Cjroen ^tmrtr jéxels in het leer 2,8 miljoen erlies bij TES0 Jagers richtten Texelse wildbeheereenheid op Recreaktiefkrant verschijnt 8 juli een animo voor acaturebank ijwilligers tfffc-"6STAtX. 1Voortgaan op de ingeslagen weg biedt voor ie toekomst voldoende perspectief" 0 „De Hoop" echts één reactie Wekelijkse oplage 18.500 exemplaren „Veronica" brandveilig JAARGANG Nr. 9787 VRIJDAG 10 JUNI 1983 actie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; is Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en jkvan der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc. ueveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25 01.742, NMB nr 67.34.60 398 „Voortgaan op de in het verleden ingeslagen weg biedt voor (toekomst voldoende perspectief", aldus Teso-directeur Th. oogerheide in zijn toekomstvisie aan het slot van het jaar- Irslag over 1982. Dat Teso het in de toekomst niet makkelijk zal tijgen wordt in het jaarverslag niet ontkend. Verwacht wordt pt het vervoer verder zal dalen. Ter beperking van de kosten zal it aantal afvaarten worden teruggebracht, wat verantwoord is ndat de vraag naar vervoer afneemt. Blijvende verbetering in de liquiditeit van de onderneming is „zeer wenselijk" ge- jen de grotere aflossingsverplichtingen in de toekomst en min- fer hard teruglopen van de verliezen. Het beleid om te komen It vermindering van het aantal personeelsleden zal worden fortgezet en tevens zal er bij de overheid op worden aange- ongen dat de fuiken worden aangepast zodat de dubbeldek- r volledig kan worden gebruikt. i 1982 is de omzet bij Teso met eveer een miljoen gulden geste- oftewel 9%. Dat was het gevolg tariefverhogingen tot 11% waar daling van het vervoersvolume 2% tegenover stond. Door ver- dering van het aantal afvaarten lagere onderhoudskosten zijn de icte en indirecte kosten slechts een half miljoen gestegen. Door en ander is het bedrijfsresultaat opzichte van 1981 verbeterd met |m f490.000,—. Een belangrijke ex- kostenpost is echter veroorzaakt ir het ongeluk met de Marsdiep iet dok van Boele waardoor lom- lok de andere kleine veerboot ten bedrijf was) de dubbeldekker it zijn voor deze stille tijd van het veel te hoge capaciteit lange tijd est worden gebruikt, wat veel ndstof vroeg. terder heeft de rentedaling invloed op de constante waarde van de isioenverplichtingen wat een relatief te dotatie van f187.000,— op back- serviceverplichtingen tot gevolg had. De laatstgenoemde twee factoren doen af breuk aan het bedrijfsresultaat, waar door het jaar moest worden afgesloten met een verlies van f2,8 miljoen, even veel als in 1981. Volgens de oorspronke lijke opzet zouden de verliezen van Teso jaarlijks kleiner moeten worden. Door de terugloop van het vervoer is dat tot dus ver niet gelukt. Het bedrag aan loonkosten bleef gelijk aan dat van 1981 ondanks een loonver- hoging en dankzij efficiencyverbetering. Dat het verliessaldo niet groter werd, is het gevolg van de tariefsverhogingen, vermindering van het aantal afvaarten per dag en daling van de afschrijvings kosten. Voor de toekomst wordt een be langrijke efficiencyverbetering verwacht van de reconstructiewerkzaamheden die intussen op het haventerrein van Den Helder zijn uitgevoerd. Minder auto's De daling van het autovervoer in 1982 was 2,5%. Het aantal vervoerde eenhe den bedroeg namelijk 637.300, wat gelijk is aan het niveau 1975-76. Deze terug gang was in alle categorieën te bespeu ren. Het personenautovervoer daalde 2%, vrachtauto's en opleggers resp. 2 en 8%. In tegenstelling tot 1981 was ook in de zomermaanden sprake van daling, wat betekent dat ook het