(jroen c/n)artxJexeU in het karL, loet de gemeentelijke wegkantonnier zijn werk niet goed? L Ben Daalder stapt uit gemeenteraad PARACHUTIST OMGEKOMEN Werkloosheid gedaald door seizoenbanen /listige discussie in commissie A en O w 0 „De Hoop" A etailhandel op dustrieterrein Familie Van Liere koopt oude school Werkgroep „Texelpromotie" ingesteld Diefstal uit vlet Teveel drank Gemeente koopt toiletwagen g JAARGANG Nr. 9799 VRIJDAG 22 JULI 1983 lactie- Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en is Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. k van der Heijden is met vakantie. r advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 n de raadscommissie voor alge- en en organisatorisch beleid is andagavond op bijzonder „misti- wijze gesproken over het functi- eren van de gemeentelijke werk- ner die de zogenaamde kanton- rswerkzaamheden uitvoert. Deze n houdt zich bezig met het plaat- en onderhouden van verkeers- rden, reparatie van wegbeschadi- gen. plaatsen en onderhouden reflectiepaaltjes, het aanbren- t van belijningen, het opruimen afval langs de wegen en tal van Jere kleine karweitjes langs open- 9 straten en wegen die in beheer bij de gemeente. let mistige van de discussie bestond in dat de vergaderende commissiele- van de veronderstelling uitgingen een gemeentelijke wegkantonnier er niet is zodat er werd gepraat over de iselijkheid van deze functie en de j van de werkzamheden die de kan nier zou moeten vervullen. Hij is er al itomme verbazing maakte zich van mensen op de publieke tribune ister toen halverwege de discussie inisch ambtenaar Piet Plug van ge- mtewerken meedeelde dat aan de is om een kantonnier aan te stellen al is voldaan. Volgens Plug doet de ïlHans Huisman) dit werk al zes jaar ver het algemeen is het verbo om op industrieterreinen een silhandel te hebben. B en W kun- echter vrijstelling verlenen, ■r dan moet er wel sprake zijn een aanwezig ambachtelijk be- I dat met het gewenste „detail- delgedeelte" verband houdt. !n dergelijke vrijstelling is nu gege ten behoeve van de heer J. Brouwer Oosterend die aan de Spinbaan in Burg een reparatie- en onderhouds- ijf voor audio- en video-apparatuur t. Hij mag daar dus nu ook artikelen dezelfde branche verkopen, als dat r gebeurt vanuit het bedrijfsgedeel- lEen echte als zodanig herkenbare tel mag het niet worden. Het ge- ntebestuur is zeer voorzichtig met toestaan van detailhandel op in- Irieterreinen omdat zich op dat ge in het verleden al ongewenste ont- telingen hebben voorgedaan. tot grote tevredenheid van zijn chefs. Plug liet duidelijk merken het insinue rend te vinden dat de raadsleden nu toch vragen om benoeming van een kanton nier omdat zij daarmee duidelijk laten blijken dat zij over de wijze waarop de kantonnierswerkzaamheden thans wor den verricht niet tevreden zijn. Plugs po gingen om over de drijfveren van de raadsleden opheldering te krijgen mislukten. ,,De man functioneert reeds. Waarom begint u erover?" Op die vraag kwam geen duidelijk antwoord. Niet herkenbaar Verschillende commissieleden zeiden dat ze de kantonnier nooit als zodanig hadden herkend. Waar het echter om ging was de vraag of de kantonniers werkzaamheden wel of niet naar beho- De familie Van Liere uit Eierland koopt van de gemeente het pand Oost 90, de voormalige school, voor f38.700,—. Fei telijk krijgt de familie het in slechte staat verkerende gebouw cadeau en betaalt zij alleen voor de ondergrond f75,— per m2. Wel geldt als voorwaarde dat het pand zijn uiterlijk moet houden en naar de wensen van B en W moet worden ge bouwd. Het exterieur moet bovendien binnen een bepaalde termijn klaar zijn. Volgens het ontwerp bestemmingsplan Oost is de oude school een „karakte ristiek pand". Jarenlang heeft de familie Van der Wal er gewoond; sinds begin dit jaar staat het leeg. Dat voor het gebouw zelf geen geld wordt gevraagd wordt als- volgt gemotiveerd: „Het pand is in zo danig slechte staat dat er met goed fat soen geen waarde aan toegekend kan worden." Op initiatief van het gemeentebestuur is een werkgroep in het leven geroepen die zich zal bezig houden met het uit brengen van adviezen inzake „Texelpro motie". De