begeleiding kinderen door )uders goed genoeg Bijdrageregeling juist nu in stand laten" „Mensen ontslaan onze laatste keus' is „Het grote keerpunt is aangebroken Wethouder Piet Zegers in repliek: Wethouder Schilling in repliek: Burgemeester in repliek: jkskorting kindercentra lor rekening gemeente Sportraad-fietscross met wereldkampioen Wethouder Barendregt in repliek: Kinderen exposeren tekeningen in het raadhuis Start leerhuis Koffieconcert in „De Lindeboom" Winkeldief gaf valse naam op JOAG 30 SEPTEMBER 1383 TEXELSE COURANT PAGINA 7 UI legeleiding van kinderen die da- ijks naar scholen in Den Helder verder reizen kan gebeuren door Iers of andere vrijwilligers, zon- dat de kwaliteit van de begelei- g daardoor onvoldoende wordt. Ivindt wethouder Piet Zegers. die sdag de meerderheid van de raad zijn zijde kreeg, want het voor- om alsnog 727.000,— uit te trek- voor professionele begeleiding rd met 11 tegen 4 stemmen worpen. )e wethouder herinnerde eraan dat vroeger ook prima ging zonder pro- iionele begeleiding, al wilde hij best geven dat professionele betaalde chten dit begeleidingswerk nóg beter in. In veel gevallen is zelfs helemaal in speciale begeleiding nodig en kan chauffeur van de taxi of het busje de laak vervullen. De gemeente zal de Iers verzoeken bij toerbeurt voor be- iiding te zorgen. Schoolartsendienst ien andere mededeling die Zegers id naar aanleiding van de algemene chouwingen was dat de volgende de bouwcommissie voor het nstencentrum voor bejaarden zou rden geïnstalleerd en dat de school- llll dverzorging op Texel niet wordt be- gd. Moeilijker ligt het met de school- iendienst. Deze functioneert op Texel iet kader van een gezamenlijke rege- met andere gemeenten in de kop Noordholland. Er zijn problemen ge- in rond de vervulling van twee vaka- ps bij de dienst. De schoolbegelei- gsdienst functioneert prima en het lege ziet geen reden voor onderzoek. )e gemeente gaat ervan uit dat de sa- nvoeging van de lagere en de kleuter- lolen geen financiële gevolgen heeft Dr Texel. De voorbereidingen voor de- ntegratie verlopen redelijk; al moeten ie scholen zich nog definitief spreken. MZW ïegers zei twijfels te hebben over de ikomst van het MZW-project. Er ko- in steeds meer werklozen, maar het ital deelnemers aan het project blijft /eranderd laag. Voor de gemeentefi- icién maakt het overigens niets uit of project wordt opgeheven of niet nt de kosten komen voor rekening i de ministeries van sociale zaken en iWVC. Verdwijnen van het project le- t echter wel een probleem op, want I dorpshuis verliest dan een huurder komt in de problemen als geen ande huurder van de ruimte wordt ronden. fegers vond het niet nodig 75.000,— tra uit te trekken voor het Keesom stu- fonds. Een van zijn argumenten was in de praktijk niet zoveel hoeft te irden uitgekeerd als wordt aange- I, omdat een deel van de aanvra- rs voortijdig de studie neerlegt. Volumebeleid Wat betreft de musea op Texel wil de meente een 'volumebeleid' voeren, it komt erop neer dat een maximum iurgemeester en wethouders wil de raad voorstellen de korting op rijksbijdrage aan de peuterspeel- «n (6,68% of f3.060,-) in 1984 een- ilig voor rekening van de gemeen te nemen. Daarmee wordt een «I van de ongelijkheid in kor- Sspercentages in de welzijnssec- rechtgetrokken. Als andere mo- ijkheid had het college het ge- ddelde van die percentages voor hele sector kunnen laten gelden. )e Vereniging Kindercentra Texel zag i geconfronteerd met een totale kor- van ongeveer 19%. De sportvereni- 9en moeten 4,58% inleveren en de tiek; zang- en dansverenigingen 3%. Tegen die ongelijkheid werd een waar ingediend dat echter te laat en dat dus niet ontvankelijk werd klaard. Het college wilde zich echter h beraden over de inhoud. 