De Texelse kleuren van schilder Toon de Haas „Inpikken en BIEWIHUW wegwezen" Stemmen staakte VERVOLG VAN PA Langer open Roeibootje geborgen Truc doorzien Diefstallen Brandje in bunker Dagcursussen restaurantkok en restaurant kelner College wil proef met uittreksel persoonsregister Directiewisseling bij NMB Bouwblok Bakker testcase bij provincie Leeftijd raden Vechtpartij De expositie die Toon de Haas momenteel heeft in zijn onderko men aan de Nesweg bij Oosterend zou aanvankelijk morgen worden af gesloten. Gebleken is echter dat veel mensen nog niet in de gelegen heid zijn geweest de tentoonstelling te zien, wegens beroepsbeslomme ringen. Daarom is besloten nog door te gaan tot en met aanstaande dinsdag en ook op zondag open te zijn. Vrijdag is de tentoonstelling te bezoeken van 13.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en zondag, maandag en dinsdag van 12.00 tot 17.00 uur. PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 AUGUSTUS! ten, nationale gerechten, compoteberei dingen, nagerechten, banketbakkerij werkzaamheden, conservaringsmetho- den, keukentheorie, menuleer, voe dingsleer, warenkennis. Restaurantkelner/serveerster: gastheer- en vakmanschap, taakverde ling, hygiëne, materialen, voorbereiden de werkzaamheden, serveermethoden, afruimen, drankenkennis, wijnkennis, menuleer, voedingsleer, combineren van spijzen en dranken, ontbijt- en koffieta fels, opdekken en serveren van kleine eetwaren en menu's, fileren en tranche ren aan tafel, servicetraining. Voor het volgen van de cursus dienen de kursisten zelf voor vakkleding te zor gen. Zij, die deelnemen aan het examen krijgen mettertijd een deel van de kle- dingkosten vergoed. Overigens zijn voor ingeschrevenen bij het GAB geen kosten aan het volgen van de cursussen verbonden. J. Hutjes van de sportvissersboot TX 35, .Zeester" heeft woensdagmiddag een polyester roeibootje geborgen dat hij los drijvend aantrof tussen de boeien T18 en T20. Het betrof hier een scheepje van ongeveer drie meter van een nogal vierkant model. Aan boord bevonden zich twee paar laarzen en peddels. Na contact met kustwacht Kijkduin is de vondst overgegeven aan de politieboot RP 15. Een Duitse jongeman dacht wat geld te kunnen verdienen door bij een super markt in De Koog een krat met lege fles sen te stelen en deze vervolgens aan te bieden om er statiegeld voor te vangen. Een omstander had echter gezien dat de knaap de krat uit de opslagplaats van het bedrijf had gestolen en waarschuw de het winkelpersoneel. waren Terpstra, Bakker, Schilling boren. Zegens en Barendregt. Even zag het er naar uit dat Van zou komen met een tweede mo verband hield met hetzelfde ondi Maar hij zag daarvan, na intern I af. De voorzitter had te verstaan ven dat over hetzelfde onderweg ieder geval niet langer kon i gesproken. Asverstro Akkoord ging de raad met d schaf (f1250,— van een asver waarmee de as van gecremeerde denen ,,op waardige wijze" kan verstrooid. De gemeente krijgt m malen per jaar te maken met vei om as uit te strooien. Wethouds Barendregt zei van mening te zijn piëteit waarmee dit werk gebei best is gewaarborgd als het veis wordt verzorgd door de plaatselijl heid; bovendien was er volgens h particuliere zijde geen belang voor deze taak. Daarmee was Gi Poster het niet eens; hij vond i voorbeeld) een plaatselijke be sondernemer het minstens zo stij doen. Met de aankoop van de v< er ging echter ook Poster akkoori exploitatie wordt er rekening n houden dat vijf maal per jaar van strooier gebruik wordt gemaakt. In de artikel 61 commissie die i' ven wordt geroepen om het di van Den Burg te besturen, moi gens het reglement tegelijkertfj