,,De Vervalser" werd leuk opgevoerd Olieprobleem ASENIA Tassen dijk en duinenrij Gastdag 1 Deel Texel zonder stroom door dieselstoring Helm gestolen c c O Rijverbod Geslaagd Geslaagden Middelbare Landbouwschool Informatie over Georgië Kleinzoon steekt auto in brand VASTE DATA VERVOLG VAN PAG.l PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 JUNI Tien leerlingen van de Rijksscholengemeenschap brachten donderdag en vrijdag voor een volle Lindeboom-zaal een geslaagde uitvoering van de ko medie „De Vervalser". In het programmaboekje stond aangekondigd dat het een spannende komedie betrof, maar het verhaal van Jannes Bosker was nauwelijks spannend. Komisch was het wel en dat lag vooral aan het spelta- lent van de hoofdrolspelers en de overdrijving die men bewust in de uitvoe ring had gebracht. Vooral Edwin Pauptit beheerste die overdrijving als hoofdrolspeler en daardoor werd zijn creatie een bij vlagen prachtige karika tuur die de draak stak met het verhaal van de toneelschrijver en met volks komedies in het algemeen. overtuigend. Ze was truttig maar slim en goed verstaanbaar. Mimi, de dienstbode werd gespeeld door Marit de Porto. Zij moest het verhaal een happy end geven en mocht als een speelse flap-uit de overige spelers op het verkeerde been zetten. Meer intonatie in haar tekst was echt nodig geweest, maar als dienstbo de was ze verder vertederend, ongetwij feld de bedoeling van de schrijver. Verliefd Vibeke Roeper speelde de buurvrouw van de markies, verliefd op de hoofd rolspeler en evenals de huishoudster be trokken bij de valsmunterij. Een rol die niet zoveel karakter had meegekregen maar Vibeke bracht de creatie naar be horen. Datzelfde gold voor Marija Westerlaken als de burgemeesters vrouw. Ook zij was „smoor" op de ver valser en in karakter volledig tegen gesteld aan de huishoudster en de buurvrouw. Marija verbeelde de „femme fatale" en wist dat in kleding en houding goed tot uitdrukking te brengen. Rob Flens was de gedistingeerde en enigszins domme burgemeester, die met wat meer bombast gebracht had moe ten worden. Zijn timing was goed. Een inbrekersechtpaar werd gespeeld door Armo Smit en Esther van Zeijlen die de geslepenheid en de valsheid van hun be doelingen in dit komische stuk nog wat meer hadden kunnen uitbouwen. Het best waren ze op dreef tijdens een nach telijke inbraak en de confrontatie met de wel zeer domme politie-agent, Sjakie. Laatstgenoemde werd gespeeld door Chris Blanken. Chris wist de zaal te ver maken en schuwde ook een beetje im provisatie niet. Zo keek hij tijdens een nachtelijke tocht op de planken opeens recht de zaal in en zei: „Welterusten". De inspecteur van politie werd gespeeld door Gert Jan Westerlaken. Het was een mooie rol en Gert Jan gaf er op overtuigende wijze inhoud aan. Een groot pluspunt was zijn duidelijke in tonatie en relaxt spel. Souffleur was Joost van Beurden, de grime deed Juul- ke Swarthof en voor het mooie decor en de rekwisieten waren Kees Dros, Wop Rienks en Peter van Nijen verantwoordelijk. De boeven gepekt en de valsemunter gaat vrijuit. V l.n.r. Gert Jan Westerlaken als inspecteur. Ron Flens als burgemeester. Edwin Pauptit lzittendt als markies en het inbrekersechtpaar Arno Smit en Esther van Zeijlen. Tijdens het 25-jarig jubileum vorig jaar hebben de RSG-ers voor het eerst sinds jaren weer kennis kunnen maken met de jaarlijkse toneeluitvoering. Daarvóór was er vooral animo voor „massa-toneel" waarbij vele tientallen scholieren een rol letje brachten en de nadruk meer lag op decors en het imponeren met massale scenes die organisatorisch goed in el kaar zaten. Daar is men van afgestapt en