Waarom Jan niet naar Nieuwediep hoefde TEXELAARS VAN TOEN Bewoners Boodtlaan protesteren tegen discotheek „Metro" Gezellig samen na 28 jaar door Siem de Waal, Pietermaritzburg, Zuid-Afrika. ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Oosterend present Aanrijding met flinke schade „Punt dicht" Oefenweek Ronde om Texel Postduiven gin,, 102 km per uur Acuut daklozen naar ambtswoning Vernieling in tuin Janbuur was een heel rustige jongen. Het feit dat hij door de natuur nogal misdeeld was met een bocheltje en een kippenborstje, was hier misschien niet helemaal vreemd aan. Niet dat dit hem ook maar enig zins in zijn werkzaamheden bij zijn vader belemmerde. Hij deed voor geen schapenboer onder wat dat betreft, leefde bij zijn ouders in, maar als de sociale kant van het leven er mee gemoeid was, dan kwam Jan toch ongemerkt in het gedrang. Neem nu bijvoorbeeld de kermis. Daar kon hij de hele avond naar kijken en alles in zich opnemen, maar hij beperkte zijn deelneming tot koekhakken. Het 'hoofd van Jut' was hem al te gortig en dat liet hij aan de zware jongens over. Een hoofd van Jut 'medalje', waarop stond ,,lk houd van kleine kinderen" heeft hij dus nooit mogen verdienen. En als het ru moer wat minder werd en de een na de ander met zijn meisje in hotel of danstent verdween, dan was dat het ein de van Jan zijn kermisdag. Orf Zijn werkzaamheden bestonden uit het helpen van vader met de schapen, waar ze ieder met een klein zakje voer op de rug, achter elkaar kuierend, op af gin gen. Wie de familie goed gekend heeft, moet er zich toch wel eens over ver baasd hebben hoe weinig men in die da gen nodig had om in leven te blijven. Want de boerderij met zijn paar koeien, een koppeltje schapen en een paard, (want dat laatste was een 'moet' als je tot de 'boerenstand' gerekend wilde blij ven) daar bestond het hele bedrijf uit. En toch zagen ze kans om hier een bestaan uit te kunnen maken. Hoe groot het aardse bezit eigenlijk was kwam pas uit toen Janbuur, na vader en moeder, de geest gaf. Neef Willem in de Gast huisstraat was benaderd en gevraagd of hij de erfenis 'met lusten en lasten' zoals dat toen heette, wilde aanvaarden. Wil- lembuur zijn gezin was in die dagen gro ter dan zijn inkomen en hij aanvaardde het „ORF" met vreugde. „Maar", zo heeft hij mij later verteld, „dat pakte skeef uut Sieme, want der most nog een beetje bee inbetaald worre". Wat echter de nagedachtenis van Janbuur niet ver troebelde, „al zat het effe teuge"l Misse Wat zijn we daarna toch allemaal veel rijker geworden. En toch was het toen loon naar werken, kunnen we wel zeg gen. Want behalve de maand maart, waar het hele jaar tegenop gezien werd, viel het werken allemaal nogal mee. En haast was er natuurlijk nooit bijZo kon het ook gebeuren dat vader en zoon zouden gaan „misse" en met de vork zo achter elkaar kuierend bij het land waren aangekomen en daar buur Hendrik van Reier op het hek zagen zitten, uitrustend van het schapen tellen. Hendrik begon altijd vroeg. „Dan heije de hééle dag foor je". En omdat de „mis" niet weglo pen zou werd er eerst gepraat en van praten kwam praten en van misse kwam niks. En als Hendrik zijn tabak niet was opgeraakt had het nog wel een uurtje door kunnen gaan. Nu weten de jonge ren meteen waar dat Texelse gezegde „Van praten kwam praten en van misse kwam niks" vandaan komt. Maar eens gebeurde er iets, dat de sleur verstoorde. Er