Groen Zwart?Jexeh in het harL, eerlingenbouwplaats ilechtig van start Texelse progressieven willen 'schaduwbeleid' Kleuren tv/video voor familie Bakker-Veeger ermeesters sloegen eerste paal HERNIEUWING LINKSE SAMENWERKING? annenkoor de radio elandlijn gaat et door Auto's uit het verkeer Bromfietser tegen graafmachine „Molengat" defect Snelheidscontrole Teveel alcohol Technische gebreken bij verkeerscontrole Drank achter het stuur JAARGANG Nr. 9794 DINSDAG 5 JULI 1983 te Harry de Graaf. Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 en der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 idvertenties, abonnementen, etc.; rtld 6 De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 17,— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr 36.25 01.742, NMB nr. 67.34 60.398. istermiddag werd in Den Hoorn het feestelijke startsein ge en voor het veel besproken leerlingenbouwproject door het van de eerste paal. De officiële handeling werd uitge- rd door de heren Kees Maas en Dirk Bakker, die als leer- jsters fungeren op deze bouwplaats. Zij werden gade gesla- door een grote schare genodigden, waaronder de burge- jster, de directeur van de woningbouwvereniging, de direc- van het arbeidsbureau, de directeur van het beroepsonder- de ouders van de leerling-bouwvakkers en natuurlijk eerling bouwvakkers zelf. bekend bestaat het project uit juw van acht woningwetwoningen de Stolpweg in Den Hoorn in op- van de Woningbouwvereniging Het was het 999e project van deze dat in Nederland van start ging. startsein vor de duizendste werd lig minuten later gegeven door de ssecretans in Eindhoven. leerlingenbouwplaats aan de weg is het eerste en hopelijk niet laatste project van deze aard op Er worden pogingen ondernomen ervolgprojecten van de grond te maar het is de vraag of dat zal De tien jonge leerling wakkers die op deze wijze in de hun bekwaamheid zullen ont siert zijn oud-leerlingen van het Be- ionderwijs Texel. Ze hebben daar de leropleiding gehad plus een aanvul- metselopleiding in een extra leer- Het zijn André de Geest, Marcel mans, Peter vande Voort, Erik Boo- Marcel Bakker, Marco Zuidewind, Eenhoorn, Arie Bruin, Rudolf fis en Alfred Bakker, afgelopen dagen waren deze jon- op het terrein al in touw geweest voorbereidende werkzaamheden, sinds gistermiddag zijn ze „offi- bezig. Eervol J Drijver van Drijver Bouw BV Ide «mer onder wiens verantwoorde nde bouw van deze woningen met «keling van leerlingen tot stand ll verwelkomde de genodigden BtTexels Christelijk Mannenkoor woensdag 6 juli (morgen) van 2tot 19.25 uur te beluisteren zijn «t EO-programma 'Van U wil ik Naast diverse religieuze lie- instaan ook „Een karretje dat op zandweg reed" op het iramma. Ie liederen die gezongen worden ook op de plaat van het koor. de vakantie, vanaf 26 augustus, het koor weer nieuwe leden opne- Inde herfst wordt een concert ge- waarbij de leden hun nieuwe 'urn aan het publiek zullen enteren "plan om deze zomer een dage lijndienst De Cocksdorp- hnd te onderhouden gaat voor- 1 niet voor. Er zijn problemen zakelijke aard; onder andere tus- fo exploitant van de boot en de hgerouw-express" die zou zor- •oor het vervoer (huifkar met over de Vliehors. *••61 het niet is uitgesloten dat de •adlijn volgend jaar wel van de 1 tornt, zijn de Vlielanders daarop "9 gerust. Het niet doorgaan van elandlijn is zeer teleurstellend. Zo- Vlieland als op Texel werd het ini- ef toegejuicht. Onder zowel toe- a|s eilandbewoners bestaat voor tochtje naar Vlieland zeer veel be uling, wat overtuigend bleek uit acties op de publiciteit hierover in ^dinger en de Texelse Courant. De b bestaat dat andere ondernemers "axel?) zich geroepen voelen initia te ontplooien. gistermiddag om twee uur op het zonni ge bouwterrein, en vertelde dat de afge lopen dagen met de leerlingen al hoop gevende ervaringen waren opgedaan. De politie moest de afgelopen da gen enkele auto's uit het verkeer ha len die technische gebreken ver toonden. Vorige week dinsdag werd een auto aangehouden die na kort onderzoek rijp bleek voor de sloop. Deze personenauto was van een Texelaar. Dezelfde dag moest een inwoner uit Utrecht zijn auto laten staan. Dit ge vaarlijke vehikel kon eigenlijk geen meter meer rijden", aldus de politie. Woensdag werd een motor voor technisch onder