groep bestaat uit twee verte genwoordigers van het Texels Verbond van Ondernemers (de organisatie die ook de voorzitter moet leveren), drie ver tegenwoordigers van de WV (waaron der de directeur) en twee vertegenwoor digers van de gerrieente. Nog geen beslissing is genomen op het verzoek of de gemeente voor administratieve bijstand van de werkgroep wil zorgen. ren worden verricht. Het werd niet dui delijk of het antwoord niet werd gegeven omdat men een ambtenaar die zich op dat moment niet kon verdedigen niet wilde bekritiseren of omdat men eigen lijk geen reeële klachten had. Wat wel duidelijk werd was dat er bij gemeente werken nooit een klacht over het functi oneren van de kantonnier is binnengeko men. Het was opnieuw Plug die daarop wees en de raadsleden het verwijt maak te dat zij zich niet kunnen permitteren een functie ter discussie te stellen zon der dat er sprake is van concrete klach ten. Paul Kikkert van Texels Belang sug gereerde dat de voor hem onbekende kantonnier (die het meeste werk op ei gen initiatief uitvoert) misschien teveel let op de noden van de weg naar zijn woonplaats De Koog en minder acht slaat op de andere hoeken van Texel. Totale controle Plug wees dat van de hand. Volgens hem controleert de wegkantonnier minstens eens per week alle gemeente lijke wegen van Texel en worden overal de werkzaamheden snel uitgevoerd als dat mogelijk is, al is een enkele menselij ke fout natuurlijk niet uitgesloten. Als de raadsleden daar anders over dachten, wilde Plug dat graag vernemen. Profielschets Aan het begin van de discussie toen blijkbaar nog niemand wist dat de kan tonnier (al is die functie niet als zodanig in de gemeentebegroting omschreven) er al was, pleitte Paul Kikkert ervoor dat de kantonnier onder rechtstreeks bevel komt te staan van de directeur van ge meentewerken („Geen baasjes ertus sen.") wat in het belang zou zijn van de snelheid van optreden. Ook moest de man uit de eigen gelederen worden aan geworven en het zou een handige vent moeten zijn die goed kan sleutelen zodat hij het gros van de karweitjes zelf direct kan opknappen. Joop van der Meer, ten prooi aan het zelfde misverstand, ging uitgebreid in op de taakomschrijving voor de kantonnier die B en W op papier hadden gezet. En kele taken wilde hij geschrapt zien. Van hem zou de kantonnier zich niet met het plaatsen van borden, het aanbrengen van belijningen en het verzorgen van de straatverlichting hoeven bezig te houden. Peter bakker van de PSP zag ervan ko men dat de wegkantonnier spoedig het werk niet meer aankan omdat het de be doeling is dat de polderwegen op den duur ook in gemeentehanden komen. Dit is m dan: Hans Huisman t3V dia ai sinds zes jaar de wegkantonnierswerkzaamheden var- richt. De functie vergt anderhalve mankracht zodat hij zich vaak moet laten assisteren De zo mer Iels gevolg van vernielingen, aanrijdingen, e.d.l is de drukste tijd ven het jaar 's Winters iaat hij zich ook wel voor ander werk inzetten Henk Beumkes vond het aanstellen van een wegkantonnier geen gek idee, maar hij meende dat de dienst gemeen tewerken zou moeten bepalen of zo'n man nodig is en ook vrij zou moeten zijn in de keus van de persoon Zoals gezegd was aan alle wensen reeds lang voldaan. Plug maakte duide lijk dat Huisman zelfs precies aan de ei sen beantwoordt. Hij valt echter niet rechtstreeks onder de directeur. Uit het feit dat toch om een dergelijke gezags verhouding werd gevraagd, leidde Plug logisch af dat het huidige systeem niet bevalt en dat er klachten zijn. Zijn die klachten er niet, dan is er ook geen re den om ook maar iets aan de bestaande situatie te veranderen. Maandag werd uit een vlet een Helly Hansen zeiloverall met een waarde van ?185,— en een zak met gereedschap gestolen. Het bootje „Egier" lag afgemeerd bij het strandje bij de vuurtoren en ook werd een werphengel met molen mee genomen. De spullen zijn eigendom van een Texelaar. Een 33-jarige Texelaar mocht zon dagnacht in De Cocksdorp twee keer op het pijpje blazen. Het promil lage bleek hoger van 0,8, de man kreeg een proces verbaal en moest zijn auto de rest van de nacht laten staan. De politie merkte de Texelaar op in De Koog en volgde de hevig slingerende wagen onopvallend tot De Cocksdorp waar tot aanhouding werd overgegaan. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 1Mper kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties- Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Woensdagavond tegen zeven uur is de 32-jarige Kees J. Adriaanse uit Den Helder bij het parachutesprin gen om het leven gekomen. Bij het uitvoeren van een vrije val-sprong boven het vliegveld Texel van een hoogte van twee kilometer ging de parachute niet open; ook de reserve- chute kwam niet in werking. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie was gisteren nog bezig met het onderzoek. In Alkmaar is sectie op het stoffelijk overschot verricht door dr. Zeldenrust. Mogelijk zal daaruit blijken dat Adriaan se onwel is geweest en daardoor niet in staat zijn parachute open te trekken. De omgekomen parachutist (gehuwd, geen kinderen) was als beroepsmarinier (kik vorsman) gelegerd in Doorn. Het para chutespringen dat hij als militair had ge leerd, beoefende hij als hobby. Hij was een bekende verschijning in het Texelse paracentrum en gold met zijn ruim 400 sprongen als zeer ervaren. De fatale sprong van woensdagavond werd uitge voerd met vier andere parachutisten. Het slachtoffer kwam neer in het land van hoeve „Zevenbergen" schuin tegen over het vliegveld aan de andere kant van de Postweg. Het ongeluk is door tientallen mensen gezien en bracht grote ontzetting teweeg. Een dergelijke tragi sche gebeurtenis deed zich negen jaar geleden voor het laatst voor bij het paracentrum. De gemeente heeft voor de noodcam- ping een hypermoderne toiletwagen aangeschaft. De wagen meet 6 x 214 meter en is van binnen en van buiten in naadloze kunststof uitgevoerd zodat het onderhoud minimaal kan zijn en het schoonmaken makkelijk met de wa terslang kan gebeuren. Het is de bedoe ling de wagen niet alleen voor de nood- camping maar ook voor andere tijdelijke doeleinden beschikbaar te stellen. Met de aanschaf is een totaalbedrag van ?27.500,— gemoeid. De wagen kon ech ter niet tijdig worden geleverd, zodat men het op de noodcamping thans nog doet met een gehuurde wagen. DAALDER Mn tijd meer T HUITEMA-VOS »rug van weggeweest Het CDA-raadslid Ben Daalder stapt op. Belangrijkste reden is dat hij onvoldoende tijd heeft om het raadswerk goed te doen naast zijn steeds meer tijd en inspanning vra gende werk in visserijorganisaties. 1 „Ik heb een keus moeten maken", aldus Daalder, die zijn besluit om de raad te verlaten inmiddels uitvoerig met redenen omkleed ter kennis heeft gebracht van bestuur en frac tie van zijn partij. Dinsdag stelde hij de burgemeester op de hoogte. Daalder zal in de raad worden opge volgd door mevrouw Riet Huitema- Vos. Mevrouw Rinkse Pranger-de Jong stond hoger op de lijst, maar zij heeft bedankt in verband met ex tra gezinsbeslommeringen waarmee zij sinds vorig jaar te maken heeft. Daalder gaat in zijn brief aan de fractie en bestuur vrij uitvoerig in op de rede nen die tot zijn besluit hebben geleid omdat hij duidelijk wil maken dat deze ontwikkeling niet was te voorzien toen hij zich kandidaat stelde. Daalder dit tot medio 1981 met zijn broer op de kotter voer, ging de wal op om bestuurlijk werk voor de visserij te kunnen doen. In februari 1981 werd hij voorziter van het Visserijschap, een part-time baan die verenigbaar leek met het raadslidmaat schap. Toen hij eenmaal was gekozen en het raadswerk een paar maanden had gedaan, werd duidelijk dat daar meer tijd voor vrijgemaakt zou moeten worden. Daarbij kwam dat het aantal visserijfunc ties dat Daalder bekleedde toenam waardoor hij steeds vaker in Den Haag en in de havenplaatsen was. Herhaalde lijk kwam het voor dat hij de grootste moeite moest doen om 's avonds op tijd op Texel te zijn om daar fractie^ raads- en commissievergaderingen bij te wonen. Bekeuringen In zijn brief maakt Daalder melding van de reeks bekeuringen die hij wegens te hard rijden om de boot te kunnen ha len, opliep en van de onvoldoende kwali teit die hij als raadslid aan de dag kon leggen. Dat leidde tot op- en aanmerkin gen vanuit de fractie en B en W. Aange zien het er