FC GRONINGEN LEVERDE LEUKE PARTIJ VOETBAL Fraai historisch spel met duister einde Texel hield lang stand Mje&i, Texelse pop op camping Premies voor Texelse dwerggeiten Postdulvenvlucht SVC voetbal PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 AUGUSTUS 1 De Texelse popgroepen The Age en The Mess treden donderdaga vond op op camping Dennenoord. De aanvang van het concert is 21.30 uur. De bezetting van The Mess is als va nouds Ben Bakker (drums), Frank Stu- dulski (bas) en Hans Hopman (gi taar/zang). The Age treedt aan met Siem jan Kooy (keyboards), Hans Witte (keyboards/bas), Rob Kooiman (zang/gitaar) en Dico Wiggers (drums). Donderdag werd in Schagen de open show gehouden van de vereni ging van dwerggeitenfokkers. Uit heel Nederland werden 169 dieren aangevoerd en de Texelse fokkers brachten 16 geiten in de ring. De jury legde bij de keuring veel na druk op de conditie en voor veel Texelse inzendingen was dat fataal. Vijf dieren waren echter goed voor een eerste premie: 1A Willem 27 van Tyeslemore, eig. Voskuil. Bij de jonge bokken: IB Adelborst 61 van Adelhof, eig. Voskuil 1D Janus van 't Wiemerink, eig. De Ridder Bij de jeugdgeiten: 1F Miranda 6 van Tyeslemore, eig. Voskuil. Bij de jonge geiten: 1F Jacaranda 3 van Tyeslemore, eig Voskuil. Het was goed weer voor de Texelse duiven om dit weekend thuis te komen. uu| De fonge duiven kwamen terug vanuit Peronne (373 km). De vlucht verliep GoslddQCJ traag en de uitslag was als volgt: A. Key- zer 1, 4, 12; G. van Lingen 2, 5, 7; Sj. Feenstra 3; H. Hoogerheide 6; M. van Daalen 8; A. Daalder 9, 10; H. Kooger 11. Het eredivisieteam van FC Gronin gen leverde zondagmiddag een leu ke partij voetbal af tegen een selec tie van Texelse amateurspelers waar bij de Texelaars lange tijd tegenstand konden bieden aan de techniek maar vooral het moordende tempo van de Groningers. Net na de rust werd het zelfs 1—1 en even leek de ploeg van trainer Han Berger aan geslagen maar door wat feller (en soms wat onsportiever) spel wist men het uithoudingsvermogen van de Texelaars te breken. Het werd 1—6 voor FC Groningen. Ruim 1600 toeschouwers bezochten dit spekta kel van de jubilerende Texelse Sport raad op het Texelse Boys veld en me de door een grote verloting is men ruimschoots uit de kosten. Het was zondag prachtig weer en het feit dat honderden mensen bereid waren Met ingang van vandaag beginnen de trainingen bij sportvereniging Cocksdorp weer. De hele maand augustus op dins dag en vanaf september op donderdaga vond. De dames trainen van 19.00-20.00 uur en de heren van 20.00-21.00 uur Het is belangrijk dat de trainingen bezocht worden omdat de eerste Texelcup wedstrijden volgende week maandag al worden gespeeld. Dames uit tegen Oosterend en de heren thuis tegen Texel 3. Beide wedstrijden beginnen om 19.00 De heer P. J. Bakelaar slaagde on langs voor het staatspraktijkdiploma voor de bedrijfsadministratie, deel 2 (SPD 2). voetbal te verkiezen boven het strand of andere evenementen op het eiland geeft aan dat deze tak van sport niet alleen populair is maar ook dat men hoge ver wachtingen had van de Groningers die in de landelijke pers als de smaakmakers van de komende competitie worden be titeld. De term „smaakmakers" lijkt voorals nog wat overdreven maar zondag kon geconcludeerd worden dat FC Gronin gen enkele klassespelers in de gelederen heeft zoals Adrie van Tiggelen, Erwin Koeman, Rob Mc. Donald en Theo Keukens. Heimwee Jammer was het dat de veelbespro ken Maleisiër Fandi Ahmad niet tussen de Texelse witte lijnen verscheen. De grapjes over de „heimwee clausule" in het profcontract van deze speler waren onder het publiek niet van de lucht maar trainer Berger hield het op een blessure. Tegen de verwachting in hield de Texelse selectie lang stand. Dat was vooral te danken aan keeper Charles lepenburg die keer op keer keiharde ballen uit een onverwachte hoek voor het doel weg haalde en met zijn acties zelfs