/M3END4 VAN HET ^RAADHUIS j „Calluna": prachtig restaurant op Het Kerckeland Oosterend heeft nu eigen agent Tweede ronde zeilkampioenschap Auto in de sloot Strandreddingboot trok Duits jacht vlot Geen voorrang Tussen dijk en duinenrij Eendenpraat Windjack gestolen Opgevoerde brommer Elf bands doen mee aan Texelpop '83 Tas gestolen in dancing Uitslag verloting ,,De Kandelaar" Tank leeggehaald Geslaagd Mededelingen van B. eti W. Suggesties voor investeringsplan Vernielingen aan surf-container Jas en tas gestolen „WAT IK ZEGGEN WOU..' Weggehaalde plunjezak terug VERVOLG VAN PAG.l Schaduwbeleid Kaan wil geen verdeling' wrakkenterrein PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 JUL Frans ter Smette Per 1 juli is de groep Texel van de rijkspolitie versterkt met de 25-jarige wachtmeester Frans ter Smette die is ingedeeld bij het rayon Oudeschild en woonachtig is in Oosterend. Dat laatste zal ongetwijfeld tot tevreden gezichten leiden in Texels één na grootste dorp want al enkele jaren kwam vanuit Oosterend het verzoek om een agent die, zo verwacht bij voorbeeld de dorpscommissie, pre ventief werkt door alleen af en toe zijn gezicht te laten zien. Ter Smette kon in de groep Texel ge plaatst worden wegens de pensionering van opperwachtmeester Van de Berg en interne promotie. De nieuwe wachtmeester kent Texel van zijn mari- netijd (de Mok) en is niet onbekend met een eilandse sfeer omdat hij een groot deel van zijn leven op Terschelling heeft gewoond. Voordat Ter Smette op Texel werd geplaatst lijkt me een fijne plek") was hij drie maanden werkzaam in de opvangeenheid Schoort, een praktijkver- volg op de politieschool. De groep Texel is met deze nieuwe kracht en de detachering van acht wachtmeesters op zomersterkte. Bin nenkort komt alleen nog een groep bere den politie voor vier weken om de piek- drukte te helpen opvangen. De Cocksdorper kustzeilvereni- ging CKZ houdt zondag haar tweede ronde voor de clubkampioenschap pen. Evenals de vorige zondag zullen ook nu drie wedstrijden op een olympische baan gevaren worden. Van deze wedstrijden telt de klasse ring van de beste vijf. De briefing voor de deelnemers is om 10.00 uur op het strand, zeilers die mee willen doen kunnen zich voor die tijd op geven. Het klassement wordt aange voerd door Dirk Pool en Jaap Dijker. De kampioenen van vorig jaar, René Boon en Cor van Sijp, staan derde. Door de bocht vanaf de Pontweg te ruim te nemep belandde een 30-jarige automobilist uit Zaandijk zaterdag met zijn gezin in de sloot aan het Gerritslanderdijkje. De inzittenden konden zichzelf bevrij den en de politie heeft de beschadigde auto voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. De auto had techni sche gebreken en de eigenaar was bo vendien in het bezit van een vals deel 3 van het kentekenbewijs. Zondag tegen het middaguur liep het Duitse zeiljacht Royal Flash" als gevolg van onbekendheid ter plaatse vast op de buitengronden van de Vliehors. Het ca. 12 meter lange scheepje dat met drie man aan boord op weg was van Cuxhafen naar Engeland, raakte daar in een weinig benijdenswaardige positie, temeer daar er een vrij zware dei ning stond. Dat werd door de kustwacht gezien vanuit de Eierlandsche vuurtoren (de op varenden beschikten niet over radio of andere middelen om alarm te slaan) en om 12 10 uur werd de strandreddingboot te water gelaten, met aan boord J. C. Groen (schipper), M. Boon, H. Zuidema en T. den Braven. Het jachtje was snel bereikt en kon worden losgetrokken. Daarbij waren de opvarenden gedwon gen het anker dat zij hadden uitgegooid te kappen. Dit anker werd later door de KNZHRM geborgen en in het botenhuis opgeslagen. De strandreddingboot bracht zijn sleep een mijl in de goede richting waarna de Duitsers hun tocht op eigen kracht konden vervolgen. Een 64-jarige Texelse automobilist gaf, komende vanuit de Gast