Groen wartsJexels in het hart-, eumkes in commissie jever toeristenbelasting oger dan andere tarieven' Luchthavenmeester heeft beter uitzicht nodig Bouw dienstencentrum kan aanvang nemen Tèxeltoerist Bestaande situatie onveilig Reisje gewond naar ekenhuis Vooral koopwoningen bij R.K. kerk in Den Burg 'De Bruinvis' in Vroege Vogels Grammofoonplaten gestolen Dia-avond Driemaal fout Verse mosselen HAVENRESTAURANT TEXEL JAARGANG Nr. 9817 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 tie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. i werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en ran der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 Oosterhof is met vakantie. advertenties, abonnementen, etc.: we ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs 1X1 per Kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17 636 Rabobank nr. 36 25 01 742; NMB nr. 67.34 60 398. ■jftenk Beumkes (Pakt) presenteerde dinsdagavond in de com- ssie voor Financieel, Economisch en Technisch beleid (FET) plan waarmee bijna anderhalve ton ruimte in de begroting rdt gemaakt. Hij wil de 'reserve natuur en recreatie', een ids dat gevormd is uit de opbrengsten van de toeristenbe- ting, aanspreken voor het financieren van instellingen die >ral toeristen ten goede komen, met name de musea en het nerrecreatiewerk. Het vrijgekomen geld kan vooral gebruikt rden voor het niet verhogen van het rioolgeld en de reini- gsrechten, en voor de begeleiding van gehandicapte kinde- lelein Jansen (CDA) kwam ook met een ruimtebrengend irstel: het verlagen van een afschrijving naar een reserve die arschijnlijk toch al groot genoeg is. 3e genoemde voorzieningen ko- vrijwel geheel ten goede aan de isten. Vooral het zomerrecreatie- k schijnt voor 90% aan die groep :eed te worden. Dan vinden wij ook niet zo gek om de daarbij orende kosten op de toeristen te lalen. Wij vinden dat je beter de listenbelasting dan andere tarie- kan verhogen". Beumkes stelde ook voor om 50% van de kosten het zomerrecreatiewerk naar de oemde reserve over te brengen 130.000— te bezuinigen op het set: ,,We kunnen daar best de t afdoen". De derde inkomsten- i in het voorstel is een verlaging de WV-subsidie met 74.500,—. totale operatie zou 7141.450 everen. Daarvoor zouden dan de Iheidskamer, het Scheepvaart- ssum en het Maritiem Museum r 70% ten laste van de reserve na- r en recreatie komen. iet niet verhogen van het rioolgeld f32.000,— kosten. Over deze post stond ook discussie op grond van het in beleid van het college. Burge ster en wethouders willen dat de ge- intelijk tarieven voor 80% kosten- kend zijn. De huidige dekking van de ilgelden is 79,7% en toch wil het col- hier een verhoging van 4% door ten. Dat werd aangevochten door er Bakker (PSP) die vertelde ambtelij- evestiging voor dit gegeven te heb- Dat werd door de aanwezige amb- aren van de afdeling financiën be- tigd. Die wezen er echter weer op dat let reinigingsrecht de dekking net bo de 70% zit, maar dat bleek geen A gegeven te zijn: er bestaat verschil mening over wat tot de lasten van recht hoort. In ieder geval is de ge- mde opbrengst van de verhoging bij veertigduizend gulden. Dienstencentrum )oor de toestemming van WVC om t de bouw van het dienstencentrum starten vervalt een post van OOO- die het Pakt in haar alternatie plan wilde ramen. Deze post was ook de gemeentebegroting opgenomen, Br onder het kopje 'niet uit te voeren', ging hier om kosten die het rijk dus voor zijn rekening neemt. ieumkes had voor een deel van dit d gelijk een nieuwe bestemming: de 000,die door het rijk was uitge lid voor het scheppen van een tijdelij- arbeidsplaats en die door het college voon in de algemene dienst was ■topt, kon op deze manier van dek- 9worden voorzien. De discussie over punt laaide nog even op. Peter Bak- rekende voor dat de Texelse ambte- ren Vh arbeidsplaats hadden ingele- dom helemaal mets terug te krijgen: ,,Het is een klap in het gezicht van die mensen die u