Cjrocn c/tmrtsjexels in het hart- /leer dan vijfduizend oeschouwers bij rater- en luchtgebeuren a frdré Hazes o5?otNE 3 tweede dag van Oosterend Present Groen-Zwart 'te i 'ensdag 3 augustus Geen weemoed Surfplank van auto gestolen Laveloos Veel marihuana aangespoeld Camera ontvreemd Hond beet twee schapen dood BLOEMENMAGAZIJN Opening op 3 augustus om 9 uur. Helaas JAARGANG Nr. 9802 DINSDAG 2 AUGUSTUS 1983 lie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228I 266 Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. ran der Heijden is met vakantie. advertenties, abonnementen, etc.: ■veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs f\7— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr 67.34.60.398 als .water- en luchtgebeuren" aangekondigde evenement bij De Kaap hoofdschotel van de tweede dag van Oosterend Present. Geen ander deel van het driedaagse feest trok zoveel bezoekers. Er werden zo'n lizend losse kaarten verkocht en daar kwamen de houders van drieda- Barten nog bij. Het terrein bij De Kaap was ideaal voor dit doel. De uit- ikte weide tussen dijkglooiing en het dijklichaam bood meer dan vol le ruimte voor de menigte, zelfs zóveel dat het minder druk leek dan vlootshow van het vorige Present-feest toen alle bezoekers zich con- jerden op de toen nog niet verhoogde dijk. Een probleem was wel dat niet overal goed uitzicht op het gebodene mogelijk was. Mensen die de keken, belemmerden het uitzicht voor anderen. staat nu wel vast dat de organisa- van Oosterend Present een hard iet hadden afgesloten met de loden, want de medewerking van nt kon niet beter. Bij het begin van reede feestdag was het nog be- todat veel toeristen besloten naar rend ter gaan inplaats van naar het En de windkracht was zodanig botters behoorlijk konden zeilen mensen het niet te warm kregen, de wind was echter nog zwak ge- Dm het paraspringen door te kun- ten gaan. Dat stak allemaal bijzon- iuw; het zag er aanvankelijk naar het springen niet kon doorgaan te harde wind. Bij nauwkeurig op het Kaap-terrein zelf bleek het nét te kunnen zodat de duizen- lensen konden genieten van een rende demonstratie. Geen ballon rhet oplaten van de heteluchtbal- iei het echter te hard zodat dit on derdeel van het water- en luchtgebeuren moest worden geschrapt. Ook de aan gekondigde „dropping van de bekende Oosterenders in de Waddenzee" en de demonstratie parasailen gingen niet door. Er bleef echter nog genoeg over om van te genieten, al brachten niet alle onderdelen het publiek in extase. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat de mensen tegenwoordig verwend zijn. Evenementen waar het publiek bij vorige Present-feesten nog brandend van nieuwsgierigheid en met kloppend hart opaf kwam, zijn nu heel gewoon. Parachutespringen is daarvan het meest duidelijke voorbeeld. Dat kun je op Texel zeer regelmatig zien gebeuren. Toch was dat ooit dè grote trekpleister van een Present-feest. Ook reddingsdemonstra ties, zowel door de Koninklijke Marine als door de KNZHRM zijn de laatste ja ren herhaaldelijk te aanschouwen ge weest op Texel. Het was dan ook begrij pelijk dat vooral de Texelaars onder het publiek minder onder de indruk waren dan de toeristen. De gebeurtenissen bij De Kaap be gonnen met de show van oude botters, aken en blazers door leden van de Ne derlandse Vereniging voor Botterbe- houd. Het was een schitterend gezicht om de keurig opgeknapte schepen on der vol zeil tot dicht onder de wal te zien komen waar ze stuk voor stuk (met de fok gestreken bij wijze van groet) langs de blazer TX 11 voeren die als admiraals schip (met als „admiraal" burgemeester Engelvaart) fungeerde. Elf schepen (waaronder vijf botters en vier Wieringer aken) presenteerden zich aldus. Theo Koomen De welbekende Theo Koomen gaf toelichting en commentaar via de ge luidsinstallatie. Daarbij werd duidelijk dat hij meer weet van wielrennen dan zee- en luchtvaart maar hij was zo verstandig om telkens als het technisch moeilijk werd deskundigen voor de microfoon te halen. Die werden op „koomische" wij ze geïnterviewd zodat het af en toe lek ker gek was. De jury bij de vlootshow werd gevormd door de heren Jan van der Vis Azn, de ex-hellingbaas Kees de Wijn en Theun de Visser van de Vereni ging voor Botterbehoud. De eerste prijs (een door INA beschikbaar gesteld echolood) kenden zij toe aan de WR 35 die 119 punten kreeg. De tweede prijs (een klok) was voor de Hoorn 11 117 punten. De derde en de vierde prijs gin gen respectievelijk naar de H 89 en de Vollenhove 79 die elk 113 punten kregen; de vijfde was voor de Yerseke 36 en de zesde prijs was voor de