niet naar uitziet dat het visse- rijwerk minder wordt in tegendeel was duidelijk dat een keus gemaakt moest worden ten gunste van de visserijbelangen. Kritisch Verder laat Daalder in zijn brief blijken zeer kritisch te staan tegenover het hui dige functioneren van de gemeenteraad, maar hij ontkent daardoor gefrustreerd te zijn. „Met het lanceren van allerlei kreten kom je niet ver; deze moeten ook ingevuld worden maar dat vraagt tijd." Daalder blijft zich betrokken voelen bij de gemeentepolitiek. Hij neemt een abonnement op de raadsstukken, wil de fractievergaderingen blijven bezoeken en hoopt ooit nog eens in de gelegenheid te zijn de bestuurlijke ervaring die hi] in zijn visserijfuncties opdoet, in dienst van het Texelse CDA te kunnen stellen. Begrip Het bestuur van het CDA Texel deelde ons bij monde van secretaris Kees Hin mee dat volledig begrip bestaat voor de vertrekredenen. Er is dan ook geen po ging gedaan om hem van het besluit te doen afzien. Begrip bestaat er ook voor dat mevrouw Pranger Daalder niet wil opvolgen. Het gezin Pranger is vorig jaar na tien jaar huwelijk nogal onverwacht verblijd met een dochter, waardoor het bezwaarlijk wordt om raadslid te wor den. Na een jaar afwezigheid keert me vrouw M. Huitema-Vos daarom terug in de raad. In de maand juni is het aantal wer kloze Texelaars met 70 gedaald: 44 mannen en 26 vrouwen. Deze daling komt door het aanbieden van sei zoenbanen, waarbij het opvallend is dat niet alleen de horeca verant woordelijk is voor deze daling. In al le sectoren, uitgezonderd kantoor banen en onderwijs bij de mannen, is de werkloosheid gezakt. Bij het arbeidsbureau staan nu 462 werk lozen ingeschreven en dat zijn er nog altijd 164 meer dan vorig jaar op de zelfde datum. De vacatures die vorige maand zijn in gevuld zijn praktisch allemaal seizoenba nen en hoewel het als regel dus tijdelijk werk betreft noemt arbeidsburau direc teur A. Maasdam dit toch verheugend. „We hadden niet gedacht deze zomer nog onder de 500 werklozen uit te komen." Bij de mannen raakten vijf personen in de metaalsector aan de slag, vier in de bouw, zeven in de landbouw, twee in de visserij, vijf in de handel en veertien in de horeca. De rubriek overige banen daalde van 86 naar 79. Bij de vrouwen vonden er negen werk in de sector handel, vijf bij het onderwijs of in kantoor, één in de sociale sector, drie in de huishouding en elf in de horeca. De rubriek overige ba nen daalde van achttien naar zestien. Ouderen Wat betreft leeftijdsopbouw raakten bij de mannen vooral de groep van 19 tot 39 jaar aan de slag, waarbij de werkloos heid het meest afnam (33 personenl in de groep 25 tot 29 jaar. Deze afname is ook het grootst bij vrouwen van dezelfde leeftijd. Het aantal schoolverlaters steeg bij de jongens van 31 tot 50 en bij de meisjes van 15 tot 18. Texel heeft uite raard meer schoolverlaters maar de ver wachting is dat een deel daarvan zich pas na het seizoen meldt omdat men nu tijdelijk werk heeft. A. Maasdam noemt het verder opvallend dat het aantal lang durig werklozen ook is afgenomen. „Ten lange leste is deze arbeidsreserve toch ingeschakeld". Langdurig Van de mannen die zes tot twaalf maanden werkloos zijn raakten er 38 weer aan het werk en bij de vrouwen 23. De groep die langer dan een jaar geen werk heeft werd ook kleiner. Bij de man nen van 120 naar 114 en bij de vrouwen van 31 naar 29. Het percentage werklozen van de to tale Texelse beroepsbevolking is echter nog steeds hoog, 14,4%, al ligt het 0,6% lager dan het gemiddelde percen tage in de provincie Noordholland. Amsterdam, Wieringerwerf, Enkhuizen en de Zaanstreek kennen momenteel meer werkloosheid dan Texel maar wat het percentage mannelijke werklozen betreft staat het grootste waddeneiland na Amsterdam op een tweede plaats. Bij de vrouwen zijn er in Noordholland ech ter tien gewesten waar men meer wer kloosheid heeft.' Landelijk is het percentage werklozen bij mannen en vrouwen 17%. la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice. Het adres voor: partijen, recepties, vergaderingen. Kikkertstraat 31, De Cocksdorp, tel 02222-252] »seas»

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1