die halve, tijdelijke plaats die dan nog terugkwam helemaal niet gebruikt". Wethouder N. C. Barendregt wierp tegen dat een dergelijke incidente le maatregel de beheersbaarheid van de ambtelijke werkgelegenheid niet bevor derd en dat de gemeente ook oneerlijk door het rijk behandeld wordt: „Het rijk kort ons veel meer dan zichzelf. Wij wor den geconfronteerd met een enorme da ling van de bijdrage aan de gemeente". Bakker meende dat door het verloren gaan van die ÏVi arbeidsplaats de werk druk behoorlijk vergroot zal worden, wat weer meer ziekteverzuim in de hand zou werken. Barendregt bracht daar tegenin dat die werkdruk weer verlaagd zou kun nen worden door een grotere doelmatig heid. Er kwam een progressief voorstel om het geld te besteden aan het met een jaar voortzetten van de baan van de administratieve kracht die bij het MZW- jeugdwerk actief was, zij het dan op deeltijdbasis. Gelein Jansen steunde dat voorstel. In het Pakt-plan is ook opgenomen een subsidie aan de Vrouwenadvies groep van 71.000,— en een verhoging van de bijdrage aan de Stichting Rein- water tot 7127,-. Tien procent Gelein Jansen presenteerde ook een CDA-bezuinigingsvoorstel waarin dezelf de reserve, natuur en recreatie, kritisch werd beschouwd. Jaarlijks wordt 12% procent van de toeristenbelasting en een deel van de woonforensenbelasting in die reserve gestort. Jansen stelde voor die reservering op tien procent te bren gen, omdat de reserve toch al groot ge noeg is (bijna een half miljoen). „Mijn voorstel levert 749.300,— op, daarvan kunnen we het Keesomstudiefonds met 75.000,— verhogen, de muziekschool de 715.200,— toekennen die nu gekort dreigt te worden, de 720.000,- voor de administratieve kracht van het MZW- jeugdwerk bestemmen, de ijsbaan op knappen met een kapitaalslast van 76.000— de straatverlichting van de Slingerweg opknappen en dan houden we ook nog een paar duizend over". Barendregt zegde naar aanleiding van dit voorstel toe dat alle reserves nog eens kritisch onder de loupe genomen zullen worden, maar hij merkte daar bij op dat buffers noodzakelijk blijven. „We moeten dit jaar al een behoorlijke aan slag op de saldi-reserve plegen en reser ves blijven nodig om schommelingen goed te kunnen verwerken. Bovendien dient u te bedenken dat tegenover de ongeveer zes miljoen die wij in reserve hebben een schuld van 43 miljoen staat". Hier werd Barendregt echter van ambtelijke zijde gecorrigeerd. Van dat bedrag is namelijk 21 miljoen geld dat weer doorgeleend is voor bouwfonds- woningen zodat de gemeente daar niet zelf de lasten van draagt. Plassen en poepen Peter Bakker vroeg of inmiddels al be kend is of voor een eventueel in Oude- schild te bouwen sportakkommodatie een artikel 19-procedure (bestemmings- sn 13-jarig meisje uit Keulen moest 0 sdag per ambulance naar het zieken- s in Den Helder worden gebracht na 'valpartij op de Randweg in de Den- Het meisje hoorde bij een groep 'olieren. Bij het rechts inhalen van ander kind, raakte de trapper van s' fiets tussen de spaken van de an- waarna ze over de kop sloeg. Ze 'ft vermoedelijk een bovenbeen 'roken. Het zicht op het vliegveld vanuit het havenmeesterskantoor is onvol doende. Omdat het kantoor zich op de begane grond bevindt wordt het zich vaak belemmerd door tankende of geparkeerde vliegtuigen, door au to's en door mensen. Het probleem zou zijn opgelost als op het ge bouwtje een verdieping wordt gezet waarin het kantoor wordt onderge bracht. De vrijkomende ruimte be neden kan dan worden verbouwd tot een dringend nodige garage voor de brandweerwagen. Een dergelijke verbouwing is bij de ge meente aangevraagd, maar het staat nog te bezien of er een bouwvergunning voor wordt gegeven. De ontwikke lingsmogelijkheden van het vliegveld zijn van hogerhand namelijk min of meer be vroren omdat de provincie niet akkoord gaat met de mogelijkheden die in het bestemmingsplan aan het vliegveld wor den geboden, een standpunt waarmee de adviseur van de Kroon het eens