Sint Donatus opende zuivelafdeling Bouw op Maasvlakte kan beginnen Voor het a.s. weekend VERVOLG VAN PAG.1 Commissie FET Training gymnastiek in Oudeschild Zon, maan en hoog water P. Viguurs haalde derde dan karate Schakelcursus voor jeugdige werklozen Barbecue voor padvinders Toernooien van rugbyclub 3 en 4 september 1983 Artsen I Groene Kruis Kerkdiensten Tandartsen I Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eierland Rijkspolitie Brand/ambu!anc| TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER t ondernemers-aktiviteiten Met een open dag, een herden kingsplechtigheid voor een oud medewerker, enkele speeches plus een sprong door een grote papieren kaas werd zaterdagmiddag onder belangstelling van vele tientallen ge nodigden de zuivelafdeling van de biologisch dynamische boerderij Sint Donatus bij Den Hoorn officieel geopend. Eigenlijk gold de plechtig heid ook een beetje als officiële ope ning van de hele boerderij want nog niet eerder was men in de gelegen heid alle betrokkenen uit te nodigen voor een bezichtiging van het forse bedrijf. Voordat de zuivelafdeling werd geo pend stond mevrouw L. J. van Rijsselberghe-Verboom stil bij het overlij den van oud-medewerker Edwin Bakker die zes jaar op de boerderij heeft ge werkt en twee jaar geleden is overleden. Alfred Bakker onthulde een tegelplateau met de tekst ,,Met dank aan Edwin Bak ker - 1983", waarna twee leden van DEK een koraal speelden. Na deze herdenking bedankte Mare van Rijsselberghe tal van medewerkers en meedenkers" die er voor hadden ge zorgd dat Sint Donatus in acht jaar tijd kon uitgroeien tot een agrarische bedrijf met goede economische perspectieven. ,,We draaien momenteel kostendekkend en dat is voor een bedrijf dat met alleen winst maken tot doel heeft een omstan digheid waar velen enkele jaren geleden niet in geloofden", aldus Marc van Rijsselberghe. Maatschap De noemer zuivelafdeling is wat ma ger voor de nieuwe kaas- en kwarkmake- rij en winkel met een oppervlakte van 300 vierkante meter. In de kwarkmakerij staat een zogenaamd absoluut filter dat schone lucht maakt naast een kaaspers, pekelbakken en een pastorisatieketel Van de b.d. kaas die Donatus maakt wordt slechts tien procent op Texel ver kocht. De rest ligt overal in het land te koop. Donatus wordt sinds vijf jaar ge rund door een maatschap van vier per sonen (Marc van Rijsselberghe, Irisabella Molenaar, Benno Bakker en Geert|e van Boven) en een vertegenwoordiging van de Stichting Sint Donatus die weer on der toezicht staat van de stichting die in 1975 de boerderij aankocht, de Johan Adriaan Stichting. Leren De Stichting Sint Donatus is door het rijk erkend als educatieve instantie en dat betekent dat deze b.d. boerderij voor de periode van minimaal één jaarprak tikanten" in dienst mag nemen om agra rische ervaring op te doen in deze tak van veeteelt en landbouw. Ook dienst- Kazen die wachten op de winkel. klaarde dinsdagavond dat hertelling niet doorgaat en dat men uitsluitend de con trole op naleving van de toeristenbe lasting zal verscherpen en mogelijk in de toekomst hogere boetes voor ontduikers zal vaststellen. Slaapkamer Opnieuw tellen was volgens de amb tenaren en wethouder een moeilijke zaak omdat de teller dan in het hoogseizoen de slaapkamer van de toerist zou moe ten binnenstappen. „Daj ligt erg in de privésfeer." Het Pakt-raadslid vroeg of het college vindt dat dagjesmensen in principe ook toeristenbelasting moeten betalen. De wethouder vond dat „eigen lijk wel" maar methoden om deze groep te laten betalen zijn er niet. „Als u iets weet mag u het zeggen." Cor Dros had een groot aantal detail vragen over de begroting waarop vaak geen mondeling antwoord gegeven kon worden. De commissie wordt over som mige zaken nog schriftelijk geïnformeerd voordat de begroting voor de tweede en laatste maal in de commissie FET wordt behandeld en de raadsleden desgewenst een eindoordeel kunnen vellen. Het