B. en W. houden vast aan lokatie De Zes l/einig animo voor nergiediscussie Deel parkeerterrein morgen al in gebruik VENTEN ALLEEN OP Nieuwbouw Gollards Rustoord 'EIGEN' STRAND Hin blijft marktmeester Duinker mag grote schuur bouwen Beroep ongegrond Etalageruiten bekrast Pakt-fractie: Andere behandeling gemeentebegroting Kasko-woningen a/s paddestoelen uit de grond 'urple Witches" in i/aalf Balcken Minister akkoord met 35 woningen istorisch spel in DAG 3 JUNI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Om chaotische toestanden en om onderlinge concurrentieslag te voor komen hebben B. en W. besloten dat strandexploitanten niet op eikaars strandgedeelten mogen venten met snacks e.d. Desbetreffende aanvra gen om vergunning waren door bij na alle strandpaviljoenhouders inge diend, maar deze zullen worden ge weigerd. Alleen de heer Henk Koop man krijgt voor dit seizoen de gele genheid om met zijn kioskwagen op alle strandgedeelten te komen. B. en W. hadden daarvoor namelijk in maart vergunning gegeven en ze vinden het niet juist deze in te trekken, mede omdat Koopman vooral voor dit doel een dure kioskwagen heeft aangeschaft. Voor volgende seizoenen zal de zaak echter opnieuw worden bekeken. Boos Het verstrekken van vergunning aan Koopman voor venten van ijs, kleine etenswaren, frisdranken e.d. op alle be waakte strandgedeelten had bij de ande re strandexploitanten kwaad bloed ge zet. Tot dusver gaf de gemeente slechts vergunning aan exploitanten voor het uitventen van alleen consumptieijs op het 'eigen' strandgedeelte. Als reactie dienden de exploitanten Boks, Zijm, Vla ming, Groenendijk/Schuiringa, Zoete- lief-lngelaat, A. C. Kuip en Horeca Oosterend ook een verzoek in om op alle stranden te mogen venten. Lang niet al lemaal hadden ze écht plannen om van zo'n vergunning gebruik te maken, maar ze wilden op die manier aantonen dat B, en W. fout hadden gehandeld. Ze vin den dat alleen vergunning moet worden gegeven aan de exploitant die op het desbetreffende strandgedeelte zijn be drijf heeft. Daarin zijn ze geslaagd want B. en W. zijn inderdaad tot de conclusie gekomen dat de zaak op deze manier uit de hand kan lopen in de vorm van een concurrentieslag met gevolgen voor de openbare orde. De oude situatie blijft dus van kracht', er worden alleen vergun ningen voor het venten met ijs uitgege ven voor het 'eigen' strandgedeelte. De heer Henk Hin heeft een tijdelijke aanstelling gehad als marktmeester voor de duur van de ziekte van de 'echte' marktmeester J. Kikkert. Hin functio neert al geruime tijd als vervangend marktmeester. Op 15 mei liep zijn (twee de) arbeidsovereenkomst af. Een derde arbeidsovereenkomst kon niet, zodat nu tot tijdelijke aanstelling is overgegaan. De gemeenteraad zal worden voorgesteld in te stemmen met het terrein aan De Zes als bouwplaats voor het nieuwe C. E. Gollards Rustoord, wat inhoudt dat het bestaande gebouw wordt gesloopt. De raad zal worden gevraagd een voorbereidingsbesluit te nemen, wat nodig is om met toepassing van artikel 19 van het bestemmingsplan te kunnen afwijken. Die afwijking bestaat uit het mede benutten voor de bouw van een aangrenzend stuk je grond dat een andere bestemming heeft. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft zich onlangs unaniem tegenstander verklaard van herbouw van het bejaardenhuis op zoda nige wijze dat het oude gebouw moet verdwijnen. De voorkeur werd gegeven aan een ander terrein in de buurt: naast ,,Sint Jan" in Den Burg noordwest. De commissieleden Bakker en Terpstra wil den daarom niet aan een voorberei dingsbesluit meewerken, maar de leden Jansen, Poster en Van Asselt vonden ondanks hun bezwaar dat het Gollards- bestuur de vrijheid moest hebben om zelf de plaats van het nieuwe gebouw te bepalen. Naderhand heeft het bestuur van de Gollards nog een gesprek gehad met de commissie in aanwezigheid van de wethouder en mensen van de afde ling ruimtelijke ordening. Het bestuur wil B. en W. staan welwillend ten opzich te van het plan van Loonbedrijf Duinker in nieuweschild voor de bouw van een schuur. Een probleem is echter dat de plek de bestemming 'handel en am bacht' heeft en dat de bij deze bestem ming behorende regels worden overtre