was een papier ge komen waarop vermeld stond dat zoon Jan zich naar Den Helder moest bege ven waar de keuring en het lot zouden uitwijzen of hi) in aanmerking kwam om Konings wapenrok te mogen dragen. In die dagen van Jan een van de laatsten, die daarvoor naar Nieuwediep moesten gaan. Dat was het slechtste nieuws dat va der Piet in lange tijd had vernomen. Niet dat hij er ook maar een moment aan twijfelde, dat Jan niet afgekeurd zou worden en de drökte voor hem alleen zou opdraaien. Nee dat zat wel goed, maar Jan naar Nieuwediep met al die jongens? Een jongen die nog nooit een druppel drank over zijn lippen had gehad met dat hele zootje naar Nieuwediep? Piet Z. wist er alles van. Het was een hoogtij dag voor vele jeugdige Texelaars waarvan sommigen nog nooit aan de overkant geweest waren, „wont as je deer nou gien boeskip had, wat deed je der don???" En na afloop van de loting was het om het even of je raak dan wel vrij geloot was. „En most Jan, dót kiend, déér mee mee??" „Dat beurt niet", zei vader Piet, „ik ga naar de burgemeester". Want in die dagen was dat het toppunt van gezag, nog niet in bewegingsvrijheid beperkt door leken, die men wethouders of raadsleden noemt. Een beroep op zo'n hoge instantie was volkomen gerechtvaardigd. De burgemeester was een echte bur- gervaarder, ook niet zonder humor. Hij legde Piet geduldig uit dat keuring en lo ting een ernstige zaak is, waar het lands belang zo dicht bij betrokken was. Maar had begrip voor Piet zijn bezorgdheid en zei: „Schrijf nu maar een briefje in je ei gen woorden en doe er maar een teke ningetje bij, dan zullen ze daar best be grijpen waarom jij Jan niet naar Nieuwe diep wil laten gaan". En zo geschiedde het dat Piet Z. met verschuldigde eer bied, want zo hoorde dat, „Bestek en tekening van Jan" aan de burgemeester deed toekomen. Het begeleidend schrij ven van de burgemeester zorgde er voor dat Z. Jan, verschoond werd van het dragen van Konings wapenrok en voor een uniek stukje keuring en loting in de geschiedenis van Texel heeft gezorgd. Siem de Waal, Zuid-Afrika BE VEN VAN LC2CRS BUTEN VEJUNTWOORDElUAHElD VAN IX «£OWlTl£ 28, 29, 30 juli 1983 Secretariaat: Ankerstraat 32, 1794 BJ Oosterend. Wij vragen vrijwilligers op vrijdag 22 en zaterdag 23 juli voor de opbouw van tenten, en het inrichten van de terrei nen. Opgave bij W. van Tatenhove, Oranjestraat 3, telefoon 02223-684. De bewoners van Botterstraat en Mul derstraat worden vrijdagavond om 8.00 uur in De Bijenkorf verwacht voor het bespreken van de versieringen. Met genoegen kunnen wij mededelen dat het gehele feestprogramma nu klaar is. Met het aantrekken van een derde showorkest voor de eerste avond zijn we nu geheel ,,rond." Een 38-jarige Texelaar reed donderdag tegen het middaguur van de Van der Sterrweg de Pontweg op zonder goed op het uit de richting Den Burg komende verkeer te letten. Hij merkte een door een 44-jarige Texelaar bestuurde auto niet op. Bij de hierop volgende aanrijding ontstond aan beide wagens flinke scha de, persoonlijk letsel bleef echter achterwege. Als je vroeger langs de dijk reed, zag je aan de west de „witte punt." Hij hoorde jarenlang bij Oudeschild en de Oudeschilders, maar was ons blijkbaar niet gegund. Een markante plaats voor woonaandui- ding, de weg gewezen aan een toerist, hij was ook een fijne „opper" bij storm wind en een dichte mist. Nu is hij echter plots verdwenen, waar om is hier aan ieder onbekend. Hij laat een leegte na bij iedere skilder, je bent er nog niet aan gewend. Ik vraag me af, waar was dit nu goed voor, wie stond de punt toch in de weg. 