IN HET RAADHUIS j Daling werkloosheid sterker dan verwacht f Texelaartjos Wielervereniging biedt Evers thuiswedstrijd aan Invloed seizoenwerkloosheid Strenge controle op gasapparatuur College wil geen casino op Texel Paul van Arhnem Nederlands kampioen iMededelingen van B.enW.\ Lichte aanrijding Na bungalowexplosie Wens jonge ondernemers Kuyper mag bouwblok niet uitbreiden Extra garage bij 't Hofje Jeugdclub Oudeschild zoekt begeleiders Inbraak bij juwelier Doorgereden Windsurfwedstrijd om Noordzeecup ;ï„sv PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 AUGUSTUS Het komende jeer zal wielrenner Paul van Arnhem te herkennen zijn aan de rood-wit-blauwe trui met het opschriftNederlands kampioen 1963". Hij toont hier de trofee en het eeuwig goed blijvende boeket waarmee hij werd bedacht. In het afgelopen weekend zijn in Jabeek (limburg) de Nederlandse kampioenschappen voor niet- licentiehouders verreden. Tijdens deze in leeftijdsgroepen verdeelde wedstrijden werd de 24-jarige Texe laar Paul van Arnhem in de categorie 15 tot en met 24 jaar Nederlands kampioen. De wedstrijd over 62,5 kilometer (12 ronden van 5,2 kml gaf een bijzonder le vendig beeld te zien. In het heuvelachti ge gebied waren er diverse uitlooppogin gen van met name Heideree renners. Uit eindelijk lukte het Paul van Arnhem om na een tweede demarrage alleen weg te Burgemeester en wethouders hebben aan het Paracentrum Texel tot 1 oktober 1983 toestemming verleend voor het plaatsen van een tent van 20 x 20 meter achter de grote hangar op het vliegveld. Tegen deze toestemming is Arob- bezwaar mogelijk. Nadere informatie is te verkrijgen op kamer 209 van de gemeentesecretarie. komen en na een solo van vier kilometer als eerste de finishlijn te passeren. Paul van Arnhem die eerder dit jaar al clubkampioen werd van de wielervereni ging Texel en deel uitmaakt van de Lamsvleesbedrijf Texel Ran Tweewie- lere ploeg werd in deze wedstrijd gesteund door zijn ploeggenoten Bram Bruin en Jos Huisman, welke beide in het peloton eindigden. Op zaterdag 27 augustus wordt Van Arnhem tijdens de Ronde van Den Burg door de wielervereniging nog extra gehuldigd. Paul van Arnhem behaalde zijn titel bij de niet-licentiehouders, dat wil zeggen het wat meer recreatieve deel van de wielrenners. Dat neemt overigens niet weg dat hij 2'A uur per dag traint. Hij heeft voorheen wel met een startlicentie (vergunnmgl van de Koninklijke Neder landse Wielersport Unie gereden, maar in verband met zijn gevorderde studie weg- en waterbouwkunde aan de HTS van Alkmaar heeft hij zijn sport op een wat lager pitje gezet. Woensdag gebeurde op de Kam- perfoelieweg een botsing tussen twee personenauto's waarbij alleen materiële schade ontstond. Een Duitse automobilist keek niet goed uit toen hij vanaf een parkeerplaats ach teruit de Kam perfoelie weg opreed en een botsting met een landgenoot in een personenauto was onvermijdelijk. De verwachting dat het werkloos heidscijfer dit seizoen niet onder de vijfhonderd zou komen blijkt nog steeds pessimistisch te zijn ge weest. Eind juli waren nog 432 leden van de afhankelijke beroepsbevol king werkloos. Een jaar eerder op dezelfde datum bedroeg dat aantal 293, zodat de werkelijke stijging evengoed nog wel fors is. maar Texel (13.5%) zit momenteel ruim onder de provinciale werkloosheid (15.4%). Eind juni waren nog 462 Texelaars werkloos, zodat de daling in juli 0,9% bedraagt. Dat provinciale percentage is vooral zo hoog door het aantal werklozen in de regio Amsterdam. Daar steeg het aantal mensen zonder werk ondanks het sei zoen van 57069 naar 58968, oftewel van 20,3 naar 20,9%. Dat geeft tevens een goede indruk van de instabiliteit van de