den omdat de schuur het bebouwings- vlak 6% overschrijdt. B. en W. willen echter door toepassing van artikel 19 de bouw toch toestaan, vooruitlopend op een wijziging van het bestemmingsplan waarbij de bestemming wordt veranderd in 'agrarisch hulp- en toeleveringsbe drijf'. Als voorwaarde is wel gesteld dat de bouw moet worden uitgevoerd vol gens de goothoogteregels zoals die gel den voor bollenschuren, wat inhoudt dat de goothoogte maximaal drie meter mag zijn, bij vrijstelling 4'/z meter. Duin ker heeft ruimte nodig mede als gevolg van het verdwijnen (in verband met de dijkverzwaringl van de bij hem in bezit zijnde wierschuur bij Nieuweschild. niet van het bouwterrein aan De Zes af zien o.a. uit vrees voor vetraging die tot afstel leidt en in verband met de afstand tot het dorpscentrum en de bejaarden woningen van de Gollardsstichting die ook onder de zorg van het rusthuis val len. B. en W. hebben daarvoor begrip getoond en hebben hun oorspronkelijke toezegging om aan de bouw op de door het Gollardsbestuur gewenste plaats mee te werken, gestand gedaan. Burge meester Engelvaart stemde in de colle gevergadering echter tegen. Voor hem weegt zwaar dat het oude Gollardsge- bouw een andere nuttige bestemming kan krijgen als de nieuwbouw op een an der terrein komt. B. en W. vinden, evenals de beroeps- schriftencommissie, dat het beroep dat de heer P. G. Schoorl heeft ingesteld te- ge weigering van een bouwvergunning, ongegrond is. Schoorl wilde bij zijn wo ning aan het Meiertebos een schuur, paardenstal en berging maken. Het col lege vindt echter dat de oppervlakte aan bijgebouwen, die krachtens het bestem mingsplan mogelijk is reeds ver is over schreden Het oorspronkelijke huis werd al uitgebreid met 76,5 m2 aan bijgebou wen Daar kwam nog eens 40 m2 bij zon der bouwvergunning, zodat er dus nu 116,5 m2 aan bijgebouwen is terwijl het bestemmingsplan 40 m2 toestaat. In zijn beroepsschrift aan de raad had Schoorl aangevoerd dat hij in de jaren vijftig en zestig al gebouwen had willen neerzet ten (wat toen mogelijk wasl maar in ver band met het toenmalige rijksgoedkeu- ringenbeleid kwam daar niets van te recht. Nadien waren financiële redenen de oorzaak dat niet kon worden ge bouwd. Schoorl zegt de bijgebouwen nodig te hebben omdat hij voor wonen, kantoorwerk en hobby thans onvoldoen de uit de voeten kan, mede als gevolg van het verloren gaan van opslagruimte bij zijn bedrijf aan de Waalderstraat door de AH-vestiging aldaar. In de nacht van maandag op dins dag zijn vier etalageruiten van Juwe lier Bakker op de Groeneplaats be krast. Dat is waarschijnlijk gebeurd met een spijker. De schade van de thermopane beglazing was aanzien lijk: ƒ3.500,—» De Pakt-fractie uit de gemeente raad is ontevreden over de wijze waarop de jaarlijkse behandeling van de gemeentebegroting is geor ganiseerd. Men vindt dat er onvol doende tijd is om de begroting in de fractie en in de commissie voor fi nancieel, economisch en technisch beleid te behandelen. Ook het vaststellen van belastingverhogin gen op een moment dat de nieuwe gemeentebegroting nog niet bekend was, was weinig bevredigend. Later werd daarom de vraag opgeroepen of de inmiddels aanvaarde verhogin gen wel nodig waren geweest. t)e fractie stelt nu voor dat de ontwerp-begroting in de eerste week van oktober wordt uitgereikt, zodat deze in de loop van de maand door de diverse fracties kan worden behandeld. Vóór 1 november kunnen dan schriftelijke vra gen over de begroting worden ingediend bij het college. In de raadsvergadering van november dienen de belasting voorstellen te worden behandeld. Voor de vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid van november moet het antwoord van het college op de inge diende vragen binnen zijn zodat de be groting in die commissievergadering kan worden behandeld. Voor die commissie vergadering moeten niet alleen de com missieleden maar alle raadsleden wor den uitgenodigd en er moeten zelfs meerdere avonden beschikbaar worden gehouden. Eind november moet het col lege schriftelijk antwoord hebben gege ven op de in de commissievergadering gestelde mondelinge en schriftelijke vra gen, voor zover dat antwoord niet direct kon worden