'an ambtelijke zijde werd voorgesteld subsidieverordening zodanig te wijzi- dat het mogelijk zou worden de kor- ispercentages voor alle plaatselijke Buigingen te middelen. B. en W. na- 1 1 dit vrij ingrijpende voorstel dus niet r. 'uk werd het maximum aantal ster-uren bijgesteld. Dit was in het 'aal-cultureel jaarprogramma 1984 op uiaximaal gesteld, maar omdat de 'tijk daar aanleiding toe geeft werd upgetrokken naar 72. bedrag beschikbaar wordt gesteld dat volgens een bepaalde sleutel onder de musea verdeeld moet worden. De zaak kan daardoor nooit uit de hand lopen. Drastisch verlagen van het bedrag dat jaarlijks beschikbaar is voor het zomerre- creatiewerk, vond Zegers ongewenst. Zoals later bleek dacht de raad er anders over. De veronderstelling dat de sociale dienst een extra kracht zou kunnen aan stellen die helemaal voor rekening van het rijk komt, wees Zegers als onjuist van de hand. Er wordt van rijkswege (per uitkering) wel geld voor personeel be schikbaar gesteld, maar dat is lang niet genoeg. Dat de sociale dienst er binnen afzienbare tijd de hele administratie van de bejaardenzorg op Texel zou bijkrijgen, waardoor extra werk voor twee ambte naren ontstaat, was voor Zegers nieuw en kennelijk geloofde hij het ook niet. Muziekschool B. en W. zijn bereid de van rijkswege opgelegde korting voor de muziekschool uit de gemeentekas aan te zuiveren, al thans voor het lopende jaar om ernstige problemen bij het muziekonderwijs te voorkomen. De bedragen die op tafel moeten komen zijn echter nog niet pre cies bekend omdat ook niet helemaal vast staat hoe groot de korting van het rijk is. Er moet van worden uitgegaan dat de school volgend jaar wèl voor de hele korting zal opdraaien. Het alsnog verstrekken van subsidie aan de Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw vond Zegers niet nodig. De dames hebben het geld blijkbaar niet nodig en hebben er ook niet om ge vraagd. Later besloot de raad het geld toch te geven, mede omdat het om slechts een klein bedrag gaat. Bolder-jubileum De sociale werkplaats De Bolder wil ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan en de ingebruikneming van de nieuw bouw eind volgend jaar een groot feest houden. Dat gaat f6.200,— kosten. Dit bedrag komt op tafel door af te zien van het personeelsreisje en door f2.000,— uit de kas van de personeelsvereniging. De mensen willen dat zelf en de gemeente vindt dat best. De Pakt-wens dat de ge meente aan het feest meebetaalt wilde Zegers niet inwilligen. Later bleek de krappe (7 8) meerderheid van de raad er ook zo over te denken. De gemeente staat positief be langstellend tegenover de pogingen om op Texel een of meer leefgemeenschap pen voor bejaarden van de grond te brengen. Men laat dit graag en met ver trouwen over aan de Regionale Stich ting Welzijn voor Ouderen. Het tehuis voor acuut daklozen is beslist niet van de baan. In verband met de verwikkelingen rond de oprichting van een eigen indicatiecommissie voor bejaardenoorden, heeft men er een tijd niets aan kunnen doen, maar binnenkort komt het college met voorstellen. Tenslotte zei Zegers dat geen extra geld beschikbaar zal worden gesteld voor de administratie van het MZW-project. De Sportraad organiseert samen met de Wielervereniging Texel in het kader van haar 30-jarig bestaan een fietscross op de baan in de Mars. Het gebeuren zal 16 oktober plaatsvinden en de 13-jarige wereldkampioen Edwin Lamers uit Ber gen verleent zijn medewerking. Lamers, die in augustus in Slagharen de titel ver overde, zal een