nieuwe programma's: finan ciële administratie, ledenadministratie, reserveringsdienst en hotelinformatie, voorraadinformatie en begrotingsbewa king, Een en ander moet tegen het eind van de zomer rond zijn, waarmee de computer dan voldoet aan de wensen die bij de aanschaf waren gesteld. In mei zullen de particuliere logiesverstrekkers in de gelegenheid worden gesteld om te kijken hoe de informatieverwerking met de computer verloopt. Er werd op gewe zen dat het noodzakelijk is dat verhuur ders de VVV minstens een keer per week op de hoogte stellen van de bezetting van hun accommodatie. Wie dat ver zuimt, moet weten dat de computer na een week geen „antwoord" meer geeft als de opgave niet is vernieuwd en het is dus zeer in het belang van de verhuur ders om de opgave trouw te doen. Ook als er geen wijzigingen zijn, moet daar van melding worden gemaakt. Alleen op deze wijze kan de WV garanderen dat de bezettingsgegevens nieuw zijn, waar mee veel teleurstelling er ergernis bij var huurders en adspirant-huurders wordt voorkomen. De volgens rooster aftre dende bestuursleden R. Veenstra, M. Warnaar en H.P. Wuis werden met zeer ruime meerderheid van stemmen herko zen. De huidige waarnemend voorzitter H.P. Wuis werd nu definitief tot voorzit ter gekozen. 9rl Leo Thuring en burgemeester Engelvaart met melk, graan en koolzaad op weg naar het dorpshuis. Ook in financieel opzicht is de ten toonstelling een succes geworden. De [Z;~ Z"n°° Va" °»"'nS: t™. Witte, Jurr Beumïes voldoTndëre'"ttStTteten dekken. Tussen 3200 en 3600 mensen hebben zaterdag en zondag in rpshuis 't Skiltje de expositie „Texel in oorlogstijd" bekeken, it enthousiasme voor dit initiatief was algemeen. Vooral de deren die het allemaal echt hebben meegemaakt beleefden tentoonstelling als een groot brok nostalgie. Tal van herinne gen werden wakker geroepen en de verhalen waren dan ook iet van de lucht. Het aantrekkelijke van de expositie was dat it geen dode uitstalling was maar een zeer levende de- onstratie. Haast alle „stands" waren bemand, van alles was werking te zien. tr 3p het terrein buiten was de touwsla- ij van Steigstra volop in bedrijf en op achtergrond klonk het rhytmische efcamp van een fraaie Lister motor die ctriciteit opwekte en aldus twee fraaie leren autokoplampen brandend hield, men werd volop gesponnen, klompen rden verzoold, ketels werden gelapt, werden twee emmers slaolie uit 100 koolzaal geperst en zag je ook hoe de s werd gedaan door middel van een smachine die met behulp van een Ks werd aangedreven. Zo was er nog veel meer te zien. En als het niet om een werkwijze of machine ging, waren de betrokkenen van de andere stands voor tdurend bereid tekst en uitleg te geven. Nog eens? Het is jammer dat deze waarschijnlijk unieke vertoning slechts twe dagen duurde. Heel wat mensen bleken van mening te zijn dat iets dergelijks ergens permanent zou moeten worden op gesteld, liefst op een meer centrale plaats en dat de schooljeugd in de gele genheid zou moeten worden gesteld om er kennis van te nemen. Dat stuit echter op praktische bezwaren. Organisator Jaap Bakker was er nu met weinig moei te in geslaagd zijn enthousiasme op een groot aantal andere verzamelaars en an dere medewerkers over te brengen, maar je kunt van al die mensen niet ver langen dat zij zich langere tijd voor zoiets vrij kunnen maken. Maar een herhaling zit er waarschijnlijk wel in, waarbij dan gebruik kan worden gemaakt van nieu we gegevens en nieuwe vondsten naar aanleiding van gesprekken in het afgelo pen weekend. De expositie werd zaterdagmiddag onder schitterende weersomstandighe den geopend door burgemeester Engel vaart en de uit Rijswijk afkomstige jour nalist Leo Thuring. Dat gebeurde op ludiek-historische wijze. Beiden stapten in kledij uit de veertiger jaren op de fiets met anti-plofbanden en begaven zich naar de boerderij van Zuidewind aan de rand van Oudeschild. Precies zoals dat destijds ging werd hier wat koolzaad, graan en ander noodzakelijk spul ver worven. Dat werd vervolgens naar het dorpshuis gebracht om te worden verwerkt. Burgemeester Engelvaart bracht hul de aan organisator Jaap Bakker en vond dat de collectebus die ter bestrijding van de kosten was neergezet, goed moest worden bedacht. Engelvaart zei dat het goed is dat nu eens eens een oor logstentoonstelling wordt gehouden, waarin niet de nadruk ligt op „vechten en doodmaken" maar op een heel ander aspect: de veerkracht die de burgers aan de dag legden bij het ondergaan van de gevolgen van die oorlog. Daardoor wordt aan de informatie richting jeugd iets toegevoegd zonder dat afbreuk hoeft te worden gedaan aan het besef dat de oorlog in de eerste plaats iets ver schrikkelijks is geweest. Feit is dat er naast de ellende ook humor was, solida riteit, improvisatievermogen en onder ling hulpbetoon. Leo Thuring hield ook een toespraak je, waarin hij „het vliegwiel van de tijd een krachtige slinger gaf" zodat hij in gedachten en gevoelens 38 jaar terug was. Thuring was een van de driehon derd uitgehongerde Amsterdammertjes die begin 1945 naar Texel kwamen, een eiland dat voor hun gevoel overstroom de van melk en honing na het moorden de dieet van „lawaaipap", tulpenbollen. Op Texel was er in eens spek, gebakken aardappelen, karnemelkse pap „in schaamteloze overvloed". Thuring zei dat de beelden van Texel die hij toen op deed beitelscherp in zijn geheugen wa ren gegrifd. „Hier tussen de tuunwoalen van Texel liggen ze, de souvenirs uit drie maanden van mijn leven. Maart tot juni 1945. Het doemt allemaal weer op: de mini-oorlog, die de Georgiërs tegen de Bismarckju- gend voerde en die ik vreemd genoeg beleefd heb als een spannend jongensa- vontuur, mijn eerste liefde, een lente symfonie in agrarische toonzetting, de stille zondagen, waarop ik soms bij hoge uitzondering in de sjees van Smit naar de kerk in Den Burg ging. En tenslotte de bevrijding, die voor Texel weken later kwam dan voor de rest van ons land. Met al die gedachten ben ik vanmorgen op weg gegaan naar Oudeschild. Om hier in het dorpshuis nog een keer een blik te werpen in en voltooid verleden. Het is voor mij een ontroerend weerzien geworden. Texel ik heb je lief."

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7