mensen zitting hebben die me gehuwd of familie zijn van elka Terpstra van het Pakt stelde voor rijtje ook samenwonenden toe gen. Wethouder Piet Zegers h geen bezwaar tegen maar vree het begrip samenwonenden" twijfelachtig is. Wanneer moetr sen als samenwonend word schouwd? En hoe zit het met die deel uitmaken van een leeft schap? Zegers wilde daarom m- met de toevoeging akkoord gaai geval eerst juridisch laten uitzoi de welzijnsstichting. Terpstra I gend opgemerkt dat de (ongr Zegers blijkbaar niet zoveel i heeft van samenwonen en maar dat ontkende de wethoui kunt best over iets meepraten het zelf te doen." Waaraan hij to dat Terpstra nooit bij hem op vi geweest. .Zodat hij niet weet» ik samen woon." Scouting Texel haalt a.s. zaterdag en volgende week zaterdag in ver band met een te houden kamp geen oud papier op. De Koog In De Koog en omgeving wordt vrij dag (vandaag) vanaf 19.00 uur oud pa pier opgehaald door de dorpscommissie. Genoemde organisatie vraagt degenen, die zelf papier brengen bij de container bij Supermarkt AEtO dit afval gebundeld af te leveren. Dinsdag werden drie me Koog aan de Zaan betrapt bij he van diefstal in meerdere kleding Den Burg. Ze namen onder are t-shirt en sportbroekjes mee. 0 werd erbij gehaald en de spulier teruggegeven. Een vakantieganger uit Ci die dinsdag het Natuurrecreati! bezocht, merkte daar dat has een onbewaakt moment w vreemd. Het was een bruin lener 20 x 15 centimeter waarin voori f45,— geld zat alsmede sleutel Rabo pasje. Een jongen die dinsdag bij kei in de Hogerstraat in Den I zwembroek stal, werd betrapte politie overgeleverd. In de nacht van dinsdag of dag werd de bij de Nikadel in geparkeerde Mercedes van een ganger opengebroken en ee versterker ter waarde van f45C eruit gehaald; de antenn kromgebogen. Bij een andere auto op de werd maandag de deur geforca na de autoradio en een earner gestolen. In dezelfde omgeving werd de ruit ingeslagen van een Di sche en verdwenen ra luidsprekerboxen. Een toerist uit Houten raak strand bij paal 19 een leren pols f205,—, aansteker, foto's, hi etc. kwijt. Hij had het tasje ins doek gerold op het strand acht en was het water ingegaan. I keer bleek een en ander te zijn Uit de tent van een vakalt uit 't Harde werd een rug» gestolen. Uit een particuliere garag* mand uit De Koog werd eer schapskist met inhoud ontvrei Een Texelaar die in De Koo( niet afgesloten had achtergela! later zijn rijbewijs. Uit een café in De Koog blauwe nylon jas ter waarde vi gestolen. In de nacht van dinsdag a dag werd op het parkeen Westerslag de auto van een R mer opengebroken waarbij i met cassette en boxen meegenomen. Uit de op de camping Pnn staande tent van twee jor Aalsmeer werd geld en goed Een van de jongens miste een 1 Marlboro-trui, Nike sportsch 11 geld met een totale waarde vi e De andere is een zonnebril, pi 10 f325,— kwijt. De 's zomers nabij Oosterend residerende Toon de Haas schildert Texel in keur, en hoe! Het werk dat hij nu in zijn zomerverblijf aan de Nesweg tentoonstelt laat voornamelijk in waterverf, maar niet in pasteltinten een impressie van de Texelse landschappen zien, waarbij vooral de kleuren de aandacht van de towschouwer trekken. Door de brede penseelstreek die het werk kenmerkt draagt het een impressio nistisch karakter. De Haas presenteert duidelijk en zonder voorbehoud zijn felkleurige indruk van het eiland. In de komende winterperiode zal door het arbeidsbureau te Den Burg in samenwerking met de „Stichting Vakopleiding Horeca" (SVH) een tweetal scholingscursussen worden georganiseerd voor werkloos hore- capersoneel of werklozen uit andere bedrijfstakken die een horeca- opleiding