gegeven. Begin december kunnen dan de algemene beschouwin gen worden geschreven, die het Pakt niet meer tevoren bij het college wil inleveren Het Pakt vindt dat goede besluitvor ming over wijziging van belastingen pas mogelijk is als begroting uitvoerig in de fractie aan de orde is geweest. Verder wil de fractie dat er meer infor matie komt over de verschillende posten in de begroting, vooral wat betreft beïn vloedbaarheid, de reden waarom de post op de begroting staat, de doelgroep etc. Na het leggen van de funderin gen gaat het razendsnel met de bouw van de 39 kasko woningen in de Mars. De massale houtskelet- bouw ligt door de vele regen van de afgelopen maand iets achter op het schema, maar in korte tijd zijn de houten huizen toch als paddestoe len uit de grond geschoten. Bijna el ke dag worden op een trailer com plete huizen aangeleverd door de Fa. Kingma uit Lelystad en per week wordt het kasko Ibuiten- en binnen wanden inclusief kozijnen en dakspanten) van vier huizen neergezet. Medio oktober zijn ze allemaal klaar en voor de bouwvakvakantie worden de eerste opgeleverd. Men is op 5 februari met de bouw begon nen maar het grondwerk en het fun deringswerk heeft het meeste tijd in beslag genomen. De frames en wanden voor de woningen stonden toen al bouwklaar in Lelystad. De houten huizen maken een sfeervolle indruk en ze misstaan niet in het Inu nog) groene landschap. Het hout van de buitenmuren is Ca nadees redcedar dat volgens de le verancier door de voorbewerking geen verfbehandeling nodig heeft. Het hout zal niet verrotten maar wel 'vergrijzen'. Deze kleurverandering zullen de toekomstige bewoners van de premie koopwoningen waar schijnlijk wel met beits te lijf gaan. De buitenkozijnen zijn in blauw en rood uitgevoerd en dat geeft een fleurig cachet aan het geheel. De foto toont het aanbrengen van de dakbedekking. yenals elders in het land was de ngstelling op Texel voor de bij- omsten in het kader van de Bre- aatschappelijke Discussie Ener- islsid niet indrukwekkend. Zo de discussieavond van woens- j.|. als de informatie-avond die week eerder werd gehouden, [ken maar een handvol mensen, Ir in vergelijking met de minima- [oeloop op soortgelijke bijeen- isten elders in het land was dat niet eens slecht. tk de energietentoonstelling in Jshuis d'Ouwe Ulo heeft tot dusver lig bezoekers getrokken. Bij de ope- lieten zelfs alle 150 genodigden het Iten. De belangstelling voor de ld waarop informatie over energie- laring werd gegeven (maandag j.l.) ■het meest succesvol. Hier werd veel lasbare informatie gegeven die blij- 1de reacties van de bezoekers in een befte voorzag. rijdagavond (vandaag) treedt in terne De Twaalf Balcken in Den [g het zangduo Jhe Purple Wit- op De 'heksen' zijn twee Hol- se dames met conservatorium- iding die zelfgecomponeerde iek zullen brengen, variërend pure cabaret tot klassiekachtige ken. Het optreden begint om uur en de toegang is gratis. dames zijn full-time zangeres en de iek die ze brengen is te vergelijken die van het Canadese duo Kate en Mackariggle. De liedjes met gitaar leiding zijn Engels- en Neder- talig. De Witches hebben enige tijd en een tour de chant gemaakt met ses Shaffy en zijn net als deze zan- olgelingen van de Bagwan. De da- luisteren dan ook naar de namen •do en Aranjo. Regelmatig wordt treden in het theater-restaurant ga" van Heddy Lester in Amster- en er staan KRO tv-opnamen op I. 28, 29, 30 juli 1983 cretariaat: Ankerstraat 32, 94 BJ Oosterend. De aanleg van het parkeerterrein bij het strand van paal 9 vordert met rasse schreden. Het komend wee kend zal een klein deel al in gebruik genomen kunnen worden. Het tota le terrein is in ieder geval voor de grote vakantiepiek klaar. Met het werk is nogal laat begonnen omdat de aanbesteding werd vertraagd. Het werk wordt uitgevoerd door de fir ma P. Daalder uit Alkmaar in opdracht van Staatsbosbeheer en onder directie van Rijkswaterstaat die ook het ontwerp maakte. Onderaannemer is Willem Bak ker Grondwerken uit Den Hoorn. Groter Het nieuwe parkeerterrein wordt iets groter dan het oude, dat zoals bekend, door de zee werd verwoest. Extra ruimte is geen overbodige luxe want bij strand weer in de vakantieperiode kwam het herhaaldelijk