9fi Lange termijn agenda KRUISWOORDPUZZEL BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Proficiat!.. Veranderingen bij Het Groene Kruis Wandelen en puzzelen Raar maar waar! Raadsvergadering Belangstelling voor cursussen valt tegen „Snertrit" Blijde Rijders Aanrijding Bijna dertig fietsen verkocht bij veiling PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 OKTOBER 1 U krijgt een kado en mag het zelf betalenl In de raadsvergadering van 27 sep tember j.l. verraste C. Dros vriend en vij and met een politiek slimme zet door voor te stellen Texelaars tussen en 10 en 65 jaar in de gelegenheid te stellen één maal per jaar een 4-vaarten knipkaart aan te schaffen tegen een tarief dat f2,50 per vaart lager ligt dan het tarief dat geldt voor de 15 vaarten knipkaart. Deze f2,50 moet dan door de gemeente gesubsidieerd worden. Dit voorstel is zo als u weer door de gemeenteraad aangenomen. Op het eerste gezicht lijkt dit voor de laagstbetaalden een goede regeling, vandaar de tevredenheid van Henk Vink. Het voordeel is echter niet aanwezig als u bedenkt dat de subsidie van de ge meente weer door diezelfde Texelaars moet worden opgebracht. Het voordeel dat er wel is, is de kleinere uitgave in eens voor zo'n kaart. Dit gaat helaas maar één keer per jaar op en daarna moet u weer 15 retouren voorfinancieren of de nog veel duurdere losse kaartjes kopen. Eigenlijk wordt de nieuwe kaart duurder want er moet zonodig een pas foto op. Het was een slecht voorstel en veel mensen hebben Dros c.s. dóór. Om bovengenoemde reden heeft de actiegroep Jaarabonnementl (werkt nog steeds verder) nimmer pogingen onder nomen een belangrijke subsidie van de gemeente los te krijgen. Openbaar ver voer (en wij zien de veerdienst als zoda nig) is een rijkstaak die overal in het land door het rijk wordt gesubsidieerd. Aan die subsidies betalen de Texelaars óók mee en derhalve hebben ze ook recht op een bijdrage van het rijk om hun verbin ding met de rest van het koninkrijk be taalbaar te houden. Wij zijn daarom al jaren bezig via de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat en de diverse ministers, politiek Den Haag ervan te overtuigen dat er o.a. sprake is van rechtsongelijkheid, dat het probleem op Texel ligt, maar dat alleen Den Haag dat probleem kan oplossen. Het is tenslotte datzelfde Den Haag dat toestemming gaf voor boven-trendmatige verhogin gen van de TESO-tarieven. Dat Den Haag de enige juiste plaats is, blijkt uit de Zeeuwse tariefontwikke- On66rllJK ling. De Zeeuwen vormen kennelijk een boven de partijen staand blok dat met hun lobby veel succes boekt. En dan zitten we meteen in het Texel se dilemma. De VVD en het CDA heb ben onze activiteiten enkel dan gesteund als ze het afkonden met een paar woorden of een brieffie. Druk uitoe fenen op hun partijgenoten in Den Haag is er nooit bijgeweest. Ze hebben het probleem kennelijk niet kunnen overzien en volharden in lokaal denken. Gelukkig blijken ze nu ook te vinden dat de maat vol is. Wij nemen dus aan dat m.n. de VVD zoveel mogelijk druk gaat uitoefe nen op partijgenote Smit-Kroes opdat zij de behandeling van de Nota Zoute Veren niet langer zal tegenhoudenl Het CDA zal hetzelfde doen bij hun confessionele broeders. De progressie ven deden dat allang. Tja, dan hou je Texels Belang over. Dat is geen politieke partij, maar een belangengroep met als dogma dat plaatselijke politiek door lan delijke partijen zinloos is. Nu blijkt echter hoe ongelijk ze hebben en hoe overbo dig ze zijn. Daar ze enkel lokaal kunnen denken, zullen ze eerder de TESO- belangen behartigen in de veronderstel ling dat ze daarmee de Texelaars een dienst bewijzen. Ze hebben geen bood schap aan hogerhand (letterlijk) en ste