exel ten onder i te hard duel Gouden KNVB-speld voor Kees Bonne ii Texelse Boys 1 prima van start Oosterend wint verdiend van Zaanstad met 3—1 Veel doelpunten SVO/Z tegen Asonia: 6— 1 'En Passant' hoopt op smalle zege 'C verpletterd or Flamingo's etbaluitslagen Goede resultaten hangoorkonijnen Zege voor Overzee De Koog verliest in blessuretijd 19 SPAG 27 SEPTEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 een keiharde wedstrijd heeft Texel in Tuitjenhorn met 3—1 verloren van andia T. Met name Hollandia T. maakte het bont door verschillende ma- overtredingen te maken waartegen de scheidsrechter veel te lankmoe- optrad. xel is geen moment in de wedstrijd sest, mede ook doordat enkele spe- duidelijk geïntimideerd waren door harde voetbal van de Tuitjenhorn- Bij Texel verving Paul van Exel de een hinderlijke blessure geteisterde van der Stap. eeiste helft konden zowel Texel als india niet veel goeds laten zien. weinig goede combinaties kwa- uit de verf en het geheel werd Is rommeliger en harder. Vijf minu- voor de rust werd tegen Gerrie sman een ernstige overtreding ge it. Gerrie Plaatsman reageerde im- ef en sloeg de speler tegen de Het resultaat was dat Plaatsman reld uitgestuurd werd en Texel ver noest met 10 man. de rust was Texel al gauw dichtbij doelpunt toen Klaas Dirk Koorn uit 2 combinatie alleen voor de kee- 'erscheen, maar recht in diens han- schoot. Koorn blesseerde zich bij aktie zodanig dat hij later moest illen Capituleren 20 minuten in de tweede helft it Texel voor de eerste maal capitu- dellng Noordholland 'Z-Asonia Z2-ZCFC 8 Horen srend A1-Texel A1 A2-HSV A2 Brend B1-Texel B1 C B3-Oosterend B2 Boys B1-Wiron B2 C C3-Tex. Boys C1 Boys C2-ZAP C2 acht C2-Tex. Boys C3 imes Y-Oosterend lisjes jun. B oog-Tex. Boys lisjes jun. C Boys-Wiron irend-VIOS/W. Uilen ing D: D3-Oosterend D1 01-Texel Dl D2-Oosteiend Dl ing E: Brend E1-Texel E2 E1-Texel E3 sdorp E1-Texel E1 ndag 25 september 1983: klasse A KNVB ndia T-Texel daling Noordholland Wnd-Zaanstad oog-Huiswaard Boys-Schoorl 3-Texel 2 3-JVC 2 Brend 2-ZDH 2 B-Texel 4 doys 2-Succes 5 5-Petten 3 7-Tex. Boys 3 5-De Koog 2 fnes oys-USVU 2-De Koog 6-1 8-0 0-4 6-1 3-2 3-1 7-1 0-4 1-5 12-0 1-4 0-8 2-1 0-8 0-18 1-8 3-1 14-0 1-4 0-1 3-1 leren, toen een Hollandia T. speler vrij kon uithalen: 1—0. Texel ging nu alles of niets spelen. Piet Monster werd toen hij doorgebroken was in het strafschopge bied onderuit gehaald. Een duidelijke strafschop volgens de Texel-spelers, maar de scheidsrechter zag er niets in. Door een kleine blunder van Iepen- burg kwam Hollandia op 2—0. Texel kwam 8 minuten voor tijd nog iets terug doordat Louis Uriot een toegekende strafschop verzilverde: 2—1. Gert Pan sier zag zijn kopbal van de doellijn ge werkt door een Hollandia-speler en in plaats van een gelijkmaker kreeg Texel 2 minuten voor tijd de genadeklap, toen Hollandia met een kopbal voor 3—1 zorgde. Een wedstrijd om gauw te vergeten en een wedstrijd die voor Gerrie Plaatsman een aantal wedstrijden schorsing zal opleveren. Schaakclub En Passant speelde zaterdagmiddag de eerste bonds wedstrijd in „De Lindeboom" tegen het tweede achttal van MSC uit Den Helder. De Texelaars, die vorig jaar nog tegen het eerste teem van MSC uitkwamen, hadden op papier de beste kansen, maar tijdens de match bleek dear niet veel ven. De voorlo pige uitslag is 3—3, maar „En Pas sant" heeft in de afgebroken partijen enig voordeel, zodat na arbitrage misschien toch nog een nipte zege uit de bus komt rollen. Joop Rommets overspeelde P. Stof berg vanuit de opening. Stofberg, die een paar onnauwkeurigheden beging, werd verrast door een torenoffer dat Rommets een dodelijk initiatief verschaf te. Met