f*j Jk Texel lijdt schade door deze gemeenteraad" K De tweede reden van Ben Daalder om op te stappen >el belangstelling or jornder crossloop ier dan tweehonderd ilnemers aan strandloop ist Brouwer wint ssioop SV De Koog maan en hoog water Het ongeluk bij De Cocksdorp Veel gastrenners bij wielerwedstrijd Laveloos de vierde ZDH-crossloop versche- afgelopen vrijdag 126 deelnemers de start. Bleef het aantal wedstrijd- rs in vergelijking tot de vorige keer iel constant, de belangstelling van atielopers en wandelaars nam fors Het 4 km-parcours (gedeeltelijk over reg en langs duinpaden) blijkt voor groep aantrekkelijk te zijn. De uit en van de wedstrijdklassen waren rolgt: n, tot 35 jaar: 1. André Brouwer terend 31.03; 2, Minne Goënga, Den rn 31.22; 3. Cees Timmer, Ooste- 31.59. km. 35 jaar en ouder: 1 Werner ;k, Duitsland 33.07; 2, Herbert Mey- Duitsland 33.12; 3. W. Timmer, lerend 34.36. km vrouwen: 1. Nel Bruining, Den rn 19.28; 2. Coby Bakelaar, Den 120.35; 3. H. Hin, Den Burg 23.37. km. jongens tot 14 jaar: 1. Erik sens. De Cocksdorp 16.54; 2. Tonny ire. Utrecht 17.20; 3, André Timmer, terend 17.37. km meisjes tot 14 jaar: 1. Nina Ho- Leek 20.24; 2. Maike Meyer, sland 22.57; 3. Steffi Hesse, Duits- 23.34. klassementen die voor bo- itaande categorieën worden bijge- den, liggen vrijdagavond bij de in- ijving ter inzage, ledereen die vijf of r keer meeloopt wordt daarin opge ien. De start voor de volgende sloop is om 19.30 uur op het ZDH •in aan de Witteweg. woensdag gehouden SVC- idloop bij paal 28 trok 210 deelne- Vijftig lopers legden 8 kilometer af 50 lopers 4 kilometer. De deelnemers sn te maken met harde wind en een ijk beloopbaar strand. De uitslag alsvolgt: n: 1. Rien Brouwer 15.15, 2. E. H. Zijl 15.36, 3. Werner Hoff 15.43. gd 4 km: 1. Erik Wassens 15.48, 2, ird Dijker 16.12, 3. Marcel Boertien les 4 km: 1. Nel Bruining 18.26, 2. an Brouwer 19.22, 3. Coby 8akelaar 1. Minne Goënga 27.43, 2. André wer 28.12, 3. Cees Timmer 28.20. i Veteranen: 1. N.N. (geen naam nd) 30.02, 2. Herbert Meijer 30.04, fim Timmer 30.13. indag hield SV De Koog.haar ze- i crossloop. Ondanks het war- weer kwamen 224 deelnemers r de finish en stonden vele toe- ouwers langs de finishlijn. Win- rbij de wedstrijdloop werd Joost uwer in een tijd van 28.40 uten. at algemeen klassement wordt nog ds aangevoerd door André Brouwer een voorsprong van 3.38 minuten lummer twee Cees Timmer. Bij de d doet Erik Wassens het bijzonder 1. De jongen uit De Cocksdorp die keer op keer in de prijzen loopt won tondag in de tijd van 18.17 minuten. om half acht is er weer een sloop in De Koog. Uitslagen: eren: 1. J. Brouwer 28.40, 2. A. iwer 28.50, 3. T. Franchimon 2925. tteranen: 1. W. Lueck 30.17, 2. H. er 30.44, 3. N. Welboren 31.26. imes: 1. P. Scheeringa 18.34, 2. N. der Vis, 3. M. Brouwer 21.23 lugd; 1. E. Wassens 18.17, 2. T. Pe- '8.39, 3. A. Timmer 18.46. icreanten: 1, E. Rausch 17.09, 2. Hesse 17.29, 3. E. H. Zijl 17 35. zon komt 1 augustus op om 6.00 «gaat onder om 21.31 uur. 