,,We werken niet alleen uit nostalgische behoudzucht VAN HET RAADHUIS Jaarverslag Landschapszorg Herdenking Georgiërs "1 AAS DER AZEN l Bouwvergunningen Goede vangst en slecht weer Vreemd geld Mededelingen van B. en W. Jaarvergadering sectie jeugdwerk Reünie voor oud- personeel van Parkzicht en Lidwina Verkeersontheffingen AVO-collecte Kleine woningen in Gasthuisstraat mogen Texels Winkeltje in Dorpsstraat Texelpopfestival Bonte avond in Zuid-Eierland Moederdag 19$. speciaal menu HAVEN REST AURi\ TEXEL PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 ME11 boot was door het ministerie van landse zaken vastgesteld op 11 De tocht van Den Oever naar Texel de met de stroom mee een uurtje, aangezien was doorgegeven dat komst om 12.30 uur zou zijn, heb diplomaten een half uur op de staan wachten, alvorens de arriveerden „Het is gemakkelijk om het werk van de werkgroep Landschapszorg af te doen als nostalgische behoudzucht. We worden vaak beschouwd als een lastig groepje met een statische landschapvisie maar dat is een logische zaak als belangen niet parallel lopen. Het streven is er vaak op gericht om dat wat goed is te behouden, maar vaak moeten we onszelf de vraag stellen: wat is het alternatief?", aldus een zinsnede uit het jaarverslag 1982 van de Werkgroep Landschapszorg Texel, waaruit blijkt dat deze groepering een druk jaar achter de rug heeft. Naast een overzicht van de zaken waar de werkgroep op gereageerd heeft, wordt uitgelegd waarom men denkt vaak te moeten protesteren. Behoud van het landschap en alles wat daaronder valt is regelmatig van be lang uit historisch en natuur wetenschappelijk oogpunt maar steeds vaker loopt men tegen zaken aan waar eigenlijk geen compromis mogelijk is. „Eeuwenlang is men er in geslaagd nieuwe ontwikkelingen in het landschap in te passen en daar lag zelden of nooit een bewust inrichtingsbeleid aan ten grondslag", aldus de werkgroep die uit de geschiedenis concludeert dat functio-nele motieven, technische be perkingen en traditie tot landschapsve randeringen leidden. Invulling van het landschap werd aan de eisen van de tijd aangepast en dat is een proces dat natuurlijk nog steeds gaande is. De laatste jaren gaan de eisen des tijds echter hand in hand met een snelle ontwikkeling van de techniek, nieuwe materialen en vooral economi sche gedrevenheid. „Het landschap is of wordt door deze zaken zo gedomi neerd dat van een evenwichtige samen hang met natuurlijke elementen nauwe lijks nog sprake is", aldus het jaarverslag. Schaamgroen De inrichting van een stuk land hangt in sterke mate af waarvoor die grond wordt gebruikt. „De werkgroep is van mening dat daardoor aan de ene kant een waarborg ontstaat voor zorgvuldig onderhoud maar dat een „adequate in vulling van het landschap" dikwijls leidt tot „egaliseren, afbreken, rechttrekken zonder dat daarvoor bevredigende nieu we oplossingen en vormen in de plaats komen." Als voorbeeld wordt genoemd dat ook op Texel de eigentijdse bouw vaak niet als bevredigend wordt ervaren en men het daarom liever verstopt ach ter een groensingel, door de werkgroep „schaamgroen" genoemd. Groensingels met als motief: „Het geeft niet wat er staat. We planten toch alles weg." De werkgroep zegt dat men niet elke vernieuwing wil afwijzen maar dat de overheid naar bouwvormen moet zoe ken die meer aansluiten bij het land schap. „De essentie van het Texelse landschap ligt misschien wel in het ge geven dat het een eiland is, een letterlijk landschappelijke eenheid met daardoor een