een schouderklopje en vette glimlach van Er- win Koeman kreeg nadat deze een po tentieel doelpunt feilloos gestopt zag. De eerste helft was razend spannend en voor de Texelaars, mede door de hitte, conditioneel erg zwaar. De selectie wist net na de aftrap van Jannie Koning- Kisteman al voor het Groningen doel te komen maar reëele kansen waren er niet. Alleen Louis Uriot passeerde de verdedi ging vlak voor rust maar kon alleen voor doel niet scoren. Groningen bestookte het net van lepenburg met verve en pas na een half uur wist Walter Waalderbos op aangeven van Theo Keukens met een Krelis hierover zou hebben bijgehoi Dan gebeurt dus het ongeluk me „echte" ruimteschip, iets waa: speciale-effectenafdeling zich flin heeft kunnen uitleven. Een zilverH figuurtje kruipt uit en wrak en wenl hulp. De acteurs overwinning hun en snellen te hulp. De personen tot dat moment uitbeeldden hadd blijk van gegeven niet zulke held zijn. Toen het dorp bezocht werd zoiets nieuwerwets als fietsen w de wielrijders weggejaagd Hun fietsen verdienen trouwen aparte vermelding. Ook deze attril werden in eigen beheer vervaardii ze zagen er zeer levensecht uit. Posil In het spel wordt ook een verk gegeven voor het ontstaan, 75 jaar 3 den, van Excelsior. Tijdens de kern men een paar karren (met paardi Y voor) het terrein oprijden en op dl ren zitten een paar muzikanten ui Burg. Krelis, die niet alleen leug maar ook groot opschepper is, be tj dat de Oosterenders veel beter ki spelen en onder leiding van de al T genwoordige meester Daalder wor wedstrijd uitgeschreven, die de ders met glans winnen. Tijdens he al valse spel van de Burgers wille paar positief ingestelden wel een V. peltje maken maar als hun rivalen I blazen gaan de voeten pas goed vloer. Dergelijke scenes, die voi verhaal maar van zijdelings belan ren, verleenden het spel een krac volledig tegen het wat duistere opwoog. In zijn afsluitingstoespraak m burgemeester J. Engelvaart het risch Spel als één van de bestan die zeker weer van een volgens I rend Present deel uit moeten r nl Het lijkt, gezien de reacties van li bliek op het spel, waarschijnlijk meeste Oosterenders het met hei z' zijn. ic h Krelis (uiterst linksneemt doodsbenauwd de benen ne een ontmoeting met buiteneerdse wezens. Cherles lepenburg was tegen FC Groningen in een uitstekende vorm en wist keer op keer de ballen uit het net te houden. gerichte kopbal 1—0 aan te tekenen. Dat was de ruststand en enkele minu ten na rust maakte invaller Piet Monster (Koos Tjepkema kon wegens ziekte niet meedoen) het doelpunt van zijn leven door de Groningen defensie op het ver keerde been te zetten en keeper Hiddink te passeren Dit gelijkspel hield met lang stand want even later maakte Erwin Koeman met gemak 1—2 De tweede helft werd gekeept door Jan Plaatsman die ook goed in vorm was maar minder steun kreeg van de vermoeide teamge noten. Mc.Donald speelde steeds een belangrijke rol in de aanvallen en was door zijn tactiek praktisch niet te stop pen. Het werd 1 6 en dat is geen slech te score gezien de resultaten van andere oefenwedstrijden in den lande. In Urk werd het zaterdag bijvoorbeeld 9—0 voor FC Groningen en het spelpeil was daar volgens de profs beduidend lager dan op Texel. Tijdens de wedstrijd werd een grote verloting gehouden met ruim honderd prijzen waarvan een groot deel nog niet is afgehaald. Hieronder volgen de nummers. De prijzen zijn af te halen op camping De Bremakker aan de Tempeliersweg. 