TENTOONSTELLING OVER ENERGIE IN D'OUWE ULO WAT IK ZEGGEN WOU. Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! Veertig nieuwe huizen in Oosterend-noord V€RG66T7 L//R Bestemmingsplan Oosterend Vaste agenda Mevrouw Kombrink nog steeds vermist Voorstel Dros Gemeente - TESO Geen krant na Pinksteren B en W steunen verzoek om importverbod Kustzeiivereniging houdt kampioenschap Sportvisontmoeting met Ameland Toerclub fietste Elfmerentocht Jeugdsurfweeke in Makkum Handbalmeisjes laatste in jeugdtoernooi PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 MEI Van 25 mei tot en met 2 juni zal in het dorpshuis van Den Burg een Energietentoonstelling worden gehouden. De organisatie is in handen van het samenwerkingsverband van het Mensen Zonder Werk-projekt en het jeugdwerk. In deze periode zullen ook de beide avonden van de Brede Maatschappelijke Discussie over energiebeleid worden gehouden op woensdag 25 mei en maandag 30 mei. Aan de tentoonstelling wordt meegewerkt door het Energie Comité Den Helder, de stichting Milieu Educatie, de werkgroep Energie Discussie en anderen. Het plan voor deze tentoonstelling ontstond toen Andy Vreeman een expositie wilde organiseren van foto's die tijdens de actie tegen het radioactieve afvaltransport, vorig jaar in Den Helder, zijn gemaakt. Het bestuur van het samenwerkingsverband vond dat te eenzijdig zodat tot een bredere opzet werd besloten. Bovendien werd aansluiting gezocht met de gemeente, Dinsdag 17 mei De Woningbouwvereniging Texel heeft een ledenvergadering in hotel De Linde boom; 20.00 uur. Woensdag 18 mei De Vereniging van Ouders van Gehandi capten Texel heeft jaarvergadering in De Schakel; 20.00 uur. In de voormalige Doopsgezinde kerk te Oosterend houdt de raadscommissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over het ontwerp bestemmingsplan Ooste rend noord en de uitgangspunten en problemen met betrekking tot het bestemmingsplan industrieterrein Oudeschild. Donderdag 19 mei De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt on der meer over het voorbereidingskrediet voor een sportaccommodatie in Oude schild, het dienstverband voor de re creatieleiders van het zomerrecreatie- werk, verkoop van het pand Sommelt- jesweg 1 in De Waal. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. Testma teriaal dient van te voren besteld te worden. De volleybalverenging Smash '68 houdt iedere woensdag van 25 mei tot en met 17 augustus (met uitzondering van 17 ju li) volleybalwedstrijden op het terrein bij de muzieknis in Oosterend. Deelgeno men kan worden door personen van 14 jaar en ouder: kosten 71,25 per persoon. Iedere donderdagavond is er jeugd- surfen bij Dijkmanshuizen, aanvang 18.00 uur Iedere maandag voorafgaand aan de raadsvergadering houdt de fractie van Texels Belang spreekuur in het raadhuis van 19.30 tot 20.30 uur. Elke woensdagmiddag wordt in de bibliotheek in Den Burg vanaf 14.30 uur voorgelezen voor kinderen van vier tot zeven jaar. Iedere eerste zaterdag van de maand wordt in De Cocksdorp en Eierland oud papier opgehaald, 's Morgens vanaf 10 00 uur door de o.l. school van De Cocksdorp in het dorp en directe om geving en 's middags van 13.00-15.00 uur door de Strijbosschool in de rest van de polder. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00-22.00 uur bijeen in ,,De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblij vend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie belangstel ling heeft voor individuele of groeps gesprekken kan kontakt opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Ant woordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon (02230) 14375. De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dien stencentrum De Hollebol aan de Burg wal. waar ook plannen voor een dergelijke tentoonstelling leefden. Er werd een voorbereidingscommissie gevormd door jeugdwerker Andries Huberts, Lia Eldering (voorlichtster van de werkgroep Energiediscussie) en Andy Vreeman. Naast de informatie- en discussieavond van de Brede Maatschappelijke Discussie zal een avond worden besteed aan het verstrekken van informatie over energiebesparing. Voor deze avond zijn alle instanties uitgenodigd die iets met huisvesting op Texel te maken hebben. Onder meer wordt meegewerkt door het Bouwcentrum Rotterdam en de stichting Woonenergie uit Gouda. Deze laatste instelling haalde onlangs de landelijke pers bij het in gebruik nemen van een aantal bijzonder goed geïsoleerde woningen in die plaats, waarvan verwacht wordt dat ze te verwarmen zijn met de energie die in een „normaal" huis alleen al nodig is voor de waakvlam van de geiser. De tentoonstelling wordt woensdag 25 mei geopend door burgemeester J. A. Engelvaart. Behalve zaterdagavond en zondag de hele dag is hij elke dag tot 3 juni toegankelijk van 10.00 tot 12.00, van 13.30 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Elk uur worden groepen rondgeleid. Vanaf 30 mei horen daar ook scholen bij: al twintig klassen uit lager- en voortgezet onderwijs zijn ingeschreven. BRIEVEN VAN LEZERS BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Corrie Kombrink. De uit Oudeschild afkomstige me vrouw C. Kombrink (44) is donder dag tijdens de plotselinge zware storm op het IJsselmeer overboord gevallen van het zeiljacht „Argo". Aangenomen wordt dat zij is ver dronken, maar het stoffelijk over schot was gisteravond nog niet gevonden. Het jacht, eigendom van haar broer, was 's morgens vanuit Huizen vertrok ken. Mevrouw Kombrink was sinds 1970 op Texel woonachtig en werkzaam als on derwijzeres, aanvankelijk als invalster op diverse scholen. Op 16 mei 1972 werd zij in vaste dienst benoemd aan de Strijbos school in Midden Eierland en per 1 au gustus 1976 aan de Lubertischool in De Koog waar zij sinds 8 november j.l. het zieke schoolhoofd verving. Mevrouw Kombrink was verder betrokken bij het Texelse volleybal, o.a. als lid van Smash '68 in Oosterend, als trainster van het Taxi Toon Smidt team en als Nevobo scheidsrechter. Aan de Lubertischool had mevrouw Kombrink de leiding van de tweede en derde klas. In de door het tragische ongeval ontstane vakature is voorzien door de tijdelijke benoeming van de heer Nooij. Woensdagavond zal de commissie ruimtelijke ordening en huisvestings beleid vergaderen in het muziekcentrum te Oosterend. Reden voor deze uit zonderlijke vergaderplaats is een eerste gedachtenwisseling met de bevol king van Oosterend over het nieuwe Bestemmingsplan Oosterend waarin is voorzien in de bouw van veertig nieuwe woningen ten noorden van de Mul derstraat. De afdeling RO van de gemeente is bijzonder snel met dit plan ge komen, omdat vanuit de bevolking sterk werd aangedrongen op het creëren van bouwmogelijkheden. Dit vanwege het dreigende wegtrekken van jonge dorpelingen die zich wel in de woonkern zouden willen vestigen maar hier toe door het huizentekort niet in staat worden gesteld. In een brief die de dorpscommissie 5 februari aan het gemeentebestuur zond werden zelfs getekende verklaringen aangeboden van „Strenders" die een nieuw huis in het dorp zouden willen bouwen. In het nu ter sprake zijnde plan wordt vastgelegd hoe de dorpsuitbreidingen uit de zestiger en zeventiger jaren eruit zien en dienen te zien, naast het plan voor de nieuwe wijk. Daarbij wordt voor al de Mulderstraat aangemerkt als een straat met planologische problemen. Die