Groen Twarts jexeh in het harL, ekort gedeeltelijk dekken it onderwijsbegroting? Vaar blijft eigen Texelse 7 dicatiecom missie Automatische veerhaven volledig in functie Muziekschool kan niet meer inleveren uidige verwijzingspraktijk schadelijk Overdracht TX 38 „Branding lil" Bramen plukken in de Muy ui BLOEMBOLLEN A. VAN STRIEN, Verse mosselen HAVENRESTAURANT TEXEL JAARGANG Nr. 9813 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 jctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 102220) 2741. n werktijd' Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 e van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 Oosterhof is met vakantie. advertenties, abonnementen, etc (eveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Don (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f\lper kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent. Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr 67 34 60.398 )irecteur van de muziekschool Bert Kemper lichtte maandagavond in de fitting van de raadscommissie voor welzijnsbeleid de benarde positie de muziekschool toe. „We draaien al enige tijd op het minimum. Verder luinigen kan niet. Als we lessen uit laten vallen, plegen we contractbreuk de docenten moeten we evengoed betalen. Een lesgeldverhoging hebben ai gehad en als er nog een overheen komt, raken we leerlingen kwijt, moeten we weer bezuinigingen gaan ontwerpen en dat kan dus niet. die manier zouden we gevangen raken in een neerwaartse spiraal die niet ituiten is." iwege die benarde positie hebben zowel de commissie van toezicht op nuziekschool als de sectie amateuristische kunstbeoefening van de Wel- sstichting bezwaar aangetekend tegen de in het sociaal-cultureel jaar- 11984 door het college van burgemeester en wethouders voorgestelde tingen in geld en uren op de muziekschool. Peter Bakker (PSP) deed de gestie de muziekschool een bijdrage uit de onderwijspot toe te kennen de lesondersteuning die op de lagere- en kleuterscholen wordt even. hoorzitting werd gehouden voor nensen die bezwaar tegen het ge- ride plan ingediend hadden. Naast ezwaren van de muziekschool kwam ennisclub Deuce in het geweer te- het niet toekennen van een investe- •subsidie voor het nieuwe banen- plex. Het bestuur van de Wei stichting was het niet eens met de genomen korting van 1% op het ge- itebudget. De Stichting Overdekte ege Texel zag af van het recht om bezwaar mondeling toe te lichten. Wachtlijst muziekschool mag van de ge- ite niet meer leerlingen opnemen 448. Er zijn echter 480 aanmeldin- Omdat de lessen niet kostendek- zijn (dekkingspercentage 30) kun- die 32 die het verschil uitmaken met latst worden. Kemper stelde voor Ie beperking in aantal leerlingen te vallen, bij gelijkblijvende gemeen- )sidie. Dan zouden er in plaats van legestande 161 Vi lesuren 168 gege- worden. Die kostenstijging wordt bestreden vanuit het geven van zo- amde koppellessen waarbij leerlin- die voorheen individueel les hadden 8n gedeeltelijke overlapping van hun en krijgen. Dat systeem kent echter wat beperkingen, de leerlingen en van min of meer gelijk niveau en in leeftijd ook een beetje (enstemmen. korting kan volgens Kemper ei genlijk gewoon niet. Aan de kostenkant bestaat de begroting voor 98% uit sala ris en huisvestingslasten. De rechtsposi tie van de docenten is zodanig dat als in de loop van het schooljaar hun urenaan- tal wordt verlaagd, zij toch volledig uit betaald krijgen voor hun oorspronkelijk urenaantal. De bezuiniging kan ook niet uit de twee procent andere kosten ko men, zodat die ƒ14.000,— aan de in komstenkant verkregen moet worden. Dat geeft als enige