)amsport stimuleren net nationaal campioenschap ten schrijver met humor, speurder met inzicht jen I \ppie Baantjer en De Cock ien jonge coryfeeën in strijd Eilandcompetitie volleybal MST Programma Gastdocent judo 3e dan F. Libosan Zwemclub naar Marinebad Training S.V. De Koog IIJDAG 7 OKTOBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Moge van dit fantastische damvuurwerk in Oosterend en Den Burg vol rode vonken overslaan op sluimerend jong Texel, zodat die goede oude )en van de damsport hier herleven", schrijft A. C. Bakker van damclub ;al in het programmablad voor het adspirantenkampioenschap dammen i Nederland dat van 13 tot en met 22 oktober op Texel wordt gehouden, t kampioenschap is, zo blijkt uit mededelingen van de organiserende in- nties (Sportraad, genoemde damclub en damclub Oosterend, niet alleen joeld om gerenommeerde denksporters te vermaken maar vooral om de else damsport nieuw leven in te blazen. jamclub Texel staat al enige tijd op -actief omdat de belangstelling tot nulpunt is gedaald. Alleen damclub terend mag zich in een trouwe ploeg sn verheugen. De organisatoren ho- dat daar de damvictorie begint want lorpshuis De Bijenkorf wordt donder- 13 oktober het kampioenschap van Jerland voor vers talent geopend. Het npioenschap wordt voor de tiende r gehouden en er zullen tien dam- is uit heel het land om de nationale ti- strijden in negen ronden, (et deelnemersveld wordt door de linklijke Nederlandse Dambond veel- Dvend genoemd. Favoriet is onge- jfeld de winnaar van vorig jaar, Willie den Braak uit Tilburg, die in 1980 ipioen van Nederland was bij de pu in zowel in de normale wedstrijden met sneldammen. In Willem Leije- ir uit Harlingen krijgt Van den Braak gevaarlijke tegenstander en als het Texel niet lukt landskampioen te wor- gebeurt dat ongetwijfeld in de komst. Constant twaalfjarige Fries heeft namelijk een lie carrière achter de rug met als igtepunt het kampioenschap snel- nmen dit jaar. Leijenaar is met zijn 12 officieel nog een pupil maar door zijn prestaties in de voorronden van dit kampioenschap kon een finaleplaats niet worden geweigerd. De finalist, Harm van de Gugten uit Huizen, gooide vorig jaar geen hoge ogen in het landelijke kampioenschap maar wist zich dit jaar met een constant spelpeil weer te klasseren. Henk Hoekman uit Vorden werd dit jaar vierde in de kampioenschappen van Gelderland en derde in de halve finale om de landstitel in Nieuw-Amsterdam. De 15-jarige Hoekman rekent nu op een definitieve doorbraak. Twee jaar jonger is Henk Klarenbeek uit Barneveld die als nieuwkomer" in korte tijd tot de Texel se finale wist door te stomen. De 14-jarige Maarten Linssen uit het dam- dorp Huissen was twee jaar geleden landskampioen bij de pupillen en boekte ook dit jaar goede resultaten. De dam bond verwacht veel van Sjakko Sandee uit Goes die nog maar kort de damsport beoefent en in een jaar tijd wist door te dringen tot de landelijke damtop in zijn leeftijdsgroep. Ook John Smits doet voor het eerste mee aan een landelijke fi nale. Deze 15-jarige inwoner van Sneek is bekend om zijn rustige doordachte spel. De sneldamprestaties zijn derhalve minder. Routine Routinier van het toernooi is de 14-jarige Hans Westerhof die dit jaar landskampioen sneldammen werd. De Groninger is voor het laatst ingedeeld in de