)en Helder verwerkt lie van het strand i fietspaden VVD-PROMINENTEN OP WERKBEZOEK pslag in duinen ernstig afgekeurd Ruim 250 tanks leeggepompt Caravan totaal vernield na botsing met patatwagen Hond verdwaald op zee Georgiëreis Actie tankslag Bijbelkampen Nu ook jeugdkamp aan de overkant Schietoefening DINSDAG 14 JUNI 1983 JAARGANG Nr. 9788 Schandalig De heer Munnink van Oil Recycling Service Nederland uit Dieren ziet meer mogelijkheden voor verwerking. Hij stelt met nadruk dat de Texelse olie in de dui nen wel degelijk chemische afval is en dat men de afvoer en verwerking moet uitvoeren volgens de Wet op de Chemi sche Afvalstoffen via bedrijven met vergunning. „Zoals ons bedrijf", aldus een enthousi aste Munnink. Volgens hem is het in de praktijk wel gelukt strandolie te verwer ken tot stookolie en hij noemt de Texelse werkwijze „schandalig". Het opruimen en verwerken van de aangespoelde olie De gebroeders Hoekstra van de kustzeilvereniging Paal 15 moesten gistermiddag met een catamaran in actie komen om een hond van de verdrinkingsdood te redden. Het dier, een Labrador, was de zee in ge rend om een stuk hout te pakken dat zijn baas er in had gegooid. Het hout zonk echter, zodat de hond er Extra kosten Hij geeft de gemeente het advies aan gespoelde olie een volgende keer in bak ken op te slaan en dan conctact op te nemen met gespecialiseerde bedrijven. Eenzelfde mening heeft Ing. W. Koops van Rijkswaterstaat-directie Noordzee in Den Haag. Hij is alleen over de prijs die voor verwerking moet worden betaald minder optimistisch. Als voorbeeld noemt Koops een opruimactie aan de (Lees verder pagina 2) Deze week bestaat voor het laatst gelegenheid om zich bij de redactie van de Texelse Courant op te geven voor de 10-daagse vliegreis naar Ge orgië in oktober. Het aantal deelne mers begint het toelaatbare maxi mum te naderen. Voor zover er na zondag a.s. nog plaats is, dienen be langstellenden zich rechtstreeks te wenden tot het reisburo Vernu, Utrechtsestraat 48, 1017 VP Amster dam, telefoon 020-228622. Tot en met vrijdag a.s. kunnen in de drukkerij van de krant nog aanmeldingsfor mulieren en visumaanvragen wor den afgehaald. vergeefs naar zocht en daarbij steeds verder de zee in zwom. Zijn baas begon ongerust te worden toen het dier zo ver weg was dat het niet meer op roepen reageerde en op het laatst zelfs niet meer met het blote oog was te zien. De hond kon blijkbaar de kust niet meer vinden. Met de catamaran was het beest echter snel bereikt en teruggebracht. De actie Tankslag, die vorig najaar op Texel werd gehouden, heeft er voor gezorgd dat 258 olietanks die niet meer werden gebruikt zijn leeg gepompt. Dat leverde 29.050 liter huisbrandolie op, die werd afge voerd naar hergebruikinstallaties in Amsterdam en Maassluis. Dit blijkt uit het rapport „Actie Tankslag in Noordholland" van de Pro vinciale Waterstaat. De provincie heeft de actie Tankslag vorig jaar opgezet en de gemeenten ondersteund met o.a. voorlichtingsmateriaal en de verdere ver werking van de afgevoerde olie. Het rapport is een momentopname omdat in veel gemeenten de actie nog gaande is. Zo is de laatste fase van de Texelse actie nog niet uitgevoerd, het volstorten van de lege tanks met zand. Ruim tachtig procent van de gemeenten in Noordholland heeft aan de actie deel genomen en tot december 1982 zijn in heel de provincie 6634 tanks leegge haald, wat 2,3 miljoen liter olie opleverde. Vrijdag 24 juni zullen deputaties van de tweede kamerfractie en van provinciale staten van de VVD een werkbezoek aan Texel brengen, waarbij ze zich diepgaand zullen in formeren over enkele actuele proble men, zoals de toekomst van de veer- verbinding, de duinafslag, de toe ristische ontwikkeling en de