daar kunnen wij niet rouwig om zijn. De „oude" uitvoeringen waren weliswaar door hun doordachte aanpak bijzonder en door zoveel mogelijk leerlingen in te schakelen hadden die ook een sociaal karakter. Maar de spelkarakters konden met deze opzet nauwelijks worden uitge diept, en de zenuwen achter de scher men hingen zeer duidelijk boven de planken. Dat was bij de uitvoering van „De Vervalser" vrijdagavond nauwelijks het geval. Opvallend was de souplesse waarmee men zich over het toneel be woog, iets waar sommige plaatselijke amateurs die regelmatig op de planken door Klaas Bonne Jans, een vijfenzestig plusser Wat slecht ter been, maar bij de hand Ging te gast bij zuster Coba Die woonde aan de overkant Dus ging Jansie met de Teso Voor dag en dauw over de plas Omdat er altijd op zo'n gastdag Heel wat te bepraten was Met snoepgoed en bejaardenpassie En wat breiwerk in haar tassie Is zij, zwoegend als een peerd Op de boot gearriveerd Sjonge, was dat effe klimmen Sprak zij, toen ze boven zat Je zou er bijna wat van krigge Ik zit te blazen as een kat Maar ik heb in 't Tesselaartje lezen Dat het Teso-personeel Me in Den Helder 'n kontje geven En dat fiend ik toch fideel Zeg, ik zie me deer al zitten Bij zo'n zeeman op zien rug En zo kom ik dan as 't meezit Ongeschonden langs de brug Dan zeg ik, nou bedankt mien jongen Tenminste as hij 't nog niet was En geef hem nog een schouwerkloppie Op misschien z'n laatste jas. Maar alle gekheid op een stokkie l As men 't deer zo laat Denk ik toch dat deuze Jansie Voor het lest naar Coba gaat. Door nog niet duidelijke oorzaak viel donderdagochtend de dieselge nerator in de PEN-centrale uit, waar door noordelijk Texel een tijdje zon der stroom kwam te zitten. Afhan kelijk van de plaats duurde de stroomonderbreking een kwartier tot een uur. Door het uitvallen van de diesel moest de op dat moment ook draaiende turbo generator plotseling zeer veel extra ver mogen leveren. Dat was pas na verloop mogelijk, waarbij ook twee noodaggre- gaten werden ingeschakeld. Geleidelijk werden toen de verschillende delen van het eiland weer van stroom voorzien. De grote dieselgenerator draait inmiddels weer, maar wat precies de oorzaak van het uitvallen is geweest wordt nog onderzocht. Woensdagavond pioest een Texels meisje constateren dat haar bromfiets helm was gestolen van een kapstok in een bar in Den Burg. De zwarte integraal helm had de witte opdruk „Jaap en Laurien". staan nog een puntje aan kunnen zui gen. Daar stond tegenover dat de tekst er bij iedereen, uitgezonderd Gert Jan Westerlaken en Linda Hin, veel te snel uitkwam. Een minpuntje, dat bij jonge- rentoneel niet zo makkelijk is te verbete ren omdat deze spelers en speelsters veel energie hebben die ze door op de planken oudere mensen te spelen, al grotendeels binnen moeten houden. Dat meer gedragen rustige spel gaat dan vaak ten koste van het spreekritme. Die energie en dat beetje zenuwen moeten blijkbaar toch een uitweg vinden. Huppelend Dat is overigens een factor waar we met gemak overheen konden stappen. Het is heel zwaar om met niet zoveel le venservaring („bearing" in toneelter men) juist oudere karakters te brengen, net zo goed als oudere amateurspelers vaak de mist in gaan als ze bijvoorbeeld een jong huppelend meisje moeten spe len. In het laatste geval kan men zich niet meer verplaatsen in deze onbekom merde levenshouding en in het eerste geval weet de jongere uiteraard nog niet hoe het is om ouder te zijn, met een beetje eelt op de ziel. Dit in aanmerking genomen komen de RSG-acteurs en ac trices in aanmerking voor het predikaat „zeer goed", want men was regelmatig prachtig