is. B. en W. vinden echter dat van echte uitbreiding van mogelijkheden op het vliegveld geen sprake is. Het gaat hier om noodzakelijke veiligheid. De wethou der was zelfs van mening dat het om die reden verantwoord zou zijn om zonder het voeren van een procedure bouwver gunning af te geven. Uiteindelijk kwam het college echter tot de konklusie dat dit niet verstandig is, zodat zal worden getracht de vergunning via een artikel 19 procedure bij de provincie los te krijgen. Weerstand De adviserende afdeling acht het niet erg waarschijnlijk dat de provincie zal meewerken, mede omdat ook de advi seur van de Kroon het bezwaar tegen de vliegveldbestemming onlangs heeft on derschreven. Toelaten van de bouw zon der procedure zou wel heel riskant zijn, want als daartegen door iemand die te gen de vliegveldactiviteiten bezwaar heeft, Arob-beroep zou worden aange tekend is er grote kans dat de bouwver gunning moet worden vernietigd. Het college werd geadviseerd geen medewerking te geven en de bouwver gunning aan te houden hangende de af wikkeling van het kroonberoep dat tegen de onthouding van de vliegveldbestem ming is ingesteld. Een andere adviseren de afdeling vond echter dat het hier in de eerste plaats gaat om een veiligheids voorziening: goed zicht op het veld en de uitrukmogelijkheid van de brandweer. Door die verbetering aan te brengen wordt het lopende Kroonberoep niet aangetast. De vliegactiviteiten op het veld veranderen er niet door. Zo denkt ook het college erover. Ongeluk Desgevraagd vertelde ons haven meester Ed de Bruijn dat de bestaande situatie niet langer verantwoord is. Als zich bij het starten of landen van vlieg tuigen een ongeluk voordoet, moet dat onmiddellijk door de havenmeester kun nen worden gezien, zodat er direkt hulp kan worden heengestuurd. Nu is dat zicht vaak gebrekkig. Bovendien is het in de praktijk lastig: de havenmeester of zijn assistent moeten herhaaldelijk naar buiten lopen om op het veld iets te kun nen ontwaren. De Bruijn: „Vorig jaar botste een vliegtuig bij een landing te gen een hek en dat werd door ons pas opgemerkt toen we zagen dat er men sen heenrenden. Het ongeluk zelf had den we niet kunnen zien" wijziging) gevoerd kan worden als er geen geld is uitgetrokken in de gemeen tebegroting. Dat bleek te kunnen, als de noodzaak van de uitgave maar voldoen de hard gemaakt kan worden. Gelein Jansen vroeg of Rijkswa terstaat verzocht zou kunnen worden Lees verder pagina 2 De nabij de R.K. kerk van Den Burg te realiseren nieuwbouwwijk zal naast de bebouwing van de 'Maasvlakte' 27 premiekoopwonin gen, 20 woningwetwoningen, 12 be- jaardenwoningen en 1 vrije sector- woning omvatten. Dit is in tegen stelling tot het oorspronkelijk plan om in deze omgeving voornamelijk woningwetwoningen te bouwen. B. en W. hebben daartoe besloten om dat is gebleken dat de kans op goed keuring dan veel groter is. De plannen zullen met spoed worden ingediend om kans te maken op een reconstructie- en saneringsbijdrage van het rijk. Dat laatste lijkt te lukken. De bouwplannen passen echter niet in het huidige bestemmingsplan, zodat een voorbereidingsbesluit en een artikel 19-procedure nodig is. Het nieuwe bestemmingsplan dat voor deze omgeving wordt ontwikkeld beslaat ook het voormalige bejaarden huis Sint Jan en de genoemde wonin gen op de Maasvlakte. Om de Maasvlak tewoningen (9 woningwetwoningen en 7 zg. Hat-eenheden) te kunnen ontwik kelen heeft de gemeente al een rijksbij drage van 7294.000,— geïncasseerd. Dit projekt staat op het punt te beginnen. Het wachten is nog slechts op de gun ning van de Directie Volkshuisvesting in Haarlem. Het college wil nu ook het resterende deel van het plan in aanmer king laten komen voor een rijksbijdrage. Leerlingen van de Openbare La gere School „De Bruinvis" uit Ou- deschild zullen zondagochtend tus sen 7.30 en 8.30 uur aan het woord komen in het VARA-radioprogram- ma „Vroege Vogels" op Hilversum 1. De VARA-journalist Theo Richel ging met de