huisstraat geen voorrang aan een mede-Texelaar in een personenauto die op de Beatrixlaan reed. Een bot sing was het gevolg en beide auto's liepen materiële schade op. door Klaas Bonne Een moedereend van onze wadden Zwom, gevolgd door heel haar kroost Langs de glooiing van de zeedijk Waar de PEN haar water loost Mammie, zei de voorste kleine Is dét nou die bewuste plek Van dat weggebroken rooster En van dat vernielde hek? Breken mensenkinderen, mammie Altijd anders spullen af? Ik denk, als ik een grote eend was Dat 'k ze op hun donder gaf 't Zal je gebeuren, zei de tweede Dat is echt niet meer normaal Maar gelukkig, zei de derde Zijn ze zo niet allemaal Laat ze zwemmen, zei de vierde Keurig netjes, zoals wij Is er nooit eens, sprak de vijfde Een vader of een moeder bij? Schijnbaar niet, zei toen de zesde Die kijken vast naar de tv Aan zoiets doen, zei nummer zeven Hun lieverdjes toch niet mee Ja, de jeugd van tegenwoordig Is me wat, zei nummer acht Zou er wat aan 't milieu mankeren? Waarin zij worden grootgebracht? Zij zien te veel, zei nummer negen In de wereld om hen heen 't Zijn ook de groten, zei de tiende De kleintjes doen het niet alleen De eend aan 't einde van 't eskader Wist ook geen eigenlijke dader Maar sprak in 't kielzog van het span Wie de schoen past, trekt hem an. Dinsdag 5 juli Van 19.00 tot 21.00 uur wordt aan het zoete binnenwater bij de Oorsprongweg in Eierland een sportviswedstrijd voor toeristen gehouden. Woensdag 6 juli Vanaf 21.00 uur is in Question in Den Burg Avro's Toppop discoshow. Donderdag 7 juli Op de Groeneplaats in Den Burg wordt de Taptoe Texel 1983 gehouden, aan vang 19.45 uur. Zie artikel elders in deze krant. Een 35-jarige pierensteker uit Twisk moest donderdag zijn windjack en po loshirt missen dat hij tijdens het pie- rensteken in de Mokbaai op de dijk had gelegd. Het betreft een groen jack met gele voering en een groen shirt. Een 17-jarige Texelaar kreeg vorige week woensdag diverse processen ver baal omdat hij op een opgevoerde brom mer reed De jongen trok de aandacht van de politie toen hij op zijn lichte Hon da met een vaart van 80 kilometer voor bij kwam. Door deze snelheid was de Honda geen brommer meer maar een motorfiets en dat betekende een boete voor het rijden zonder motorrijbewijs, een verkeerd kenteken, enz. Het evenement .Texelpop" dat vrijdag a.s. voor de vierde achter eenvolgende keer in de Wezentuin in Den Burg wordt gehouden, wordt grootser dan ooit tevoren. Maar liefst elf Texelse groepen (twee keer zoveel als vorig jaar) hebben zich als deelnemer laten inschrijven, wat be tekent dat al om 16.00 uur moet wor den begonnen. Evenals vorig jaar is de toegang gratis. Naast bekende bands als The Mess en The Age (die vrijdag voor het laatst voor publiek optreedt) zullen veel nieuwe groepen zich presenteren. Aan variatie mankeert het niet. De muziek die ten ge hore gebracht zal worden, ligt tussen ,,easy listening" en .snoeihard". Het Nederlandstalige element zal daarbij niet ontbreken.' Vorig jaar is gebleken dat de lichtvoor ziening bij het optreden van de laatste bands onvoldoende was. Dit jaar komt er daarom een volwaardige lichtshow. Doel van de jaarlijkse Texelpop- evenementen is Texelse bands de gele genheid te geven hun repertoire aan een breed publiek te laten horen. Het hele festival wordt opgezet door vrijwilligers en het optreden van de bands is ook belangeloos. Een 17-jarig meisje uit Leusden moest zaterdagnacht in een dancing in Den Burg constateren dat haar tas met een inhoud van ƒ100,— was verdwenen. Ze had de tas enige tijd onbeheerd achter gelaten. De Cocksdorper zusterkring ,,De Kan delaar" heeft tijdens haar bazaar on langs een verloting gehouden voor de kerk. De winnende nummers zijn: rose 103, 684, 110, 696, 143, 274, 246, 389; wit 643, 484; blauw 484. Een Amsterdammer deed zaterdag aangifte bij