agrari sche problematiek. De kamerfractie wordt vertegenwoor digd door de heren P. M. Blauw (verkeer en waterstaat, landbouw/visserij en mi lieuhygiëne), F. H. G. de Grave (finan ciën, defensie en justitiel, G. W. Keja (sociale zaken en CRM), A. J. te Veld huis (verkeer en waterstaat, land bouw/visserij en milieuhygiëne). De ver tegenwoordiging van de provinciale sta tenfractie wordt gevormd door mevrouw J. W Visser-Jansen (fractiesecretaressel en de heren H. Machielsen (fractievoor zitter) en J. Hopman. Het gezelschap komt op uitnodiging van de Texelse WD-afdeling. Van die kant zal worden gezorgd dat de vereiste informatie op ta fel komt. Teso De WD-prominenten komen met de boot van 9.35 uur naar Texel. Al in Den Helder zullen ze worden ontvangen door bestuursleden en raadsleden van de WD Texel en op de boot zullen ze wor den rondgeleid door Teso-directeur Th. Hoogerheide, die daarbij zijn visie op de veerdienstproblematiek zal geven. Een 43-jarige automobilist kon met zijn gezin maar zeer kort genie ten van een caravan-vakantie op Texel. De Groninger reed zondag met zijn auto en caravan op de Boodtlaan ter hoogte van camping Om de Noord toen de caravan de lui fel raakte van een daar rechts gepar keerde patatwagen. Deze luifel stak 20 centimeter over het wegdek en de hoge caravan werd door de metalen luifel volledig vernield. De „Veronica" patatwagen, eigendom van Horeca Oosterend B.V., had zeer geringe In het kamphuis op Zuid Haffel worden deze zomer weer vele kam pen gehouden. Voor Texelse jongens en meisjes is een deelname van twee weken mogelijk. Voor 8, 9 en 10 jarigen van 23 tot en met 30 juli en voor 11, 12 en 13 jarigen van 30 juli tot en met 6 augustus. De prijs is 7100,— voor de hele week. De programma's bestaan uit sport, spel, bonte avond, bijbellessen, fiets- en speurtocht en zingen. Opgave en inlich tingen: Warmoesstraat 42, telefoon 02220-3770, bij geen gehoor 2836. Dat gebeurt ook na aankomst in 't Horntje waar men bijeenkomt in het Ha venrestaurant. In dezelfde ruimte komt om 11.00 uur de heer C. P. Harting van de Dienstkring Texel van Rijkswaterstaat aan het woord. Hij vertelt over de kustafslag. Strand De gevolgen van dit onrustbarende verschijnsel zullen vervolgens ter plekke worden bekeken. Met drie Landrovers rijdt men via paal 9 over het strand naar De Koog. Daar komt men om 12.30 uur aan. Een korte rondrit wordt gemaakt over de door de kustafslag bedreigde camping Kogerstrand. Om 12.45 uur wordt in hotel Opduin de lunch gebruikt; tegelijk zal met Har ting worden gediscussieerd. Om 14.00 uur geeft VW-directeur J. W. Dekker in dezelfde ruimte een verhandeling over het toerisme op Texel. Om 14.30 uur ver trekt het gezelschap naar Den Burg waarbij het computer reserverings systeem wordt gedemonstreerd. Om 15.15 uur volgt in hotel De Lindeboom een ontmoeting met vertegenwoordi gers van de Texelse landbouworganisa ties. Landbouwvoorlichter J. Koolhof houdt een inleiding over de Texelse landbouw. Dezelfde dag om 20.00 uur wordt In hotel De Lindeboom een openba re discussieavond gehouden over al gemene politiek. Deze bijeenkomst is voor ieder vrij toegankelijk. schade. De gedupeerde toeristen kregen onderdak voor de nacht aangeboden en de caravan werd opgeruimd door ge meentewerken. De foto van Henk Vink toont de ravage. Naast bouwkamp en bouwdorp Naast het bouwdorp en het bouw kamp zoals die nu al weer een aantal jaren worden georganiseerd is er dit jaar voor het eerst de mogelijkheid voor de jeugd uit de eerste en twee de klassen van het voortgezet onder wijs om mee te gaan naar een kamp in Friesland. Er zal worden gekam peerd in de omgeving van Appel scha en er staan diverse sportieve activiteiten, fietstochten en dergelij