b GELDBOETE VOOR BEDERVEN VAN VIS IN MARKTKRAAM Waterverfconcours '83 beter van kwantiteit en kwaliteit HONDERDEN BEGELEIDDEN JAN P. STRIJB0S OP LAATSTE TOCHT r\ „Bleekwater-incident" voor rechter Texelaars voor de v .y;; I» 1» 1»liV*H. „Wachten voor de boot hoeft niet" Baron Diepvries B.V. heeft afhaalcentrum in Den Burg Voor meer dan ƒ73.1 aan loten verkocht PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 M i.u - t :ii De Prijswinnaars voor Jeugdherberg Panorama, waar het werk beoordeeld werd. ZIJ hebben allemaal hun trofee In de hand. De prijzen bestaan uit een houten voetje met daarop een klein palet. Aan het palet Is veelal te zien welke prijs erbij hoort, een zilveren palet Is bijvoorbeeld de twee de prijs. De prijs voor het kleinste werk werd echter gesierd door een vergrootglas. Maas de Hoogh maakte deze prijzen. Van links naar rechts zien we: Renó van Herwijnen, Corneel Bout Groos, Philip Frlnks, Hugo Geerllngs, M.J.G. Gerrits-Scholte, Henk Arendsen, Paul HOhner en An- toon Goes met de wissel-zwerfkei In zijn hand. Het Texels Waterverfconcours 1983 is zowel naar de kwaliteit van het gele verde werk als naar de hoeveelheid schilders en werkstukken beter geweest dan in de voorafgaande jaren. Er deden veertig schilders mee die ongeveer tachtig werkstukken afleverden. Daarvan was ruim een kwart uitgevoerd in een andere techniek dan waterverf. Winnares vyerd mevrouw M.J.G. Gerrits-Scholte uit Den Helder. Zij werd namelijk door de gezamenlijke deelnemers als beste aangewezen. Elke deelnemer kreeg zondagmiddag na af loop veertig rode, veertig groene en veertig witte plakkertjes. Door die op het passe-partout van een werk te plakken kon hij of zij de mate van goedkeuring voor het werk kenbaar maken. Organisa tor Antoon Goes verklaarde dit zeer de mocratische systeem veel beter te vin den dan het toch altijd sterk van smaak afhankelijke oordelen door een kleine ju ry. Tweede werd Philip Frinks uit Den Helder en derde Paul Höhner uit Amster dam. Als beste werk in de categorie „andere technieken" werd een kleurpot loodtekening van Texelaar Henk Arend- Persbericht VVV en Teso: Texelbezoekers kunnen de beruch te langdurige wachttijden op de ha ven makkelijk vermijden. Teso en de VVV willen de adspirant vakantie gangers daarvan overtuigen en om dat te bereiken hebben zij vorige week een persbericht aan alle kran ten en tijdschriften verstuurd. Daar in komt naar voren dat wachttijden van meer dan twee uur weinig voor komen. Voor zover dat toch het ge val is kan men deze wachttijden ver mijden door tevoren bij VW of Teso te informeren. Uit ervaringscijfers blijkt namelijk dat zelfs op de drukste dagen er nog heel wat uren overbleven waarin niet of nau welijks gewacht hoeft te worden. Texel heeft zich wat betreft de wachttijden, die telkens via de radio en andere media worden bekend gemaakt, een twijfe lachtige reputatie opgebouwd. Het be grip Texel wordt geassocieerd met „wachten" en „slechte bereikbaarheid". Gebleken is dat sommige mensen er daardoor van worden weerhoudern Texel als vakantiebestemming te kiezen ook in tijden van het jaar dat er van wachttijden helemaal geen sprake is. Schema In het persbericht wordt daarom een schema gegeven waarin de feitelijke si tuatie wat betreft het wachten tot uit drukking komt. In de periode eind maart-begin oktober (27 weken) werden op slechts 12% van de dagen wachttij den van meer dan twee uur gere gistreerd (bij verkeer richting Texel); in omgekeerde richting was het 14%. Bui ten de weekends bestaan nauwelijks wachttijden en de meeste wachttijden gaan de drie uur niet teboven Langere wachttijden zijn hoge uitzondering. De langste wachttijden in Den Helder wor den bereikt op: woensdag voor Hemel vaart, vrijdag voor Pinksteren en op de dagen dat regio Noord- en Zuidholland en de deelstaat Nordrhem-Westfalen met vakantie gaan. Op Texel is dat op: zondag na Hemelvaart, tweede Pinkster dag en op het eind van de vakantie van regio Noord- en Zuidholland en de deelstaat Nordrhein-Westfalen, Het ver voersaanbod kan binnen