eigen besloten karakter en dit stelt hoge eisen aan de bescherming en vor ming ervan." Ontsiering Ontsiering van het landschap was een hoofdargument dat werd gebruikt bij het protest tegen de gemeentelijke nota over windenergie. De werkgroep bracht naar voren dat men geen tegenstander is van dergelijke energieopwekking maar dat er eerst een maatschappelijke belan genafweging moet plaatsvinden voordat planologische maatregelen worden ge nomen. Windenergie moet bovendien centraal worden geregeld en in handen van de overheid komen. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend. J. Schouwstra, Noordwester 132, Den Burg voor het plaatsen van een schut ting; S.A. Vet-Snijder, Kikkertstraat 36, De Cocksdorp voor het gedeeltelijk ver anderen van een woning; K.H. Wek king, Duitsland, voor het plaatsen van een garage-berging aan de Kaapstraat 12 te De Koog; J. Wieten, Warmoesstraat 36, Den Burg voor het gedeeltelijk ver anderen van een woonhuis; C.S. de Wit, Duinreep 13, Den Burg, voor het plaat sen van een dakkapel; P. de Graaf, Holle- wal 17a, Den Burg voor het plaatsen van een berging; Handel- en Expl. Mij. Van der Meer B.V., Beatrixlaan 17, Den Burg, voor het gedeeltelijk veranderen van een voorgevel aan de Dorpsstraat 26 te De Koog; J. Haak, Redoute 27, Oudeschild, voor het plaatsen van een windscherm; P. Verbruggen, Velp, voor het vergroten van een zomerhuis aan de Koningsweg 22 te Oosterend. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Zoals bekend tekende de werkgroep o.a. ook protest aan tegen de verplaatsing van het parkeerterrein van Paal 9, het Krimplan, het centraal voorzieningen complex aan de Grensweg en diverse kleinere bouwaanvragen. Gedeputeerde Staten kregen vorig jaar een „gram- brief" van de werkgroep omdat de ge meente en het Waterschap de Redoute en Watermolenweg breder maakten. Dat mocht nog net volgens het oude bestemmingsplan. Er is nog geen aan- legvergunning nodig. Het Waterschap en provinciale Waterschap kregen kritiek op het doodspuiten van fluitekruid en bereklauw, maar tevreden was de werk groep over het later maaien van de weg bermen. „De bermen stonden er mooi bij", aldus het jaarverslag. Stuntvliegen Minder gelukkig was men met het kappen van bomen langs het pad Bremakker;t Mientje en langs het Kruus- kewegje om de afwatering te verbeteren en de gemeente kreeg een boze brief over „het stuntvliegen boven de Muy." Met Rijkswaterstaat is contact opge nomen over de droger wordende Slufter. Mogelijk dat het verleggen van de Sluf terkreek oorzaak is van het sneller droog worden (geen voedsel meer voor foura- gerende vogels). Rijkswaterstaat heeft overleg toegezegd bij het nemen van maatregelen. Het Hoogheemraadschap mocht een protestbrief van de werkgroep beant- woorflatynzak'e'de efffuentfozing van de rioölzuivering De Cocksdorp. Het ant woord was dat de Roggesloot een speci fiek ecologische functie heeft en dat de rioolzuivering deze functie niet zal ver storen. Lozing van het effluent op de Waddenzee kost 2 3 miljoen. Land schapszorg: „Het effect van het effluent op de nabije kreekjes werd niet genoemd." Aan de KLM werd vorig jaar gevraagd waarom het vliegen van Noordzee heli copters vanaf de booreilanden „zonodig over de zuidpunt van Texel moet gebeu ren." De werkgroep is van mening dat men beschikt over een andere, betere aanvlie groute. Bij het overleg werd duidelijk dat vliegveld De Kooij verantwoordelijk is voor deze route omdat er vlak voor de landing oostelijk van het merinekamp mot