Groen <2wai'tscfexeh in het harL, arachutisten braken juropees record latief springen Texel nog niet vol Toeristengolf even groot als vorig jaar Brand patatwagen lijkt aangestoken Duizenden genoten van Taptoe Texel mm Autoruiten vernield Groen-Zwart lieque-vervalser igehouden Auto weggesleept Valse aangifte SSÉhpi K V- Wachttijden Jassen gestolen en verbrand URGANG Nr. 9796 DINSDAG 12 JULI 1983 i; Harry de Graaf, Pelikaan weg 75, De Koog, tel. (02228) 266, |osterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en nder Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 |vertenties, abonnementen, etc d De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, [(02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 17,— per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. |idagmiddag speelde zich hoog i Texel een spectaculaire para- Jstenstunt af. bij een succesvol- Iging om het Europese record Tefspringen te breken. Het was ■doeling om met maar liefst 45 [hutisten tegelijk een vrije val- te maken, daarbij met de jen ineen een ingewikkelde fi- vormen en vervolgens een ale landing uit te voeren op het Jveld Texel. Er werden totaal vier Igen gedaan. De eerste keer I het doel lang niet bereikt om en aantal deelnemers er niet tij- i slaagde ..vast te maken", de de poging lukte veel beter; toen kten 44 springers tijdens hun Ival het gewenste contact en dat I ook het geval bij de derde j één keer ging 's avonds het hele Ichap andermaal naar een hoogte |i|na vier kilometer in de hoop het van een 45 persoons rela- Irong te bereiken, maar blijkbaar Be de vermoeidheid de para's nu |i, want het aantal springers dat |ct maakte was nu veel kleiner. heerste in het Paracentrum ^jrote tevredenheid over het bereik- wltaat, vooral bij organisator Max uit Almere, die meer dan een 1 bezig is geweest me jde voorbe- Igen. Zelf sprong hij ook en han- f daarbij de camera om de door de jhutisten gevormde figuur te foto- jen en aldus het bewijs te verkrijgen prestatie inderdaad is geleverd. |eze en andere foto's wordt ook de ptie van de parasport gediend. De eculaire plaat staat misschien in de jndbijlage van de Telegraaf van za- a s. Zes vliegtuigen i massale parasprong te kunnen ren werden maar liefst zes vliegtui- kbruikt, vijf kleine Cessna's en de pnderdag arresteerde de politie Isrzoak van de postale recherche Amsterdam een 27-ajrige [terdammer die al enige tijd op 1 verbleef en ervan wordt ver- t bank- en giropassen en che- I te vervalsen. Ide aanhouding in zijn vakantiewo- Itrof de politie in een schuurtje een pale en internationale adressograaf [(daarmee worden namen en num- plastic gedrukt) alsmede 5000 3 pasjes, tientallen bedrukte bank- i en op diverse namen gestelde «taalkaarten en bankcheques. veel grotere Twin Otter, die ook bij de laatstgehouden paraboogie werd ingezet. De toestellen koersten na het opstij gen onmiddellijk naar zee, waar in cirkels draaiend grote hoogte werd opgezocht. Dat gebeurde boven water om de kans op klachten wegens lawaaioverlast zo klein mogelijk te maken. Eenmaal op Volgend weekend problemen? De verschillende logiesvormen op Texel zijn momenteel behoorlijk bezet, Tnaar vol is het eiland nog allerminst. Vrij veel ruimte bieden de hotels, pensions en logies en ontbijt-adressen. De bunga lows en appartementen hebben vrijwel geen ruimte meer, afgezien van hier en daar een gaatje dat is ontstaan door an nulering. Verschillende campings heb ben zich ,,vol" gemeld, zoals Het Wou- tershok, De Turkse Tent, Bremakker, Shelter en Bregkoog. Texels grootste camping Kogerstrand had zondagavond nog maar 50 plaatsen; Loodsmansduin had nog vrij veel ruimte. Als het huidige warme zomerweer aanhoudt zijn problemen in de loop van deze week of in het weekend niet uit gesloten. Vrijdag beginnen de vakanties van Noord- en Zuidholland, wat de tweede belangrijke toeristengolf van de ze zomer betekent. Vrijwel zeker is er dan meer aanbod dan „officieel" op Texel verwerkt kan worden. hoogte vlogen