alternatief het verho gen van de lesgelden en die zijn dit jaar al trendmatig verhoogd. Uit een enquete die aan het begin van dit jaar is gehou den is duidelijk gebleken dat een aantal ouders bij verdere verhoging van de les gelden hun kinderen van de muziek school zullen halen, zodat tegenover de verhoogde inkomsten weer een verlies staat als gevolg van minder leerlingen. De bezwaren tegen de afgrenzing van het aantal leerlingen riepen in de com missie wat verdeelde reacties op. De be zwaarmakers waren namelijk van het on- gekorte subsidiebedrag uitgegaan, ter wijl het college van plan is ƒ14.000,— te korten in 1984. Als dit plan doorgaat kunnen de leer lingen die langer dan zeven jaar les heb ben, blijven. Die hebben nu op grond van een oude regeling uit de tijd dat de school sterk groeide te horen gekregen dat ze geen les meer kunnen krijgen. Bo vendien zijn de leerlingen die geen twee jaar speelklas (een algemeen vormende opleiding) hebben gevolgd ook gewei gerd. Deze groep zou bij weglaten van de maximum-norm ook wel les kunnen volgen en bovendien zou er een soort „ouders op herhaling" georganiseerd kunnen worden, evenals een ensemble voor verstandelijk gehandicapten. Vol gens Kemper was gebleken dat daar be hoefte aan bestaat. Leraren van de muziekschool geven ook ondersteuning bij het muziekonder wijs op de lagere- en kleuterscholen. Dat werk wordt gedeeltelijk gesubsidieerd door de provincie. Van de totale kosten (ƒ76.000,— komt ƒ32.000^ ten laste van de gemeentebijdrage aan de muziek school. Het onderwijs betaalt niets voor deze ondersteuning. Peter Bakker stelde voor hierin verandering te brengen om op die manier de nu voorgestelde kor ting op te vangen. Beide bezwaren van de commissie van toezicht en van de sectie verklaarde hij gegrond. Dirk Terpstra (Pakt) en Riet Huitema (CDA) waren wat voorzichtiger, zij verklaarden het bezwaar tegen de fi nanciële korting gegrond met het voor behoud dat er ruimte in de gemeentebe groting gevonden moest worden. Huite ma vond het bezwaar tegen de afperking van het leerlingenaantal ook gegrond. Terpstra kon dat echter niet omdat uitge gaan was van een ongekort subsidiebe drag. Paul Kikkert zat op dezelfde lijn, maar wilde het financiële bezwaar eerst in de fractie bespreken. Joop van der Meer (VVD) ging in op een opmerking - die sectievoorzitter Wim Tinholt eerder maakte. Tinholt gaf aan dat het geld uit verho ging van het lesgeld zou moeten komen, iets dat hij onmogelijk achtte, of uit ver mindering van het urenaantal, terwijl er al een vermindering was geweest ten opzichte van vorig jaar. „Tinholt gaf twee mogelijkheden om te bezuinigen aan, hij mag zelf kiezen. Ongegrond", al dus de VVD-er. Het andere bezwaar deed hij alleen met het laatste woord af. Eén procent De Welzijnsstichting diende een be- Lees verder PAGINA 2 het verwijzen („indiceren") van Ise bejaarden naar de verzor- stehuizen is sprake van een zeer Bvredigende situatie. De Regio- Indicatiecommissie die met de- aak is belast, functioneert niet behoren omdat men de plaatse situatie niet kent en omdat het eringssysteem te „grof" is om t te doen aan individuele situa- 0m die reden hebben de Texel- verzorgingstehuizen een eigen amebeleid zodat zij uiteindelijk de urgentie bepalen. De drie te en hanteren verschillende nor- zodat er van uniforme en ob- eve behandeling van de aanvra- weinig terecht komt. m deze situatie zou een eind ge- 't kunnen worden door het oprich- fln een Texelse indicatiecommissie, «t alleen de taak krijgt om te bepa- bejaarden in aanmerking komen bet bejaardenhuis maar ook andere fcn van hulpverlening regelt in de "en