vroeg van huis baatte weinig ïxtra jaan FH57FP heeft het gevoel det de tijd is omgevlogen. TEXELSE COURANT Veerhaven Den Helder, zaterdag 12.00 uur Ja, we wisten dat we moesten wachten. Daarom zijn we dit jaar a vroeg van huis gegaan. Om vier uur. Maar het heeft niets gehol- i want als we zo direct aan boord gaan, hebben we er vijf uur wach- opzitten. Ze hebben hier toch drie boten? Waarom gebruiken ze naar twee?" Aan het woord is een 43-jarige automobilist uit Arn- i vlak voordat hij na langdurig wachten in Den Helder de „Molen- oprijdt. et is de tweede keer dat hij met vrouw en twee dochtertjes een bunga- vakantie doorbrengt op Texel. Vorig jaar stond hij ook in de rij en hij nam i toen voor de volgende keer zeer vroeg van huis te gaan. Hij zou dan we nt nog niet in zijn gereserveerde bungalow terecht kunnen, maar die r uurtjes zouden ze aangenaam doorbrengen op het strand. In Den Hel- is de Arnhemmer er direct na aankomst om half zeven achtergekomen andere Texel-gangers precies hetzelfde plannetje hebben gemaakt. s autoradio bevestigt dat spoedig, n tien uur 's morgens wordt melding aakt van een wachttijd van vijf uur •mee automobilisten die richting I gaan, rekening moeten houden, nuttige boodschap voor degenen hebben uitgeslapen alvorens naar I te vertrekken en voor degenen die aan te wachten, bevordert het de lerbondenheid. Het lot wordt echter verbluffende vreugde gedragen. Informatie jn die door de radio bekend gemaak- rachttijden bij de boot werkelijk zo idelijk voor het toerisme op Texel? neeste wachtenden die wij zaterdag en Helder spreken, blijken er anders te denken dan VW en gemeente uur op Texel. De mededeling dat spogingen worden gedaan om een te maken aan die bekendmakingen It hier en daar zelfs met verontwaar- ig van de hand gewezen. Vrij alge- i vinden de automobilisten dat het nuttige waarschuwing is, waar men top heeft, net als de filewaarschu- jen. Het mag waar zijn dat er naar I geen alternatieve route is (zoals bij die men door omrijden kan vermij- maar een Texel-ganger moet wel n wat hem te wachten staat. Zodat Ktra vroeg of juist laat van huis kan of op andere manieren het wach- lan bekorten of veraangenamen. Niet belazeren (ijk meneer," zegt een aanstaande teerder uit Bergen op Zoom. ,,lk dat wachten toevallig niet zo erg, als je een gezin met kleine kinderen is het misschien wel heel anders, probeer je op een andere tijd te ko of je neemt dingen mee om je bezig luden Of je blijft zelf in je auto en rt de andere gezinsleden alvast uit. Als je gewaarschuwd bent kun t allemaal regelen en voel je je niet genomen. Als ze die wachttijden niet meer bekend maken, zul je een hoop bo ze mensen krijgen. Die voelen zich ge woon belazerd. Nu niet. Ze weten het immers en ze kunnen niemand wat verwijten." Wie lopend langs de eindeloze rijden auto's een praatje maakt met de wach tenden, krijgt menigmaal de bevestiging van dat verhaal. Hoewel er uitzonderin gen zijn, lijkt de tevredenheid vrijwel al gemeen, bij het demonstratieve af. Gezellig wachten Een man uit Oss die een particulier huisje heeft gehuurd in De Koog, ver klaart dat hij zich niets aantrekt van het wachten. Hij vindt het niet vervelend, nee, het is voor hem zelfs een zeer gezel lige bedoening, onderdeel van de vakan tie. Een stukje voorpret. Vijf uur wach ten vindt hij trouwens niets bijzonders. ,,lk heb jaren geleden eens meer dan acht uur gestaan. We hadden daar ook nu op gerekend. Kratje pils achterin, ra dio aan. Zonnebaden op de dijk. Praatje maken met andere mensen. Weet je dat we er hardstikke leuke kennissen van over hebben gehouden, waarmee we dit jaar weer op vakantie gaan?" Anderen zijn minder enthousiast, maar boos is niemand. In het ernstigste geval is er sprake van doffe gelatenheid Een klacht die je nogal eens hoort is dat je eigenlijk je auto niet kunt verlaten. Want telkens moet je een eindje oprijden en wie dan niet achter het stuur zit, loopt de kans zijn beurt voorbij te laten gaan. Dat wordt tenminste gedacht, maar blijkbaar niet door iedereen want het komt nogal eens voor dat een chauffeur in