De eerste viool yï&m :addyshack M l Sl iW^NIHIIW npasschool kan en groeien met Hde kracht iESSa „WAT IK ZEGGEN WOU.." meente koopt verstrooier Wout Age in de koffiebar Texel moet betaalbaar blijven voor scholieren Vreemd geld The Mess brengt eigen single uit: ,,Dancin' with eyes closed" Gemeente wil gebouw Wagenmuseum overnemen AG 17 JUNI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ettCVEN WW LCZCAS - BUlTCN VERANTWOORDELIJK MC 10 «N DC REOKKTE v. v.Vt',V v* tw A-;-nj t*. v 'Vv.,- *-T X' >x»* *fc - -W' A'uV.' geen sport die in films altijd zo is ifleerd als golf. Golfballetjes die jiten vliegen, of erger, toeschou- ellen, de fraai geschoren grasmat ior tientallen molshopen wordt d, de excentrieke beoefenaars die keer met hun golfclub over het meppen. Golf heeft altijd aanlei- egeven tot hoogst amusante tafe- De scenarioschrijvers van ,,Cad- en regisseur Harold Ramis begrepen dat een filmkomedie et wel en vooral wee van een golf- 'nschap altijd borg staat voor een jortie humor. In dit geval is dat de lood Country Club waar de kleur- juren vrijwel dagelijks de golfclubs Onder hen zijn de playboy Ty Wedd, de onbehouen lolbroek Al Czevik, rechter Smails en de maniakale terreinknecht Carl Spencer (gespeeld door Bill Murray uit het kassucces Stripes"). In dit bon te gezelschap beweegt zich ook Danny Noonan die als caddy (drager van golf clubs) een extra zakcentje verdient. Dan ny raakt verwikkeld in de krankzinnigste situaties die steevast ontstaan door de stupiditeiten van de eerder genoemde leden van de golfvereniging. De film ,,Caddyshack" laat dus zien waarin de golfsport wordt beoefend zoals het dus niet moet. Die ongestructueerde aanpak maakt de film tot een slapstick-achtige komedie waarom het, vooral wanneer de nonstop-moppentappers Rodney Dan- gerfield en Bill Murray opdraven, goed lachen is. ,,Caddyshack" is te zien van donderdag tot en met dinsdag. Alle leeftijden. ien als ook het komende Ijaar een derde leerkracht be- jaar is, kan de Texelse depen- van de Kompas-school groei- zijn thans namelijk 30 leerlin- :erwijl de maximale groeps- te 15 leerlingen is. Bij twee achten kan er dus geen enkele igbij. bovenstaande werd in de dins- ond gehouden raadsvergadering wethouder Zegers naar voren ge- om duidelijk te maken dat de raad ,k bezwaar kan maken tegen het iwvoor rekening van de gemeente ivan de eigenlijk boventallige der- ïrkracht aan de school. De ge- leraad ging unaniem akkoord, of men volgend jaar opnieuw deze |ri|ke kostenpost wil aanvaarden, oog te bezien. Gehoopt wordt dat erlingenaantal zodanig zal toene- lat de school zelfstandig kan wor- n alle leerkrachten praktisch heie voor rijksrekening zullen komen. uge raadsleden twijfelden echter groei sprake zal zijn. van hen was Gerbrand Poster van 'D Hij wees er op dat de schóól- melders op Texel door het teruglo- ran de leerlingenaantallen kleiner m. Daardoor is het beter mogelijk Bedingen met problemen wat extra icht te geven, zodat ze niet zo naar de Lom-school zullen worden zen. Wethouder Zegers zei ook «ijfels te hebben. In het nieuwe iljaar gaat de Kompasschool van met hetzelfde aantal leerlingen als Jidige Er komen er dus evenveel bij af gaan. In de loop van het school den er mogelijk nog wat bijko- Jmaar het is inderdaad zeer twijfel- I of veertig leerlingen zullen wor- gehaald. Overigens is het mogelijk e school zelfstandig wordt met een irleerlingenaantal. Als er in het ko eschooljaar helemaal geen groei is mstig moeten worden bekeken of erantwoord is dat de gemeente op- de derde kracht betaalt. Desge- d zei Zegers dat de betreffende acht door de gemeente wordt be- maar in dienst is van de Kompas- o' De gemeente heeft er dus for- niets over te zeggen. 