*akt komt met idee voor seizoen ver bred in g ipeurtocht met voorstellingen HONDERDSTE DUIK VAN DIT SEIZOEN Aantal boortorens in Marsdiep blijft beperkt tot drie Geruchten niet juist etaalbare vakanties voor sociaal zwakkeren Iien vrijstelling imerenmarktgeld Wielrenners door verkeer gehinderd Hout af te halen op bouwdorp Openstelling postkantoor Den Burg Zon, maan en hoog water Reisvergoeding BUO-leerlingen Daalder mag bouwen met plat dak Tjepkema mag geen 2e dienstwoning realiseren Vernielingen Opgevoerd LjDAG 12 AUGUSTUS 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Texel zou het toeristenseizoen !k kunnen verbreden en daarmee werkgelegenheid vergroten door aanbieden van betaalbare bui- iseizoen vakanties aan mensen iniet zijn gebonden aan de gang- re vakantiepiek. Daarbij valt in het zonder te denken aan sociaal akkers doelgroepen zoals bejaar- en werklozen zonder schooi ende kinderen. tldus een idee dat is ontwikkeld door werkgroep Recreatie en Werkgele- ïheid van het Pakt en dat dinsdag- ind in de raadsvergadering bekend rd gemaakt door Daan Welboren. )e aan te bieden vakanties zouden jr all-in tarieven en seizoenkortingen voordelig moeten zijn. Het Pakt wil idee nader uitwerken tot een welo- wogen en uitvoerbaar plan dat direct itbare resultaten afwerpt, geringe in teringen vraagt, duidelijk voor- en eizoen (winter) gebonden is en ge it is op zwakkere groepen in de tenleving. lit de door Welboren uitgedeelde dis- sienota over dit onderwerp blijkt dat Pakt kritisch staat tegenover de hui- e activiteiten die zijn gericht op ver ding van het seizoen. Nadelen vindt n dat het effect niet goed meetbaar dat de uitkomsten van de werving- tiviteiten niet of slecht gestuurd kun- worden, dat hoge investeringen rden gevraagd terwijl de resultaten duidelijk zijn. Bovendien kan de al- nene werving die op voor- en nasei- in is gericht een averechts resultaat iben. Door de grote naambekendheid Texel krijgt kunnen wellicht in het jgseizoen meer banen ontstaan met gevolg nog meer loenwerkloosheid. Bejaarden )m duidelijk te maken hoe zo'n soci- zwakkere doelgroep kan worden be- lerd wordt een voorbeeld gegeven, i wervingsactie zou gericht kunnen op de bejaardenhuizen in Nederland e Winkeliersvereniging Den Burg igt geen vrijstelling van markt- d ten bete van de lammeren- rkt op maandag. Het college udt daarmee vast aan een raads- iluit van enkele jaren geleden om lammerenmarkt niet te subsidië- vanwege het onnodige dieren- d dat er mee gepaard zou gaan. Dat was destijds overigens niet het je motief, ook financiële overwegin- speelden een rol, maar de gedachte de hitte die de aangevoerde dieren het marktplein moeten doorstaan de tot voornoemde uitspraak. Subsi- werd dus uitgesloten en vrijstelling is neel niet mogelijk, dat zou een be- ingvoorrecht zijn en dat mag wette- met. De winkeliers zuyllen de f595,— lr het om gaat dus zelf moeten blij- betalen. en Duitsland waarbij een groepsvakantie van vijf dagen wordt aangeboden, ge heel verzorgd tegen all-in tarief, inclusief programma. In dat programma zou kun nen worden opgenomen: een rondrit over Texel, bezoek aan musea, winkelen, marktbezoek, e.d. Voor de avondpro gramma's valt te denken aan toneel, mu ziek (plaatselijk) cabaret, volksdansen, bingo, etc. De organisatie zou in handen moeten komen van een coördinatieteam waarin gemeente, VVV, horeca, Texels Mu seum, welzijnsstichting, e.d. zitting heb ben en er zouden drie werkgroepen moeten komen voor resp. de organisatie, verblijf en het programma. Met de alge hele leiding zou een part time coördina tor moeten worden belast. De gemeente zou een startsubsidie van f50.000,— moeten geven waarvan 30 mille nodig is voor de coördinator en de rest voor reclame en begeleiding. Als het project eenmaal van de grond is, moet het self supporting worden. Om een indruk te geven welke resulta ten een dergelijke actie zou kunnen ople veren, wordt voorgerekend dat bij een gunstige reactie van 10% van de Neder landse bejaardenhuizen al sprake is van 14.000 deelnemers, oftewel 56000 over nachtingen. Dat zou 30 tot 50 ar beidsplaatsen opleveren. Tijdesn de woensdag gehouden