problemen hebben te maken met de „vormloosheid" van de bebou wingstructuur aan de zuidzijde van de Mulderstraat. Dit „vormeloze" karakter zou worden versterkt door de „schaal en het verloop" van die straat. Het wordt uit het plan verder niet erg duidelijk wat precies met „Vormeloze structuur" wordt bedoeld maar als oplossing wordt aangedragen „het opnemen van bebou wingsmogelijkheden langs de straat". Daarvoor zijn diverse bouwstroken inge tekend, onder meer op het terrein waar nu de kleuterschool is. Als de integratie van kleuter- en lagere scholen een feit is zal het houten gebouwtje dat daar nu staat verdwijnen. Nieuwe wijk De nieuwe wijk zou voor een kwart uit kleine huurwoningen moeten bestaan, voor een kwart uit 3- en 4-kamerwoningen, voor een derde uit premiekoopwoningen en voor de rest uit vrije-sector koopwoningen. Het woon- gebiedje moet zowel aansluiten bij de landschappelijke omgeving als bij de „kleinschalige en dichte structuur van de bebouwing in relatie tot het fijnmazi ge stratenpatroon" in de rest van Ooste rend. Met andere woorden. Oosterend wordt gekenmerkt door kleine huisjes die dicht op elkaar staan aan een fijn ver takt stratennet en dat karakter moet in de nieuwe wijk terug te vinden zijn. Als de nieuwe wijk dan ook nog zo dicht mogelijk tegen de Mulderstraat aan komt te liggen wordt het omringende landschap zo weinig mogelijk verstoord. Bovendien moet er op gelet worden dat de overgang van de recreatieterreinen aan de Bijenkorfweg naar Oosterend- noord zo geleidelijk mogelijk verloopt. Hiervoor zouden vooral de volkstuinen kunnen dienen, die dan ook op de huidi ge plaats blijven. „Huur- en koopwoningen worden zo veel mogelijk door elkaar gesitueerd ten einde de woonbuurt zo geleidelijk moge lijk te kunnen laten uitgroeien. Het par keren vindt zoveel mogelijk op eigen erf plaats met veel mogelijkheden voor ga rages en dergelijke." De woningen wor den zoveel mogelijk naar de straat toe- gezet, zodat er diepe achtertuinen kun nen ontstaan. De kaveldiepte bedraagt gemiddeld 23 meter. De voornaamste ontsluitingsweg zal naar de Mulderstraat toe worden gelegd zodat hij ongeveer midden tussen de bocht en de Bijenkorf uit zal komen. De informatieavond over het ontwerp bestemmingsplan, gecombineerd met de maandelijkse vergadering van de commissie ruimtelijk en huisvestingsbe leid begint om 19.30 uur. Bij de laatst gehouden rondvraag in de raad Werd Daan Welboren ontzettend kwaad Negen jaar, sprak hij, heb ik hiervoor ac tie gevoerd En door dit voorstel voelde hij zich blijk baar gevloerd Onder de uitroep „Schande" verliet hij kwaad de zaal Mijn vraag is: wat koop je voor deze Mannentaal? Was je net zo vlug op Dros zijn voorstel ingegaan Dan was je eigen oude wens, en die van de Texelaars Al voor de helft in vervuling gegaan. J.K.P. Zwan, Den Burg. De heer Dros wil via de gemeente geld op tafel leggen om de Teso kaartjes goedkoper te maken, oftewel een goed-- koop jaarabonnement voor Texelaars. De heer Dros ziet de gemeente en burgers in die gemeente als afzonderlijke delen. Hij vergeet daarbij dat de gemeente ge vormd wordt door de ingezetenen dus als een eenheid is te beschouwen. Met andere woorden: Alles wat de gemeente aan Teso betaalt om een goedkoop jaar abonnement te verkrijgen wordt door de Texelse burgerij betaald. Een dergelijke betaling door de gemeente wordt gefi- nancieerd, hetzij door hogere heffingen ten laste van de bevolking, hetzij door achterwege laten van voorzieningen en of subsidies etc. ten behoeve van de in gezetenen. Het goedkope jaarabonne ment wordt op de door de heer Dros voorgestelde manier derhalve door de burgerij zelf betaald. De gedachte van de