'eeds meer komt het voor dat de as overledenen ergens op Texel u'rt- ioid moet worden. Om dit op ''Je wijze te laten plaatsvinden 9ebruik gemaakt worden van een teemde as-verstrooier", aldus het s van gemeentewerken aan het Je om te komen tot de aanschaf ieen dergelijk apparaat. s-verstrooier kost ƒ1250,— en het (e is akkoord met de aankoop mits I betaald wordt uit de begrafenis- FJ Nabestaanden die gebruik wil- en van de verstrooier zullen daar- leen vergoeding moeten betalen. In de Schakel naast de grote kerk (te genover de ..Smulpot") is zaterdaga vond 18 juni vanaf half 9 Wout Age te horen en te zien. Hij heeft enige tijd door de wereld getrokken vergezeld van zijn gitaar. Met deze gitaar zal hij iets anders dan jazz ten gehore brengen. De toe gang is gratis. De organisatie berust bij Youth for Christ. Laat mij beginnen met te zeggen dat ik de Teso-tarieven in het algemeen veel te hoog vindt. En nu er dan ook op be scheiden schaal actie wordt onderno men om voor groepen/werkwe ken/schoolreisjes e.d. de lasten te ver lichten, wil ik mij daar van harte bij aan sluiten. Wij hebben met het toeristen va ren op de Waddenzee een groot aantal groepen verloren, omdat voor de scho len de overtocht veel te kostbaar wordt. Immers vooral ook op scholen vallen ra ke bezuinigingsklappenl Deze mensen zijn per groep alleen al vier- of vijfhon derd gulden kwijt om alleen maar op het Horntje te kunnen staan. Dan moet alles nog beginnen! Omdat een aantal scholen heeft aange kondigd in de toekomst graag naar Texel te willen komen, maar eenvoudigweg de hoge kosten niet meer kan betalen, zou ik ervoor willen pleiten dat Teso voor de ze werkweken een speciaal aangepast tarief ontwikkelt, waarbij bedacht wordt dat groepen als deze de fiets als vervoer middel willen gebruiken. Laat Teso toch op tijd beseffen dat het tij kentert en dat dit voor de scholen het eerst voelbaar wordt. Het is voor ons allen van belang om de jeugd vertrouwd te maken met Texel, en de jongeren in staat te stellen een fijne werkweek op Texel te kunnen beleven. (Van die jongeren zal immers al tijd een deel naar de bekende plek terug keren!. Zoals het nu gaat kunnen alleen de scholen met een zeer ruime financiële armslag zich zo'n werkweek permitte ren. En geloof mij (wij hebben die infor matie uit de eerste hand), zulke scholen zullen er steeds minder komen. A. Hutjes, TX 27 Oudeschild Westduitse marken 100= 7110,25 Belgische franken 100= f 5,46 Franse franken 100= f 36,— Zweedse kronen 100= f 36,— Zwitserse franken 100= 7132,50 Deense kronen 100= 7 30,— Amerikaanse dollars 1=7 2,80 Engelse ponden 1 7 4,25 Oostenrijkse schilling 10.000= 7 18,25 Spaanse peseta's 100= 7 1,94 door L. van Schooten De Texelse popgroep The Mess brengt in eigen beheer een grammo foonplaat uit met als belangrijkste nummer ,,Dancin' with eyes clo sed", een compositie van gita rist/zanger Hans Hopman. Op de B- kant staat het nummer .Tomorrow will come" van dezelfde hand. De groep bestaat verder uit drummer Ben Bakker en bassist Frank Studulski. De band bestaat al enige jaren en liet zich vooral inspireren door' groepen als ,,The Police". In de afgelopen jaren werd "echter steeds meer eigen werk in het re pertoire opgenomen. Op Texel heeft The Mess zijn naam in middels gevestigd, onder meer door het optreden vorig jaar tijdens Wadrock, waar het podium werd gedeeld met on der meer Herman Brood en Mare Foggo. Daar brachten ze overigens ook „Dan- cin' with eyes closed" ten gehore. De plaat is opgenomen in de eigen studio van de producer/accordeonist Coen van Orsouw te Amsterdam. Aan de opname kwamen geen studiomuzi kanten te pas. Dureco perst de schijf in een oplage van duizend, de bandleden dragen zelf zorg voor de verkoop. Dinsdag komt de plaat officieel in de handel, maar manager Ben Haak vertel de dat getracht zal worden een van de moederband opgenomen kopie ten ge hore te brengen in de lokale radio uitzending van vandaag. En hij verwonderde zich dat zij, als hij, van Bach kon genieten... een moderne keiharde jazzpianist had hij aanvankelijk meer haar type gevonden. Met een klik stopte de muziek. Geen van beiden durfde