Texels Belang raadslid kwam weer terug op het bedrag dat nodig is voor het schoonmaken van de openbare toiletten in Den Burg (ƒ30.000 Toegerekend Dat werk wordt gedaan door twee mensen van de rioleringsdienst en de wethouder zei dat het om een bedrag gaat „dat wordt toegerekend" naar het schoonmaken van de we's. „Daardoor is de post riolering iets lager." Dros was (wederom) niet onder de indruk van de ze argumentatie en vond de 30 mille voor het elke dag schoonmaken veel te hoog. „Wat kost het schoonmaken van een school? Daar zijn wel zes toiletten." De heer Doppenberg zegde toe te zullen aantonen dat het reinigen van de we's door een particulier bedrijf net zo duur is. Dros plaatste ook vraagtekens bij het weigeraars mag Donatus in dienst ne men en momenteel werken er twee. Naast deze vaste krachten en de vier maatschap-medewerkers werkt men met een groot aantal vrijwilligers die zo als Benno Bakker het uitdrukte „Onze ideeën over landbouw met raad en daad steunen." Souvenir Het 50 hectare grote bedrijf poogt zo veel mogelijk self-supporting te zijn. Op 30 hectare worden 50 melkkoeien en 30 stuks jongvee gehouden en de overige twintig hectare worden gebruikt voor het kweken van voedergewassen voor de koeien zoals bieten, zonnebloemen en veldbonen. Alle melk wordt op Dona tus verwerkt, een deel gaat naar de kal veren en van de rest maakt men boter, diverse soorten kaas, kwark en karne melk. Het zachte mini-kaasje „Texels Witje" blijkt vooral op eigen eiland goed aan te slaan. Veel toeristen nemen dit produkt mee als souvenir. De zuivelafde ling werd gebouwd door aannemer Smit uit Sint Pancras en is dit voorjaar offi cieus in gebruik genomen. De open dag die na de opening werd gehouden trok enkele honderden bezoekers. bedrag van ƒ3500,dat is besteed aan het schilderen van de Fonteinsnol en hem werd een specificatie toegezegd. De heer Doppenberg deelde mee dat de gemeente energie wil besparen bij de kleine straatlantaarns omdat de kosten jaarlijks fors toenemen door het stijgen van de stroomprijzen en de toename van lantaarns. „We willen TL-buizen die min der energie gebruiken en hopen zo dat er nog nieuwe lantaarns kunnen worden geplaats zonder dat de totale kosten voor straatverlichting stijgen", aldus de directeur van gemeentewerken. De training van de gymnastiekvereni ging Oudeschild is afgelopen week gestart in 't Skiltje. De tijden zijn: Dinsdag: 10 00-11.00 uur: huisvrouwen gym 15.50-16.50 uur: kleuters 16.50-17.50 uur: meisjes klas 1, 2, 3 en jongens klas 1 en 2. Woensdag: 20.00-21.00 uur: meisjes en jongens va naf brugklas 21.00-22.00 uur: volleybal Donderdag 15.50-16.50 uur: jongens klas 3, 4, 5, 6 16.50-17.50 uur: meisjes klas 4, 5, 6 De zon komt 11 september op om 7.06 uur en gaat onder om 20.05 uur. Maan: 7 sept. N.M.; 14 sept. E.K. Doodtij: 2 sept., springtij: 9 sept. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 2 september 2.24 en 15.27 Zaterdag 3 september 3.57 en 17,04 Zondag 4 september 5.51 en 19.00 Maandag 5 september 7.36 en 20.38 Dinsdag 6 september 8.46 en 21.40 Woensdag 7 september 9.40 en 22.24 Donderdag 8 september 10.38 en 23.05 Vrijdag 9 september 11.23 en 23.43 Zaterdag 10 september 11.45 en Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De trainer van de Kyukushinkai- karate afdeling van de MST de heer P. Viguurs is geslaagd voor zijn der de dan-examen. Dat betekent dat hij na het behalen van zijn zwarte band nog twee graden is gesteden, zodat hij nu kan bogen op een werkelijk hoge graad van bekwaamheid. Deze vorm van karate is, zoals overi gens de meeste japanse verdedi- gingssporten, een bewegingsleer, waa rin ademhaling, balans, kracht en sou plesse centraal staan. Niet alleen aan de goede lichamelijke training wordt veel aandacht bestaat in het kyukushinkai, ook het bereiken van een goede mentale instelling is belangrijk. Karate is dan ook geen sport voor mensen die snel resul taat willen