EXEL VAAR WEL iieuwe uitgave an Technipress j? LAND E BOUW Texel Vaar-wel" Iroot verschil ewasontwikkeling Voor het a.s. weekend Rabo-cadeau voor Kompas-jeugd en ouderen ZEILSCHIP EN RADERBOOT TOT DUBBELDEKS DIESELBOOT Jaarstukken TESO af te halen Geen medewerking aan informatiecentrum in Sandershuis Geen subsidie voor vrouwen advies commissie Vinger bekneld Dia's over Texel Kerkentocht Artsen 18 en 19 juni 1983 Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eierland Brand/ambulance Oud papier DAG 17 JUNI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 - tgeverij Technipress uit Gronin- hseft onlangs haar zesde foto- over Texel op de markt ge- ht onder de titel „Texel Vaar- Nadat men o.a. het heden en iden van Den Burg en Oosterend yart-wit op een rijtje had gezet it nu een overzicht gegeven van exelse scheepvaart vanaf 1900. It materiaal is wederom verzameld Janna Couperus-Medema en ze is verantwoordelijk voor de korte be- Jende teksten. De 75 foto's geven indruk van het reddingwezen, de rvloot, de pleziervaart, de dienst laar- Packet, stoomboten, de huidi- feso-schepen, etc. Uiteraard kan met een dergelijk boekje nooit vo;- zijn maar toch wordt zo een aardi- warsdoorsnede gegeven van alles zich op scheepvaartgebied rond afspeelde, s jammer dat in de tekst nogal wat m voorkomen, waardoor het boek|e lis historisch-betrouwbaar kan wor- langemerkt. Reeds bij oppervlakkig jladeren zagen we een boot die vol- het onderschrift De Kampioen, in 'werkelijkheid de Ada van Hol- is. Volgens de tekst zou Teso in 1912 concurreren met de Alckmaar Pac- maar in werkelijkheid was die strijd al jaren beslist. Het jaartal 1956 on een grote foto van de Dageraad niet; het schip was toen al ver- t. Zo zijn er meer fouten die makke- e vermijden zouden zijn geweest iter mensen zijn die van dit onder- hun hobby hebben gemaakt, uit- md op de hoogte zijn en de tekst j hadden willen corrigeren als hen ras gevraagd. Het brokje nostalgie waarover de uit gever roemt komt het beste tot recht in de foto's van de Oudeschilder haven in vroeger jaren. Deze afdrukken zijn vaak uitstekend, iets wat niet gezegd kan worden van meer recente foto's. Die zijn zelfs uitgesproken slecht gere produceerd: te grijs, te donker en soms zelfs met storende rasters. Toeristen De indruk die van de huidige jachtha ven wordt gegeven is bedroevend. Juist in dit gedeelte zijn ook de teksten wat onbenullig, vooral als men ze in relatie ziet tot de foto's. Bij een afdruk van en kele kotters aan de kade op grote afstand staat: „In het weekeinde trekt de haven van Oudeschild veel belangstelling. De vissersvloot, die 's maandags in alle vroegte uitvaart, loopt grotendeels vrij dags weer binnen. Vele toeristeen ko men dan een kijkje nemen...." Aardiger was het geweest om dan ook een foto te kiezen waarop drommen toeristen te zien zijn maar juist in de recente foto's ontbreekt de mens. Dat is gelukkig niet het geval bij de nostalgische platen, die beslist het aankijken waard zijn. „Texel Vaar-wel" kost f 15,— en is verkrijgbaar in de boekhandel. Het jaarverslag, balans en verlies- en winstrekening van TESO zijn deze week in druk verschenen. Zoals gebruikelijk kunnen belangstellenden deze jaarstuk ken afhalen bij de verschillende banken. B en W willen geen medewerking verlenen aan het plan om in een deel van de schuur van het Sanderhuis op de Hogeberg een informatieruimte in te richten. Dat verzoek werd vorig jaar november gedaan door Staats bosbeheer maar het college acht het voeren van een artikel 19 procedure „niet haalbaar" om tot wijziging van de woonbestemming van de schuur te komen. Dat het voeren van een artikel 19 pro cedure niet het gewenste resultaat zal opleveren voor