Groen Thwarts Jéxels in het harL, Caterdag zand scheppen lp de Razende Bol 1 Reddingdemonstratie trok veel bekijks m X t# Cf" Lee Towers organisaties steunen ludieke actie ins Bernhard ook n de partij? HUIS AAN HUIS AFFICHE VOOR ACTIE TEGEN KUSTAFSLAG j^r.1 r Texelaars aangehouden diefstal en heling Bromfietser overleden na ongeval Vernielingen una Ontdek je plekje Woensdag 24 augustus JAARGANG Nr. 9808 :tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel (02220) 2741 n werktijd: Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en «n der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964. de Graaf is met vakantie. advertenties, abonnementen, etc.: weld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 Verschijnt dinsdags en vnjdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ17— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Ie Internationale Waddendag die voor het derde achtereen- jende jaar wordt gehouden, staat deze keer helemaal in het en van het Texelse duinbehoud. Zaterdag 27 augustus wordt rom de al eerder aangekondigde ludieke actie gehouden, loeld om aandacht te krijgen voor de zeer verontrustende itafslag die nu zo ver is gevorderd dat niet alleen natuurter- len maar ook onmisbare economische belangen worden Ireigd. loral als gevolg van dat laatste is de g niet meer een zaak voor al- rijkswaterstaat en natuurminnaars voor ,,heel" Texel. Uit de adhesie on tal van kanten is betuigd is in- lels zonneklaar gebleken dat dit in e kring wordt ingezien. Verbroedering irtverwarmend voor de organisato- in ongetwijfeld ook voor veel Texe- is het dat organisaties die elkaar gaans alleen maar in de haren zit- nu samen om de tafel zitten om de- tie te maken tot een blijk van een- ht Die plotselinge verbroedering is al veroorzaakt door het feit dat de aing „Kogerstrand" accuut wordt eigd Als niet onmiddellijk voorlopi- definitieve maatregelen worden iffen om de kustafslag tot staan te gen, zal deze grootste camping van (waarvan de economische bedrij- iid van vooral De Koog rechtstreeks nkelijk isl onherroepelijk in zee ver ten, Aanvaardbare mogelijkheden ieze camping naar een andere plek èxel te verplaatsen zijn er niet. lals bekend is de wijze waarop ustafslag moet worden bestre- onderwerp van diepgaand we- chappelijk onderzoek. De Stich- Duinbehoud in Leiden vreest :er op goede gronden, dat tussen voltooien van het onderzoek en treffen van maatregelen zoveel zal zitten, dat de zee intussen slag al heeft geslagen en het Kogerstrand en de in natuur- irisch opzicht belangrijke voch- duinvalleien te laat is. Vao die wordt dan ook gepleit voor on- dellijke zandsuppletie bij De ig als voorlopige maatregel. Ver is het van belang dat al voor het lande jaar van rijkswege gelden den uitgetrokken voor de bestrij- van de kustafslag van Texel. Er teen stevige lobby op gang ko- om dat te bereiken. Het opwek van zoveel mogelijk publiciteit daarbij wel eens van doorslag- nd belang kunnen zijn. Om pu- teit is het dan ook in de eerste ts te doen bij de actie van 'dag. Programma st volgende gaat gebeuren. Een t aantal genodigden, onder andere "ee Texelse jongens, beiden 16 werden verleden week door de tie aangehouden omdat zij in het it waren van gestolen bromfiet- derdelen. In het onderzoek werd lelijk dat zij die hadden gekocht twee andere Texelaars, één van in één van 33. Ook zij werden gehouden. de twee jonge helers thuis vond de '8 naast bromfietsonderdelen ook foppen, boormachines en andere den die onder meer bleken af te 'men van een inbraak bij Bakkers IJ- andel. De jongens bekenden zich i'meer schuldig te hebben gemaakt diefstal van benzine uit geparkeerde 's. De spullen die zij thuis hadden !n gekocht van de twee andere Texe- 0ok zij bekenden. Eén van hen direct na het verhoor vrijgelaten, "eede is wat langer vastgehouden. Jromfietsonderdelen stalen zij van "tiers die op campings stonden. uit kringen van regering en rijkswa terstaat zal om half twaalf zaterdagoch tend met ,,de Dageraad" van Leo Visser uit Oudeschild vertrekken naar de zand plaat De Razende Bol. Gehoopt wordt dat de Dageraad zal worden gevolgd en vooral vooraf gegaan door veel plezier en andere vaartuigen van watersporters, vissers e.d. zodat een indrukwekkende vloot ontstaat die leuke beelden zal ople veren voor de meevarende persfotogra fen en (hopelijkl mensen van het NOS- journaal. Op het clubschip van de wa tersportvereniging Texel in de haven van Oudeschild, is inmiddels een affiche op gehangen met de oproep om zaterdag van de partij te zijn, liefst met een boot die leuk is versierd. Tijdens