ken dus in paniek de hand in de gemeen tekas, zichzelf een brevet van onvermo gen verstrekkend. Dros c.s. hebben Texel een slechte dienst bewezen door n.l. de minister te sterken in haar overtuiging dat zolang Texelaars hun problemen oplossen, zij niet van plan is zich er hoe dan ook mee te bemoeien. Indien een (bijna) armlasti ge gemeente, in deze tijd van bezuinigin gen in staat is f75.000,— te vinden voor zo'n doel, zal de minister vinden dat met iets meer moeite ook wel het dubbele te vinden is en tegen die tijd mag het Texels Belang in Den Haag gaan aantonen dat de maat dan toch echt vol is. Amateurs! De luchtballon van Dros kan het beste zo snel mogelijk worden doorgeprikt. Per saldo heeft het voor de Texelaars geen enkel resultaat. Dros heeft als com missaris van de TESO alle mogelijkhe den om zijn mede-commissarissen te bewegen samen met de minister van V en W een oplossing te zoeken. Dit in te genstelling tot zijn ..Ausweis" plan dat eigenlijk best past bij het in Den Helder aangelegde Met ingang van 1 oktober is het spreek uur en de openingstijd van het magazijn van Het Groene Kruis een half uur vervroegd: dus 16.30-17.30 uur op werkdagen. Voor de weekenddienst wordt verwezen naar de rubriek „Voor het weekend" in de Texelse Courant van vrijdag. Op de „klanten" van het Groene Kruis wordt het dringende beroep gedaan om geleende magazijnartikelen onmiddellijk na gebruik terug te bezorgen. Wie de ar tikelen langer dan zes weken nodig heeft kan tijdens de magazijnuren verlenging aanvragen, eventueel via telefoon 02220-3241. Ook adreswijzigingen moe ten snel worden doorgegeven naar de administratie die hiervoor dagelijks be reikbaar is tussen 9.00 en 11.30 uur, tele foon 02220-3241. Wie van de diensten van het Groene Kruis gebruik wil maken moet minstens drie maanden lid zijn. Wie lid wordt en direct hulp nodig heeft, moet naast het lidmaatschapsgeld (f40,— ook nog entreegeld (f56,25) be talen. Er zijn mensen die beschikken over een (overcomplete) rolstoel, postoel en andere hulpmiddelen. Het Groene Kruis houdt zich hiervoor aanbevolen. Naar aanleiding van een recente in braak in het Groene Kruisgebouw zijn technische maatregelen genomen om herhaling tegen te gaan. In verband daarmee kunnen patiënten (op woens dagochtend) voor de bloedafname en bezoekers voor de dietiste en pedicure uitsluitend nog gebruik maken van de in gang via de afdeling van de tandartsen (Wittekruislaan 19). Voor het bezoek aan consultatiebureau, spreekuur en maga zijn blijft de ingang aan de Schoonoordsingel. Zondag 16 oktober houdt de Wan delsportvereniging Het Gouden Boltje een wandeltocht in de omgeving van Oudeschild. Het is tevens een puzzel- tocht met opdrachten. Deelnemers moeten daarom pen of potlood meene men. Aan het eind van de tocht wacht een aardige verrassing. Gestart kan wor den tussen 10.00 en 14.00 uur op het clubschip in de jachthaven. De wande laars moeten uiterlijk om 18.00 uur terug zijn want dan sluit het startbureau. In schrijfgeld voor leden f2— voor niet- leden f2,50. Het Gouden Boltje besluit het wandelseizoen op 6 november; dan wordt de traditionele sluitingswandel tocht gehouden. In de courant van 30-9 werd geschre ven over de goedkope vaarten met de boot voor Texelaars. Ik begreep helaas dat zij die een tweede woning op het ei land hebben van deze regeling niet mo gen profiteren. Zij betalen wel alle plaat selijke belastingen alsof zij Texelaars zijn. Bovendien moeten zij elk jaar nog woon- forensenbelasting betalen. Voor de be lasting zijn zij dus wél Texelaars. Wan neer er geld te halen valt zijn zij wél ei landbewoners. Als het geld kost niet. Dat lijkt mij zeer oneerlijk. Ik snap niet hoe de gemeenteraad zulke rare en on