een rij die moet oprijden, spoorloos is, wat voor een klein paniek en een zoe kactie aanleiding is. Meestal is de man snel gevonden en wordt de in de rij ont stane leegte weer snel opgevuld. Maar er is natuurlijk geen sprake van dat die mensen echt vrijwillig wachten. Ze schikken zich met vreugde in het noodlot, tevreden constaterend dat de boten snel af en aan varen, zodat ieder half uur een flinke partij auto's wordt „opgeruimd". Stomme verbazing wekt de mededeling dat de grote Molengat slechts voor de helft wordt benut. Dat is blijkbaar niet algemeen bekend. Ook snappen sommige mensen niet waarom Teso niet met drie boten vaart. „Ze héb ben er toch drie?" WDR waarschuwt De start van de vakanties van Nord- rhein Westfalen betekent dat er ook veel Duitsers onder de wachtenden zijn. Ook zij zijn gewaarschuwd voor het opont houd in Den Helder want de Westduitse Rundfunk heeft het bericht enkele keren omgeroepen. Dat vertelt teminste een jonge politieman uit Duisburg die met een vriend een kameervakantie gaat doorbrengen op de Sluftervallei. Hij komt al voor de zevende keer naar Texel: de eerste zes keren was hij in fami lieverband, Op de vraag wat hem zo trekt in Texel heeft hij een antwoord dat we diezelfde ochtend nog heel wat keren zullen horen: „Texel heeft gewoon alles. Ruimte en rust. Niet alleen maar natuur maar ook allerlei leuke dingen, zoals au tocross en veel uitgaansgelegenheid." Een meneer uit Heerenveen is 's mor gens om 5.15 uur van huis vertrokken met vrouw en twee kinderen. Hij gaat voor de tweede keer naar Texel, waar hij een huisje heeft gehuurd aan de Califor- nièweg. Zijn enige klacht over Texel be treft het hoge veertarief, „Maar we heb ben het er nog steeds voor over." Mond tot mond Een familie uit Nieuwegein (om 5 uur van huis vertrokken I schikt zich ook soe pel in het gedwongen wachten. Ze heb ben een van de bungalows van „Ons Huus" gehuurd en komen voor het eerst naar Texel. Wat was de reden om Texel te kiezen' „Een schoonzoon van ons gaat naar Texel. Hij was erg enthousiast en daarom wilden wij ook eens." De schoonzoon blijkt twee wagens verder te staan. Bij een praatje met hem komt de aantrekkelijkheid van Texel voor kin deren naar voren. En dus ook voor ou ders met kinderen. De schoonzoon vindt het wachten niet erg. „We waren gewaarschuwd." Een man uit Arnhem vertelt dat hij voor de elfde achtereenvolgende keer naar Dit is een endere menier die echter alleen bij mooi vreer mogelijk is: zonnen op de Helderse zeedijk met aan da ene kant het gezicht op de rij wachtenden en aan de andere kant de lokkende kust van Texel die zaterdag achter in nevelen was gehuld Prijsbewust PAGINA 5 jn vele manieren om het wechten in Den Helder dragelijk of zelfs aangenaam te maken. Wie van de vijf uren er drie slapend doorbrengt ren van fietsen te kostbaar vinden. „Zes of zeven gulden per dag, dat is nogal wat in ons geval. We zijn met z'n vijven. Door zelf fietsen mee te nemen bespa ren we zowat f500,—. Dat komt goed uit want het is precies het bedrag dat we dit jaar in de vakantie minder kunnen besteden." Het is niet verrassend dat dergelijke prijsbewustheid zich van het totale va kantievolk heeft meester gemaakt. Erg hoopgevend is het voor de Texelse hore ca niet dat het gros van de recreanten in die sector het meest denkt te kunnen bezuinigen. Bij velen was het traditie om tijdens de vakantie enkele keren buiten de deur te gaan eten. Dat was kostbaar maar het was tenslotte maar één keer per jaar vakantie. Maar nu wordt daar een punt achter gezet, dat is tenminste het plan. En ook het drinken van een borrel in een café zal bij de meeste men sen niet langer automatisch deel uitma ken van het vakantiegebeuren. Als je even doorpraat blijkt dat de mensen in hun vakantie meer willen bezuinigen, dan de werkelijke achteruitgang van hun inkomen rechtvaardigd. Geld uitgeven staat tegenwoordig niet meer stoer; zui nig doen is in. Een familie uit Aarle Rixtel is de 200 ki lometer lange reis naar Den Helder om twee uur 's nachts begonnen, in de hoop redelijk op tijd op Texel te zijn. Dat kunnen