ke op het programma. De kosten zijn alles inbegrepen f75,— voor een (werk)week. Het is de bedoeling dat de kinderen met zijn vijven in een tent zullen slapen, terwijl er een grote tent wordt opgezet voor eten en allerlei activiteiten. Het kamp wordt gehouden van maandag 18 juli tot zaterdag 23 juli, de dag van terug komst. Belangstellenden moeten zich voor 18 juni opgeven bij het Jeugdwerk Texel, Wilhelminalaan 1, Den Burg, tele foon 02220-4792. Het geld moet dan worden overgemaakt op(Rabo) bankre kening 3625.76.009 van de Wel- zijnsstichting Texel of op giro 87548 van de Rabobank onder vermelding van het voornoemde bankrekeningnummer. Daarbij dient wel vermeld te worden om welke activiteit het gaat, bijdragen voor bouwdorp en bouwkamp moeten name lijk op hetzelfde nummer worden overgemaakt. Het bouwkamp is er weer voor leerlin gen van de vierde, de vijfde en de zesde klassen van de lagere scholen. Het wordt gehouden van zondag 14 au gustus tot zaterdag 20 augustus op het groepsterrein van camping Loodsmans- duin, kosten 765,—. Het bouwdorp is voor leerlingen van de lagere school. De eerste week loopt van 1 tot en met 5 augustus, de tweede week van 8 tot en met 12 augustus. Het geheel speelt zich af op het bouwdorp- terrein achter de sportzaal aan de Bea- trixlaan. Deze activiteit kost f 17,50 en duurt elke dag van 9.00 tot 16.00 uur. Kindenen uit de buitendorpen krijgen de helft van hun busgeld terug. Elk kind mag maar één week meedoen, tenzij er plaatsen over zijn. Opgave voor deze laatste twee activiteiten vóór 17 juni op bovengenoemd adres en geld naar bo vengenoemde nummers. Voor alle acti- citeiten geldt dat de inschrijving pas gel dig is als het geld is overgemaakt. Op 23 juni wordt vanaf Breezanddijk ge schoten van 10.00 tot 17.00 uur met 155 mm geschut. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 102228) 266. Dosterhof, Golfslag 32, Den Burg, fel. 102220) 4988 en vC*y a I 1 J. 1 J. Verschijnt dinsdags en vrijdags ander Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel (02223) 964 X? Y% /I 1/Y /I A/* /J C 1 *fj Z?T A/1 /Of /t*T Postgiro 652. Abonnementspri|S f 16,60 per kwartaal »^ST^V,1790 ^0enBurg, UTOCU {WUTL> J UX1T S W MCI VJUT ,n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99 17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr 67 34.60.398 Wel heeft Provinciale Waterstaat erva ring met olie die uit zee is gehaald. Het betrof spoelolie uit de ruimen van tan kers die bij recycling bedrijven eerst ge raffineerd moet worden of geraffineerde olie die, nadat het water eruit is gehaald, wordt verkocht als smeerolie. Deze me thoden gaan niet op voor ruwe olie op het strand, want het zand dat in de olie zit zorgt voor het grootste probleem, zo wordt ons verteld door een mede werkster van de firma Olie Verwerking Amsterdam. Een bedrijf dat vuile olie schoonmaakt, separeert en centrifu geert. De heer Arink van Verkoopkan toor Laura en Vereniging B.V. uit Den Haag stelt dat hij olie kan verwerken mits er niet meer dan 5% zand in zit. Hij bestrijdt het dat strandolie als chemi sche afval aangemerkt kan worden. ,,ln de wet is het zo geregeld dat vijf procent olie in water chemisch afval is, maar de olie die enige tijd op het strand ligt bevat nauwelijks nog water. Ik vind niet dat het onder die wet valt", aldus Arink. Hij ver telt dat zijn firma nog nooit olie van het strand voor verwerking aangeboden heeft gekregen, omdat er altijd teveel zand in zit. vergt bij Oil Recycling een minimaal be drag van ƒ370,— per m3. Die prijs is ex clusief transportkosten van machines en afvoer naar de verwerkingsinstallatie. een volgende vervuiling van Texel's strand door ruwe olie het gemeentebestuur contact kunnen opnemen met