een fraaie paardzet bekroonde hij zijn uitstekend gespeelde partij. Zijn stijl It vrij jongs SVC-taam Is zeker in om te scoren. Dat blaak uit hat dat zij de voorsprong namen in rijd tegen Flamingo's. Het werd voor SVC, maar na een tegen- lunt van de Flamingo's draaiden illen om. Flamingo's namen het initiatief en rin werd bij SVC gerommeld. Het iet erg lekker en duidelijk bleek dat n man ontbreekt die wat organi- n de SVC-verdediging. Vrij soe- s draaiden de Flamingo's er 9 doel- n in. dames waren op bezoek bij ZAP. dames ontbrak aanvoerster Corrie Iraven en dat was waarschijnlijk de ak van het verlies. ZAP nam in de helft een voorsprong. Halverwege veede helft wist de reserve Mirjam der Veen een prachtig doelpunt te in en SVC weer gelijk te brengen. Ie laatste minuut bleef dat zo, on- de zware druk op de verdediging, ir in de laatste minuut wist een speelster keepster Carola Brokken sseren terdag 24 september 1983: De heer Kees Bonne (46) uit Den Burg is zaterdagochtend onder scheiden met de gouden speld van de KNVB Noordholland wegens zijn verdiensten voor het Texelse voetbal. Bonne heeft zich de afgelopen vijf tien jaar vooral bezig gehouden met het pupillenvoetbal maar was ook organisatorisch betrokken bij het zaalvoetbal en zomeravondvoetbal. Hij vond het nu echter welletjes, wat voor de Texelse voetbalverenigingen en de KNVB Noordholland aanlei ding was om voor een blijk van er kentelijkheid te zorgen. Bonne werd zaterdagochtend in de kantine van Texelse Boys gehuldigd. Voor Bonne zelf kwam het zeer onver wacht, want hij verkeerde in de veron derstelling dat pas de volgende maand afscheid van hem zou worden genomen, als gevolg van een vergissing bij het doorgeven van de datum. De te decore ren voetbalenthousiast schitterde dan ook door afwezigheid toen de bijeen komst begon en het had ook nogal wat voeten in aarde alvorens hij was op gespoord. De huldiging die na een uur kon beginnen, was er echter niet minder welgemeend om. Honderden spelertjes De inzet en trouwe plichtsbetrachting die Bonne aan het voetbal heeft besteed werd met bewondering gememoreerd. Het belangrijkste werk bestond uit het organiseren van de eilandelijke pupillen- competitie, een nog altijd ondergewaar deerde vorm van jeugdwerk waarbij de laatste jaren altijd wel twintig tot dertig elftallen en teams (van acht jongens) waren betrokken. Dat betekende dat el ke zaterdag honderden jongens van 6 - De konijnen van de Texelse Franse hangoorfokkers behaalden goede resultaten op de Jongdlerendag van Den Helder en omstreken afgelopen zaterdag. De jonge witte Franse hangoor, ram, van P. van der Molen werd tot reservekampioen uitgeroe pen in de leeftijdsklasse van 2 tot 4 maanden oud. G. P. Plaatsman wist met zijn konijn- grijze vlaamse reus (ram) het hoge predi kaat 'Fraai' te behalen. De overige resuiltaten zijn: Franse hangoor, wit, ram, jong, P. van der Mo len 1x zeer goed; M. Verseput 2x zeer goed. Franse hangoor, wit, voedster, jong: Jeroen Hin, 2x goed. Franse han goor, ram, bont, jong: P. van der Molen, lx zeer goed; Franse hangoor, konijn grijs, ram, jong: Arie Timmer, 2x zeer goed; Vlaamse reus, konijngrijs, ram, jong: G. P. Plaatsman, lx fraai; Vlaam se reus, konijngrijs, voedster, jong: G. P. Plaatsman, 2x goed; Witte wener, voedster, jong: P. van der Molen, 2x goed. De reservekampioen Kees Bonne met zijn gouden speld. 