in de slag met overtuigend en geloofwaardig spel. Deels een ver dienste van de regisseurs Joost van Beurden en Jan Willem Hidskes. Blind Het verhaal van „De Vervalser" was eenvoudig en helaas door de lange lap pen tekst ook wat langdradig, mede om dat het plot zich liet raden. Markies Du Carbon brengt mede op aanraden van de Franse regering vals geld in omloop, maar dit keer dreigt de valsemunter te gen de lamp te lopen omdat die nieuwe valse bankbiljetten eerder dan het nieu we officieel regeringsgeld worden inge wisseld. De markies moet zich tegeno ver de politie in allerlei bochten wringen om aan de gevangenis te ontsnappen. Zijn piepjonge dienstbode weer uiteinde lijk tegenover de recherche duidelijk te maken dat de markies stekeblind is en nooit bankbiljetten kan vervalsen, nadat anderen eerder gepoogd hebben de poli tie om de tuin te leiden. Improvisatie De spelers hadden het, zoals gezegd, vooral in het komische van het verhaal gezocht en dat was in dit geval een zeer goed uitgangspunt. Vooral Edwin Paup tit wist als de verstrooide, wat wereld vreemde, aristocratische oude markies met mooie mimiek, een portie improvi satie en vooral een goede houding, de lachers op zijn hand te krijgen. Natuurlijk was de markies als vervalser eigenlijk heel slim en ook dat liet Pauptit keurig uitkomen. Hoewel Pauptit het rustigste speltempo moest hebben, was hij toch degene die de timing van het stuk be paalde en deze centrale positie had hij goed onder controle. Ook Linda Hin was (als de huishoudster van de markies) M 00 0> 0) co 0) TJ 0) k- 03 +-> CO O 28, 29, 30 juli 1983 Secretariaat: Ankerstraat 32, 1794 BJ Oosterend. Tijdens de Oosterend Present-feesten wordt weer een schapenscheerwedstrijd gehouden. Inschrijving voor deze natio nale wedstrijd moet voor 20 juni bij het secretariaat binnen zijn. Het geheel wordt op 29 juli gehouden. Naast per soonlijke gegevens dient de inschrijving een opgave van het aantal in 1981 en 1982 geschoren schapen te bevatten. Deelnemers dienen zelf voor kleding en materiaal te zorgen. Door onvoorziene omstandigheden is er nog enige ruimte in de grote ten toonstellingstent. Inlichtingen: W. van Tatenhove, telefoon 02223-684. Er ontbreken nog 10 vrijwilligers voor tentenbouw op zaterdag 23 juli. Melden bij F. Zegers of W. van Tatenhove. Aan de Rijks Middelbare Agrarische School te Alkmaar slaagden de volgen de Texelse kandidaten voor het einddi ploma A: M. H. Smit, D. H. de Lugt, M. Stam en S. de Wolf. Voor het einddiplo ma B slaagden: J. L. Stroo en J. Th. Smit. Ten behoeve van degenen die in okto ber deelnemen aan de 10-daagse reis naar Georgië wordt momenteel enige in formatie over deze Sowjetrepubliek bij elkaar gezocht. Op dit moment heeft de openbare bibliotheek een korte beschrij ving van het land. Een fotocopie daar van kan voor 70,25 worden afgehaald. Afke Bruijn slaagde in Oosterhout voor het diploma Atheneum B. De ongeveer drie-jarige kleinzoon van een inwoner van De Waal heeft vanmor gen de auto van zijn grootvader in brand gestoken. De vader van het jongetje had ook sleutels van de Open Kadett, daar mee verschafte het ventje zich toegang tot de wagen, die aan het Verma ningspad geparkeerd stond. Omdat hij met lucifers zat te spelen raakte één van de voorstoelen in brand. Zijn vader probeerde in de tijd dat de brandweer onderweg was het vuur ver geefs moet poederblussers te doven. De brandweer was bijzonder snel ter plaatse en kon verhinderen dat de wagen totaal uitbrandde. Dinsdag 14 juni De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30 uur in het raadhuis. Woensdag 15 juni In dorpshuis d'Ouwe Ulo geeft de mu