mm evanche Tour de Lasalle ganisatorisch hoogstandje woensdag Western^ Theo Witte veertig jaar organist in Oosterend „The long riders AÜIIOD jw> en van Elk erd zevende ?~s|- «Xt« W 'I -j f ly-Ho wedstrijd De Koog ridenruiters deden ssuurproef Hans Bakker winnaar eerste wedstrijd om Noordzeecup Vaderdagrit paardenvrienden Veelo wint oefenwedstrijden Halve meter paling gevangen bij dijk Bijna 600 wandelaars in avondvierdaagse Timmer en Brouwer winnen eerste crossloop De Koog Postduivenvlucht Toch drie klassen electrotechniek bij Nautisch College rt Tetak op zomerreces DAG 14 JUNI 1983 -:r TEXELSE COURANT PAGINA 7 rt op de Emmelaan. Staande in de auto van sponsor Graaf Spuiterij staat wedstrijdleider Gerrit Terwindt. zaterdag op Texel verreden Revanche van de Tour de Lasal- las meer een proeve van Texels organisatietalent dan van ilse wielrenklasse. Van de Texelse deelnemers aan dit wiele- nement wist slechts een enkeling in de kopgroep te eindi- De overigen moesten zich met een bescheiden positie te len stellen. Die enkeling was Leen van Elk die de zevende its wist te veroveren. Zijn fanatieke demareerpogingen om et laatste moment nog wat beter te eindigen mislukten om- hij in de sprint niet sterk genoeg bleek. Het ereschavotje tenslotte worden beklommen door de overkantse renners poolder (1), H. van de Sloot (2) en M. van der Heijden (3), gezien hun ervaring nauwelijks als partij voor de echte re nten kunnen worden beschouwd. Brigens is er ook voor de Texelaars eden om uiterst tevreden te zijn iet verloop van het wielerfeest. De lisatie verliep perfect, de weers- andigheden waren ideaal en het 4 elangrijkste er gebeurde geen ernstig ongeluk. Een van de weini- igewenste gebeurtenissen tijdens ce deed zich voor toen een renner irland de sloot inreed. Met een nat maar lachend en ongeschonden hij echter weer op en zette de rit De in auto's meerijdende dokter l/averijn en de mensen van de 1-ploeg hadden dus niets te doen ik de ambulance bleef leeg. In ver- lechnisch opzicht verliep alles ook Kt Langs de hele 63,8 km lange werden de kruispunten steeds tij- naar niet onnodig lang, beveiligd lekken en door een goede tijdplan- jdagavond wordt op het sport- aan de Nikadel in De Koog een Ho paardenrace gehouden, ge- niseerd door de Blijde Rijders Ie Koog Promotion. Het evene- begint om 19.30 uur en de en- s A2,50. nge zomer werd één Tally-Ho trijd gehouden maar het enorme es heeft de organisatie doen beslui- it jaar drie wedstrijden uit te schrij- Waarbi] de deelnemer gezeten op ongezadeld paard weer 300 meter afleggen, waarvan 100 meter stap- 100 meter draf en 100 meter zijn voor dit seizoen 40 deelnemers »an 16 paard- en 24 ponyruiters. de snelste deelnemers zijn er per tri|d geldprijzen in beide catego- en ook de resultaten over de drie ftijden tellen. De winnaar van dit ement krijgt een extra geldpremie '150,-. sleden van de rijvereniging. De benruiters waren het afgelopen tand te gast bij de Landelijke "eniging „Aurora" in Nibbix- b waar dressuurproeven werden 'egd. Trap behaalde op Parata 120 pun- ki komt een volgende keer uit in de te klasse L. De overige uitslagen: Dros (Rozemarijn) 106 punten, Malschart (Tiko) 106 punten, Rem- tajan (Tiko) 111 punten, Jan Vosjan «tul 96 punten, Hennie Elzinga 98 punten. ning hoefde de AOT bussen nauwelijks ergens rekening mee te houden. Straatvegen De organiserende Wielervereniging Texel had niets aan het toeval overgela ten, daarmee profiterend van ervaringen van vorige jaren. Al geruime tijd tevoren waren zo'n veertig vrijwilligers, bestaan de uit leden en „aanhang" actief, onder andere met het schoonvegen van alle kruispunten waar split