12 jaar (en ook meisjes) sportief werden bezig gehouden. Bonne stond in feite in dienst van alle Texelse voetbalverenigingen. Namens die verenigingen werd zaterdag het woord gevoerd door Bertus Herschap. Als geschenk overhandigde hij een en velop met inhoud. Hij zei de gouden KNVB-speld zeer op zijn plaats te vin den. „Als het een zilveren was geweest zouden de verenigingen ervoor hebben gezorgd dat-ie alsnog een goudlaagje zou krijgen". Eigen baas Kees Bonne nam het pupillenwerk destijds over van voetbalpionier Dick Dapper. Hij kreeg van de KNVB de vrij heid om naar eigen inzicht de zaakjes te regelen, rekening houdende met de spe cifiek Texelse omstandigheden. In Alk maar keek men wel eens bedenkelijk als het improviseren leidde tot ongebruikelij ke toestanden (soms speelden meisjes- en jongenselftallen tegen elkaar en eens kwam zelfs een gemengd pupillenelftal in het veld). Men zag het graag door de vingers, wel wetende dat er bij strikte toepassing van de regels veel in het hon derd zou lopen. De taak van Bonne bij het pupillen- werk is intussen overgenomen door Wil lem Oosterhof. Het ziet er naar uit dat hij het wat minder druk krijgt dan zijn voor ganger want het aantal elftallen in de pupillencompetitie is de laatste tijd nog al teruggelopen. Men mag de handen dichtknijpen als dit seizoen uiteindelijk 20 elftallen op de been komen. Oorzaak van de daling is de terugloop van het aantal kinderen op Texel, de concurren tie van andere sporten en de economi sche teruggang waardoor de ouders wat selectiever zijn geworden bij het aan gaan van lidmaatschappen. Het ziet er echter naar uit dat het pupillenwerk nog tot in lengte van jaren een onmisbare vorm van jeugdwerk zal blijven. Rugbyclub Overzee speelde zon dag uit tegen Rugbyclub Diemen. Overzee wist met grote cijfers te winnen. Door snel oplopen van de voorwaart- sen en prima samenspel van de lijnspe- lers wist Overzeer al in de eerste helft een ruime voorsprong op te bouwen (22—6). Ondanks de hitte, die slopend op de spelers werkte, bleef het tempo hoog Zodat Overzee ook in de tweede helft nog menige try wist te drukken, waardoor de eindstand 50—14 werd. Zondag speelt Overzee thuis en wel op het Texelse Boys-veld tegen Alkmaar 2. Publiek is van harte welkom. getrouw sloeg A. C. Bakker aan het of feren. Hij offerde eerst een paard, kreeg een krachtige aanval, waarna hij nog maals een paard aanbood. H. Klein ver dedigde zich niet optimaal en bevond zich toen pardoes in een matnet. Peter Bergman stond na de opening zeer goed en leek op de damevleugel de stelling geheel in zijn greep te hebben. K. Geus beet echter krachtig van zich af en sloeg toe toen Bergman met enkele talmende zetten zijn voordeel liet verzan den. Geus won een kwaliteit en maakte vanaf dat moment de dienst uit. Jaap Dros deelde al snel de lakens uit in zijn partij tegen de wel erg timide ope rerende A. Brink. Dros leek zonder pro blemen te zullen gaan winnen totdat Brink hem verraste met een sterk kwali teitsoffer, waarmee hij in het vordeel had kunnen komen. In de verwikkelingen die toen ontstonden raakte Brink al snel op dwaalwegen, zodat Dros toch nog voor de tijdcontrole het punt binnen had. H. Broekema had met wit tegen J. Vrolijk niet veel in te brengen en ook de in het eerste achttal debuterende Marcel Visser kwam er tegen L. Jansen niet toe we zenlijke gevaren op het bord te brengen. De partijen van M. Vittali en A. Terp stra tegen respectievelijk J. Schellart en G. Steegers werden afgebroken. Terpstra en Steegers speelden een gelij- kopgaande partij, waarbij de stelling steeds moeilijker werd. Dat is nog steeds het geval in de afgebroken stand, maar Terpstra staat wellicht toch een tikje be ter. Vittali werd door Schellart flink on der druk gezet, maar wist zich tenslotte toch los te wurmen. Hij ruilde misschien iets te vroeg de dames af, maar heeft door een zwakke randpion van Schellen in het dubbeltoreneindspel ongetwijfeld winstkansen. „En Passant" hoopt der halve op een