Dtaatsbosbeheer ligt me de aan het feit dat al zeer vroegtijdig be zwaren zijn ingediend door de Stichting Wad en Land en de Werkgroep Land- schapszorg. Recentelijk stelde Jan van Asselt vragen in de raad over de besluit vorming van B en W omdat hij in deze krant had gelezen dat het college in april had besloten medewerking aan het plan te verlenen. In de raadsvergadering werd toen door het college ontkend dat men wilde meewerken maar de afdeling ruim telijke ordening voelt zich nu geroepen deze uitspraak te corrigeren. „In uw vergadering van 12 april heeft u besloten het verzoek van SBB af te doen. Blijkens uitdrukkelijke mededeling aan de staf is met deze besluitvorming me dewerking bedoeld aan een artikel 19 De Texelse Vrouwen Adviescom missie voor de woningbouw krijgt van de gemeente geen subsidie over de jaarrekening 1982. De commissie sloot het jaar af met een positief sal do. In 1981 was dat ook het geval maar toen kreeg men nog een ge meentelijke bijdrage van bijna f500,— B en W willen de commissie in de toe komst subsidiëren aan de hand van de jaarrekening en het maximum subsidie bedrag vaststellen op 400 gulden per jaar. Dat maximum was 1400 gulden maar de afdeling financiën is tot de con clusie gekomen dat dit bedrag niet op basis van een verordening is vastgesteld. In het kader van het nullijn beleid is daar om een nieuw maximum bepaald. Uit het jaarverslag van de Vrouwen Advies Commissie blijkt dat de Texelse afdeling bouwprojecten heeft bezocht in Oudeschild, Alkmaar en op Schermerei land. Er werden door de leden cursussen gevolgd en het college kreeg een brief met opmerkingen naar aanleiding van het bestemmingsplan Den Burg centrum. De woningbouwvereniging krijgt in het verslag het verwijt dat nieu we bouwplannen de commissie altijd uit de „tweede hand" bereiken. Gevraagd zal worden om vroegtijdige toezending zodat de commissie nieuwbouw in het ontwerpstadium kan beoordelen. procedure. Dit besluit is ook in de krant gepubliceerd", aldus RO in haar advies aan het college. Onduidelijk Aanvankelijk bestond nogal wat on duidelijkheid over de bedoelingen van het informatiecentrum, een ongelukkig gekozen woord voor een bescheiden ruimte met enkele informatieborden en een paar banken. Vorig jaar besloot het college nader advies te vragen aan de contactraad van het Natuurrecreatiecen- trum die zich op haar beurt niet bevoegd achtte advies uit te brengen over dit plan. Het college komt nu terug op het besluit van april ondanks dat de afdeling RO van mening is dat de bezwaren van de Werkgroep Landschapzorg (vrees voor aanleg van verharde parkeerruimte en een geasfalteerde toegangsweg) door de bescheiden opzet van de infor matieruimte grotendeels zullen worden weggenomen. Het bezwaar van de Stichting Wad en Land (dat het centrum zou vooruitlopen op het omstreden land- schapsbeleid van de regering) noemt RO „niet steekhoudend". „Men gaat voor bij aan een noodzakelijke gemeentelijke afweging." RO noemt het maken van een informa tieruimte een activiteit van zeer onderge schikte betekenis, „die wellicht is op te vatten als een vorm van meest doelma tig gebruik van het Sandershuis." Een artikel 19 procedure vindt men in feite „te zwaar" voor een dergelijke bou- waanvraag maar aangezien deze moge lijkheid het eerst geopperd is, heeft men het college geadviseerd te starten met de procedure. Dat advies is dus afgewe zen en ook wordt geen medewerking verleend aan het plan. Bij het aankoppelen van een cyclo- maaier raakte de wijsvinger van een op Zuid Haffel wonende boer woensdag middag nbekneld tussen de bok en de borgpen van de pin waarmee de topstang aan die bok wordt bevestigd. De man hield de pin tussen wijs- en mid delvinger