lag. Er waren veel van zulke kruispunten want de gemeen te Texel heeft recentelijk nogal wat on derhoudswerk aan wegen laten uitvoe ren. De nog los liggende scherpe splitsteentjes zouden in de bochten on getwijfeld tot slip- en valpartijen hebben geleid als ze niet allemaal waren verwijderd. Attractiever De route was in hoofdzaak gelijk aan die van vorige jaren maar er waren enke le kleine veranderingen aangebracht om het geheel nog attractiever te maken. In tegenstelling tot vorig jaar was de Hoge- berg erin opgenomen, zodat de renners achteraf konden zeggen dat ze ook nog een stukje bergparcours hadden gere den. Door deze beproeving raakten twee van de elf man tellende kopgroep ach terop. Verder was de start voor het pu bliek wat aardiger gemaakt door het aanvankelijk laten rijden van een „neu trale ronde" via enkele straten in het cen trum van Den Burg. De echte „vliegen de" start was daarna op het Schilderend. De frisse, tamelijk sterke bries en het uitblijven van regen maakten de weer somstandigheden ideaal voor wielren ners die een prestatie willen leveren. Van flinke zijwind gaat namelijk een zeer se lecterend effect uit met als enige organi satorisch nadeel dat de afstand tussen sterke en zwakkere renners al snel zeer groot wordt. Reeds na vijf kilometer ma nifesteerde dit verschijnsel zich zaterdag heel duidelijk. De sterkste renners kon den in eikaars luwtje blijven; de achter blijvers kregen de volle wind te verwerken Zesde keer Het was de zesde keer dat de Revan che van de Tour de Lasalle op Texel werd verreden. De eigenlijke Tour de Lasalle die vier da gen in beslag neemt is een Heideree aan gelegenheid en het was 29 jaar geleden een initiatief van marinemensen. Het is een amateurevenement, bedoeld voor recreatierijders die minstens drie jaar li- centievrij zijn. Voorwaarde om mee te mogen doen is ook dat men uit het ge bied waar de race wordt gehouden af komstig is. De revanche op Texel kan worden gezien als een toegift, een week na de eigenlijke race in Den Helder en in de praktijk een geheel op zichzelf staan de wielerronde met eigen prijzenpakket. Deze keer waren er voor de revanche 100 inschrijvingen waarvan er 17 afbericht deden. Er vielen tien prijzen te winnen in de vorm van bekers. Op Texel reden 11 ploegen (in Den Helder 17). Sponsors waren de Rabobank Texel, Vinke Schoonmaakbedrijf, Expert Jan Agter, Texels Autocentrale, Taxi Toon Smidt, Graaf Spuiterij en Vissers Bouw- en Tim merbedrijf. Dit waren „eenmalige" sponsors. De enige Texelse ploegspon- sor is Lamsvleesbedrijf Texel-Ran Tweewielere. Tweede kop Wat het verloop van de strijd betreft is nog te melden dat zich gedurende gerui me tijd een vijf man tellende „tweede kopploeg" wist te handhaven, op onge veer 20 seconden achter de kop, met on der andere oud-Texelaar R. Slikker. Die aardige positie moest bij het via de Rui- gendijk naderen van De Koog echter worden prijsgegeven. De Texelse deelnemers misten hun ta lentvolle leider Hans Koorn. Die had woensdag een vrij ernstige val gemaakt waarbij hij onder meer een sleutelbeen had gebroken en naar het ziekenhuis moest. Om de mensen die bij de finish ston den te wachten een indruk te geven van het verloop van de strijd werd voor het eerst gebruikt gemaakt van draadloze verbindingsapparatuur, afkomstig van de BB in Schagen. De in de auto zitten de begeleiders konden „Den Burg" dus laten weten wat er gaande was. Helaas bleken de afstanden die aldus konden worden overbrugd nogal klein. Pas ten zuiden van De Koog kwam het contact tot stand. Gedurende de race stapten slechts twee renners in de bezemwagen. Dat was Piet Roeper die door een ploeg maat