„WAT IK ZEGGEN WOU.." losterend Present begon iet feest voor eigen mensen Weinig belangstelling voor off the road-dag ,,The magnificent seven Texelse pony werd kampioen van Nederland „Oordeelt niet" Raad Praat Keuringen in Ermelo "ré Brouwer wint rnder crossloop 'ijke taferelen waren overal in Oosterend te aanschouwen BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE De bekende bijbeltekst „Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wordt" (Mat- theüs 7-1) heeft, gezien zijn uitspraken in de Texelse Courant van 29 juli j I weinig indruk gemaakt op CDA-er Ben Daalder. Ik kan mij best voorstellen dat iemand met een lange, indrukwekkende staat van dienst in het belang van de gemeen schap een terugblik geeft over zijn be vindingen in de politiek. Deze ongetwij feld wijze vrouw of man zou het echter nooit in haar of zijn hoofd halen om bij het afscheid politieke collega's een „rap portcijfer" te gaan geven. Daarom is het ondergetekende een raadsel waarom Ben Daalder zich hier wel aan heeft ge waagd. Daalder was door zijn bemoeie nissen met de landelijke visserij vaak in raad en commissie afwezig en als hij wèl aanwezig was, kon hij weinig geduld op brengen om zich in het politieke werk te verdiepen. Geen mens zal het Ben Daal der daarom kwalijk nemen dat hij voortij dig uit de raad is gestapt Wèl is het kwalijk dat iemand die nog nimmer met een concreet voorstel in de raad is geko men en die voortdurend afgaf op collega-raadsleden die zuinig met de ge meenschapsgelden om wensten te gaan en die daardoor „zeurden" om meerdere offertes, tot de in het interview gebezig de uitlatingen is gekomen. Bovendien liet Ben Daalder het afweten bij voor Texel belangrijke zaken, zoals het doorlo pend openstellen van het vliegveld. Dat Daalder, die zich altijd opstelde als een groot promotor voor off-shore activitei ten op ons eiland hier tegenstemde was iedereen een raadsel. Als conclusie zou ik willen stellen dat Ben Daalder in het opzienbarende interview méér heeft ge zegd dan in 11 maanden raad- en com missievergaderingen. Ter afsluiting zou ik, om in de trant van het interview te blijven willen zeggen: ,,Toch heb ik aan Daalder persoonlijk geen hekel. Ik vind het zelfs een aardige vent waar ik graag een borrel mee drink-., en ik wens hem en zijn gezin het allerbeste voor de toekomst. Gerbrand Poster (raadslid VVD) Na een blauwe maandag in, en afscheid van de Raad, Gaf Daalder hiervan een analyse, dat kan geen kwaad' Volgens Ben wordt Texel niet goed bestuurd Mede daarom heeft het daar voor hem maar kort geduurd Met Piet Zegers zag ik het eerste hele maal niet zitten Nu gaat het stukken beter, ik heb niets meer te vitten Met Gelein Jansen kon ik beter overweg Niet met Ate Rienstra, die heeft gebrek aan visie zeg VVD en Texels Belang klommen steeds in het behang Die waren mij te stoer, en gingen te veel op de solotoer Van Cor Dros lusten de honden geen brood, echt bloed link hoewel 'k in het dagelijks leven, toch graag een borrel met hem drink Peter Bakker maakt zijn huiswerk goed, de rest is niets zoals hij doet Voor het Pakt had ik soms wel waardering Maar toch niet helemaal mijn soort dus., geen vaste verkering De tachtig mille voor De Koog Art. 11 vond ik wel besteed (De half miljoen van de RST had je daar van geen weet?) Van Jarino kreeg ik menig nare droom, en denk aan het drama „Lindeboom" Soms kreeg ik op dat stekkie, zin in een héél zwaar sjekkie Een aantal ambtenaren moest beslist overboord (je kunt ze niet ontslaan, nooit van gehoordl) En dan tenslotte de burgervader, zeer re presentatief, erg amikaal, ouwe jongens-krentenbrood Maar gewoon gebrek aan durf; een goed soort smurf, echt geen redder in de nood Geeft iedereen gelijk, doet nooit eens rot, je voelt je dan Piet Snot Ik geef ze dan ook als cijfer, een vijf, zo'n raad heeft weinig om het lijf De nu reeds zichtbare veranderingen van deze nieuwe raad Zijn beslist geen gevolg van jou gepraat Je stem heb ik in die tijd zelden ge hoord, een ander liet je aan het woord En je verhaal in de Texelse Courant, klinkt hoewel je schreef dat het niet zo bedoeling was, héél erg arrogant Het lijkt me ook in jouw geval, beste stuurlui staan aan wal. J. K. P. Zwan Den Burg. De New Forest pony ..Narcisso- fields Noeska" van mevrouw A. Kik kert uit De Koog werd zaterdag uit geroepen tot kampioen van Neder land bij de nationale stamboekkeu ringen voor éénjarige ponys. De keuringen werden in Ermelo ge houden en het Texelse dier liet 24 con currenten achter zich De ponys waren op 9 juli geselecteerd tijdens 7 regionale keuringen. 