zien, of die zich al te sterk voelen. Vaak haken die overigens na één training weer af. Belangstellenden kun nen elke vrijdag van 17.00 tot 19.30 uur een kijkje komen nemen Evenals vorige jaren kunnen jonge werklozen (van 16 tot 23 jaar) weer deelnemen aan de zogenaamde schakelcursussen", de „cursussen jeugdige werklozen." De lessen kun nen onder meer worden gevolgd in Den Helder en hebben tot doel jon geren die nog niet of nog niet pre cies weten wat ze zouden willen doen op het goede spoor te zetten. De deelnemers moeten wel aan be paalde eisen voldoen. Ze moeten minstens drie maanden ingschreven staan bij het arbeidsbureau, actief blij ven zoeken naar een voor hen geschikte oplossing en het arbeidsbureau moet weten dat ze meedoen. De cursus duurt in ieder geval twee dagen per week. Eén dag wordt besteed aan het kennismaken met diverse beroe pen en het kijken hoe de cursist daarin zou passen terwijl de tweede dag infor matie over allerlei zaken in de maat schappij wordt gegeven. Zo wordt bij voorbeeld ingegaan op hoe je moet solli citeren, wat je rechtspositie is en meer van dergelijke zaken. Bovendoen zijn er mogelijkheden om te sporten, handvaar digheid te dien en diverse keuzepro gramma's samen te stellen. Een eventuele derde dag kan besteed worden aan praktische beroepenoriënta- tie. De cursus wordt gegeven door men sen van de streekschool, een school waar bijvoorbeeid mensen die de LTS hebben doorlopen een aanvullende be roepsopleiding kunnen krijgen. Dit ge beurt dan in een leerlingenstelsel. Scha kelcursisten kunnen hier hun derde dag praktisch bezig zijn en informatie krijgen over de vakrichting die ze op dat mo ment onder handen hebben. Als de be roepskeuze wat duidelijker is geworden regelt de school een stage in een pas send bedrijf. Aan de cursus zijn geen kosten ver bonden en de uitkering blijft gewoon doorgaan. Wel vindt vooraf een toela- tingsgesprek plaats waaruit moet blijken of het zin heeft deze cursus te volgen. Aanmelding is tot eind september mo gelijk van maandag tot en met donder dag in de streekschool te Heerhugo- waard tussen 9.00 en 12.00 uur. Inlich tingen zijn daar ook te verkrijgen. Het adres van de school is Umbriëllaan 2, te lefoon 02207-18218. De padvinders zullen hun seizoen vrij dag 9 september beginnen met een bar becue-voor alle leden op de barbecue plaats in de Dennen. Aanvang 19.00 uur bij Catharinahoeve. Zij die belangstelling hebben om lid te worden kunnen vrijblij vend meedoen. ,.We hebben het vanmorgen rond gekregen, er kan gestart worden met het bouwen van woningen op de Maasvlakte. De woningen met acceptabele prijzen kunnen hopelijk nog voor de winter worden opgele verd", aldus wethouder D. Schilling in de commissie ruimtelijk en huis vestingsbeleid woensdagavond. Over het volbouwen van de vlakte „De Krakeling" naast het nieuwe Sint Jan wordt nog onderhandeld. Dat deelde de wethouder mee naar aanleiding van een vraag van VVD-er Gerbrand Poster. Hij zou op die plek lie ver een park aangelegd zien: „Ik vind Den Burg noord-west toch al het beton dorp van Texel en met een park krijgen de daar wonende bejaarden ook wat le- bensraum". Schilling antwoordde hem dat Texel al een park was „en daarmee bedoel ik natuurlijk geen land schapspark". Met de woningebouvwe- reniging en de Stichting Bejaardenzorg, beiden potentiële bouwers op het stuk grond, zit de gemeente inmiddels op één lijn, maar met het Bouwfonds moet nog verder gesproken worden. Als er over eenstemming wordt bereikt gaan even tuele contingenten volgend jaar als eerste naar deze plek. Het college is van mening dat het volbouwen van Noord west nu het belangrijkste bouwproject in Den Burg is. Dirk Terpstra (Pakt) vroeg of de wethouder bij het volgende over leg met de woningbouwvereniging de manier waarop woningen worden toege wezen eens wilde doorspreken. Hij vond dat gevallen die werkelijk snel een huis moesten hebben bij de vereniging niet