,Als het schools wordt s de lol er af" )e zeilvaart neemt toe ■uiiwimm* Musicalvereniging in oprichting i 1 ,,An officer and a gentleman" pnieuw leren lezen en schrijven training voor honden Rommelmarkt was succesvol Deuce houdt 200 wedstrijden Uitslagen kringcoucours Vreemd geld Nieuw seizoen drumband R J DAG 2 SEPTEMBER 1963 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Is je matig of slecht kunt lezen is ook het lezen van deze krant een hele d. Als je aan public relations wilt doen is het belangrijk om te weten wat rant over je schrijft. De deelnemers aan de cursus ..Opnieuw leren lezen chrijven" willen dat er over hen wordt geschreven, want ze willen meer andheid geven aan dit werk. Dit artikel is door hen voor publicatie door zen en de reactie ,.te moeilijk" werd regelmatig gehoord. ..Zeker in een iel over mensen die niet zo vlot lezen moeten geen moeilijke woorden nge zinnen staan", werd door een cursist terecht opgemerkt en met uit- daring van public relations" werd dit verhaal in overleg eenvoudiger ge- ikt. Dat was een goede les voor de cursisten en de redacteur. et lezen van een krant is slechts voorbeeld hoe belangrijk het in e maatschappij is dat je kunt le en schrijven, ledereen kan het denkt men. En als je het niet dan zal er wel wat aan de hand De deelnemers aan de cursus mieuw leren lezen en schrijven" het hier niet mee eens. zouden willen dat het even gewoon om naar deze cursus te gaan als een cursus Engels, Hindelooper Ideren of kantklossen. Het enige ver- dat er zou moeten zijn is dat het wat lastiger is als je niet zo goed lezen en schrijven dan als je niet kantklossen. Ze vinden het moeilijk ,men" het heel gauw gek vindt als et zo bedreven bent met de pen of ede krant niet zo snel kunt lezen. De lursisten zijn ervan overtuigd dat er ir Texelaars zijn die hier moeite mee een. Ze kennen allemaal in hun di- e omgeving wel mensen voor wie cursus ook geschikt zou zijn. et is echter een hele grote stap om de omgeving te erkennen dat je niet natig kunt lezen en schrijven. De nemers konden allemaal wel prachti- oorbeelden geven op welke manier oor de omgeving verborgen hielden ze een briefje niet konden lezen, of adres. Gewoon tussen de anderen et mededelingenbord in gaan staan, kom je er vanzelf achter wat er jt", zegt een deelnemer. Meestal je wel een vertrouwd iemand in de rt, die gauw even voor je las wat er ld," zegt een ander. ..Als er op het een vrachtauto gelost werd en er st een ontvangstbon getekend wor- dan zorgde ik wel dat ik uit de buurt |3 zegt een derde. Deze trucs moet je ontwikkelen, want voor je het weet it je uitgelachen, is de algemene ling. De meesten blijken nu de trucs ruild te hebben voor eerlijkheid. Nu ik bezig ben het schrijven weer 19 er de knie te krijgen heb ik op m'n werk verteld dat ik op deze cursus zit. Ze vonden het prima. Ik zou er nu ook geen bezwaar meer tegen hebben als mijn naam in de krant kwam", aldus een cur sist die jaren in de bouw heeft gewerkt. Het is het beste bewijs dat de deelne mers aan de cursus méér leren dan lezen en schrijven. Ze worden zelfverzekerder, hun gevoel van ,,er niet helemaal bijho ren" wordt minder. Hoe komt het nu dat iemand die vol wassen is toch matig of met kan lezen en schrijven? In Nederland gaat toch iede reen naar de lagere school? ,,'t Gebeurt eigenlijk ongemerkt", zeggen de deelne mers. ,,Je valt op school buiten de boot voor je er erg in hebt en je wordt heel slim in het verbergen dat je iets niet leest." Sommige deelnemers raakten achter door onregelmatig schoolbezoek in de tweede wereldoorlog, door vaak verhuizen of door langdurig verblijf in een sanatorium. Anderen konden niet zo goed meekomen. De leerkracht loste dit „probleem" dan op door die leerling op de achterste bank te zetten en verder