Texelse arbeidsmarkt, afgelopen winter telde het eiland in verhouding meer werk-lozen dan de hoofdstad. Van de 313 werkloze mannen is het aandeel bouwvakkers nog steeds het grootst: 87 tegen 89 in de voorgaande maand. De sector horeca/transport le vert ondanks het seizoen trouwens ook nog een groot aandeel: 59 tegen 63 eind juni. Deze geringe daling in de seizoen- gevoelige sectoren kan misschien ver klaard worden door het aantal school verlaters dat de arbeidsmarkt in juni heeft aangevuld. Die waren toen nog niet in een categorie ondergebracht. maar hebben natuurlijk vooral seizoen werk gekregen. De sector metaal lijkt een lichte ople ving door te maken. In juli daalde het aantal werklozen daar van 48 naar 42. Vrouwen Meer vrouwen (16) dan mannen (14) vonden in juli een baan. Deze ontwikke ling vond geheel in de sectoren handel (van 35 naar 25 in juli) en horeca (van 28 naar 20) plaats. Daardoor is de grootste groep werklozen onder de vrouwen nu de sector kantoor/onderwijs, waarbij vooral de laatste beroepsgroep voor de stijging zorgt. In juli steeg deze afdeling van 32 naar 34. In de maand juli werden bij het ar beidsbureau 58 nieuwe vacatures opge geven. Daar staat tegenover dat er 66 werden vervuld, waarvan 48 door het arbeidsbureau. Een opvallende ontwikkeling in de langdurige werkloosheid is dat het aan tal mensen die tussen de 6 en 12 maan den geen werk hadden is afgenomen, terwijl het aantal werklozen die langer dan een jaar ingeschreven staan is toe genomen. De eerste groep zakte in juli van 148 naar 116, de tweede steeg van 143 naar 152. Het aantal werkloze schoolverlaters zakte in deze maand van 68 naar 55. Een opmerking van het arbeidsbureau is dat de opleving van seizoenwerkgele genheid zeker te maken heeft met het mooie weer. Zaterdag 27 en zondag 28 au gustus organiseert de W.V. Texel een tweedaags wielerfestijn. Op het par cours aan de Bernhardlaan zullen di verse aantrekkelijke wedstrijden plaatsvinden. In dit jubileumjaar (10 jaar Wielerve reniging Texel) wordt zaterdagmid dag om 15.00 uur het programma ge opend met een wedstrijd over 40 ki lometer. Deze koers is voor nieuwe lingen licentiehouders van de KNWU. De vereniging heeft ge meend haar enige nieuweling Nico Evers een thuiswedstrijd te moeten aanbieden. Evers kent alleen maar uitwedstrijden in tegenstelling tot zijn andere sportmakkers zoals bijv. voetbal waar thuis- en uitwedstrij den elkaar afwisselen. In 1979 is de vereniging begonnen met het jeugdplan om het jeugdfietsen te be vorderen en Nico Evers is de eerste die van de toenmalige gestarte jeugdrenners overgegaan is naar de categorie nieuwe lingen. Hoewel er landelijke bekendheid aan is gegeven hebben in plaats van de verwachte 40 zich 20 startere gemeld. Het bestuur heeft gemeend de wedstrijd niet te moeten annuleren en hoopt in de toekomst op meer deelnemers. Door een maximum toegestaan aantal pre miesprints te laten verrijden kan een goede strijd worden verwacht. Als kans hebbers op de overwinning worden ge tipt naast een extra gemotiveerde Nico Evers, Arjan Streek, Ivan Detant en Ed dy Jansen, renners die hoog genoteerd staan in het NHD/Rabo klassement, waarvoor deze wedstrijd meetelt. Clubontmoetingen Daarna wordt om 16.15 uur de clu bontmoeting verreden tussen de jeugd niet-licentiehouders van de WV Texel en DOK uit Den Helder. Hieraan nemen jeugdrennertjes deel, die over het alge meen nog niet zolang aan wedstrijden meedoen. Om kwart voor vijf starten de dames voor een wedstrijd over 20 kilo meter. De traditionele dikke bandenrace over 10 kilometer begint om half zes. Deze wedstrijd is bedoeld voor diegenen die Vooral naar aanleiding van de pro- paangasexplosies op