Groen c2wartsJ~exels in het L n duinen begraven stookolie schadelijk ioor het milieu? Winkelpui eramd Onzekerheid over radio-experiment Gemeente aan het werk voor fuikaanpassing enduizenden uldens schade iert en Hermien in 'osterend en Den Burg Auto opengebroken Verplaatsing gastank duurt nog even Piraten welkom bij ether-experiment Minister bang voor precedenten? Raadsvergadering Geen voorrang voor bromfiets Veel fietsen gestolen in weekend Bromfiets gestolen Geslaagd? Martin Tromp, JAARGANG Nr. 9786 DINSDAG 7 JUNI 1963. jctie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc jeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f16,60 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636. Rabobank nr. 36 25.01 742; NMB nr. 67.34.60 398. )e PSP voert actie tegen het afvoeren van op het strand aangespoelde e naar de duinen. Nadat op 5 mei een vrij grote hoeveelheid olie de Texelse st bevuilde is het spul bij elkaar geveegd, op hopen in de duinen gelegd. PSP heeft vorige week een hoeveelheid ruwe olie aangetroffen bij Paal en zondag j.l. werd een flinke bult gevonden bij paal 18. Deze olie zat on- het duinzand in de buitenste duinenrij en er was helm op geplant. Bij al 28 was de oelieafval nog niet onder het zand verdwenen. Enkele leden de PSP hebben monsters genomen van de olie en ook van het zand er der. Dit zal geanalyseerd worden op het Nioz. „We moeten weten wat er tit en hoe schadelijk het is voor het milieu", aldus het raadslid Peter Bak- die het gevaarlijk noemt om klakkeloos" olieafval in de duinen te poneren. /olgens de PSP is het sinds 1968 al neentelijk gebruik dat aangespoelde nieuwe duintjes oplevert aan Texels list, maar men heeft dat nu kunnen itonen na het aanspoelen van een ke hoeveelheid op Hemelvaartsdag, lu hebben we in ieder geval twee rtplaatsen ontdekt", aldus Bakker die der in de raadscommissie FET vroeg de gemeente opdracht heeft gegeven olie naar de duinen te transporteren, ithouder Barendregt zei toen dit niet weten en het te zullen uitzoeken. Hij oofde daarbij een snel antwoord. Desgevraagd deelde C. van Es, waar- tiend directeur gemeentewerken, ons e dat de olie die begin mei is aan- spoeld inderdaad in opdracht van de tieente is opgeruimd. ,,ln overleg Rijkswaterstaat is bepaald waar we neer konden gooien. Rijkswaterstaat aft daarvóór monsters van de ofie ge- men en daarbij is vastgesteld dat deze geen chemische middelen bevat en I in de natuur wordt afgebroken." Zorgvuldig? ten alternatief voor de afvoer van de Een 22-jarige Texelaar ramde in de icht van zaterdag op zondag om- reeks één uur met zijn auto de pui in Moerbeek Damesmode aan de irkstraat. De bestuurder had bij )t verlaten van de Groeneplaats in eats van de rem het gaspedaal in- itrapt. Volgens een voorlopige hatting bedraagt de schade aan de pui ongeveer twintigduizend gul den, terwijl voor omstreeks 72500 kleding werd beschadigd. Zowel het één centimeter dikke glas ean de zijkant als dat aan de voorkant ven de winkel ging aan scherven. De Bngeman is na de aanrijding uit zijn au to gestapt en naar het politiebureau ge pen om aangifte te doen. Daar bleek ihter niemand te zijn, zodat hij weer lar de plek van het ongeval terugging, aar nam hij op aanraden van omstan- iis een taxi naar huis, zodat hij niet eer aanwezig was toen de politie arri- erde. Die hebben hem thuis aangetrof- n. De blaastests waren aanleiding voor et afnemen van een bloedproef. De au to, eigendom van de vader van de jonge- werd zwaar beschadigd. Gert en Hermien Timmermans zullen nsdag (hedenl en donderdag muzikale ister bijzetten aan grote zang- en 'angelie-avonden in Oosterend en Den urg. Vanavond wordt de bijeenkomst ihouden in de Hervormde kerk van osterend, aanvang 20.00 uur en don- irdag in de Hervormde kerk van Den ur9, ook vanaf 20.00 uur. Medewer- og wordt ook verleend door dominee A. Malgo uit Hengelo. De zang- en 'angelie-avonden zij georganiseerd oor de Texelse baptistengemeente, laar op de bijeenkomsten van vandaag 8i donderdag is iedereen welkom. De (•utree is vrij. olie