eerlijke regelingen kan toelaten. De tweede woningbezitters moeten dit niet zomaar voorbij laten gaan. R. I. J. Keijser Amsterdam. passagiersconcentratiekamp. De politieke partijen moeten eens ver der kijken dan hun neus lang is. Ze moe ten eerst bepalen wat ze gezamenlijk wil len en dan een lobby vormen voor een grote rijkssubsidie die de Texelaars een betaalbaar jaarabonnement opleven. De Actiegroep Jaarabonnement is bereid het initiatief aan hen over te doen, mits er eensgezind wordt gestreefd naar een betaalbaar jaarabonnement waarbij het begrip betaalbaar dient te worden gere lateerd aan de laagstbetaalden. Overi gens ben ik van mening dat de TESO in overheidshanden dient te komenl Hans Oomens, lid actiegroep Jaarabonnement. Op Texel zitten relatief vrij veel kleine bedrijfjes, op allerlei gebied, die (naast zeer vele andere aanslagen) een aanslag op z.g. Vervuilings Eenheden aan Edam moeten betalen voor bedrijf en voor ge zin. Meestal zal dit wel zijn 2 keer 3 V.E.'s is voor 1983 dan 2 keer f198,—. Soms echter zijn bedrijf en gezin samen aan gesloten op één gemeenschappelijke watermeter. En zéér vaak wordt dan het bedrijf veel hoger aangeslagen, tot en kele duizenden guldens toe. Vóóral bij die gezinnen die uit meer dan drie perso nen bestaan (dus meer dan één kind hebben) klopt dit totaal niet! Want Edam beweert zonder meer; dat één gezin uit drie personen bestaat en dus maar 110 m3 water gebruikt en dat de rest dus za kelijk watergebruik is en als zodanig dus extra belast moet worden. En als het een seizoenbedrijfje is, dat dan nog maar eens dubbel óókl Waardoor het krijgen van een privébaby erbij de zakelijke aan slag dan met een kleine f1000,— ver hoogt (Bewijs heb ik). En hoe waanzinnig deze redenering van hen óók is, toch loopt mijn proces over 1975 nü nog steedsl Hetgeen wél betekent dat zij nu al 8 jaar door blijven gaan met deze ongelooflijke waanzin, waarbij zij zich verstoppen achter hun voorschriften. Goed zij doen maar, doch ééns zullen zij m.i. toch wel moeten toe geven dat zij niet het recht hebben om zich voor bedrijfsaanslagen te verstop pen achter een burger voorschrift, dat zéér sociaal bedoeld zijnde, nu juist dub bel a-sociaal gaat uitvallen, door hun misbruik daarvan. Omdat nu bij zeer velen deze maand de definitieve aanslagen 1981 van Edam in de bus zijn gevallen en je daar binnen twee maanden op moet protesteren, raad ik al diegenen die in het bovenge noemde schuitje zitten (dus 1 waterme ter voor bedrijf en gezin samen én meer dan 1 kind én meer dan f162,— definitie ve bedrijfsaanslag 1981) ten stelligste aan, om zéér spoedig een bezwaar schrift naar Edam te sturen. Al is het maar met de volgende inhoud: Mijne Heren, Aangezien mijn privégezin uit méér dan drie personen bestaat, pro testeer ik hiermede ten stelligste tegen uw bedrijvenaanslag 1981 d.don der kohiernrbetreffende perceel (woonplaats, naam en adres) en sluit dit artikeltje er dan bij in! Baat het u niet. 12 oktober: Mr. J. J. Abspoel uit Zaan dam, officier van Justitie over strafrecht in deze tijd, in „De Witte Burcht" om 20.00 uur. Georganiseerd door het R.K. Gilde. 18 oktober: Aanvang finale adspiran- ten nationale damkampioenschappen in „De Lindeboom", aanvang 9.00 uur, 13.30 uur dluiting. 20 oktober: Wampex, weekend amfi bische expeditie. 27 oktober: Premiere van „De mooiste melodieën van de wereld" door Caroline Kaart, Nico de Boer, Willy Al- berti en het Nationaal Opera- en Operet tekoor, f12,50. Er vaart een extra boot. In de schouwburg van Den Helder. 28 oktober: 1e avond Texels kampi oenschap klaverjassen. November: 1 november: Bingo-avond Hervormde vrouwengroepen in „De Lindeboom", aanvang 20.00 uur met optreden van Theaterwerkgroep, spektakel met „Luwte". 