heer Dros wekt de schijn op alsof de Texelaars een goedkoop abonnement zouden krijgen. De werkelijkheid is dat het abonnement indirect ten laste komt van de Texelaars zelf. De heer Dros wil de rente van de Saldi-reserve voor dit doel gebruiken. Hij ziet echter over het hoofd dat deze rente reeds in de begro ting werd opgenomen om de in de be groting vastgelegde uitgaven mede te financieren. Overigens zit Teso wel met een dilem ma. Enerzijds de hoge financiële kosten die de aanschaf van de dubbeldekker heeft meegebracht. Anderzijds de tarie ven die nog hoger opgevoerd zouden moeten worden doch vergelijkend reeds veel te hoog zijn. Indien deze niet door de overheid worden afgeremd, onaan vaardbaar zijn voor de Texelaars en rampzalig ten opzichte van de toeristen industrie op het eiland. Het destijds ei gen willen en eigen handelen breekt Te so nu op. Wat uit de financiële moeilijkheden bij Teso kan voortvloeien is momenteel nog niet duidelijk. Als het zover zou komen dat Teso het financieel niet houdt, dan is te voorzien dat niet Teso doch de cre- dietgever(s), de bank(en) de Teso zaken gaan regelen, althans dwingend t/o Teso zullen optreden. Men moet er op be dacht zijn dat dit geval zich kan voor doen. Het wil mij voorkomen dat de ver antwoordelijkheid van het gemeente bestuur meebrengt, dat in overleg met de provincie en het rijk als voorzorg on derzocht wordt welke maatregelen in een dergelijke situatie moeten worden genomen. Doet men dit niet dan moet men er zich niet over verbazen dat de credietgever(s), de bank(en) op het mo ment dat Teso niet meer aan zijn ver plichtingen kan voldoen, de plaatselijke overheid in de tang zullen nemen. De veerdienst kan niet stoppen. Het dilem ma van Teso, veroorzaakt door tegen de wil van de hogere overheid in, aanschaf fen van de dubbeldekker, veroorzaakte schuldenlast, zou dan wel eens kunnen worden doorgeschoven naar de ge meente Texel met alle gevolgen van dien voor de Texelse gemeenschap. Gemeen tebestuur wees op uw hoede. Nü starten met bovengenoemd overleg en onder zoek is geboden. Afwachten kan de sastreus zijn. Aanpassing van de fuiken als reddingsmiddel voor Teso zal niet he'p8n' Sieme de Waard, Den 8urg. B en W van Texel en Terschelling hebben samen met de imkers van deze eilanden en het bestuur van de stichting tot behoud van de Neder landse bij een telegram aan de mi nister van landbouw gestuurd met het doel dat voor de eilanden een im portverbod voor bijen wordt afge kondigd. Aldus hoopt men de inmid dels tot in Nederland doorgedron gen Varroamijtziekte te weren. De gemeenteraad van Terschelling heeft bovendien een motie van gelij ke strekking aangenomen. Op ver zoek van de plaatselijke bijenhou dersvereniging zullen B en W de Texelse gemeenteraad voorstellen deze motie te ondersteunen. Al in januari vorig jaar vroeg de plaat selijke bijenhoudersvereniging om te ver bieden dat bijen of gebruikte kasten of andere materialen die door de mijt besmet zouden kunnen zijn van de vaste wal naar Texel worden overgebracht. Toen bleek echter dat de gemeente niet de bevoegdheid heeft tot het instellen van zo'n verbod. Volgens de bijenwet van 1947 heeft de Rijksbijenteeltconsu- lent de bevoegdheid maatregelen te tref fen. In mei 1982 benaderde de gemeente deze functionaris met een verzoek een importverbod voor Texel af te kondigen, maar hij ging daarop niet in. Inmiddels is de Varroamijt in Neder- In verband met het uitvallen v de tweede pinksterdag werkdag zal er dinsdag, 24 n geen Texelse Courant verscl nen. Lezers en adverteerders word verzocht hiermee rekening houden. v h Langevft en De Rooy; Den Burg. T( n land gesignaleerd. In de besmette gebie den