Cjroen c/jwartsJ~exeU in het hart-, foorstel van Cor Dros: 3EMEENTEGELD VOOR iOEDKOOP ABONNEMENT Koningin Beatrix opende Gemini-ziekenhuis Bemanning rubberboten voldoende getraind? Vel boren liep oos weg ONGERUSTHEID IN RAADSVERGADERING 1 Pauselijke onderscheiding voor J. Boom Dia-lezing over ,,De taal der wolken" Gedeputeerde op bezoek bij Waterschap St. Donatus houdt open huis Ds. W. A. Soesan overleden 0 JAARGANG Nr. 9780 Woensdag 11 mei 1983 dactie. Harry de Graaf, Pehkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; ms Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Bk van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 or advertenties, abonnementen, etc.: igeveld 6 De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs H6,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17 636. Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr 67 34.60.398. Texels Belang zal zich hardmaken voor een goedkoop TESO- rabonnement voor Texelaars. Deze partij is van mening dat de gemeente oet meebetalen aan de financiering van het goedkope bootkaartje. Dit ndpunt werd dinsdagavond in de rondvraag van de raadsvergadering iar voren gebracht door Cor Dros, die vond dat het maar eens uit moet zijn et het wijzen naar rijk en provincie als het om een goedkoop Texelaars- onnement gaat. ,,We moeten eerst de hand in eigen boezem steken en on- irzoeken of het mogelijk is dit TESO-kaartje als gemeente te subsidiëren". Dros, die aanvulde zelf wel financiële mogelijkheden in de gemeentebe- oting te zien, maar eerst van het college en de raad wilde vernemen of n in principe bereid is mee te betalen. ,,We wonen op een eiland met or- en nadelen en mogen als gemeente wat betreft het nadeel best wat Kor de burgers doen". Het Texels Belang raadslid vroeg ook wanneer de schoutshuispoort van Hotel De Lindeboom definitief in de oorspron kelijke kleuren wordt geschilderd. Wet houder Schilling kon daar geen ant woord op geven en beloofde navraag te zullen doen, vooral omdat de gemeente subsidie heeft gegeven voor dit schilderwerk. Het pleidooi van Dros zorgde voor een otionele reactie van het Pakt-raadslid an Welboren, die onder de uitroep handelijk" demonstratief de raads- il verliet. Ha afloop van de vergadering drukte Pakt-man het Texels Belang-raadslid de hand en gaf te kennen dat zijn ie reactie een uitvloeisel was van egen jaar aktievoeren voor een goed- ip abonnement". Welboren verweet >s dat hij als TESO-commissaris uit is goedkoop succes, ,,nu het TESO- np financieel zinkende is". De raad ift zich volgens Welboren meerdere len uitgesproken voor een goédkoop jnnement maar Texels Belang heeft nooit gesteund. ;or Dros deelde later desgevraagd e, dat de gemeente nooit heeft uit- iproken of men zelf geld in een goed- >p abonnement wilde steken. Hij liet ken financiële mogelijkheden te zien 1de rente van de saldi-reserve. „Voor rente heeft Texel hard gewerkt en ir kunnen we iets voor terugdoen", igelijk zal een financiële bijdrage ook gunstig effect hebben op rijk en pro- Jcie, zodat deze instanties alsnog ook de brug komen, meende het Islid 'ethouder Schilling deelde mee, dat voorstel van Dros besproken zal wor de commissie Ruimtelijk en ■svestingsbeleid. Sandershuis 'an van Asselt zei uit de krant verno- te hebben dat het college een bou- janvraag van Staatsbosbeheer om in Sandershuis een informatieruimte in ichten had goedgekeurd. Wethouder lilling zei dat het college nog geen ilissing had genomen over een bouw- gunning maar dat men uitsluitend te nen had gegeven dat SBB een rwaanvraag mag indienen omdat de ogde informatieruimte veel kleiner opzet is dan aanvankelijk werd acht. Gratis storten De VVD-er Joop van der Meer vroeg of de dagen gratis storten op de vuilstortplaats waren afgeschaft. In het verleden waren er enkele gratis stortda- gen op de belt ten tijde van de meierblis, vooral bedoeld om het