wenig aandacht aan te besteden: „Te ken jij nog maar even door, of, weet je wat, haal maar even pijptabak voor me". Zo werd de „achterste bank" vanaf de tweede klas een vaste plek waar men maar wat aanmodderde. Stommerd De schoolervaringen van de meeste deelnemers zijn dan ook niet zo gunstig. Een deelnemer vertelde dat hij voor de klas op een stoel moest gaan staan en hard „ik ben een stommerd" zeggen. Voor de goede orde: het was een school aan de vaste wal. Andere deelnemers konden niet over weg met ons schoolsysteem. „De hele dag stil zitten, dat was niks voor mij", al dus een jongen die ook op deze cursus nog heel afkerig is van een schoolse aan pak. „Ik kan er nog niet tegen als ie mand tegen me zegt dat ik dit of dat moet." De andere deelnemers bevestigen dat de cursus niet moet lijken op een school, waar je prestaties moet leveren, waar je cijfers krijgt, waar je goed bent of slecht. „Het lijkt wel of er iets in m'n hersens vastloopt als ik steeds maar op foute dingen wordt gewezen. Ik heb meer aan de dingen die ik goed doe." Dit betekent voor de cursus „Opnieuw leren lezen en schrijven" dat de begeleiding ontspan nen, gezellig en niet-beoordelend is. Toch is de cursus zeker niet vrijblijvend. Als je je opgeeft dan wordt er aangeno men dat je serieus meedoet, hoewel dit niet wordt benadrukt. De begeleiders Goos Westerlaken, Jo van Trigt, Mijkje Uittenbogaard, Agna Oskam en Siem Zijm proberen zo weinig mogelijk de „onderwijzer" uit te hangen. De 18 Texelaars die de afgelopen win ter aan de cursus deelnamen varieerden in leeftijd van 18 tot 58 jaar. Niet alleen de leeftijd, maar ook het niveau verschil de nogal: enkele deelnemers konden pri ma lezen, maar konden of durfden nau welijks meer te schrijven, anderen kon den helemaal niet meer lezen noch schrijven. Er wordt dan ook in vijf ver schillende groepjes gewerkt. Elk groepje bestaat uit 3 of 4 cursisten. Als iemand vrijwel helemaal niet kan lezen of schrij ven dan krijgt diegene een hele tijd in z'n eentje les.' Vloeiend Als we de werkschriften bekijken zien we dat sommigen in hele korte tijd snel vooruit gaan: van houterige, onbehol pen letters naar een vloeiender hand schrift. Volgens de begeleiders komt tij dens het oefenen allerlei vergeten kennis weer terug. ,,lk probeerde een oudere cursist losse letters te leren, omdat ik dacht dat dat het gemakkelijkste was. Maar dat lukte niet, tot diegene uit zich zelf zwierige, ouderwetse schuinschrift- letters begon te maken. Die had hij vroe ger zo geleerd. Nu gaat het schrijven veel beter", zegt Siem Zijm, die met de andere begeleiders van mening is dat de angst ook op deze cursus niet te leren le zen en schrijven vertragend werkt. „Als de mensen eenmaal het gevoel hebben dat 't niet zo verschrikkelijk moeilijk is als ze al die jaren hebben gedacht, gaat 't leren veel sneller." Luisteren Belangrijk is dat de meeste deelne mers graag willen leren en gewend zijn door te zetten. Er is heel wat voor nodig om je in deze maatschappij staande te houden meteen magere scholing. „Aan mij werd de bediening van een ingewik kelde dieselmotor uitgelegd. Die uitleg moest ik in één keer snappen, want de gebruiksaanwijzing kon ik niet lezen. Dan luister je zo geconcentreerd dat het je nog lukt ook", zegt een deelnemer. Diezelfde deelnemer merkt ook dat z'n geheugen beter ontwikkeld is dan bij veel anderen. „Wat je niet op papier kan zetten moet je in je kop bewaren!" Een andere cursist heeft voor het behalen van z'n rijbewijs alle 200 schriftelijke vra gen uit het hoofd geleerd; anderen heb ben het theorie-examen mondeling afge legd. Waar ze allemaal zeer bedreven in zijn is goed luisteren: ,,Je oren goed open houden, dan kon je er later over meepraten." De cursus wordt in d'Ouwe ULO ge geven. De avonden