worden gevlogen. Volgens de mari ne hoeft het aanvliegen boven Texel geen probleem te zijn als de heli's maar op voldoende hoogte vliegen. Daarvoor is speciale apparatuur nodig die de mari ne binnenkort krijgt. De werkgroep heeft, zoals bekend, ook aangedrongen op maatregelen tegen de kustafslag aan de westkunst en noemt het in het jaar verslag „onverantwoord" dat eerst op de SI BAS studie moet worden gewacht voordat maatregelen kunnen worden genomen. De zesde sportviswedstrijd om het kampioenschap van Texel is gevist aan de IJsdijk met zeer slecht weer, regen en harde wind. Toch vielen de vangsten in deze wedstrijd niet tegen en iedere vis ser had na het eindsignaal enkele centi meters vis op de kaart staan. In de afde ling jeugd waren vier deelnemers met 11 vissen en totaal 200 cm. Eerste werd Martin Maat met 70 cm, tweede Martin van der Zwaag met 65 cm en derde Jan Nico van der Ploeg met 51 cm. In de afdeling senioren werd Cor Huis man eerste met 152 cm vis. Tweede was Dirk Roeper met 148 cm en derde Wim Verhagen met 136 cm. Totaal werden in deze afdeling 53 vissen gevangen door twaalf deelnemers. De volgende wedstrijd om het kampioenschap is op 15 mei van 8.00 tot 10.00 uur bij de Krassekeet. Zeehengelen Op 12 mei (Hemelvaartdag) houdt w,De. Sooek" da .jaarlijkse zeehengel- wedstrijd op de Afsluitdijk. Het inschrijf geld bedraagt /10,— efh f 15,75 voor ver voer. Opgeven is mogelijk bij P. Verha gen tot en met zondag 8 mei, telefoon 02220-3986. Op zondag 29 mei heeft de Sportvissersclub Texel een viswedstrijd tegen Ameland. De leden krijgen nog nadere informatie hierover. De wedstrijd wordt gevist van 8.00 tot 11.00 uur op het strand bij het reddingboothuisje. Da heer Kelfn komt van de polltleboot. Achter hem Tembechov en Senatorov. Woensdagmiddag om vijf uur is weer de jaarlijkse herdenking van de gesneuvelden in de Russenoorlog gehouden. Diverse personen en in stanties legden een krans of bloe men bij de gedenksteen op het kerk hof van de Georgiërs op de Hogeberg. Burgemeester J. A. Engelvaart, zijn vrouw en secretaris J. van Dijk legden namens het gemeentebestuur een krans. De heren I. Nikonorov, ambassa deraad, A. Kelin, attaché, majoor E. Tambachov, militair adjunct-attaché en de ambtenaren van de handelsdelegatie A. Solomatin en M. Senatorov, allen van de USSR ambassade legden twee kransen. Voor het persbureau TASS was correspondent O. Pivovarov getuige van de plechtigheid. Zoals ieder jaar waren diverse vertegenwoordigers van vereni gingen die banden met Rusland onder houden aanwezig om de gevallenen met een krans te herdenken. Het betrof hier de heren W. Hulst en H. Goudkuil van de Vereniging Nederland-USSR en da mes van de verenigingen Rodnina uit Rotterdam en Droesjka uit Den Haag. De leden van deze laatste twee vereni gingen zijn veelal in de oorlog in Duits land geïnterneerd geweest en daar met een Nederlandse man getrouwd. Ver scheidene Texelaars legden bloemen bij de gedenksteen. De heer G. Wiersma uit Joure was uit Friesland gekomen om een bos blomen met een rood lint te leg gen uit sympathie voor het commu nisme en als gebaar van anti-fascisme. Den Oever De Russische delegatie werd, zoals gewoonlijk per politieboot vanuit Den Oever aangevoerd. Zij kwamen een paar uur te vroeg aan. Het vertrek van de Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100= f110,75 100= 1 5,49 100= f 36,25 100=f 35,50 100= f132,25 f 30,- f 2,71 f f f f 100= 1= 100= 100= 10.000= 100= 4,21 15,82 17,75 1,90 „Aas der Azen" is vanaf vrijdag