demonstratie van zijn kunnen geven en bovendien de prijzen uitreiken. Inschrijven is mogelijk maandag op de scholen of woensdag in het raadhuis (kamer 303) tussen 13.30 en 17.00 uur. In beide gevallen bedragen de kosten f0,50. Inschrijven bij de baan is mogelijk op de wedstrijddag van 13.30 tot 13.50 uur, maar kost dan f 1,50. Jongens en meisjes van 8 tot en met 15 jaar kunnen meedoen, ook als ze geen crossfiets hebben. De firma Bruining stelt er na melijk een stel beschikbaar. Valhelmen zijn verplicht, maar ook hiervan zijn er een aantal aanwezig. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door de Fa. Ran, Verhuurbedrijf Kikkert, Fiets-lnn Texel en de Dorpscommissie van Den Burg. De Fa. Zegel stelt een complete crossfiets als prijs ter beschikking. Het gebeuren begint om 14.00 uur. Deelnemers moeten echter een half uur eerder aanwezig zijn. „Het grote keerpunt is aangebro ken. We moeten nu heel anders ope reren dan we decennia lang hebben gedaan. De mogelijkheden zijn be perkt geworden. Wat haalbaar is, gaat vóór boven wat wenselijk is. Er is meer lange termijn planning nodig en er moet onderlinge solidariteit zijn, want verdeeldheid is een luxe die we ons niet meer kunnen veroorloven". Aldus sprak wethouder Klaas Baren dregt (VVD) dinsdagmiddag in de begro tingsvergadering, toen hij reageerde op wat door de diverse fracties in de alge mene beschouwingen naar voren was gebracht, althans voor zover het zijn portefeuille betrof. Barendregt deed dat om nogmaals- Volgens wethouder Daan Schilling (Texels Belang) zou het zeer onver standig van de gemeenteraad zijn om nu te besluiten de bijdragerege ling voor het oude land van Texel op te heffen of er belangrijk minder geld aan uit te geven. Die bijdragere geling is voor de gemeente namelijk een van de belangrijkste argumen ten om tegenover het rijk duidelijk te maken dat Texel zelf zijn landschap in stand kan houden en dus geen be hoefte heeft aan een nationaal land schap of andere 'groene' maatrege len van het rijk. Dat de bijdrageregeling uit de hand is gelopen, zoals door Schillings partijge noot Jan van Asselt was beweerd, werd door Schilling met kracht ontkend. De Het feit dat de gemeente haar uit gaven met 1% beperkt, houdt niet automatisch in dat ook 1% van het personeel wordt ontslagen. Hoewel gevolgen voor het personeels bestand zeker op den duur niet zijn uitgesloten, is het ontslaan van men sen het laatste waaraan men denkt als bezuinigingen moeten worden doorgevoerd. Burgemeester J. A. Engelvaart zei dat met nadruk, naar aanleiding van de vraag van Jan van Asselt op welke afde ling de gemeente mensen denkt te ont slaan in het kader van de 1% operatie. Duinbehoud Mede als gevolg van de demonstratie ve actie op de internationale waddendag heeft het probleem van de kustafslag veel aandacht van kamerleden gekre gen. De voorzitter van de vaste kamer commissie voor verkeer en waterstaat komt naar Texel om de situatie te bekij ken. Intussen gaat de studie inzake de mogelijkheden om de afslag tot stand te brengen gewoon door en dat geldt ook voor de gebruikelijke maatregelen die Rijkswaterstaat neemt om zoveel moge lijk duin te behouden. De dienstkring Texel is van plan om bij de Mandenvallei duinen naar binnen te schuiven. Als er volgend jaar geen extra geld is zal het zelfde moeten gebeuren bij het water wingebied en bij 'Kogerstrand' Peter Bakker had gezegd dat het aan wijzen van de Texelse duinen als natio naal park de kans vergroot dat meerdere ministeries geld beschikbaar willen stel len voor het duinbehoud. De burge meester durfde dat niet te bevestigen. Het enige dat hij zeker wist is dat