de tocht naar de Razende Bol zullen de opvarenden op de hoogte wor den gebracht van de problematiek. Er zal informatiemateriaal worden verspreid (honderden persmappen zijn al ver stuurd) en via de scheepsomroepinstal- latie zullen mensen geïnterviewd worden die zich bij het behoud van de duinen bij zonder betrokken voelen, zoals Rijkswaterstaat-man C. P. Hartinq, RST- directeur C. Koorn en mensen van milieu-organisaties. Schokkende onthul lingen zijn te verwachten van de weer kundige Kruyff uit Den Helder inzake de toenemende kans op ..superstormen". Prins De organisatoren hebben geprobeerd minister Nelie Smit-Kroes aan boord van De Dageraad te krijgen, maar zij heeft la ten weten verhinderd te zijn. Tot de ge nodigden hoort ook Prins Bernhard, die nauw betrokken is bij het Wereld Na- tuurfonds, een der organisaties die de actie voor het stoppen van de kustafslag op Texel steunen. De prins heeft nog geen afbericht gedaan, zodat er hoop is dat hij inderdaad zal meevaren, wat on getwijfeld veel extra publiciteit zal opleveren. Om ongeveer half twaalf wordt de Ra zende Bol bereikt. Als de weersomstan digheden het toelaten zullen hier enkele nader aan te wijzen Texelaars aan land stappen en twee zakken zand vullen. Een half uurlater zal een der zakken wor den geleegd in het Molengat. Dit ritueel houdt een pleidooi in voor één der mo gelijkheden om de kustafslag op Texel afdoende te stoppen, nl. door het gra ven van een brede geul dwars door de Razende Bol, waarbij met het verwijder de zand het Molengat wordt gedempt. Door deze maatregel wordt de nu nog dicht onder de kust schurende stroom afgebogen wat voor vele jaren het eincfé van de kustafslag betekent. Om half drie is De Dageraad terug in Oudeschild. De genodigden wor den met een speciale bus vervoerd naa paviljoen Beach Inn (het noorde lijke standslag van De Koog paal 21) waar na een consumptiepauze om 16.00 uur een kleine manifestatie op het strand plaatsvindt. De burge meester zal daar de tweede zak zand legen en een pleidooi houden voor navolging in het groot: zandsupple tie. De organisatoren hopen dat veel Texelaars naar het strand zullen ko men om deze plechtigheid mee te maken. De kosten van de actie op Texel wor den voor een belangrijk deel gedragen voor de WWF/IUCN Advisory Commi- tee for the Waddensea, de instantie die belast is met de coördinatie van de inter nationale waddendag. De organisatie op Texel is in handen van Albert Salman en Margot Zijm-Bik (uit Den Hoorn) bestuursleden van de stichting. De Internationale Waddendag is be doeld om aandacht te vragen voor de -c -V ïf«VP. Na da lijn redding werd het fake-slachtoffer met gezwinde spoed naar de EHBO-post gebracht door enkele grotere leden van de Reddingsbrigade Texel. De donderdagmiddag op het Ko- ger strand gehouden reddingsde monstratie trok bijzonder veel pu bliek. Omdat de toegang van dit De Koog Promotion-evenement gratis was is het moeilijk te zeggen hoe veel mensen precies naar de show hebben gekeken, maar het waren er in ieder geval duizenden. Het ope ningsnummer was voor de meeste toeschouwers ook het hoogtepunt. Mariniers van het Amfibisch Oefen kamp De Mok lieten zien hoe een vij andelijk strand wordt ingenomen, compleet met rookgordijnen en ge- weergeknal, dat overigens door los se flodders werd veroorzaakt. De mariniers kwamen met landings- boten en snelle rubberboten naar het strand. Daar aangekomen gingen ze in linie op het zand liggen, gooiden diverse bommen die een dikke groene rook ble ken te produceren en vanuit de dekking van dit rookgordijn namen zij het niets vermoedende publiek onder vuur, bege leid door deskundig commentaar van sergeant Kerpel. Die kreeg daarvoor de microfoon van algemeen commentator Jos Hendriks, een erkende spraakwaterval die meer evenementen van De Koog Promotion opluistert. Helaas garandeert de kwanti teit van zijn woorden niet de kwaliteit van zijn mededelingen maar de man weet zelfs van zeer eenvoudige gebeur tenissen als het langskomen van een paar willekeurige strandgangers een sen sationeel evenement te maken waar nog minuten over doorgesproken wordt. Hij werd afgewisseld door sergeant Kerpel, Hans Bakker van de KNZHRM, Cor Sluis van de KNBRD en Siebrand Wiegman van het Paracentrum. De mariniers traden nog een keer op, ditmaal om te laten zien hoe een landing vanuit een Lynx Westland helicopter in zijn werk ging. Dit hefschroefvliegtuig ging boven het strand hangen en vier mariniers lieten zich zakken aan touwen. Toen ze beneden waren werd het touw hen vanuit de heli nagegooid zodat het contact verbroken