de politie dat de benzinetank van zijn auto was leeggehaald. De auto stond enkele dagen met een volle tank op de parkeerplaats bij paal 21. Gezicht op het terras van ..Calluna." Momenteel wordt gewerkt aan het sa menstellen van het gemeentelijk investe ringsplan voor 1984 en volgende jaren. Dat zal tegelijk met de diverse gemeen telijke begrotingen aan de raad ter vaststelling worden. De Texelse bevol king wordt hierbij in de gelegenheid gesteld om schriftelijk ideeën voor het investeringsplan in te dienen. Deze zul len dan in de beoordeling worden mee genomen. Bij voorbaat wordt er al op gewezen dat het inleveren van een idee vrijblijvend is en dus geen garantie geeft voor opname in het plan. Suggesties dienen vóór 12 juli a.s. op het raadhuis te zijn ingediend. Aan de K.M.BXLschool te Heerhugo- waard voor Beroepsonderwijs slaagde Mariëtte van der Meer voor het diploma assistente gezinsverzorging en assisten te huishouding en voeding. Marleen Terwindt slaagde voor het di ploma secretaresse aan het Schoevers instituut te Hilversum. Will Duiven is geslaagd aan het insti tuut Schoevers voor de opleiding infor- matrice/receptioniste. Frank Stark slaagde in Gouda voor het diploma MTS bouwkunde. Johan Stark behaalde in Den Helder het diplo ma mechanische technieken en lassen, LTS C-niveau. Zondag werden vernielingen aange bracht aan een metalen container met surfattributen bij paal 28. De container werd opengebroken en een vlaggemast en een kabel ëh antenne van 27 Mc in stantie werden vernield. De grote Pall Mali-opbergzak werd meegenomen. Zondag werden bij de boot in 't Hornt- je een leren jas en tas gestolen die eigen dom zijn van een 51-jarige toeriste uit Nuenen. De eigenaresse stond op het punt haar vakantie te beëindigen en liet de tas met kleding en de zwarte leren jas een moment onbeheerd op het haven terrein achter. Een moment later was haar bagae verdwenen. De schade be draagt 7800,—. ondernemers-aktiviteiten ClfttVLN VAN lE/lftS eurTLN VEA4NT«VOORDELUKMtlO V»N Of REOUtT Langs deze onsympathieke weg, daar de brenger ons onbekend is, willen wij hem of haar hartelijk danken. Alleen vind ondergetekende het ontzettend jammer dat het een advertentie moest kosten. Maar evengoed hartelijk dank. N. P. Slijderink Den Burg Sinds vrijdag heeft Texel er een mooi horecabedrijf bij: het café restaurant Calluna" van de firma Prins-Jellema, dat is verrezen op het dagrecreatieterrein 't Kerckeland van Staatsbosbeheer. Het bedrijf is ruim opgezet: 150 personen kunnen er tegelijkertijd terecht. Het in één laag uitgevoerde gebouw, ontworpen door architect (oud-Texelaar) Lody Trap uit Alkmaar domineert in de omgeving nauwelijks en vormt een bij zonder gelukkige combinatie met de in middels flink opgeschoten begroeiing, de zonneweide, piasvijver en speelwerk- tuigen. Vanuit het gebouw heeft men te vens uitzicht op de tennis- en- midget- golfbanen. En indruk hoe het er uitein delijk gaat uitzien kan men zich nog niet volledig vormen omdat het woonhuis (met daarin tevens kleedgelegenheid en sanitaire voorzieningen ten behoeve van de tennisbanen) niet niet klaar is. Alle energie is gestoken in het horecage- bouw omdat de stichting van het bedrijf als gevolg van planologische en andere problemen al meer was vertraagd dan verantwoord was. De firma Prins- Jellema is sinds 1980 met de plannen bezig. Heide Calluna" is genoemd naar een soort heide die in deze omgeving groeide en tevens naar een van de kleine mient- boerderijen die hier eens stonden. Oude re Kogers kunnen zich de boerderijtjes „Calluna" en „Erica" (beiden door brand verwoest) nog herinneren. Het nieuwe horecabedrijf zal het hele jaar open zijn. Het uitgestrekte restau rant kan desgewenst met behulp van vouwwanden worden onderverdeeld. Een aparte afdeling wordt gevormd door een snackbar. Naast het verstrekken van maaltijden aan