8 km, 38 jaar en ouder: 1 Werner Lu- eck, Duitsland 32.50; 2. R. Scheringa, Beverwijk 34.21; 3. Daan Welboren, Den Hoorn 34.33. 4 km. vrouwen: 1., Ingela Weirich, Duitsland 18.41; 2. Nel Bruining, Den Hoorn 19.10; 3. Coby Bakelaar, Den Burg 20.20. 4 km. jeugd tot 14 jaar: 1. Erik Was- sens. De Cocksdorp 16.36; 2. Tonny Pe ters, Utrecht 17.03; 3. Norbert Eelman, Den Burg 17.50. Snelste meisje Annemarie Niesten, Heemskerk 19.16. De klassementen kan men bij de in schrijving voor de volgende loop inzien. De start is vrijdag om 19.30 uur precies, vanaf het ZDH-terrein aan de Witteweg in Den Hoorn. ral",,,The old man and the sea", „Bad day at Black Rock", „Last train from hen opnemen. John Sturges, bekend Gun Hill" e.v.a. regisseerde deze actie- Het verhaal van de zeven mannen van The gunfjght at the O.K. Cor- volle film, die geheel werd opgenomen zonder vrees „The magnificent seven" zouden we een epos van moed en angst kunnen noemen. Angst bij de eenvoudi ge boeren uit het kleine Mexicaanse grensdorpje Ixcatlan, die op geregelde tijden hun oogst geplunderd zien door een stel meedogenloze bandieten. Moed bij de zeven mannen die de strijd tegen in de grensstreek van Mexico. De film opent met Yul Brynner die naar zes an dere avonturiers op zoek gaat om geza menlijk een actie op touw te zetten. Hij krijgt de volgende personen in vrij korte tijd bij elkaar: Steve McQueen als Vin (die heeft nogal eens moeite met het vinden van werk in het beroep dat hij ge kozen heeft: doden), Horst Bucholz (die voortdurend wil bewijzen dat hij gelijk is aan zijn kameraden), James Coburn (die sneller met zijn mes werpt dan velen hun revolver gebruiken), Brad Dexter (die voor een luttel bedrag erg gemeen kan zijn), Charles Bronson (half Mexicaans en half Ier, die liever zou doden voor twintig dollar dan leven om hout te hak ken) en Robert Vaghn (een ruige Inisda- diger, die als overleden gerapporteerd is). Deze zeven mannen maken de film tot een boeied epos in de traditie van „High noon" en Shane". „The magni ficent seven" is te zien als woensdag- western, aanvang 20.00 uur. da9 gingen 120 lopers van start bij 'de ZDH-crossloop. Onder de deel- rc was ook Plonie Scheringa, de Nederlandse veterane op de mara- 2ij realiseerde een tijd van 37.21 op to kilometer. Bij het vergelijken van 'en van de crossloop in Den Hoorn 'ie van de andere Texelse crosslo- 'ent men er rekening mee te hou- at het parcours in Den Hoorn lan- nl. ca. 8700 meter (8 km) en ca. neter (4 km). De uitslagen van vrij- ^ren als volgt tot 35 jaar: 1. André Brouwer, ^nd 30.55; 2. Minne Goënga, Den 1 31.23; 3. Jan Zijm, Den Burg ISDAG 2 AUGUSTUS 1983 fier tijdens de maaltijd was uitstekend De burgemeester (neemt net een hapzei later dat dit programma-onderdeel altijd deel van de en zou moeten uitmaken. TEXELSE COURANT PAGINA 5 ieerste programma-onderdelen van Oosterend Present waren, afgezien de officiële opening, bestemd voor de Oosterenders. De opening was al- voor genodigden toegankelijk, een omstandigheid die bij sommigen ■bevreemding wekte. Voor het merendeel van de bevolking zal dan ook oslaten van postduiven door de meisjes van Gymnastiek Vereniging erend meer als openingshandeling hebben gegolden. De uren daarna, an het Historisch Spel, waren echter voor de Oosterenders, eerst met ogenaamde „dorpsgebeuren" daarna met de gekostumeerde maaltijd. isterend Present stond in het teken Ie muziek en dat bleek dan ook. Op tJere punten in het dorp werd ge leerd. Diverse accordeons waren te 5teren, terwijl in de Koetebuurt een lelzakspeler blijkt te wonen. In de in werd het orgel bespeeld en in de renkost bleek zelfs een compleet actief te zijn. De meeste dorpsbe- irs hadden zich verkleed in de mode ond de eeuwwisseling, diverse hui- iadden net voor het feest een schil- Burt gehad en het dorp was rijkelijk voorzien van versieringen. Een deel daarvan bestond uit poppen die leuk beroepen of kinderspelen uitbeeld den. Koffie werd op straat genuttigd, zo dat voor de vele rondwandelende toe risten veel te zien en te horen was. De maaltijd, een vast programmapunt in de Oosterend Present-feesten, was een doorslaand succes. Zowel voor de deel nemers als voor de mensen die er om heen liepen straalde de gezelligheid er vanaf. Hoeveel foto's er gemaakt wer den toeristen mag blijken