Ruim /3000r uit Oosterend voor Excelsior en wijk 0 Imme Dros krijgt Van Hichtumprijs Weerzien na 45 jaar Tussen dijk en duinenrij Schoolreünie /- Burgerlijke stand Smash ten onde tegen Juvoc door Klaas Bonne Ik Hep weer op mijn kinderklompen In mijn verstelde jongensbroek Ik knikkerde en rollebolde Ik stond weer even in de hoek Ik zag mijn oude klasgenoten Waarmee ik vroeger heb gespeeld Waarmee ik in mijn kinderjaren Leed en vreugde heb gedeeld Ik dacht weer even aan de meester Aan het schoolschrift en het bord Aan mijn moeder die thuis wachtte In haar bont gekleurde schort Ik was weer even in het dorpje Aan de voet van de Kaapsnol Ik zag een oude boerenwagen Voortgetrokken door een knol Ik zag weer eventjes de winkel Met zoethout en salmiak Ik zag weer de bus van Boekei Met wat fietsen op het dak Ik zag weer die blonde duinen Zonder beton en prikkeldraad Ik zag weer de tol en hoepel In een vriendelijke straat Ik voelde weer de strenge blikken Van de witgesteven boord Ik dacht weer aan ouwe Sieme In het steegje op de poort Wij zijn allen uitgevlogen Slechts die herinnering die ons rest Maar wij waren toch weer even Terug op het vertrouwde nest Ik zag ze allemaal weer even Ook zij, gescheiden door de zee Dit zullen wij nooit meer beleven 'k Was ar intens gelukig mee. PAGINA 2 TEXELSE COURANT beurde zo overweldigend dat het korps bij ons jongetjes „Ronzebons" heette. Evenals zij dat deden timmert Excelsior in Oosterend ook behoorlijk aan de weg en dat gaat op een uitstekende manier. Anjeractie, Koninginnedag, kerstzang diensten, zomeravondconcerten, con certen voor donateurs, uitwisselingen en nog veel meer, het verloopt over het al gemeen uitstekend." De wethouder deelde nog meer plui men uit: ,,lk heb altijd gezegd dat de kracht van een vereniging ligt in de mate waarin ze haar eigen identiteit (gezicht, red.) weet te bewaren. Excelsior heeft getoond dat zeer goed te kunnen tijdens het concert in de kerk waarmee deze week werd geopend. Ik was daar diep van onder de indruk Het repertoire droeg een modern jasje, maar op geen enkele manier werd afbreuk gedaan aan de christelijke identiteit." Zegers bood zijn enveloppen aan met de opmerking dat het gemeentebeleid (niet te gul te zijn met subsidies) in deze geen zin om nu dieper op die fouten in te gaan, Barbertje hoeft niet persé te hangen." Van ambtelijke zijde werd met enige ver bazing op de opmerkingen van Roeper gereageerd: „Er is toch door de Wel- zijnsstichting een lening van maximaal f30.000,— verstrekt om ze uit de brand Het comité „Vrienden van Excelsior" heeft in de afgelopen weken f3105,05 bij elkaar gehaald in de omgeving van Oosterend en in het dorp zelf. Dit be drag werd zaterdag tijdens de jubileumreceptie aan het bestuur van muziek vereniging en drumband aangeboden door de leden van het comité. Voorzit ter Theo Medema zegde later toe dat het hele bedrag zal worden besteed aan de aanschaf van instrumenten. De feestweek waarin Excelsior haar 75-jarige jubileum en de gelijknamige drumband haar 25-jarige jubileum vierde is bijzonder succesvol verlopen. Theo Witte vertelde namens de vrien den en vriendinnen van Excelsior dat de actie in een paar weken georganiseerd en uitgevoerd is, iets dat nogal wat voe ten in de aarde heeft gehad, onder meer omdat pas op het laatste moment werd ontdekt dat er voor een dergelijke inza meling gemeentelijke goedkeuring nodig is. Alles is echter op tijd rondgekomen, hoewel vooral het ophalen veel tijd kost te. „Het wegbrengen van die envelop pen viel erg mee, die konden gewoon in de bus. Bij het ophalen was het echter belletje-trek en een praatje overal. We hebben toen wel gemerkt dat er in Oost een