het stil zwijgen te verbreken tot Jaap aarzelend zei, ,,Wat is het al donker." ,,Wil je dat ik het licht opsteek?" ,,Heb jij er geen last van?" Ik? ik kan jou nog net zien. En jij mij, hoop ik. Meer hebben we toch niet nodig?" ,,Nee, meer hebben we niet nodig.' Dit was, mijmerde Jaap, toch een geheel nieuwe gewaarwording. Hier was hij nu voor de eerste maal te gast bij een vrouw, die hem tot voor kort totaal vreemd was, en hij voelde zich thuis. Hij onderging een gevoel van welbehagen. O, zeker, thuis in Meerloo was het ge zellig, maar altijd druk. Sandra actief, steeds vol van alles wat ze gedaan had of nog moest doen, de kinderen met hun praten, hun eigen van aandacht. Hij werd er zich van bewust dat thuis eigenlijk niemand veel aandacht voor hém had. En hier was de aandacht, de zorg, de belangstelling als een cocon om hem heen. 25. ,,Hoe ben je nu eigenlijk er toe gekomen dat boek te schrijven?" vroeg Erika. „Zit daar niet een goed stuk van je eigen jeugdervaringen in?" ,,0 ja, zeker", glimlachte hij, „zé ker..." En in deze stille kamer, in dit sche merlicht dat snel tot duister werd, praatte Jaap van Santen zoals hij zelfs nooit met Sandra had gepraat. Vertelde hij van zijn jeugdjaren, de vrolijke en de verdrietige dingen, van de hoop en van de zorg, de grote zorg, altijd. Erika luisterde, wist hem soms met een enkel woord aan te moedigen, begrip te tonen. „Ja... zo was het", zuchtte hij en zweeg. Hij zag haar nu alleen nog als een vage glimmer van zilver, de vlek van haar gezicht en een glans van het licht van buiten op haar haar. Traag reikte ze naar een sigaret en even verlichtte de vlam van haar aansteker haar gezicht, haar ogen die op hem gericht waren „Het is nu helemaal donker", zei hij zacht. „Ja..." „Als we nog naar de soos moeten.." „We moeten toch niet?" „Nee maar...".hij probeerde op zijn polshorloge te kijken, de lichtende wij zers wezen half tien. „Ik moet toch zo langzamerhand eens opstappen, meis je..." „Ja, je moet nog naar huis." Ze zei het vlak. Ze stond op, knipte het licht aan. De betovering was verbroken. En zij was opeens weer de gastvrouw die daar stond met een ander gezicht dan dat, wat hij zoeven bij het licht van de aansteker had gezien. „Wil je nog koffie?" „Nee, merci. Al was ze uitstekend." „Dank je. Ik ben dus toch niet hele maal een blauwkous." „Jij? jij..." hij maakte de zin niet af. In het kleine halletje stond hij, zijn jas aan. „Bedankt Jaap", zei Erika. „Bedankt? Waarvoor. Ik moet jou be danken." „Voor het lekkere eten?" glimlachte ze, „en voor de koffie?" „Nee... dat weet je wel beter." Ze reikte hem de hand, hij klemde die stevig in de zijne „Dag Erika." „Dag Jaap." Ze stonden een ogenblik tegenover elkaar alsof ze elkaar nog veel meer te vertellen hadden. Dan draaide hij zich resoluut om. Buiten keek hij nog even op naar waar hij haar flat wist. Haar zag hij niet meer. Nog maar gauw even naar de soos, dacht hij, een kwartiertje. Hij liep het café binnen. Er was weinig volk vanavond. Guust zag hij niet. Van Herpen was er ook niet. Hij pratte even vluchtig met een paar kennissen over de expositie van Erika van Wittem. „Zo" zei Sandra, „fuifnummer! Heb je weer op de soos gezeten?" „Inderdaad", zei Jaap „Heb je Erika van Wittem daar nog gezien?" „Ze was er niet", antwoordde hij en zocht ijverig naar zijn tabak Verandering „Hoe was het met de dames, moe der?" informeerde Olga ondeugend. Sandra had weer haar literaire krans gehad en kwam dan altijd beladen met nieuwtjes thuis. „Moeder heeft nieuws, maar het is ernstig nieuws", zei Yvonne met een rimpel boven haar neusje. „Och ja", zei Sandra met een beetje wrange glimlach, „nieuws... Tjeerd Beyma gaat zich verloven. Tenminste, hij heeft zoals men dat noemt, vaste verkéring." „Och", zuchtte Olga, „daar gaan m'n kansen. Sandra zag haar een beetje geirriteerd aan. Een half jaar geleden zou Olga dat niet zo lakoniek hebben opgenomen Toen ging ze nogal eens