ingeklemd om hem door de betreffende gaten te steken. Toen hij er bijna door was zakte de maaimachine echter een stukje opzij waardoor de pin scheef kwam met als gevolg de beknel ling. De brandweer moest er met snij branders aan te pas komen om de man te bevrijden. Hij is met een taxi naar het ziekenhuis vervoerd. Maandagavond 20 juni wordt in de N.H. kerk van De Koog een diapresenta tie gehouden. Aanvang 20.00 uur. Toe gang f1- Dinsdagmiddag start om 14.00 uur een autorit langs enkele oude Texelse kerken. Startpunt bij de N.H. kerk in De Koog. De deelname is gratis. De Rabobank Texel heeft besloten een bedrag van ƒ15.000,— beschik baar te stellen van de Texelse depen dance van de Kompas-school in Den Burg en van de Regionale Stichting Welzijn Ouderen. Er mogen artikelen van worden gekocht die niet uit de gebruikelijke subsidies bekostigd kunnen worden maar die wel wen selijk of noodzakelijk zijn. De gift houdt verband met de inge bruikneming van het verbouwde Rabo hoofdkantoor in Den Burg, in oktober vorig jaar. Besloten werd toen hier geen uitbundig feest met receptie e.d. van te maken, en het aldus bespaarde geld een nuttige, plaatselijke bestemming te ge ven. Geschat werd dat een gebruikelijk openingsfeest al gauw een bedrag van f15.000,— zou vergen, zodat deze som og vele jaren zal het late voorjaar van 1983 in herinnering blijven bij de iriërs. Door het vele regenwater in het voorjaar zijn de gemiddelde zaai- ootdata erg laat geworden. Op een paar na zijn zo rond 10 juni de laatste :elon ingezaaid of bepoot. Hierdoor zijn er dan ook grote verschillen in rasontwikkeling te zien in het veld. «n het begon te drogen kwam er de melkveehouders en schapen- Iers een goede gelegenheid om roer te winnen in de vorm van voor tras. Het eerst gemaaide in de we- van mei gaf wel problemen om het het land te krijgen. Door de zachte d, veroorzaakt door de regen, was Net mogelijk om het gras voldoende tg van het land te krijgen. Ook zijn er meerdere percelen grasland diepe sngereden. Nu waren de problemen forel nog niet zo groot als in andere van Nederland, waar nog meer re- i gevallen. Gewassen 'I de beoordeling van de granen in veld, valt het op dat er soms grote Plekken zijn te vinden. De oorzaak in eerste instantie gezocht worden en slechte structuur van de onder- 'd. Deze gronden leveren de planten "nig zuurstof om optimaal het wor tel te kunnen laten functioneren. "s zal enige stikstof naar lagere 'een in de grond zijn verplaatst door e9en. Deze stikstof kan onbereikbaar den voor de graanwortels. Op derge- Percelen is een overbemesting met 150 kg kalkammonsalpeter aan te raden. Zoals vrij algemeen bekend is, rea geert een erwtengewas ook sterk op een slechte structuur in de ondergrond. Gronden die dichtgereden of geslibt zijn laten dan ook duidelijk zien waar de fout zit. De erwtenplanten blijven achter in groei en vooral in loof- en bladontwikke- ling. Hiervoor zijn geen oplossingen te bedenken. Over het algemeen zijn de suikerbie ten goed en regelmatig opgekomen. Er is hier ook een groot verschil in ontwik keling. Er zijn percelen waar het veld bij na „vol" gegroeid is, terwijl op andere percelen de suikerbieten juist boven de grond komen. Mede door de lage tem peraturen blijft de groei van snijmais erg traag verlopen. De eerste planten die bo ven kwamen waren erg geel wat het ge volg is van een te lage bodemtempera- tuur. Wanneer de temperatuur enkele dagen rond de 20 graden komt dan is het groeivermogen van een maisplant groot en ook de normale groene kleur komt meteen terug. Om hier de groei nog enigszins te helpen is het losmaken van de grond een goede mogelijkheid. Wel moet er naar gekeken worden dat er geen wortelbeschadiging