Cjroen ^wartsjexels in het femengde gevoelens over ikaaradio-experiment 1111*1 COMMISSARIS: WIJ HEBBEN GEEN GELD Voorlopig geen gedwongen ontslagen bij TESO veel gepraat en te rood van kleur" Gevolgen kustafs/ag bekeken Wei aandrang bij minister PERSONEEL OPGELUCHT nerleden bezoeken gveld Texel AARGANG Nr. 9790 DINSDAG 21 JUNI 1983 Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266; Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel (02223) 964 idvertenties, abonnementen, etc. veld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs ^16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60 398 xel kan terugkijken op zijn eerste legale lokale radio- nding. Het vrijdagmiddag gehouden experiment in samen- «ing met de Vara is prima verlopen en de betrokkenen van itichting Lokale Omroep Texel hebben er erg veel van ge- i. Daarmee is niet gezegd dat iedereen tevreden was, in te- deel. Toen de uitzending nog in volle gang was, bleek over- elijk uit reacties van luisteraars dat het enthousiasme niet rdeeld was. meest gehoorde grief was dat het chte programma niet lichtvoetig :g was: te veel .zwaar" gepraat ilaatselijke problemen en situaties, reel mensen was dat niet boeiend >g om blijvend naar te luisteren, im kan moeilijk worden beweerd iel Texel ademloos de hele uitzen- \eeft beluisterd want dat was over gemeen niet het geval. Er was ook wat kritiek op het feit dat duidelijk laar was dat de ,,rode" Varteen vinger in de pap had. Wethouder egers die daarover al voor de mi- in aan het slot van de uitzending il spuwde, bleek achteraf lang niet te staan al was dit onderdeel van :iek sterk afhankelijk van de politie- xkeur van de luisteraar. Mogelijkheden bestuur van de Stichting Lokale ip Texel is overwegend tevreden, men ook daar de kritiek van de aars wel begrijpen en gedeeltelijk schrijven. Er wordt echter op ge- dat het experiment de bedoeling uitgebreid mogelijk te laten zien met lokale radio allemaal mogelijk arin is men ongetwijfeld geslaagd, is het een kwestie van onderwer- us en programmering. De opzet e Stichting Lokale Omroep (met s in bijna alle geledingen van de >e samenleving) is democratisch g om te kunnen waarborgen dat lelse radio straks met een program- >mt dat de goedkeuring van het van de Texelaars wel kan •agen. Ongestoord hnisch is er in ieder geval geen aan de lucht. Over heel Texel was idio-experiment uitstekend te be en, ook met de kleinste radio's nauwelijks een antenne aan zat. lover bekend is de ontvangst ner- jestoord geweest. Dat laatste was ens wel gevreesd. Ondanks de kracht van de in de telefooncentra- Den Burg opgestelde zender, zou «raadwillende piraat ergens anders nel op dezelfde frequentie de ont- I toch wel kunnen overstemmen radio's in de buurt. In tegenstelling tot wat blijkbaar door velen wordt gedacht is het niet de bedoeling dat de Lokale Omroep Texel zich met langdurige uitzendin gen als die van vrijdag zal bezighou den. Voorzitter Piet Arensman kon digde in het slot van de uitzending aan dat de stichting nu een aanvraag voor een blijvende zendmachtiging zal indienen. Als die er komt zal op zeer bescheiden schaal worden be gonnen. waarbij moet worden ge dacht aan een dagelijkse uitzending van ongeveer een uur. De verschillende programmadelen werden gepresenteerd door Nico Haas broek en Letty Kosterman van de Vara en Nel Eelman en Hans Eshuijs van de Stichting Lokale Omroep. Dit presenta tieteam werd bij de start van de uitzen ding aan de luisteraars voorgesteld, waarna de eerste nieuwsuitzending volgde. Daarin werd melding gemaakt van het heugelijke feit dat bij Teso voorlo-pig geen gedwongen ontslagen zullen vallen, maar ook werd een dia voorstelling in De Koog aangekondigd. Het was een goed voorbeeld van een lo kaal nieuwsblokje dat werd gevolgd door landelijk en wereldnieuws. Het plaatselij ke nieuws werd aangeleverd door men sen van de plaatselijke pers en het alge mene nieuws kwam in de zaal via het Viditelbeeldscherm. Flauw Op initiatief van de Vara was in elk nieuwsblokje een gek, onwaar bericht opgenomen, bijvoorbeeld over de aan wezigheid van Russische onderzeeërs in de wateren rond Texel. In de overwe gend serieuze context van het hele pro gramma maakten deze berichten