met Tjeerd om en Sandra had zo haar stille wens gehad dat uiteindelijk het aristocratische ge slacht van de Beyma's langs een omweg vermaagschapt zou worden aan de Cra- nenburghs. Maar Tjeerd was al eens Donderdag 16 juni De raadscommissie voor finacieel, eco nomisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De sectie jeugd- en jongerenwerk heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een openbare jaarvergadering, aanvang 20.00 uur. On der andere komt de Arob-procedure in zake de bezuinigingen op het jeugdwerk aan de orde. Vrijdag 17 juni Als de minister toestemming geeft is van 13.00 tot 20.00 uur de Lokale Omroep Texel via de ether te beluisteren op de 101,9 Mc. Gedurende die tijd is publiek welkom in de studio (hotel De Linde boom). Van 15.00 tot 16.00 uur kunnen In het kader van het eilandelijk museumbeleid wil do gemeente het Agrarisch Museum in De Waal over nemen, waarna de Stichting Agra risch Museum het gebouw kan huren. De gemeenteraad heeft inmiddels besloten om 50 procent van de stich- tingskosten voor uitbreiding van het wa genmuseum (7166 500,— te besteden aan het kasko van de uitbreiding. De „ruwbouw" kan snel worden gereali seerd, maar een extra bedrag van 714.500,— zal nodig zijn voor een nieuwe schuur en garage voor de familie Swee- re. Door de uitbreiding van het museum moeten deze opstallen verdwijnen en in het verleden is al toegezegd voor ver vangen te zullen zorgen. Als de gemeen te is staat is voordat de verbouwing van het museum begint vervangende woon ruimte voor de familie Sweere te realise ren kan deze extra uitgave achterwege blijven. passanten spontane bijdragen leveren aan de uitzending (zie artikel elders in deze krant). Om 19.30 uur beginnen op het terrein aan de Nikadel in De Koog Tally-Ho wedstrijden; entree 72,50. In de diverse horecagelegenheden van Den Burg wordt 's avonds gemusiceerd in het kader van de manifestatie Texel Jazz. Zaterdag 18 juni Als de weersomstandigheden het toela ten gaat om 12.30 uur de catamaranron de om Texel van start op het strand van paal 17. (Zie artikel elders in deze krant). Om 18.00 uur begint in sporthal Ons Ge noegen de turninterland Nederland- Wales. In „Question" in Den Burg is Avro's Top- pop discoshow met d.j. Rob Touber. Zondag 19 juni Van 8.00 tot 10.00 uur heeft de sportvis sersclub Texel een wedstrijd in de Mok baai. Het COC Kop van Noordholland heeft voor de laatste keer dit seizoen zondag middagcafé in Trefhoek Formosa aan de Koningstraat 70 in Den Helder, aanvang 15.30 uur. Om 12,00 uur start vanaf het surfstrand Dijkmanshuizen de derde surfwedstrijd (om het kampioenschap) van de Wind- surfclub Texel. Maandag 20 juni De Stichting Texelse Sportraad heeft de jaarvergadering in de kantine van S.V. Texel, aanvang 20.00 uur. Wethouder Zegers houdt daarbij een inleiding over het subsidiebeleid van het huidige colle ge; gelegenheid tot het stellen van vragen. Dinsdag 21 juni Van 19.00 tot 21.00 uur houdt de sport vissersclub Texel een sportviswedstrijd speciaal voor gasten in zoet binnenwater aan de Oorsprongweg in Eierland. komen vragen of Olga mee ging tennis sen en toen had ze nét spierpijn, en hij was komen vragen of Olga mee ging zeilen en toen was ze zeer toevallig verkouden; en hij had haar uitgenodigd voor een voorstelling in de stad en toen was ze overlééden met huiswerk.... jaja. Tjeerd was ook niet van gisteren en die onderkende de signalen. En nu was er enige tijd geleden een nieuwe ster aan het firnament opgedoken, een heel sportief, paardrijdend, sigarettenrokend en autorijdend nichtje van freule van Rynecam en Tjeerd was door het schijnsel van deze ster dermate verblind dat hij de hoop op de verovering van Olga van Santen opgevend, een nieuwe' koers was gaan sturen. Olga vond het best. Ze mocht Tjeerd graag en een tijdlang zelfs erg graag. Maar hij had het altijd over tennissen en buitenboordmotoren en dat begon haar op de duur te ver velen. Met Dick van Herpen had ze daar nooit last van, al kibbelde ze met hem veel meer dan met Tjeerd. Sandra vond het niet zo best. 