(jrocn kwarts Jexels in het hart Stemmen staakten jver kampeermotie 1 mMmmm Joop Maas koopt 600 m2 winkel van Jarino Vliegfeest met Airbus A-310 Bodyshop les/uit valt in volgende vergadering nmoedigingsprijs Henk Arendsen Gemeentelijk bezwaar tegen storten baggerspecie Gewonde bij aanrijding Engelse ladies discoshow Nostalgie Vrijdag 12 augustus JAARGANG Nr. 9805 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 die: Parkstraat 10 en Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (022201 2741 n werktijd: Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en ven der Heiden, De Kaai 17, Oosterend, tel (02220) 964. i de Graaf is met vakantie advertenties, abonnementen, etc." aveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion 1022201 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 17,— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. In de raadsvergadering van dinsdagavond staakten de stem- sn over een door Jan van Asselt van Texels Belang en Ger and Poster van de VVD ingediende motie, bedoeld om de id te laten uitspreken dat Texel de regels van de binnenkort n kracht wordende kampeerwet onverkort zal overnemen, ndat er evenveel voor- als tegenstanders (6—6) waren, zal de lestie in de volgende raadsvergadering opnieuw aan de orde irden gesteld. >als bekend had het college de raad Iviseerd over het kamperen op erven geen onherroepelijke uitspraken te i, omdat de minister nog geen uit- ak heeft gedaan over wijziging van el 27 van de kampeerwet waarin nu dat een ieder in het hele land het heeft op zijn erf drie tenten of an- kampeermiddelen toe te laten. Ook het college laten weten te zijner tijd uilen komen met voorstellen voor vrijer kampeerbeleid in het buitenge- omdat inmiddels duidelijk gewor- dat de meerderheid van de huidige aenteraad daar voorstander van is. in Asselt en Poster wilden echter di- sen uitspraak. Volgens de motie zou ampeerwet, zoals door de kampeer- opgesteld op 10 maart 1983 onver bij inwerkingtreding op Texel van it moeten worden. Deze uitspraak de raad zou binnen een week ter is moeten worden gebracht van de ster van landbouw en visserij. Ongewenst it college liet duidelijk merken de zeer ongewenst te vinden. Die e betekent namelijk dat op alle er- dus ook in de dorpen, drie tenten of re kampeermiddelen zouden moe- vorden toegelaten, afgezien van het s kamperen bij de boer waarbij vol de kampeerwet vijf eenheden per nerf toelaatbaar zijn. Dat gaat veel ir en is door de gemeenteraad ook als wenselijkheid naar voren ge it. Wat men wèl wil, is meer kam- 'rijheid op erven in het buitenge en in die zin wil het college de raad noet komen zodra de kampeerwet litief vast staat. k Terpstra onderschreef dit stand maar Gelein Jansen van het CDA geen bezwaar tegen de motie, itgenoemde wees erop dat de di- ieover het kampeerbeleid evengoed omdat het wetsartikel waarin de lenheden voor het kamperen bij lerijen worden genoemd, als voor de stelt dat dit in het bestem- splan en in de kampeerverordening worden geregeld. ïnvond ook dat burgemeester En- art de actie van de andere wadde- inden om een eigen kampeerbeleid igen voeren, niet had moeten steu- Hij vond ook dat het huidige terug- ende kampeerbeleid op Texel on teer zware druk" tot stand is sen. Onmogelijk ithouder Daan Schilling zei dat het ngelijk was de motie van Van Asselt Bter te steunen. Want daarin wordt sproken dat Texel de regels moet lemen van een wet, terwijl die re gels nog niet vast staan. Dat zal dus moeten worden afgewacht. Bovendien is de kampeerwet geen verantwoorde lijkheid van de kampeerraad maar van de tweede kamer. De kampeerraad heeft slechts advies uitgebracht. Belangrijker vond Schilling het dat het collegestand punt de door de raad gewenste extra vrijheid