TX 11. Voor de muziek tijdens het water- en luchtgebeuren zorgde (natuurlijk) de christelijke muziekvereniging Excelsior onder leiding van de heer A. Kuik. Ge heel in stijl zat het korps zelf ook op een schip. Het was jammer dat alleen het pu bliek dat zich op korte afstand van deze boot bevond naar de muziek kon luiste ren want verderop was er weinig van te horen. Excelsior heeft een stevige bijdra ge geleverd aan de Oosterenders festivi teiten. Alle dagen was het korps actief. (Lees verder pagina 2) Mensen redden anno 1983 werd gedemonstreerd door de Koninklijke Marine. The Koomen liet Kees de Wijn (linksvertellen over de visserij ven vroeger. ïllend was af en toe het stuntvliegen. itVK uis Entree ƒ6— ^porstraat 9 - 11, Den Burg. „Ik voel geen weemoed nu ik het feest moet afsluiten, het is zeer mooi geweest", aldus burgemeester J. A. Engelvaart in zijn rede na het sluitingsconcert van Excelsior. De jubilerende drumband en muziekve reniging sloten de feesten zaterda gavond op waardige wijze af, zij het dat enkele blazers nog wat last moe ten hebben gehad van de vorige avond. Toch luisterde en keek het publiek, dat de muziektuin vulde, geboeid. De burgemeester haalde aan dat er vorig jaar twijfels zijn ge weest of er wel weer een dergelijk feest moest komen en concludeerde dat die twijfels ongegrond zijn ge bleken. De hooggespannen ver wachtingen zijn volledig waarge maakt en het stond voor hem bui ten kijf dat er over vijf jaar weer een Oosterend Present gehouden zal worden. Het is nog niet bekend hoeveel het feest heeft opgebracht. „De penningmeester glimlacht", was het enige commentaar dat de bestuursleden op de financiële kant van de zaak gaven. Over op zijn vroegst vijf weken zal definitief be kend zijn hoe de winst- en verliesre kening eruit komt te zien. Wel is on geveer bekend hoeveel bezoekers elk evenement heeft getrokken. Er zijn ongeveer duizend drie-dagen- kaarten verkocht, zodat de losse verkoop met maximaal duizend ver meerderd mag worden. De getallen die nu genoemd worden zijn de aantallen kaarten die in de losse verkoop zijn weggegaan. Bij de vlootschow waren dat er 5000, bij het historisch spel omstreeks 1500, bij de jubileumshow nog eens 1000 en bij Bassie en Adriaan onge veer 800. BZN scoorde 1800 kaar tjes, (eigenlijk te weinig volgens de organisatie) en het concours hippi- que 2000.. Bij elkaar ongeveer 17.5000 bezoekers als de drie- dagen-kaarten worden meegeteld. De feestelijkheden verliepen over het algemeen zeer ordelijk en zon der ongelukken. Hoogtepunten wa ren toch wel de programma onderdelen voor de dorpelingen zelf zoals het Historisch Spel en het dorpsgebeuren en maaltijd, maar de vlootshow mag, mede door het enorme aantal bezoekers, toch ze ker ook als hoogtepunt worden aangemerkt. Het lijkt nog een open vraag te zijn hoe eventuele volgende feesten er uit zullen zien. Diverse oudge dienden die nu in het bestuur van de organiserende stichting zitten, vertelden officieus dat dit wel eens hun laatste keer kon zijn en het is natuurlijk de vraag wie er bereid zul len zijn een dergelijke enorme klus over te nemen en wat er dan zal ver anderen. 'Eén ding staat vast, de feesten die nu geweest zijn waren prima, mede en misschien vooral door de goede organisatie. Zondag ontdekte een vakantieganger uit Papendrecht dat zijn surfplank met giek was gestolen. De spullen zaten vast op de imperiaal van zijn geparkeerde auto. Een Duitse toerist had zondag zoveel gedronken dat hij op de Badweg in el kaar zakte en niet meer aanspreekbaar was. Ter ontnuchtering werd hij door de politie opgesloten en er werd proces ver baal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Op het strand bij De Cocksdorp zijn de afgelopen dagen meerdere pakjes marihuana aangespoeld. Tot dusver werden bij de politie tien pakjes bezorgd met een totaal ge wicht van ongeveer dertig kilogram. De handelswaarde daarvan bedraagt ongeveer een ton. De pakjes werden door strandbezoekers aangetroffen op het strand ten noorden van de Slufter, bij paal 28, de vuurtoren en bij paal 33. De herkomst is nog een raadsel. De marihuana was degelijk in piastic verpakt. Voor zover deze verpakking niet was lekgeraakt, ver keerde de inhoud nog in goede staat. Een inwoner van Den Burg meldde bij de politie dat zijn fotocamera met zoom lens en winder was gesloten. Genoemde artikelen had hij achtergelaten in zijn niet afgesloten auto. Een tot dusver onbekende hond heeft donderdag in de Slufter een schaap doodgebeten en een andere zo ernstig verwond dat het moest worden afgemaakt. Een derde schaap liep alleen verwondingen op. De schapen