verlopen volgens een vast schema. Eerst wordt er rustig een kop koffie gedronken. Daarna gaan de groepjes uit elkaar om te werken. De laatste 20 minuten worden besteed om gezamenlijke ervaringen uit te wisselen en te bespreken wat er die avond is ge daan. Wie thuis extra wil oefenen kan dat doen, maar 't hoeft niet. De groep die in januari van start ging had een paar uitvallers. Degenen die de afgelopen winter elke week kwamen zijn vast van plan in september weer door te gaan. De cursisten bepalen zelf wanneer ze vinden dat ze goed genoeg kunnen lezen en schrijven om van de cursus af te gaan. „Voor de één is het al prachtig als hij weer zo'n beetje kan lezen en schrij ven, een ander wil veel verder omdat hij te zijner tijd een middenstands-cursus wil gaan doen. Voor ons is het belan grijkste dat iemand met zin naar deze cursus komt en het gevoel heeft dat hij er wat leert", zegt Goos Westerlaken. Voorlezen Sommige deelnemers zijn heel be wust bezig het geleerde in praktijk te brengen. Een cursist: „Vroeger ontliep ik alle situaties waarin ik moest schrijven, nu zoek ik bewust situaties op waarin ik iets wat niet te moeilijk is moet opschrij ven. Daardoor leer je weer te durven schrijven waar anderen bij zijn". Een an der maakt zijn huiswerk zó dat anderen er ook plezier van hebben: Hij leest zijn kleine kinderen voor uit eenvoudige boekjes. In september gaat de cursus weer van start. Er is nog ruimte voor een aantal nieuwe deelnemers. Speciale toelatings eisen zijn er niet. ledereen die van zich zelf vindt dat hij of zij moeite heeft met lezen of niet (meer) iets durft op te schrijven waar anderen bij zijn is wel kom. Als iemand zich opgeeft wordt hij of zij eerst thuis opgezocht door één van de begeleiders om kennis te maken en om te bespreken wat de toekomstige deelnemer van de „lessen" verwacht. Deelname kost 7 2,50 per avond en men kan zich aanmelden bij Goos Westerla ken en Mijkje Uittenbogaard, Hogereind 20 in De Waal, telefoon 02220-4203. De meeste mensen voor wie de cur sus „Opnieuw leren lezen en schrijven" bedoeld is, zullen dit artikel niet lezen. Er wordt daarom een beroep gedaan op huisgenoten of vrienden om mensen die wat aan deze cursus kunnen hebben er op attent te maken. bitje kon woensdagmorgen in de haven van Oudeschild geschoten worden. Ruim dertig zeilende oude vrachtschepen lagen aan de kade "woordig worden die schepen algemeen ingezet in de verhuur aan groepen. Ook nu was dat het geval, 22 van de tjalken, klippers en kotters ,n door één school ingehuurd. Bovendien was de oostenwind dinsdag gunstig voor Texel, zodat de schepen naar Oudeschild zeilden. ondag 4 september beginnen de trainingen voor honden weer op sportterrein bij De Waal. Deze (Gedrags- en Gehoorzamm- ds) trainingen zijn er voor om van den gehoorzame dieren te ken. k trainingen beginnen 's morgens tJen uur en bestaan uit enkele oefe- l®n die er voor zorgen dat men met 'ond overal kan komen. Het contact to wordt opgebouwd is van wezen- belang voor huisdieren. ,,Het ge- 1 nog al te vaak dat ongelukken voorkomen die niet plaats hadden ge vonden als de betrokken hond goed was opgevoed", aldus trainer Kees Krele- kamp. Na afloop van een cursus wordt een examen afgelegd waarbij de hon denbezitter een diploma krijgt. Tevens start zondag een cursus voor de specifieke werkhonden. Het ligt in de bedoeling dat dit in samenwerking met de GG-africhting een georganiseerde vereniging zal worden. Deze africhting bevat drie onderdelen: speuren, appèl en pakwerk. De voorkeur gaat daarbij uit naar Duit se herders, Bouviers en Mechelse her ders. Telefonisch opgeven bij Kees Krele- kamp, telefoon 02223-261. De vier rommeltjesmarkten die het af gelopen seizoen in Oosterend zijn ge houden ten bate van verschillende vere nigingen zijn