definitieve 4Vi 3% eindstand. Uitslagen: En Passant-MSC 2 J. Dros-A. Brink J. Rommets-P. Stofberg M. Vittali-J. Schellart A. C. Bakker-H. Klein P. Bergman-K. Geus A. Terpstra-G. Steegers M. Visser-L. Jansen H. Broekman-J. Vrolijk Oosterend is de competitie begon nen met een 3—1 overwinning op Zaanstad. Voor rust namen de Zaan- kanters nog wel een voorsprong via een goal van Van der Akker, maar na rust stelde SVO onmiddellijk orde op zaken door goals van Piet Koning en Gerard Legierse. Onder leiding van de goed fluitende scheidsrechter J. Kort had de wedstrijd een sportief verloop. Beide ploegen begonnen voorzichtig aan het duel. Er werden weinig risico's genomen en beide verdedigingen bleven hermetisch gesloten. Naarmate de wedstrijd vorderde werd hij echter inte ressanter. Vooral Zaanstad probeerde via vaak goed opgezette combinaties pres sie op het doel van de Oosterenders uit te oefenen. Aanvankelijk overigens zon der succes, omdat de Oosterend- defensie het sterkste deel van de ploeg bleek te zijn. Vooral Simon Brand en Biem Trap speelden een uitstekende partij. Na ongeveer een half uur spelen keek SVO toch vrij onverwacht tegen een 1—0-achterstand aan. De Oosterenders lieten zich opsluiten voor het eigen doel, wat tot gevolg had dat uit vrij rommelige situaties kansen ontstonden voor Zaanstad. Uit zo'n verwarde situatie schoot Van der Akker plotseling ietwat gelukkig raak. De wedstrijd kreeg vervolgens een wat grimmiger karakter. Oosterend wilde voor rust nog proberen op gelijke hoogte te komen. Vooral Frits Bakker was enke le keren dicht bij een treffer. De Zaanstad-verdediging bleef echter over eind al werd verschillende keren gebruik gemaakt van vrij forse overtredingen om de Oosterend-aanvallen te onderbreken. Na de rust stelde SVO echter binnen enkele minuten orde op zaken. Jan de Vries bereikte via een loepzuivere pass Gerard Legierse, die de bal vanuit de lucht keihard inschoot. Even later was het alweer raak toen de goed storende Piet Koning een der Zaanstad verdedigers de bal ontfutselde en vervol gens de doelman kansloos liet. Binnen enkele minuten was Zaanstad een gesla gen ploeg. De Zaankanters probeerden nog wel langszij te komen maar de overtuiging ontbrak in het spel. Oosterend hield de verdediging hermetisch gesloten en bleef via counters de beste kansen cre ëren. Piet Koning kopte tegen de paal en de bal verdween via de rug van de kee per net naast het doel. Frits Bakker en Gerard Legierse schoten vlak naast of net over. Ongeveer twintig minuten voor tijd beslisten de Oosterenders de wedstrijd definitief. Uit een corner bracht Gerard Legierse de bal via een omhaal in het doelgebied van Zaanstad. De altijd at tente Piet Koning kreeg een niet te mis sen kans en passeerde dan ook ander maal de Zaanstad-doelman Voorlopige eindstand 1-0 1-0 afgebr. 1-0 0-1 afgebr. 0-1 0-1 3-3 Rien Brouwer van SVO/Z schitter de zaterdag tegen het sterker geach te Asonia door drie keer te scoren. De rest van de zes doelpunten waren van de voet van Kees Bremer, Gep Brouwer en Aart van de Brink. Aso nia kwam niet verder dan het redden van de eer. Het Oosterender team bevestigde hiermee thuis de belofte die verleden week werd uitgespro ken door met 5—1 te winnen. De ploeg, inmiddels gesponsord door slagerij Dros uit Oosterend, hield er de hele wedstrijd een zeer hoog tempo in. Het eerste doelpunt kon Rien Brouwer scoren na het uitspelen van twee verde digers. De bal verdween in de korte hoek. Kees Bremer scoorde even later door een corner zoveel effect mee te ge ven. dat hij tussen de lat en het hoofd Het eerste team van de Texelse Boys begon de competitie zondag met een afgetekende overwinning op Schoorl. Niet