Cjroen 'wartsjexehin het hart-, Makaturebank voor vrijwilligers Animo van fwerkgevers" valt nog tegen mM, Nu meer dan 150 aanmeldingen ZE KUNNEN ALLEMAAL MEE NAAR GEORGIË PARA BOOGIE BEGONNEN n GEOPEND Horeka-afhaalcentrum BARON DIEPVRIES B.V. DINSDAG 17 MEI 1983 ledactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, lans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 en liek van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223» 964 _.r advertenties, abonnementen, etc aiïgeveld De Rooy B.V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Biefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ^16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. Maandag gaat op Texel een vakaturebank voor vrijwilligerswerk van itart.Het is een initiatief van de gemeentelijke werkgroep bestrijding van augdwerkloosheid, die dertig banen zal aanbieden die door niet-werkenden net behoud van uitkering kunnen worden uitgevoerd. De werkgroep heeft ten paar maanden geleden 33 instanties aangeschreven met de vraag of nen ruimte heeft voor vrijwilligerswerk. Zeven daarvan hebben positief ge- eageerd, waarvan een aantal meerdere vrijwilligersfuncties kon aanbieden. )e praktische uitvoering berust bij het Mensen Zonder Werk project die de werklozen zal benaderen met een vakaturekrant en het vrijwilligerswerk ad- ninistratief zal begeleiden. Een vakaturebank met werk voor vrij willigers bestaat in diverse andere plaat- en al geruime tijd. De werkgroep (met ertegenwoordigers van de sociale lienst, het arbeidsbureau, MZW en het iugdwerk) heeft eerst bij andere projec- en geïnformeerd voordat men de Texel- e vakaturebankplannen verder uitwerk- e. Essentieel bij die voorbereidingen was de vraag in hoeverre men concur- sntievervalsende functies ging aanbie- len waar de „werkgever" misbruik van ou kunnen maken en waardoor het annemen van betaald personeel achter wege zou bijven. De werkgroep is voor e Texelse vakaturebank uitgegaan van e richtlijnen van het ministerie van WC en de ervaringen van andere rojecten. De beslissing om een vakkundige, juri- isch sluitende vakaturebank op te zet- in werd genomen na de positieve erva- ngen met het vrijwilligerswerkproject an Staatsbosbeheer in bos en duinen want na afloop gaven zeven van de ne en vrijwilligers te kennen graag met dit lerk te willen doorgaan. Overigens was it een project dat volgens de nu op- estelde regels waarschijnlijk niet meer aanmerking zou komen voor vrijwilli- eiswerk. Het werk werd nl. uitgevoerd mdat Staatsbosbeheer dit jaar veel linder subsidie krijgt voor duin- en bos- nderhoud. De werkgroep is van me- ing dat dét geen reden mag zijn onbe- aalde vrijwilligers aan te trekken. „De verheid onttrekt zich dan aan een stuk erantwoordelijkheid en als je het werk an door gratis krachten laat opknap- ren, komen ze daar nooit achter", aldus lan Kramer, voorzitter van de werkgroep lestrijding jeugdwerkloosheid. Het SBB roject gold echter als proef en het feit at de vrijwilligers graag wilden door- aan was voor de werkgroep reden een n ander verder uit te werken. Soorten Overeenkomstig de rijksvoorschriften ijn er drie „soorten" vrijwilligerswerk: li vnjwilligersplaatsen, stageplaatsen nklusjeswerk (incidentele hulp). Vooral loor de stageplaatsen zijn een groot iantal voorschriften van toepassing. Het werk moet als „leerervaring" dienen roor de werkloze en is speciaal bedoeld roor schoolverlaters die nog niet aan het irbeidsproces hebben kunnen deelne- nen. De maximum leeftijd voor het ver ruilen van een stageplaats is 23 jaar. Het „gewone" vrijwilligerswerk is ge- icht op niet-werkenden van alle leeft ij len en mag, om doorstroming te bevor deren, niet langer dan een half jaar door iezelfde persoon worden gedaan. Een rrijwilliger die in een periode wil afha len, mag dat met een korte opzegter mijn. Als men betaald werk vindt, geldt bet uiteraard niet en kan hij of zij meteen stoppen Het vrijwilligerswerk wordt ter plekke begeleid en daarnaast neemt het MZW-project regelmatig contact op met de vrijwilligers en de „werkgevers". Geen zin Jen Kramer zegt met nadruk dat vrij willigerswerk niet betekent dat men zelf de werktijden kan bepalen en weg kan blijven als men een dag „geen zin beeft" „Het is vrijwillig maar beslist niet vrijblijvend." Wie