zou de verbrandingsoven Rijnmond kunnen zijn maar dan gaat het opruimen vele duizenden guldens kosten. Rijkswa terstaat heeft ook monsters genomen om door te geven aan haar afdeling Po- lution Control" die moet pogen de dader te achterhalen, iets wat overigens bijna nooit lukt. Volgens Van Es is er zorgvul dig te werk gegaan en deze mening wordt gedeeltelijk bevestigd door de he ren C. Veld en M. Zijm van Rijkswa terstaat. Laatstgenoemde zegt dat in derdaad monsters zijn genomen om te kijken wat voor olie het is en of daar an dere middelen inzitten, vooral om het schip te kunnen achterhalen dat de smurrie heeft geloosd. De oliemonsters zijn opgestuurd naar het technisch labo ratorium van RWS maar een uitslag is op Texel niet bekend gemaakt. Zoet water Of er andere middelen in de olie zitten is dus niet bekend, maar Zijm voert als verweer aan dat de provincie enige jaren geleden een rapport heeft uitgebracht waarin werd gesteld dat aangespoelde olie afgevoerd kon worden naar speciale opslagplaatsen, die op grote afstand van het waterwingebied moesten liggen. ,,Het zoetwaterniveau is in de buitenste duinenrij afhangend richting zee, dus als er olie in de grond sijpelt komt het uitein delijk weer in zee terecht", aldus Zijm. In het verleden is aangespoelde olie wel eens ondergeploegd maar dat was vol gens Van Es geen oplossing omdat men daarbij op munitie uit de tweede werel doorlog stuitte. „Toen kwamen er ook allerlei paniekberichten, dus dat kon niet meer." Hergebruik De PSP heeft oliemonsters naar het Nioz gebracht en verwacht zeer binnen kort een uitslag over de samenstelling. Of men dan in staat is iets tegen de ver borgen „depots" te ondernemen, noemt Peter Bakker twijfelachtig. „In het bestemmingsplan buitengebied staat niet duidelijk omschreven dat dit niet mag. Men heeft het over het ge bruik van strandafval ten behoeve van de zeewering mits het de natuurlijke waarden niet aantast. Dat is een vaag begrip." Als de olie inderdaad voor het duingebied schadelijke stoffen bevat, verwacht de PSP meer van de Wet op de Bodemverontreiniging. „Dan kunnen we het mogelijk laten opruimen." Behal ve naar het Nioz zijn ook monsters gestuurd naar particuliere bedrijven aan de vaste wal met de vraag of men met dit zand-olie produkt iets kan. Hoop is bijvoorbeeld gevestigd op het bedrijf dat vorig jaar de actie „Tankslag" (het leeg halen van olietanks die niet meer werden i— Tussen 12.00 en 13.45 uur zondag middag werd op het parkeerterrein van camping Kogerstrand in De Koog de auto van een Duitse toerist opgebroken. Uit de wagen werden fotospullen met een totale waarde van f2800— en een wereldontvanger gestolen. De eigenaar had de auto afgesloten om nog even de laatste spullen van de camping af te halen voor zijn vertrek naar huis. De dader kwam in de wagen door een slot te forceren. Polygas, de onderneming die een gro te tank met propaangas heeft staan aan de Spinbaan in Den Burg, is bereid deze tank te verplaatsen maar het zal nog ge ruime tijd duren voordat het zover is. B en W hebben naar aanleiding van vra gen aan de gemeenteraad meegedeeld dat de verplaatsing wacht op afronding van de procedure die nodig is voor het stichten van een gasopslagplaats op de Rode Zee aan de Veenselangweg. De op Texel opererende radiopiraten wil men betrekken bij de experimentele lokale radio-uitzending die hopelijk op vrijdag 17 juni kan worden gehouden. Het is de bedoeling dat zij gezamenlijk een tien minuten durende bijdrage aan het programma verzorgen. Wie daar iets voor voelt of ideeën heeft, wordt ver zocht contact op te nemen met tele foonnummer 02220-2217 (na 17.00 uur). Of de op 17 juni geplande experi mentele radio-uitzending zal door gaan, is heel wat minder zeker dan zich aanvankelijk liet aanzien. Onge rustheid is ontstaan omdat de mi nister nog steeds geen toestemming heeft gegeven en zelfs de omroep- raad nog niet heeft gehoord. De minister heeft de Vara een brief ge schreven waarin wordt gevraagd wie de kosten van de uitzending betaalt en op welke wijze de Vara precies bij het Texel se experiment is betrokken. Blijkbaar bestaat de indruk dat de Vara geld steekt in het experiment en dat is verboden. De Vara heeft inmiddels geantwoord dat het experiment voor de Vara geen extra fi nanciële uitgaven betekent, omdat de medewerking wordt gegeven in het ka der van het bestaande radioprogramma „Luchtruim". De verblijfs- en bijkomen de kosten die met de overkomst van de Vara-medewerkers zijn gemoeid, worden betaald door de Stichting Lokale Om roep Texel die daarvoor 72000,— van de gemeente heeft gehad. 