alleen de 7—2 uitslag stemde tot tevredenheid. Het belangrijkste was dat er goed gevoetbald werd met veel samenwerking. Aanvallers die hielpen meeverdedigen en middenvelders die regelmatig de aanval kwamen versterken. Ook de debutanten Edo Witte als linker verdediger en Johnny Boogaard op rechts schroomden niet om, als de mogelijkheid zich voordeed, mee op te rukken. Reeds vanaf het beginsignaal was het duidelijk dat er tegen dit Schoorl, ook met een paar zeer jonge spelers, winst kansen waren. De eerste de beste Boys- aanval bracht de Schoorl-verdediging ai in moeilijkheden en gaf Alfred Bakker de mogelijkheid de score te openen. Hij schoot echter in het zijnet. Tien minuten later kreeg dezelfde speler een bijna niet te missen kans om alsnog 1—0 te laten aantekenen. Een scherpe voorzet van Jos Wessels was te moeilijk voor de kee per en twee verdedigers. De bal beland de toen bij Alfred Bakker, die kans zag om 2 meter van het lege doel nog over te schieten. Ondanks een groot veldoverwicht duurde het tot tien minuten voor het rustsignaal eer de Boys dit in doelpunten wist uit te drukken Bij een slimme boogbal van Jos Wessels over de Schoorl keeper stond Alfred Bakker weer op de goede plaats en nu faalde hij niet: 1 0. Even later trok Bakker de bal vanaf de achterlijn goed terug op Rian van Heerwaarde. Deze dacht onbereik baar voor de Schoorl-doelman te kun nen scoren doch een verdediger wist de bal met de hand uit het doel te werken. Dat betekende wel een strafschop die door Bert Witte beheerst in een doel punt werd omgezet: 2—0. De Boys achterhoede liet zich soms verleiden om te ver op te rukken. Vlak voor het rust- signaal wist Schoorl hiervan te profite ren om de achterstand te verkleinen. Keeper Frans Stolk moest buiten zijn strafschopgebied om de bal voor een toestormende Schoorl-aanvaller met zijn vuisten weg te werken. Omdat de bal voor de voeten kwam van Schoorlspits Wichert Berkeveld, paste de scheids rechter terecht de voordeelregel toe, waarna deze geen moeite had de bal in het lege doel te plaatsen. De grensrech ter protesteerde voor buitenspel doch de scheidsrechter dacht daar anders over en keurde het doelpunt goed: 2—1. Verrassing Al snel in de tweede helft liet de Boys zich voor de tweede maal verrassen en wist Ton van Vlaanderen (evenals Berke veld nog A-junior) met een onhoudbaar schot de stand gelijk te trekken. De Boys moest toen weer opnieuw beginnen en deed dat snel en afdoende. Jaap van Kranenburg wist door fel te storen een verdediger de bal te ontfutse len, trok voor naar Alfred Bakker, die vervolgens de overigens goed keepende Schoorl-doelman kansloos passerde. Al snel daarna rondde Rian van Heerwaar- de een uitstekende aanval doeltreffend af, waardoor de Boys weer in wat rusti ger vaarwater kwam. Schoorl sputterde nog wel tegen maar de Boys achterhoede liet zich niet meer van de wijs brengen. Voor de Boys was de koek echter nog niet op. Jaap van Kranenburg zat in de eerste helft veelal klem tussen een paar verdedigers. In de tweede helft wist hij zich door veel te switchen vrij te spelen en hij kreeg dan ook een paar uitsteken de scoringskansen. Twee daarvan be nutte hij wat een zeer riante 6—2 voor sprong betekende. In de slotfase ondernam Bert Witte een uitstekende solo door de Schoorl- achterhoede. Hij was alleen af te stop pen door hem aan zijn shirtje vast te houden Dit leverde weer een strafschop op die door hemzelf benut werd. Hier en daar waren er nog wat schoonheidsfout jes, maar het was dan ook de eerste keer dat de Boysselektie bijna kompleet kon aantreden. Het derde nieuwe gezicht in Boys 1 was Dirk Roeper. Deze mocht in de 2de helft bewijzen dat hij voor