Cjroen Tjwartsjexels in het 3ijdrageregeling ontmoet teeds meer weerstand Gemeente werkt met eigen taxateurs /leer geld nodig van provincie en rijk 0 „De Hoop" Reis naar Georgië niet „officieel" ijkswaterstaat werkt an oplossing Stranding jacht veroorzaakte stranding motie Dierenbescherming zoekt collectanten Dros, Poster en Van Asselt tegen delegatieregeling Ruitersportevenement in de Dennen Verse mosselen HAVENRESTAURANT TEXEL e JAARGANG Nr. 9815 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel (02220) 2741, iten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266 en ikvan der Heijden, De Kaai 17 Oosterend, tel. (02223) 964 ns Oosterhof is met vakantie. or advertenties, abonnementen, etc igeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs 17,— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34 60 398. Als de hogere overheden, in it bijzonder de provincie, |et met meer financiële steun men, is de kans groot dat de meenteraad de zg. bijdrage- geling op de helling zet. Die 2(|)nclusie valt te trekken uit tlatingen die in de dinsdaga- jnd gehouden raadsvergade- ng van de kant van CDA en VD werden gedaan, naar inleiding van het extra kre et dat de raad op tafel moet ji ggen om de bijdragen aan de verse boeren te kunnen blij- in betalen. JK De bijdrageregeling werd ten tijde van bestemmingsplan buitengebied in t leven geroepen ter vergoeding van zg ..landschapsschade" die wordt leden door boeren die bedrijfsgebou- n willen zetten en daarbij extra kosten reten maken om te voldoen aan eisen verband houden met het specifieke xelse landschapsschoon. De gemeen- heeft jaarlijks f75.000,— voor dit ids beschikbaar (50 mille uit eigen ddelen en 25 mille als bijdrage van het ;l maar dat is de laatste tijd niet meer n! ireikend. Er is dit jaar al 712.000 ier utgekeerd dan in feite beschikbaar is. De raad werd daarom om een extra idiet gevraagd van f25.000,— om al ms in het lopende jaar vooruit te kun- i, rekening houdend met zeggingen. De raad ging dinsdag unaniem ak- ard, maar uit het gemor dat opklonk ek dat het een eventuele volgende ïrheel wat minder makkelijk zal gaan. Goedkopere middelen Ate Rienstra van het CDA vond dat iet worden nagegaan of met goedko- re middelen het landschap kan wor- n gediend. Hij vroeg het college met icht te streven naar meer geld van ho- mikbaarheid isrboot voor validen 3ij de directie Noordholland van jkswaterstaat worden op het enblik plannen gemaakt om de so veerboot in Den Helder beter reikbaar te maken voor invaliden, overleg met Teso zal een oplos- ig voor het probleem worden ont- orpen waarna getracht wordt het nodigde geld ervoor vrij te maken. Dit is de hoopgevende reactie van kswaterstaat op een verzoek van de kt-fractie uit de gemeenteraad die zich Wel bij de directie Noordholland als bij hoofddirectie in Den Haag had be- &agd over de toestand op het Helderse erhaventerrein na de reconstructie- ifkzaamheden aldaar. Dirk Terpstra lakte er dinsdagavond melding van tij- kis de rondvraag van de raadsvergade- Van veel belang vond hij dat Rijks- iterstaat in ieder geval erkent dat er i behoeve van de invaliden en slecht been zijnden een voorziening had oeten worden aangelegd en dat dit mog moet gebeuren. la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice. gere overheden, in het bijzonder van de provincie die het tot dusver totaal heeft laten afweten, maar niettemin toch ho ge eisen stelt wat betreft het land schapsvriendelijk bouwen in het buiten gebied. Gerbrand Poster van de VVD kondigde zelfs aan dat zijn fractie vol gend jaar niet meer mee zal doen als op nieuw een beroep wordt gedaan op ex tra gemeentegeld omdat hogere overhe den niet voldoende over de brug komen. In dat geval moet men de eisen die nu aan de bouw worden gesteld maar laten vallen, zodat bijdragen niet meer nodig zijn. Wethouder Schilling waarschuwde dat men de bijdrageregeling niet zomaar opzij kan zetten en vond dat Texel bereid moet blijven in redelijke mate financieel aan de regeling bij te dragen. „Anders maken we ons ongeloofwaardig bij het streven om het landschap in takt te hou den en daarbij de eigen boontjes te wil len doppen." Indicatiecommissie In het begin van de vergadering vertel de wethouder Piet Zegers naar aanlei ding van vragen van Daan Welboren (Pakt) dat de gemeente per 1 januari a.s. een