Rijks waterstaat tegenwoordig niet meer be reid is om alle kosten van duinbehoud te dragen. Ook natuurhistorische en eco nomische belangen zijn in het geding zo dat de ministeries die zich daarmee be zig houden, ook zouden moeten bijdragen. Naar aanleiding van de kritiek op de besluitenljst die de plaats van de notulen heeft ingenomen zei Engelvaart dat in februari de proef afloopt en dat dan zal worden bekeken of op deze weg zal wor den voortgegaan. B. en W. zijn terughoudend bij het be vorderen van deeltijdbanen op het raad huis met als belangrijkste argument dat het in de praktijk duurder is. Sprekende over de niet ingevulde halve ar beidsplaats waarvoor de gemeente 720.000— van het rijk heeft gehad, liet de burgemeester uitkomen dat hij per soonlijk wel iemand had willen aantrek ken. Als de raad in meerderheid die me ning zou delen, zou het aanwijzen van de afdeling waar die persoon gaat wer ken aan B. en W. moeten worden over gelaten. Overigens gaat het slechts om een halve arbeidsplaats voor één jaar. Later bleek bij stemming dat de raad met 7 tegen 8 stemmen het invullen van de halve arbeidsplaats afwees en er dus mee akkoord ging dat het geld in de al gemene middelen werd gestort. De burgemeester vertelde dat de in terne reorganisatie in het raadhuis nog gaande is. De suggestie van Gerbrand Poster om per paviljoen een strandge- deelte aan te wijzen waar niet door an deren mag worden gevent, vond Engel vaart waardevol. Het college beraadt zich momenteel over een andere rege ling voor het strand. regeling functioneert prima en wordt toegepast zoals de gemeenteraad het heeft gewild. Het invoeren van een goedkope 4-vaartenkaart voor de veer dienst mag dan ook niet ten koste gaan van geld dat voor de bijdrageregeling is bestemd. Over het Texelse landschap is de ge meente overigens volop in gesprek. Met de voorzitters van de agrarische organi saties is overleg geweest en deze zullen zich nu over hun strategie ten aanzien van de relatienotagebieden beraden. Er komt een onderhoud met de inspecteur van de Openluchtrecreatie en Natuurbe houd en ook met de minister zelf zal worden gesproken. De ervaringen met de leerlingenbouw plaats in Den Hoorn zijn zeer positief, zo had Schilling onlangs vernomen. Het zal niet eenvoudig zijn nog meer van derge lijke bouwplaatsen op Texel aan te wij zen omdat niet elk bouwwerk er ge schikt voor is. Voor zover de gemeente zelf als opdrachtgever bij bouwactivitei ten betrokken is zal telkens worden na gegaan of er een leerlingenbouwplaats van kan worden gemaakt en ook op Wo ningbouwvereniging, NIOZ, Stichting Bejaardenzorg e.d. zal een beroep wor den gedaan mee te werken. Noordwest Na teleurstellende ontwikkelingen is er nu weer hoop dat er woningen wor- dengebouwd aan de Beatrixlaan tussen „Sint Jan" en het project van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten. De Stichting Bejaardenzorg, de Woning bouwvereniging en de gemeente zijn het eens en zullen het Bouwfonds Neder landse Gemeenten benaderen met een pakket van eisen. „Het ziet er naar uit dat alles in kannen en kruiken komt en dat de plannen dit najaar worden afge rond", aldus Schilling, die wel liet uitko men dat het rijk contingenten zal moe ten toekennen wil de bouw kunnen doorgaan. Het idee van Gerbrand Poster om van de bouw af te zien en op het terrein een plantsoen aan te leggen, wees de wet houder bijna verontwaardigd van de hand. Het terrein is bestemd voor wo ningbouw en die moet er dan ook ko men. Bovendien is in de grond zoveel geld gestoken dat het een wel erg duur plantsoen zou worden. Over de bereidheid van de gemeente om een onderzoek in te