vuur van konin ginnedag vrij te houden van allerlei niet brandbaar materiaal. Wethouder Baren- dregt antwoordde dat gestopt was met het gratis mogen storten omdat veel be drijven en particulieren het vuil opspaar den tot het voor niets mocht worden ge bracht. Het afschaffen van het gratis storten had er niet in geresulteerd dat de meierblissen vervuild waren met on brandbare materialen. Gerbrand Poster van de VVD vroeg wanneer het nieuwe parkeerterrein van Paal 9 wordt aangelegd en of er bij enke le afslagen van de Pontweg invoegstro- ken kunnen komen om de doorstroming van het snelverkeer te bevorderen. Wat betreft het parkeerterrein vertelde wethouder Schilling dat niets het nieu we parkeerterrein nog kan tegenhouden, maar wanneer men precies start met de aanleg wist hij niet. Als de raad in- voegstroken wil op de Pontweg zal dat kenbaar gemaakt moeten worden in de desbetreffende commissie, zodat deze wens op de investeringslijst van volgend jaar kan worden gezet. Verbranding De PSP-er Peter Bakker wilde van het college een beleidsnota over de conse quenties van het provinciaal afvalstof- fenplan waarin is voorgesteld om in Alk maar een grote verbrandingsoven te plaatsen voor vuilverwerking voor heel Noord-Holland. Bakker zag voor de ge meente nogal wat financiële haken en ogen en wilde de kosten op een rijtje om dan eventueel met alternatieven voor de dag te kunnen komen. Wethouder Ba- rendregt zei dat de financiële conse quenties op dit moment nog niet zijn te geven, omdat er nog veel onderzoek moet worden verricht. Het college heeft ingestemd met de plannen van de pro vincie, maar dat betekent niet dat men er voorgoed aan vastzit. Toegezegd werd tussentijds te rapporteren over het provincie-onderzoek. Echoput „De verkeerskuilen in de Ankerstraat zijn te diep. Bewoners weten de snel- heidsremmende voorzieningen te omzei len, maar een vreemde loopt schade aan zijn auto op als hij midden in de kuil duikt", zei de CDA-er Ben Daalder. Hij vroeg of het college iets kon doen tegen deze „echoputten". Schilling beloofde het te zullen onderzoeken. Het feit dat de helicopterdiensten die gebruik maken van het vliegveld De Kooy ontevreden zijn over de faciliteiten en service daar was voor Cor Dros aan leiding te vragen of vliegveld Texel niet iets met deze onvrede kon doen. „Als wij op Texel de deur voor ze open zetten, vliegen ze misschien wel bij ons binnen", zei hij. Wethouder Schilling vertelde dat er enkele aanvragen waren binnengeko men om het vliegveld te mogen gebrui ken buiten de gewone uren en deze ver zoeken worden binnenkort behandeld in de commissie Algemeen en Organisato risch beleid. Juulke Swarthoff overhandigde koningin Beatrix bloemen bij de ingang van het Gemini-ziekenhuis. Het al enige tijd functionerende Gemini ziekenhuis te Den Helder is dinsdagmorgen officieel geopend door koningin Beatrix. Hiertoe zette zij haar handtekening op een meta len plaat, die zal worden ingemet- selds in het monumentje bij de hoofdingang. De plaat werd eve neens ondertekend door de vijf jaar oude Rachel Former, die, toen ze ruim een uur oud was, de eerste paal van het ziekenhuis heeft geslagen. Bij het betreden van het ziekenhuis kreeg koningin Beatrix bloemen aangeboden van de Texelse Juulke (Juliana Maria Beatrix) Swarthoff. De heer J. Th. Boom uit Oude- schild is zaterdagmiddag geëerd net de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Dat ge beurde tijdens de kerkdienst die werd gehouden ter gelegenheid van z')n 45-jarig huwelijks jubileum. Pastor Kolkman die de dienst in de Maqinuskerk van Oudeschild leid de, overhandigde de onderschei ding aan mevrouw N. Boom-de Graaf die het ereblijk vervolgens bij baar man opspeldde. De heer Boom werd door de kerkelijke autoriteiten voor het pauselijke lintje voorgedra gen wegens zijn langdurige en bij zondere verdiensten op kerkelijk en algemeen