zoek uit het verkeer genomen en giste ren werd een bestelauto aangehouden die drie slechte banden en andere tech nische gebreken vertoonde. De bestel auto was eigendom van een inwoner uit Schagen. Vrijdag gebeurde op De Staart een ernstige botsing tussen een brom fietser en een hydraulische graafma chine. Een 19-jarige jongen uit Oosterend reed vanaf Oosterend richting De Koog en de graafmachi ne reed over De Staart. De bromfiet ser heeft de machine waarschijnlijk niet opgemerkt en botste van achte ren op het ijzeren gevaarte. De Oosterender moest per ambulance in kritieke toestand naar het zieken huis worden vervoerd. Het liefst had men de tien leerlingen de officiële paal willen laten slaan, maar dat stuitte op praktische bezwaren zodat de twee leermeesters het mochten doen. Zoals kon worden verwacht bedienden deze geroutineerd de heistelling en de betonnen paal verdween in verbluffend snel tempo in de bodem. Uit onderzoek was gebleken dat de ondergrond van het bouwterrein aan de Stolpweg niet vast genoeg is om de geplande huizen te dra gen, zodat heien noodzakelijk was. Voor de acht woningen zijn totaal 62 beton nen heipalen nodig van elk 6'/i meter. Die lengte is onvoldoende om de zich hier op veel grotere diepte bevindende vaste grondslag te bereiken maar in dit geval is het verantwoord de palen ,,op kleef" te slaan, wat wil zeggen dat ze weliswaar nog dieper zouden kunnen maar dat ze door de omringende grond voldoende stevig worden vastgehouden om een groot gewicht te dragen. Of de draagkracht al voldoende was kon tij dens het heien met de duimstok worden gecontroleerd, want als op het laatst 11 klappen nodig waren om de paal 25 cen timeter verder te krijgen, zat hij er diep genoeg in. Bewerkelijk Door het heien worden de stichtings- kosten van de woningen uiteraard hoger, maar in zo'n geval is een aftrekpost van toepassing waardoor deze kosten ruim schoots worden vergoed en dus niet doorwerken in de huren. Verwacht wordt dat de eerste vier woningen van dit wijkje in november onder de kap zit ten. Bij de organisatie van de werkzaam heden is er voor gezorgd dat alle leerlin gen allerlei soorten bouwvak-werk aan de huizen moeten verrichten. Temeer daar de huizen nogal „bewerkelijk" zijn, valt veel leerstof op te doen. Cadeau Als aardigheidje ter gelegenheid van het feestelijke moment kregen de tien jonge bouwvakkers wat gereedschap als geschenk van de woningebouwvereni ging: een moker en een breekijzer. We liswaar zijn dat meer sloop- dan bouw gereedschappen, maar deze spullen voorzagen nu eenmaal in een behoefte en werden daarom het meest op prijs gesteld. De genodigden stapten vervol- De leermeesters Mees en Bekker bedienen vaardig de heistelling terwijl de eerste paal snel de nogal weke bodem ingaat. Op de achtergrond de tien Jonge bouwvakkers die hier de komende maanden de nodige praktijkervaring zullen opdoen. gens naar het zeer naburige terras van „Op Diek" waar koffie en gebak werd geserveerd en waar burgemeester J. A. Engelvaart zijn voldoening uitsprak over het van de grond komen van de leerlin genbouwplaats. Ook bracht hij in herin nering dat de huizen die hier zullen ver rijzen het gevolg zijn van een verzoek uit de Hoornder dorpsgemeenschap. Op een hoorzitting die twee jaar geleden in De Waldhoorn werd gehouden over het beschermd dorpsgezicht van Den Hoorn, werd naar voren gebracht dat aan een klein aantal kleine woningen in het dorp veel behoefte bestaat. Die wo ningen komen er nu dus, aangepast aan de speciale eisen die het beschermd dorpsgezicht stelt. De huizen vormen een enigs ouderwets ogend „straatje" en een aantal is voorzien van een houten voorschot. Teso heeft zondagavond de dub beldekker „Molengat" buiten ge bruik moeten stellen wegens een electrisch defect, waardoor de besturing van een der voortstuwingsinstallaties uitviel. Dit gebeurde nadat kort tevoren was ge bleken dat de besturing niet meer van de ene naar de andere brug kon worden overgeschakeld. De Teso- mensen konden wel de symptomen die tot het weigeren leidden bestrij den, maar hebben de oorzaak nog niet gevonden. Specialisten van Sie mens zijn te hulp geroepen en zullen het karwei in ieder geval voor a.s. donderdag geklaard moeten heb ben. Daarna moet de „Molengat" beschikbaar zijn voor het verwerken van de