toeristisch vervoer is gedaald. Het aantal vervoerde personen nam ook met 2% af (er werden 58.000 personen min der vervoerd), het varen met twee sche pen was daardoor minder vaak noodza kelijk, zodat het aantal afvaarten kon worden teruggebracht van 17.070 tot 15.881 (7%). De grotere vervoerscapaci teit van de Molengat die in het laatste kwartaal noodgedwongen moest wor den ingezet was daarvan mede de oor zaak. Hierdoor was ook de gemiddelde bezettina van de schepen minder goed. Investeringen Teso heeft in 1982 f466.000,— in vaste activa geïnvesteerd. Van de Nederlandse Middenstandsbank werd een miljoen ge leend, o.a. voor de financiering van in vesteringen die verband houden met de reconstructie van het havenplein in Den Lees verder op PAGINA 5 1 De nieuwe voorzitter Paul Kuip Czn. dankt de vertrekkende voorzitter Martin Bakker (rechts). r" 'jffP „Ons allereerste doel moet zijn het bevorderen van het over leg tussen agrariërs en jagers over de planning van het wildbe- heer. Daar komt dan ook nog bij het onderhouden van contac ten met de overheid en andere bij de jacht betrokkenen, maar het op één lijn krijgen van jachthouders en grondeigenaren is het grootste belang." Aldus Peter van Schooten, bureaumede werker van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging in zijn inleiding over wildbeheereenheden tijdens de afdelingsver gadering van de KNJV woensdagavond in De Lindeboom. ,Ws begrijpen er niets van. Er is wel geen reactie gekomen en we ten niet wat we daaraan moeten en." Dat zegt jeugdwerker Jan amer van de Commissie Bestrij- 19 Jeugdwerkloosheid over de nimo" van werklozen om als vrij- Higer met behoud van uitkering n de slag te gaan. De commissie esenteerde enkele weken geleden at veel publiciteit 25 banen voor jwilligers. Wie belangstelling had n onmiddellijk aan het werk, maar nhet leger Texelse werklozen rea- arde er slechts één lat aangeboden werk (van klusjes- 1 bij het verpleeghuis tot typiste bij NI0Z) trekt blijkbaar niet zo erg. Er ramen geen positieve reacties maar kgeen negatieve, zodat de gemeente- ra commissie geen idee heeft wat de ®raren zijn. ■Als we kritiek haddeq gekregen van 'Hozen was misschien aan te geven hiom de vrijwilligers vacaturebank "aanslaat", aldus Kramer die vertelt aen vergelijkbaar initiatief in Scha- onlangs een groot succes is borden. De folder met vrijwilligersbanen is gereikt bij het inleveren van de werk- dus iedere betrokkene kan op de *>9te zijn van ons initiatief", aldus Kra- B die vreest dat de commissie nog "o met het vrijwilligerswerk in haar tó9 zit. Men weet niet precies hoe het "erder moet maar mogelijk wordt een lowe folder gemaakt waarin de 'lijk- en onmogelijkheden van vrij- Igeiswerk nog een keer duidelijk op 'ijtje worden gezet. Voor meer infor are over dit werk kan men terecht bij 1 MZW-project, telefoon 02220-4300. Dit zijn geen donkere wolken die zich boven Teso semenpekken, meer halfverbrande uitlaat- gessen ven de dubbeldekker Molengat Het angstwekkende, maar onschuldige verschijnsel doet zich voor als 's morgens vroeg de nog koude motoren worden gestart. (Foto Dirk Kuiter! Afgelopen maandag richtte de Texelse afdeling officieel een vereni ging „Wildbeheereenheid Texel" op. De scheidende afdelingsvoorzitter, M. Bakker, zei er in zijn toespraak trots op te zijn dat hij na zeven jaar moeizaam overleg die oprichting nog in functie mocht meemaken. Bakker werd woensdag benoemd tot ere-voorzitter. Dat het overleg zo moeizaam verliep kwam volgens Bakker in de allereerste plaats door meningsverschillen met de dienst Faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij. Een