bungalowpark „De Parel" op 4 augustus j.l. wil het college een strenge controle op veel zaken die met gasleverantie en ge bruik te maken hebben. In een rapport van de brandweer staat dat de bungalowbrand nog zeer goed is afgelopen als men in aanmerking neemt dat nog vier bungalows een propaanlei- ding hadden die op het moment van de explosies onder druk stonden. De afdeling algemene zaken zal een controleschema opstellen voor verkoop punten van flessengas en vulinstallaties. Buiten gebruik gestelde gasinstallaties moeten worden opgespoord op zowel recreatieterreinen als bij particulieren. Voor 1 januari moet deze inventarisatie rond zijn en voor het volgende zomersei zoen moeten alle installaties zijn gecontroleerd. Het Texels Verbond van Onderne mers en de Jonge Ondernemers hebben het college gevraagd Texel aan te melden als vestigingsplaats voor een casino. De ministeries eno- conomische zaken en justitie willen het aantal casino's uitbreiden van drie naar vier en heeft gemeenten gevraagd te reageren als ze een der gelijk gokpaleis willen hebben. B en W hebben het verzoek van de onder nemers afgewezen. Het college verwijst naar de werk groep recreatie Texel die vroeger heeft uitgesproken tegen een mondaine ont wikkeling van Texel en kermisachtige toestanden te zijn omdat dit in strijd is met het recreatieve karakter van het eiland. Het ambtelijke advies luidde dat Texel wel aangemeld moest worden als vesti gingsplaats voor een casino maar dat gelijktijdig een onderzoek moest worden gehouden naar de wenselijkheid van een dergelijke attractie. Mocht dat onder zoek negatief zijn dan kon de gemeente de aanmelding altijd nog intrekken. Men had echter twijfels over de kans te wor den aangewezen door de ligging van Texel. Amsterdam en Arnhem doen erg hun best om een casino binnen de stadsgrenzen te krijgen en deze „cen traal gelegen plaatsen" maken de meeste kans, was de teneur van het ambtelijk advies. menen, dat het hierna volgende hoofd nummer, de Ronde van Den Burg, te snel voor hen gaat. In de Ronde van Den Burg nemen naast FC Trappist uit Amsterdam vele andere renners deel. Velen daarvan komen uit Den helder. Deze wedstrijd gaat over 50 kilometer en start om 18.30 uur. De renners van de WV Texel en de FC Trappist strijden al weer voor de vijfde maal om de Tebo- trofee. Landelijk toernooi Zondag 28 augustus houdt de wieler vereniging een jeugdtoernooi. Het is de club voor de eerste maal in haar bestaan gelukt het predikaat „landelijk" voor dit toernooi te vereverven. Aan de start wor den 176 jeugdrenners van 8 tot en met 14 jaar afkomstig uit drie provincies (14 ver enigingen) verevacht. Van de wielervere niging Texel doen 13 jeugdrenners mee. P. D. Kuyper aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp mag zijn bouwblokopper vlakte zoals dat is vastgelegd in het bestemmingsplan niet uitbreiden. De Cocksdorper had daarom gevraagd om in de toekomst een kalvermesterij te kunnen starten en een bloemenkas te bouwen. De hoofdingenieur-directeur bedrijfsontwikkeling kon echter geen landbouwkundige motieven vinden om nu al ruimte te creeëren voor bedrijfsge bouwen en het college komt tot de slot som dat de plannen van Kuyper „weinig concreet" zijn. „Er is op dit moment zelfs geen sprake van enige agrarische activiteit." Op het land van Kuyper is bovendien woningbouw gepland en het bouwen van een kalvermesterij bij een woonwijk vindt het college „planologisch een slechte zaak." Bij het pand Weverstraat 63 mag P. Swarthof de huidige garage uitbreiden en een tweede garage met bijkeuken bouwen, mits de nieuwe garage ge bruikt gaat worden voor meerdere bewo ners van 't Hofje. Het ambtelijk advies was