elke verdedi ging een lastig kereltje zal zijn. Het 5de doelpunt kwam door zijn vasthouden tot stand. Hij stelde daarna Paul de Grave in staat Jaap van Kranenburg in stelling te brengen. Als er niet al te veel blessures komen, heeft de Boys dit seizoen een brede basis om uit te putten. Naast de tijdelijk niet fitte Frank de Grave staan nog twee talentvolle spelers achter de hand. Douwe Bootsma en AbJan Witte hebben door werkzaamheden nog niet kunnen trainen. Vandaag konden ze in het 2de proefdraaien. Paul van Heer- waarden profiteerde dankbaar van hun capaciteiten en scoorde vier maal voor Boys 2. van de Asonia-keeper doordraaide. Het derde doelpunt kwam weer voor reke ning van Rien Brouwer, die een voorzet van Kees Bremer hard inschoot. De bal kwam echter via de handen van de kee per en de lat weer voor zijn voeten te recht. Dit keer faalde Brouwer niet, het harde schot verdween in het net. Oosterend achtte zich veilig en liet de aandacht wat verslappen. Een midden velder van Asonia profiteerde ervan en liet de bal met een keihard schot in de hoek verdwijnen. Offensief Het Asonia-offensief na de rust werd effectief afgeslagen, ondanks het wind- voordeel van de bezoekers Hierna werd verder gebouwd aan de voorsprong. Rien Brouwer soleerde nummer vier achter de lijn. Oosterend ging nu goed rondspelen, voetbalde goed met een naar voren gekomen verdediging Theo Legierse lanceerde Gep Brouwer, die de buitenspelval doorzag en vervolgens met een mooie draaibal scoorde. Rien Brouwer kreeg weer de kans om zijn snelheid te benutten. Hij kwam langs de zijlijn naar voren, lobde naar de vrijstaande Aart van de Brink, die met het hoofd scoorde. Het was 6—1 en dat zou niet meer veranderen, hoewel Arco Eelman zijn ploeg nog wel dicht bij 7—1 wist te brengen. Zijn schot ging echter naast. Het is te hopen dat de Oosterender benen sterk genoeg zijn om de weelde van een zo sterke start (vier punten uit twee wedstrijden en een riant doelsaldo) te kunnen blijven dragen. In een spannende wedstrijd heeft De Koog in de allerlaatste minuut een gelijkspel uit handen gegeven. Door onnodig balverlies van Dick Oudendag dicht bij het eigen doel, kon Huiswaard gemakkelijk profite ren: 0—1. De Koog mocht hierna al leen nog maar aftrappen. In de eerste helft waren de partijen goed aan elkaar gewaagd en werden aan beide kanten weinig goede scoringskan sen gecreëerd. De Koog maakte wel een doelpunt, maar John List stond in bui tenspelpositie toen hij inkopte, aldus de scheidsrechter. De Huiswaard-defensie had het erg moeilijk tegen de bewegelijke spitsen Ben Molanus en Maarten Koorn. Voor her Koger doel ontstonden ook wel en kele gevaarlijke situaties. Eenmaal was keeper Theo Bonne al gepasseerd maar toen redde Kees van Beek op de doellijn tweemaal achtereen. Verder had keeper Bonne het in deze eerste helft niet echt moeilijk omdat het de Huiswaard voorhoede aan zuiverheid ontbrak. In de tweede helft zakte de thuisclub iets terug en nam Huiswaard geleidelijk aan meer initiatief. Toch kreeg De Koog bijna een voorsprong bij een vrije trap van Ger Bongers, die op de paal beland de. Maarten Koorn was ook erg dicht bij een treffer, maar hij miste in uitstekende positie. Het laatste kwartier kreeg de Koger verdediging het steeds moeilijker Kee per Bonne verwerkte enkele schoten uit stekend en zag ook enkele keren de bal net naast gaan. In de slotfase kreeg Ben Molanus nog een goede kans om de winst veilig te stellen, maar met veel geluk wist de kee per dit schot te keren. Acht minuten na de officiële speeltijd speelde zich de noodlottige situatie af, waarbij Dick Ou dendag de bal verspeelde.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5