'an: 2 aug. L.K., 8 aug. N.M. odtij: 4 aug.; springtij: 11 aug. ®g water ter rede van Oudeschild; 12.22 en 0.15 en 12.53 0.33 en 13.23 0.51 en 12.51 1.16 en 14.26 1.56 en 15.15 3.00 en 16.18 4.27 en 17.39 6.11 en 19.13 sg 29 juli I 30 juli ag 31 juli Wag 1 augustus leg 2 augustus Asdag 3 augustus lerdag 4 augustus s9 5 augustus dag 6 augustus n het strand is het ongeveer een perder hoog water. TEXELSE COURANT PAGINA 5 Tijdgebrek was niet de enige reden voor Ben Daalder om de ge meenteraad te verlaten. Ook de wijze waarop de raad in de praktijk functioneert of liever niet functioneert heeft hem enorm geër gerd. Als hij weer eens vanuit Den Haag of een der visserijhavens rich ting Den Helder jakkerde om op tijd in een commissie- of raadsverga dering te zijn, bekroop hem na aankomst in de vergaderzaal menig maal het gevoel dat het de moeite niet waard was geweest. Het onza kelijke, verwarde geklets, de eindeloze herhalingen, het onvermogen om zich te beperken tot de grote lijnen dit alles was zo tegengesteld aan zijn opvattingen van het begrip besturen" dat hij er zichtbaar ba lorig van werd. Mede daarom valt het afscheid van de raad hem niet zwaar. Daalder wil zijn gramschap over deze manier van werken best eens uitspreken, al verklaart hij tevoren dat hij daarbij een arrogante indruk zal maken terwijl hij helemaal niet arrogant wil zijn. Ook beseft hij dat het mogelijk geen beste indruk maakt dat iemand die hoge ver wachtingen opriep toen hij in de ge meenteraad werd gekozen er binnen een jaar de brui aan geeft en dan nog begint te schoppen óók. ,.lk hoop dat de mensen er toch begrip voor hebben. Ik moest wat afstoten; ik moest een keus maken. Maar ik ben ook oprecht bezorgd over de wijze waarop Texel thans wordt bestuurd. Daarom geloof ik niet dat het goed is om mijn mond te houden. Het kan geen kwaad als het eens gezegd wordt; misschien dat het bijdraagt tot verandering. Zoals het nu gaat, dat is zónde van Texel. Ik ben ervan overtuigd dat het eiland schade oploopt door een gemeenteraad die zo weinig constructief bezig is." We hebben een gesprek van ruim twee uur in Daalders woning, Vliestraat 22 in Oosterend. We zitten op de kamer van zijn 15-jarige zoon Cor, die met een Goereese kotter mee is als onderdeel van zijn visserijopleiding. Vanuit het raam hebben we uitzicht op nijvere Oosteren- ders die een erepoort voor Oosterend Present in elkaar timmeren. Zij zijn sa men constructief bezig en beleven daar door veel plezier in het werk. In de ge meenteraad heeft men de vreugde van het eendrachtig, constructief bezig zijn blijkbaar nog niet ontdekt. Daar gaat alle energie zitten in gekissebis, in bijzaken, in prietpraat. ,,lk heb een week of vijf geleden over deze problemen gepraat met mijn fractie en het bestuur van het Texelse CDA. Het was een soort terugblikken na een half jaar functioneren. Het was helaas een monoloog van mijn kant; de reactie was nogal lauw. Ik vraag me af of wel ge noeg mensen inzien, hoe slecht we met elkaar bezig zijn. Neem nou die opstel ling van de meeste raadsleden tegenover het college. Burgemeester en wethou ders krijgen zelfs niet het voordeel van de twijfel, ledereen valt steeds over hen heen, met met belangrijke dingen maar met futuliteiten en details. Terwijl dat college het helemaal niet zo beroerd doet. Onze eigen wethouder Piet Zegers bijvoorbeeld. In het begin had ik mijn twijfels. Maar de man probeert oprecht en consequent de welzijnskosten be heersbaar te maken. Als hij de tijd en de lengte krijgt, redt hij het." Oppositie .Weet je wat krankzinnig is? De oppo sitie in de gemeenteraad komt voorna melijk van de regeringspartijen! Texels Belang en VVD maken het 't college veel moeilijker dan de echte politieke opposi tie. Bij Texels Belang kon je op die hou ding rekenen, want die partij wordt be heerst door ongenoegen, maar bij de VVD begrijp ik er niets van. Die liggen herhaaldelijk met hun eigen wethouder in de clinch en, nogmaals, niet over be langrijke kwesties. Gewoon gezeur! Voor het Pakt