zal bieden. Overal op Texel, dus alle huizen, drie eenheden toelaten is niet aanvaardbaar. Texel zou dan over spoeld kunnen worden met tenten waar bij een behoorlijke controle onmogelijk is. Schilling maakte verder duidelijk dat nit alleen de burgemeester maar het hele college het huidige kampeerbeleid on dersteunt en dat de burgemeester het volste recht had dat standpunt naar bui ten te brengen. Engelvaart voegde daar later aan toe dat hij helemaal niet (zoals Van Asselt in een dagblad had gelezen I naar Den Haag is geweest maar dat sprake was van een gezamenlijke brief van de eilanden. ,,Vraaghet voortaan even na voordat u in actie komt." Geen uitzondering Gerbrand Poster zei niet in te zien waarom voor Texel een andere regeling moet gelden dan voor overig Nederland. Het overal toelaten van tenten mag dan tot een minder controleerbare situatie leiden, maar dat geldt ook voor het ver huren van kamers door particulieren. In de praktijk valt dat best mee. Peter Bakker van de PSP maande tot uiterste voorzichtigheid en vond dat het vraagstuk van de toeristische capaciteit van Texel eerst behoorlijk in commissie- verband*moest worden besproken. Een bezwaar dat hij direct al had tegen het op alle erven toelaten van tenten was de onmogelijkheid om de betaling van toe ristenbelasting te controleren. Wethouder Schilling bleef als belang rijkste argument tegen de motie naar vo ren brengen dat het nooit de bedoeling van de raad is geweest zoveel vrijheid toe te staan. Wat de huidige raad wel wil, is meer tenten per erf in het buiten gebied. Aan die wens wil het college te gemoetkomen maar een regeling moet fatsoenlijk in het vat worden gegoten. De voorstanders van de motie lieten zich echter niet overtuigen. Tegenstemmers (Lees verder pagina 2) Te verwachten is dat de activiteit op het bouwterrein nu sterk zal toenemen Over 150 werkbare dagen moet het complex zijn opgeleverd. snk Arendsen krijgt een aan- digingsprijs van 7250,— voor het Is door hem ingezonden werk bij tentoonstelling Natuurlijk", tover reeds eerder bericht werd. ur7' onder voorzitterschap van L 'ouder P. A. Zegers, kende nog prijs toe. Toon de Haas kreeg voor het kwalitatief beste been aquarel met de titel „Tien- in vanaf De Waal". De heer Joop Maas uit Den Burg is met Jarino tot overeenstemming gekomen inzake aankoop van een gedeelte van het winkel/woningen complex dat momenteel in aanbouw is aan de Gasthuisstraat en Vogelen zang in Den Burg. Maas koopt 600 m1 winkelruimte, wat ongeveer de helft is. Tegen het eind van dit jaar zal hij hier een nieuwe supermarkt openen. Het wordt een „Maas" su permarkt, in opzet ongeveer gelijk aan het bedrijf dat Maas onlangs opende aan de Dorpsstraat in De Koog. De rest van de te bouwen winkelop pervlakte is via Texel Vastgoed nog te koop of te huur. Wie interesse heeft kan de beschikking krijgen over het hele restant, maar dit gedeelte kan ook in vier of vijf eenheden worden onderverdeeld en apart aan de man worden gebracht. Voor de 14 premie A woningen op de bo venverdieping hebben zich reeds meer dere gegadigden gemeld. Spannend Het was altijd al de bedoeling dat Maas aan de Gasthuisstraat/Vogelen zang een supermarkt zou stichten ter vervanging van de 4=6 supermarkt aan de Gravenstraat die door brand werd verwoest, maar nadien hebben zich pro blemen voorgedaan waardoor het er ge ruime tijd naar heeft uitgezien dat van deze plannen niets terecht zou komen Het geschil inzake prijs en uitvoering dat Maas met Jarino had, is nu echter uit de wereld. Zolang de onzekerheid bestond maakte Jarino weinig haast met de bouw; mogelijk zou de bouwactiviteit zelfs helemaal tot stilstand zijn gekomen als overeenstemming nog langer was uitgebleven. Zonder de zekerheid van de grote