in de wielen was gereden en Ton van Boven die woensdag betrokken was geweest bij het ongeluk dat Hans Koorn overkwam. De schaafwonden die hij daarbij had opgelopen lieten zich zater dag zodanig voelen dat verder rijden on mogelijk was. De Texelaars die bij de beste vijftig renners zaten waren naast prijswinnaar Leen van Elk, Jos Huisman, Jan Mein- dert Bruin, Douwe Dros, Jan Buis en Dirk Eelman. Zondag hield de windsurfclub Texel in samenwerking met Kustzeil- vereniging Westerslag de eerste wedstrijd om de Noordzeecup bij paal 17. Door zijn grote ervaring wist Hans Bakker de strijd te winnen. Voor deze wedstrijd meldden zich 15 deelnemers. Er werden drie lange afstand-races gehouden. Onder aanmoediging van de vele toe schouwers begon de eerste Le Manche start om kwart over twaalf. Hans Bakker nam meteen de koppositie in. Hij werd op enige afstand gevolgd door Marc van Rijsselberghe en André van den Berg. Bij de tweede manche was de boei in zee iets verlegd, zodat de aan de windse koers veranderde in halve wind. Deze koers is voor de meeste sinkers (kleine surfplankenl makkelijker te varen. Ook in deze manche liet Hans Bakker André van den Berg en Willem Houwing ver achter zich. Na de pauze werd er gestart voor de derde manche. De wind was iets afgenomen naar kracht 4. Hans Bakker had hier wederom geen concurrentie en won dan ook met een grote voorsprong. Uitslagen: 1. Hans Bakker, 2. André van de Berg, 3. Marc van Rijsselberghe, 4. Willem Houwing, 5. Bob de Wit. Zoals gewoonlijk organiseert de vere niging voor Vrienden van het Paard weer een gezelligheidsrit op 19 juni. Het is een traditie geworden om op vaderdag een gezelligheidsrit te organiseren. Het bestuur nodigt daarom haar leden, rij ders zowel als ruitere uit om zich op te geven. In verband met het bespreken van een eethuis om na de rit gezellig te kunnen dineren is opgave zo spoedig mogelijk gewenst bij mevrouw A. Bakker-Witte, Diek 30, den Hoorn, tele foon 02226-464. Zaterdag en zondag zijn bij paal 33 wedstrijden gevaren die deel uitma ken van het oefenprogramma ter voorbereiding van „De Ronde om Texel";. T, Veelo wist met zijn Hobie 14 de eerste plaats te veroveren. Zaterdag werden er drie en zondag twee wedstrijden gevaren. De 32 deelne mende boten voeren onder grote publie ke belangstelling een olympische baan. Dat is een driehoek van de vuurtoren vóór de kust langs, dan richting Vlie land, en weer terug naar de vuurtoren. Zondag om 16.00 uur werden de prijzen overall uitgereikt. 1. T. Veelo, Hobie 14; 1, R. Kant/J. W. Landré Dart; 3. A. Langeveld/G. Lange- veld Stapede; 4. D. Pool/J. Dijker, Dart; 5. J. Keijser/D. Kooiker Dart; 6. B. van den Berg/S. Huitema, Dart; 7. A. Mo- nen/G. Monen, Dart; 8. A. J. Boon/W. Kaptijn, G-cat; 9. L. de Vires/W. Zwit ser, Dart. De sportviswedstrijd van zondag j.l. die werd gehouden bij hotel Prins Hen drik, bracht 12 vissers aan de dijk, waar van twee jeugdleden. Eerste werd daar Jan Nico van de Ploeg (1 paling 50 cm.) en tweede Martin van der Zwaag. Tien senioren vingen 30 vissen met een totale lengte van 695 cm. Eerste werd Wim Verhagen (7 vissen, 166 cm), tweede Dirk Roeper (4 vissen, 89 cm) en derde Ad Souwer (4 vissen, 82 cm). De volgende wedstrijd is op 19 juni, aanvang 8.00 uur in de Mokbaai. Dins dag 21 juni begint de serie gasten- wedstrijden. Die tien wedstrijden kun nen door iedereen bezocht worden. Aanvang van alle wedstrijden 19.00 uur. In de gisteravond begonnen avond vierdaagse zijn 595 wandelaars van start gegaan. Zoals gebruikelijk bestond het overgrote deel uit jeugd, Het aantal seni oren (afgezien van de volwassen leiding van diverse groepen) was slechts 