aan bod kwamen. Peter Bakker deed daarbij de suggestie dat een onderzoek hoe het puntensysteem om de urgentie vast te stellen in de praktijk werkt inzicht zou kunnen geven of mensen die echt in een noodsituatie zitten ook werkelijk snel geholpen kunnen worden. Poster vroeg in de rondvraag hoe het stond met de besluitvorming rond de motorcross baan. Schilling vertelde dat het college deze vraag in het eerstvolgende overleg met de provincie weer aan de orde wil stellen. Groen Over een bouwaanvraag die door bouwbedrijf Drijver voor een klant was. ingediend kon de commissie niet tot een standpunt komen. Drijver wil achter de loods van de Verenigde Schilders aan de Georgiëweg een woonhuis met een gro te loods bouwen. Daarvoor moet een groenstrook verdwijnen en dat stuitte op verzet. Ondanks aandringen van Schil ling kon de commissie met uitzondering van Poster niet tot een goedkeuring ko men. Voor Van Asselt zou dit bouwplan te verteren zijn als er een stukje groen zou blijven. De andere commissieleden schaarden zich achter een opmerking van Gelein Jansen (CDA) die vond dat er zoveel be drijfsruimte op het industrieterrein te koop stond dat het niet erg voor de hand ligt om nieuwbouw te plegen op een duidelijk zichtbare plaats, waarvoor dan ook nog groen opgeofferd moet wor den. In de volgende commissievergade ring wordt op de zaak teruggekomen. Potje Bij de behandeling van de ruimtelijke aspecten van de gemeentebegroting kwamen hoofdzakelijk informatieve vra gen aan de orde. Ter sprake kwam onder meer een „potje stimulering volkshuis vesting" waarachter geen bedrag stond. Van ambtelijke zijde werd toegelicht dat dit niet begroot was maar dat het ging om een post die opgevoerd zou worden als op het gebied van de volkshuis vesting geld nodig zou zijn om slagvaar dig op te treden. „De wethouder heeft toegezegd dat er dan een potje is waar het geld uit gehaald kan worden", aldus de ambtenaar. Dat potje werd echter nergens in de begroting gevonden. Ge lein Jansen informeerde of het hier soms een geheim collegepotje betrof, maar dat ontkende de wethouder. Nazoeken in de begroting leverde het gezochte potje weer niet op. Wel werd er even la ter geld uit gereserveerd. „Die ƒ5000 voor onderzoek van het structuurplan Weverstraat 34, Den Burg. wordt dan zeker uit de „stimule volkshuisvesting" betaald?" inform de één van de raadsleden in volle er Hij kreeg een bevestigend antwoonj Dirk Terpstra informeerde waarom bedrag voor het onderzoek van vuilstortplaatsen (ƒ15.000,— was voerd. Schilling antwoordde hem het hier de grond van de voormalige fabriek aan de Julianastraat in Den betrof en volgens deskundigen was onderzoek niet nodig. Terpstra woordde dat nu het geld voor een derzoek van de Rode Zee ook veris nen was. Schilling zou zijn opmer „meenemen". Bijdrageregelin Poster stelde voor de post voor di drageregeling Het Oude Land omlai brengen van de voorgestelde ƒ110.01 naar ƒ25.000,—. „De provincie en he zouden meebetalen, maar ze laten gewoon in de steek. Dan moeter maar stellen dat geverfd beton ne goed is als metselwerk en betimm gen." De bijdrageregeling heeft narr tot doel de extra kosten die het schappelijk aantrekkelijk maken agrarische systeembouwschuren zich meebrengt te betalen. Voor de geling is met rijk en provincie een dr ling van de kosten afgesproken, het rijk houdt zich hier maar ten dels en de provincie betaalt niets. Sch haalde al een paar gevallen aan wi bleek dat het college de eisen dar steeds soepeler toepast. Rugbyclub Overzee heeft het afge lopen weekend twee toernooien gespeeld, zaterdag in IJmuiden en zondag in Alkmaar. Zaterdag eindig de Overzee op een vierde plaats met zes deelnemende teams en zondag als vierde met acht deelnemende teams. Zaterdag werd de eerste wedstrijd te gen IJmuiden verloren met 12—0. De tweede match tegen Oldenzaal werd ge wonnen. De snelle lijnspeler K. Kok wist de bal twee keer over de try-line te