willen volgen. Ook zij, die gedurende de periode 1 november 1983 - 31 maart 1984 als werk zoekende bij het GAB zullen staan inge schreven kunnen zich aanmelden. De cursus kan met behoud van uitkering worden gevolgd. De cursussen, die zo wel door mannen als vrouwen bezocht kunnen worden, mits ze 23 jaar of ouder zijn, betreffen: 1. een scholingscursus voor restaurant- kok; 2. een scholingscursus voor restau rantkelner/serveerster. De cursussen zullen begin november 1983 aanvangen en ±5 maanden duren. De lessen worden overdag gehouden en nemen vijf dagen per week in beslag. Ze worden gegeven in hotel Bosch en Duin nabij Den Burg. De opleiding is zowel theoretisch als praktisch en wordt af gesloten met een theorie-tentamen en een praktijk-tentamen voor het SVH- diploma „restaurant-kok" c.q. „restaurant-kelner". Gegadigden voor het volgen van deze cursussen kunnen aan aanmeldingsformulier afhalen bij het bureau culturele zaken in het raadhuis of bij het arbeidsbureau. De opnamecapaciteit is beperkt tot 36 cursisten t.w. maximaal 16 voor de koks opleiding en 20 voor de kelnersoplei ding Er zal een toelatingsselectie plaats vinden op nog nader vast te stellen data. De formulieren dienen van een pasfoto te worden voorzien. Gegadigden dienen zich zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 15 september a.s. aan te melden. Voor nadere informatie kan men contact opnemen met de heer T. B. Zijm van het arbeidsbureau, die als coördinator van het project zal fungeren, of met het bu reau culturele zaken. Cursusprogramma (theorie en prak tijk) Restaurantkok: machines en ge reedschappen, keukens, hygiëne, EHBO en veiligheid. Voorbereidende werk zaamheden. Koude sausen, farcen, sala des, snacks en koude voorgerechten, marineren. Bouillons, roux, soepen, warme sausen, salpicons en warme voorgerechten, bittergarnituren, aardappelen- en groentebereidingen, ei- ergerechten, meelspijzen, schaal- en schelpdieren, voorbewerking en berei ding van vis; vlees- en gevogeltegerech- J. de Leeuw De heer J. Verboom, sinds begin 1980 directeur van de Nederlandsche Mid- denstandsbank N.V. in Den Burg, gaat per 17 oktober 1983 Texel verlaten. Hij heeft elders binnen de NMB-organisatie een andere functie aanvaard. Per 1 oktober 1983 is tot zijn opvolger benoemd de heer J. de Leeuw (36) die sinds juni 1974 werkzaam is bij de NMB. Hij heeft bankervaring opgedaan op di verse NMB-kantoren o.m. in Arnhem, Nijmegen, Winterswijk, Schagen en laatstelijk in Hoorn. Het eiland Texel is voor De Leeuw, ge trouwd en twee kinderen, geen onbe kend terrein. Regelmatig heeft hij er zijn vakanties doorgebracht. Op een nader te bepalen datum zal gele genheid worden geboden om afscheid te nemen van de heer Verboom en ken nis te maken met de heer De Leeuw. Mensen die geïnteresseerd zijn in Texelse landschappen en dorpsgezich ten moeten zeker gaan kijken. De aan pak van deze aquarellen is anders, de schilder heeft alles weggelaten wat hij niet belangrijk vond, zoals details en mo derne zaken als landbouwwerktuigen. Wasgoed aan de lijn wordt met een paar streekjes wit aangegeven, toch twijfelt er niemand aan dat daar wasgoed aan de lijn hangt. Voor Texelaars gaat die herkenning vaak verder, ondanks het ontbreken van gegevens valt het niet zo moeilijk plaatsen te herkennen. Blijkbaar weet De Haas hoe hij het karakteristieke van landschappen moet weergeven. Opvallend is het perspectief in het werk, de onderwerpen beginnen vlak voor de poten van de schildersezel en houden net boven de horizon op. Luch ten ontbreken vaak min of meer, maar als ze er wel zijn zijn ze indrukwekkend. Bij het zien van een onweerslucht