de normale dienstregeling worden verwerkt on geacht de duur van de wachttijd. Alleen de woensdag voor Hemelvaart en de vrijdag voor Pinksteren vormen hierop een uitzondering. sen aangewezen, terwijl een perspectief van René van Herwijnen uit Castricum als beste jeugdwerk werd gezien. De prijs voor het kleinste werk ging naar een zeer klein aquarelletje van Hugo Geerlings uit Den Helder, die voor het grootste werk naar Corneel Bout Groos. De pechprijs tenslotte was voor me vrouw Binsbergen. Opvallend was dat niet alle professio nele artisten die meededen hun werk in leverden. Door op die manier af te zien van een prijs gaven zij hun meer amateu ristische kunstbroeders en -zusters een grotere kans. In de beoordeling van werkstukken is waarschijnlijk wel reke ning gehouden met de achtergrond van makers, zodat een gerenommeerde naam als Piet van Oostrom toch niet in het rijtje prijswinnaars terecht kwam, hoewel deze Helderse kunstschilder wel deelnam. De resultaten van het weekend zullen van 10 tot en met 17 juni in het raadhuis worden tentoongesteld. Het publiek kan dan ook beslissen wie dit jaar de wissel zwerfkei zal verwerven. In de expositie ruimte zal een boek worden neergelegd, waarin de bezoekers hun favoriet aan kunnen geven. De schilderles) met de meeste stemmen krijgt de kei dan voor een jaar. Het afgelopen jaar werd deze trofee door Jaap Binsbergen in de wacht gesleept. De stijgende lijn die in het enthousi asme van de deelnemers is waar te ne men, zou in volgende jaren de organisa tie voor problemen kunnen stellen. De organiserende instantie, Texels Eerste Echte Vrije Academie (TEEVA) is eigen lijk geen echte instantie en wil dat ook niet zijn. Als het concours echter nog groter wordt zou het wel een echte in stelling kunnen vereisen, die een goede grondige organisatie op touw zet. Dat zou inhouden dat een deel van de gezel ligheid die nu zo kenmerkend is voor het gebeuren misschien zou verdwijnen maar deelnemers weigeren past natuur lijk ook niet in een echte vrije opzet. An toon Goes verklaarde dat met de men sen die bij de organisatie betrokken zijn besproken zal worden hoe op die even tuele toekomstige ontwikkelingen in gespeeld zal worden. ondernemers - aktiviteitenH^ Het bedrijf Baron Diepvries B.V. uit Slootdorp heeft op het adres Wezenland 7 in Den Burg een afhaalcentrum ge vestigd dat woensdag zijn deuren opent. In deze zelfbedieningsgroothandel voor de horeca kan men dagelijks terecht voor het afhalen van allerlei diepgevroren en gekoelde produkten, zoals kroketten, fri tes, salades, augurken, sausen, etc. Vanuit deze vestiging wordt ook het pro- duktassortiment van His Wilms (tabaks artikelen, zoetwaren en frisdrank in blik) verkocht. Baron Diepvries B.V. doet al geruime tijd zaken op Texel Minstens twee keer per week wordt het eiland be zocht. Door de vestiging van het afhaal centrum wordt de service aanmerkelijk uitgebreid, want klanten die onverwacht bepaalde produkten nodig hebben kun nen deze zelf direct afhalen. Voor het opzettelijk vernielen van een hoeveelheid gebakken en gerookte vis op 4 oktober van het vorig jaar werd een 48-jarige Texelse vrouw veroordeeld tot een boete van f1500,—, waarvan f1300,— voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het „bleekwater-incident", zoals dat maandag morgen door de politierechter in Den Helder werd behandeld kost de Texel se dus tweehonderd gulden en dat was driehonderd minder dan de onvoor waardelijke boete van vijfhonderd gulden die door de officier van justitie Mr. W. Jansen was geeist. Politierechter Mr. F. W. J. Otto Lander vonniste echter een hoge voorwaar delijke boete om te stimuleren dat de geclaimde schade van de benadeelde partij, een vishandelaar uit Spakenburg, alsnog door de verdachte wordt be taald. „Met deze uitspraak in de hand kan daar wat vaart achter worden ge zet", aldus de politierechter. Het overgieten van een hoeveelheid vis met bleekwater kostte de handelaar uit Spakenburg ruim elfhonderd gulden. Over deze schade moeten de verzekerin gen van beide partijen