eigen indicatiecommissie in het le ven wil roepen voor de verwijzing van bejaarden naar verzorgingstehuizen. De ze indicatiecommissie krijgt nog geen „brede" doelstelling; men zal zich dus nog niet direct tevens bezig houden met de verwijzing naar andere hulp in die ge vallen waarin opname in het verzor gingstehuis (nog) niet nodig of mogelijk is. Er moeten echter nog wat drempels worden overwonnen, want bij het ge west kop van Noordholland is men van mening dat Texel niet zomaar uit de bestaande gezamenlijke regeling kan stappen en in ieder geval zou moeten meebetalen aan wachtgeld voor de me dewerkers die hun tijd mede aan Texel besteden. Bordjes Het gemeentebestuur wil bij het aan geven van straatnamen gebruik blijven maken van gewone geëmailleerde bor den, omdat deze stoot- en krasvast zijn en daardoor het minst van vandalisme hebben te lijden. De suggestie van Ger brand Poster om voortaan reflecterende straatnaamborden toe te passen werd van de hand gewezen. Het reflecterende materiaal zit namelijk op de borden ge plakt, waardoor ze makkelijk beschadigd kunnen worden. Poster liet dinsdaga vond blijken door de argumenten van het college niet overtuigd te zijn. Schadeclaim Als de plannen in het artikel 11 gebied in De Koog niet doorgaan en het oor spronkelijke (door Jarino) „ingeleverde" appartementenhoogbouwplan aan de Bosrandweg ook niet krijgt de gemeente dan met een schadeclaim te maken? Het was Daan Welboren van het Pakt die de ze vraag stelde. Wethouder Daan Schil ling durfde er nog geen antwoord op te geven maar beloofde het te zullen uit zoeken. Cor Dros van Texels Belang stemde als enige tegen het krediet van ƒ8500 voor het opknappen en isoleren van de gemeentelijke woning Burgerhoutstraat 6 in Den Burg. Dros vond namelijk dat de gemeente de woning moet verkopen inplaats van opknappen, conform het door B en W afgekondigde beleid om zoveel mogelijk vast goed af te stoten. Over het algemeen vond hij dat het col lege dit afstoten van onnodige huizen te weinig voortvarend ter hand neemt. Hij wilde dat alles wordt verkocht, ongeacht het feit dat de huizen worden bewoond. Wethouder Barendregt legde uit dat het in dit geval een verhuurde woning be treft die je moeilijk in verhuurde staat kunt verkopen, tenzij aan de huurder zelf, maar die heeft geen belangstelling. Dros: „Dan zoek je maar een andere ko per. Het aanhouden en exploiteren van woningen is voor de gemeente veel te kostbaar." Toiletwagen Akkoord ging de raad met de aan schaf van een nieuwe toiletwagen be- De reis van meer dan tweehon derd Texelaars naar de Sowjetrepu- bliek Georgië in de komende herfst vakantie is een toeristische reis zon der officieel karakter, waarmee de gemeente Texel niets te maken heeft. Burgemeester J. A. Engelvaart wees hier dinsdag nadrukkelijk op als ant woord op een vraag van Cor Dros die in een dagblad een bericht had gelezen waarin werd gesuggereerd dat het om een officieel bezoek van de gemeente Texel ging. Dit misverstand is waar schijnlijk ontstaan omdat burgemeester Engelvaart, secretaris Van Dijk en de raadsleden Bakker en Dros deel uitma ken van het reisgezelschap. Het is voor hen echter een privé-aangelegenheid, waaruit geen politieke conclusies ge trokken kunnen worden. Het adres voor partijen, recepties, vergaderingen. Afertstraat 31. De Cocksdorp, 02222-252 Het dinsdagavond vastlopen van het Zweedse jacht Laura" op de buitengronden van de Wester Vliehors, een onderdeel van de Eierlandse Gronden, zorgde er indirect voor dat de motie over de kampeerwet. waarover meer elders in deze krant, het niet haalde in de ge meenteraad. Aan boord van de uitgerukte strandreddingsboot ,,lda Mary" bevond zich machi nist Paul Kikkert, raadslid van Texels Belang, die ongetwijfeld vóór de motie zou hebben gestemd. Aan de grond De „Laura", een 10 meter lang zeiljacht, werd alleen bemand doior de 65-jarige eigenaar Sverg Karlson. De Zweed wilde via het Eierlandse Gat naar de haven van Oudeschild, maar hij moet door onbekendheid met de ondieptes vanaf de boei die de gronden aangeeft een verkeerde koers hebben gestuurd. Om 18.45 uur werde de redding bootbemanning door de kustwacht gealarmeerd. Vijf minuten later wa ren schipper Jaap Groen, Paul Kik- PAUL KIKKERT redden in plaats van stemmen kert, HansZuidema, Maarten Boon, Teun den Braven en Piet Jan Stolk