't Is nu te laat voor volksstemming, de mocratisch stemmen kan niet meer, da's pech. Plotseling verschenen Drijvers jekker ha mers, de morgenrust - nog velen doeze lend - werd verstoord. En ons legendari sche markante puntje werd met de grond gelijk geboord. Van Waterstaat mocht hij wel blijven, ook al deed hij geen dienst meer voor marine of in de scheepvaaart van ander nut. De domeinen zeiden echter horizonvervuiling en verdwijnen, nu zit skil wel in de put. C.A. Dekker, De Ruyterstraat 97 Oudeschild De Cocksdorper Kustzeilvereni- ging CKZ organiseert in de week voorafgaande aan de Ronde om Texel een programma waarin deelne mers zich op diverse manieren kun nen voorbereiden op de race. Onder meer worden een wedstrijdweekend en een oriëntatieronde gehouden. Zaterdag 11 en zondag 12 juni zijn er wedstrijden op een Olympische baan bij het strand van paal 33. Catamaranzeilers die mee willen doen kunnen zich zater dag vanaf ongeveer 9.30 uur opgeven bij het clubgebouw. De briefing is om 11.00 uur. De kosten zijn voor tweemansboten 725,— en voor éénmansboten 715,—. Voor de deelnemers zal er soep met brood zijn. Nadere gegevens worden be kend gemaakt op het mededelingenbord bij het clubgebouw. Inlichtingen zijn ook te krijgen op telefoonnummer 02225-237. Dinsdag 14 juni is er een toertocht om Vlieland met barbecue na. De daarop volgende woensdag kan iedereen op ei gen gelegenheid het traject bij de vuur toren verkennen, terwijl donderdag het oriëntatierondje om Texel gevaren zal worden. Vrijdag wordt gezamenlijk de tocht naar het strand bij paal 17 onder nomen. Het doorgaan van een en ander is natuurlijk afhankelijk van de weersomstandigheden Bewoners van de Boodtlaan in De Koog zijn in actie gekomen tegen de op 30 april geopende disco-dancing „De Metro", onderdeel van het hore cabedrijf De Rode Pimpernel. „De geluidsoverlast die hoofdzakelijk ge produceerd wordt door het komen de en gaande publiek is van dien aard dat de buurt er grote hinder van ondervindt", aldus de bewoners in een door 15 personen ondertekende brief aan de gemeenteraad. De buurt vindt dat aan de betrekkelijke rust die in de Boodtlaan heerst plotseling een eind is gekomen, wat ernstige gevolgen kan hebben voor de hier gevestigde logiesverstrekkende bedrijven. „Het is een bekend feit dat de Dorpsstraat, waar meerdere van dit soort bedrijven, bars, eethuizen en an dere gelegenheden zijn gevestigd, veel nachtelijk lawaai veroorzaken, waar de politie handenvol werk aan heeft in het seizoen. Het is ons daarom een raadsel hoe het mogelijk is dat de lawaai veroor zakende bedrijven nu tot in de Boodt laan doordringen." De buurtbewoners vinden dat de overlast die door de disco theek wordt veroorzaakt zeer groot en zien het hoogseizoen met grote onge rustheid tegemoet. „Het discotheekpu- bliek trekt namelijk de hele avond heen en weer tussen de Dorpsstraat en ge noemd bedrijf aan de Boodtlaan. In de afgelopen week zijn al tweemaal vernie lingen aangericht, waarvan ook aangifte is gedaan bij de politie. Eenmaal is er als gevolg van dronkenschap een ongeluk gebeurd met een brommer. Wij hebben meerdere malen vastgesteld dat het la waai tot ver na sluitingstijd aanhield." Rust nodig Er