kijk je onwillekeurig naar buiten of het al regent. Etsen In het atelier zijn ook nog een aantal van de etsen te zien die tijdens Ooster end Present door de gemeente zijn geëxposeerd. Het gaat hier om dertig gezichten op de toren van Oosterend, die soms heel dominerend, maar soms Vanwege de respectabele hoeveel heid extra werk dat het verstrekken van uittreksels uit het persoonsre gister met zich meebrengt, heeft het college van burgemeester en wet houders besloten in 1984 een proef met gratis verstrekking te nemen De uittreksels zullen dan voor iedereen klaarstaan bij de receptie van het ge meentehuis. Tot nog toe worden jaarlijks ongeveer vierduizend van die briefjes uit geschreven omdat Teso als voorwaarde voor de verkoop van autokaarten voor Texelaars het tonen van een hoogstens één jaar oud uittreksel eist. Het uitschrij ven kost vijf volle manweken per jaar In 1984 is gekozen voor een systeem met plaketiketten die door mensen van de Bolder op formulieren geplakt wor den. De plaketiketten zijn met de nood zakelijke gegevens voorbedrukt door het automatiseringscentrum CVA te Haar lem. Deze ogenschijnlijk wat omslachti ge manier is gekozen omdat de plaketi ketten met de minste kosten zijn in te voeren in het al bestaande assortiment dat CVA kan leveren. De kosten van de uittrekselverlening zullen volgens de begroting dalen van ruim-f7000,— tot f1125,— per jaar. ook als een klein achtergrondgegeven te zien is. Ook hier is weer dat impressionisme aanwezig met dien verstande dat etsen natuurlijk altijd veel gedetailleerder zijn dan aquarellen, omdat de lijnen veel scherper zijn. Enkele van de etsen zijn ingekleurd met waterverf. Dat geeft een resultaat dat alleszins de moeite waard is, hoewel De Haas het zelf meer als een experimentje presenteert. Het rondgeleid worden door De Haas is trrouwens een aparte leuke bij komstigheid bij het bekijken van het werk. De schilder vertelt niet alleen aller lei wetenswaardigheden over zijn werk, hij imiteert ook vlekkeloos de reacties van de gemiddelde „echte" Texelaar op zijn werk. Dat Toon de Haas perfect Texels spreekt is overigens niet zo ver wonderlijk. Hij is een geboren Ooster- ender die op de plaats waar nu zijn ate lier staat dertig jaar geleden nog het boerenbedrijf placht te beoefenen. Zijn kunstenaarsziel kietelde hem echter te veel, zodat hij een toekomst als agrariër opgaf en in 1955 naar Amsterdam vertrok. De bouwaanvraag van de heer J. J. Bakker voor een bedrijfsuitbrei- ding tot 100 mJ van zijn agrarische schuur aan het Mienterglop heeft van het college van B en W het groe ne licht gekregen. De gemeente wilde in het plan Buiten gebied voorzien in een uitbreidingsmo gelijkheid van 200 m2 voor boerenbedrij ven maar de provincie wilde dat niet, on der meer om grootschaligheid tegen te gaan. Misschien kan de voorgenomen uitbreiding van Bakker, die in de praktijk neerkomt op het vergroten van een schuur met 38 m2 wel genade vinden in de ogen van de provinciale beleidsma kers. De gemeente wil dit ondersteunen om de mogelijkheid open te houden be ginnende bedrijven een kans te geven. Tevens zal de uitspraak van de provincie houvast bieden bij volgende gevallen. Daar werkte hij drie jaar bij de PTT. Dat was zijn eerste en ook zijn laatste baan, sindsdien werkt hij full-time als kunstschilder. In een eerder artikel over hem schreven wij dat hij van zijn kunst leeft. Dat is ook zo, maar zelf vult hij aan dat hij beslist ook voor zijn kunst leeft. In de archieven van de contraprestatie komen zijn naam en zijn werk niet voor. Het grootste deel van zijn tijd brengt Toon de Haas door in zijn woonschip en atelier in