negatief over de bouwaanvraag van Swarthof omdat het niet mag volgens het bestemmingsplan. De Oudeschilder jeugdclub is op zoek naar begeleiders. De mensen die die taak tot nu toe op zich namen hebben bijna allemaal geen tijd meer, er is er nog één over. Bestuursleden van de club bena drukten dat het hier om vrijwilligers gaat, om onbetaalde functies dus. De club komt elke dinsdagavond bij elkaar in dorpshuis 't Skiltje en heeft een vrij breed scala van bezigheden: biljar ten, kaarten, strandwandelingen, to neel, vossejachten, videovoorstellingen en eens per maand disco. Het bestuur komt regelmatig bij elkaar om zich te beraden over mogelijke nieu we activiteiten. Eén van de belangrijke taken die op de nieuwe begeleiders ligt te wachten is het beheer van de finan ciën. Een eigen inbreng in het clubge- beuren is natuurlijk bijzonder welkom. Belangstellenden kunnen contact opne men met Diana Kiewiet, Trompstraat 33, Oudeschild, telefoon 02220-3091. In de nacht van dinsdag op woens dag werd ingebroken bij juwelier Leydekkers in de Warmoesstraat. Er werd een etalageruit vernield waar na men twee zonnebrillen meenam. An dere artikelen liet men liggen. Het ging de daders speciaal om deze brillen met een waarde van 7213,— per stuk. Een 72-jarige Texelaar die vrijdag doorreed nadat hij tegen een perso nenauto was aangereden die op de Burgwal stond geparkeerd, werd maandag aangehouden door de politie. De man kon door oplettendheid van omstanders worden gepakt. Er werd proces verbaal opgemaakt. De Windsurfclub Texel heeft zondag in samenwerking met de Kustzeilvereni- ging Westerelag een wedstrijd om de Noordzeecup. Inschrijven kan vanaf 11.30 uur bij het clubgebouw van KZVW paal 17. De start is om 12.00 uur. Deze wedstrijd gaat niet door bij minder dan windkracht 3. Bedroefd moeten wij U mededelen, dat in het Gemini-ziekenhuis in Den Helder is overleden, gestrekt door het H. Sacrament der Zieken, on ze goede vader en opa, mijn fijne huisgenoot Jacob Rijk, weduwnaar van Anna Dijt, op de leeftijd van 78 jaar. Engeland: Hans - Barbara, Jon, Christopher, Jennifer Beuningen: Lia, Jason, Erik Durban S.A.: Margret - Adrian Krugeredorp S.A.: Annemarie - Freddy Texel: Jannie Rijk-Zijm Texel, 16 augustus 1983. De H. Eucharistieviering zal worden gehouden op vrijdag 19 augustus om 14.00 uur in de paro chiekerk van de H. Joannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op de R.K. begraaf plaats zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de „Witte Burcht". De overledene ligt opgebaard in St. Jan. Correspondentie-adres: Keesomlaan 25, Den Burg, Texel. Na een lang lijden ging van ons heen onze dier bare broer, zwager en oom Jacob Rijk, in de leeftijd van 78 jaar. Namens de familie, M. Rijk Ome Jaap Je was maar zo kort in ons midden. We zullen je vriendelijke persoonlijkheid missen. Joke, Jan en kinderen Jan, Tineke en kinderen Peter en Simone Anneke en Niek Vooral onze moeder, waarmee je 't zo goed kon vinden, wensen we veel sterkte toe om dit ver lies te kunnen dragen. RECTIFICATIE Onzerzijds is een fout gemaakt in de rouwcirculaire van Jacob Rijk. De datum van overlijden moet geen 6 maar 16 augustus zijn. Adv.afdeling T.C. 1928 1983 Op dinsdag 23 augustus 1983 hopen onze oudere, groot- en overgrootouders J. C. Bakker A. Bakker-Maas hun 55-jarig huwelijksfeest te herdenken. De H. Mis uit dankbaarheid is om 14.30 uur in de paro chiekerk van Oudeschild. Gelegenheid tot feliciteren van 16.30 uur tot 17.30 uur in dorpshuis 't Skiltje. Hun dankbare kinderen, klein- en achterkleinkinderen Oudeschild, De Ruyteretraat 99. 