'I De PSP ars Peter Bekker, Andy Vreemen en Theo ven den Berg In de duinen bij Peel 18 bezig met het verzemelen ven olie-monsters. Deze stort plaats werd zondegmlddag na een uurtje vergeefs spitten en boren ontdekt. Aangenomen wordt dat dit antwoord bevredigend zal zijn, maar daarmee is de ongerustheid nog niet weg want inmid dels is gebleken dat de minister zeer voorzichtig is en niet vooruit wil lopen op het nieuwe omroepbeleid. Een aan vraag van de Regionale Omroep Zeeland die samen met de NOS een regionale radio-uitzending via de ether wilde ver zorgen op 23 juli is afgewezen in verband met de ongewenste precedentwerking die de minister ervan verwachtte, on danks een gunstig advies van de omroepraad. Het bestuur van de Stich ting Lokale Omroep Texel is daarvan nogal geschrokken want met dat motief zou ook het Texelse experiment kunnen worden afgewezen. Informatie die de Vara inmiddels opdeed in Den Haag leer de overigens dat er nog voldoende tijd is om een beslissing te nemen. De omroepraad vergadert voor de 17e nog twee keer; bovendien kan in dringende gevallen de voorzitter van de omroe praad tussentijds advies uitbrengen zon der dat de volledige raad bijeenkomt. gebruikt) op Texel heeft gevoerd. Van Es verwacht niet veel van dit initiatief. „Het is voor negentig procent zand en voor tien procent olie," aldus de administrateur. C. Veld van RWS laat, hoewel nog zeer prematuur, een ander geluid horen. Rijkswaterstaat is verantwoordelijk voor olie op zee en voor het Waddengebied is men momenteel bezig met een organisa tie die een olieramp in dit gebied snel moet bestrijden. „Een taak van die orga nisatie zal zijn of men dit zand-olie mengsel kan benutten voor asfaltpro- dukten, maar een onderzoek moet nog beginnen." Dinsdag 14 juni, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst van de raadsvergaderingen van 8 februari en 8 maart 1983. 2. A. Ingekomen stukken; B. Mededelin gen; C. Beantwoording raadsvragen. 3. Benoeming in vaste dienst mevrouw L. Pfeiffer als administrateur van de so ciale dienst. 4. Notitie te volgen beleid ten aanzien van veerverbinding. 5. Beschikbaarstelling krediet aanleg verkeerslichten Pontweg/Akenbuurt. 6. Vergoeding leerkracht en taakverlich- ter Kompasschool. 7. Nieuwe verlichting lokaal nutskleuter- school Den Burg. 8. Overzicht onvoorziene uitgaven. 9. Afsluiting kapitaaldienst sociaal werk verband De Bolder 1982. 10. Overbrengen goedgekeurde kredie ten voorgaande jaren sociaal werkver band De Bolder. 11. Wijziging regeling vergoeding raadsleden. 12. Achterstand opmaken jaarrekeningen. 13. Aanvraag/aanvaarding rijkslening bouw 35 woningen in De Mars. 14. Subsidiëring toeristische overnach tingen scholen/schoolwerkweken. 15. Beleid met betrekking tot bestuurlij ke structuur toekomstige Texelse basisscholen. 16. Voorbereidingsbesluiten: a. J. C. Witte, Nieuwlanderweg 38 ten behoeve van uitbreiding ligboxenstal. b. Wielervereniging Texel voor de aanleg van een wielercircuit rond het sportvel dencomplex van de v.v. Texelse Boys. c. Texvis-project ten behoeve van paling- kwekerij te Oudeschild. d. A. de Ridder, Oude Dijkje 7 ten be hoeve van een bloembollenschuur. e. Bestuur C.E. Gollardsstichting voor de bouw van een nieuw rusthuis aan De Zes. 17. Vervallen 18. Toekenning van een extra krediet van 713.152,— aan de Stichting Texelse Sportraad ter waarborging van een on gestoorde voortgang van het zomerrecreatiewerk 19. Beschikbaarstelling van een voorbe reidingskrediet van 715.000,— ter uitwer king van de plannen tot stichting van een nieuwe sportaccommodatie in Ou deschild in samenhang met de integratie kleuter- en basisonderwijs. 