plaatsvindt bij de grondbewerking in rijen. Ook bi] het aardappelgewas zien we grote verschillen in ontwikkeling. Wel staan de aardappelen vlot boven de grond nadat ze gepoot zijn. Plaatselijk zijn er soms knollen verrot door watero verlast, maar gemiddeld genomen kun nen we op Texel spreken over een redelij ke tot goede stand bij de aardappelen. Ziekten en plagen Zoals ieder voorjaar komen er allerlei ziekten en plagen in de gewassen voor. Zo was er dit voorjaar voor het eerst zichtbare schade door het bietenaaske- vertje aan bietenplanten. De bladeren van de bieten werden afgevreten. Op de zwaardere gronden werden de vroege akkertrips gevonden die de jonge bieten plantjes uitzuigen. Ritnaalden-schade komt vooral voor in gescheurd grasland waarin eveneens emelten werden gevonden. Bij de win- tergerst maar vooral in de wintertarwe komt meeldauw voor. Een bespuiting met een daarvoor toegelaten gewasbe schermingsmiddel is noodzakelijk. Dit om het gewas een goede korrelproduktie te laten geven. Bij laat gezaaide haver kwam een bac terieziekte voor met de naam pseude- monas. Hiertegen is niets te onderne men. In de erwten komen verschillende ziekten voor van vroege verbruining, bladvlekkenziekte tot botritus. Ook hier aan is niets te doen. Het vrij levende aaltje, die de zg. T- ziekte veroorzaakt, wordt gevonden in meerdere gewassen en op meerdere per celen. Een grondontsmetting in het na jaar kan dit aaltje behoorlijk terugdrin gen. Op de planten en struiken worden grote hoeveelheden luizen gevonden. Het gaat hier om zwarte en groene lui zen. Voor de aardappelselectie is het dan ook raadzaam om op tijd een bestrijding toe te passen. Dit om verder geen uit breiding van virusziekten in het aardap pelgewas te krijgen. Op meerdere bedrijven groeien aar dappelen op plaatsen waar ze niet ge poot zijn. Het gaat hier om aardappel opslag en afvalhopen. Om geen ver spreiding van aardappelziekte te krijgen dienen de aardappelplanten op afvalho pen bestreden te worden. Voor zover mogelijkheid dienen ook de aardappel- werd gereserveerd. Bepaald werd dat het ten goede zou moeten komen van zowel een project voor kinderen als van ouderen. De helft van het geld werd beschik baar gesteld van de dependance van de Kompas-school, omdat het de enige school voor buitengewoon onderwijs op Texel is die nog maar kort geleden is ge vestigd en die best wat leer- en hulpmid delen kan gebruiken. Directeur R. Veenstra van de Rabobank zei een der gelijk onderwijsinstituut op Texel van enorme betekenis te vinden en daarom graag iets te willen doen om de kwaliteit van dat onderwijs nog wat verder op te voeren. Door het team van de school is van het geld inmiddels een fotokopiee rapparaat aangeschaft, alsmede topo- grafiemateriaal, groepsleesboeken, schrijf- en Tekenmateriaal en natuurkunde- en taalartikelen. De spul len worden tot grote tevredenheid gebruikt. De 77500 die aan de ouderen is toe gekend, moet nog worden besteed. De gedachten gaan uit naar attributen voor de bejaardengymnastiek, een geluids installatie en een koersbalmat. planten in andere cultuurgewassen ver nietigd te worden. Dit om aardappelziek ten geen kans te geven zich van hieruit te kunnen verspreiden. Na de bloei kan in raapzaad de snuit- kever nog grote schade geven. Bij twee kevers per plant is een bestrijding wenselijk. Grasland De vroegst gemaaide percelen laten een goede hergroei zien van jong gras. Bij de later gemaaide percelen worden doodgemaaide stroken in het grasland waargenomen. Wanneer er regelmatig een buitje water valt, zal bi) alleen afwei den van deze percelen een grote herstel- lingsmogelijk van de grasmat zijn. Wan neer er niets meer staat dan is herinzaai te