10 november: Overkoepeling vrou- wennorganisaties met open dag in ,,De Witte Burcht", ochtendprogramma over alternatieve voeding door Anneke Kik kert en een medewerkster van „De Vlier" alternatieve broodmaaltijd, 's Middags Dorien Mijksemaar met zangprogramma. 12 november: Optreden toneelvere- ning 't Amateurtje om 20,00 uur in „De Wielewaal". 19 november: Intocht Sint Nicolaas 14.00 uur. 20 november: Optreden toneelvereni ging 't Amateurtje in „De Wielewaal" om 20.00 uur. 21 november: Najaarsvergadering van de Stichting Texelse Sportraad. 25 november: 2e avond Texels kampi oenschap klaverjassen. De belangstelling voor de door veilingmeester P. Arensman afgeslagen fietsen was goed. Ruim tweederde werd verkocht. December: 9 december: In de schouwburg te Den Helder „Schijn bedriegt", tragedie komedie met Pleuni Touw, Hugo Met sers, Ton Kuyl e.a. f22,/f 18,Pas 65 CJP. Er vaart een extra boot. 16 december: 3e avond Texels kampi oenschap klaverjassen. Januari: 20 januari: In de schouwburg te Den Helder „Sprakeloos" van Mini en Maxi, f22,—/f 18,— CJP Pas 65. Er vaart een extra boot. 28 januari: Cabaret Filter met „een bi zarre avond" in „De Lindeboom" te Den Burg om 20.00 uur. f 10,/f6,CJP Pas 65. Februari: 10 februari: Viering 30-jarig bestaan Stichting Texelse Sportraad. 11 februari: Dubbele Von Sion, in de sporthal Ons Genoegen. 17 februari: In de schouwburg te Den Helder. „En het bleef nog lang onrustig in de stad" van Robert Long en Leen Jongewaard. f22,50/f20,— CJP Pas 65. Er vaart een extra boot. 25 februari: 3e halve marathon in De Waal. Maart: 3 maart: In „De Wielewaal" optreden toneelvereniging 't Amateurtje. April: 11 april: In de schouwburg te Den Hel der, „Hoe versier ik een stuk" blijspel van John Lanting met Philip King en Falkland Cary f22—f 18,CJP Pas 65. Er vaart een extra boot. 23 april: In de,'schouwburg te Den Helder „Evenaar" van Jos Brink f30,—/f25,— CJP Pas 65. Er vaart een extra boot. het schaadt u zeker niet, én zeer waar schijnlijk wint u zo toch wél enige hon derden tot duizenden guldens met mij mee, over 1981 en alle volgende jaren. P. Kamstra, De Koog. Dinsdagavond om 19.30 uur vergadert de gemeenteraad in het raadhuis. De agenda luidt alsvolgt: 1. Vaststelling besluitenlijst van de ver gadering van 27 september 1983. 2. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording raadsvragen. 3. Benoeming van een hoofd van de openbare lagere school te De Waal. 4. Voorbereidingsbesluiten: a. Bouw plan P. C. Hin, Spangerweg 32, De Waal; b. Bouwplan G. J. Drijver, Oran jestraat, Oosterend; c. Bouwplan D. P. van Egmond, recreatieterrein De Parel, Gerritslanderdijkje te Den Burg; d. Reconstructie- en saneringsplan voor het gebied rondom de R. K. kerk te Den Burg. 5. Aanvrage ex artikel 50 der kleuter- onderwijswet van het bestuur van de kleuterschool te Oudeschild. 6. Overzicht onvoorziene uitgaven. De belangstelling voor de onlangs in deze krant aangekondigde creati- viteitscursussen blijkt buitenge woon gering te zijn. Op dit moment zijn er slechts voor drie van de 15 aangeboden cursussen genoeg ge gadigden, zodat het ernaar uitziet dat de andere cursussen niet zullen doorgaan. Voldoende belangstelling bestaat er voor „Naaien voor beginners" en de vervolgcursussen „Hindelooper schilde ren" en „Onderhoud moes- en siertuin". Op de afdeling culturele zaken heeft men de indruk dat de geringe be langstelling een teken is van verzadi ging. De mensen die voor dergelijke cur sussen belangstelling hebben, zijn in de loop der jaren „bediend" en nieuwe geïnteresseerden zijn er blijkbaar niet, ondanks de sterk toegenomen werk loosheid waardoor de belangstelling voor dergelijke activiteiten juist