heb ik een zekere mate van waardering al is het mijn richting niet. Daar probeert men vanuit de fractie nog tot beleid te komen. Links beleid na tuurlijk, maar daar zitten ze voor. Zo'n beleidsnota over werkgelegenheid, dat is tenminste iets. En dan de PSP. Ik heb wel waardering voor Peter Bakker die in zijn eentje zich duidelijk en rustig als PSP-er profileert en zijn huiswerk goed maakt. Maar daar houdt de waardering dan ook op, want voor de PSP-opvatting dat ze zich moe ven? Maar het gebeurt wel en het pro bleem is dat de raad op een kruidenier achtige manier met die details omgaat. Zoals bijvoorbeeld in die discussie over die lekke kabel op het SVT-terrein. Waar ik me ook aan geërgerd heb, was de gang van zaken rond de boerderij 't Lageveld Officieel is dat een agrarisch gebouw maar omdat alle bijbehorende grond aan de buren is verkocht kan het nooit meer als boerderij functioneren. Dus je moet je handen dichtknijpen als ten opstellen als een soort actiegroep zonder medeverantwoordelijkheid te wil len dragen voor een beleid, daar heb ik geen goed woord voor over." Absolute ramp Texels Belang pretendeert niet aan politiek te doen, maar ze dóen niet an ders. En dan met gezamenlijk maar ieder voor zichzelf. Er zijn altijd verschillende woordvoerders. Men vertrouwt elkaar niet. Cor Dros' manier van werken is een absolute ramp voor Texel. Die man kan niet luisteren en werkt vanuit een diep gevoel van wantrouwen. Slecht voor het eiland. Hij komt met beschuldigingen waar de honden geen brood van lusten. Als de gemeenteraad werkelijk zou wor den belazerd, moet dat anders worden opgelost. Het is goedkoop om dat over de rug van het apparaat en het college uit te vechten en alleen maar bedoeld om het soort mensen waar de aanhang van Texels Belang voor een deel uit bestaat, te laten gnuiven. Toch heb ik aan Dros persoonlijk geen hekel. Ik vind het zelfs een aardige vent waar ik graag een borrel mee drink." Eigen fractie ,,Denk met dat ik over mijn eigen frac tie tevreden ben. Zelf heb ik het menig maal laten afweten omdat ik het werk dat gedaan moest worden zwaar heb onderschat. Ik heb mezelf niet kunnen profileren. Met Gelein Jansen kon ik aar dig overweg. Hij ziet vrij scherp waar het aan mankeert en ik beschouw hem een beetje als medestander. Met Ate Rienstra heb ik meer moeite. Een keuri ge, eerlijke, hardwerkende man, hoor! Hij maakt zijn huiswerk, kent de regel tjes maar mist het vermogen om aan die kennis echt visie te ontlenen. Om de kwaliteit van de fractie op te trek ken is mede op mijn initiatief voor elk lid van onze fractie een commissie van geïnteresseerden" in het leven geroe pen. Dat is een groepje CDA-mensen dat zich tot taak stelt het hen toegewe zen raadslid te begeleiden, als het ware te voeden met feiten en meningen. Juist om de échte grote lijnen te leren zien. Met mijn eigen commissie heb ik in het afgelopen half jaar precies één keer een bijeenkomst gehad, hier in huis. Daarna niet meer. Geen tijd. Nee, dat kon echt niet langer zo. De CDA-fractie zou voor een betere presentatie moeten zorgen. Er zit meer in dan eruit komt." Details „Ben W werken soms ook in de hand dat de raad zich in details verliest. Al die kleinigheden en bijzaken hoef je toch niet steeds een de hele club door te ge- iemand zich meldt die er een andere pas sende bestemming aan kan geven. Zo iemand was er: een werkloze die in staat was het gebouw te kopen en er goede plannen mee had. Maar hij was zo eerlijk om er bij te zeggen dat hij ook van