interesse heeft voor een baan uit de vakaturefolder kan con- tact opnemen met het MZW-project waarna deze instantie een oriënterend 9esprek regelt met degene die de vaka- 'ure aanbiedt, Als beiden tot de conclu sie komen dat een goede samenwerking gewaarborgd lijkt, en de aard van het werk staat de vrijwilliger aan, dan wordt een contract gemaakt dat wordt gede poneerd bij de sociale dienst. In dat con tract zijn de arbeidstijden geregeld en de Periode waarin men als vrijwilliger wil werken. Voor sommige vakatures is er een kleine vergoeding naast de uikering, wet ook in het contract wordt vastge- egd De vrijwilliger wordt door de vaka turebank verzekerd voor de werkperiode en er is een reiskostenvergoeding. Ook voor het vervullen van stageplaatsen geldt doorgaans een maximale termijn van een half jaar. Boventallig De vrijwilligers kunnen ervan over tuigd zijn dat ze door gratis de handen uit de mouwen te steken geen belemme ring zijn voor het creëeren van ar- beidslaatsen want volgens de werkgroep is elke vakature nauwkeurig „gecheckt". Zoals gezegd, degenen die door vermin dering van subsidie op loonkosten nu met vrijwilligers aan de slag willen, ko men niet in aanmerking en ook moet vast staan of er de laatste jaren geen mensen zijn ontslagen waarvoor nog wel geld beschikbaar is. Deze controle op de werkgever is niet eenmalig. Regel matig zullen de boeken worden doorgelicht. „Het gaat om zogenaamde bovental lige arbeidsplaatsen, oftewel werk dat anders nooit zou gebeuren.Extra werk waarvoor geen enkele bijdrage beschik baar is en waarvoor voorlopig ook geen geld voor komt", aldus Kramer die enke le voorbeelden noemt. Een goede leverancier van vrijwilli- gersplaatsen is het NIOZ met vakatures: van laboranten met Mavo diploma tot een typiste of een medewerker voor on derhoud van het aquarium. Deze instan tie krijgt al vele jaren hetzelfde subsidie bedrag voor personeel en het aantal werknemers is dan ook lange tijd constant. Dat zal in de toekomst zo blij ven en de vrijwillige baantjes (het NIOZ heeft overigens al enkele personen met behoud van uitkering in dienst) worden door de werkgroep dan ook als „extra" aangemerkt. Therapeut Verder zal de vakaturebank volgende week vrijwilligerswerk bieden voor o.a. Het Agrarisch Museum (onderhoud van tentoonstellingsmateriaal), Verpleeghuis Texel (medewerker voor de huishoudelij ke dienst, een inrichtingsassistent en be zigheidstherapeut als leer-werkervaring), de Bartimeushoeve (onderhoudswerk), Bureau Medische Sportkeuring (admi nistratief werk), Stichting Texel Vakantie Gehandicapten (medewerkers voor de grote inzamelingsactie) en het Maritiem Museum (technische medewerkers). Over de brug Slechts zeven van de 33 aangeschre ven instanties hebben gereageerd en dat is een aantal dat de werkgroep tegen valt. Men verwacht wel dat er nog enke len over de brug zullen komen als de va katurebank voor de niet-werkenden in een behoefte blijkt te voorzien. Het heeft vooral verwondering gewekt dat de gemeente niets van zich-heeft laten horen. „In andere plaatsen hebben ge meenten wèl mogelijkheden voor vrijwil- ligerswerk maar op Texel hoor je niets", aldus Jan Kramer die het „vreemd" noemt dat men wel steeds kenbaar maakt dat er veel werk blijft liggen we gens een tekort aan menskracht en financiën. Werklozen die iets voelen voor een vrijwilligersbaantje kunnen terecht in dorpshuis d'Ouwe ULO waar een „vaka- turebak" staat opgesteld en waar men bij het MZW (tel. 02220-4300) meer in formatie kan krijgen. Uiteraard is het de bedoeling dat het niet bij 30 vakatures blijft maar dat de bak steeds voller wordt. Onder degenen die zich hebben aangemeld voor de 10-daagse vliegreis naar Georgië in oktober a.s. hoeft niet te worden geselecteerd. Hoewel het reisgezelschap aanmerkelijk groter is dan was verwacht, is komen vast te staan dat men zich aan een veel grotere club kan aanpassen. Het maximum ligt bij 200. Momenteel hebben zich meer dan 150 mensen aangemeld. Vrijdagavond j.l. waren die bijna allemaal in hotel De Lindeboom waar ze nadere informatie kregen over de reis en waar ze zich definitief konden aanmelden. Wie verhinderd was deze avond bij te wonen, kan zich voor het verkrijgen van het in schrijvingsformulier en de visu- maanvraag vervoegen in