maatschappelijk gebied. Boom was vijftig jaar lid van het Ou deschilder kerkkoor; de helft van deze periode fungeerde hij als diri gent. Verder maakte hij deel uit van bet bestuur van de parochie Oude schild toen deze nog zelfstandig was. Van belang werden ook geacht 'al van andere activiteiten die Boom aan de dag legde, zowel in zijn woonplaats als elders op Texel. De gemeente schaft binnenkort ten behoeve van de strandbe- waking drie snelle rubberboten aan waarmee totaal f35.500,— is gemoeid. Hiermee kan de hele Texelse westkust een zekere ma te van bewaking krijgen. De boten worden gestationeerd bij paal 9, De Koog (Badweg) en paal 28. Vooral in geval van onge lukken op zee kan met een rubberboot snel hulp worden gebo den en ook is het mogelijk hierdoor de naaktstranden van paal 9 en 28 een beetje in de gaten te houden, al zal van echte strand- bewaking geen sprake zijn. In de gisteravond gehouden raadsver gadering sprak Paul Kikkert van Texels Belang echter twijfels uit over de vraag of er wel voldoende getraind personeel zal zijn voor deze boten. Ook vroeg hij zich af hoe de communicatie zal zijn tus sen de boten als ze eenmaal zijn uitgeva ren en de mensen op de wal. Geen overleg? Dirk Terpstra van het Pakt had verno men dat de gemeente de drie boten heeft aangeschaft zonder overleg met de mensen die ermee moeten omgaan, de strandbewakers van de Kon. Neder landse Bond tot Redden van Drenkelin gen. Hij vond dat een ernstig feit. De KNBRD heeft veel ervaring en had bij de zaak betrokken moeten worden. Hele maal schrijnend vond Terpstra dit in het licht van het feit dat de KNBDR een po lyester boot heeft geschonken voor de Texelse strandbewaking en inmiddels heeft besloten nóg zo'n boot te geven. Barendregt zei dat er met de KNBRD wèl contact is geweest. Het door deze bond aanbevolen type boot heeft de ge meente echter niet willen kopen wegens te hoge kosten. Van een tweede poly ester boot die de KNBRD wilde schen ken wist de wethouder niets af. Verder twijfelde hij er niet aan dat de KNBRD voldoende ervaring heeft in het varen met snelle rubberboten. Wel is het nodig dat die ervaring aan meerderen wordt doorgegeven, zodat steeds meer strand bewakers met de boten kunnen omgaan. Mobilofoons Peter Bakker wees er op dat mobilo foons zullen moeten worden aange schaft om communicatie tussen boten en vaste wal te hebben. Vooral bij paal 9, waar de boot (als die in zuidelijke rich ting vaart) al gauw uit het zicht van de bewakingspost is, is dat nodig. Dirk Terpstra zei door de wethouder niet te zijn gerustgesteld. Oqk Kikkert vond dat de wethouder te makkelijk denkt over het varen met rubberboten, die in de branding zeer gevaarlijk kunnen zijn als de inzittenden er niet goed mee kunnen omgaan. In ieder geval is een automa tisch anker nodig om te bereiken dat de boot op zijn plaats blijft na kapseizen. De wijzigingen in de nota kleine wa tersport werden door de raad goedge keurd en in de Alg. Politieverordening verwerkt. Jan van Asselt van Texels Be lang wilde echter meer vrijheid en vond dat hij in die wens al aardig tegemoet was gekomen, maar nog niet voldoende. Hij stemde daarom tegen. Wethouder Schilling van dezelfde partij meende dat de overheid het recht en de plicht heeft regulerend op te treden. „Het gaat er niet om om mensen in hun vrijheid te beknotten maar om ieder zo goed en veilig mogelijk te laten recreëren". Ben Daalder van het CDA had klach ten gehoord over het ongeorganiseerde surfen en catamaranvaren aan de Wad- denkust. Hij vroeg om betere controle op naleving van de regels. Dat laatste werd door de wedhouder toegezegd. Wat nu is vastgelegd, moet worden na gekomen en als er aanleiding voor is zal de situatie volgend jaar opnieuw worden bekeken. Dirk Terpstra liet blijken dat ernstig moet worden getracht die con trole effectief uit te voeren. Het zou niet juist zijn om straks de