nog in discussie. Bij het voorlezen van het proces ver baal en de verklaring die de vrouw na haar daad tegenover de politie had afge legd, bleek dat de emmer niet alleen wa ter en bleekwater bevatte maar ook pe troleum of benzine. Hoe de benzine in de emmer was te rechtgekomen wist ze zich niet meer te herinneren en datzelfde gold voor de daad zelf. „Ik zal het wel geweest zijn, maar ik weet niet wat er precies is ge beurd", verklaarde ze gistermorgen. De officier van justitie zei in zijn requisitoir dat er sprake was van opzettelijk vernie len van de vis en dat hij niet op de ach tergronden van het conflict wilde ingaan. Dat deed de raadsman van de ver dacht, Mr. J. Feikema, wel. Hij schetste het bestaan van de vrouw en noemde het bedrijf van haar man een „marginaal vishandeltje" dat de afgelopen jaren nogal wat tegenslag had moeten incas seren. Feikema noemde de perikelen rond de afgenomen standplaats in De Koog en de problemen met de concur rentie op de maandagse markt in Den Burg. Met de marktmeester waren af spraken gemaakt dat anderen dan de Texelse handelaar geen gebakken of ge rookte vis mochten verkopen en deze af spraak werd volgens de advocaat aan de laars gelapt toen de marktmeester ziek werd en geen controle meer kon uitoefenen. Black out De raadsman overhandigde artikelen uit de Texelse Courant waarin de proble men in Den Burg en De Koog waren be schreven en ook een verklaring van een arts waarin staat dat de vrouw door spanningen „momenten van volkomen afwezigheid" had. Hij zei dat ook het overgieten van de vis in een black out was gebeurd en dat de vrouw niet de op zet had gehad anderen schade te berok kenen. Dat de vrouw wel een proces ver baal had ondertekend waarin stond dat ze verantwoordelijk was voor haar daad, noemde Feikema „gezien de emoties van dat moment" logisch, maar hij vroeg zich af of een en ander door de politie niet te „globaal" was opgetekend uit haar mond, zodat de mogelijkheid van ontoerekeningsvatbaar zijn niet was genoemd in het rapport. Ontslag Mr. Feikema vroeg om ontslag van rechtsvervolging of een nader onderzoek naar het al of niet toerekeningsvatbaar zijn van de verdachte op dat moment. De officier wees deze wens in zijn repliek resoluut van de hand. Hij hield zich aan het proces verbaal en aan de getuigen verklaringen. „Ze heeft ongetwijfeld uit spanning gehandeld, maar had de ge volgen kunnen overzien. Ze wist wat ze deed", aldus de officier, die vasthield aan zijn eis van vijfhonderd gulden boe te. Politierechter Mr. Otto Lander achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en vonniste genoemde eis van vijftien honderd gulden waarvan tweehonderd onvoorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Vuile werk Het in de week van 15 tot 23 decem ber stelen van een televisietoestel uit een leegstaande zomerbungalow aan de Pelikaanweg zorgde dinsdagmorgen voor enige stevige woordenwisselingen tussen de daders die zich door de rech ter voor dit feit moesten verantwoorden. De diefstal was gepleegd door drie wer kloze Texelaars waarvan er twee voor de balie verschenen. De Texelaar die niet kwam opdagen had in de politieverkla- ring de andere twee er van beschuldigd dat zij bij de diefstal de leiding hadden genomen en „het vuile werk" (het stukslaan van een ruit, het wegnemen van het toestel, e.d.) hadden opgeknapt en dat de 46-jarige verdachte uit Eierland het pand had genoemd waar „wel iets te stelen viel." Deze Texelaar verklaarde voor politie rechter Mr. Otto Lander precies het te genovergestelde. Hij vertelde dat de af wezige verdachte, eveneens woonachtig in Eierland, had gezegd dat „hij ergens een tv moest ophalen" en dat hij met een inwoner van Den Burg mee was ge gaan. Ze dachten dat sprake was van een onschuldige verhuizing. „Toen die ruit werd stukgeslagen begreep ik dat het jatwerk was, en toen probeerde ik m'n maat tegen te houden. Ik werd ech ter uitgemaakt voor bange haas en heb me er verder niet mee bemoeid." De der de man uit Den Burg legde een zelfde verklaring af maar van hem kon