Fietsen, vogeltjes kijken en elke dag hardlopen 4CEND4 Professor De Jager viert zilveren vakantiejubiieum Vechtpartij in bar WAT IK ZEGGEN WOU.." Reserveren! Geslaagd Zwemdiploma's Geslaagd Konijn gestolen VASTE DATA Diefstal surfplank Negen granaten gevonden la Kotterconcert in Oudeschild Laat maar staan PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 JULI Professor doctor Kees de Jager (62) uit Utrecht is iemand met een opmerkelijk vakantiegedrag. Hoewel er geen twijfel aan hoeft te bestaan dat hij zich een aanmerkelijk exclusiever bestemming kan ver oorloven, is voor hem een eenvoudige kampeervakantie op Texel het absolute einde. Hij heeft dat overtuigend laten merken want samen met zijn vrouw brengt de internationaal befaamde sterrekundige thans zijn 25e vakantie door op de camping Loodsmansduin" in Den Hoorn. Dat betekent dat er grote kans is hem „ergens" op het eiland tegen te komen, fietsend, kijkend naar de vogels of hardlopend als deelnemer van de Hoornder strandloop. Want hoewel De Jager van rust houdt en graag bevestigt dat die rust ook in het hoogseizoen nog makkelijk is te vinden op Texel, is hij tevens bijzonder actief, daarbij profiterend van een begerenswaardige vitaliteit. gewoon de taxi komen. Dat lijkt exclu sief maar het is goedkoper dan er zelf een auto op na houden. Reken maar eens uit hoeveel taxiritten je kunt maken voor het geld dat je aan een eigen auto moet uitgeven." De jaarlijkse Texelvakantie beleven de De Jagers als een ritueel dat in fasen wordt opgebouwd. Gebruikelijk is dat ze met hun tandem van Utrecht naar Texel fietsen via een interessante route. De dacht? Met een gezichtsuitdrukking als of hij een misstap uit zijn verleden be kent, zegt professor De Jager dat hij en de familie (toen nog met kinderen) eens naar Oostenrijk zijn geweest, inplaats van Texel. ,,Dat was heus wel aardig maar toen we moesten besluiten waar de volgende vakantie heen zou gaan, zeiden de kinderen: toch maar weer naar Texel. Daarna hebben we ons nooit meer aan iets anders gewaagd." niging die hem vraagt een avond over ruimteonderzoek te komen verzorgen, heeft goede kans zijn zin te krijgen. Het succes van zo'n avond is bij voorbaat verzekerd, want De Jager hoort tot het kleine aantal wetenschappers dat in staat is ingewikkelde zaken op eenvoudi ge wijze uit te leggen en boeiend te maken. Als hoofd van het laboratorium voor ruimteonderzoek houdt hij zich bezig met zon en sterren, de laatste jaren on der andere met behulp van instrumenten die in satellieten zijn aangebracht. Zonnevlammen Een door zijn team ontwikkeld instru ment waarmee zonnevlammen worden bestudeerd, zit bijvoorbeeld in een Ame rikaanse satelliet die in 1982 werd gelan ceerd. Daardoor zijn veel waardevolle gegevens beschikbaar gekomen over de electromagnetische processen die aan de raadselachtige zonnevlammen ten grondslag liggen. Zeer nauw betrokken Wie professor De Jager spreekt, komt overigens nog meer onder de indruk van de welgemeende eenvoud en beschei denheid die hij uitstraalt. Het vermogen om zichzelf te blijven, beheerst hij uitste kend en omdat hij daarbij zowel goed kan vertellen als luisteren is hij een aan gename gesprekspartner. Wij ondervon den dat weer eens toen we het echtpaar in verband met hun „jubileum" opzoch ten op de camping die zij al die jaren trouw zijn gebleven. We kwamen on aangekondigd, maar we waren welkom, de koffie en de