kinderen naar de water- fabriek, waar de jeugd uit moest vinden hoe van zout, verontreinigd water, drinkwater water wordt ge maakt. Het programma is geheel gewijd aan het Internationaal Wa tertribunaal dat van 3 tot 8 oktober in Rotterdam gehouden zal worden. Om de kinderen vertrouwd te ma ken met de problematiek is aan di verse scholen gevraagd of zij een opdracht uit wilden voeren in één dag tijd, waarbij dan een verslagge ver en een fotograaf aanwezig zou den zijn. Scholen in Amsterdam, Tolkamer, Oisterwijk en Oudeschild onderzochten respectievelijk de kwaliteit van zwemwater, de hoe veelheid vis in de Rijn, de invloed van zure regen op plantengroei en de bruikbaarheid van vervuild zout water als drinkwater. De Oudeschil der leerlingen van de zesde klas kwamen tot de conclusie dat door destillatie, zoals dat hier in de water- fabriek wordt toegepast, het uit zeewater gewonnen drinkwater in voldoende mate is ontdaan van kwalijke stoffen Het ligt in de bedoeling om op een nader te bepalen datum met de klassen, of met een delegatie daar van, kort voor het watertribunaal in het gebied van de Nieuwe Water weg rond te varen en de kinderen dan in de gelegenheid te stellen vra gen op minister Winsemius af te vuren. Op de foto (van Gees van Hemert) ziet men de scholieren tijdens de radio-opname in gesprek met de „Waterdeskundige" Spanhaak in het laboratorium van de Waterfabriek. Drie jongens uit Amsterdam (twee van 18 en een van 20) werden betrapt toen zij dinsdag uit een platenzaak in Den Burg zes langspeelplaten stalen. Ze hoorden tot een groep, die op Texel een werkweek doorbracht. De politie heeft de zaak nog in onderzoek, omdat ver moed wordt dat nog andere leden van 1e groep bij diefstal betrokken zijn leweest. Maandagavond a.s. verzorgt de heer Veldwisch weer een dia-presentatie van en over Texel in de N.H. kerk van De Koog, aanvang 20.00 uur. De entree is 71,-. Een 17-jarige Texelse bromfietser kreeg dinsdagavond na aanhouding in de Binnenburg in Den Burg, een proces verbaal omdat hij geen valhelm droeg, niet verzekerd was en een defect achter licht had. De brommer werd in beslag genomen. Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur heeft toestem ming gegeven voor de verbouwing van een deel van het voormalige Sint Jan bejaardentehuis tot dienstencentrum voor bejaarden. Op korte termijn zal een bouwcommissie worden ingesteld die, gecoördineerd door de Sociale Dienst, de nu te volgen gang van zaken zal uitstippelen. In de com missie zullen vertegenwoordigers van het Hollebolberaad, van de werkcommissie Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen, de projectleider van het bejaardenwerk, de aannemer (Duin) en de gemeentelijke afdelingen financiën en gemeentewerken zitting hebben. De bouw, inclusief inrichting, is begroot op ƒ525.000,— en zal in de loop van volgend jaar afgerond kunnen worden. Dan hebben de bejaarden een aan hen aangepast centrum van twee verdiepingen tot hun beschikking waarin diverse activiteiten als gym, biljart, zang, koersbal, vergaderingen gecombineerd kunnen worden met gezelligheid. Het plan voor dit centrum werd door aannemer Duin naar voren gebracht op een moment dat alle andere plannen voor een nieuw diensten centrum vast leken te lopen op ofwel hoge kosten ofwel voor de bejaarden onaan vaardbare randvoorwaarden, zoals huisvesting onder één dak met het jeugdwerk in het dorpshuis. Vooral het ex-raadslid, de zelf bejaarde Sieme de Waard heeft zich beijverd om dit centrum verwerkelijkt te krijgen Het herfst/winternummer Tijdschrift voor toeristen op Texel is bijna klaar. Laatkomers kunnen tot en met dins dag 27 september nog een ADVER TENTIE plaatsen. Snelheid is ech ter geboden, de beschikbare ruimte is beperkt. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de advertentieafdeling van de Texelse Courant, (02220) 2741. (02226) 310. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllli

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1