zijn eigendom van de heer Koorn. De politie hoopt de eige naar van de hond te kunnen opspo ren en houdt zich aanbevolen voor tips van mensen die iets van de ge beurtenis hebben gezien. Kogerstraat 9 Den Burg, Texel VERS EN VRIENDELIJK VAN PRIJS Kort nadat wethouder Barendregt in een commissievergadering opmerkte dat de gemeenteraad op een zeer laag ni veau opereert verscheen in de krant van vrijdag het interview met het scheidende CDA raadslid Ben Daalder, die ook klaagt over de kwaliteit van de thans zit tende vroede vaderen. Reacties op zo wel de eerste als de tweede uiting van ongenoegen waren uiteraard niet van de lucht. De reeds bestaande onrust over de handel en wandel van de door de Texelaars gekozen raad is er door ver sterkt. Er is echter ook twijfel. Is het werkelijk zo erg? Waren vorige gemeen teraden zoveel beter? En is het met het functioneren van de gemeenteraden van andere plattelandsgemeenten in het land niet ongeveer hetzelfde? En worden de echt belangrijke dingen voor Texel niet ,,van hogerhand" geregeld zodat het in de praktijk niet zoveel uitmaakt of een gemeenteraad goed functioneert en het reilen en zeilen veel meer afhankelijk is van de wijze waarop de ambtenaren hun plicht doen? Het is heel verleidelijk voor degenen voor wie de kritiek in het bijzonder geldt om met name de opmerkingen van Daal der als onterecht af te doen. Daalder heeft zichzelf ook wel gerealiseerd dat hij een arrogante indruk zou maken door zo fel van leer te trekken, terwijl hijzelf niet in staat is gebleken aan een beter beleid gestalte te geven, hoe aanneme lijk en respectabel zijn verklaring voor dat laatste ook is. Toch zou het geen kwaad kunnen als alle betrokkenen zich over dat laatste niet zouden opwinden, maar zich zouden af vragen wat er waar is van de opmerkin gen van zowel Barendregt als Daalder. Het antwoord durven we alvast fe ge ven: veel. De schrijver van dit stukje die al een jaar of twintig beroepshalve vrij wel alle raadsvergaderingen heeft mee gemaakt staat in die mening allerminst alleen, leder die raads- of commissiever gaderingen bezoekt, moet de angst wel eens om het hart zijn geslagen bij de ge dachte dat het toekomstige lot van het mooie Texel mede afhankelijk is van het functioneren van dit gezelschap. Toege geven moet worden dat het vroeger niet zo héél veel beter was en dat andere klei ne gemeenten ook niet altijd briljant worden bestuurd, maar het probleem is nu juist dat een veelzijdige landbouw-, recreatie- en visserijgemeente als Texel met zijn tamelijk gecompliceerde vraagstukken een kwaliteitsraad hard nodig heeft. Ter vermijding van mis verstand: de kritiek heeft geen betrek king op de richting waarin de politieke besluiten tegenwoordig gaan, het gaat om de wi/ze waarop deze meningsvor ming tot stand komt. Het handelen van de thans aan het bewind zijnde ploeg wordt te zeer bepaald door negativisme en het bijna helemaal afwezig zijn van creativiteit. We hebben in geen jaren een raad gehad die zo trefzeker hoofdza ken tot bijzaken weet te maken en an dersom. Het is inderdaad meer regel dan uitzondering dat men zich langdurig in detailkwesties verliest, met verdachtma kingen en kritiek komt en niet of rijkelijk laat alternatieven met een opbouwende strekking geeft. Daarbij moet niet alleen worden gedacht aan het gekrakeel over de offertes, het weinig realisitische gestook richting Te- so en de manier waarop het kampeerbe- leid aan de orde wordt gesteld, maar ook op zorgwekkende ontsporingen zo als in de laatstgehouden A en O verga dering waar een volslagen onbegrijpelij ke discussie losbarstte over de wegkan- tonnier als gevolg van onwetendheid van sommigen en niet uitgesproken on tevredenheid van anderen. Een typerend voorbeeld van gebrekkige bestuurs kracht was de discussie over de hinder van dé disco dancing Metro, leder had er wat over te zeggen maar vrijwel nie mand repte over de eventuele mogelijk heden om dit soort ongewenste ver schijnselen in de toekomst onmogelijk te maken, nt. door wijziging van de thans veel te globale ,,horeca"-bestemming. Er moet minder gejammerd worden en er moeten meer bouwstenen voor beleid worden aangedragen. En de raadsleden moeten zich beter en breder informeren. Niet alleen wat de mensen op straat er van vinden moet bepalend zijn voor het beleid. Het is te hopen dat de politieke partijen zich geroepen zullen voelen de schoen aan te trekken als deze past en de gekozenen om de tafel zullen roepen om hen eens ferm toe te spreken. Het is de moeite waard, want deze raad moet nog drie jaar mee.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1