druktegolf die het komende weekend wordt verwacht als gevolg van het begin van onder meer de va kanties van Nordrhein Westfalen. Vrijdag hield de politie snelheidscon troles in Den Burg en De Koog, waarbij 50 hardrijders werden geverbaliseerd. In De Koog was de hoogst gemeten snel heid in de bebouwde kom 95 kilometer en in Den Burg 88 kilometer. Een Texelaar trok zaterdagnacht in zijn personenauto op de Schorren- weg de aandacht van de politie door een stopteken te negeren. Na een kleine achtervolging werd de 28-jarige man aangehouden en moest hij een blaas- en bloedproef ondergaan. Dat leverde hem een rij verbod op. Zondag reed een Texelaar met zijn au to tegen een paaltje op de Stenenplaats. Na het afnemen van de blaas- en bloed proef moest hij de auto ook laten staan. Mevrouw Th. Bakker-Veeger van de Jan Ayeweg is winnaar geworden van de derde ronde van de loterij ten bate van de Stichting Texelvakantie gehandicapten. Dat betekende dat zij een kleuren tv/videoset ter waar de van f4800r- in ontvangst kon nemen. De trekking gebeurde gistermiddag door burgemaaster J. A. Engelvaart, voorzitter van de Stichting, ten over- De progressieve partijen op Texel zetten donderdagavond in De Schakel de eerste stap op weg naar een hernieuwde samenwerking. Na de inleiding door de Helderse wethouder Jan van Eeden (PvdA) barstte een ideologisch gekrakeel los. Op een zeker tijdstip werd echter besloten niet meer over ide ologie te praten maar over praktische zaken en toen bleek dat er nogal wat gemeenschappelijke belangen waren waar gezamenlijk voor gestreden kan worden. De belangrijkste conclusie uit het gesprek was dat de herkenbaar heid van de progressieve politiek verhoogd dient te worden. Daarom zal ge tracht worden een „schaduwbeleid" te presenteren. Bij elke belangrijke zaak die in de gemeenteraad ter sprake komt, zullen de progressieven dan met alternatieven voor het collegebeleid aankomen. De kiezers kunnen dan zien hoe het anders zou kunnen en de discussie in de raad zou een stuk in- houdelijker kunnen worden. Uit de inleiding van Van Eeden viel duidelijk te beluisteren dat deze man, zo als hij zelf ook benadrukte, dagelijk met besturen bezig is. Zijn uitleg over hoe linkse principes in het dagelijks bestuur toegepast kunnen worden was op de praktijk gestoeld en bevatte de strekking „Aan de crisis is niets te veranderen, je zal moeten bezuinigen, maar de geno men maatregelen moeten zó genunan- ceerd worden dat de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen." De wethouder noemde een aantal oorzaken voor de slechte positie van de gemeentelijke financiën zoals het uitblij ven van economische groei, het vastlo pen van de bouw, het onvoldoende ren dement van de gemeentelijke diensten, de verlaging van de rijksbijdrage aan de gemeenten en de enorme tekorten van de sociale diensten. Dit leidde dan weer tot dalende inkomsten en stijgende uit gaven. De verschillen moeten door de burger worden bijgepast. Dat brengt ze ker een socialistisch bestuurder in een moeilijke situatie. Toch geloofde Van Ee den op plaatselijk niveau niet in burgerlij ke ongehoorzaamheid, dat noemde hij „een teken van onmacht." Monisme In het gemeentelijk bestuur is namelijk geen scheiding tussen college en raad zoals die er wel is tussen regering en par lement op landelijk niveau. De spreker omschreef het gemeentelijke systeem als monistisch tegenover het dualisme van het rijk. (Monistisch is éénvormig, dualistisch is twee aparte delen). Deze gemeentelijke bestuursvorm leent zich dus het best voor meebeslissen van binnenuit. Wel kunnen progressieve krachten meewerken aan de uitholling van onder uit van de rechtse landsregering: „CDA- en VVD gemeentebestuurders moeten medeplichtig gemaakt worden aan de oppositie tegen het rijk." Deurwaarder „Pas op dat u niet in handen van de deurwaarder valt. Het is van levensbe lang dat de gemeentelijke begroting in evenwicht blijft. Artikel 12 gemeenten (die staan wegens financiële tekorten onder toezicht van hogere overheden. - red.) hebben een minimale ruimte voor eigen bestuur, maximale belastingen en minimale voorzieningen. Ik heb begre pen dat Texel er nog vrij goed voor staat, maar wacht maar, over één of twee jaar is dat ook voorbij. En dan heb je niets aan de laat-maar-waaien-mentaliteit