succesvol verlopen. De eerste keer moest men de markt opbre ken wegens hevige regen maar de overi ge drie markten hebben dit matige begin financieel ruimschoots goed gemaakt. De naam van de pop die kon worden ge raden is dit seizoen niet geraden De pop heet „Mieke" en zal nu moeten wennen aan een nieuwe naam want dezelfde pop gaat volgend seizoen weer de markt op. Er worden doorgaans nogal wat vraagtekens gezet bij de methoden die de legerleiding hanteert om jonge solda ten op te leiden. Vernederingen en forse afstraffingen zijn in sommige legers orde van de dag en die straffen staan regel matig niet in verhouding tot het vergrijp. De film „An officer and a gentleman" behandelt dit facet van het leger maar laat ook een andere kant van de militaire tucht zien: de vormende kant. Regisseur Taylor Hackfort geeft deze visie vorm door te laten zien hoe een eenzame sloe ber, Zack Mayo (een gloedvolle rol van Richard Gere) kans ziet de zware Ameri kaanse officiersopleiding te overleven (geestelijk en lichamelijk) en opgewas sen is tegen de taak die hem wacht. De film is echter niet louter een ode aan harde legermethoden maar heeft ook de menselijkheid in de opleiding aan. Zack Mayo groeit op in de sloppen van Olongapao en is als kind aangewezen op een vader die zich altijd bezig houdt met drank en vrouwen. Als Zack volwassen is besluit hij zichzelf te bewijzen in de marine en moet hij zich onderwerpen aan het ijzeren regime van sergeant Fo ley, een man die tottaak heeft om bij alle officierskandidaten de, voor het leger, zwakke plekken te ontdekken. De karak ters van Foley en Zack botsen voortdu rend en het spel op leven en dood ein digt in een fysieke krachtmeting waarin de trainer wint maar de officier in spé zijn eigen grenzen ontdekt. Zijn wil om niet af te glijden tot het ni veau van zijn vader heeft hem door de training geholpen maar belangrijker is dat hij geen eenling meer is en warmte voelt voor anderen. Daar is ook de on dergang van een vriend, Sid Worley, voor nodig en de scene op het toilet waarbij Zack zijn vriend vasthoudt is er een van grote klasse. Datzelfde geldt voor het slot als Zack ontdekt heeft dat vriendin Paula meer is dan een speelka meraadje tijdens de opleiding en hij haar met verende pas in een smetteloos wit officiersuniform de papierfabriek uit draagt. Haar collega's klappen en als toeschouwer krijg je de neiging mee te applaudiseren. De boodschap van regisseur Hackfort is dan duidelijk: als je echt wilt lukt het ook maar als je het alleen doet ben je geen mens maar een machine. Die boodschap is verpakt in een kleurrijke rolprent volgens Hollywood-principes maar de bekende dramatische opbouw blijft dit keer boeien. ,,An officer and a gentleman" was dit jaar in Amerika de grootste publiekstrekker en is waard om gezien te worden als een eenvoudig ver haal met een, voor Amerikaanse begrip pen, redelijke diepgang. De film draait voor de tweede en laatste week in City van donderdag tot en met dinsdag. De toegang is 12 jaar. De jaarlijkse clubkampioenschappen van de tennisclub Deuce zijn weer van start gegaan. Meer dan 200 partijen moeten gespeeld worden binnen twee weken. Dit record aantal kan organisato risch afgewerkt worden door de vier nieuwe banen. Op het kunstgras worden zondagmiddag 4 september alle halve fi nales van de junioren gespeeld en zon dag 11 september vinden daar alle beker finales plaats van de junioren er. senioren. Ponyclub De Kleppertjes behaalde goede resultaten tijdens het kringcon cours te Venhuizen. B-dressuur: Annemiek van IJsseldijk met Hypos 120 p. en 1 winstpunt; Anne ke Cleven met Loes 127 p, 1e prijs en 1 winstpunt; Carina lepenburg met Paradi se 121 p. en 1 winstpunt; Dedée Kikkert met Daan 120 p., 3e prijs en 1 winstpunt; Marieke van de Blaak