de drukke rij van de Texelse Courant. Na invul ling kunnen de formulieren hier ook weer worden ingeleverd, zodat ze gezamenlijk naar het Reisburo Vernu kunnen worden gestuurd dat de for maliteiten voor de reis verder afhan delt. Ook nieuwe gegadigden die zich tot dusver niet hadden aange meld, kunnen hier terecht. Aan het begin van de bijeenkomst van vrijdagavond vertelde burgemeester J. Engelvaart over de reis, die hij vorig jaar met zijn vrouw naar Georgië heeft ge maakt. Bij die gelegenheid ontstond het plan om te bevorderen dat een veel gro ter aantal Texelaars met deze Sowjet- republiek zou kennis maken. Texel zal worden opgenomen in de „steden band" die de Georische hoofdstad Tibli- si onderhoudt met diverse steden in de wereld. Er werd een film over Georgië vertoond en werden dia's geprojecteerd die door Nan Huijsman, Piet van Heer waarden, Jan Brandenburg en Siem Zijm waren gemaakt toen zij vorig jaar met een camper naar Georgië reden. Na de pauze waarin ieder zijn in schrijvingsformulier en visumaanvraag kon afhalen werd een film vertoond over Tiblisi en liet de burgemeester dia's zien die hij vorig jaar heeft gemaakt. Er waren onder andere beelden bij van de kranslegging. Bij het stellen van vragen aan het slot van de bijeenkomst werd door directeur H. van de Kamp van het reisburo Vernu onder andere verteld dat de deelnemers aan de reis gewoon Nederlands geld kunnen meenemen en dat het visum dat aan de deelnemers wordt verstrekt een groepsvisum is, waarvan in het paspoort geen melding wordt gemaakt. Ook zul len in het paspoort geen Russische stempels worden gezet. Overigens is dat volgens Van de Kamp niet van belang want het verhaal dat men bij het bezoe ken van andere landen hinder onder vindt, wanneer men eenmaal in de Sow- jet Unie is geweest, is uit de lucht gegre pen. Ook omgekeerd zijn er geen proble men. Wie wel eens in de Verenigde Sta ten of China is geweest, zal om die re den het visum voor de Sowjet Unie niet worden geweigerd. De burgemeester (die in verband met de ijszeilsport zowel in Rusland als de Verenigde Staten en Canada is geweest) bevestigde dat. Ver der werd het nodige verteld over de mo gelijkheid dat tijdens de reis rekening wordt gehouden met vetarme, zoutarme en andere voorgeschreven diëten. Wie medicijnen gebruikt en ze wil aanvullen of (bij verlies) vervangen, kan dat in de Sowjet Unie doen maar het is dan wel nodig dat de huisarts op Texel een re cept in Duits of Engels meegeeft. Programma Over het programma dat de Texelaars in Tiblisi te wachten staat kon nog niets worden meegedeeld. Het is wel duidelijk dat de Georgiërs er iets bijzonders van willen maken, maar het moet allemaal nog geregeld worden. Het programma zal eind of begin september aan de deel nemers worden toegestuurd. In oktober kan het in Moskou al Drukte rond het hoofdkwartier van de paraboogie Op de achtergrond hetmobiele café" van Guus Buys. sneeuwen maar de kans op mooi na jaarsweer is even groot. „Een extra wol letje mee, kan geen kwaad", luidde der halve het advies. In het veel zuidelijker gelegen Georgië kan op een temperatuur van omstreeks 20 graden worden gere kend. De prijs voor de diverse excursies zijn bij de reis- en verblijfskosten inbe grepen. Er zal vrijwel zeker sprake zijn van „over aanbod". Wie geen zin heeft, hoeft echter niet mee en kan zich in Ti blisi of omgeving naar eigen idee verma ken. Verlanglijstje „U mag in het wild rondlopen, maar zeg het wel even tevoren", aldus Van de Kamp, die erop wees dat vérgaand reke ning zal worden gehouden met de wen sen van de Texelaars. Als zij tijdig via Vernu laten weten wat zij graag willen, .wordt dat zo mogelijk geregeld. Dit ver langlijstje moet uiterlijk begin augustus bekend zijn. Bij het bezoek kan worden gerekend op gidsen die Duits, Engels spreken, misschien zelfs Nederlands. Een ontmoeting met Georgiërs die in 1945 aan de opstand op Texel hebben meegedaan staat vrijwel zeker op het programma. Texelaars die adressen hebben van Georgische relaties doen er verstandig aan hen alvast op het komende bezoek te attenderen, zodat ze er voor kunnen zorgen dat ze tegen die tijd thuis zijn. Fotograferen is in de Sowjet Unie even vrij als in Nederland, aldus Van de Kamp. Dat betekent dat alles op de foto mag, met uitzondering