afnemer van het te bouwen com plex was voltooiing ervan nl. weinig aan trekkelijk. Nu die zekerheid er wel is, zal versneld en met meer mensen worden doorgebouwd want contractueel is vast gelegd dat het gebouw binnen 150 werk bare dagen moet zijn opgeleverd. v*"''yf - De Havilland Dash 7 van de Canadian Forces Europe. Het vliegfeest dat zaterdag op vliegveld Texel zal worden gehouden, wordt opgeluisterd met een Airbus A-310 van de KLM. Dit „omstreden" toestel van Nederlands oudste luchtvaartmaatschappij heeft een capaciteit van 250 pas sagiers en zal om 16.00 uur laag overvliegen. De Airbus was bij de aanschaf vorig jaar omstreden omdat de KLM in dit ultramoderne toestel kan volstaan met twee verkeersvliegers in plaats van drie en de vakbonden vreesden on veilig vliegen en (meer) werkloosheid in de vliegerij. Het conflict is echter opgelost en de KLM zal de Airbus zaterdag ongetwijfeld met trots presente ren. Niet alleen omdat het een compact toestel met een hoge vliegsnelheid is, maar de Airbus is ook zeer geluidsarm. „De grootste moderne toestellen maken relatief het minste lawaai", aldus een verontschuldigende haven meester Ed de Bruijn die bij de voorbereidingen van „zijn" vliegshow te ma ken kreeg met bezwaarmakers. Ondanks deze, voor de organisatie, span nende tijden is de aankondiging van de show in maart, nu op papier volledig waargemaakt. De Bruijn spreekt over een voor Europa unieke show en de luchtvaartliefhebbers zullen zaterdag moeten kijken of deze kreet waarheid wordt. „Deze cloudbase maakt een approach in de display boven de runways moge lijk. Clear for take off and taxiways free". Deze terminologie zullen de vliegeniers zaterdag uit de mond van verkeersleider Kas Beumkes moeten horen voordat de talloze „low passes, spins en rolls" kun nen worden gemaakt maar dit geheim taaltje van de luchtvaart wordt niet los gelaten op het publiek dat een „verta ling" krijgt van speaker/sportvlieger Olof Bakker. Het vliegprogramma begint 's mid dags om 14.00 uur maar 's morgens wordt vanaf 10.00 uur een static show gehouden waar 50 vliegtuigen (een deel oldtimers) van dichtbij kunnen worden Het college van burgemeester en wethouders zal bezwaar aantekenen tegen een ontwerpbeschikking van de provincie waarin toestemming wordt gegeven om de baggerspecie uit de Koopvaardersschutsluis in het Marsdiep te storten. Het college deelt de ambtelijke ongerustheid dat er slib zal aanspoelen op de stranden van het eiland. In een hoorzitting en per brief werd al eerder bezwaar aangetekend tegen dit plan. Daartegen is nu aangevoerd dat door verdunning en turbulentie van het zeewater niets zal aanspoelen dan orga nisch materiaal dat door plotselinge al- gengroei kan ontstaan. Volgens het ambtelijke stuk van de gemeente is dit een „bagatellisering buiten proporties." Tevens wordt opgemerkt dat geen ad vies ingewonnen is bij de adviesdienst in Hoorn, iets dat de gemeente Texel in een eerder stadium aanbevolen heeft. Op het kruispunt Pontweg-Elemert deed zich woensdag een aanrijding voor. Een Duitser die de Pontweg wilde oprij den gaf daarbij geen voorrang aan een vakantieganger uit Alfen aan de Rijn. Bij de botsing werden beide wagens zo zwaar beschadigd dat ze moesten wor den weggesleept. Een vrouw die naast de Duitse bestuurder zat liep hoofdwon den op en moest naar het Gemini zie kenhuis worden overgebracht. bekeken. In een grote tent is een beurs waar veel voor luchtvaartfans te koop is en waarin ook films en dia's worden ge toond. In de tent is o.a. informatie over het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart La boratorium, de Nederlandsche Vereni ging van Vliegtuigbouwers, de Vereni ging van Historische vliegtuigen en de Dutch Dakota en Harvard Association. De