de toestellen vanuit het zuiden over het eiland en konden de pa ra's boven Eierland springen. Door de grote hoogte was vanaf de grond vrijwel niets van de relatiefsprong te zien, mede omdat het nogal heiig was. Zwerm Het publiek beneden kwam pas onder de indruk toen de valschermen werden opengetrokken en de para's in een dich te zwerm, die op een gegeven moment letterlijk de zon verduisterde, naar bene den kwamen en vlak voor het restau rantterras een perfecte landing uitvoer den. De para's die aan de stunt meede den horen tot de beste springers van Eu ropa. Tien nationaliteiten waren verte genwoordigd. Als oorzaak van het feit dat het niet is gelukt een relatiefsprong van 45 personen te maken, noemt Max Dereta de toch nog te geringe hoogte die de toestellen konden beneiken. Hoe hoger de sprong, des te meer tijd heb ben de para's om tijdens de vrije val naar elkaar toe te „zwemmen" en elkaar vast te pakken op de afgesproken wijze. De gewenste hoogte kon echter niet bereikt worden omdat het motorvermogen van een der betrokken Cessna-toestellen niet toereikend was. De auto van een Duitse toerist werd donderdag weggesleept. De wagen stond geparkeerd aan de Ruijslaan in een parkeervak voor invaliden. De 21-jarige toerist kon zijn vervoermiddel later, na het betalen van de bon en de wegsleepkosten afhalen. De golf toeristen die Texel te verwerken heeft gekregen bij het begin van de vakanties van Friesland, Groningen, Drente en Utrecht en van Nordrhein Westfalen, is ongeveer even groot geweest als op de verge lijkbare dag vorig jaar. Teso heeft maar enkele extra vaarten moeten maken om het vervoersaanbod te kunnen verwerken. Vrijdag vertrok de laatste boot om 23.40 uur van Den Helder en zaterdag kon men ge woon binnen de dienstregeling blijven. Vrijdag, toen de wachttijden opliepen tot zeven uur werden 2993 auto's ver voerd, waarvan 1919 richting Texel. Zaterdag werden 2797 auto's vervoerd waarvan 1819 in de richting van Texel. De wachttijden liepen zaterdag op tot 6 7 uur. Zondag was was de aanvier bijna even groot als de afvoer. 944 auto's gingen naar het vasteland en 1070 naar Texel. Deze cijfers zeggen over de toeristische drukte op Texel niet zoveel. Veel belangrijker is het aantal „vreemde" auto's dat zich momenteel op Texel bevindt en dat is veel hoger dan vorig jaar om dezelfde tijd. Zon dagavond waren er volgens de Teso-computer 7406 vreemde auto's te gen 5762 vorig jaar. De brandweer bezig met het blussen van de wagen. Voor de tweede keer in korte tijd deed zich op Texel een brand voor die lijkt te zijn aangestoken, zondag avond tegen half twaalf bleek de op een terrein aan de Maricoweg gestalde patatverkoopwagen van Henk Koopman in brand te staan. De er vlakbij wonende heer J. Zuide- wind ontdekte het vuur en alarmeer de de brandweer en de eigenaar. De brandweer was in enkele minuten ter plaatse en had de vlammen di rect onder controle, waardoor de wagen goeddeels in takt bleef. De brandy roet- en waterschade is echter zodanig dat het zeer de vraag is of reparatie mogelijk is. In ieder geval is de wagen voorlopig onbruikbaar zodat Koopman op zoek is naar een vervan gend exemplaar. Hij is tegen brand ver zekerd, maar niet tegen bedrijfsschade. Juist in deze tijd van het jaar wordt de wagen dagelijks op het strand gebruikt. De verkoopwagen was vrijwel nieuw en sinds Pinksteren in gebruik. Koop man had van de gemeente een ventver gunning die geldt voor het hele Texelse strand, tot groot ongenoegen van de strandexploitanten die vreesden dat hun omzet sterk zou achteruitgaan. Veel strandbezoekers blijken hun patat en etenswaren te willen kopen in de vlakbij staande verkoopwagen inplaats van in het paviljoen. De strandexploitanten kwamen direct na het verlenen van de vergunning aan Koopman in actie. Zij deden dit door al lemaal zelf ook een vergunning voor het strand aan te vragen. De gemeente wei gerde die aanvragen, maar vond het on behoorlijk om de eenmaal aan Koopman verleende vergunning weer in