stellen naar bo demverontreiniging heersen misverstan den. Men wil er wel geld voor utgeven, maar alleen voor een onderzoek bij de Van woensdag 5 tot en met zaterdag 15 oktober zullen in de expositieruimte van het raadhuis maar liefst 500 kunste naars hun werk tentoonstellen. Het zijn tekeningen van kinderen die hebben deelgenomen aan de tekenwedstrijd die ter gelegenheid van de opening van het Jazzweekend werd gehouden. De prijs winnaars zullen de expositie 5 oktober om 15.00 uur openen. voormalige stortplaats De Rode Zee. Een onderzoek bij de voormalige gasfabriek aan de Julianastraat wordt niet urgent gevonden, een mening die door de in specteur voor milieuzaken wordt ge deeld. Overigens zullen bij De Rode Zee, waar het onderzoek in samenwerking met Uitwaterende Sluizen zal worden uitgevoerd, geen bijzonder grote bedra gen worden uitgegeven, „we doen zo veel mogelijk met de kennis die we zelf in huis hebben". Schilling voelde weinig voor een on derzoek naar het aantal toeristische slaapplaatsen op Texel. Als er meer slaapplaatsen zijn dan op grond van pla nologische gegevens moet worden aan genomen, dan zullen die verspreid zijn over een groot aantal particulieren en het is moeilijk om die allemaal op te sporen. Tot Peter Bakker van de PSP zei Schil ling dat de gemeente zich inspant voor de jongerenhuisvesting en dat niet lan ger moet worden 'geèmmerd' over het feit dat het oude Gollards Rustoord niet voor huisvesting kan worden gebruikt. De wethouder verwachtte overigens dat met het afnemen van de woningnood er ook weer soulaas komt voor jonge wo ningzoekenden, hoewel het probleem dat zij steeds minder geld voor wonen kunnen uitgeven, daar tegenover staat. Maandagavond 3 oktober om 20.00 uur wordt in het zaaltje van de Doopsge zinde kerk gestart met een leerhuis. Om de veertien dagen, op maandagavond, zullen bijeenkomsten wordengehouden op verschillende plaatsen op het eiland. Medewerking, in de vorm van materiaal en lezingen, is toegezegd door een al en kele jaren bestaand leerhuis in Zeist. Als inleiding wordt maandagavond het boek besproken van Pinchas Lapide (Joods nieuw testamenticus): „Hij leerde in hun synagogen". Iedere belangstellende is welkom. Zondag 2 oktober wordt in hotel De Lindeboom een koffieconcert ge geven door het 'Ad Hoe' ensemble uit Amsterdam, aanvang 11.30 uur. De uitvoering wordt georganiseerd door de Dorpscommissie Den Burg. Het in Amsterdam en omgeving be kende ensemble telt 14 musici. De groep brengt in diverse bezettingen van kwartet tot septet een keur van wer ken. Op het programma voor 2 oktober staan onder meer werken van Jaques Ibert, Balay en Ferenc Farkas (blaas- kwintet), Mozart (klarinetkwintet en strijkkwintet) en Beethoven (septet). Kaarten zijn uitsluitend aan de zaal verkrijgbaar. Kosten 76,—. Voor dona teurs van de Dorpscommissie geldt een gereduceerde entreeprijs van 74,—. Het volgende koffieconcert wordt op 18 december gehouden. Afhankelik van de belangstelling van deze twee concer ten zal de commissie besluiten of derge lijke uitvoeringen ook in de toekomst zullen worden georganiseerd. duidelijk te maken dat de financiële be wegingsvrijheid zeer beperkt is en daar mee de mogelijkheid om een eigen be leid te voeren. Die situatie is veroorzaakt door de lagere uitkeringen van het rijk, de sterke toename van het aantal bijstandstrekkers en door de situatie op de gemeentelijke grondmarkt waardoor als gevolg van eeen prijsval van het on roerend goed een extra last voor de alge mene middelen is ontstaan. Eigen beleid Mogelijkheden om nog iets van eigen beleid te ontwikkelen kunnen alleen ont staan door efficiënter