een nogal flauwe indruk. Omdat burge meester Engelvaart op dat moment ver hinderd was, werd de opening van de uitzending verricht door wethouder Daan Schilling. Deze sprak zijn vertrou wen uit in de programmamakers en bracht dank aan de minister voor de toestemming die op het allerlaatste mo ment was verkregen. Gelein Jansen en Gerard Zijm verzorgden een sa- menspraakje in Texels dialect (met een door Gerard Zijm vertolkte erg goede imitatie van weerman Kees van der Werfl en uitgebreid kwamen jongelui van de leerlingenraad van de Rijksscho lengemeenschap aan het woord. Het ging over de gang van zaken op school. Daarbij waren goede interviews te be luisteren (verzorgd door Elisabeth Preng en Gert Jan Westerlakenl. Het gepraat over roken op school, huiswerkvrij wee kend en andere schoolse aangelegenhe den was echter veel te langdurig om voor buitenstaanders boeiend te blijven. Een deel van dit onderdeel was tevoren opgenomen. Hetzelfde geldt voor het fragment uit de Hoornder revue van de groep ,,Op de Bonnefooi". Verder was een reportage te beluisteren over de voorbereidingen voor de catamaranron de, waarbij werd overgeschakeld naar het strand van paal 17. Pierenspitter Actueel en leuk was het zangoptreden van pierenspitter Vlas uit Oudeschild die in zijn pierenspitterslied met accordeon begeleiding de problemen met de vogel wachters op de korrel nam. Interessant was het door Gerda Arens man gemaakte vraaggesprek met kooi ker Kiewiet van de Korverskooi. Het op treden van het kinderkoor onder leiding van J. Lubbers werd besloten met de oproep van Lubbers aan de luisteraars om mee te doen aan een binnenkort in elkaar te zetten musical. Het inmiddels op de Groeneplaats gearriveerde Smir- nov Quintet leverde een aandeel aan de uitzending. Joh. C. Roeper van Ooste rend Present vertelde over de geschiede nis van de Present-feesten, accordeon leerlingen van de muziekschool traden op en er was een gesprek met de heer Dankers van het RIN over de zeehon denstand in de Waddenzee. Laatstge noemd onderdeel hoorde tot de betere onderdelen van het radio-experiment. Strandjutter Cor Ellen was natuurlijk ook van de partij; deze keer werd hij als oudste Vara-activist" ten tonele ge voerd. Uit wat vuurtorenwachter Post- ma in een interview verklaarde, bleek dat (Lees verder pagina 2) Commissaris De Wit (vijfde van linksmet familie, mensen van Rijkswaterstaat en de burgemeester bij de restanten van de zandsuppietie nabij de vuurtoren. Spek orchideeën, lepelaars en reigers bewonderde en kennis nam van de wijze van beheer van dit natuurgebied, onder andere door het laten „verschralen" van graslanden. De heer De Wit heeft daar voor bijzondere belangstelling omdat hij biologie heeft gestudeerd. Ook zijn zoon is biologiestudent. Verder werd een wandeling gemaakt in de Slufter. Het is nagenoeg uitgesloten dat de provincie met veel geld over de brug komt voor het opspuiten van een kunstmatig strand bij wijze van voorlopige maatregel om de kustafslag op Texel een halt toe te roepen. De provincie heeft geen geld en beschouwt het bekostigen van zo'n zandsuppietie bovendien niet ais haar taak. Het provinciaal bestuur is wel doordrongen van de noodzaak dat er wat moet gebeuren omdat grote economische en na tuurhistorische belangen op het spel staan. Op het rijk zal dan ook zeker aandrang worden uitgeoefend. Het bovenstaande noteerden wij uit de mond van de heer R. J. de Wit, com missaris van de koningin in de provincie Noordholland, die vrijdag in gezelschap van vrouw en zoon een werkbezoek aan Texel bracht. De commissaris, die gast was van de burgemeester had de af spraak voor het bezoek al maanden gele den gemaakt. Een rechtstreeks verband met de acties van vele landelijke en plaatselijke organisaties om provincie- geld los te krijgen voor zandsuppietie was er dus niet. Muy en Slufter Toch kreeg dit onderwerp zeer de aan dacht bij het bezoek. De commissaris die met de boot van half tien naar Texel kwam, bracht een bezoek aan de Muij waar hij onder leiding van de heer M. Mantje en vogelwachter Erik van der Penningske Na een broodmaaltijd werd met de Landrover een tocht langs het strand ge maakt waarbij voor deskundige toelich ting werd gezorgd door de