adspirantengroep en wil zijn .jeugd periode" dolgraag met een landstitel af sluiten. De 15-jarige Kian Hien Tan uit Alkmaar haalde de landsfinale vorig jaar net niet maar wist zich deze zomer door beslissingswedstrijden ,,net" wel te plaatsen. Deze tien jonge dammers zullen ne gen dagen tegen elkaar in het strijdperk treden en donderdag 13 oktober begint de eerste ronde om 15.30 uur. Vrijdag, zaterdag en maandag wordt ook in Oosterend gespeeld en deze ronden be ginnen om 14,00 uur. Een ronde duurt ongeveer vier uur en de organisatie hoopt dat veel jeugd na schooltijd de laatst loodjes op de geblokte borden komt bekijken. Toto Om het nog spannender te maken is er voor de jeugd een gratis toto met klei ne prijzen waarin de uitslagen voorspeld kunnen worden. De Texelse dammer Joost Hooyberg, voormalig damkampi- oen van Noordholland, zal de verschil lende partijen op een groot demonstra tiebord toelichten in een aparte ruimte. Maandag 17 oktober speelt Hooyberg simultaan in dorpshuis De Bijenkorf waaraan iedereen gratis kan meedoen. Deze wedstrijd begint om 19.30 uur. Ook de lagere scholen van Texel zijn inge schakeld bij het kampioenschap want zaterdagmorgen wordt een zogenaamd viertal-kampioenschap voor de Texelse jeugd gehouden waarbij teams van vier personen van de basisscholen het opne men tegen leeftijdsgenoten uit andere dorpen. Voor de winnaars zijn er medail les en de wedstrijden beginnen om 9.45 uur. Finale Dinsdag 18 oktober verhuist het dam- circus naar Den Burg om de resterende vijf ronden in De Lindeboom te spelen. Ook deze ronden beginnen om 14.00 uur, behalve de laatste op zaterdag 22 Uitslagen 4 oktober: Mannen: Memo-Amro Gamma-PEN Smash-Timmers bakkerij Vredelust-12 Balcken RWS-Time Out LPG-Lichtboei v.Wijngaarden-Kobeko Autocentrale-Systeem H Mengsmering-Westerlaken Krim-Molenkoog Vrouwen: CVI-Rog Antiekhuisje-Drog. Mets Koffieshop-Kuip Vinke-Deja Vu VW Audi-Leydekkers Casino-Goënga First Lady Bruining Lindeboom-Gar. Kikkert Cafeetje-Mantje Taveerne-Zwaan 1 Taxi Smidt-Smash 3 0-2 2-0 1-1 n.g. 0—2 2-0 0-2 2-0 0-2 1-1 2-0 0-2 2-0 1-1 0-2 2-0 2-0 2-0 1-1 1-1 0-2 Door het uitvallen van Twaalf Balcken is er ruimte voor een mannen/gemengd team in de tweede klasse. Opgave hier voor, ook individueel, is mogelijk bij de wedstrijdleiding op dinsdag of telefo nisch 02220-4802. oktober die al om 9.00 uur van start gaat. Tegen het middaguur is dan de nieuwe landskampioen bekend. De dammers zijn ondergebracht bij Texelse gastgezinnen en naast de wedstrijden wordt hen door de organisa tie een recreatief programma aangebo den met museumbezoek, vissen op de Waddenzee, e.d. De leiding van het toer nooi is in handen van Annet Duiven van de jubilerende Sportraad en arbiters zijn Joost Hooyberg en B. J. Zomer uit Den Helder. De wedstrijden zijn gratis toegankelijk. Programma 11 oktober: Veld A mannen: 18.30 u. Teso-Versluis Memo 19.05 u. Memo-Systeem H Teso 19.45 u. Gamma-12 Blacken DGM 20.25 u. DGM-Super Expert 21.05 u. Expert-RSG Smash 21.45 u. Smash-Molenkoog Bremakker 22.25 u. Bremakker-ReisburoMolenkoog Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. Vinke-Rog Casino 19.05 u. Casino-Smash 2 Antiekhuisje 19.45 u. Antiekhuisje-Bruining Smash 2 20.25 u. Koffieshop-NCM LPG 21.05 u. LPG-Autocentrale Segerink 21.45 u. Segerink-ZPC Pado 22.25 u. Drankencentrale-Pado ZPC Veld C vrouwen: 18.30 u. Hema-Zwaan 2 VW Audi 19.05 u. VW Audi-Hema Taxi Smidt 19.45 u.Taxi Smidt-Ass. Bremer Lindeboom 20.25 u. Lindeboom-Mantje Nokanto 21.05 u. Nokanto-Expert Gr.Slock 21.45 u. Gr. Slock-Molenkoog 7 Prov. 22.25 u. 7 Prov.