jodenkoeken stonden klaar en al pratend en luisterend vloog de tijd. Mooi uitzicht Als antwoord op de vraag wat hij zo aantrekkelijk vindt van Texxel wijst De Jager op het uitzicht dat hij heeft vanuit zijn tent: op de voorgrond de nog niet door kampeerders bezette duinen, die een schitterend doorkijkje bieden op het dorp Den Hoorn met zijn witte kerkje en verder op de achtergrond de andere dor pen. De tent staat tamelijk hoog, aan de zuidelijke rand van het terrein, vanwaar tevens uitzicht is op het natuurgebied De Geul. Een mooier plekje is nauwelijks denkbaar voor een kampeerder die op ruimte en rust is gesteld. „Maar die rust vind ik niet alleen hier bij de camping. Er zijn op Texel gelukkig nog een heleboel stukken waar je van niemand last hebt en onbelemmerd van de natuur kunt ge nieten", zegt De Jager die er met nadruk op wijst dat dit ook in het hoogseizoen het geval is. Hij heeft zelfs ontdekt dat het in het voorseizoen op de mooiste plekjes naar verhouding drukker is dan in de bouwvakvakantie. Dat moet 'm zit ten in het „soort" publiek dat dan op Texel is. De liefhebbers van natuur schoon mijden blijkbaar de vakantiepiek en veroorzaken dus buiten die periode zelf drukte op de voor hen favoriete plekken van Texel. Het feit dat Kees de Jager op Texel is ge boren en er diverse familieleden (waa ronder twee kinderen! heeft wonen, heeft wat te maken met zijn opmerkelijke trouw aan zijn vakantie-eiland. Hij vindt het best leuk om zijn familie op te zoe ken maar ook de contacten met andere Texelaars gaat hij niet uit de weg. Hij vindt het wel gezellig om met allerlei mensen te praten. „Het enige probleem is dat ik veel mensen ken van gezicht, maar niet van naam." Elke dag hardlopen Professor De Jager is een bekende verschijning in de groep hardlopers die meedoet aan de Hoornder strandloop, die elke vrijdag wordt gehouden. De Ja ger is uiteraard ingedeeld bij de vetera nen en kan daarin uitstekend meeko men, ondanks het feit dat hij ongeveer twintig jaar ouder is dan de andere lo pers in deze categorie. Ook op andere dagen staat hardlopen op het vakantie programma. 's Morgens vroeg wordt dan gestart bij de tent, dan gaat het via de duinen naar het strand en vervolgens in noordelijke richting. Afhankelijk van de voorgenomen afstand loopt hij dan via het Jan Ayeslag, Westerslag, Paal 17 of De Koog het eiland op, waarna het weer richting Loodsmansduin gaat. „Een prima middel om fit te blijven", verzekert hij. Autoloos De Jager en zijn vrouw weten ook op de fiets flinke afstanden af te leggen, wat samenhangt met het feit dat ze geen auto en zelfs geen rijbewijs heb ben. „Als de mensen horen dat je geen auto hebt, kijken ze vreemd op. Ze kun nen zich niet voorstellen dat je zonder auto kunt leven. Maar het gaat best hoor. Als ik een auto nodig heb, laat ik dat hij in zijn vakantie voor een tentje Texel kiest. Veranderingei In de loop der jaren heeft de familie Jager veel op Texel zien verander lang niet altijd in gunstige zin. „Toen ik als 12-jarige jongen in Hoorn op school zat, hield meester I co ons voor dat we bevoorrecht v» omdat alle natuurgebieden vrij toej kelijk waren. In tegenstelling tot vasteland was er op Texel geen pril draad. Dat was 25 jaar geleden ook zo, maar nu is het voorbij en dat is mer. Ik vraag me af of dat prlkkeld altijd wel even hard nodig is gewees zijn misschien aardiger manieren on terreinen te beschermen. Er