plan was er mensen te laten slapen. Dat was niet agrarisch en het ging niet door. Doodsbang was men voor precedent werking. Dat is laf en fout. Een bestuur der moet de moed hebben om van de re gels af te wijken als hij in geweten meent dat dat verantwoord is. Het risico van conflicten met GS of de Arob-rechter moet hij dan maar voor lief nemen. Je mag regels met verheffen tot beleid. An ders kun je net zo goed een computer aanschaffen. Mijn vader heeft eens ge zegd: besturen, dat is met wijsheid van de wet afwijken. Maar wij durven haast niets meer, niet als de redelijkheid dat gebiedt." No nonsens ,,De nationale regering praat over dé- regulering en no nonsens. Laat Texel daar inhoud aan geven De drie wethou ders moeten ieder op hun eigen terrein zoveel mogelijk ruimte krijgen. De raad zegt dan achteraf wel of het goed is. Dat is werkbaar. Je krijgt dan een veel pretti ger situatie, waardoor het ook makkelij ker wordt om nieuwe mensen voor het raadswerk te interesseren. Er lopen op Texel prima krachten rond die best zou den willen. Maar als ze worden ge vraagd, schrikken ze terug. Alles wat met de gemeente heeft te maken, heeft een ongunstige image. Dat komt ook omdat in de raad steeds veel kritiek op het ambtelijk apparaat wordt geleverd. Vooral iemand als Cor Dros doet daaraan mee. Hij speelt in op een reeds bestaan de ongunstig gevoel van het publiek je gens alles wat ambtenaar is. Het college zou er eens over moeten nadenken hoe dat komt. Ambtenaren moeten toch dienstbaar zijn aan de samenleving? Hoe komt het dan dat niemand vindt dat ze ook wérkelijk dienstbaar zijn? Misschien omdat er inderdaad een paar ambtena ren zijn die eigengereid optreden en het publiek onjuist benaderen. En van het effect daarvan worden dan hun collega's het slachtoffer. Ik moet de eerste burger nog tegenkomen die vindt dat ambtena ren mééwerken. Maar wie gewantrouwd wordt, werkt niet prettig, vooral als de verhoudingen onderling ook te wensen overlaten. Waarom zijn zo veel ambtena ren overspannen? De burgemeester moet met iedere dienst afzonderlijk dis cussiëren over dat probleem. Hij draagt hier de eerste verantwoordelijkheid. En hij moet niet aarzelen ongeschikte of ne gatieve mensen te vervangen. Hij moet de zere plekken weg-snijden en daardoor een belangrijke voorwaarde bieden om teamwork mogelijk te maken. Ik hoor nu zelf hoe arrogant het klinkt, als ik dat al lemaal zeg. Maar geloof me, 't is uit eer lijke bezorgdheid. De burgemeester, zei ik, heeft de eerste verantwoordelijkheid. Hij moet durven optreden. Ik denk dat dat te weinig gebeurt. Onze burge meester is een alleraardigste vent, zeer representatief. Gezellig, Texelaar met de Texelaars. Prima. Maar misschien is dat nu juist een probleem. Hij moet wat meer karakter tonen en af en toe een rot vent durven te zijn. Het is nu eenmaal onmogelijk om in zo'n functie met ieder een goede vrienden te blijven. Juist door rotte plekken weg te snijden kun je met de ambtenaren een goede werkverhou ding opbouwen zodat in die ambtenaren vertrouwen kan worden gesteld. Vooral voor part-time bestuurders zoals Baren- dregt, Schilling en Zegers is dat belang rijk. Zij kunnen niet alles zelf weten. Full time bestuurders zoals de burgemeester en Van Dijk hebben van zichzelf meer kennis en daardoor meer macht. Van Dijk ja, ik weet wel dat hij geen bestuurder is maar secretaris. Toch reken ik hem erbij want zijn invloed is onmiskenbaar." Twijfelachtig ,,Als ze mij zouden vragen deze ge meenteraad een cijfer voor