was. Een andere manier waarop de zeesol daten zich verdienstelijk maakten was (Lees verder pagina 2) Een uitgebreid gezelschop, met onder andere leden ven de gemeenteraad en topmensen van Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer, veert zaterdag met de Dageraad van Leo Vis ser naar de Razende Bol om daar symbolisch zand te heien. vele bedreigingen voor het Deense, Duitse en Nederlandse deel van het Waddengebied. Na een inleidende ma nifestatie op 26 augustus in Cuxhaven, gaan de volgende dag in drie landen aparte acties van start. In Nederland is dat dus de manifestatie voor het duinbe houd op Texel en in Duitsland en Dene marken zijn podiumdiscussies, een olie conferentie en informatiebijeenkomsten gepland. Het jaarlijkse jazzfestival in Tonder in Denemarken staat ook in het teken van de Internationale Waddendag. De actie op Texel wordt gesteund door de volgende organisaties: We reld Natuurfonds. Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee, Stichting Duinbehoud uit Leiden, Stichting Natuur en Milieu uit Utrecht, Vereniging Milieudefensie uit Amsterdam, Contact Milieube scherming Noordholland uit Zaan dam, Werkgroep Landschapszorg Texel, VVV Texel, Recreatiestichting Texel, Recron afdeling Texel, Horeca Nederland afdeling Texel, Horecaf afdeling Texel, Vereniging Strandex- ploitanten Texel, De Koog Promo tion, Texels Verbond van Onderne mers, Jonge Ondernemers Organi satie, FNV afdeling Texel, CNV afde ling Texel, Industrie- en voedings bond CNV afdeling Texel, Holl. Mij van Landbouw afdeling Texel, Stich ting Agrarisch Texel, werkgroep Texel van Stichting Wad en land. Land- en Tuinbouwbond afd. Texel, Kon. Algemene Vereniging voor bloembollencultuur afd. Texel en de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond afd. Texel. De 17-jarige Frank Bek uit Heerhu- gowaard is in het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam over leden aan de inwendige verwondin gen die hij opliep bij een ongeluk met zijn bromfiets. Bek bracht verleden week iemand met de brommer weg naar de Plevierstraat in De Koog, Hij reed weg over het school plein en merkte de donkergekleurde ket tingen tussen de afscheidingspaaltjes in het pad naar de straat niet op. Over één van de kettingen kwam hij te vallen, maar in eeiste instantie leken de gevol gen niet ernstig. Hij liep met zijn brom mer naar huis, maar werd de daarop vol gende morgen toch met buikpijnklach ten met de eerste boot naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Daar onderging hij een operatie. Direct daarna is hij naar het AMC vervoerd, waar hij woensdag overleed. Van een aan de Achtertune in Oosterend geparkeerde VW-bus werd tussen 05.45 en 06.15 uur don derdagochtend met een stuk puin de voorruit ingegooid. De schade be droeg f330,—. Van een aan de Waalderstraat gepar- keerdstaande personenauto werd die zelfde nacht een zijruit ingeslagen ter waarde van f140,—. Een personenauto met Duits nummer bord liep daags tevoren een vernielde spiegel op in de tijd dat hij aan de Ruijs- laan geparkeerd stond. Zaterdag 27 augustus wordt in het kader van de Internationale waddendag actie gevoerd (zie het artikel op deze pagina) om te bereiken dat onmiddellijk gel den beschikbaar worden gesteld om de kustafslag van Texel een halt toe te roepen. Het stoppen van de ieder jaar ernstiger wor dende kustafslag mag niet lan ger worden uitgesteld omdat Texel anders zeer grote schade zal lijden. Niet alleen schitteren de en onvervangbare natuurter reinen zullen spoedig wegspoe len maar ook het waterwinge bied en Texels grootste camping „Kogerstrand". Dat zal rampzali ge gevolgen hebben voor de plaatselijke economie en werk gelegenheid. De actie om deze ramp te voorkomen wordt dan ook gesteund door landelijke en plaatselijke organisaties van zeer uiteenlopende aard. Het is van groot belang dat niet alleen deze organisaties zich roeren, maar élle Texelaars. Een massale eendrachtige houding is van groot belang voor het verkrijgen van publiciteit en mede daar door succes, ledereen kan laten zien dat hij achter deze actie staat. In deze krant bevindt zich een pagina „Duinbehoud is zelf behoud" die u uit de krant kunt halen en als affiche voor het raam kunt hangen. Doe dat nu meteen en laat het affiche zo lang mogelijk zitten, in ieder ge val tot zondag a.s. De organisa tie dankt ieder bij voorbaat voor de medewerking. Restaurant „Ca 't Kerckeland (het gehele jaar) Wat gebeurt er met de autopremies bij Verzekeringen DLG? Entree f 7,50 Kantoorstraat 9 - 11, Den Burg.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1