waarin opname in het bejaar- huis (nog) niet nodig of mogelijk de huidige situatie bestaat geen sa- töng met andere hulpverlenende in- fcs bij negatieve indicaties, zodat iental ouderen tussen wal en schip ^akt en niet de nodige hulp heeft hgen. Spoed! het bovenstaande wordt gewezen de plaatselijke werkcommissie van Sionale Stichting Welzijn voor Ou- 1 'n een uitvoerige brief aan B en W gemeenteraad. Met klem wordt drongen op het betrachten van spoed bij het in het leven roepen van een eigen indicatiecommissie met brede taak, zodat aan de gesignaleerde misstand een eind komt. Al eens eerder heeft de Regionale Stichting gewezen op de wenselijkheid van een Texelse in dicatiecommissie. Dat heeft toen echter niet tot stappen geleid omdat de ge meente Texel in verband met het verstrij ken van een éénjarige opzeggingstermijn niet uit de gemeenschappelijke regeling kon treden zonder belangrijke financiële consequenties; bovendien zou zoiets als onbehoorlijk bestuur kunnen worden aangemerkt. De werkcommissie meent echter dat het gemeentebestuur thans wel de vrijheid heeft om spijkers met koppen te slaan Dubbelop De werkcommissie heeft er begrip voor dat de bejaardenhuizen een eigen toelatingsbeleid hanteren naast de regio nale indicatiecommissie, wat niet weg neemt dat het een zeer onbevredigende situatie is. De man of vrouw die naar een bejaardenhuis wil krijgt eerst te maken met een „overkantse" maatschappelijk werkster (die in één keer en in kort tijds bestek een oordeel velt over de aard en mate van de verzorgingsbehoefte) en daarna bij positieve indicatie nog eens met een „indicatie" van het bejaardenhuis. De Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen heeft in 1981 met de regionale indicatiecommissie de afspraak gemaakt dat de eerstgenoemde stichting zou worden ingeschakeld in die gevallen waarin opname van bejaarden in het be jaardenhuis nog niet mogelijk was. Zo dat men andere vormen van hulpverle ning zou kunnen regelen. Die afspraak is nooit nagekomen en zelfs is het dagelijks bestuur van het gewest Kop van Noord- holland waaronder de indicatiecommis sie nu ressorteert, op deze afspraak te ruggekomen. Daardoor voelt de Regio nale Stichting Welzijn voor Ouderen zich beperkt in haar mogelijkheden, want het is de taak van deze stichting om bejaar denhulp te coördineren. Steun Een eigen Texelse indicatiecommissie met brede doelstelling heeft bij voorbaat de steun van de werkcommissie Texel (waarin gezinszorg en kruiswerk zijn ver tegenwoordigd), de drie verzorgingste huizen, de Algemene Bond van Oude ren, afd. Texel en de Texelse huisartsen Ook B en W hebben zich destijds posi tief uitgelaten, maar tot dusver zijn geen stappen gezet, in eerste instantie in ver band met de eerder genoemde bezwa ren tegen het weglopen uit de gezamen lijke regeling. Volgens de werkcommissie Texel zijn deze argumenten inmiddels echter vervallen want nu de regionale in dicatiecommissie onder het gewest kop van Noordholland ressorteert is aan de deelnemende gemeenten een totaal nieuwe regeling aangeboden, die door de betrokken gemeenteraden nog moet worden vastgesteld Men heeft nu alle vrijheid om de zaken anders aan te pak ken. De werkcommissie Texel heeft steun en advies aangeboden bij het van de grond brengen van de eigen indicatie commissie met brede doelstelling. B en W hebben de raad laten weten over deze zaak pre-advies te zullen uitbrengen. V De kaartcontrole bij Teso hoort de finitief tot het verleden. Dinsdag ge beurde het voor het laatst, zodat de hiernaast staande foto inmiddels historisch is geworden. Sinds het opstelterrein in Den Helder is af gesloten