20. Mogelijk maken van de ruwbouw B en W hebben de gemeenteraad gevraagd enkele uitspraken te doen die neerkomen op een opdracht aan het college om de veerhavens en de toeleidende wegen snel aangepast te krijgen aan de dubbeldeks veerboot. Op zichzelf is dat niet verrassend omdat het de consequentie is van het eerder genomen raadsbesluit om de veerdienst met een dubbel dekker te onderhouden. Volgens het collegevoorstel zijn uitspraken ter uitvoering van dit besluit nodig „teneinde voor alle betrokkenen de nodige duidelijkheid te scheppen." Aanpassing van de fuiken past in het bestemmingsplan maar om de meest gewenste verkeersvoorzieningen op de wal te kunnen treffen is wijziging van het bestemmingsplan nodig, en kan op die wijziging worden vooruit gelopen door toepassing van artikel 19. Provincie Verder zal een afvaardiging van het college vragen om een onderhoud met de gedeputeerde voor ruimtelijke orde ning en eventueel die van verkeer en ver voer om van die kant de nodige mede werking te krijgen. Daarbij moet worden gepraat over het feit dat gedeputeerde staten tot dusver niet hebben gerea geerd op het veerdienststandpunt in het Texelse structuur plan (luidende dat de verbinding met een dubbeldekker moet worden onderhouden). Ook het huidige standpunt van het provinciebestuur over dit onderwerp moet daarbij duidelijk worden alsmede de bereidheid om aan de genoemde artikel 19 procedure mee te werken. In een later stadium kan zo nodig en in overleg met Teso overleg worden gevoerd met de minister van verkeer en waterstaat. Puur planologisch gezien zijn er nau welijks problemen met de aanpassing. De dubbele fuiken passen in de plannen en zelfs zouden de aan- en afvoerwegen zodanig kunnen worden aangelegd dat ook deze niet strijdig zijn. Om ver keerstechnische en veiligheidsredenen is het echter gewenst deze wegen anders aan te leggen; ze komen dan gedeeltelijk in gebied met een thans nog strijdige bestemming. Zoals bekend zijn B en W onlangs tot de conclusie gekomen dat de in het structuurplan opgenomen uitgangspun ten met betrekking tot de veerdienst niet veranderd hoeven te worden. Weliswaar van de geplande uitbreiding van het Agrarisch Museum te De Waal. 21. Vaststelling verordening windmolens in de gemeente Texel. 22. Gemeentelijk standpunt met betrek king tot uitbreiding openstelling vliegveld. 23. Beroep P.G. Schoorl tegen weigering bouwvergunning. wordt daar gesproken over een halfuurs- dienst „als uitgangspunt" maar het ge meentebestuur voelt zich niet verplicht aan dit verlangen vast te houden, mede als gevolg van het achterbljven van de vervoersontwikkeling. Bij het overleg dat het college onlangs had met bestuur en directie van Teso is afgesproken dat ge meentebestuur en Teso gezamenlijk en met kracht zullen streven naar zo snel mogelijke aanpassing van de fuiken. Een 15-jarig Texels meisje moest zich afgelopen donderdag met pijnklachten onder doktersbehandeling stellen, nadat zij tegen een auto was opgereden, die geen voorrang verleende. De wagen werd bestuurd door een 38-jarige Texel se en kwam van het Hogereind te De Waal. De bestuurster verklaarde een eindje het fietspad van de Sommeltjes- weg te zijn opgereden om te zien of er verkeer aankwam. Het meisje dat rich ting Oosterend reed, probeerde de auto vergeefs te ontwijken. Het afgelopen weekend werden er in Den Burg en De Koog een stuk of tien, veelal nieuwe, fietsen gestolen. Daarbij maakte het niet uit of de rijwielen op slot stonden of niet. Slechts één werd terug gevonden. Het ging hier om een relatief wat oudere fiets die een lekke band had gekregen. Dit exemplaar werd met een totaal vernield slot bij een fietspad aangetroffen. Een niet afgesloten damesbromfiets werd in de nacht van zaterdag op zon dag gestolen van de Burgwal in Den Burg. Voor een sportief horloge of sieraad naar Weverstraat.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1