passanten zal de firma trachten bruiloften, recepties en andere partijen aan te trekken. De bedienings- d! ei den onderhouden worden." Van Eeden vond ook dat de subsidies die naar de sport, de amateuristische kunstbeoefe ning en de creatieve sector gaan een diepgaande beoordeling op nuttigheid moeten krijgen. De ambtenarenwerkgelegenheid dien de volgens hem ontzien te worden. „Het is tijd dat er rust op dat front komt, in Den Helder zitten we levensgrote pro blemen op dat gebied." Van Eeden noemde nog een aantal mogelijkheden om op linkse verantwoor de wijze met de crisis om te springen, zoals bijvoorbeeld het ten behoeve van bijstandsvrouwen knokken voor een ex tra tientje. Hij besloot zijn verhaal echter met een nogal somber perspectief. „Als het rijk nog een jaar doorgaat met af wentelen van kosten op de gemeenten, ontstaat er een enorm probleem. Van Aerdenne en de zijnen sturen aan op ge meentelijke bankroeten met hun rechtse monetaire politiek. In Den Helder zal het volgend jaar weer bijzonder spannend worden. Wij moeten de kiezers duidelijk maken dat er een links alternatief is." Texelse situatie Gijs Oskam paste het verhaal van de wethouder in een reactie aan op de Texelse situatie. „Het enige prestige object dat wij hebben is de dubbeldek ker. Tegen de sport hebben we altijd ge zegd dat ze zelf moeten bouwen, in te genstelling tot het Helderse beleid. Het lijkt erop dat we daar nu blij mee kunnen zijn, de gebruikers voelen zich verant woordelijk voor hun spullen. Wat voor ons heel problematisch is zijn de plan nen van Deetman om de vakleerkrach ten in het lager onderwijs af te schaffen. Dat levert vooral voor de kleine school tjes een onmogelijke situatie op." Van Eeden antwoordde dat het hier inder daad om plannen gaat, die lijnrecht in gaan tegen een beleid dat twee jaar ge leden op poten werd gezet. Toen zijn er juist financiële mogelijkheden gescha pen om vakleerkrachten op te nemen. Dat was dan ook het beleid waar men zich in Den Helder op richtte, Verantwoordelijk Na dit intermezzo ontspon zich een discussie over het nuttig effect van link se gemeentebestuursleden. Jan Bran denburg stelde dat progressieve raadsle den niet langer mogen meewerken aan de rechtse politiek die momenteel in Den Haag wordt vastgesteld. Van Eeden ging hier lijnrecht tegenin: ,,lk ga morgen met een CPN-gedeputeerde praten, die zal het wel niet met u eens zijn. Deze dis cussie is helemaal eerlijk. Het is vanuit de oppositie makkelijk zoiets te zeggen maar het is niet leuk voor de kiezers. Plaatselijk zal de inschatting verschillen, maar het effect van linkse bestuurders is aanwijsbaar." Henk Beumkes, Pakt-raadslid, vertel de dat hij zowel situaties met besturen als met oppositie voeren heeft meege maakt, maar dat het nu wel erg moeilijk werken was. „Wij stellen een program ma op waar we ons aan willen houden. Dat lukt echter bijna niet." Over de prak tijk van het oppositie-voeren merkte hij op: „Ik ga bijvoorbeeld veel met Dros (Texels Belang) mee. Dat doe ik omdat hij veel tegen zijn eigen mensen ingaat, ik stook dat vuurtje zelfs nog wel eens op." Vooral de aanwezige PSP-ers ble ven zich tegen het nemen van collegever-antwoordelijkheid keren, daarbij wijzend op Rotterdam waar een linkse meerderheid maar ook de laagst betaalden klappen krijgen. Dimmen Diverse aanwezigen merkten op dat de discussie onvriendelijke trekjes begon te vertonen en riepen op tot saamhorig heid. Gespreksleidster Elisabeth de Wey- er maande de gesprekspartners tot enomtioneel dimmen en Van Eeden merkte op dat er concreet gesproken moest worden. „Als je over de Teso- boot praat moet je concreet zijn. Relati veer nou eens, in de lokale politiek moet je elkaar aanvullen." Peter Bakker, PSP-raadslid, consta teerde gebrek aan kwaliteit bij zijn collega-raadsleden „Er zijn mensen met persoonlijke dogma's in partijen