voor dat het terrein vol was, zodat de auto's over honderden meters langs de Witteweg moesten wor- Het ministerie van Volkshuisvesting heeft zijn fiat gegeven aan het plan van de Woningbouwvereniging voor de bouw van 35 woningen in De Mars. Zo als bekend gaat het om 10 kleine wonin gen (voor alleenstaanden of 2-persoons huishoudens), vier driekamerwoningen en 21 vierkamerwoningen. den geparkeerd, wat met in het belang was van de kwetsbare duinvegetatie. Ook de veiligheid was soms in het ge ding want de auto's werden vaak twee zijdig geparkeerd op zo slordige wijze dat een ziekenauto, als die met spoed bij het strand zou willen zijn, er niet of nauwe lijks meer doorkon. Verwacht moet ove rigens worden dat ook het nieuwe ter rein in de zomer af en toe vol zal zijn. Oud materiaal Evenals het oude terrein wordt het nieuwe terrein gemaakt van betonklin- kers, asfalt en kleischelpen. Het terrein (in de vorm van een paralellogram) wordt omringd door een strook klinkers en het middengedeelte bestaat uit stro ken asfalt en kleischelpen. Het bedrag aan materiaalkosten blijft beperkt, want het materiaal van het oude terrein en van het laatste deel van de strandweg wordt in het nieuwe terrein verwerkt. Het laatste stuk van de strandweg wordt op gebroken, waardoor het paviljoen van Vlaming minder comfortabel is te berei ken, althans zolang het zich op de huidi ge door de zee bedreigde plek bevindt. De toegang tot het strand wordt ver plaatst en komt ter hoogte van het nieu we terrein, dus een stuk zuidelijker. Wie slecht ter been is kan straks veel makke lijker op het strand komen want de strandtoegang wordt over een flink stuk verhard: het vormt als het ware een af takking van het parkeerterrein. Aan deze aftakking zal te zijner tijd ook het nieuwe paviljoen worden gebouwd. De dinsdag gemaakte foto geeft een indruk van de werkzaamheden. De discussie-avond waarmee woens dag de energiediscussie op Texel werd afgesloten had overigens best een gea nimeerd verloop. Een flink deel van de tijd werd besteed aan de vraag in hoe verre de Brede Maatschappelijk Discus sie zinvol kan zijn voor een verantwoorde keus inzake het door de overheid te voe ren energiebeleid. Er waren mensen die deze miljoenen kostende operatie over bodig en zelfs ongewenst vonden Argu ment was dat leken over het algemeen niet in staat zijn de technische, financië le en andere konsekwenties van bepaal de oplossingen van het energie vraagstuk te overzien en dus geneigd zijn te rade te gaan bij deskundigen. En die deskundigen spreken elkaar nogal eens tegen, zodat verwarring en uitein delijk ongeinteresserdheid ontstaat. ,,Ze zoeken het maar uit". Dat zou een ver klaring kunnen zijn van de geringe ani mo voor de nu georganiseerde bijeen komsten in het land. Duurzame Onder vriendelijke leiding van Johan Wempe uit Enkhuizen en Marius Nijs uit Hoorn konden de vijftien deelnemers woensdagavond hun mening geven over de doelstellingen van het energiebeleid en zeggen aan welke energiebronnen in de toekomst de voorkeur moet worden gegeven. Vrij eensgezind was men van mening dat kernenergie zo weinig moge lijk moet worden toegepast zolang het afvalvraagstuk niet is opgelost en ook zou veel actiever met duurzame energie bronnen (zon en wind) moeten worden gewerkt. Ook was de groep vrij unaniem van mening dat kernenergie niet of nau welijks nodig zal zijn als stringent op energiegebruik wordt bezuinigd. Wat betreft bezuiniging liggen er nog enorme mogelijkheden, vooral in de huishou dens. Mede als gevolg van toevallig aan wezige bijzondere interesse of betrok kenheid van enkele aanwezigen bij be paalde aspecten van energievoorziening begaf men zich nogal eens op zijpaden, waarbij temeer bleek dat het vraagstuk vooral door de er nauw mee samenhan gende maatschappijproblematiek zeer complex is. Besloten werd met het doornemen van het officiële BMD-vragenformulier dat de deelnemers aan deze inspraako peratie naar de stuurgroep in Den Haag kunnen zenden. (oensdag a.s. wordt in de dorpska- vergaderd over het historisch spel. 1930 uur worden de spelers straat en Kerkplein verwacht en om K) uur de spelers Peperstraat.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5