te trekken, temeer daar Koopman speciaal voor dit doel een nieuwe verkoopwagen had aangeschaft. In de vergunning staat dat Koopman op minstens vijftig meter af stand van de paviljoens moet blijven, maar in de praktijk blijkt dat het concurrentie-effect daardoor nauwelijks minder wordt. De gemeente heeft vorige week al eens bemiddelend en regelend moeten optreden toen uit deze situatie een conflict voortkwam. Toen zondagavond de raadselachtige brand uitbrak, deed al gauw het verhaal de ronde dat het hier om een wraakactie ging. De Texelse rijkspolitie laat die ver halen echter graag voor rekening van de genen die ze rondvertellen. Op dit ogen blik is er alleen maar sprake van een ver dachte brand en is er geen enkele aan wijzing wat de daders betreft. De techni sche recherche is nog bezig met het on derzoek en zal een dezer dagen mogelijk met conclusies komen. Het vermoeden dat de brand is aangestoken werd ver sterkt door de vondst van een fles spiri tus en een (gesmolten) fles waarin verf- verdunner had gezeten. Deze artikelen moeten in of onder de wagen hebben gestaan. Koopman zag er geen kennis aan; de politie gaat na waar de spullen vandaan komen. Koopman had de wagen 's avonds om acht uur bij zijn loods aan de Maricoweg gestald en de luifel gesloten. Toen het vuur om half twaalf werd ontdekt, sloe gen de vlammen uit de voorzijde, onder aan bij het wiel. Met de oven e.d. in de wagen was niets aan de hand. Bij de politie werd vrijdag aangifte ge daan van vernielingen aan auto's. Van een auto die in Den Burg stond gepar keerd werd een ruit stukgeslagen en dat zelfde was het geval bij een personenau to die stond geparkeerd bij het Westerslag. De 20-jarige eigenaar van laatstgenoemde auto deed later nog maals aangifte van diefstal uit zijn auto waarbij hij vertelde dat o.a. een stereo installatie uit de wagen was gesloopt. De politie had echter eerder polshoogte bij de auto genomen en niets gemist. Na de tweede aangifte werd de wagen nog maals doorzocht en toen vond men de stereo-installatie in een zak in de, waar na tegen de eigenaar proces verbaal werd opgemaakt wegens het doen van een valse aangifte. •y,V,k- •-1 '"dweemars werd gespeeld tegen een decor dat was gevormd door el het rijdende meterieel ven de Texelse vrijwillige brandweer Enkele duizenden toeschouwers hebben donderdagavond genoten van de Taptoe Texel 1983 die traditie getrouw op de Groeneplaats werd gegeven door de Texelse muziek korpsen en drumbands. Men was getuige van een perfect georgani seerde show, die deze keer een extra levendig en soms zelfs verrassend karakter had. Hoogtepunt van het programma was het onderdeel waarbij de Texelse brandweer was ingeschakeld. De eilandelijke vuurbestrijders zorg den samen met hun complete rijdende materieel (een zestal auto's van zeer uit eenlopende ouderdom) voor een prima presentatie. Dit onderdeel hield een klein risico in, want het draaiboek zou in het honderd zijn gelopen als er toevallig brand zou zijn gemeld. De regisseur van het massa-spektakel, Dik Haker, had na afloop echter de vol doening dat alles zich volgens plan had voltrokken; men was slechts enkele mi nuten op het tijdschema uitgelopen. To taal waren 260 medewerkenden bij het spektakel betrokken. Voor de deelne mende korpsen en bands was het een leuk stukje promotie. De toeristen onder het publiek waren ervan onder de indruk dat op „zo'n eilandje" zoveel muziek korpsen en drumbands op de been ge houden kunnen worden. Een van de nieuwe elementen in deze onder auspiciën van het Contactorgaan voor zang en muziek gehouden taptoe was de opening. De vier Excelsior- trompetisten die het openingsignaal bliezen werden aangevoerd met een an tieke brandweerwagen (de nevelblusser uit 1957), Op soortgelijke wijze werd het slot uitgevoerd maar nu door twee KTF/DEK muzikanten, alvorens KTF/DEK en Excelsior gezamenlijk het Wilhelmus speelden. Het gemeentebestuur doet pogingen om een eind te maken aan de radiobe richten over de wachttijden