zijn ook positieve ontwikkelingen geweestii afgelopen 25 jaar. De Horsmeertjes I ben wij zien veranderen van kale str plassen tot de schitterende en vrij gankelijke natuurgebieden die het zijn." Pratende over de Hors komen schietoefeningen ter sprake die destijds regelmatig en tot grote ove voor Texelaars en toeristen werden houden. Oók een positieve ontwikkr in de afgelopen kwart eeuw, want de schietoefeningen is een eind gem en stiltezoekers die de Hors opvt worden niet meer door rode waara wingsvlaggen tegengehouden. De ger heeft destijds nog een steentje b dragen aan de actie die leidde tot stopzetten van de oefeningen. Aa ding was het feit dat zijn toen 10-jt zoon Sieds vanaf de camping een gertje had opgelaten waarvan het t door een veel te laag vliegend i ne,vliegtuig werd afgesneden. De J kon aan de hand van een voor hem voudige berekening precies bepalen laag het vliegtuig had gevlogen e marine die iets anders beweerde, vi pliek dienen. De getuigenverklaring de befaamde sterrekundige maakte pe indruk op de Raad van State tos ze de hinderwetkwestie rond de sc oefeningen behandelde. Dubbeldekl Professor Kees de Jager en zijn vrouw: 25 Jeer trouw aan Texel. tandem wordt dan in bewaring gegeven en ze gaan met de trein terug naar Utrecht. Een week later worden ze dan door de taxi van Martin van de Wetering met al hun vakantiespullen opgehaald en op Loodsmansduin afgeleverd. Na drie tot vijf weken wordt de Texelvakan tie in omgekeerde volgorde weer „afge bouwd". De enige concessie die af en toe wordt gedaan, is dat de tandem voor een deel van de reis op de trein wordt gezet. Heeft de familie in die 25 jaar nooit aan een andere vakantiebestemming ge- Onze veronderstelling dat De Jager vast wel gauw in de VUT zal willen om zich dan definitief op Texel te vestigen, blijkt een misser. „Ik wil helemaal niet in de VUT. Ik houd van mijn werk en wil daarmee zo lang mogelijk doorgaan. Er gens met vakantie zijn is iets heel anders dan er definitief wonen. Je moet niet vergeten dat we in Utrecht en omgeving ook veel bindingen hebben." De liefde voor zijn wetenschappelijke werk is er waarschijnlijk de oorzaak van dat hij het niet vervelend vindt om daar over in zijn vakantie te praten. Een vere is De Jager ook bij de succesvolle infra- roodmetingen die met de Iras-satelliet worden verricht en bij het opsporen van röntgenbronnen in het heelal. Bij deze technologie loopt Nederland nogal voor op. De Jager vertelt opgetogen over de jongste ontwikkeling: een nieuw soort röntgentelescoop die een groot deel van de hemel overziet en die zal worden be vestigd aan de Russische Saljoet 7 satel liet. Het internationale karakter van het ruimteonderzoek brengt met zich mee dat professor De Jager vaak in het bui tenland vertoeft. Daar zit hij altijd in ge riefelijke hotels, wat mogelijk verklaart Over de dubbeldeksboot is De niet enthousiast en ook de Teso-tar vindt hij hoog. Verder weet hij uite warneming dat de natuur als gevolj ;(J toeristische en andere ontwikkel een veer heeft moeten laten, bij beeld in de vorm van achteruitganj het aantal vogelsoorten. In zijn oo is hij echter mild en realistisch. ,,W men hier zelf als toerist en het zon beetje egoistisch zijn om te willei anderen dan maar weg blijven. B: dien hebben bijna alle toeristen dr ging om bij elkaar te gaan zitten, door grote stukken van Texel mi* rustig blijven, al is dat buiten Texd