varende. Bovendien ging de rubber boot van de whipperploeg uit De Koog te water om assistentie te ver lenen. Zij waren behulpzaam bij het overbrengen van Zuidema, Boon en de sleeplijn naar het jacht. De red ders troffen Karlson volledig gede moraliseerd onder in de kajuit aan, de man dacht dat zijn laatste uur geslagen had in de pittige branding die op de gronden stond. Toen het water voldoende gestegen was, werd hij met zijn schip van de bank afgetrokken en naar de ankerboei bij het botenhuis gesleept. Daar aan gekomen bleek het jacht lek te zijn, zodat het naar een ondiepte werd gebracht om droog te kunnen val len, teneinde de schade te onderzoeken. Het door architectenburo Jan Vfsser ontworpen gebouw dat C. Sluiter gaat bouwen naast de Texelse Apotheek aan de Weverstraat. Over de aard van het horecabedrijf dat hij er in wil vestigen bewaart Sluiter nog het stilzwijgen Hij en architect Visser hebben een jaar strijd geleverd om de bezwaren teniet te doen die van de zijde van de gemeente Texel tegen het plan werden gemaakt. doeld voor de noodcamping en voor in cidentele verhuur bij evenementen e.d. De wagen kost 727.500,-. Henk Beum- kes van het Pakt meende dat het huren van een dergelijke wagen voordeliger zou zijn, maar Barendregt ontkende dat. „We hebben het onderzocht en kopen is voordeliger, vooral omdat we de wagen niet alleen voor de noodcamping nodig hebben maar ook bij andere gelegenheden." Cor Dros geloofde dat laatste blijkbaar niet erg en vroeg om een lijstje waaruit zou blijken bij welke andere gelegenhe den de wagen wordt gebruikt. De we thouder zegde dat toe maar de burge meester ergerde zich: ,,'t Verbaast me dat de raad zich met zulke details bezig houdt." Verkoop Peter Bakker stemde als enige tegen de verkoop van de woning Hollewal 17 aan mej. Bruining en de heer Stoter. Dat gebeurde uit principiële overwegingen. Bakker is tegen de verkoop van wonin gen uit gemeenschapsbezit. Gerbrand Poster was ongerust over de uitvoering van de herbestratingsplannen maar hij was tevreden toen wethouder Barendregt hem verzekerde dat in ieder geval ook de Wilhelminalaan en de Ko- gerstraat horen tot de eerste, meest ur gente fase. Het voorstel van B en W om in het bestuur van de Stichting Texels Museum een agrariër te benoemen kreeg niet de steun van de hele gemeenteraad. Daan Welboren (Pakt) zei niet onder de indruk te zijn van de argumenten die B en W hadden aangevoerd en gaf de voorkeur aan een vertegenwoordiger met een „consumentenachtergrond" zoals het vertrokken bestuurslid J. C. Duinker. Hij kondigde aan dat zijn fractie zich van stemming zou onthouden, maar wilde nog nog liever dat het college het voor stel terug zou nemen en per advertentie kandidaten voor een consumentenverte genwoordiging zou oproepen. De burge meester raadde dat af. Hij liet blijken dat een vertegenwoordiging van de mu seumvereniging binnen het bestuur van de stichting niet meer voor de hand ligt omdat deze vereniging weinig meer voorstelt en waarschijnlijk zelfs ontbon den zal worden. Het was een politieke wens vanuit het college om nu een agra riër in het bestuur te zetten. Dat is overi gens niet nieuw want er heeft jaren een boer in het bestuur gezeten in de per soon van de heer W. Timmer. Betrok kenheid van agrariërs bij het gebeuren in het Natuurrecreatiecentrum wordt be langrijk gevonden. Welboren was niet overtuigd. Als bestuurslid werd gekozen de heer B. van der Beek uit De Cocks dorp met zeven stemmen. H. de Lugt uit Den Burg keeg drie stemmen en vier stemmen waren blanco. Van 3 tot 8 oktober zal op Texel weer gecollecteerd worden voor de dierenbe scherming. Dit in verband met wereld dierendag (4 oktoberl. De organisatie zoekt echter nog naar mensen die op Texel willen collecteren. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij mevrouw J. Kapitein (02230) 18464, en bij me vrouw A Kamerman (022301 14780. De gemeenteraad is dinsdagavond met drie stemmen tegen akkoord gegaan met een regeling waarin wordt bepaald welke taken van de raad aan het college van B en W worden gedelegeerd. Hoewel de re geling weinig nieuwe elementen be vat, was deze toch aanleiding voor discussie naar aanleiding van be zwaren die van de kant van VVD en Texels Belang tegen onderdelen wer den ingebracht. Het belangrijkste bezwaar gold het feit dat bij het verwerven en vervreemden van onroerend goed door B en W eigen mensen kunnen worden ingeschakeld als er moet worden getaxeerd. Genoem de raadsleden vonden dat in zulke geval len een beroep moest worden gedaan op plaatselijke beëdigde ma keiaars/taxa teurs van buiten het gemeentelijke appa raat. Door het college werd dit echter onnodig en bovendien kostbaar gevon den, „We moeten zoveel mogelijk ge bruik maken van de deskundigheid die we zelf in huis hebben." Cor Dros vond echter dat taxeren door een onafhanke lijk persoon moet gebeuren. De gemeen te kan immers zelf belang hebben bij ho ge of lage taxatie? „Als je een ander vraagt, sta je veel vrijer." De burge meester wees erop dat dit argument maar zeer gedeeltelijk opgaat. Bij trans acties is heel vaak een Texelse makelaar betrokken. Bovendien gebeurt het zelf taxeren al jaren, tot ieders tevredenheid. Barendregt voegde er aan toe dat elke vorm van werkuitbesteding kostenver hogend is en daar zit men niet om verle gen. Bovendien is het delegatiebesluit zodanig geformuleerd dat het inschake len van een taxateur van buiten het ge meentelijk apparaat als dat ooit eens noodzakelijk zou zijn, niet is verboden. Poster wilde echter nadrukkelijk gere geld zien dat de gemeente uitsluitend met makelaars/taxateurs van buiten het apparaat zou werken. Daar werd over gestemd, waarbij bleek dat alleen Poster, Dros, Van Asselt en Jansen hier voorstander van waren Maximum Cor Dros van Texels Belang had nog een ander bezwaar tegen de voorgestel de delegatieregeling. Hij vond het maxi mum bedrag van ƒ300.000,— dat B en W bij aankopen mogen uitgeven zonder toestemming van de raad, veel te hoog. Hij wilde dat gehalveerd zien, omdat de laatste tijd de prijzen van onroerend goed ook zijn gedaald. Barendregt wees op een andere passage in het besluit, in houdende dat dergelijke aankopen in overeenstemming moeten zijn met be leidsuitspraken van de raad. Zo niet, dan rrioet door de raad eerst een beleid suitspraak worden gedaan. Om die re den kan een maximum van drie ton nooit problemen geven. Dros hield ech ter voet bij stuk, waarna zijn voorstel om het maximum op ƒ175.000,— te stellen in stemming werd gebracht. De raad stem de tegen, met uitzondering van Van As selt, Dros en Poster. Dit drietal stemde ook tegen het delegatiebesluit als geheel. Gegrond Met negen tegen vijf stemmen ver klaarde de raad het beroep gegrond dat namens de heer C. Sluiter door Archi tectenburo Jan Visser was ingediend te gen de weigering van een bouwvergun ning voor een horecabedrijf aan de We verstraat. Zoals bekend was het college hierover verdeeld. Verrassend was het dinsdagavond dat Dirk Terpstra en Peter Bakker die zich als leden van de be- roepsschriftencommissie voor de bouw hadden uitgesproken, nu op deze me ning terugkwamen, „We hebben alles nog eens op een rijtje gezet en we vin den het beroepsschrift toch onge grond", aldus Terpstra. Bakker liet een zelfde geluid horen en liet uitkomen dat hij op deze manier in ieder geval duidelijk wilde maken dat hij op de betreffende plaats nooit een horecagelegenheid zou willen hebben. Ate Rienstra van het CDA zei dat ook hij niet blij was met weer een horecabedrijf erbij, maar hij vond dat het beroep puur juridisch ge zien „helaas" gegrond was. Het voorstel van de meerderheid van het college om het beroep ongegrond te verklaren kreeg de stemmen tegen van Rienstra, Jan sen, Van der Meer, Huitema-Vos, Dros, Barendregt, Schilling, Van Asselt en Poster. Zaterdag 17 en zondag 18 september wordt op het speelterrein bij de kruising Rozendijk-Jan Ayeslag een ruitersporte venement gehouden waaraan wordt deelgenomen door ruiters van Texel en uit de kop van Noordholland. Op de eerste dag komen de ponyruiters aan bod en op de tweede dag de paardrui- ters. De deelnemers van Texel zijn leden van De Waddenruiters en De Klepper- tjes. Uit de kop van Noordholland komen ongeveer 100 ponyruitertjes. Het betreft een zg samengestelde wedstrijd, geor ganiseerd door de kring Noordholland- noord van de Kon. federatie van landelij ke rijverenigingen, bestaande uit vier on derdelen: het rijden van een dressuur- proef, het afleggen van een springcon cours en een cross/terreinrit met diverse hindernissen. Beide dagen wordt om 9.00 uur begonnen. (02226) 310. Illllll

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1