uit de tekst die aan het hoofdeind van een tafel op het tafellaken werd geschreven: een vrien delijk verzoek afdrukken op te sturen naar het erbij vermelde adres. Het menu bestond zoals altijd uit gebakken vis. De maaltijd werd van houten plankjes ge nuttigd die op de achterzijde een inge brande herinnering aan het feest ver toonden, en dus voor bewaren in aan merking kwamen. Alle mensen aan de tafels droegen kleding van rond de eeuwwisseling, dat was namelijk een voorwaarde voor deelname geweest. De maaltijd en het dorpsgebeuren wer den door burgemeester J. Engelvaart in zijn afsluitingsrede in één adem ge noemd met het historisch spel als programma-onderdelen die deel van Oosterend Present moeten blijven uit maken in de toekomst. De zondag gehouden „Off the road'-middag van De Koog Promoti on heeft niet veel publiek getrokken. Blijkbaar nodigde de hitte meer tot strandbezoek. De organisatoren moesten die geringe belangstelling maar beschouwen als geluk bij een ongeluk, want het gebodene was ook geen grote belangstelling waard. Het hindernisrijden door ter reinvoertuigen, de show van oude tractoren en stationaire motoren wa ren voor liefhebbers best interessant maar voor een breder publiek was er op het terrein aan de Nikadel toch te weinig te beleven. Bij minder goed weer zou de belangstelling veel gro ter zijn geweest en daarmee het fi nanciële resultaat van deze dag, maar een groot deel van dat publiek zou zich ongetwijfeld bekocht heb ben gevoeld. Het valt overigens te prijzen dat De Koog Promotion experimenteert bij het organiseren van evenementen. Wie be wust de bekende paden verlaat door af en toe wat nieuws te brengen, loopt uit eraard het risico dat het tegenvalt. Lang niet altijd is dat tevoren te beoordelen. Wie dacht zondagmiddag een cross- achtig, sensationeel gebeuren te zullen meemaken kwam bedrogen uit. Terrein- rijden heeft namelijk niets met snelheid en risico te maken, in tegendeel. Het is rustige behendigheid die bepalend is voor succes. De Koog Promotion had het terrein door Loonbedrijf Texel van kuilen en bergen laten voorzien om deze demonstratie mogelijk te maken. De uit voering was in handen van de Algemene Nederlandse Vereniging van Terreinvoer tuigen die vooral met wagens van het concern British Leyland naar Texel wa ren gekomen, dus Landrovers. British Leyland was sponsor evenals het sigaret tenmerk Camel. Mede door reportages van de door Camel gesteunde terrein- tochten door ontoegankelijke gebieden als Zaïre en Nieuw Guinea heeft het ter reinrijden veel bekendheid gekregen. Hoewel de mogelijkheden om deze sport metterdaad te beoefenen in Nederland heel klein zijn, rijden er toch zp'n 9000 terreinauto's rond. Meer dan de helft van de betrokken eigenaars heeft zo'n wagen gekocht om de sport. De ANVT beijvert zich om in Nederland meer legale gele genheden te creeren waar terreinrijden kan worden beoefend. In weekenden kan vaak op militaire oefenterreinen wor den gereden of op zandafgravingen e.d. een overwinning voor Piet Lap met zijn uit 1948 daterende Farmall A. De tweede prijs was voor Jan Veen uit Winkel met zijn Lanz Bulldog uit 1938 en de derde prijs was weer voor een Texelaar: Piet Duinker met zijn Field Marschall (1949). Onopvallend maar heel interessant was de show van staionaire oude moto ren. Er zaten juweeltjes bij die met veel liefde door hun eigenaar waren opge knapt. Uit pure hobby waren zij naar Texel gekomen. Alleen de bootkosten werden vergoed. De vereniging geeft verder informatie in het vier keer per jaar verschijnend club blad, onderhoudt contacten met impor teurs, voert tests uit e.d. De belangstel ling voor terreinwagens is vooral toege nomen sinds op de markt enkele model len zijn verschenen die niet meer kosten dan een gewone auto, zoals de Suzuki. De ANVT is fel tegenstander van illegaal rijden in natuurgebieden,, wat inhoud dat het slecht afgelopen ritje dat enkele terreinrijders vorige week op het wad bij De Cocksdorp maakten, wordt afgekeurd. De aandacht op de Off the road- middag werd gevestigd door een colon ne van deelnemende voertuigen over Texel te laten rijden. Van de partij waren ook 28 tractoren en tien militaire voertui gen van de organisatie „Keep them rol ling", een club van mensen die antieke legervoertuigen in stand houden. „Keep them rolling" gaf op het terrein een show. De ringrijderij met oude trekkers werd

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5