ziekschool Texel een informatieavond, aanvang 19.30 uur. Donderdag 16 juni De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer: diverse technische voorzie ningen aan het raadhuis, het aanbren gen van spouwmuurisolatie in enkele gemeentelijke panden, het huren van standruimte Oosterend Present, ruiling van grond met J. Uitgeest en Uitwate- rende Sluizen en de investeringssubsidie voor „Deuce". De sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding van de Welzijnsstichting heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Een Texelse jongen kreeg vrijdagnacht een rijverbod van acht uur opgelegd. De automobilist werd 's nachts om half twee op de Keesomlaan aangehouden. Na een blaasproef moest hij zijn auto la ten staan. Jf- -- t. TLr V. .jr -VvV De onlangs in de duinen gedumpte olie bij Paal Op het veldje bij de muzieknis in Oosterend kan men iedere woensdaga vond volleyballen vanaf 19.30 uur. Deze activiteit van Smash '68 staat open voor personen van 14 jaar en ouder. Deelna me kost ƒ1,25. Inlichtingen bij A. Mosk, telefoon 02223-855. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Het politiebureau in De Koog aan de Brink is elke dinsdag- en donderdag middag van 16.00-18.00 uur voor publiek geopend. Iedere maandagavond kan vanaf 20.00 uur worden meegedaan aan zomeravonddrives in „Azië" van de kla- verjasclub; kosten ƒ5— per koppel. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van tie diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. Testma teriaal dient van te voren besteld te worden. Zuidhollandse en Zeelandse kust (van Scheveningen tot Goeree) waar de rede lijk schoon aangeleverde olie verwerkt kon worden voor f279,— per m3, maar de opruimkosten waren een veelvoud van dat bedrag. Een deel werd voor her gebruik verwerkt in spoelinstallaties, na dat het zand er uit was gezeefd. De niet bruikbare olie moest worden verbrand in ovens en dit gaf ook veel extra kosten. Ir. Koops geldt als zeer deskundig op het gebied van olie, afval en olieverwerking. Onlangs zijn van hem drie artikelen ver schenen in het blad OTAR (tijdschrift van RWS) waarin alle mogelijkheden en problemen van een vervuilde kust uit voerig op het rijtje zijn gezet, een werkstuk waaraan jaren van onderzoek vooraf gingen. Koops wil olie op het strand niet omschrijven als chemisch af val. „De lichte componenten van dit produkt gaan er op zee en op het strand al uit. Als je dit chemisch wilt noemen moet je een asfaltweg dezelfde bena ming geven." Geen paniek Dat het in de wet wel zo staat om schreven doet voor Koops niet zoveel terzake. „Chemicaliën op de kust, dat is gevaarlijk. Van olie moet je geen paniek toestanden maken. Er is best iets mee te doen." Koops ontraadt het olie begraven of onder ploegen. „Het produkt breekt dan nauwelijks of niet af en kan door in vloed van getijstromingen of graafwerk van recreanten weer aan de oppervlakte komen." Uit het oogpunt van milieu en drinkwaterbelangen is begraven de meest slechts oplossing. Koops prefe reert tussenopslag, eventueel in de buurt van de plek des onheils. Achter de eerste duinenrij kan dit wor den gerealiseerd door middel van een kuil met folie. Nadeel is wel dat men la ter met vervuild plastic zit dat ook weer speciaal moet worden behandeld. Tijde lijke opslag in de open lucht aan het strand in kuilen is volgens Koops ook mogelijk maar de kans op stank is groot. Hij noemt het een gemis dat er in Noord holland nog geen centrale depots voor tijdelijke olieopslag zijn en noemt een tiental methoden om het zand-water- oliemengsel te verwerken. Het voert te ver om die hier uitvoerig te bespreken. Uit de OTAR