bekend. Wij zijn in ieder geval nog tevreden." s 1 id «VEN V*N LÊ7EKS eUTEN VEAANTWCOAOtLUKMEO «NOC «EOtATC In verband met wat de heer Dijks hoorn in de krant van vrijdag schijnt te bedoelen, moge ik herinneren aan die aandeelhoudersvergadering van Teso, waarop het scheen dat nog invloed zou kunnen worden uitgeoefend op het, door Teso al genomen besluit een dub beldekker te bouwen (zomer 1977), hoe wel al bekend was dat rijkswaterstaat niet bereid was de hoge op- en afritten voor het tweede dek aan te leggenl Op mijn voorstel dan toch nog één jaar de proef te nemen met een reserverings systeem (wat volgens IBM in Amster dam toen al eenvoudig en helemaal niet duur kon), kreeg ik, door het afwijzende standpunt van Teso, maar één stem mee van de stampvolle zaall In het vuur van mijn overtuiging riep ik toen uit dat die dubbeldekker een ramp voor Texel zou blijkenl En nu een klein rekensommetje wat ik toen ook al had voorgerekend. En dat betreft dan die „kraanfunctie" want daar ging het eigenlijk oml Als één boot met een capaciteit van 100 auto's op een drukke dag van 6 uur tot 22 uur, 17 rei zen doet, (vol gereserveerd! zijn daar mee al 1700 auto's weg. De andere boot behoeft dan nauwelijks halfvol in de meeste gevallen. Natuurlijk moet men niet beide boten vol reserveren, maar al tijd voldoende ruimte houden voor laat komers, etc. Geloof me, er zullen nooit meer wachttijden zijnl En nog een voor- spellingl Ons prachtige eiland zal altijd volle seizoenen hebben. Dacht u dat het zo'n reclame is; elk half uur voor de ra dio; 6 uur wachttijd bij de Texelse bootll Haast iedereen denkt dan meteen aan overvolle stranden en overal mensenl Nu is het prachtig weer, wat dus erg mee valt, (al zullen er heel wat verlangende blikken van de Heideree zeedijk naar on ze blinkende kust geworpen worden! maar als het regent en waait? En een toi let zo ver isll? Jac. Kikkert, Den Burg. Wilma Bakker slaagde aan de HTS af deling bouwkunde in Haarlem. Vrijdag slaagden 74 kinderen voor hun zwemdiploma A en 87 voor B. Hun na men luiden: Niels Zoetelief, Robin Ellen, Petra Zoetelief, Diana van de Kwaak, Gerda Kampstra, Alexander Witte, An- dré Kooger, Alfred Bakker, Niels Drijver, Brenda Drijver, Barry Betsema, Cora Koopman, Petra Wuis, Johanna Buys- man, Niels Kalis, Nancy van de Vis, Mar griet Zwart, Nico Dapper, Anouschka Hutjes, Hans Boswijk, Cora Eelman, Je roen Schroeder, Karei Dijker, Peerke Reijndere, Marcel Witte, Arnoud Nol- ting, Imme Dros, Twan Roeters, Wendy Beers, Bart Timmer, Sabine de Wit, Su san Bruining, Susanne Visser, Marijke Eelman, Elles Beijert, Saskia Jaspers, Koert Vermeulen, Raymond Oudendag, Linda Moor, Erwin van de Kooij, Louise Kortenhoeven, Cindy Vermeulen, Serge Blom, Bastiaan Graaf, Albert Dros, Ma deion Schraag, Remko Reydon, Maar ten Pieter Bakker, Berry Koning, Carla Ooievaar, Linda Smit, Ingrid Vis- man, Marcel Dijker, Ronald de Ridder, Fieke van Groeningen, Rinke Lemstra, Gijsbert Dros, Bart Bakker, Chantal Mosk, Victor Voskuil, Monique de Rid der, Miranda van Leereum, Robert Wit, Judith Witte, Hugo Commandeur, Emile Keyser, Gerdie van Zon, Lydia Feenstra, Suzanne van Beek, Nathalie Bakker, Lin da Kuiter, Arjan de Ruyter, Yvo Wiertz, Sunny Takes, Peter Witte, Rene Koop man, Erik Jan Vermeulen, Lize Vlaming, Nico van Tatenhove. Marco Daalder, Pe ter Koopman, Jantina Vlaming, Margriet Timmer, Bart Barnard, Frank Versluis, El len