en de drive-in loketten bij de toegang van dit terrein in gebruik zijn genomen, is de controle overbo dig geworden. Het is een belangrijke fase in de voortgaande automatise ring bij Teso. Degenen die zich tot dusver met de kaartcontrole bezig hielden doen nu ander werk. Voorlopig zullen zich op het opstelter rein en daarbuiten nog Teso-mensen op houden om de verkeersafwikkeling in de gaten te houden, want in de praktijk op wat langere termijn moet nog blijken of alles naar verwachting functioneert. Eén man In technisch opzicht zijn er nauwelijks problemen meer. De man in de ver keerstoren kan het volledige havenge- beuren beheersen. Vanuit de toren be dient hij de brug, de slagbomen, de draaihekken en de klappaaltjes. Ook de kruis-pijl bakken waarmee wordt aange geven welke oprijbaan vrij is worden van-uit de toren geschakeld. De man in de toren (die het publiek met een geluidsinstallatie kan toespre ken) heeft niet alleen een goed gezicht op de directe omgeving maar ook op de eventuele wachtende auto's buiten het afgesloten terrein met behulp van tv- Het visserijbedrijf van Jac. Betse- ma uit Oudeschild neemt zaterdag een nieuwe kotter in dienst. Evenals de vorige TX 38 zal dit schip Bran ding" heten, maar met de toevoe ging van het Romeinse cijfer drie (III). De Branding III vertrekt om half elf uit de haven van Oudeschild. Buitengaats vindt de officiële overdracht plaats, met op verzoek van de nieuwe eigenaar een eenvoudige feestelijkheid aan boord. Het schip is anders dan de andere gro te kotters in de Texelse vissersvloot. Het is namelijk een hekkotter met de brug voorop. Deze manier van bouwen raakte een |aar of 15 geleden in onbruik toen de kotters met de brug achterop in zwang raakten. Het is is 40 meter lang, 8 meter breed en 4,70 meter hol. De Branding III wordt aangedreven door een 1800 pk Deutz motor. Het natuurgebied De Muy is momen teel vrij toegankelijk ten behoeve van mensen die bramen willen plukken. Dat blijft zo totdat de bramen op zijn. iijii monitoren. Op alle vitale punten staan camera's opgesteld. Met een digitale klok op de toren wordt de vertrektijd van de eerstvolgende boot aangegeven; bij vertraging of tussentijds inzetten van een extra boot wordt die tijd onmiddellijk gecorrigeerd. Voor taxi's, ambulance en ander verkeer dat altijd voorrang heeft is er een aparte oprijstrook, ook voorzien van een vanuit de toren te bedienen afsluiting. Informatie Omdat er straks geen Teso mensen meer rondlopen bij wie men iets kan vra gen, is een „informatie-eiland" gemaakt met allerlei schriftelijke mededelingen. In verband met de automatisering heeft men de zg. pakjesregeling van Teso moeten veranderen. Spoedeisende pak jes kunnen nu alleen nog van maandag tot en met vrijdag worden meegegeven op bepaalde tijden die inmiddels ter ken nis zijn gebracht van degenen die regel matig van deze mogelijkheid gebruik maken. Deze tijden zijn bepaald aan de hand van een enquete onder de gebruikers. Uniek De hoog geautomatiseerde centrale bediening met de verkeerstoren is door Teso zelf bedacht en technisch uitge werkt. Het systeem is waarschijnlijk uniek; vertegenwoordigers van over- heidsveren hebben er inmiddels be langstelling voor getoond Op de foto boven ziet men Teso- medewerker Ton Roest achter de knop pen en de tv-monitoren in de verkeersto ren. Beide foto's werden gemaakt door Dirk Kuiter. tegen groothandelsprijzen. Voor geïnteresseerde kopers zijn prijscouranten in de Nederlandse en Duitse taal verkrijgbaar. Groothandel, Pontweg 30, (02226) 433, b.g.g. 022201 2904. (02226) 310. llliilllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1