belangrijk geschilpunt daarbij was het zogenaam de „inbrengen van jachtgrond". Daarbij Ook dit seizoen zal wekelijks de Recreaktiefkrant verschijnen: zeven nummers die de periode 8 juli-28 augustus bestrijken. Deze gratis krant kan worden beschouwd als een bijlage van het toe ristenmagazine Texeltoerist, maar is ook los voor iedereen ver krijgbaar. De wekelijkse oplage is 18.500 exemplaren. De krant is af te halen op bijna honderd plaatsen op Texel, onder andere op de veerboten. Tevens zal de krant worden bijgesloten in de Texel se Courant van vrijdag zodat ook de gasten van kleine verhuur ders worden bereikt. Uit onderzoek vorig jaar is gebleken dat op deze wijze een enorme dekking wordt verkregen. Duizenden re creanten krijgen de krant in handen en maken dankbaar van de daarin staande gegevens gebruik. Evenals vorige jaren zal in het blad een volledig overzicht worden gegeveven van alle dagelijks wisse lende evenementen. Het is uiteraard van essentieel belang dat alle vere nigingen en instanties die zich bezig houden met het organiseren van ac tiviteiten die (medel voor toeristen zijn bestemd, ervoor zorgen dat de redactie van de Recreaktiefkrant tij dig daarvan op de hoogte is. Op de organisaties wordt der halve het beroep gedaan ervoor te zorgen dat de gegevens minstens twee weken voor het tijdstip waarop de krant uit komt, bekend zijn bij redacteur Jitze Beintema, die op werkda gen bereikbaar is bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis van 9.00 tot 12.00 uur. telefoon 02220-3041, toestel 239. Betrokkenen worden verzocht met volledige gegevens te komen en er daarbij rekening mee te hou den dat veel recreanten op Texel heg noch steg kennen en in veel ge vallen dus wat extra uitleg nodig hebben. Het beste is om met Bein tema mondeling contact op te ne men, zodat de vermelding van het evenement in overleg kan plaatsvin den. Vergeet naast tijd, plaats en aard van het evenement vooral niet te vermelden of entree qf inschrijf geld moet worden betaald. Vorig jaar kwam het voor dat mensen dachten een gratis evenement te bezoeken: ze voelden zich genomen toen bleek dat er toch betaald moest worden. Om de krant tot een gevarieerd en leesbaar geheel te maken zijn illustraties nodig. Als met de gegevens ook foto's Imogen kleurenfoto's zijn) of tekeningen kunnen worden geleverd, wordt dat door de redactie zeer op prijs gesteld. Overigens kan ook weer een beroep worden gedaan op het archief van de Texelse Courant. Ter vermijding van misverstan den: het gaat dus uitsluitend om da gelijks wisselende evenementen: dus folkloremarkten, hengel- wedstrijden, sportmanifestaties, concoursen hippique, autocrosses, fiets-, wandel- en hardloopevene menten, demonstraties, enz. Dus geen min of meer permanente za ken zoals bezoek aan broedterrei- nen, dienstregelingen, bootjesver- huur, vaar- en vistochten e.d., want die gegevens horen thuis in de ge wone Texeltoerist. Tesamen met de Texeltoerist vormt de Recreaktief krant een compleet overzicht van al les wat voor de toerist op Texel van belang kan zijn, althans dat is de be doeling. Voor tips die aan verdere perfectionering van deze informatie bron kunnen bijdragen is de redac tie bij voorbaat erkentelijk. geeft een houder van de jachtrechten op een stuk grond die rechten over aan de beheereenheid, waar hij dan weer een vergunning van krijgt. Aan die vergun ning kunnen dan voorwaarden worden verbonden die een goed en verantwoord wildbeheer moeten garanderen. Fauna beheer is van mening dat dit zeker op lange termijn ingevoerd moet worden, terwijl de KNJV het afwijst omdat ze