-Deja Vu Molenkoog Volleybal: Donderdag 6 oktober 1983: Walder- vaart, Schagen: 19.00 u. Rood Wit-Tevoko 1 (v) Zaterdag 8 oktober 1983: Ons Genoegen: 13.30 u. Tevoko 2-Tevoko 3 (ml 13.30 u. Tevoko 3-Muwi 1 (v) 15.00 u. Tevoko I-Reactie 1 (ml 15.00 u. Tevoko 4-Noordkop 5 (v) 15.00 ur. Tevoko 2-Smash '68 (v) Maandag 10 oktober 1983: Sporthal Den Helder: 18.45 u. LOS-Tevoko 3 (ml In plaats van het niet doorgaan van de zaterdagochtendtrainingen judo i.v.m. examens, zullen er 8 ok tober door de heer Freek Libosan (3e dan judo) twee gastlessen gegeven worden. Deze lessen zijn bestemd voor alle judoka's van judoclub Shi- ma, die normaal op deze ochtend hun training hebben, aangevuld met personen met hogere banden van de woensdaggroepen. Degenen die niet uitgenodigd worden aan de gastlessen deel te nemen mogen uiteraard wel komen kijken. Van 11.00 tot 12.00 uur zal getracht worden wat exa mens af te nemen. Tevens zal de judo club zaterdag met spijt afscheid nemen van Jiu-jitsu leraar W. Heideman. Dit in verband met de sterk verminderde ani mo voor deze lessen. Het plan is om over enige tijd toch weer te proberen de ze lessen te starten. Verdere informatie is te verkrijgen bij P. de Hoogh, telefoon 02220-4861. Na een korte adempauze begint de zwemclub TX '71 zondag weer aan de maandelijkse trainingen in het Heidense Marinebad. De zwemclub heeft het Ma rinebad van 14.45 tot 16.30 uur tot haar beschikking. Met de boot van 14.05 uur vertrekken de C-, D-, E- en F-diploma kan didaten. De C-mensen keren terug met de boot van 15.35 uur. De overige zwem mers vertrekken met de boot van 15.05 uur en komen gezamenlijk terug met de B-, E- en F-zwemmers en wel met de boot van 16.35 uur. In tegenstelling tot andere jaren behoeft men nu geen abon nement meer te hebben maar kan men per keer betalen op de heenreis (f4 exclusief bootkaart). Ingaande vclgende week zijn enkele trainingstijden van SV De Koog gewij zigd. De meisjes junioren en -pupillen trainen elke dinsdag van 17.00 tot 18.00 uur en de B- en C-junioren trainen op donderdaag van 17.30 tot 18.30 uur. dogen we u voorstellen aan de schrijver van ons nieuwe feuilleton? De or A. C. Baantjer, voor zijn vrienden Appie, schrijver van politieromans en ds kort rechercheur buiten dienst wegens het bereiken van de 60-jarige iftijd. Daarvoor 28 jaar verbonden aan het roemruchte bureau War- lesstraat in Amsterdam, een plaats die tevens het toneel is voor zijn boe it. Zijn vader solliciteerde buiten zijn medeweten voor hem naar een baan de politie in 1945. Sindsdien is Appie Baantjer in het hoofdstedelijke rps altijd een buitenbeentje geweest, pleitend voor de legalisering van roïne en voor de invoer in het recherchewerk van menselijkheid en begrip or (de meeste) misdadigers. Hij schrijft over herkenbare mensen, zodat vaste feuilletonpubliek zich in ,,De Cock en de moord in seance" kan iven vermaken. Zijn verhalen hebben echter een extra kwaliteit die er mo- iijk voor zal zorgen dat veel mensen die het feuilleton in de Texelse Cou- it doorgaans overslaan, óók gaan lezen. )e