3, 34, 43, 66, 68, 69, 70, 79, 92, 93, 131, 133, 160, 193, 194, 195, 198, 226, 235, 253, 264, 272, 273, 320, 330, 339, 353, 354, 355, 396, 398, 401, 429, 443, 444, 460, 461, 464, 469, 470, 506, 561, 586, 592, 595, 598, 613,1 653, 655, 658 662, 665, 666, 685, 690, 696, 699, 703, 710, 723, 766, 767 770, 776, 781, 789, 796, 798, 799, 800, 825, 873, 875, 899, 900, 906, 962, 8 1030, 1038, 1039, 1046, 1049,1G 1084, 1086, 1099, 1132, 1134, 1153, 1159, 1178, 1179, 1198, 1241, 1279, 1286. Meester Daalder II. I bezegelt met een handdruk de wedstrijd tussen de Burger en de Oosterender muzikanten. beschrijving van Oosterend omstreeks 1900. De lantaarnopsteker gaat rond en een paar „rotjongens" blazen de lampen achter zijn rug weer uit. Een stem vertelt dat het dorp verdeeld is in een fijn en een grof deel, een scheiding der geesten die ook in de indeling van de huizen te rugkomt. Beide kampen hebben hun ei gen straat. Als er kermis komt is het dan ook niet verwonderlijk dat die aan het grove eind wordt opgesteld. De vissers komen thuis voor het weekend. Onder hen is Krelis, die altijd iedereen zonder onderscheid in de maling neemt. Veel problemen krijgt hij daar niet mee, hij is immers de sterkste van het dorp. En dus voor niets of niemand bang, tot het mo ment dat hij zelf gefopt wordt. Als hij zijn fuiken controleert daalt achter hem een ruimteschip van een andere planeet neer. De bemanning probeert hem mee te nemen maar hij weet zich los te ruk ken en neemt doodsbang de benen. Dat alles wordt door de vertelstem toe gelicht aan de hand van het dagboek dat Deze slimme manier om de eerste absurditeit. Marsmannetjes in het Oosterend van rond de eeuwwisse ling, kracht te verlenen, bleek te fijn zinnig voor het wel zeer grote thea ter. Het ontging de toeschouwers niet dat er grote verwarring heerste, maar niet veel hadden in de gaten wat precies bedoeld werd. In het verdere spel zat echter voldoende herkenbaars om het publiek toch enorm te boeien. Niet in de laatste plaats werkten daar het fantastische decor en de tot in de verbeelding sprekende aankleding van de spelers en speelsters aan mee. De decorbouwcommissie is er in geslaagd een gedeelte van het gezicht van Oosterend op het feestterrein te la ten herleven door van diverse straten de gevels na te maken. Ook een tien meter hoge nagemaakte kerktoren ontbrak niet. De bijbehorende kermis toonde naast de kop van jut en de met groene zeep ingesmeerde klimpaal een werkelijk functionerende draaimolen, één van de fraaiste werkstukken in het decor. De ongetwijfeld enorme hoeveelheid werk die de coulissenbouwers hebben verzet heeft beslist zin gehad, het was voor het publiek niet moeilijk zich voor te stellen dat de handelingen zich werkelijk in Oosterend afspeelden. Daar werkten ook de spelprestaties aan mee. Het was niet ongewoon dat achter de coulissen de rol werd voortge zet en dat niet alleen door de deelne mende kinderen. Eén van de deel neemsters vertelde voor zij opging zeer serieus dat zij boodschappen ging doen, pakte haar rieten mand en haar kinderen en liep naar de acteur die volop doende was in het spel een bakker uit te beelden. Hoewel het historisch spel dat donderdagmiddag Oosterend Pre sent opluisterde een succes genoemd kan worden zal de betekenis van het einde de meeste mensen zijn ontgaan. De hoofdpersoon Krelis de Leugenaar heeft net in een fictieve ontmoeting met een ruimtevaartuig geleerd wat angst betekent als de 250 acteurs en actrices worden op geschrikt door een gebeurtenis buiten de werkelijkheid. Er valt een ruimtecapsule in het decor, waaruit in paniek zilverkleurige figuurtjes komen rennen. Pieter Aris van der Vis, die net als de „grove Krelis wegrende voor het verzonnen ruimteschip, rent nu, samen met één van zijn „fijne" tegenspelers naar het verongelukte „echte" ruimte voertuig om hulp te bieden. Waarmee gelijk de moraal is gegeven: als de nood aan de man komt moeten dorpsgenoten van alle gezindten in alle tijden de helpende hand bieden. en grof" van „meester" Daalder; uitge zonderd de ontmoetingen met ruimtewezens. Het stuk begint met een soort sfeer- Schelmenstuk Het spel „Krelis de Leugenaar" is het best te typeren als een schelmenstuk met science fiction-trekjes. Veel komt uit de wereld die beschreven wordt in „Fijn Het decor bevatte zelfs een functionerende mobiele smederij

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 6