is een vervoersverbod afgekondigd maar dat wordt door onder meer de Stichting tot Behoud van de Nederland se Bij onvoldoende geacht. Door een importverbod zou kunnen worden bereikt dat tenminste enkele de len van het land voor de Varroamijt gespaard blijven. Als de ziekte is be dwongen, kan Nederland vanaf de eilan den worden voorzien van gezonde vol ken. Gezonde bijen zijn niet alleen van belang voor de imkers maar spelen even eens een belangrijke rol bij de bestuiving van land- en tuinbouwgewassen. In het kader van de sportuitwisseling waddeneilanden krijgt de sportvisclub Texel zaterdag 28 mei de sportvissers van Ameland op bezoek. Het program ma ziet er als volgt uit: zaterdag 13.00 uur verwelkoming in sporthal Ons Ge noegen; 16.00 uur verzamelen op de parkeerplaats bij de Horsmeertjes aan de Mokweg voor het gezamenlijk pierenste- ken en om ongeveer 19.00 uur vissen op een nader te bepalen plaats. Zondag 29 mei: 7,15 uur: vertrek naar het viswater bij De Cocksdorp waar bij het slag naar het reddingboothuis om 9 uur wordt be gonnen met de uitwisselingswedstrijd, die drie uur duurt. Vervolgens prijsuitrei king op een nader te bepalen plaats. Ver dere inlichtingen verschaft het bestuur van de sportvissersclub Texel. Zaterdag 7 mei fietsten 14 leden van de Toerclub Taxi 2000 de jaarlijk se Elfmerentocht over 150 km. Deze tocht werd voor de zeventiende keer geprganiseerd door de Rijwiel- Toerclub Rally uit Sneek. Er waren zowel Texelse deelnemers die voor de zesde alsdie voor de eerste keer meededen. De tocht voert om elf Friese meren, te weten De Oorden. De Fluessen, het Gaastermeer, de Grote Brekken, het Heegermeer, het Koevordermeer, de Langweerderwielen, de Morra, het Slo- termeer, het Sneekermeer en het Tjeu- kemeer. Hij wordt jaarlijks verreden in het weekend voor Hemelvaartsdag en duizenden toerfietsers uit heel Neder land doen mee. De start was in Sneek om 9 uur en na 7 uur (150 km) gefietst te hebben kwamen de rijders daar ook weer aan. De tocht was ondanks wat regen in de morgen, zeer geslaagd. Alle leden van de Toer club reden hem uit. Volgend jaar wordt zeker weer meegedaan ge De Cocksdorper Kustzeilverf houdt zondag 22 mei wedstrijd meetellen voor het clubkampioei 1983. De briefing is om 10.00 uur, na de start volgt. Er wordt gr naar een uitgebreide baan (afhs van de weersomstandigheden! wordt gevaren volgens de Yardstick in standaardboten. Ove gen worden beoordeeld doo wedstrijdcommissie. Het inscf bedraagt 725,— voor tweema'nslx 715,— voor eenmansboten. Daai tevens het inschrijfgeld voor del kampioenswedstrijd betaald, tel op 10 juli. Per wedstrijddag wi dagprijs uitgeloofd. Voor het tota pioenschap is er een wisselbekei M De Windsurfclub Texel org; van 20 tot en met 23 mei een jeu weekend in Makkum. Surfers tot 18 jaar kunnen zich hiervoor opge wordt gekampeerd op de camp: holle paarte" in Makkum, geleg het IJsselmeer. Als het weer tijd weekend slechter wordt, zullen i grote tent tal van activiteiten pö den. Inbegrepen zijn: vervoer, plankenstalling, camping en vi Niet inbegrepen is het zakgel kosten bedragen voor leden 76S en voor niet-leden 785,— (zij zijne teen clublid). Voor nadere inlid en opgave kan men tot donderd? 19 mei bellen naar Jaap van I 02220-3127 of Dirk Eelman, 0222 Het adspirantenteam meisi de MST handbalafdeling donderdag en vrijdag mee in rasters jeugdtoernooi te Heil' team speelde tegen Foresters en West Frisia. Alle wedstrijd' den verloren. De harde wind zorgde voor on situaties. Zo viel een doel op' keepster, die overigens niet I raakte. De tenten waarin balsters zouden overnachten m de storm beschadigd.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 6