stelling dat de Baantjer-verhalen levensecht beeld van de politiewer- jkheid in het centrrum van de hoofd ei geven, lijkt niet te gek. Baantjer it die werkelijkheid van binnen en van ten, de door hem beschreven zaken den hun oorsprong meestal in ware leurtenissen en zijn echte collega's fi leren ,,Ze vroegen wel eens aan me zij nu ook eens in een boek terecht nden komen en dat deed ik dan. Ook mmissaris Buitendam (die in elk boek nstens twee maal woedend De Cock deur wijst) is echt. Eén keer heb ik ongeluk zijn echte naam, Binnen- i, in een boek gezet, dat vond hij niet leuk. Dat boek heette „Doden spre- i niet" en ging over de toen nogal ge kmakende moord op Annelies mstra. Vledder is ook echt, die is nu hoogs bij de Centrale Recherche In- itingendienst (CRI) in Den Haag. Hij egt me telkens of ik hem er niet eens wil schrijven." (elf komt Baantjer overigens niet of iwelijks in de boeken voor. Dat is ooit leis geweest, zijn eeiste drie boeken igen niet over De Cock, die er slechts fugurant in voorkwam, maar over rechercheur die eigenlijk Baantjer moeten heten. De boeken zijn her- ibaar aan hun titel, de naam van De ck komt er niet in voor. Inhoudelijk 'en ze op door de diepergaande be- mjving van de gewetensconflicten er een politieman voor te staan. De s'e speurdersroman, „Een strop voor hby" kenmerkt zich ook door een Wfstijl die wat onbeholpen overkomt, Schien wel door het gebrek aan af- nd tussen de schrijver en zijn lerwerp. Autobiografisch ■Misschien was ik toen wel wat te au- 'ografisch (zichzelf beschrijvend, in de weer. Na die eerste boeken I de Arbeiderspers of ik niet een se- wilde gaan schrijven en toen ben ik wat commerciëler gaan denken, je kan niet altijd over jezelf blijven schrijven. Ik heb een hoofdpersoon bedacht, die toch wel alle eigenschappen vertoonde die ik wilde dat hij zou vertonen, maar ik ben het niet zelf. Er zitten elementen van mijn persoon in, zoals die pijnlijke benen als een zaak moeilijk is of slecht ver loopt, maar ik ben niet De Cock. Zijn naam is ook niet de naam van een colle ga, maar een eerbetoon aan twee poli tiemensen. De één heette Den Haan en die was in het verzet. Als schuilnaam had hij zijn eigen naam in het Frans ver taald: Ie coque. De ander was toen net overleden en heette Hoek. Samen maakt dat dus De Cock." Baantjer mag dan een andere hoofd persoon gemaakt hebben, veel elemen ten van zijn verhalen staan in nauw ver band met zijn eigen leven. Zijn jeugd, die hij doorbracht op het eiland Urk, heeft duidelijk invloed gehad. „Als ik 's avonds vroeg naar bed werd gestuurd en de vloot was niet uitgevaren, dan kwa men de Urker mannen met van die bel letjes in hun oren en die gingen dan ver tellen over de ontmoetingen die ze met de voorzienigheid hadden gehad op zee. Dan lag ik met rooie oortjes te luisteren. Die stoere bonken waren zo bijgelovig als wat, de verhalen over de Klapperman of over ontmoetingen met kollen waren legio. Het lijkt wel of boven Urk de luch ter lager liggen." Aan het toenmalige eiland zijn voor Baantjer veel prettige herinneringen ver bonden, die echt niet allemaal van mystieke aard zijn, hoewel dat mystieke deel later wel doorwerkte, maar daarover is meer te lezen in het feuilleton. Zijn opa, een ouderling van de gereformeer de kerk, maakte diepe indruk op hem. Zaterdags