wedstrijden van de wielervereniging Texel ondervonden de renners veel hinder van groepen fietsers die wei nig ruimte op de weg vrij lietenen op het parcours in Zuid Haffel. Dat le verde overigens geen ongelukken op. Een groot aantal gastrenners meldde zich ook deze keer weer voor deelname zodat een interessan te strijd kon worden gestreden. De eerste plaatsen liet echter geen ver rassingen zien, afgezien van de over winning van Bas Vaars. Bij de jeugd was de Hoogeveense ren ner Haike Witsen ditmaal aan het par cours gewend en wist zich naar de derde plaats te fietsen. Stephan Kikkert won ook nu weer, maar de tegenstand wordt sterker want Elmar Keijzer eindigde op korte afstand als tweede. De A-jeugd gaf deze avond een heel afwijkend wedstrijdbeeld. Bas Vaars die binnenkort ook met KNWU-licentie mee gaat rijden op de jeugdtoernooien slaag de erin te ontsnappen en wist een voor sprong op te bouwen die aan de finish ruim één minuut bedroeg. Achter hem leverde Jacco Vinke en Tiemen Wit een verbeten strijd om het gat niet groter te laten worden door goed samen te werken. Jacco klopte Tiemen in de eindsprint. De overige renners konden dit hoge tem po niet bijhouden, zodat ook de anderen op achterstand finishten. Om 19.00 uur startten de senioren met Theo Boom als nieuwkomer in de A- poule, waar hij het tempo goed kon vol gen, en een vierde plaats leverde dat op. De sprint werd gewonnen door Edo Kooiman, terwijl Kees Boks met een banddikte voor Leen van Elk de tweede plaats pakte. In de B-poule was een aantal gastren ners erg actief. Jan Duif zag zijn werken beloond met een eerste plaats. Peter Tromp werd tweede terwijl Niels Collou deze keer niet verder reikte dan de derde plaats. De veteranenstrijd gaf het gebruikelij ke beeld te zien, ook hier een aantal gasten aan de streep. Voor vele van de gastrenners is het parcours en de harde wind toch wel een flinke opgaaf, maar de aanmoedigingen en het applaus bij de finish stimuleren toch tot doorzetten. Gerrit Terwindt voegde weer de volle tien punten toe aan zijn klassement. Piet Roeper werd tweede en Piet Kikkert der de. Nico Boon had zich verteld en sprint te in de achtste ronde met veel geweld in de veronderstelling dat het de laatste ronde was. Volgende week wordt weer op Zuid haf fel gereden, over resp. 20, 16 en 14 ron den. Aanvang jeugd 18.30 uur, ouderen 19.00 uur. Wie vrijdag (heden) vanaf 10.00 uur meehelpt met met opruimen van het hout van het bouwdorp aan de Beatrix- laan, mag dit hout voor eigen gebruik meenemen. Het hout is enige jarén ach ter elkaar steeds opnieuw gebruikt als bouwmateriaal voor de hutten en andere bouwsels van het dorp. Het zit vol spij kers en is mede daardoor zodanig onge schikt geworden dat het niet opnieuw voor het bouwdorp kan worden ge bruikt. Het is echter prima brandhout. Door de directie Loketdiensten van de PTT is er op aangedrongen de openstel lingstijden van de op zaterdag open gestelde postkantoren landelijk gelijk te trekken. Het postkantoor Den Burg heeft nog een afwijkende opensteling nl. van 8.30 tot 11.30 uur. Met ingang van zaterdag 3 september 1983 zal de openstellingstijd aangepast worden aan de landelijk geldende tijd van 9.00-12.00 uur. De zon komt 21 augustus op om 6.32 uur en gaat onder om 20.53 uur Maan: 15 aug. E.K., 23 aug. V.M. Doodtij: 17 aug springtij: 25 aug. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 12 augustus 0.13 en 12.31 Zaterdag 13 augustus 0.47 en 13.09 Zondag 14 augustus 1.09 en 13.40 Maandag 15 augustus 1.26 en 14.00 Dinsdag 16 augustus 1.56 en 14.24 Woensdag 17 augustus 2.44 en 15.06 Donderdag 18 augustus 3.58 en 16.17 Vrijdag 19 augustus 5.21 en 17.43 Zaterdag 20 augustus 6 45 en 19.11 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. In 1984 zullen alle leerlingen die aan de overkant buitengewoon on derwijs volgen met een taxibus en een taxi naar school gebracht wor den. In de regeringsplannen is die ruimte voor wel de MLK-leerlingen niet opgenomen maar omdat voor de ZMLK—leerlingen in ieder geval een busje moet rijden kunnen de an deren daar van mee profiteren. Voor de leerlingen van de Mytylschool in Bergen blijft een taxi