regels opnieuw te versoepelen, omdat er in de praktijk van controle niets terecht komt. Reflector Op dringend verzoek van Ben Daalder werd besloten alsnog een verplichting toe te voegen: alle sportvisbootjes die vanaf Texel opereren zullen (o.a.) voor zien moeten zijn met een radarreflector. Zonder zo'n reflector is zo'n kleine boot in mist of duisternis moeilijk op te spo ren, wat werd bevestigd door KNZHRM- redder Paul Kikkert. Juulke Swarthoff is werkzaam in het ziekenhuis en werd voor het aanbieden van de bloemen uitgekozen vanwege de bijzondere geschiedenis die aan haar voornamen is verbonden. Zij werd na melijk in 1944 geboren op de verjaardag van (toen) prinses Beatrix; 31 januari. Haar vader wilde haar met de genoemde namen aangeven maar de toenmalige NSB-burgemeester van Texel stond dat niet toe. Na de oorlog schreef Swarthoff een brief aan de koningin waarin hij ver zocht of de verboden namen alsnog in het bevolkingsregister konden worden opgenomen en dat werd, uiteraard, bij koninklijke brief toegestaan. Fusie Het Gemini ziekenhuis is ontstaan door een fusie van het voormalige Ge meente Ziekenhuis Parkzicht en het R.K. Lidwina Ziekenhuis. Het gesprek daartoe begon tussen de beide ziekenhuisbestu ren in 1965. In 1972 werd de Stichting Gemini Ziekenhuis opgericht en begin 1974 werd de samenwerking geconcreti seerd. Omdat het Lidwina ziekenhuis zo danig verouderd was dat het gesloopt moest worden, werd besloten Parkzicht te renoveren en te vergroten. Dat bracht het voordeel mee dat van twee zieken- Voor de Texelse vereniging voor weer- en sterrenkunde en andere belangstel lenden houdt de heer G.W.Th.M. de Bont van het KNMI in De Bildt een le zing met dia's onder het motto „De taal der wolken". De bijeenkomst wordt za terdagmiddag 14 mei gehouden in „De Schakel" bij de Herv. kerk in Den Burg, aanvang 15.00 uur. Gesproken wordt over de vormen waarin wolken voorko men, met welke weersgesteldheid zij sa menhangen en welke weersvoorspelling op korte termijn aan de hand daarvan kan worden gemaakt. Er bestaat ruim schoots gelegenheid voor vragen stellen en discussie. Het Waterschap Texel krijgt vrij dag bezoek van de gedeputeerde voor waterstaat en wegen de heer J.K. Alma. De provinciale bestuur der arriveert om 10.00 uur op Texelm waar hij in het Polderhuis aan de Vismarkt wordt ontvangen door het Waterschapbestuur. Dijkgraaf M. Roeper Pzn. zal een toelichting ge ven op taken en geschiedenis van het waterschap. Vervolgens wordt een uitgebreide rondrit over het ei land gemaakt, waarmee het bezoek wordt afgesloten. huizen uit de eenvoudigste categorie overgegaan kon worden naar één zie kenhuis uit de middencategorie, zodat allerlei extra mogelijkheden bereikbaar werden. Vanaf 1 februari van dit jaar, toen de nieuwe psychiatrische afdeling in gebruik werd genomen, is het nieuwe ziekenhuis volledig in gebruik. De biologische boerderij St. Donatus houdt zaterdag open huis van 11.00 tot 15.00 uur. Een ieder kan het bedrijf dan bekijken en de medewerkers van St. Do natus zullen deskundige uitleg geven over het vervaardigen van de biologische zuivelprodukten kaas, kwark, karnemelk en boter. De open dag wordt gehouden in het kader van een landelijke actie waarbij alle Nederlandse zuivelproduce- rende biologische bedrijven (ongeveer 35) zaterdag de deuren openen. «ui In een ziekenhuis van zijn woonplaats Drachten is vrijdag emeritus-predikant W.A. Soesan overleden op 73-jarige leeftijd. Dominee Soesan was een uit zonderlijk lange periode predi kant van de Hervormde gemeen te De Cocksdorp-Eierland: van 1949 tot 1969. Hij vertrok in okto ber '69 naar Wijnjeterp- Duurswoude. Dominee Soesan was bijzonder populair. In 1963 kreeg hij van zijn gemeentele den een auto als'geschenk. Do minee Soesan was gedurende tien jaar ook lid van het dage lijks en het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1