224. Er kon gekozen worden tussen 10 en 15 ki lometer; de meeste namen de kortste route. Degenen die op de laatste dag (donderdagavond) voor een verwelko ming willen zorgen moeten weten dat de wandelaars dan via de Slingerweg, Schilderend en Weverstraat Den Burg binnenkomen. Om op tijd te zijn voor de allerenelsten moet men om kwart voor zeven gereed staan. Zondag werd in De Koog de eerste crossloop van dit seizoen gehouden. Aan dit evenement deden 83 lopers mee. De weersomstandigheden wa ren prima en er werden dan ook goe de tijden gemaakt. Cees Timmer en André Brouwer ga ven elkaar geen seconde cadeau en pas seerden gelijktijdig het finishdoek. Edu- ard Dijker won bij de recreanten in de uit stekende tijd van 17.34 min. Aanstaande zondag om 19.30 uur start de tweede crossloop in De Koog. Hier volgen de tijden: Heren: André brouwer 29.23, Cees Timmer 29.23, Nanning Kikkert 30.21. Heren veteranen: Daan Welboren 31.05, Gerard Zoetelief 32.11, Piet Schuijl 32.34. Dames: Nel Bruining 22.31, Sigrid Hoppener 23.23, Tilly Eelman 25.00. Jeugd: Ralph Koning 20.44, Norbert Koning 20.45, Nicole Bakker 23.29. Recreanten: Eduard Dijker 17.34, Ro nald van de Wetering 17.35, Arco de Graaf 17.55. Met een flinke snelheid kwamen de Texelse duiven dit weekend terug uit Strombeek (245 km). Deze keer werd de eerste duif geklokt door KI. Bruining, hij maakte een gemiddelde snelheid van 88 km per uur vanaf deze laatste vitesse vlucht. De uitslag is als volgt: KL Bruining, 1, 2, 6, 8; G. van Lingen 3, 4, 7; A. Keijzer 5, 9; Sj, Feenstra 10, 11. Eindstand van alle vitesse (korte af stand) vluchten: 1. A. Keijzer 4793 pun ten, 2. G. van Lingen 4816 punten, 3. KI. Bruining 4605 punten. Beste Texelse Vi tesse duif: 81-1366200 4 prijzen (G. van Lingen); 82-551516 4 prijzen (A. Keijzer). De plaatsingsmogelijkheden voor leer lingen voor de MTS electrotechniekafde- ling aan de zeevaaartschool in Den Hel der zijn alsnog verruimd. Aanvankelijk was het de bedoeling met twee klassen te starten en toen het aantal aanmeldin gen daarvoor te groot werd, legde men een wachtlijst aan en zelfs werden op een gegeven moment geen aanmeldin gen meer geaccepteerd. Onder druk van deze situatie is besloten alsnog een extra klas te vormen, waardoor enkele gega digden die eerst moesten worden teleur gesteld, kunnen worden geholpen. Con tact kan worden opgenomen met direc teur J. Roos van het Nautisch College „Noorder Haaks", Ankerpad 27, Den Helder, telefoon 02230-14880. Tafeltennisvereniging Tetak is gestopt met de trainingen. Het nieuwe vereni gingsseizoen begint na de grote vakantie. „The long riders" is het verhaal van de daden van de James-Vpunger bende ge durende 15 jaar na de burgeroorlog. De film is geen verheerlijking van Jesse Ja mes en zijn bende, die een nationale held werd door het doden van mensen, het beroven van banken, postkoetsen en treinen in het middenwesten. Toen Jes se James het leiderschap op zich nam van de bende begon een reeks stout moedige overvallen op banken en trei nen, tot dusver onbekend in de staten. De publieke bewondering was groot voor deze bandieten. De slachtoffers eisten tussenkomst van de regering en tenslotte werd het Pinkerton Bureau in geschakeld om de bandieten te vangen. Jesse en zijn mannen slaagden er steeds in hun vervolgers te ontlopen. Jesse trouwt met zijn nicht Zee en de bruiloft wordt een groots feest. De gebroeders Yonger en de Millers vinden hun ont spanning in de bordelen in het land. Nadat Frank James halfbroer werd ver moord en hun moeder Mrs. Samuel, zwaar gewond werd door een bom, die de Pinkerton's in haar huis hadden ge plaatst, groeide de steun voor de bende