rijden. Leerlin gen van de Kompasschool in Den Burg krijgen alleen kosten van openbaar ver voer vergoed. De begeleidster die tot nog toe in het taxibusje meereed komt te vervallen, zo dat de gemeente op die manier onge veer f35.000,— per jaar uitspaart. Met de betreffende ouders wordt overleg ge pleegd over hoe de begeleiding nu dient plaats te vinden. Het vervoer van de BUO-leerlingen zal de gemeente in het komende schooljaar ruim f30.000,— kosten en het rijk legt bijna f90.000— bij. De 81-jarige heer C. Merckx uit Den Burg is verreweg de trouwste klant van het zwembad Molenkoog. Zolang het in 1970 gestichte bad bestaat komt hij haast elke dag van de openstellingsperiode een half uurtje zwemmen. Dit jaar is hij wel bijzonder trouw want dinsdag kwam Merckx voor de honderdste keer. Dat viel samen met de 101e dag van het seizoen. Die ene dag waarop Merckx niet is geweest was de openingsdag. Toen was het me te druk". Evenals andere leden van een groep ouderen die regelmatig in het bad Molen koog komen zwem men, is Merckx ervan overtuigd dat hij zijn goede gezondheid mede aan het dagelijkse zwemha/fuurtje heeft te danken. Bovendien vindt hij het telkens weer heerlijk. Vorig jaar zag het er even naar uit dat een punt zou worden gezet ach ter de lange reeks zwembadbezoe- ken want Merckx werd toen in ver band met hartklachten in het zie kenhuis opgenomen. Binnen tien dagen meldde hij zich (voorzien van pacemaker) echter weer aan de kas sa van Molenkoog. De cardioloog had laten weten het prima te vinden dat hij zijn baantjes bleef trekken. De veronderstelling dat de krasse zwemmer een belangrijke bron van inkomsten betekent vor het noodlij dende zwembad, berust echter op een misverstand. Merckx heeft een 65-p/us abonnement waardoor elk zwembadbezoek hem niet meer dan een kwartje kost. Op de foto de krasse zwemmer nadat hij dinsdag voor de honderdste keer in dit sei zoen het water was ingegaan. ^straatbeeld in het centrum ven Den Burg werd dlnsdegmldeg opgevrolijkt door een eentel verklede figuren die op de Groenepleets zelfs 'thulp ven een geïmproviseerd hemelbed, ellerlei reed seis uitbeelden. Het betrof hier leiders ven een jeugdkamp van de Christelijke Vereni- nor Jonge Mensen uit de Westduitse plaats Sieburg Zij kamperen met 80 jongeren in de leeftijd van 12 tot 14 Jaar bil Hoeve Bloemwijk romer organiseert de vereniging drie van dergelijke tweewekelijkse kampen, een activiteit die al sinds 15 jaar bij Bloemwijk onder dek is ooistelllngen maakten deel uit van een speurtocht door Den Burg. De geruchten dat het Marsdiep binnenkort parkeerplaats zal zijn voor tenminste tien boortorens die wachten op werk is volgens de be heerder van het gebied. Rijkswa terstaat dienstkring Den Helder, niet juist. Al maanden staan er drie to rens voor Texels zuidkust en nieuwe aanvragen zijn niet ingediend. In de raadsvergadering van dinsdag ver woordde Gelein Jansen de eilande- lijke geruchten over de toename van het aantal olieplatforms door te vra gen of het college wist dat er bin nenkort 13 torens bij Texel worden gestationeerd. De burgemeester wist van niets en be loofde de zaak te onderzoeken. Desge vraagd werd ons door de heer Brozius van Rijkswaterstaat Den Helder meege deeld dat er voorlopig geen nieuwe to rens bijkomen. Er is een aanvraag voor een klein platform dat tien dagen een staanplaats nodig heeft maar deze wordt geplaatst in de haven van Den Helder. Aanvragen voor een plaats moeten zeer vroegtijdig worden ingediend en Rijks waterstaat stelt dan een pakket eisen op. Eén eis is dat een garantiesom van twee miljoen gulden wordt betaald zodat de eigenaar het platform niet laat staan tot dat het een bonk roest is. Er staan momenteel drie torens in het Marsdiep en twee daarvan mogen maxi maal een jaar blijven Voor de derde, de Penrod 80, is onlangs toegezegd dat dit platform nog drie maanden mag blijven staan. Para-schade Jansen vroeg ook of de gemeente wel eens klachten kreeg over schade in land bouwgewassen aangericht door para chutisten. ,,lk heb gehoord dat de af handeling niet naar behoren is," aldus Jansen. Burgemeester Engelvaart wist niets van klachten maar