't Kwam allemaal van die schrijverij van Jaap. Toen was Dick van Herpen komen opdragen. En Sandra had scher pe ogen en merkte best dat er tussen die twee een verstandhouding bestond die wel eens tot iets veel belangrijkers de inleiding kon zijn. Olga was geen kind meer. Van Herpen wel veel ouder maar nog niet te oud. Maar Sandra was niet zo bijster gesteld op de scherpe kritische Dick, ze mocht de goedige, gezellige Tjeerd veel liever... nog afgezien na tuurlijk van de Beymafamilie. „Je kansen?" vroeg Sander. „Kind je hebt geen technische knobbel en je bent gematigd sportief..." „De laatste tijd", plaagde Yvonne, „mteresseerd Olga zich nogal voor de motorsport, niet Olie gade?" Olga kreeg zowaar een kleur. Die Yvonne was toch ook een kleine duvel. Hoe zou ze nu weer weten dat ze met Dick van Herpen een middag op de motor was gaan rijden? „D'r zijn jongens zat", hielp Jaap zijn dochter. En dat nichtje van mevrouw Bijle- veld, weet je wel", ving Sandra de conversatie weer op, „die dichteres... nou ja, ze heeft wat versjes geschre ven... die zit nu in Amsterdam met een stel lui met baarden en zwarte truien en die is het schilderen geslagen. Van die schilderijen met een wasbord en twee fietsbellen en een stoelzitting..." 26. „Met als onderschrift: Storm", lachte Jaap. „EnBijleveld weet niet of ze zich nu moet schamen of er trots op zijn." „Wat zegt de krans er van?" infor meerde Olga belangstellend, blij dat ze onderwerp-af was. „Mia's vriendinnen vinden het heel interessant, haar niet-vriendinnen vin den het a-sociaal." „Weet ze precies wie haar vrien dinnen zijn en wie niet? Of weet je dat daar nooit?" informeerde Sander kri tisch. „Hou jij je nou maar bij je geleed- potigen", vermaande Olga, „wat weet een koe van saffraan?" „Een koe is geen geleedpotige", on derwees Sander verstoord. „Sjonge", veranderde Olga het on derwerp, „wat is er een rel om die Muntenaar die de prijs geweigerd heeft. Heb je het gelezen, paps?" „Ik heb het gelezen", zei Jaap be daard, „en ik heb Muntenaar er zelfs over gehoord. Hij was bij Dick "an Herpen en hij ging vreselijk te keer. Ik wil de uitdrukkingen niet herhalen, het is hier een net gezelschap..." „Kon het bij Van Herpen wél?" vroeg Sandra spits. Jaap negeerde de opmerking. „Ik kreeg zo'n beetje de indruk dat, wanneer Muntenaar die prijs aanvaard de, hij zich beschouwde als een soort vrouw van lichte zeden die zich laat betalen voor haar gunsten En toen hebben we zo verschrikkelijk gelachen, dat ie opeens zei: En tóch jongens... vijfduizend gulden, ik ben toch eigenlijk een idioot. Ik heb ze nog nooit bij mekaar gezien!" Ze hingen aan zijn lippen. Sandra merkte het. Er was iets veranderd in dit gezin. Vroeger voerde en leidde zij de conver satie. Met haar verhalen, haar bele venissen, haar herinneringen. Zo was het nu ook weer geweest. „Hoe was het op de kring, mams?" En dan zat Jaap daar en wijdde al zijn aandacht aan het maal en plaatste af en toe een spitse opmerking. En nu was opeens alle aandacht voor hem, omdat hij daar had zitten kletsen met Theo Muntenaar, de dichter die de Vondelprijs had afgewezen. Dèt vonden ze pas wat. En Olga zou het op school zeker te pas brengen. „Muntenaar zei tegen mijn vader..." „Wat maken zulke kerels toch een drukte", zei Sandra misprijzend. „Ze zijn zo arm als een kerkrat en dan, met een groot gebaar, gooien ze vijf mille te grabbel." „Dat is het nou juist", verdedigde Olga vurig de afwezige kunstenaar van wiens verzen ze niet veel begreep, maar die toch tot een der toonaangevende dichters werd gerekend. En ze voegde er een tikje venijnig aan toe. „Tjeerd zou ze genomen hebben en er een zeilboot voor hebben gekocht.'." „Ik vrees Dick van Herpen ook", ant woordde Jaap glimlachend. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7