bewezen Honderden vrienden en bekenden waren gisteren op Westerveld aan wezig bij de crematie van Jan P. Strijbos, die dinsdag op 92-jarige leeftijd in Bentveld overleed. Strijbos zal de geschiedenis ingaan als een man die er als weinig anderen in slaagde de mensen belangstelling en waardering bij te brengen voor de leven de natuur. Hij deed dat door het schrij ven van veel boeken, artikelen in kranten en tijdschriften, het maken en publice ren van foto's en het houden van lezin gen. Met Texel onderhield hij bijzondere banden. Al in de twintiger jaren kwam hij er zeer regelmatig om de vogels te bestuderen. De lezingen die hij op het ei land hield werden altijd druk bezocht. Ook toen hij reeds hoog bejaard was wist „Jan P." zoals zijn vrienden hem noemden, intens te boeien, dank zij de eenvoud waarmee hij de natuurbood- schap bracht, de humor waarmee hij zijn verhalen doorkneedde en niet in de laatste plaats om zijn karakteristieke en zeer volumineuze stemgeluid waardoor hij ook in ruimten met slechte akoestiek tot in de verste hoeken woordelijk was te verstaan zonder dat er een geluidsinstal latie aan te pas hoefde te komen. Erken ning viel Jan Strijbos dus al in zijn leven ruimschoots ten deel Op Texel werd de lagere school van Midden Eierland naar hem genoemd. Strijbos werd in 1891 in Haarlem ge boren, waar hij ook zijn jeugd door bracht. Daartoe gestimuleerd door zijn vader vatte Jan P. al vroeg belangstelling op voor alles wat leeft en groeit. Aan vankelijk richtte zijn belangstelling zich vooral op de duinstreek en de overige omgeving van zijn geboortestad, later trok hij verder het land en het buitenland in. Een ingrijpend besluit dat zijn directe verwanten voor niet geringe problemen stelde was dat hij zijn werk als bouwkun dig tekenaar (op het architectenbureau van zijn oom) neerlegde en van zijn lief hebberij zijn beroep maakte. Hij verklaar de zich vogelvrij. „Vogelvrij" is ook de ti tel van zijn laatste boek dat in 1976 ver scheen en waarin hij zijn avontuurlijke le vensgeschiedenis heeft opgetekend. Het was een van de zestien boeken die hij in de loop der jaren schreef. Hij be zocht Spitsbergen, IJsland, Canada, Zuid Afrika, Nieuw Zeeland, Spanje, de Galapagoseilanden, de Seychellen, de Balkan en tal van andere gebieden die hem lokten in verband met hun natuurlj- ke waarden en bijzonderheden. Strijbos had geen wetenschappelijke scholing gehad. Hij deed zijn kennis op door zelfstudie en waarneming in het veld, waarbij hij contacten met de meest uit eenlopende mensen niet schuwde. Een en ander droeg er toe bij dat hij de taal van het volk sprak, waardering voor de natuur opwekte en er aldus aan bijdroeg dat de noodzaak tot natuurbescherming algemeen werd onderschreven. Steun Dat laatste aspect werd gisteren bij de crematie benadrukt door de heer M. Mantje uit De koog, die naar voren bracht dat bij het natuurbeheer niet ge ringe steun van Strijbos' werk is onder vonden. Mantje herinnerde zich dat hij als 9-jarige knaap al door Strijbos de Mielanden was in geweest en aldus zijn eerste interesse voor vogels en planten opdeed. Mantje was een van de zeer ve le vrienden van Strijbos. Tot die vrien denschaar hoorden ook mensen zoals Jac. P. Thijsse, de Texelaar Jan Drijver (waarvoor Strijbos het huis De Marei aan de Rozendijk ontwierp), het echt paar Jan en Beppe Luberti, Niko en Luuk Tinbergen en Jan Verwey, de oud directeur van het Zoologisch Station, la ter het NIOZ. Verloren paradijs Jan Strijbos maakte zich uiteraard zorgen over de achteruitgang van de na tuur als gevolg van allerlei economische activiteiten. Door zijn zeer hoge leeftijd en uiterst scherpe geheugen wist hij als geen ander de tot somberheid stem mende vergelijking tussen vroeger en nu te maken. Zijn boek „Vogelvrij" besluit als volgt: „De jongere generatie, die vreugde heeft beleefd aan het waarne men en bespieden van vogels, neemt genoegen met en is nog vaak verrukt over datgene wat er overgebleven is van de weelde en de rijkdom van vroeger. Zij heeft de „oude tijd" niet meege maakt