Brouwer, Dave Vonk, Japhy Steenvoort, Arnoud Dijker, Caro line van de Geest, Cindy van der Meer, Werner Jas, Sandra Bakker, Barbara Houterman, Jeanet Boogaard, Vincent Witte, Jeroen van der Werve, Guide van 't Noordende, Daniel Schipper, Sil War- naar, Anja Smit, Yvonne Boom, Cynthia Boon, Irma Reuvers, Maaike Boerhorst, Yvonne Witte, Rudi de Ridder, Chrisja Ran, Yvette de Ruyter, Irma Wonder, Je roen Schoo, Floris Smit, Greetje Kui pers, Saskia Koopman, Casper de Graaf, Jeanine Pieteree, Petra Mets, Anneke Dapper, Guido Nagtegaal, Sam Peter Bakker, Irmin Reydon, Keretin de Haan, Diane Timmer, Maarten Roeper, Suzan ne van Leereum, Dave Huizinga, Sandra Zijm, Nathalie Bruder, Minke Kramer, Yvonne Vlaming, Arnold F, Krijnen, Kla- zine Feenstra, Linda Baltus, José van Schaik, Mariken Veth, Willem Stolk, Aart Slegh, Marleen Keijser, Nanja Joustra, Martine Westerlaken, Jordi van Heerwaarden, Dawida Schilling, Pauline Mets, Henk Jan Ramaker, Mariek Schneider, Pascal Veeger, Karin Hille- brand, Hester Whyte, Jilles Eissen, Ger- brand Dros, Tamara Kuijper, Brigitta Krij nen, Louise van Bennekom, Robert Klein Breteler, Suzanne Kikkert, Jessica Prins, Monique van de Broek, Marcel Witte, Peter Witte, Kristel Wiegman, Ar thur Kloosterman, Yvonne van der Vis. Aan het C.O.L. te Driebergen (Cen traal Onderwijsinstituut voor de le vensmiddelenbranche) behaalde Kees Maas uit Den Burg het ondernemersdi ploma en het kruideniersvakdiploma. Aan de S.V.O. te Utrecht (Slagers Vak onderwijs) beeindigde Rob Maas de middelbare 4-jarige opleiding. Zondagnacht werd een konijn gesto len uit een hok bij een woning aan de Boogerd in Den Burg. Om de Franse hangoor te bemachtigen werd het slot van het hok geforceerd. Een 21-jarige inwoner van Wierin- gerwerf moest donderdag met een hoofdwond naar het ziekenhuis in Den Helder worden gebracht, nadat hij door de eigenaar van een horeca bedrijf in De Koog met een roeispaan op het hoofd was geslagen. Die klap op het hoofd was het gevolg van een langdurige schermutseling in het café waar al eerder de politie aan te pas moest komen. Vier bezoekers ge droegen zich zeer luidruchtig en agres sief en wilden op het verzoek van de ei genaar het café niet verlaten. De politie werd te hulp geroepen en toen verlieten de vier toeristen het etablissement. Eni ge tijd later kwam één van hen terug om „zijn gelijk te halen". De jongen was woedend en bedreigde de eigenaar en zijn vrouw, waarna laatst genoemde de jongen met de houten roeispaan op het hoofd sloeg. Dinsdag 12 juli De gemeenteraad vergadert in het raad huis, aanvang 19.30 uur. In de Hervormde kerk van Den Hoorn geeft het symfonie-orkest Musica Texla een uitvoering, aanvang 20.15 uur. Toe gang gratis. In zwembad Molenkoog is de tweede dag van de zwemvierdaagse, aanvang 18.00 uur. Donderdag 14 juli De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer: het verstrekken van aanvul lende kredieten voor de riolering van De Driehoek en voor de parkeermetere, aan schaf van een asverstrooier, vernieuwen van de dakbedekking van diverse ge meentelijke gebouwen, afwikkeling van de grondaankoop ten behoeve van de realisering van het bestemmingsplan Grensweg, aanleg fietspad Oorsprong- weg, subsidie voor Texelpromotie, bespreking van de ontwerpnota werkge legenheid, het haalbaarheidsonderzoek voor het artikel 11 gebied en het opknap pen van het schoolplein van Oudeschild. In het zwembad Molenkoog wordt de zwemvierdaagse voortgezet met allerlei bijkomende attracties zoals een kleine kermis. (18.00 tot 20.00 uur). Elke maandagavond worden door de club Groot Slam bridgedrives gehouden in hotel De Lindeboom-Texel, aanvang 20 00 uur. Toeristen mogen ook mee doen. Kosten f 10,— per paar. Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken Wie belangstel ling heeft voor individuele of groeps gesprekken kan kontakt opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Ant woordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon (02230) 14375. Wie in aanmerking wil komen voor uitzendmaaltijden („Tafeltje dek je") kan voor opgave, wijziging of informatie terecht in dienstencentrum „De Holle- bol", elke maandag, woensdag en vrij dag van 9.00-10.00 uur, telefoon 02220- 2696. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00-22.00 uur bijeen in „De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblij vend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242! tussen 16.00 en 19.QO uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. Testma teriaal dient van te voren besteld te worden. Op het veldje bij de muzieknis in Oosterend kan men iedere woensdaga vond volleyballen vanaf 19.30 uur. Deze activiteit van Smash '68 staat open voor personen van 14 jaar en ouder. Deelna me kost 71,25. Inlichtingen bij A. Mosk, telefoon 02223-855. De politiebureaus De Koog en Den Burg zijn elke dag geopend van 8.00 tot 23.00 uur. Iedere eerste zaterdag van'de maand (tot en met september) draait tussen 14.00 en 17.00 uur de molen van Het Noorden. In die tijd kan de molen onder leiding van een vrijwillige molenaar van binnen en van buiten gratis worden bezichtigd. De fractie van de VVD vergadert iedere donderdag voor de raadsvergadering van 19.30 tot 20.15 uur in het gemeen tehuis, Men kan daar terecht voor vra gen of inlichtingen over de komende raadsvergadering. De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dien stencentrum De Hollebol aan de Burg wal. Donderdag werd een surfplank toebehoren gestolen vanaf een au! Bu stond geparkeerd op 't Kerckeland Koog. De eigenaar, een 27-jarige ner van Rotterdam, had zijn trusting met een stalen kabel en slo If de imperial bevestigd, maar de d hadden geen moeite met bevestiging. Van een geparkeerde auto aan de randweg werd dezelfde dag een fii perial gestolen. Deze is eigendoir een 32-jarige man uit Purmerend. Op het strand vond de heer Koopman uit Den Hoorn negen 5 ten. Ze zullen door de Explos Opruimingsdienst onschadelijk w tr)j gemaakt. Maandagavond 18 juli gsefl Koninklijk Texels Fanfare/Dotl gen Kracht weer een, langui" hand traditioneel, koffieconcw\ de haven van Oudeschild. Ditf zal dirigent Dyo Wassink per pertoestel aan boord van de worden gebracht, een stunt dl getwijfeld voor een nat dirigi pak zal zorgen. Het concert dat om 19.30 uur bi zal bestaan uit lichte muziek. gaand aan het concert maken i boers en majorettes van KTF/DEl rondgang door Oudeschild. Tijdej nautische uivoering toont de KNT haar reddingsmiddelen en wordsj kelen van het reddingswezen verlj Nog voordat een duidelijk bescbj automobilist woensdagnacht Dorpsstraat in De Koog in zijn sul stappen werd hij door de politie houden. Deze adviseerde de au list niet achter het stuur te kfU*W,v om deze mogelijkheid wettelijklw sluiten werd een rijverbod opgeliT

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2