te zien in het City theater. Het is Jean Paul Belmondo z'n 61e film. Op zijn vijftigste speelt hij met gemak de rol van een veer tiger, anno 1936 als trainer van de Franse boksploeg, op weg naar de Olympische Spelen in Berlijn. In de trein naar Berlijn ontmoet hij een jongetje dat op vakantie naar Normandië was geweest en nu te rugkeert naar zijn grootouders, die in berlijn een boekhandeltje hebben. Maar het joch heet Karl Rosenblum en dat be tekent dat er in de hoofdstad van het Derde Rijk niemand is die hem van de trein komt ophalen. De winkel is overge nomen door politie-agenten, de ramen zijn ingeslagen en de familie Rosenblum is verdwenen. Belmondo gaat op onder zoek uit. Een grimmig uitgangspunt voor een vrolijke avonturenfilm, het gen re waarin' Belmondo zich heeft be kwaamd. De film werd grotendeels in Duitsland opgenomen en buitenstaan ders werden van de set geweerd: men wilde voor de premiere zoveel mogelijk geheimzinnigheid laten bestaan. Gérard Oury, de regisseur, schreef ook mee aan het scenario. Maar het is vooral Belmon do zelf die het verhaal kiest, de grappen en stunts bijwerkt en het laatste woord heeft. Hij is dan ook zijn eigen produ cent en distributeur. Een zakenman die precies weet wat hij wil. „Er zijn maar weinig producenten die echt persoonlij ke risico's lopen als ze in een film in vesteren", zegt hij. „Maar als ik een film maak, staat mijn eigen geld op het spel." Het is ook Belmondo die heeft besloten dat hij het best op zijn plaats is in avon tuurlijke komedies en dat heeft hij met de film „Aas der Azen" overtuigend be wezen. Vrijdag tot en met maandag in City. Ook is de film op zondagmiddag om 14.30 uur te zien, dan is de entree f6,— p.p. De toegang is alle leeftijden. De jaarvergadering van de sectie jeugd- en jongerenwerk van de Wel- zijnsstichting zal donderdag 16 juni gehouden worden. Daar zal besloten worden of de sectie door zal gaan met het indienen van een AROB- bezwaar tegen het besluit van de ge meenteraad om de nullijn 1982 op het jongerenwerk toe te passen. Een AROB-bezwaar is een bezwaar tegen een gevolgde procedure en gaat dus niet in tegen de inhoud van de beslissing. Tijdens de vergadering zal ook het nieuwe huishoudelijke regle ment van de sectie behandeld worden. Als tijdelijk afgevaardigde van de sec tie in het bestuur van de Welzijnsstich- ting is benoemd de heer S.D. van Wijn gaarden, Trompstraat 17, Oudeschild. M. van Slooten, Tjakkerstraat 16, Den Burg zal de sectie vertegenwoordigen in het bestuur van de Lokale Omroep. De ziekenhuizen Parkzicht en Lid wina in Den Helder houden op te bestaan. Met de opening van het Ge- mini ziekenhuis door Koningin Bea trix dinsdag a.s. is de fusie tussen beide ziekenhuizen officieel beklon ken en dat is voor enkele ex- werknemers van beide ziekenhuizen aanleiding nog eens terug te blikken. Dat gebeurt met een reünie voor oud- personeel die op 17 september in de agora van het Johannes College in Den Helder wordt gehouden. Tijdens de reünie wordt een foto expositie gehouden. De overige activi teiten van die dag staan nog niet vast. Wel staat vast dat veel Texelaars in de ziekenhuizen hebben gewerkt en het or ganiserend comité wil zoveel mogelijk adressen hebben van potentiële reü nisten, zodat ze kunnen worden uitge nodigd. Contactpersoon voor de reünie is mevrouw A. van Diemen, telefoon 02230-11414, toestel 275. We wijzen u erop dat de controle op verkeersontheffingen intensiever plaats vindt. Verzuimt u niet een (nieuwe) ont heffing aan te