wordt op gewezen dat de aan de Boodtlaan gevestigde bedrijven het moeten hebben van de rust, daar ze voor het merendeel logiesverstrekkend zijn. Die bedrijven zijn: motel Texel (ac commodatie voor 150 personen), De Meerpaal (17 pers.), De Branding (30 pers.) en ook de Rode Pimpernel (18 pers.). Overigens stellen ook de particu liere bewoners van de Boodtlaan prijs op PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 JUNI 1* normale nachtelijke rust. De briefschrij vers vinden dat in het gemeentebeleid rekening moet worden gehouden met de gevestigde bedrijven, die hoofdzakelijk logiesverstrekkend zijn. Dit soort bedrij ven zijn de afgelopen jaren uit de Dorpsstraat verdrongen (Het Witte Huis, Hollandia, e.d.) als gevolg van de on rust. Maar de lawaai en onrust veroorza kende bedrijven zouden hier dan ook ge- contreerd moeten blijven en zich niet als een olievlek moeten uitbreiden naar an dere buurten. Want voor de particulieren aldaar wordt het dan zeer onprettig en de bedrijven staat een flinke financiële schade te wachten, in enkele gevallen misschien zelfs de ondergang. Veront rustend is dat bij enkele bedrijven al di verse malen gasten voortijdig zijn weggegaan. Promotie De Boodtlaanbewoners constateren dat de gemeente het toeristisch bezoek aan Texel graag wil stimuleren, vooral in voor- en naseizoen. „Wij juichen dit streven zelf natuurlijk toe, maar als de gasten geen nachtrust wordt gegund, komen ze zeker niet meer terug. Het is daarom zaak niet alleen aan promotie van Texel te denken, maar er ook voor te zorgen dat de gasten een prettig verblijf hebben als ze er eenmaal zijn, waartoe zeker een ongestoorde nachtrust be hoort." De Boodtlaanbewoners maken van de gelegenheid gebruik om de ge meenteraad er ook op te wijzen dat het wenselijk is het nachtelijk brommerver- keer in de bebouwde kom te beperken, zoals ook gebeurt in andere plaatsen langs de kust en op de andere waddeneilanden. Mevrouw M. J. de Ridder van disco theek De Metro vindt de klachten nogal overtrokken en niet helemaal gerecht vaardigd. Van belang is dat de disco theek zelf in ieder geval buiten niet hoor baar is, zoals uit metingen door de ge meente is gebleken. Het zijn alleen de heen en weer lopende mensen op straat die blijkbaar de hinder veroorzaken. Me vrouw De Ridder geeft toe dat het direct na de opening van het bedrijf uit de hand is gelopen. „Het overviel ons. We letten toen meer op wat er binnen ge beurde en merkten later dat er buiten veel onrust was. Daar hebben we wat aan gedaan door het publiek door mid del van stickers e.d. te verzoeken buiten rustig te zijn en ook hebben we nu een zaalwacht die daar op let en in geval van lawaaioverlast de mensen sommeert om zich koest te houden. Mevrouw De Rid der vindt het niet rechtvaardig dat het la waai dat er nu nog is allemaal wordt ge weten aan de discotheek. „Dat kan ge woon niet. Er is veel ander voetgangers- en overig verkeer dat hinder geeft, maar nu is men geneigd ons overal de schuld van te geven. Ik denk dat de gasten in de omgeving die geklaagd hebben hu meurig waren door het slechte weer. Dat geeft een prikkelbare stemming waar door de mensen zich aan allerlei dingen gaan ergeren en eerder weggaan. Ik vind het niet rechtvaardig dat wij nu als zon debok worden aangewezen." Met de wind in de staart kwames Texelse postduiven zondag j.l. teruc Péronne, Frankrijk. Afstand 373 km snelste