heren Zijm, Wiering, Zijlstra en Maas van Rijkswa terstaat. Commissaris De Wit raakte al dus nog meer doordrongen van de ernst van het afslagprobleem en nam zich voor over deze aangelegenheid met de minister te spreken. In eerste instantie moet worden vastgesteld in hoeverre Rijkswaterstaat zijn verantwoordelijkheid erkent. In financieel opzicht staat de provincie vrijwel machteloos. „Wij beschikken in deze slechts over het penningske der weduwe" aldus de commissaris die in het provinciaal bestuur waterstaat niet in de portefeuille heeft en alvorens defi nitieve stappen te kunnen aankondigen overleg zal plegen met de betreffende gedeputeerde. delegatie van drie VVD- rleden bezoekt vrijdag a.s. het veld Texel als onderdeel van een 00 langs vijf kleine Nederland- iegvelden. kamerleden zullen zich op de ie stellen van de zakelijke en itie-aspecten van de kleine lucht en van de kleine luchthavens. )ij komen ook zaken als geluidshin- werkgelegenheid aan de orde. De atie bestaat uit mevrouw Drs. N. )t-Halmmans de Jong, de heer dr. lams en de heer dr. ir. ing. B. J. G. er Kooy. gezelschap arriveert per vliegtuig veld om 11.10 uur. Na de ont- »i door havenmeester Ed de Bruijn informatie gegeven over de mari- luchtverkenningsvluchten die ie directie Noordzee van Rijkswa- at worden uitgevoerd en waarbij gebruik wordt gemaakt van het eld Texel. Toelichting met video- ning wordt gegeven door de heren Schriel en (oud-Texelaar) C. Min- )ok het rondvluchtenbedrijf Tessel het Paracentrum van B. D. Rienks 11 de aandacht. Onder meer zal een nstratiesprong worden uitgevoerd, lezelschap vertrekt om 12.30 uur ■elystad en bezoekt vervolgens Hil- rn- Budel en Teuge. In Teuge wordt 20-00 uur een persconferentie Bij TESO vallen voorlopig geen gedwongen ontslagen. Direc teur Theo Hoogerheide heeft uitgerekend dat het bedrijf vol doende tijd heeft om het teruglopende vervoer en de stijgende kosten te compenseren met besparingen die op den duur zullen worden veroorzaakt door vermindering van het personeels bestand door natuurlijk verloop, mede dank zij de verlaging van de VUT-leeftijd en de inlevering van prijscompensatie waartoe in overleg met het personeel al eerder werd besloten. TESO gaat er dus vanuit dat het ver- voervolume verder zal dalen, vooral als uitvloeisel van de economische recessie. Het bedrag dat TESO jaarlijks aan zijn personeel uitbetaald is uiteraard niet de enige factor die van belang is voor de toekomst van het bedrijf. Veel ongewis se ontwikkelingen bepalen evenzeer het „financiële plaatje", zoals de prijsont wikkeling van de stookolie, het rentepeil en wijzigingen in de manier waarop TE SO aan zijn aflossingsverplichtingen voldoet. Kritisch Bij het bekend maken van het heuge lijke feit dat geen personeel op straat zal worden gezet, is daarom een nadrukke lijk voorbehoud gemaakt. Afbouw van het personeelsbestand via natuurlijk ver loop zal bijvoorbeeld niet verantwoord zijn als de daling van het vervoersvolume sterker zou worden dan thans wordt ver wacht. Vooral omdat er weinig speling in het rekensommetje zit, heeft Hoogerhei de voorgerekend dat er wel personeel voortijdig uit moet als het vervoersvolu me zou dalen tot of beneden het niveau van tien jaar geleden 1150.000 vervoerde auto's minder dan thans). Zou het over complete personeel dan niet weggaan, dan zou de liquiditeitspositie onhoud baar worden, het eigen vermogen zou wegsmelten en vervangingsinvesterin gen zouden onmogelijk worden. De po sitie van de onderneming zou dan voor rang krijgen. Het personeel zal de ko mende jaren de vervoersontwikkeling bij TESO dus met meer dan normale be langstelling volgen. De ondernemings raad van TESO en vervolgens ook het personeel heeft opgelucht gereageerd op het bericht dat ontslagen voorlopig niet aan de orde zijn. Voorzitter Dirk C. Kooiman van de ondernemingsraad: „Het bericht is door ons natuurlijk zeer positief ontvangen. Er was de laatste tijd nogal wat spanning ontstaan omdat de directeur enkele maanden geleden zijn oorspronkelijke toezegging dat bij TESO nooit gedwongen ontslagen zouden val len, heeft ingetrokken. In verband met het nog steeds teruglopende vervoer hielden velen van ons er rekening mee dat het inderdaad tot