buur- i Den Helder. Deze gemeente is ongetwijfeld het meest ver onderzoek naar verwerking van „strandolie" in eigen be- r. Langs de Ravenlijnweg in Den helder ligt sinds een jaar fietspad waarvan de onderlaag is samengesteld uit een d-oliemengsel van het Helderse strand, gemengd met ee lt. Regelmatig worden monsters genomen waarbij blijkt dat >lie niet doorlekt in de grond. avraag door de redactie in diver- ustgemeenten en bij diverse in- ties leverde een enorme stroom rmatie op over het afvoeren en «erken van olie, waarvan een bruikbaar is. De Texelse metho- bagraven in de duinen, werd al leen afgekeurd maar bleek niet .uniek" als sommigen beweer- In de afgelopen jaren werd bij- beeld ook olie begraven in de leenten Heemskerk en Callant- g Ook het verbranden op het nd van kleinere hoeveelheden dt door diverse kustgemeenten lepast. jidelijk werd dat gemeenten niet oende samenwerken en in feite niet ies weten wat ze moeten doen als forse hoeveelheid olie de kust zal eren. De opmerking „Dat zal per I worden bekeken" was niet van de Open vraag ilieu-man K. van den Burgh van de ling algemene zaken in het Texelse huis ontkent niet dat de vraag arheen met die smurrie?" in het olie- oenplan niet duidelijk wordt beant- ird. Ook voor het verwerken van klei- hoeveelheden olie zijn geen paskla- jplossmgen. „Het opruimen van idolie is in het rampenplan bij een stamp (meer dan 1000 kubieke me- vater in olie emulsie) tot in detail ge ld. Maar afvoer en verwerking zal in leg moeten met de hogere heid." e heer Honing, directeur van Open- Werken van Terschelling meldt het- le maar zegt dat bij kleinere vervui- in Friesland wel een regeling is ge en met provinciale en rijkswa- laat. De olis zal zo snel mogelijk wor- afgevoerd naar' hergebruikinstalla ties en eventueel een verbrandingsoven. „Wij zullen het nooit in de duinen gooi en", zegt Honing, die dit principe echter nog nooit in de praktijk heeft kunnen testen omdat Terschelling de laatste ja ren praktisch geen last van olie op het strand heeft gehad. De olievervuiling op Texel van 5 mei j.l. kan volgens Rijkswaterstaat- richtlijnen worden aangemerkt als een zeer matige vervuiling, een zogenaamde eerstegraads vervuiling van rond de 50 m3 olie-zandmengsel. Provincie De afdeling bodembescherming van Provinciale Waterstaat kan geen ant woord geven op de vraag in hoeverre de olie in de Texelse duinen schadelijk zou kunnen zijn voor het milieu. De heer Deekens van de technische dienst deelt mee dat aangespoelde olie onder de Wet Chemische Afvalstoffen valt en dat verdere verwerking alleen kan via bedrij ven die vergunning hebben om met che misch afval te werken. Van de heer Brandenhorst krijgen we adressen van enkele bedrijven en uit zijn toelichting wordt duidelijk dat de verwerkte ruwe olie weliswaar nog een zekere waarde heeft (ongeveer 25 cent per liter) maar dat de kosten ver uitstijgen boven even tuele baten van een verwerkingsbedrijf. Na enkele gesprekken met diverse mede werkers van de technische dienst blijkt dat er geen ervaring is met verwerking van ruwe olie van het strand. Een mede werker spreekt zijn verontwaardiging uit over het feit dat de gemeente Texel de ruwe olie in de duinen begraaft maar als we vragen of er in Noordholland voor beelden zijn van kustplaatsen waar het afvoerprobleem beter is opgelost krijgen we als antwoord dat men in Schevenin- gen de olie op het strand heeft onder geploegd. Oen Helder heeft speciale strendvorken voor het ruimen van olie op het strand <t» zwarte massa aarder In aanmerking komt voor recycling. De traditionele shovelbek opruimingsacties allang afgeschaft. Deze foto van het vervuilde Texelse strand dateert uit

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1