vragen? Doorgaans ko men daarvoor alleen in aanmerking per sonen of bedrijven die in een afgesloten straat hun garage hebben. Overig bestemmingsverkeer kan in de meeste straten gedurende de daarvoor gestelde en ter plaatse aangegeven tijden terecht. Na 15 juni a.s wordt geen verlopen ont heffing meer geaccepteerd. Degenen die al een ontheffing aangevraagd heb ben krijgen binnenkort bericht. Onthef fing dient te worden aangevraagd door middel van een formulier dat verkrijg baar is op het gemeentehuis, kamer 209. Tussen 16 en 21 mei zal ook op Texel worden gecollecteerd ten bate van AVO- Nederland, de organisatie die zich in spant voor de belangen van zwaar ge handicapten. De AVO houdt zich bezig met bevordering van passende werkmo- gelijkheden, onderwijs en vorming, soci ale revalidatie, toegankelijke recreatie mogelijkheden, bemiddeling bij het ver krijgen van werk, financiële hulp, aange past vervoer, voorlichting over sociale wetgeving en tal van andere vormen van hulp. Wie geen collectant ontmoet kan een bijdrage overmaken op postgiro 625000 ten name van AVO-Nederland in Amersfoort. W. Bakker uit Den Hoorn wil vier kleine woningen bouwen in de Gast huisstraat en heeft B en W gevraagd of dit planologisch mogelijk is. De woningen moeten komen in de plaats van een oude schuur en zullen met een plat dak worden uitgevoerd. Een plat dak op een woning is in het bestemmingsplan Den Burg niet toe gestaan maar als een aangepaste gevel wordt gemaakt die de sfeer van de straat in stand houdt, wil het college wel van deze eis afwijken. Voorgesteld is met ruimtelijke ordening te overleggen over de juiste gevel en in principe medewer king te verlenen aan het bouwplan. Voor de vier woningen is geen contingent be schikbaar en ze moeten daarom in de vrije sector worden gebouwd. ondememers-aktiviteitenl Trix Eelman uit De Koog heeft pand Dorpsstraat 42 een winkeltji pend waar zij uitsluitend Texelse p' ten verkoopt. Het assortiment onder meer uit schaapshuiden, k kaas (van Wezenspyk), gerookt kookt lamsvlees in vacuumverpi van W. Goënga, schilderijen van Bonne, handgeknoopte wand# schapenwol, diverse handwerken, vesten (van Martin Karlas), etc. Hl ven is erop gericht de collectie ni der uit te breiden, o.a. met Texel! holische dranken zoals Boerenj en Juttertje, maar daarvoor is gi telijke ontheffing nodig, die niet" kelijk is te krijgen. Vrijdag 8 juli wordt voor de vien het Texelpop-festival gehouden, popgroepen die willen meedoen zich vanaf heden schriftelijk aan' bij 8. Haak, Pieter van Cuijckstra Den Burg. Bij de opgave moeten vens worden verstrekt inzake menstelling van de band, het soo ziek, speelduur en bijzondere veria (b.v. een eigen drumstel). Opgavei gelijk tot uiterlijk 1 juni maar hel op prijs gesteld als gegadigden al reageren. Nadere informatie is tei gen via telefoon 02220-4954. Vrijdagavond 13 mei wordt in van Zuid Eierland een bonte avi houden, georganiseerd door de j club van Zuid Eierland. Het pr< bestaat zoals gewoonlijk uit sketch en ander vermaak, leder kom; de entree is F2,50. Bi wordt om 20.00 uur. Na de laatst; den toneelavond in de kapel is een kleurig herenjack gevonden; dit de familie Van Bennekom afgehaald. Schelpje huzarensalade o - o - o Kop heldere groentesoep o - o - o Gebakken varkenslende ine, champignonroomsaus, gebakken aardappelen en verse groenten, o-o-o Sorbet met verse aardbeis' en slagroom. f27,SOf 1022261 310 Het restaurant waai altijd alles vers is.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2