verzorgde die man voor de lo kale distributieradio, „Radio Bos", een schriftlezing, die hij dan besloot met een zonder begeleiding gezongen psalm. „In de kerk vanwaar het werd uitgezon den zat ik daar dan ademloos naar te luisteren. Mijn opa was geen visserman in hart en nieren, hij had een soort blij heid in zijn bestaan die afstak bij zijn vaak wat somber ingestelde collega's. Misschien ben ik daarom wel geen visser geworden." Slaolie Op Urk doorliep Baantjer de lagere school „met den bijbel", vervolgens de Mulo in Amsterdam („dat ging maar net, hoor") en daarna de avondhandels school, eveneens in de hoofdstad. Hij werd kantoorbediende bij een bedrijf dat in slaolie handelde en vervolgens tijdens de oorlog bij het distributiekantoor. In 1945 kwam hij zonder het zelf te weten door de eerste ronde van de sollicitatie procedure bij de politie, zijn vader had hem opgegeven, terwijl Appie door het land liftte. Bij zijn thuiskomst vond hij tot zijn grote verrassing een oproep voor een gesprek met de baas die hem voor de komende 38 jaar in dienst zou nemen. Zijn beste vak op school was, hoe kan het anders, Nederlands, hoewel hij later zijn taalge bruik nog flink heeft moeten bijschaven. Bij de politie wend hij echter gedwongen veel te schrijven, zodat dat min of meer vanzelf ging. Zijn processen verbaal zul len wel goed leesbaar zijn geweest, maar de-dingen die hij-daar niet in kwijt kon, schreef hij voor zichzelf op. Emo ties, persoonlijke waarnemingen, mooie vrouwen, lelijke kerels, alles wat niet in het ambtelijke keurslijf paste. Voor het eerst kwamen die waarne mingen in boekvorm uit in 1953: „5x8 grijpt in". Baantjer werkte toen bij de Ra dio, Auto en Motordienst RAD, een voor die tijd moderne surveillanceploeg die met grote Fords V8 door Amsterdam kruiste. Aan boord van de wagens was radio en burgers in nood konden de hulp van de dienst inroepen door 88888 te bellen. Het boek flopte maar Baantjer bleef schrijven. Inmiddels kwamen zijn boeken uit in vijf talen, waaronder Pools. Twee van zijn detectives werden bewerkt voor uitgave in de serie „Het boek in een notedop" van Reader's Digest. Baantjer vindt het dan ook niet erg dat hij niet verder kwam dan recher cheur: „Vroeger had je aan één poli- tiediploma genoeg voor al het werk, tegenwoordig moet je overal voor studeren. Bovendien vind ik het fijn om in de voorste linie te staan, alles van dichtbij mee te maken. En och, ik verdien al jaren heel wat meer dan de hoofdcommissaris...." Penose Baantjer stond, en staat, positief te genover de politie, hoewel hij bijvoor beeld in een interview dat 23 september in het NRC Handelsblad stond, zijn kri tiek niet spaart. Hij zoekt echter naar de maatschappelijke oorzaken die er voor zorgen dat de politie nu minder functio neert dan in voorgaande jaren. „Mensen gaan bij de politie omdat ze dit een goe de maatschappij vinden, ze willen wat doen om dat zo te houden. Ik heb dan ook nooit maatschappijkritisch geschre ven, ik ben voor het handhaven van recht en orde, maar dan wel met ver stand. Voor huurmoordenaars of voor ie mand als Number One, een grote gangsterbaas in Hong Kong, mag van mij de doodstraf weer ingevoerd wor den. Laatst werd echter in Engeland een man van moord vrijgesproken met mijn volledige instemming. Hij had zijn vrouw om het leven gebracht, maar