duif werd door Sj. Feenstn De Waal geklokt. Gemiddelde sneï per uur: 102 kilometer. Uitslag: Sj. Feenstra 1, 2, 4, 8; Kooger 3, 6; G. van Lingen 5, 9: H.H gerheide 7,11; A. Keijzer 10; KI. Brut 12. B en W hebben de gemeenteraad loofd dat zij bij het zoeken naai bestemming voor de onlangs ontru»1 ambtswoning van de burgemeester mogelijkheid tot huisvesting van K daklozen ook zullen bekijken. In de tuin van de woning van dek lie R. de Vries aan de Warmoesstn' Den Burg werden in de nacht vans' dag op zondag een schutting en gK ten vernield. De politie vermoedt® daders afkomstig waren uit de aar tuin grenzende discotheek. Ie leerlingen van 1955 present (met part ners). Ongeveer de helft woont al lang op het vasteland en het spreekt vanzelf dat vooral zij veel hadden te vertellen. Met voldoening werd geconstateerd dat de hele klas nog gezond en wel in leven is en dat iedereen (nog) werk heeft en het redelijk tot goed heeft gemaakt. Vooral dat laatste feit is niet in over eenstemming met de menigmaal uit gesproken verwachting van de leer krachten destijdsTijdens de bijeen komst in het restaurant Kerckeland wer den enkele oude films gedraaid uit de tijd dat de reüniegangers de ULO bezoch ten. Er was een filmpje bij van een schoolreisje naar de Piasmolen in Mook, de speelfilm-documentare ,,'t Is zo op de ULO" van Harry de Graaf ut 1957 waarin veel reünisten een rol speelden; Dat was uiteraard zeer vermakelijk. Er komt onder andere een scene in voor waarin de hui dige Texelse horecamagnaat Frits Lan- ua our/uu/ruiu un juu JiNJ. van iiiiks r, rechts bovenste rij: Merja Keijser, Ne/ie 2ej Lie Koorn, Erna Wonder, Frits Langeveld, 1 Vlas, Hans Kiewiet. Piet Bruijn. meest* Bakker. Middenrij: Miek Keijser, Wil Geus,, nia Kooijman, Elly Slot, Mieke Rijk, Hen Rump, Tiny Raven, Bep Breeuwer. Her, Heymans, Nelie Koning. Voorste rij: Met Stam, Niek Vos, Wlebe Laan, Harry Eelm Alfred Quint, Jaap Hei nis, Ronald Keirj naar. Rob van de Kooi. Tonnie van de Kerki en Jan Moerbeek. Reinoud Koolhaas en f- Plantinga komen op de foto niet voor. geveld door zijn leerkracht Jan Wie wordt gelast de lollie waarop hij zit kauwen in de prullemand te gooien, reüniegangers gingen officieel op de to, zoveel mogelijk in dezelfde opstel) als op de plaat die in juli 1955 werd maakt ter gelegenheid van het veria; van de school. De volgende ochle werd de reünie besloten met „brunch" in strandpaviljoen Paal 9. De leerlingen die in 1955 in de zes de klas zaten van de Thijsseschool in Den Burg hielden het afgelopen weekend een reünie, die bijzonder leuk en gezellig is verlopen. Het idee om de klasgenoten van weleer weer eens te laten ontmoeten kwam van Majorie Rijk die de reünie samen met Bep Breeuwe organiseerde. Het begon met een ontmoetingsborrel in het restaurant van de appartementen van Kerckeland, gevolgd door een koud buffet, wat uitstekend was verzorgd door de heer W. A. Visser uit De Koog. De gezelligheid duurder verder tot in de kleine uurtjes. De aard van de onderlinge gesprekken laat zich raden; het was een uitwisseling van gegevens over hoe ie dereen het er tot dusver in zijn leven van af gebracht heeft. Op zeven na waren al- In dezelfde volgorde als in 1955 gingen dt nisten zaterdagavond op de foto. Piet B meester Bakker. Nelie Koning, Menno Alfred Quint, Ton van de Kerkhof en Moerbeek waren verhinderd.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2