in Den Hel der. Op een desbetreffend verzoek aan de verkeersdienst van de rijkspolitie is nog geen antwoord gekomen, maar een alvast gegeven reactie van de politie in Den Helder die een afschrift van het verzoek heeft gehadI doet vermoeden dat er niet op zal worden ingegaan. Het ziet er derhalve naar uit dat heel Nede- lands en sinds kort ook Duitsland op de hoogte blijft van de vermoedelijke wachttijden waarmee autoverkeer rich ting Texel te maken heeft. Het gemeentebestuur moet daar niet ai te rouwig over doen, want het is niet zo verwerpelijk dat het publiek op de hoogte wordt gehouden. In onze door openheid, inspraak en persvrijheid geze gende lof geteisterde) maatschappij is dat zelfs zeer gewenst, waarbij je niet al leen moet kijken naar het belang van het plaatselijke bedrijfsleven maar ook naar het belang van de consument. Het is een goede zaak dat mensen die op bepaalde dagen naar Texel gaan, weten dat zij urenlang moeten wachten. Het zou zelfs kwalijk zijn als zij onwetend zouden worden gehouden en pas in Den Helder zouden merken dat zij een halve dag later op hun vakantie-eiland zullen arriveren dan zij hadden gedacht. Daar mee is niet ontkend dat aan het telkens omroepen van die wachttijden nadelen zitten. Het is inmiddels wel duidelijk dat ,,men" in het land denkt dat wachten in Den Helder meer regel dan uitzondering is en ook wordt op deze manier de sug gestie gewekt dat Texel een buitenge woon druk eiland is, waar rustzoekers zich niet aangenaam kunnen vermaken. Dit zijn voor de plaatselijke economie ongewenste neveneffecten van deze vorm van berichtgeving, die echter niet bestreden moeten worden door die be richtgeving tegen te gaan. Wie dat toch wil, moet zich realiseren dat dan heel wat meer radio- en krantenberichten waarmee de economie van een bepaalde stad of streek niet gediend lijkt, onder een soort censuur zouden moeten vallen. Zoiets behoort men anno 1983 niet te verlangen. Verder zouden de mensen die zich zorgen maken over de ,,wachtbe- richten" moeten inzien dat de omvang van het t neven /effect ervan, goeddeels berust op veronderstellingen waar heel andere veronderstellingen tegenover gesteld zouden kunnen worden. Reali seert men zich wel dat negen van de tien recreanten minder afkerig zijn drukte dan wij denken? Wie er op let hoe een recreant zich in de praktijk op Texel ge draagt zal al gauw merken dat dit niet klopt met wat die recreant zegt. De drukste plek van Texel [De Koog en om geving) is nog altijd het meest gevraagd. Het zou best kunnen Imaar dat is ook een veronderstellingdat de mededelin gen over de wachttijden het effect heb ben van ster-spotjes. Want een vakan tiebestemming waarvoor men zó lang in de rij wil staan, moet wel héél aantrekke lijk zijn Het zou geen kwaad kunnen eens een objectief onderzoek naar dergelijke ef fecten in te stellen, niet op Texel maar el ders in het land. Zodat de mensen die de promotie van het eiland willen verbete ren, weten wat zij precies naar buiten moeten brengen. Alleen dan kan het ve le geld dat met die promotie is gemoeid doelmatig worden besteed. Inplaats van het tegenhouden van berichten moet Texel proberen handig in te haken op die berichten door zelf voor aanvullende in formatie te zorgen, waardoor de onjuiste veronderstellingen worden gecorri geerd. Ondanks de eenvoudige wijze waarop dat mogelijk is [het is simpel voor te rekenen dat Texel een rustig vakantie-eiland is en dat lang wachten in Den Helder overigens alleen voor au to's weinig voorkomt) is dat tot dus ver nauwelijks gebeurd. ,ln de nacht van zondag op maan dag werden uit een woonhuis in Ou- deschild dat dienst doet als „cursus ruimte" enkele jassen gestolen die later buiten werden verbrand. Een der daders, een 15-jarige Texelaar, kon later worden aangehouden en de drie andere betrokkenen zullen nog door de politie worden gehoord. Men kon het huis binnendringen omdat de voordeur niet goed was afgesloten.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1