zonder dogma's. Ze zijn niet ideologisch aan spreekbaar, argumenten gelden niet meer." Eén en ander leidde tot de conclusie dat de progressieven zelf moeten laten zien hoe het anders kan, al was het al leen maar om het college te dwingen haar eigen beleid goed te formuleren. Om, zoals Jan Brandenburg het uitdruk te, „de glibberzooi die er nu zit een be leid te ontlokken." Grenzen Dirk Terpstra, die voor het Pakt in de raad zit, schetste waar voor hem de grenzen bereikt werden. „De gemeente lijke heffingen kunnen niet verder ver hoogd worden. Die worden niet meege nomen in de prijsindex en gaan dus ten koste van de minima. Voor mij is het punt bereikt dat, als er gekozen moet worden tussen tarieven bevriezen of ambtenaren weg, het laatste overwogen moet worden Daarom hebben we vóór verhoging van OGB gestemd. Het colle ge wil namelijk de OGB en de toeristen belasting bevriezen en voor de andere tarieven het profijtbeginsel toepassen. Dat kan niet meer." De vergadering was eensluidend blij met de hervonden eendracht en op persoonlijke titel spraken de meeste deelnemers af dat er een ver volg zou komen, waarin concreet gewerkt zal worden aan plannen om met een schaduwbeleid te komen. Een alternatieve begroting zal daar van de hoofdmoot vormen. capaciteit maakt Calluna ook glr voor het opvangen van gezelsc^i die per bus een toer over Texel Men beschikt over zes vaste kd De tennisbaan valt onder de hoefci Nelda Agterdie vorige week slaaoT de academie voor beeldende kj Groningen. De bouw werd uitgevoerd doorl en timmerbedrijf Visser uit Oud«v Verder werd meegewerkt door Iq ter Veltkamp, Installatiebureau (Electra), Schoo (CV), Moerbeelld fering), Fokko Mulder (tegefcl interieur-verzorger De Nijs uit Carf en binnenhuisarchitect Smit uit ®v Het aandeel van de twee laatstgsT den heeft geleid tot een interieurf rustig en harmonisch uitziet, maj scherp afsteekt tegen wat men gebied op Texel gewend is. Geinsl door de vorm van een paraplu we§ het plafonds „spaken" aangebrai samenkomen bij een zuil, wat zichzelf uitgestrekte ruimte een knusheid geeft. Hoewel beti belang rijkste bouwstof is ge ademt het gebouw allerminst del te betonnen sfeer. De hoofdcon maakt deel uit van de vormgeving^ niets weggestopt. Ter gelegenheid van de openirj vrijdagmiddag een receptie geh Het officiële openingsgebaar bes het hijsen van de vlag door de Jellema en zijn vrouw. De heer P.J. Kaan uit Denl exploitant van het autowrak! rein bij de voormalige rioolzif aan de Pontweg bij Den Burgf zich tegen het gemeentelijk] om dit terrein in tweeën te het andere stuk beschikbaar| len aan de heer H. Spigt. In 6 aan de gemeenteraad heelt! naar voren gebracht dat op dif nier misverstanden en ruzie uitgelokt. Verder vraagt Kaan gemeentr dewerking bij het creeëren „werkbare exploitatie" van hef Daar mankeert momenteel m aan; bovendien moet rekening gehouden met de milieu' waardoor het opslaan van wrak regels wordt gebonden. Kaan heeft de exploitatie van li kenterrem overgenomen van zijl overleden vader onder dezelfd ties. Volgens Kaan heeft dat i klachten van de gemeente ai gegeven. Wel heeft Kaan zelf k onder andere over diefstal en ve Recentelijk werden vernieling pleegd in een ijzeren opslaglood terrein. De daders drongen bi» gaten te knippen in de oifl Slecht voor de toekomstige expk ook het feit dat de mensen ak van de economische recessie in hun auto blijven rijden, zodat' ken die uiteindelijk op het terrein bezorgd vrijwel niets meer Ook de eisen waaraan in de ni komst moet worden voldaan i van de milieuwetgeving maken ploitatie er niet makkelijker vraagt de gemeente met hem meedenken om de exploitatie te houden en wijst de plannen (met onder andere het vraa wie van de exploitanten de wra bestemd als zij op het openbare gedeelte worden gedeponeerd! hand.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2