druk ken (goed voor 12 punten) en met maar één try tegen werd de eindstand 12—6. De wedstrijd om de derde en vierde plaats werd van Diemen verloren met 6 0 zodat Overzee die dag als vierde eindigde. Zondag won Overzee in het kaasstad- toernooi van Alkmaar 2 (0—4) en van W. Friesland (6—8) door trys van K. Kok en L. van der Veen. Van de zeer sterk spe lende NFC uit Amstelveen werd verloren met 36—0. De wedstrijd tegen AAC uit Amsterdam om de derde en vierde plaats werd verloren met 0 4 zodat Overzee ook zondag als vierde eindigde. Zondag begint de rugbycompetitie weer. Overzee speelt dan uit tegen Purmerend. September minder zon meer voordeel bij uw juwelier Martin Tromp Horloges en sieraden uit onze zomercollectie met 40% korting. Zie hiervoor onze speciale etalage. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur t/m maandagmorgen 8. uur Dokter R. R. Siebinga, Kik- kertstraat 12, De Cocksdorp, tele foon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00- 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. tot Van vrijdagavond 18.00 uur maandagmiddag 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Zr. J. B. Mannessen, Schoorwal 45, telefoon (02220) 3242. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 17.00 - 18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Zondag 4 september 1983 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. J. Hylkerra samen met Doopsgez. gem. Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek De Koog 9.30 uur dhr. M. D. Kuipe De Waal 11.00 uur ds. Verbeek Oosterend 9.30 uur ds. Wisman viering Maaltijd des Heren Oudeschild 11.00 uur ds. Wisman doopdienst De Cocksdorp 9.30 u. ds. R Blaauw GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. J. R. de Ruiter, Zaandam 19.30 uur ds. J. R. de Ruiter Oosterend 10.00 uur Ds. J. Donks 19.30 uur ds. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in de Ned. Hervormde kerk Oosterend dienst. 10.00 en 16.00 ui Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogers#9e i.4f sb Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. s Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Êj Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mej. s B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en S drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. j= Spreekuur volgens afspraak: tele- foon (02226) 413. H Alleen voor spoedgevallen tele- S foon (02220) 2527. H Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht- plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- s centrale. §f Voor meldingen van schepen of s zwemmers in nood: Kustwacht Eier- land, tel. (02222) 270. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Hylkema gezamenlijke kerkdienst in de Hervormde kerk. uitzending De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogeisi Den Burg 19.15 uur ds. Oppej huizen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Herenkoor zondag 10.45 uur, Dameskoor De Koog, zondag 9.30 uur Oudeschild, zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend Zondag 10.30-11.20 uur Openl lezing. 11.20-12.30 u. Wachttorensti Iedere donderdag: Theocrati! school, 19.30-20.20; dienstver dering 20.20-21.00 uur. Vee Het politiebureau van de g® Texel van de Rijkspolitie is op we dagen geopend van 8.00 - 1f uur en in het weekend van 9. 18.00 uur, telefonisch te bei via tel. (02220) 2644. Buiten de tooruren kan men rechtstreeks tact opnemen met de meldl van het district Alkmaar, tel. 116444 (tussen 23.00 en 08.00 Het bureau te De Koog is dinsdag- en donderdagmii open van 16.00 - 18.00 uur. Bij brand en voor spoedei» ambulancevervoer bellen: C 2066. Bij geen gehoor 22222. Voor niet spoedeisj ambulancevervoer: 02230-12® bij geen gehoor 02230-22222 I «MW PAGINA 2 Met een sprong door een grote papieren kaas opende Johan Adriaan Molenaar van Sint Dona tus de nieuwe zuivelafdeling

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2