wist voor de rechtbank duidelijk te maken dat zij hem 25 jaar bijzonder wreed behandeld heeft. Daar kan ik begrip voor opbren gen. Kijk, de misdaad zit in ons allemaal, maar je moet het niet gaan exploiteren. Dat is wat momenteel op grote schaal gebeurt, bijvoorbeeld met de drugshan del Dat verziekt de sfeer, de penose is haar regels kwijt. Vroeger was de inbre ker een vakman, hoeren waren niet aan de heroine en de sfeer op de wallen was draaglijk. Jij kende de onderwereld en de onderwereld kende jou en er bestond vaak wederzijds respect. Tegenwoordig wordt vooral alles verziekt door de heroi ne, als ze dat zouden legaliseren zou in ieder geval een heleboel kleine, maar ge- vaarlijke criminaliteit ophouden te bestaan De staat zou het zelf moeten verkopen. Dan is de kwaliteit controleer baar en het zou niet eens nieuw zijn. In Nederlands Indië werd opium via de staat verhandeld. Er zijn zoveel versla vingen die niet die criminaliteit opwek ken, denk maar eens aan gokken, de staatsloterij, maar ook bijvoorbeeld het snuiven van tri. Er worden ook nog steeds etherfeestjes gehouden." Begrijpen De boeken van Baantjer gaan over de penose die hij kon begrijpen, heroinesfe- ren komen er zelden in voor. Het contact tussen de politieman en de penose is nog duidelijk aanwezig, getuige bijvoor beeld het café van smalle Lowietje, dat overigens echt bestaat en waar Baantjer in werkelijkheid een soortgelijk contact had als De Cock in zijn boeken. „Wat dat is vertel ik natuurlijk niet." De schrijver verkocht inmiddels ander half miljoen boeken, diverse daarvan worden momenteel door de Avro tot hoorspel omgewerkt. „De Cock en de moord in extase" wordt verfilmd met Joop Doderer als De Cock en Ron Brandsteder als Vledder en Le Soir, de Margriet en de Texelse Courant brengen verhalen van Baantjer als feuilleton. Baantjer heeft veel fans, hij kreeg on langs een briefje van een bejaarde dame die elke dag een stuk in de bijbel las en dan een gedeelte van een boek van Baantjer. Zij vertelde de NCRV te heb ben geschreven met de vraag waarom er nog geen De Cock-film op televisie was geweest. De schrijver liet het briefje aan zijn uitgever lezen die de dame direct een complete serie stuurde. Ze heeft nu in het bejaardentehuis een klein biblio theekje opgezet. Techniek Over zijn techniek wil Baantjer niet zo veel kwijt. „Ik herschrijf elk verhaal minstens één keer en elk detail dat ik vermeld moet zinvol zijn. Als er een vaas op de schoorsteen staat moet dat een reden hebben. Het belangrijkst vind ik echter geloofwaardigheid. Ik ben ge deeltelijk met schrijven begonnen uit on vrede met de bestaamde detectives. Als je bijvoorbeeld Ellery Queen neemt, die zijn vader zit al veertig jaar bij de politie van New York en hij moet toch telkens de hulp van zijn zoon inroepen. Dat klopt natuurlijk niet, een politieman is voor alles realist en als je dan zoiets leest.... In ieder geval is wat ik schrijf geen literatuur, ik schrijf voor een breed publiek en ik schrijf over echte mensen, veel lezers herkennen dat." Baantjer op de plaats waar hij zijn boeken schrijft. De redactie van dit blad wenst zijn lezers veel plezier toe met ,,De Cock en de moord in seance", waarvan het eerste deel in de krant van afgelopen dinsdag verscheen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9