kwaliteit te geven, zou ik zeggen: een vijf. Niet vol doende maar ook geen onvoldoende. Het moet natuurlijk veel beter. Ik ben er van overtuigd dat door de wijze waarop de raad het nu doet, voor Texel kansen verloren gaan. Door die matige kwaliteit wordt bijvoorbeeld een goede aanpak van de artikel 11 plannen in De Koog be dreigd. Dat plan is echt heel belangrijk voor de toeristische toekomst van Texel. Die tachtig mille voor dat haalbaarheids onderzoek is goed besteed, maar de wet-houder moet wel zorgen dat de op dracht die hij aan dat onderzoekbureau geeft goed wordt geformuleerd. Zodat je straks precies de antwoorden en gege vens krijgt die nodig zijn. Een eendrach tige houding van raad en bevolking dat versterkt elkaar is essentieel voor het slagen. Heel Texel moet daar en thousiast voor zijn. Het zou mooi zijn als het Texelse bedrijfsleven er alsnog meer bij wordt betrokken. Ik ben bang voor experimenten met projectontwikkelaars zoals Jarino. Ook in de discussie rond Teso moet de gemeente een actieve lei dende rol spelen en niet toestaan dat het gepraat blijft steken in een hetze tegen Theo Hoogerheide. Die man is directeur van een particulier bedrijf dat hij draaien de moet houden. Rapporten over de veerdienst zijn niet meer nodig. Alle ge gevens zijn bekend en er zijn voldoende argumenten voor de gemeente om er met kracht tegen aan te gaan, samen met Teso. Samen zullen ze in overleg moeten treden met provincie en rijk. Provincie en rijk zullen moeten inzien dat het onjuist is een veerdienst in stand te houden over de ruggen van de consu ment. Dat gebeurt op het ogenblik Ik ben vooral geschrokken van de terug loop van het caravanvervoer in het voor- en naseizoen, een rampzalige ontwikke ling waar Texelaars van alle lagen en kleuren het slachtoffer van worden." Actiegroepen Vlotte besluitvorming wordt ook wel eens belemmerd door actiegroepen, zo als minileugroepen. Toch is het goed dat die groepen er zijn, al overdrijven ze, want ze houden ons wakker. De rust en de natuur zijn voor Texel van veel grotere betekenis dan de Texelaars zelf denken. Dat zie je pas als je af en toe in de drukte van de randstad verkeert. Ik vind het tel kens weer een verademing om op Texel aan te komen, maar dat komt natuurlijk ook omdat ik een zeer chauvinistische échte Texelaar ben. Ik zou niet graag er gens anders wonen, al kun je dat na tuurlijk niet bij voorbaat uitsluiten. Maar ook als we de natuurlijke rust in stand houden biedt Texel nog enorm veel ont wikkelingsmogelijkheden. Daar moet nuchter en zakelijk aan gewerkt worden. Tegen de gemeenteraad zou ik willen zeggen: jullie moeten het voortouw ne men. Denk nuchter en zakelijk, denk in grote lijnen, wees eendrachtig, ontwik kel een visie en laat de details over aan de mensen die daarvoor ingehuurd zijn." In het bericht op de voorkant van de vorige krant over het ernstige on geluk dat drie jonge Duitsers op de Vuurtorenweg overkwam, is een fout geslopen. De slachtoffers wer den niet door de brandweer uit het in de sloot liggende wrak gehaald maar door buurtbewoners, de fami lies Boon en Boscher. Zij zorgden voor dekens en verleenden verdere hulp voor zover het in hun ver mogen lag gedurende de tijd die ver streek tussen het ongeluk en het mo ment dat de slachtoffers konden worden afgevoerd. Over de snelheid waarmee de .officiële" hulp van ambulance, brand weer en arts werd geboden doen overi gens onjuiste verhalen de ronde. Uit het rapport en de bandopname van de regionale alarmcentrale in Den