duidelijke wens leeft. Ze zouden daar graag weer eens een concert van Excelsior meemaken." Medema gaf in zijn dankwoord de belofte dat dat zou gebeuren: „We liepen vroeger nog wel eens een rondje door Oost, daar wonen tenslotte ook donateurs. De laatste jaren is dat er echter bij ingeschoten, maar ik beloof dat als het weer lekker weer is, dan komen wij een openluchtconcert geven." Het bedrag werd op ludieke wijze aan geboden. De leden van het comité hiel den allemaal een bordje vast met een let ter erop. Tesamen vormden zij het woord „Cadeau". Jan Daalder, de zoon van de man die zo lang voorzitter was, las een gedichtje voor dat vanaf de centen naar de duizenden guldens het bedrag ont hulde. Telkens werd dan zo'n bordje om gedraaid, zodat het getal van achter naar voren langzaam bekend werd ge maakt. Het bedrag werd door de Amro- bank, waar het op een rekening werd gestort, aangevuld tot f3200,—. Ronzebons Het Koninklijk Texels Fanfare/Door Ei gen Kracht kwam op zijn eigen manier de jubilerende collega's feliciteren: zij marcheerden in vol ornaat de feesttent aan de Slotskolk binnen op de tonen van hun eigen muziek. Binnen werd onder meer met groot succes „lang zal hij le ven" geblazen. De nestor van DEK, J. Kiljan, sprak het bestuur van Excelsior toe. Hij haalde onder meer herinnerin gen op aan winterconcerten uit de derti ger jaren. Hij roemde de kwaliteit die te genwoordig onder de leiding van A. Kuik werd bereikt, iets dat overigens alle spre kers noemden. Na zijn toespraak over handigde hij de Oosterender muzikanten twee gevulde enveloppen. Wethouder P. Zegers bood namens de gemeente een jubileumsubsidie aan. Hij vertelde in het dorp waar hij zijn jeugd doorbracht onder de indruk te zijn ge raakt van fanfaremuziek. „Daar was ook een muziekkorps dat Excelsior heette. Het bestond uit zeven leden, waarvan er één de grote trom bespeelde. Dat ge- moeilijke tijden zijn vruchten afwerpt, de verenigingen zijn niet afhankelijk van de gemeente voor hun inkomsten. „Het bedrag dat in deze enveloppen zit scheelt achter de komma maar een stui ver met wat de vrienden en vriendinnen aanboden, maar voor de komma is het verschil beduidend groter. Dat is goed, we hebben onder andere van meneer Kuik wel eens te horen gehad dat onze subsidies te laag zijn, maar ons beleid blijkt te werken." Op slot J. C. Roeper feliciteerde de jubileren de verenigingen. Als voorzitter van de dorpscomissie heeft hij ook zitting in het bestuur van het muziekscentrum, de oe fenruimte van Excelsior. „Twee weken geleden moesten we helaas bijna de deur van het muziekcentrum op slot doen vanwege financiële problemen met de gemeente. Gelukkig is er een nood maatregel getroffen die er voor gezorgd heeft dat de zaak toch open kon blijven." Roeper doelde op het feit dat de finan ciële afwikkeling van de verbouwing van de oude doopsgezinde vermaning nog steeds niet rond is. In een toelichting la ter zei hij: „Er zijn op het gemeentehuis grote fouten gemaakt waardoor hij in geldgebrek kwamen. Het gas en licht zou afgesloten worden en dan houdt al les op natuurlijk. Het heeft overigens De van oorsprong Texelse schrijfster Imme Dros krijgt de Nienke van tumprijs, een tweejaarlijkse door de Jan Campertstichting uitgereikte moedigingsprijs voor auteurs van kinderboeken. Vooral de literaire kw ten van een boek worden voor dit blijk van waardering beoordeeld boek warvoor de prijs is toegekend heet „En een tijd van vrede" en het over de manier waarop een meisje de capitulatie en bevrijding ii meemaakt. De Jan Campertstichting is een instel ling die door het uitloven van diverse prijzen, voor publiciteit rond getalenteer de schrijvers en schrijfsters