ze dus wel vergeten, want ook zij halen met gemak de vijf uur wacht tijd. De Brabanders bevestigen dat ze dit alles graag over hebben voor de Texelse vakantie. Ze komen voor de vijfde keer en zijn niet in klaag-stemming. Alleen in de zomer Weinig bemoedigend voor de mensen op Texel die hun best doen om vakantie gangers in voor- en najaar naar Texel te krijgen, zijn de antwoorden op de vraag of men ook wel eens buiten de zomer naar Texel zou willen. Dag kwijt Een Duitse Ford-Sierra-bestuurder (om half vier 's morgens uit Dortmund vertrokkenl komt voor de tweede keer naar Texel. In tegenstelling tot de men sen om hem heen is hij bijster slecht te spreken over het wachten. „Ik vreesde al dat ik moest wachten, maar dit is veel erger dan ik dacht." Het vooruitzicht binnen een half uur de boot op te kun nen heeft zijn humeur echter sterk ver beterd. Maar hij heeft wel uitgerekend dat hij een volle dag vakantie kwijt is als hij uiteindelijk zijn bestemming op Texel zal hebben bereikt. Hij koos voor de tweede keer voor Texel omdat de ge neugten die het eiland heeft te bieden precies aansluiten bij de wensen en de hobbys van de familie. „Wij zwemmen graag, en onze dochters houden van paardrijden. Verder zijn er verzot op fiet sen. Dat kan allemaal op Texel. Fietsen Zeer veel wachtende auto's zijn bela den met fietsen, soms wel zes stuks op Een acht goed boek lezen bovenop je vouwcaravan gaat natuurlijk ook; een wagen. Vergelijking van de foto's van zaterdag j.l. met die van enkele jaren geleden levert het bewijs dat het meene men van de eigen fiets steeds meer voorkomt Van een familie uit Voorscho ten horen we dat er niets gaat boven de eigen fiets. „Daar ben je aan gewend. We hebben op Texel ook wel eens fiet sen gehuurd, maar we vonden het niet leuk dat we daarmee niet op het strand mochten rijden. En dat vinden we nu juist zo leuk, kilometers fietsen over het harde strand." Een andere fietsfamilie zegt de eigen rijwielen te prefereren omdat ze het hu- Onder de ongeveer veertig wachtenden die wij deze vraag voorlegden is er niet één die positief antwoordt. Uit de ant woorden valt te destilleren dat Texel wordt gezien als een eiland dat alleen bij zonnig, warm weer aantrekkelijk is. Bui ten de zomer moet het er guur en koud zijn én ongezellig omdat er dan natuur lijk helemaal geen toeristen komen.... De naar verhouding hoge kosten van de boot bij zo'n korte vakantie is een argu ment dat pas geldt als het door ons aan de hand wordt gedaan. Het gros van het „gewone" vakantiepubliek denkt dat Texel buiten de zomer niet aantrekkelijk is, hoogstens interessant. Want velen kunnen zich niet voorstellen dat zo'n ei land in de winter zelfs maar lééfbaar is. Een of twee dagen slecht weer, die elke trouwe Texelganger wel eens in zijn zo mervakantie heeft meegemaakt be vestigt dat gevoel; zo is het dus in de winter altijd en dan is het bovendien koud, de bomen zijn kaal en de gezellige mensen zijn er niet veerboot zo dicht bij Is. duurt het wachten niet lang meer Het verschil in stemming vóór in de rij Is dan ook fnogl beter dan achterin. Nóg een menier: mensen met kinderen die wisten wat hen te wachten stond, hadden vaak sta- pols stripboeken meegenomen, zodat ze aan hun kinderen geen kind meer hadden. Texel komt. Het wachten ervaart hij als een vanzelfsprekendheid; het hoort er bij. Hij heeft het nooit anders meege maakt. Enkele jaren geleden moest hij acht uur wachten, dus er is niets aan de hand. De aantrekkelijkheid van Texel in vergelijking met veel andere Nederland se vakantiegebieden bestaat voor hem uit het „onverplichte sfeertje" Gevraagd om een nadere verklaring legt hij uit dat in gebieden als Limburg en Brabant een sterke prikkel aanwezig is om „alles" in de omgeving te gaan zien. Dat leidt tot veel vermoeiend gejakker. Maar op Texel is de directe omgeving van de vakantie bungalow al zo aantrekkelijk dat je niet zo nodig op pad hoeft. „Uitslapen en lekker zitten vinden we heerlijk. Maar we gaan evengoed wel eens weg hoor; dam huren we een fiets.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5