werken en door ombuigingen. Het een en ander heeft geleid tot het maken van een sluitende begroting, het afzien van belastingver hogingen, hogere dekkings percentages bij gemeentelijk dienstbe toon en reëele ramingen. Het investe ringsplan is daarbij bewust zeer mager gebleven en de royale saldireserve is tij delijk verminderd om althans nog iets te kunnen investeren, voornamelijk het on gedaan maken van achterstallig onder houd. Voor de naaste toekomst wordt investeringsruimte verwacht van de zg. 1% operatie, oftewel bezuinigingen op het geheel van de uitgaven met 1%, waardoor 3 ton beschikbaar komt. Ge zien de krappe wijze waarop de begro ting is opgezet, kunnen nieuwe voorzie ningen daar alleen aan worden toege voegd als tegelijk wordt aangegeven, waar het geld vandaan moet komen, dus door nieuwe inkomsten of bezuiniging op bestaande uitgaven. Plantsoenen Een van de uitgaven die beslist niet mogen stijgen wordt gevormd door het plantsoenonderhoud. Er komt echter steeds meer openbaar groen bij en dat houdt in dat per vierkante meter plant soen steeds minder geld beschikbaar is. Het streven is dus gericht om het ver eenvoudigen van plantsoenen waardoor minder onderhoud nodig is, al hoeft dat niet perse te betekenen dat bloemperken door gras worden vervangen, zoals Texels Belang had voorgesteld. Het ver wijt van diezelfde partij dat de gemeente onvoldoende actief is geweest bij de uit breiding van de riolering wees de wet houder met kracht van de hand. Het te gendeel is namelijk waar. De eerste fase van de vernieuwing van de riolering van Den Burg is klaar en de volgende fasen staan te gebeuren Camping De Drie hoek werd onlangs van riolering voor zien en ook kwam een aantal kleinere aansluitingen tot stand. Over wat er met het artikel 11-gebied in De Koog moet gebeuren is discussie gaande. De raad verneemt er spoedig meer over. Barendregt waarschuwde dat men voorzichtig moet zijn met het aanspre ken van de reserve voor recreatie en na tuurbehoud voor het bekostigen van structurele, dus telkens terugkerende uitgaven, om de eenvoudige reden dat de manier waarop dit fonds op peil wordt gehouden (uit de toeristenbe lasting) niét structureel is. Privatisering De wethouder kondigde aan dat de mogelijkheden tot privatisering (over dragen aan particulieren) van bepaalde diensten en activiteiten boinnenkort on derwerp van commissiediscussie zal zijn, aan de hand van richtlijnen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In vergelijking met andere Noordhol landse gemeenten is het reinigingsrecht op Texel erg laag. Om die reden komt dit tarief voor verhoging in aanmerking, maar ook omdat de manier van vuilver werking in de toekomst aanzienlijk duur der wordt en de kosten ook dan voor een behoorlijk percentage door de in komsten moeten worden gedekt. Volgens Barendregt is het een mis verstand om te denken dat de gemeen telijke subsidie voor de VVV is ver hoogd; deze post op de begroting is ongewijzigd. Een 13-jarige jongen uit Den Burg meldde zich maandagmiddag in een boekhandel met het verzoek een boek te mogen ruilen waarvan hij zei dat hij het kort tevoren in dezelfde winkel had ge kocht. Het bleek echter dat hij het boek had gestolen; een feit dat hij vlot beken de toen iemand van het winkelpersoneel hem apart nam. De zaak zou aanvanke lijk worden afgedaan zonder inschake ling van de politie, maar van deze cou lante houding werd afgestapt toen bleek dat de jongen een valse naam had opge geven. Het was de naam van zijn vriend, wat aan het licht kwam toen de winkelier de ouders van de jongen wilde benaderen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7