wil zorgen. Vorig jaar reikte de stichting de Constan- tijn Huygensprijs aan eilandgenoot Jan Wolkers uit, die hem overigens weigerde. Imme Dros maakte al eerder naam met haar boeken, waarvan diverse op Texel gesitueerd zijn. Vooral „Lange maanden" kreeg bekendheid. „En een tijd van vrede" speelt in Hil versum, wel zijn er een aantal eigen er varingen van de schrijfster in verwerkt. Het verhaal gaat over een elfjarig meisje wiens vader gedurende de oorlog in een sanatorium ligt. Het kind heeft een rijke fantasie en een groot inleveringsvermo gen in wat andere mensen bezighoudt. In de donkere oorlogsdagen wordt ze re gelmatig door haar moeder in vertrou wen genomen over zaken waarvoor ze eigenlijk nog te jong is om ze te bevat- Geboren: Dennis, zoon van. Martin Laan en Maria E. C. Witte; Nelda Catha- rina, dochter van Huibert Eelman en Neeltje J. Waaijer; Alex Aldert, zoon van Andné A. Balk en Paulina M. E. Bootsma; Jan Dirk, zoon van Dirk R. van der Borg en Johanna J. Kooman; Emmy Miranda, dochter van Jan Boer- horst en Magaretha G. M. Jonkergouw; Adelheide Machteld, dochter van Anto- nius van Veen en Wipke Dijkema; Hen- drikus Benjamin, zoon van Andreas J. Keesom en Henderika Maas; Marco, zoon van Cornelis Kossen en Margare- tha J. Timmer. Overleden: Pieternella H. van Heerwaarden-Dijt, oud 81 jaar; Eize Zoer, oud 79 jaar; Floris Visser, oud 81 jaar; Neeltje Blom-Bruin, oud 94 jaar; Cornelia Roeper-Bruin, oud 86 jaar; Jan Zutphen, oud 74 jaar; Jacoba Slegtenhorst-Kalis, oud 80 jaar; Dirk M. Vlas, oud 81 jaar; Klaas Maas, oud 68 jaar. Ondertrouwd: Freerk G. van der Wal en Andrea de Vries; Sikke M. Bakelaar en Carolina L. Moonen; Jacob D. Koop man en Elisabeth C. Roeper; Jacobus J. Boersen en Leonards C. Hoogenbosch; Jacobus J. Kuip en Jacobje Greven; Arien S. P. Commandeur en Agatha A. Hin; Paulus J. van Heerwaarden en Jantje van der Vis; Jacob P. Kikkert en Geertje Daalder; Bouke J. Vredevoort en Bernarda U. D. Hoppener; Sijbrand Schellinger en Jacqueline P. Wiersma. ten, maar door haar levendige weet ze toch met antwoorden en singen te komen. Als de oorlog va wordt ze opeens weer teruggepls haar kinderrol, de vertrouwelijk! weg. Door deze ontwikkeling ge meer naar de jongen toe met w* van jongs af aan vriendje is en m ze nu, op min of meer verstandelj sis, 'gaat'. Schole Het verhaal ontstond toen de Hf11 werkgroep Herdenking '40-45 Dros verzocht of zij een verhaal schrijven dat op 4 mei in de klas» de lagere scholen in ongeveer voorgelezen kon worden. Zij voids dat verzoek, maar de hoofdperso n zij geschapen had bleef haar boeie verhaal werd uitgewerkt tot een pleet boek dat eigenlijk nog voor van dit jaar had moeten verschijn! is niet gelukt, eind mei werd „Ene van vrede" uitgebracht. De prijs ro 16 december in Den Haag uitgen De damesploeg van Smash afgelopen weekend niet winnen sterke Juvoc. De eerste set werf ren met 15-6 en de tweede set gf de Texelaars met de stand 13-15 overwinning gaf de dames moei de derde ontmoeting werd een gende winst behaald van 10-15 vierde set bleek Smash echter uil en deze werd verloren met 15-11. laatste set bracht geen winst I' bleek wel dat de drie nieuwe spf van het team zich steeds beter gJ ren en men het nieuwe speels ook beter onder de knie krijgt uk' ne De groep in 1938. Staande ven links naar rechts: Grietje Henstra, Annie van Heerwaarden fn.a.l. Juffrouw Mulder, Anna Langeveld in.a.i. Brechtje Spigt. Corrla bakker. Duw Maas. Jane Langeveld, Tine List, Hennle Henstra. Pietje Stoepker, Aaltje Bas, Bertus Eelman, Annie Eelman, Rietje Jellema. meester Zuidema en Jennie Groenhof tn.a.l. Tweede rij: Jannes Bugel. Glel Hopman. Jan Mast. Kees Zutphen, Hans