1928 1983 Namens de familie willen wij U danken voor de blijken van medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van onze moeder, groot- en overgrootmoeder ELISABETH KONING-BONNE. Vooral directie en medewerkenden van de Gol- lardsstichting en Dr. Eissen bedanken wij hartelijk voor de verleende hulp. Namens de familie, J. D. Koning Voor de vele blijken van medeleven en belangstel ling getoond na het overlijden van mijn man en onze vader en opa AUGUSTINUS MARIA VAN VOOREN betuigen wij U onze welgemeende dank. N. van Vooten-de Graaf kinderen en kleinkinderen De Cocksdorp, augustus 1983. Wij zijn erg blij met de geboorte van onze zoon Hendrik Arnoldus We noemen hem Henk. Henny, Dingeman en Martin Imhoff Texel, 17 augustus 1983, Mienterglop 39, 1796 MR De Koog. Langs deze weg wil ik graag iedereen bedanken voor de belangstelling tij dens mijn verblijf in het zie kenhuis en bij mijn thuis komst. Het was overweldi gend. Nogmaals bedankt. Ab en Bettie de Ridder Volop nieuwe en gebruikte meubels. week erg veel in eiken als tafels, stoelen, sak fels, diverse ladenfo een heel i bankstel. Ook inruil gelijk. Barhoret Me handel, Maricoweg Den Burg. ,,Op de Bonnefooi speelt nog twee keer hear nieuwe revue „Ma de op Tessel": 22 en 29 augustus. Kaarten 75,— „Klif 23" (tel. 515) of op maandag v.a. 18.00 uur Dorpshuis (tel. 586). Gratis af te halen mooie jonge katten, zindelijk, 6 weken. Jenny Kikkert (02228) 469. Te huur woonruimte voor 1 2 pere., tot 1 juni 1984. Tel. (02226) 671. Te koop z.g.a.n. Schön- tal (Huzan) rijzadel (02220) 2735. Zaterdag 20 aug. Red point in Question. Gratis af te halen volière met 5 parkieten. Tel (02220) 3442. Te k. gevr. oude h fiets. Tel. (02220) 533 Zaterdag a.s. 13.00 Rommelmarkt Oosterend. Te k. gevr. Honda N Bel (02228) 234. Zaterdag 20 augi The Mess in discot Riche. Te k. gevr. grote kast. Tel. 2453. Mantet hand- en it appels te koop bij Keyser, fruitbedrijf Mi buurt. Verkoop 's midi Donderdag 18 Avro's Toppop Question. Te koop gave „Ai caravan voortenl mtr., 220/12 volt, 2-4 res.wiel, oplooprem, bus, verwarm., nw. e bedrading. Te bez. RSG-gebouw of (02220) 4986. 72800,-. Zondagmiddag gaal open met de dl dancing Question, f Te huur aangeb. zi huisje van sept. tot Brieven naar Verkaik, lenstraat 50, Den Bui Zaterdag a.s., Rommelmarkt Oosterend. 13.0f Zaterdag 20 augi The Mess in discol Riche. Wij hebben de winter zon- en tersportprogramma '83/'84 binnen, o.a Hotelplan, De Jong tours. NS-trans en Zi tour. Haal ze bij Rei Texel, Weverstraat 38 Burg, tel. (02220) 221 Opruiming bij J boetiek. De Koog, i japonnen 745,— per We beginnen wer terdag 20 augustus 19.00 uur in De Pooi Messengere. Ook leden welkom. Zaterdag 20 aug point in Question. Hutkoffers 750- kleine beurs. Waakt Den Burg. Autoverhuur chauffeur. Automob drijf Den Burg b.v, baan 13, tel. 3808, Burg. Nu ook camp huur. Te koop niet bes slabonen 71,— per plukken. Bakker, niëweg 110, tel. 216. Stoned washed broeken, wijd en stra del 757,50. De beurs, Waalderstr, Burg Te huur gevr. schilderruimte voo pers., zolder, schuurtje of iets der te Den Burg. Y. S| meester, tel. (02223) Te k. gevr. kinder -badje, -reiswieg -buggy, -autostoeltjf Tel. (02223) 875. Bankstellen 7175,—, mooie kasten dressoirs, nachtkast/ een 3-deurs linnenkai kleine beurs, Waalde 6, Den Burg. Wie wil er worn Amsterdam? Tel 941188. Stoned washed kerbroeken, wijd e' model 757,50. De beurs, Waalderetraat Te koop t.e.a.b. goede staat verkeren lenhaard, kleur zilvs Bekijk hem even, H in de drukkerij bij veld Et De Rooy. 3-kamer parterre» te Scheveningen t of voor woningruil. bevragen Mw. De Den Burg 3041. Vakbekwame rep van radio, TV en ani installaties. Ook van nieuwe ah installaties. Gebr. 5 b.v.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2