baas op eigen veld willen blijven. Het zal dan ook duidelijk zijn dat de jagers in de nu opgerichte beheereenheid niet „hun" grond hoeven in te brengen. Bedreigingen Van Schooten gaf een uiteenzetting over de noodzaak van een wildbeheer eenheid in deze tijd waarin de jacht met nogal wat bedreigingen wordt gecon fronteerd. Vooral de EEG-vogelrichtlijn en de natuurbeschermingswet noemde hij in dit kader, maar ook de contacten van de jagers onderling en van de jagers met de grondeigenaren kunnen, als ze slecht zijn, nadelig werken voor de jacht. De vogelbeschermende maatregelen zullen ook hun schadelijke uitstraling op de landbouwgronden rondom de na tuurgebieden hebben, zodat belangen van boeren en jagers hier gelijk op gaan, vertelde Van Schooten. De wildbeheer eenheid moet er dus zowel voor dienen om de vrijblijvendheid in eigen kring uit te bannen als om sterker te kunnen staan tegenover jachtbeperkende invloe den van buitenaf. Om dat laatste doel beter te kunnen verwezenlijken zal 29 juni een overkoe peling worden opgericht van wildbehee reenheden rond de Waddenzee. „De be langen van jacht worden bedreigd, daar om moeten we samenwerken", aldus de inleider. Het bleek al min of meer vast te staan dat de Texelse eenheid van die overkoepeling lid zal worden. Op de oproep om van de beheereenheid lid te worden, reageerde de zaal in eerste in stantie voorzichtig. Diverse leden bleken deel uit te maken van een combinatie en wilden toetreding eerst met hun partners bespreken. Nadat vanachter de bestuurstafel enige druk was uitgeoe fend, werd de animo trouwens ook groter. Bestuur Woensdagavond hield de KNJV afde ling Texel ook een bestuursverkiezing. De plaats van Bakker als bestuurslid wordt nu ingenomen door Henk van Wijk. Voorzitter wordt Paul Kuip Czn. Bakker was tijdens de vergadering op de dag af twintig jaar lid en hij zat negen jaar in het bestuur Kuip roemde zijn werklust en noemde met name het ver krijgen van een eigen jachtcursus en het tot stand komen van de duincombina ties als voorbeelden daarvan. Namens de vereniging bood hij Bakker een bron zen beeld van een jachthond aan. Jach topziener Henk Wijsman overhandigde mede namens zijn collega's een boek. In zijn afscheidspraatje stak Bakker de jachtopzieners een flinke pluim op de hoed. Naast hun gewone werk houden zij toezicht op een gebied van ruim 14.000 hectare hoewel dat niet verplicht is. „Als ik dat in de regio vertel, geloven ze me niet, het is ongekend", aldus de wegens gevorderde leeftijd (69) schei dende voorzitter. Opletten Bakker gaf nog een overzicht van de wildstand in het afgelopen seizoen en riep daarbij de jagers op te letten of er wel genoeg hazen in hun gebied voorko men. Waarschijnlijk heeft het slechte voorjaar voor veel sterfte gezorgd, zodat men zich bij deze jacht in acht dient te nemen. Kraaien, eksters en kauwen moeten onverminderd worden bestre den, hun aantal neemt toe, en, aldus Bakker, zij richten veel schade aan. We gens het geringe aantal patrijzen sugge reerde Bakker het uitzetten van rood- pootpatrijzen, een geharde soort die zich op Texel waarschijnlijk goed thuis zal voelen. Het cafetaria „Veronica" aan de Dorpsstraat in De Koog, eigendom van K. Klute, is thans voorzien van alle ver eiste brandveiligheidsvoorzieningen, zo is van gemeentewege geconstateerd. Het bedrijf krijgt daarom de ge- bruikstoestemming van het gemeentebestuur. la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice. Het adres voor pertijen, recepties, vergaderingen. Kikkertstraat 31, De Cocksdorp, tel. 02222-252

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1