van sommige progressieven. Een sluitende begroting, dat is een socialistisch ideaal, bij tekorten neemt de bank of de com missaris van de koningin het bestuur over," aldus Van Eeden. Hij noemde een aantal manieren waarop deze politiek toch als links herkenbaar zou kunnen blijven. Het reinigingsrecht bijvoorbeeld is een last voor iedereen, als dat ver hoogd wordt is het moeilijk voor de laagstbetaalden. De rioolbelasting daar entegen richt zich hoofdzakelijk op huis eigenaren en die zou dus meer voor ver hoging in aanmerking komen. In Den Helder krijgen bepaalde voorzieningen een extra prioriteit. „Ik noem dat „ren ners" en daarmee bedoel ik dan zaken als sociale werkvoorziening, emancipa tie en zinvolle hulpverlening. Dure ouwe- hoertherapie, ondoorzichtige wel- zijnsprojecten, culturele prestige objecten, dure stedebouwkundige bu reaus en regelingen die een eigen leven zijn gaan leiden moeten zeer kritisch be keken worden, evenals bijvoorbeeld de toewijzingsregeling voor het bijzonder lager onderwijs." (Voor elke gulden die extra naar het openbaar onderwijs gaat, krijgt het bijzondere onderwijs ook een gulden, -red.) Van Eeden benadrukte echter dat gemeenten weinig mogelijk heden hebben om inkomenspolitiek te bedrijven: „Het blijft rommelen in de marge." OGB De onroerend goedbelasting schilder de de Helderse wethouder af als een zeer kapitalistische instelling. „Vroeger had je de personele belasting, die was eigenlijk veel eerlijker. Bij de AGB heb je een verbruikersdeel en een eigenaars- deel, dat is de enige mogelijkheid tot nu anceren. Omdat nu de bungalows in waarde dalen wordt de belasting voor dat soort huizen relatief lager. Een com missie onder leiding van de CDA- professor Christiaansen heeft nu echter voorgesteld de gemeenten toe te staan de EGB te verdubbelen. Er zijn echter ook andere geluiden; een gemeente als Tilburg, toch bepaald niet links, heeft gewoon de onderste schijf uit de tarie ven gehaald, zodat de laagste inkomens groep en daar geen OGB meer betalen." Bezuinigingen „Bezuinigen hoeft niet vies te zijn. Overdreven onderhoud van straten is bij voorbeeld niet nodig, de hedendaagse auto heeft uitstekende veren. Ook het spuiten van onkruid zou zeer kritisch be keken moeten worden. Ik moet beken nen dat wij in Den Helder op dat gebied aan privatisering doen, er zijn al meerde re plantsoenen die door de omwonen- (Lees verder pagina 2) staan van notaris Van Wijland. De bur gemeester stelde de familie telefonisch van de blijde tijding op de hoogte, waar bij al snel bleek dat de prijs niet beter te recht had kunnen komen. Mevrouw Bakker heeft een al wat oudere zwart wit tv en menigmaal hadden de kinderen gezegd dat het best leuk zou zijn als er een kleurenapparaat voor in de plaats zou komen. Het bedrag dat zo'n appa raat kost, was tot dusver een belemme ring geweest. De familie Bakker beschikt nu in één keer over een Philips grootbeeld kleuren televisie en een videorecorder van het zelfde merk. Tijdens de toernee die de lotenverkopers vanuit de verschillende dorpen over Texel hadden gemaakt had mevrouw Bakker een boekje van zes lo ten voor f25,— gekocht, uit handen van de kleuterleidster Corrie Maas. Mevrouw Bakker, haar twee dochters en een zoon waren gisteravond in het Havenrestaurant van 't Horntje om de prijs in ontvangst te nemen. Verschillen de bestuursleden van de Stichting wa ren daarbij aanwezig, waaronder voorzit ter Engelvaart, die er zijn voldoening over uitsprak dat de prijs zo goed was te recht gekomen. Zes processen verbaal aan auto mobilisten die rondreden in auto's met technische gebreken of waar van de papieren niet in orde waren, waren het gevolg van een verkeers controle die de politie vrijdag hield. Drie processen verbaal werden uitge reikt wegens gladde banden, één auto mobilist had een lekke uitlaat en in één geval ontbrak een kentekenplaat. Ook werd een proces verbaal opgemaakt voor een automobilist die zijn rij- en ken tekenbewijs niet kon tonen en later niet de moeite nam dit op het politiebureay alsnog te doen. Een 34-jarige Texelse automobilist moest vrijdagnacht zijn auto voor acht uur laten staan omdat hij teveel had ge dronken. De blaasproeven wezen uit dat ook een bloedproef noodzakelijk was.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1