en is niet in staat vergelijkingen te maken met vroeger. De ouderen onder ons en daaronder reken ik ook de aller- oudsten, waren in hun goede jaren hele maal niet verbaasd of verwonderd over die gulden periode in hun leven, want zij meenden dat het zo behoorde te zijn. Als dat allemaal nog eens zou kunnen terugkeren, zouden wij huizenhoog springen, verblijd zijn en kunnen lachen. En nu huilen wij tranen met tuiten over datgene wat wij verloren hebben zien gaan. Het paradijs van onze jeugd is ver dwenen en keert nooit weer terug." ll worden dat hij „het jatwerk" da kelijk had gesteund door de gesi met zijn auto te vervoeren. De officier van justitie vond drie Texelaars allen medeplichtig aan de diefstal en voor hem niet zoveel terzake wie nu het schuldig was. Wel was hij van dat de niet verschenen verdach' brein" achter de overtreding ws ook van had geprofiteerd omdal toestel had verkocht. BI Mr. Jansen vroeg om een ga van 7500,— en twee weken voon lijke gevangenisstraf met een van twee jaar. De politierechter v een boete van f250,— en een vo delijke gevangenisstraf van drie met dezelfde proeftijd. De inbreker uit Den Burg had ir stelling tot zijn .collega" nog eer strafblad en daarom wilde de geen geldboete vragen maar all- voorwaardelijke gevangenisstraf dagen met twee jaar proeftijd. ter hield zich echter niet aan de; vonniste een geldboete van /25C der andere pre strafmaatregelen. Roetl De verdachte uit Eierland werd deeld tot een geldboete van fï een voorwaardelijke gevangenis! drie weken met een proeftijd v, jaar. Maar in dit vonnis was ook oordeling voor een andere ove opgenomen. Deze werd op 14 van dit jaar in een café in Di gepleegd. Toen stal de Texelaar samen i vriend een jas. Het bedrag van f] ze in een binnenzak vonden, t deeld. Voor de rechter verklaardi dachte dat'deze diefstal was vo< men uit een dronken bui en als begon. „We wilden op de bromt De Koog en het was roetkoi vriend had geen jas en ik zei: trel dan maar aan. We hebben 'm zo meegenomen en later ontdekter geld." Cafébezoekers konden later ai genaar van de jas vertellen wie d waren en na politiebezoek werdi en de jas teruggegeven. De van de verdachte, een 26-jarige van Den Burg, legde voor de ree zelfde verklaring af. De officier; requisitoir dat het hier weliswaar kleine diefstal ging, maar dat d overtredingen juist voor het sla „hoogst hinderlijk" zijn. „Jullie hadden een vrolijke i maar dat kon de eigenaar van di vergeten." De officier kwam tot ge eis van f300,— boete, maardi wilde rekening houden met deft omstandigheden van de Texel! uitkering en vader van een vonniste 7500,— boete waarvan voorwaardelijk met een proef twee jaar. Texelvakantie gehandic De lotenverkoping ten bat Stichting Texelvakantie Gehi ten verloopt succesvol. De Texel heeft f48.350— opgelt buiten Texel werd voor f25.0 loten verkocht. De totale o| tot dusver is dus f73.350,-. Gespecificeerd werden bij del koop op Texel per dorp de volgi zetten geboekt: Oosterend f6500,— De Waal Den Hoorn en 't Horntje f50® Burg f17.500,—De Cocksdorp Oudeschild f4500,— De Koog Nagekomen verkoop f3500,-. Vrij veel mensen op Texel zi niet in de gelegenheid geweest te kopen omdat zij op het m« de verkoper (ster) aan de dei niet thuis waren of om andere De organisatoren hebben daaro ten nog een week lang gelegi bieden om loten te kopen, niet enkele loten van f5,— maar ooi delige boekjes met zes^tuks vo Zoals bekend doet men doorf van een boekje aan alle zes tfl de loterij mee. Dinsdag (heden) worden in De Waal verkocht bij „R van 18.30-20.30 uur, woensé Koog bij de Amrobat 15.00-17.00 uur en in Den Goönga van 18.30-20.30 uur. dag in De Cocksdorp bij J van 15.00-17.00 uur en in (W bij „Strends End" van 11 uur. Vrijdag in Oudeschild t ven van 14,00-17.00 uur er Burg op de Groeneplaats tot 20.30 uur. Binnenkort zal worden bega' de verkoop van de resterende I toeristen bij allerlei evenemer dan zal de „propagandatrein" winnen Volvo present zijn. fa gustus heeft de trekking plas3

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2