met Polly 127 p., 1e prijs en 1 winstpunt; Frauwke de Weij-er met Moonlight 122 p., 4e prijs en 1 winstpunt. L-dressuur: Sandra Heetveld met Dave 114 punten; Menno Heetveld met Sno wy 105 punten; Jacqueline Schoorl met Caesar 125 punten, 5e prijs nu L2 dres suur en 1 winstpunt; Karen Bakker met Dominant 123 punten en 1 winstpunt. L2-dressuur: Nancy Siebeling met Devil 115 punten. Viertal 1 115 punten; viertal 2 108 pun ten; achttal 95 punten. Springen klasse B: Anneke Cleven met Loes 3 ft. voldoende 1 winstpunt; Jac queline Schoorl met Caesar 8'/2 ft. vol doende; Carina lepenburg met Paradise 4 ft. voldoende 1 winstpunt; Carolien Agter met Tessa 0 ft. voldoende, 2 winstpunten; Inge Keyzer met King 0 ft. voldoende 2 winstpunten. Springen klasse L: Karen bakker met Dominant 0 ft, goed en 3 winstpunten; Nancy Siebeling met Devil 0 ft. voldoen de en 2 winstpunten; Anja van Exel met Fury 0 ft, voldoende en 2 winstpunten; Sandra Heetveld met Dave 0 ft. vol doende en 2 winstpunten. De vereniging ,,Sempre Sereno" in de Junushof te Wageningen waar onder muzikale leiding van Jan Lubbers ,,My fair lady" werd opgevoerd. Dergelijke musicals kunnen hier nog niet ge bracht worden omdat daarvoor geëist wordt dat het opvoerende gezelschap ervaring heeft Die eis wordt bijvoorbeeld ook gesteld bij musicals van Annie M. G. Schmidt. Jan Lubbers, onder meer als koor docent verbonden aan de muziek school, is bezig met de oprichting van een musicalvereniging. Voor dit nieuwe verschijnsel in de Texelse theaterwereld zoekt hij mensen die mee willen doen. ,,Het is voldoende als de mensen ple zier hebben in zingen, acteren en bewe gen, ze hoeven geen noten te kunnen le zen", aldus Lubbers die in zijn vorige woonplaats Wageningen ook verbonden was aan een amateur- musicalvereniging. Hij denkt met 30 35 mensen te kunnen beginnen, maar als het er meer worden kan er een grotere musical worden ingestudeerd. Dat zou dan ,,Viva Mexico" 2ijn, maar daar zijn minimaal 50 mensen voor nodig. Moge lijkheden voor een kleinere bezetting zijn Anatevka (Fiddler on the roof), No, No Nanette of Calamity Jane. Voor de muzi kale begeleiding zou een 3- of 4-mans orkestje groot genoeg zijn. Westduitse marken 100= f109,75 Belgische franken 100= 7 5,41 Franse franken 100= 7 35,75 Zweedse kronen 100= 7 36,25 Zwitserse franken 100= 7135,25 Deense kronen 100= 7 29,25 Amerikaanse dollars 1 7 2,94 Engelse ponden 1=7 4,34 Oostenrijkse schilling 100= 7 15,72 Italiaanse lires 10.000 7 17,75 Spaanse peseta's 100= 7 1,87 Voorlopig heeft Lubbers de aula van de muziekschool besproken voor don derdagavond. De eerste bijeenkomst zou 8 september zijn om 20.00 uur (in gang d'Ouwe Ulo aan de Wilhelmina- laan). Ook een regisseur is welkom, maar waarschijnlijk is in de choreografie (dansregie) voorzien. Lubbers neemt zelf de muzikale leiding op zich. Inlichtingen zijn bij hem te verkrijgen, Zeebries 2, Den Burg, 02220-4831. Binnenkort gaat drumband Mar- garetha Sinclair weer van start met haar nieuwe seizoen. Er wordt een nieuw programma ingestudeerd. In het afgelopen jaar heeft er een uit breiding van het instrumentarium plaats gevonden. Er zijn 3 trompetten bijgeko men. De meisjes die deze instrumenten bespelen (ze zijn daar al enige tijd mee bezig) worden geheel binnen de vereni ging opgeleid. Een vereiste is wel kennis van noten en enige blaaservaring. Meis jes die hiervoor of voor bazuinen en trommels belangstelling hebben kunnen bij de band terecht (minimum leeftijd 10 jaar). Bij de pauken en lyra is ook nog een plaats over. Hiervoor worden iets oudere meisjes gezocht i.v.m het ge wicht van de instrumenten. Bij de majo rettes is de leeftijdsgrens 7 jaar. Opgave en inlichtingen bij Ine Witte, telefoon 4104.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1