terwijl de mensen van de wet geen enke le hulp van de bevolking kregen. Een overval in Northfield, Minnesota, wordt het fatale keerpunt in de carrière van de bende. De gebroeders Yonger en Miller worden ernstig gewond, Jesse en Frank slagen er in te ontsnappen en vluchten naar hun huis in Missouri. Frank pro beert een geregeld leven te leiden met zijn vrouw Anne. Frank keert echter naar Jesse terug, wanneer deze een nieuwe bende vormt. „The long riders" is te zien als woensdagwestern, die vanaf 15 juni weer van start gaat; aanvang 20.00 uur. Een organisatie die zich kan beroemen op mensen die veertig jaar vrijwilli gerswerk doen, zonder haperingen, mag zichzelf bijzonder gelukkig prijzen. In juni 1943 speelde Theo Witte, toen dertien jaar oud, met één vinger zijn eerste Credo op een kofferorgeltje dat maar één register (Forte) had. Hij speelt nog steeds, nu met 10 vingers op een pijporgel met veertien spreken de stemmen, dat mede door zijn toedoen het gezellige katholieke kerkje van Oosterend siert. „Ik zie de kapelaans Kroon en Vink nog op de fiets over de diek heen ko men. Wij waren op Sint Marcus natuur lijk met veel kinderen, het gezin was mu zikaal én actief in de kerk. De heren had den bedacht dat ik maar op orgelles moest, dan zou Oosterend over een paar jaar een eigen organist hebben. Tot dan toe kwam er meestal eentje met de pastoor mee uit Den Burg." De kape laans blijken een vooruitziende blik te hebben gehad. Theo ging op les bij de dames Reij in de Warmoesstraat. Daar leerde hij onder meer spelen volgens het Gegroriaanse systeem, een vierlijnig no tensysteem dat toen voor katholieke mu ziek werd gebruikt. Theo herinnert zich zijn eerste optre den nog prima. „Onze kerk had nog geen eigen orgel in die tijd, evenmin als Den Hoorn dat tot dezelfde parochie be hoorde. De pastoor nam dan een draag baar kofferorgeltje mee, dat één register had. Het kon alleen hard en zacht. Er zat een pedaal bij voor de lucht. Ik speelde het Credo, alles ging toen nog in het La tijn, gierend van de zenuwen, maar door het trappen op dat pedaal schoof dat ding tegen de muur aan zodat ik tot overmaat van ramp halverwege het lied ook geen lucht meer had...." Discipline Na die eerste drie jaar kreeg hij geen les meer, hij maakte zich de kerkmuziek eigen door met ijzeren discipline aan zelfstudie te doen en elke week te repe teren. „Een jaar of 25 geleden hadden we geen koordirigent meer, we hadden zelfs geen koor meer. Ik ben toen toch doorgegaan, in mijn eentje. Ik heb zelf mensen gevraagd en zo zijn we tot het samenstellen van het dameskoortje ge komen dat nu nog bestaat. Sommige dames zitten daar al vanaf het begin op. Het doet dan ook beslist pijn als na zo veel jaar opeens leden gaan bedanken, wat onlangs is gebeurd. Zo'n klein koor is kwetsbaar, als er een paar kernleden uit vertrekken is dat een gevoelige klap. Toen ik er een tijdje geleden over dacht om op te houden werd er van alle kanten druk op me uitgeoefend om toch vooral door te gaan. Ik zou onvervangbaar zijn, maar eigenlijk zijn die koorleden net zo onvervangbaar.'" Theo trok zijn voornemen om te stop pen in. „Na zo'n lange tijd is het natuur lijk ook een stukje van jezelf geworden. Er zijn nu bovendien weer wat jonge koorleden bijgekomen. De repetities zijn weer leuk als vanouds. Toch zou het fijn zijn als er nog een organist was, zodat we eens af kunnen wisselen. „Mis schien moet de pastoor weer eens op zoek naar een jongetje van tien dat op orgelles wil. De kans dat daarmee weer voor veertig jaar een organist wordt ge vonden lijkt overigens vrij gering te zijn

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7