Helder blijkt dat de ambulance werd gealarmeerd om 2.15 uur en de brandweer om 2.16 uur. De ambulan ce arriveerde om 2.30 uur en vertrok om 2.41 uur met de eerste twee slachtoffers. De brandweer (uit De Cocksdorp) was om 2.22 uur ter plaatse. Om 2.39 uur werd de tweede ambulance opgeroepen: deze was om 2.48 uur op de plaats van het on geluk. De dichtstbijzijnde arts werd gebeld om 2.21 uur en arriveerde om 2.36 uur. Weer! Het toeval wil dat precies op de zelfde plaats waar in de nacht van zondag op maandag het ongeluk ge beurde in de nacht van dinsdag op woensdag opnieuw een auto de sloot in reed. Deze keer was het een BMW van een vakantieganger uit Blaricum die ook misleid door de mist om half vier tegen de duiker in de dam van de sloot tot stilstand kwam. Voor de auto liep het slecht af. De dure sportwagen liep voor duizenden guldens schade op. De chauffeur moest zich met lichte ver wondingen onder doktersbehande ling stellen. Nog geen tien minuten na dit on geluk wist een andere automobilist op een haar na hetzelfde lot te ver mijden. Ook hij raakte uit de bocht, maar kon in de berm nog juist bijstu ren. De politie is van mening dat op deze plaats verkeerstechnische voorzieningen moeten worden getroffen. Bij de woensdag op het parcours te Zuid-Haffel verreden puntenrit van de wielervereniging Texel, ver schenen weer veel enthousiaste gastrenners en ook een groot pu bliek dat genoot van spannende puntensprints in de verschillende poules. Bij de C-jeugd werden de punten ge deeld door Stephan Kikkert Ie, Frans Witte 2e en Elmer Keijzer 3e. Haike Wit- sen van de peddelaars uit Hoogeveen, reed verkeerd en miste z'n kans op een goede klassering. De A-jeugd reed 3 sprints in 6 ronden. De plaatsen werden daar als volgt ver deeld: 1. Bas Vaars, 2. Robert Visser en 3. Evert Koopman. De verrichtingen bij de senioren gaven een aantrekkelijk kijkspel voor de vele Hollandse en Duitse supporters. De ve teranen reden 12 ronden, waarbij Gerrit Terwindt de meeste punten vergaarde, terwijl Willem Trap en Piet Kikkert resp. 2e en 3e werden. De B-poule moest de punten in 15 ronden bijeenfietsen en ging aanvanke lijk met 22 van start, maar al vrij snel werd deze groep uiteengeslagen in klei ne groepjes. De Duitse renner Jürgen Graf, die al enkele malen eerder had meegereden wist telkens vooraan mee te sprinten, terwijl zijn landgenoot Jens Bertelmann kans zag om in de 11e ron den weg te springen en hij gaf die voor sprong niet meer prijs. De puntenrit werd gewonnen door Peter Tromp, met evenveel punten gevolgd door Jürgen Graf, terwijl Niels Collou zich naar de 3e plaats wist te sprinten en er voor de ont snapte Bertelmann slechts een 4e plaats overbleef. In de A-poule waren de verwachtin gen hoog gespannen, omdat Wim Schepers, die vorige week een goede tijd-rit had gereden, ook nu van de partij was. Maar nu vergaarde hij slechts in de 5e en 15e ronde punten. De Ie plaats was voor Edo Kooiman, Kees Boks en Paul van Arnhem werden resp. 2e en 3e. Woensdag 3 aug. is er wederom een criterium, ditmaal over 15 ronden, waar aan weer gastrenners kunnen deelne men tegen betaling van 75,—. 72,50 wordt terugbetaald bij inlevering van het rugnummer. Een vakantieganger uit Eindhoven die woensdag teveel aan Bachus had geof ferd, lag in de Dorpsstraat van De Koog ter hoogte van het VW-kantoor zijn roes uit te slapen. De politie sloot hem ter ontnuchtering in en maakte proces ver baal op wegens openbare dronkenschap.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9