overwegen, evenals het doorzaaien. Hiervoor blijft het noodzakelijk dat de jonge grasplanten een mogelijkheid krij gen om zich te ontwikkelen. Overwoe kering van jonge grasplanten door on kruid en tuintjesgras heeft een teleurstel lend resultaat. Sporen in het grasland kunnen enigs zins worden dichtgemaakt door het rol len van het grasland met een zwaar rol- blok. Ook is er een mogelijkheid om dit te doen met eerj trekker met dubbel lucht. Afdekken graskuilen Graskuilen van voorgaande jaren die zijn opengemaakt verdienen weer een luchtdichte afdekking nadat er geen kuilgras meer wordt uitgehaald. Met plastic en zand kan dit worden gedaan. Dit ruwvoer vertegenwoordigd een groot bedrag aan geld. Bij de nieuwe graskuilen hoort een re gelmatige controle van het plastic. Ga ten in het plastic geven bij het voeren grote hoeveelheden afval te zien. Onkruid in het grasland Ook op Texel zien we steeds meer per celen grasland waarin ridderzuring (hardijzer) groeit. Naast een onverzorgde aanblik van graslandverzorging geeft de ze plant oogstreductie aan het gras. Ook stekels kunnen in deze periode van het jaar gemakkelijk bestreden worden met de daarvoor beschikbare middelen Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 19 juni 1983 Van vrijdagavond 18.00 uur t/m maandagmorgen 8. uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 - 12.00 uur en van 16.00 - 16.30 uur zonder afspraak. Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Zr. M. J. J. de Jager-Raaphorst, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Uitleen van verpleglngsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 17.00 - 18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dagelijks telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kantooru ren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444 (tussen 18.00 en 08.00 uur). Het bureau te De Koog is dinsdag en donderdagmiddag geopend van 16.00 tot 18.00 uur. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman m.m.v. La Vida Jazzband Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 11.00 uur ds. Wisman Avondmaalsviering De Koog 9.30 uur ds. Bouma De Waal 11.00 uur ds. Bouma Oosterend 14.30 uur Afscheid van ds. Van Zijll Langhout, in een ge meenschappelijke dienst met Oudeschild en De Cocksdorp. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. R. J. Blaauw 19.30 uur Ds. J. Donker Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker 19.30 uur ds. R. J. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Ds. M. Golver- dingen uit 's-Gravenzande. 16.00 uur Ds. Golverdingen Woensdag 22 juni: Oosterend 19.00 uur ds. A. Elshout uit Zoetermeer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 11.30 uur Dienst 16.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. L. Koopmans Kerkbusje Den Hoorn Extra coll. Doopsgezinde Vredes groep BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Evangelist Vos, uit Vroomshoop. ROOMS KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via de Lichtboei zondag 10.45 uur, The Gospeltrain De Koog, zondag 9.30 uur De Cocksdorp, zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Zondag 10.30 uur Openbare lezing. 11.30 uur Wachttorenstudie. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier land, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. Mensen, die zulke zaken voor tweede gebruik beschikbaar willen stellen, worden verzocht de spullen voor tien uur op de stoep te zetten. Deze week zijn de volgende straten aan de beurt: Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjakkerstraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistraat. Wilsterstraat. Marelstraat

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9