blijkt dat het olieafval vermengen met veel grond („landfar- ming") een mogelijkheid is die nog ver der bestudeerd moet worden. Probleem bij een grote hoeveelheid „steekvaste" olie is dat men een grote oppervlakte land nodig heeft om het afval door de natuur te laten afbreken. Zeer kleine hoeveelheden olie en vervuild hout, wier en plastic kunnen naar een afvalverbrandingsinstallatie. Verder noemt Koops het uitdam uitgloeien (door verhitting het za de olie halen), op het strand verbi van de olie met grote branders, (er re methode omdat veel gasolie no de olie met ongebluste kalk beha (in betonnen bakken ontstaat d: vulmateriaal dat in Frankrijk wori bruikt voor de wegenbouw) en hi gebruik van olie d.m.v. spoelinstal Harl Door de Nationale Werkgroep olieverontreiniging aan de kust' 1981 een onderzoek gepubliceerd de kosten van opruimen en verw op een rijtje zijn gezet en ook hie men tot de conclusie dat een geit de kubieke meter prijs van rond gulden moet worden aangehouder is door de werkgroep na vele ond ken bepaald wat de beste mingsmethoden zijn, iets wat do gemeente Den Helder is geëvenao niet verbeterd. „Wij hebben drie oliestrandh in elkaar gelast die in de praktij stekend voldoen", zegt de heer ke van openbare werken in Dl der die na een forse olie-overl 1978 intensief met dit problti bezig geweest. „De shovels rui het snel op maar toen haddo een mengsel van 70% zand er olie. Vandaar dat we speciale ven hebben gemaakt." De harken worden gebruikt op en een scherp instelbaar mes snij flinterdun laagje zand mee ond olie. De olie uit 1978 en veel kleiner veelheden daarna werden opgesL betonnen bakken en sinsdien zijn proeven genomen. Men is sinds tijd zover dat dit afval verwerkt onderlagen voor fietspaden zon: het zand uit de olie moet word zeefd. „Vermengd met cement het uitstekend als onderlaag in genbouw. Het enige wat we noj is de drukvastheid van dit prodi hogen," aldus Broeke die met stelt dat het gemeentebestuur tl Helder enige duizenden guldi schikbaar heeft gesteld voor hei zoek. „ledereen is voor zichzelf De gemeenten draaien bij een olievervuiling voor de kosten moeten meer samenwerken." De financiële verantwoordelijk!» de gemeente is vastgelegd in d ling Olieverontreiniging en daarin paald dat de gemeente Texel at draait voor de eerste 7100.000- zal vanavond in de raadsvergader gen stellen over de recente dum de duinen en om een beleid vrao begraven in de duinen in de overbodig maakt. Hartelijk dank voor uw belangstelling, de vele ge lukwensen en cadeaus bij ons 25-jarig huwelijks feest. Het was geweldig. P. Bakker S. Bakker-Mechielsen Gerard Boogaard en José van de Wetering gaan trouwen op vrijdag 24 juni 1983 om 13.30 uur in het gemeentehuis te Den Burg. De kerkelijke inzegening vindt plaats om 14.00 uur in de R.K. Johannes de Doper-kerk te Den Burg. Gelegenheid tot feliciteren van 19.30 tot 21.00 uur in „Catharinahoeve", Rozendijk. Bernhardlaan 8, Den Burg. Molenstraat 49, Den Burg. Toekomstig adres: Witte Kruislaan 18, 1791 EH Den Burg. Hartelijk dank voo vele belangstelling mijn verblijf in het z< huis en bij mijn f komst ontvangen. W. Corrt Jan Ellen en Willeke Arensmi gaan trouwen op 24 juni 1983 om 14.15 in het gemeentehui Den Burg. Daarna volgt de kert inzegening om 15.15 de Ned. Herv. ke' Oosterend door de w waarde heer Ds. H Wisman. U bent van harte op onze receptie, die sen 19.30 en 21.00 wordt gehouden Bijenkorf", Muldeistr« te Oosterend. Kotterstraat 8, 1794 BE Oosterend- Slingerweg 27, 1791 AW Den Burg Wij gaan wonen: kerstraat 24, 1791 Oosterend - Texel, tel. (02223) 224.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2