van militaire ob jecten waaronder ook spoorweginstalla ties vallen. Kleurenfilms kan men in de Sowjet Unie beter niet kopen, omdat deze films in ons land niet kunnen wor den ontwikkeld. Het is voordelig en praktisch om het vervoer van Texel naar Schiphol geza menlijk per bus uit te voeren. De Texelse Courant zal dat regelen en er tijdig het nodige over bekend maken. Het is de bedoeling tegen het eind van de zomer nog een tweede ontmoetingsavond te houden. Donderdag is op het vliegveld Texel de jaarlijkse „boogie" van het Paracentrum begonnen. Wegens het toen zeer slechte weer werd vrijdag met het springen begonnen. De boo gie duurt tot maandag a.s. en de in druk bestaat dat er minstens zoveel parachutisten zullen meedoen als vorig jaar. Momenteel zijn er 230 in schrijvingen, maar in de praktijk is gebleken dat er na de officiële start van het evenement nog tientallen bijkomen. Ongeveer de helft van de springers bestaat uit buitenlanders. Werd de eerste twee jaren gebruik ge maakt van een Dakota waarmee de pa rachutisten worden gedropt, deze keer doet men het met een kleiner type vlieg tuig: een gehuurde Twin Otter. Het na deel daarvan is dat hiermee niet meer dan twintig para's kunnen worden ver voerd zodat ook niet meer dan dit aantal kan worden afgeworpen. Het breken van het record wat betreft het aantal is dus bij voorbaat onmogelijk. Wel zal worden getracht het Nederlands record stapel tjes bouwen" te breken. Daarbij wordt door een zo groot mogelijk aantal para's tijdens het vallen een „toren" gevormd waarbij de ene para met de voeten de parachute van de andere raakt. Het we reldrecord staat op twintig personen en als alles meezit kan dat op Texel worden geëvenaard Het probleem is om twintig parachutisten met de daarvoor vereiste zeer grote ervaring bijeen te krijgen. Uit eigen land zijn die er onvoldoende, ge hoopt wordt dat het aantal kan worden gehaald met inschakeling van een groep ervaren Belgische para's. Sneller De Twin Otter biedt overigens ook een voordeel boven de Dakota. Dit toestel, beroemd om de zeer korte baan die no dig is voor landen en opstijgen, kan veel sneller klimmen dan een Dakota. Reeds twintig minuten na de start wordt de voor het langdurig vrije valspringen be nodigde hoogte van ongeveer vier kilo meter bereikt. Bij een Dakota duurt dat minstens een half uur. Toch zal voor vol gend jaar worden getracht weer over een Dakota te beschikken. Het Paracen trum heeft de hoop gevestigd op de juist opgerichte Dakota-club die het in de lucht houden van dit beroemde vlieg tuigtype als doelstelling heeft. Gezien de niet commerciële opzet van de club wordt verwacht dat men zo'n kist onder aanvaardbare condities kan gebruiken. Mis Het is uiteraard de bedoeling dat de springers terecht komen op een daartoe aangewezen plek op het vliegveld, maar dat lukt niet altijd. Het kwam de afgelo pen dagen voor dat de para's in het boe renland in de omgeving van het vliegveld neerkwamen. Vooral zondag gebeurde dat als gevolg van de onstabiele opbouw van de atmosfeer waardoor op spring- hoogte een heel andere wind woei dan beneden. Zondag meende een Texelaar te zien dat een parachutist met een niet geopende parachute te pletter viel. Bij navraag bleek dat gelukkig onjuist te zijn. Er hebben zich tot dusver geen on gelukken voorgedaan. Wel is het enkele keren gebeurd dat de hoofdparachute niet open-ging, zodat de springer zijn reservechute gebruikte en de hoofdchute afwierp. De vrij snel neervallende niet uitgevouwen hoofd chute heeft blijkbaar de schrikwekkende suggestie gewekt. Drukte De paraboogie veroorzaakt op het vliegveld grote drukte, niet alleen van deelnemers maar ook van hun „aan hang" en andere belangstellenden. De parkeerruimte van het vliegveld is vrijwel helemaal bezet. Horeca-exploitant Guus Buys van het Vliegveldrestaurant pikt er een graantje van mee. Hij heeft bij het hoofdkwartier van de boogie een tijdelijk tweede bedrijfje gevestigd in de vorm van een als café ingerichte, gehuurde container, voorzien van rustieke balken en andere sfeerbepalende elementen. Wezenland 7, Den Burg. Openingstijden: Dagelijks van 8.30 uur - 14.30 uur. Zaterdags van 8.30 uur - 12.00 uur. Maandag 2e pinksterdag van 8.30 uur - 12.00 uur.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1