beloofde con tact te zullen opnemen met het vliegveld en het Paracentrum. De gemeente is bij eventuele schade geen partij omdat voor het parachutespringen boven het vlieg veld geen vergunning nodig is. „Het is een zaak tussen gedupeerde en het Pa racentrum", aldus Engelvaart die daar wel aan toevoegde dat de huurbaas. vliegveld Texel, wel eisen kan stellen aan de huurder van het terrein, het Paracentrum. In de Julianastraat is een nieuw type verkeersdrempel aangelegd van trottoir tegels en Jansen vond dat een goede oplossing om de snelheid in die straat af te remmen. In het verleden had hij ech ter ook voor andere straten om dergelijke drempels gevraagd en toen was hem steeds meegedeeld dat het om „door gaand verkeer" straten ging waar geen verkeersremmende maatregelen geno men mochten worden. Wethouder Schilling zei dat de Julia nastraat nog steeds voor „doorgaand verkeer" bestemd is maar dat de drem pel is aangebracht vooruitlopend op de uitvoering van het verkeerscirculatieplan en overeenkosmtig de wensen van het bestemmingsplan Den Burg-centrum. „Die hele verkeerssituatie komt nog op tafel en dan komen er mogelijk ook drempels in andere straten. Kort tijd Gerbrand Poster van de VVD vond dat er op het kruispunt Pontweg-Rozendijk eenzelfde verkeersvoorziening voor fiet sers moet komen als op de kruising Pontweg-Akenbuurt Laatstgenoemde kruising is overzichtelijker gemaakt waarbij het fietspad een stuk is verlegd. Wethouder Schilling was niet tegen meer van dergelijke overzichtelijke krui singen en gaf Poster het advies zijn wens maar bij de begrotingsbehandeling in september aan de orde te stellen. Dirk Terpstra verwoordde de gemengde ge voelens van de Pakt-fractie over de be grotingsbehandeling volgende maand omdat men vreest niet genoeg tijd te hebben alles „door te spitten". Het Pakt had voor de zomer gevraagd de begro ting 1984 een maand voor behandeling in huis te hebben en nu komt men toch in tijdnood. Wethouder Barendregt zei dat dit niet anders kon omdat het rijk eist dat de begroting voor 1 oktober door de raad is behandeld. „We hebben met man en macht gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen en ik vind dat we redelijk aan de Pakt-wens tegemoet komen," al dus de wethouder. Paul Kikkert van Texels Belang wilde graag weten of er een lijst bestond met daarop de namen van agrariërs die aan vragen hebben ingediend voor de bijdra geregeling 't oude land van Texel en nog niet zijn behandeld. „Is er een overzicht van deze achterstand?" Enigszins korze- ling antwoordde wethouder Daan Schil ling dat Kikkert woensdagmorgen maar een overzicht moest ophalen bij de afde ling ruimtelijke ordening. Tegen de adviezen van de afdelingen ruimtelijke ordening en bouw en wo ningtoezicht hebben burgemeester en wethouders besloten dat B Daalder zijn woning aan de Vliestraat in Oosterend van een uitbreiding met een plat dak mag voorzien. Hoewel de welstandcommissie een plat dak toestaat, evenals het bestem mingsplan ter plaatse mogelijkheden daartoe biedt, vonden de ambtelijke in stanties dat hier hoge welstandseisen gehanteerd dienen te worden. Met het realiseren van het onlangs op stapel ge zette bestemmingsplan voor deze wijk komt achter de woning een parkeerter rein van waaruit het huis volledig in beeld zou komen, terwijl het nu nog door bosschages aan het oog wordt onttrokken. De heer H. Tjepkema krijgt van de ge meente geen toestemming om bij zijn bedrijf aan de Oosterenderweg een tweede dienstwoning te realiseren. Hij voldoet niet aan de normen met betrek king tot bedrijfsomvang en samenstel ling. Het bedrijf van Tjepkema biedt an derhalve arbeidsplaats. Dinsdagavond werden op het dagre creatieterrein 't Kerckeland vernielingen aangericht door een groep jongelui, het gevolg van een feestje waarbij de drank te rijkelijk had gevloeid. Flessen werden kapotgegooid en wc-potten werden stukgeslagen. De politie heeft enkele da ders aangehouden en meegenomen voor verhoor. De politie hield een verdacht snel rij dende bromfietser aan en nam de brom mer (die niet aan de eisen voldeed) uit het verkeer.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 11