Amstelveen. De meeste schil derijen die hij maakt zijn portretten en stillevens. Uit de huidige tentoonstelling blijkt dat niet, het is alles Texels wat de klok slaat. Prijzen Toon de Haas won diverse prijzen en zijn werk prijkt op oficiële tentoonstellin gen. Een eerste prijs veroverde hij toen hij elf was in een tekenwedstrijd van de Texelse Courant, georganiseerd door „oom Ko" Duinker die toen onder ande re een kinderrubriek redigeerde. Later won De Haas de Therèse van Duyll- Schwarse portretprijs. Hij kreeg een reis beurs van CRM die hem naar Ierland voerde, een land dat hem sindsdien (1967) fascineert. De Haas heeft zichzelf het schilderen ge leerd. „Ik ben als schilder geboren. Ik zat vroeger meer tussen het hooi op het land te tekenen dan dat ik boerenarbeid verrichtte. Daarom heb ik dat werk dan ook op mijn 25e opgegeven," vertelt de nu 54-jarige schilder. Zijn Oosterender huis is de boet die toen zijn vaders scha- penboet was, de varkensstal is omge bouwd tot atelier. Vanuit de woonkamer heeft hij hetzelfde uitzicht dat hij toen had als hij op het land bezig was. Alleen het landschap zelf is volgens hem nogal ingrijpend veranderd. Toon de Hees in zijn atelier, de voormalige varkensstal. In de nacht van zondag op maandag werd de politie gealarmeerd in verband met een vechtpartij in een café in De Koog. Een groep jongens maakte ruzie, sloeg het glas stuk van een klapdeur en een voordeur, trok een telefoon van de muur en nam flessen drank mee. De po litie is nog bezig met het onderzoek van deze zaak. In de Exceslior-stand in de ten toonstellingtent tijdens Oosterend Pre sent kon worden geraden naar de geza menlijke leeftijd van de personen op de geexposeerde foto. De totale leeftijd was 1938 jaar. Dit werd geraden door de heer P. Vlaming uit Oosterend die dan ook de eerste prijs kreeg. Tweede prijs D. Mede- ma uit Nijmegen (1940) en derde prijs C. Timmer uit Oosterend (1940). Regisseur-producent scenarioschrijver-alles doener Toby Ha- licki is de voormalige Californische schroothandelaar die met heel Holly wood overhoop ligt. De machtige maat schappijen die de filmmarkt naar hun hand zetten, lusten deze Hilicki wel rauw want als onafhankelijk producent boekte hij met zijn film „Gone in 60 seconds" (in ons land uitgebracht als „Inpikken en wegwezen") over de hele wereld een re cette van zo'n honderd miljoen gulden. En dat terwijl deze film dor toedoen van de Hollywoodse filmbazen in Ameri kaanse bioscopen taboe was verklaard. Een van bovenaf opgelegde boycot die ook zijn nieuwste film treft „Firebird tor nado". Halicki's specialiteit bestaat uit supersnelle achtervolgingen en hoogst ingewikkelde botsingen. Die knallende stunts zorgen ervoor dat op het doek de stukken er af vliegen. Waarbij het opval lende is dat Halicki en zijn vaste technici nooit van trucages gebruik maken. Het verhaal dat in de film achter al die blik schade schuilt gaat over autodiefstal op grote schaal. Dus: sluit uw wagen goed af, voorzie hem van alarminstallaties, zet hem op streng bewaakte parkeerplaat sen en tóch.... binnen 60 seconden is hij gestolen. (Misschien kunt u maar beter met de bus naar de bioscoop gaan... an ders wordt u zo zenuwachtig terwijl u naar de film kijkt). „Inpikken en wegwe zen" is te zien van donderdag tot en met dinsdag, aanvang 20.00 uur. De brandweer kwam dinsdagavond om half zeven in actie toen brand werd gesignaleerd in een bunker op Loodsmansduin. De in de bunker op geslagen papieren en andere spullen zijn waarschijnlijk door jongeren aangesto ken. Het vuur was snel geblust; van schade is nauwelijks sprake.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2