gedwongen ont slagen zou komen. Maar nu is de druk van de ketel." Overbodig paniek? Heeft Hoogerheide onnodig paniek gezaaid met het intrekken van de belofte dat er geen gedwongen ontslagen zou den komen? Zowel de directeur zelf als de mensen van de ondernemingsraad ontkennen dat. Hoogerheide: „De zaak stond er vrij kritiek voor. Toen ik dat constateerde wilde ik de mensen niet in schijnzekerheid laten leven." Directie en ondernemingsraad onderstrepen dat de positieve houding van het personeel dat bereid was tot inleveren voor het behoud van arbeidsplaatsen, mede heeft bijge dragen aan de betrekkelijke zekerheid die men nu heeft. Men realiseert zich echter dat op iets langere termijn het gevaar van gedwongen ontslagen allerminst is verdwenen. Extra sterk teruglopend ver voer en andere tegenvallende factoren kunnen het beeld ingrijpend veranderen. TESO heeft thans 75 personen in dienst. Daarvan zullen er voor 1989 ze ven moeten afvloeien. Ondernemingsraadvoorzitter Leen de Veij zegt ervan overtuigd te zijn dat ook bij een iets slechtere dan de thans ver wachte ontwikkelingen gedwongen ont slagen te vermijden zijn bij een juiste opstelling van het personeel bij de on derhandelingen. „Bij een soepele hou ding van zowel directie als personeel is altijd een oplossing te vinden." Informatie over de toekomstige perso- neelssituatie bij TESO werd donderdag avond gegeven na afloop van de onder nemingsraadvergadering waar het rap port van Hoogerheide „Personeelsbe leid in het kader van de financiële posi tie" met instemming was besproken. De geruststellende mededelingen kwamen na enkele dagen van hard nekkige geruchten over een staking die bij TESO op handen zou zijn. Die staking, zo wilde het verhaal, was gepland voor vrijdag zodat het weekend verkeer (waaronder de stroom catamarans) er de dupe van zou worden. Volgens de mensen van de ondernemingsraad (en ook enke le „losse" personeelsleden die wij belden) was het stakingsverhaal vol komen uit de lucht gegrepen. Leen de Veij: „Het was natuurlijk best mogelijk dat wij acties hadden geor ganiseerd als donderdag was geble ken dat er toch gedwongen ontsla gen zouden vallen, maar een serieus stakingsplan is er niet geweest en van onze kant zijn ook helemaal geen dreigementen van die aard geuit." Het verhaal dat vrijdag zou worden gestaakt was zelfs doorgedrongen tot ver op het vasteland, waar allerlei ver voerders verontrust begonnen te bellen. Vrachtauto's (onder meer voor de be voorrading van Albert Heijn en de Dag- markt) kwamen met een aantal andere automobilisten reeds donderdag naar Texel. Mede daardoor ontstond extra drukte die door extra vaarten moest worden opgevangen Het stakingsbericht is niet het enige sen sationele verhaal dat de laatste tijd over TESO de ronde doet De indruk bestaat dan ook dat bepaalde mensen op deze wijze proberen TESO bewust in discre- diet te brengen. Volgens Hoogerheide moeten ook allerlei uiterst sombere fi nanciële beschouwingen over TESO die op straat maar ook in de gemeenteraad worden verteld, naar het rijk der fabelen worden verwezen. Hij zegt dat hij zich doorgaans van zulke verhalen weinig aantrekt, maar gebleken is dat het personeel dat wel doet. „Zij zijn niet allemaal in staat in te schatten wat zij wel of niet kunnen geloven en wie wel of niet op de hoogte is. Als zij in de krant lezen dat raadsleden uitlatingen hebben gedaan die erop neer komen dat TESO zowat failliet is, dan ontstaat daardoor een heel nerveuze slechte stemming. Ondernemingsraadvoorzitter Kooiman bevestigt dat. Niet verder inleveren Volgens Hoogerheide zal het perso neel voorlopig niet verder hoeven in te leveren om hun arbeidsplaatsen zeker te stellen. Ook overweegt TESO geen ver dere efficiencymaatregelen om de uitga ven te beperken, naast hetgeen thans is gebeurd en wat nu effect moet opleveren. Wel moet erop worden gerekend dat het aantal diensten nog verder zal worden verminderd, zodat geduren de een steeds groter deel van het jaar een uurdienst wordt gevaren. Verder wordt uitgegaan van meer dan trendmatige tariefsverhogin gen. Naast de gebruikelijke trend zal er in de eerste twee jaar telkens 3% Lees verder PAGINA 7

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1