Hst. Klaas Bonne. Jan Bonne en Ab Klewiet. Voorste rij: Kees Groenhof, Tonnle Dros, Rein van Heerwaarden. Bert Kuneman en Daan Bonne tn.a.l. Het laatste bord wordt hier omgedraaid, een handeling waarmee het aantal duizenden guldens wordt onthuld. Ven links naar rechts ziet comité ven de vrienden van ..Excelsior", dat de actie op poten zette. te helpen. Dat geld is overgemaakt en de situatie is opgelost. Wat heeft het dan voor zin om er nog in het openbaar op terug te komen?" Roeper lichtte toe dat hij dat deed omdat hij het bijzonder zou betreuren als Excelsior haar uitstekende oefenruimte zou verliezen. „Dat mag de wethouder ook best wel eens horen." De problematiek zal waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar in de raad aan de orde worden gesteld. Theo Medema bedankte alle sprekers. Tegen Roeper zei hij blij te zijn met de oefenruimte, hij hoopte dat het de vere niging altijd bespaard zou blijven dat de deur op slot zou moeten. Hij bedankte de „vriendinnen en vrienden" extra har- d r n< J JÏ telijk. Als antwoord op de wethfle memoreerde hij dat de vereniging tevergeefs bij de gemeente aan heeft getrokken. Hij nodigde het belnr van KTF/DEK uit om in de koir winter eens om tafel te gaan zittem kijken of er mogelijkheden tot me r menwerking waren. Medema vertelde bijzonder veriÉ c zijn geweest door de aanwezighei de voormalige muziekschooldoceii ter Heertjes en door de afvaardigin 'I het bevriende muziekkorps uit Sr Reichlingen (Duitsland). De muzi dens de reeceptie werd, uitstekenr zorgd door het combo van de machtkapel, waarin Medema's zofl31 xylofoon bespeelde. zer S. Zuidema is in juli vorig jaar overleden. De reünie werd gehouden in „Taten- hove" bij De Koog. De reünisten waren met hun partners gekomen, zodat er to taal 62 personen bijeen waren. De groep werd verwelkomd door de heer C. Groenhof die onder andere liet weten dat afgezien van het diner geen pro gramma was ontworpen omdat ervan werd uitgegaan dat de mensen zich evengoed wel met elkaar zouden verma ken. Zo liep het inderdaad af. Het ontmoetings- en bijpraatfeest duurde tot in de kleine uurtjes. Ter gelegenheid van de reünie maakten we in de tuin van „Ta- tenhove" een foto van de reünisten in dezelfde opstelling als 45 jaar geleden bij het vliegtuig. Wie wil vergelijken moet er rekening mee houden dat enkele oud leerlingen zaterdag niet aanwezig waren, wat aangegeven is met .„n.a.". In 1938 maakten de vier hoogste klassen van de openbare lagere school van De Koog een schoolreisje naar o.a. Schiphol. Daarbij werd de 28 kinderen tellende groep samen met twee leerkrachten op de foto gezet bij de toen hypermoderne DC 2 „Ijsvogel". Die foto bracht on langs mej. Duw Maas. één van de leerlingen van toen, op het idee om de hele groep weer eens bij elkaar te halen voor een reünie. Zaterdag j.l. is dat gebeurd en het is een groot suc ces geworden. Veel van de nu ge middeld 57 jaar oude leerlingen had den elkaar sinds de schooljaren niet meer gezien en hadden soms moeite elkaar te herkennen. Maar toen dat duidelijk was, barstten de verhalen los en was de beschikbare tijd hard nodig om weer helemaal „bij" te praten. Het meest vreugdevolle feit was dat alle leerlingen van toen nog in leven zijn en het over het algemeen uitstekend ma ken. Meer dan de helft van de groep woont tegenwoordig op het vasteland; enkele zelfs in het buitenland. Dat in aanmerking nemend was de opkomst voor de reünie zeer groot. Slechts vier personen waren verhinderd. Zelfs de juf frouw van toen (thans mevrouw Kitty van Ommeren-Mulder) was van de par- tii. De ook op de foto staande onderwii-

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2