groter zou kunnen zijn. De kosten zullen moge lijk een rem zijn geweest. In verband met het afnemende besteedbare inkomen voor veel mensen, werd verondersteld dat voor de cursus „Omgaan met geld" veel animo zou bestaan maar dat viel te gen want er waren maar twee aanmel dingen. Blijkbaar speelt valse schaamte hier een rol. De creativiteitscursussen worden op Texel al sinds 1972 georganiseerd. De belangstelling is echter nog nooit zo slecht geweest. Gehoopt wordt dat men dit jaar toch nog met een redelijk aantal cursussen van start zal kunnen gaan. Wie mee wil doen, kan zich wenden tot het bureau culturele zaken in het raad huis, telefoon 02220-3041. Zondag a.s. houden „De Blijde Rij ders" de jaarlijkse „snertrit". Om 11.30 uur wordt gestart op het parkeerterrein aan de Bernhardlaan bij garage Grisnigt. leder die zin heeft, mag als passagier meerijden voor zover er plaats beschik baar is. Tijdens de veiling van gestolen fietsen zaterdagochtend zijn 27 fiet sen bij een nieuwe eigenaar terecht gekomen, drie fietsen vonden hun oude baasje terug en 12 fietsen en één brommer werden weer in het magazijn teruggezet. De fietsen zijn bij afslag verkocht, dat wil zeggen dat ze op een hoog bedrag werden ingezet. Dat werd dan steeds ver laagd tot iemand 'mijn' riep. De veiling begon om tien uur, in het uur daarvoor konden kopers de kavels bekijken. De prijzen die de fietsen opbrad varieerden van f110— tot f1,—De middelde opbrengst was f38,76 fiets. Dat betekent dat in ti f1.046,50 bij de gemeentekassier worden afgedragen. Daarvan zullen wel de transportkosten van het rest dat naar gemeentewerken is gebra worden afgetrokken. Alleen houders van een zogena aankoopcertificaat konden bieden, aankoopcertificaat wordt uitgereikt ieder die aangifte komt doen van ver sing van een fiets. In het voorgaa half jaar werden 110 van dergelijke piertjes uitgereikt, dertig mensen m ten nu gebruik van de mogelijkheid weer van een rijwiel te voorzien. Een 15-jarig meisje uit Oudeschild kwam op het fietspad van de Schilder- weg in botsing met een groepje Duitse jongens dat in tegengestelde richting fietste. Ze werd licht gewond. De fiets werd beschadigd. Verticaal: Horizontaal: I. kledingstuk 3. militaire rang 8. soort hond II. geografische aanduiding 13. lutecium 14. zangnoot 16. deel van een franse ontkenning 17. aantekenboekje 21. weten 24. ik 25. meisjesnaam 27. voorzetsel 28. in zake 30. soort stof 32. bijvoorbeeld 33. keurig 35. bijbelse naam 36. in geheime zitting 38. op welke wijze 39. lid van een volksstam 40. gepast 41. kunstgoud 45. godin 49. meisjesnaam 50. bijbelse figuur 51. imperatpr 52. in dat geval 53. persoonlijk voornaamwoord 55. rangtelwoord 58. karaat 59. bergweide 61. thee (engels) 62. duw 64. jongensnaam 67. een naam geven 69. soort onderwijs 70. uitroep 72. persoonlijk voornaamwoord 73. deel van de bijbel 74. wandversiering 75. edelsteen 76. noorse godheid di 1. verkeerde opvatting 2. waterplantje 4. nagerecht 5. europiem 6. vaartuig 7. klopje 9. engels telwoord 10. drank 12. nauwe 15. bewijs van verdriet 18. water in Friesland 19. zangnoot 20. engelse titel 22. evenredige vertegenwoordign|ei 23. voorzetsel 25. helder 26. handelsterm 29. groot water 30. mager mens 31. zelfzucht 32. reptiel 34. deelteken 35. en anderen 37. zuster 38. warmtebron 41. eenvoudige 42. plaats in Gelderland 43. laatste nieuws 44. smalle opening 45. opera 46. ter plaatse 47. deel van een boom 48. overeenkomst 54. egaal 56. elasticiteit 57. spieruiteinde 59. uitroep 60. titel 62. op deze wijze 63. tot en met 65. koosnaampje 66. waterkering 67. zelfkant 68. godin 71. vlaktemaat 72. wettelijke aansprakelijkheid

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 6