show gaat 's middags van start met een demonstratie „banner towing" en dat is luchtvaarttaai voor reclameteksten slepen en van de grond in de vlucht oppakken. Eerste keer Naast de Airbus is de Havilland Dash 7 van de Canadian Forces Europe een bezienswaardigheid. Het is een machine die op een zeer korte baan kan stijgen en landen en een capaciteit heeft van 50 passagiers. De Dash 7 is nog nooit op een vliegshow getoond. Datzelfde geldt voor de Duitse Dornier DO 228, een vliegtuig met een nieuw type vleugel die op een vreemde manier „geknakt" lijkt. De Dornier is net in produktie en de fa briek heeft uitnodigingen voor de Texel se presentatie gestuurd naar tal van po tentiële kopers. Of het vliegtuig inder daad zal komen leek bij het ter perse gaan van deze krant even twijfelachtig wegens technische problemen. De Bruijn rekent echter op de Dornier, voor al omdat de oosterburen er volgens hem alles aan zullen doen gezichtsverlies voor mogelijke klanten te voorkomen. Turnen Genoemde toestellen zijn de mo derne klappers van de show maar ook het kleinere werk komt ruim schoots aan bod. Superklein is een mini-heli, de Robinson R22, en de ul tralights waarvan ook een exem plaar in de lucht hing tijdens Ooster end Present. Vliegen Is 'N Kunst (VINK) komt met een Mudry Cap 10 naar de show en dit kleine toestel zal turnen in de lucht, in vliegtuigtaai aerobatics. Wat de vereniging VINK zal laten zien wordt door henzelf na drukkelijk niet omschreven als stun ten maar als kunstvliegen: het vor men van figuren in het luchtruim volgens een nauwkeurig schema. Grasshoppers en verder zijn op helicop- tergebied te zien een Sikorsky van de KLM en een toestel van de Rijkspolitie. Oude bekenden zijn ook de Fokker Four vliegers die eerder boven Texel een weekje oefenden om het formatievliegen onder de knie te krijgen. De Fokker S11 kwam in 1946 in produktie en bijvoor beeld de krijgsmacht maakte bijna 25 jaar gebruik van dit toestel om militairen vliegen te leren. Nostalgie is ook de drijf veer bij de presentatie van enkele Har- vards. Het motorgeronk van deze toestellen zal oudere Texelaars bekend in de oren klinken. Metro Het voert te ver om hier alle de monstraties en stunts te noemen en daarom geven we nog een korte dwars doorsnede: een ballonvaart, Polution Control vliegtuig van Rijkswaterstaat, para-demonstraties, een Beechcraft van Schreiner Airways, een Garret Turbo Trush, en de Swearingen Metro van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Labora torium. De entree voor de vliegshow is 75,— en kinderen tot tien jaar hebben onder geleide gratis toegang. De show wordt geopend door de voorzitter van Luchtvaartterrein Texel N.V., burge meester J. A. Engelvaart. Files? Gehoopt wordt dat niet iedereen om ongeveer 14.00 uur arriveert omdat lan ge files dan onvermijdelijk zijn en men een deel van de show mist. De Muyweg en de Slufterweg zijn tussen Hoofdweg en Postweg zaterdag voor alle verkeer afgesloten. Het gedeelte Postweg bij het vliegveld is éénrichtingverkeer naar De Cocksdorp en op de Hoofdweg geldt ter hoogte van het vliegveld een stopverbod. De hoofdingang en autoparkeerplaat sen zijn bij hotel Nieuw Breda en fietsers hebben een speciale ingang bij het vlieg veldrestaurant. Men wordt verzocht alle aanwijzingen van politie en medewer kers stipt op te volgen zodat alle verkeer snel van en naar het showterrein kan worden geleid. SS3SSS8SSSS88S88®3SS8SSg8SSSS Echt stuntwerk wordt geleverd door Wings over Holland met een razendsnel le Pitts Special en door de heer Pfundt met een oude Engelse Chipmunk. Een oude bekende is het heli-formatieteam Entree ƒ4— Kantoorstraat 9-11, Den Burg. '^ssssseassssesssssesssssssssi

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1