Cjroen kwartsJexels in het hart VINSEMIUS BLIJ MET iEZAMENLIJK BELEID De bisamrat nu ook op Texel istemmingsplan en zeehond voor minister Zwemmen in warm water niet op kosten van ziekenfonds Sterke auto Verse mosselen Groene Kruis-lezing H/ENRESTAURANT TEXEL JAARGANG Nr. 9821 w Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741 werktijd. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 er ander Heijden, ,,De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel. (02223) 964 Oosterhof,Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. dvertenties, abonnementen, etc rtld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, >n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 DINSDAG 11 OKTOBER 1983 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs fM per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99 17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr 67 34 60 398 De nu gevonden muskusrat is waar schijnlijk om het leven gekomen toen een loonwerkbedrijf de sloot met een korfmaaier reinigde. Blijkbaar is de maai er over het op de kant gehaalde beest heengereden, want het kadaver was min of meer geplet. De kraanmachinist zelf heeft er kennelijk niets van gemerkt of heeft het dier voor een gewone rat aan gezien. De medewerkers van het Water schap zijn enige tijd geleden echter geïnstrueerd inzake de typische kenmer ken van deze diersoort zodat die onmid dellijk zagen dat het geen gewone rat kon zijn. Die instructie hield verband met de verwachting dat de muskusrat spoedig op Texel zou worden gesigna leerd; het was dus geen verrassing. Al eerder werden muskusratten waargeno men op Wieringen, Vlieland en Ameland. Geen zee te hoog De zee blijkt voor de ratten geen be- Muskusrattenvanger W. Batsama an de haar H. Ph. Vonk van hat Waterschap Texel mat het geplette kadaver van de bij de Rode Zee gevonden ..echte" muskusrat. Al eens eerder ontstond op Texel onrust naar aanleiding van een bericht dat een muskusrat gevonden zou zijn maar toen bleek het gevonden dier een nerts te zijn. nuari een feit zal zijn. ,,Het voorstel gaat deze week naar de Raad van State. De kans dat we die datum halen is dus nog aanwezig. Als voorzitter van het Coördi natiecollege was hij niet gelukkig met het opstappen van de Waddeneilanden uit de Vereniging Contact Waddenge meenten. ,,De wisselwerking tussen Waddeneilanden en kustgemeenten rond de Waddenzee blijft ook in de toe komst van belang. Het was eenvoudiger geweest als u niet was opgestapt." Lange weg De minister zei dat zijn ministerie er al les aan zou doen om dit ontwerpplan zo snel en goed mogelijk alle inspraakschij ven te laten passeren. „Het plan gaat nog een lange weg maar het is belangrijk genoeg er veel aandacht aan te schen ken waarbij ik niet hoop op overdadige procedures. Over de Waddenzee zijn al vele visies gepresenteerd. Dit plan legt iets vast en dat is een goede zaak", aldus Winsemius waarna hem de genoemde geschenken werden overhandigd en de minister temidden van de burgemeesters op de foto ging. Onlangs stond in deze krant een be richt over de mogelijheid voor o.a. rheu- mapatiënten om regelmatig te zwem men in warm water in appartementen hotel Tubantia. Daarbij werd vermeld dat de kosten daarvan door het ziekenfonds of particuliere ziektekostenverzekering worden gedekt, als het baden gebeurt op voorschrift van de huisarts. De initia tiefneemster was echter niet juist geïn formeerd. Van het Algemeen Zieken fonds Texel hoorden we dat dergelijke warmtebaden over het algemeen niet voor vergoeding in aanmerking komen. Het is mogelijk dat sommige particuliere ziekteverzekeringen deze kosten wel ver goeden, maar dat moeten de betrokke nen even navragen. Een 27-jarige Oosterender vloog zater dagnacht uit de bocht Peperstraat- Bijenkorfweg. Zijn wagen raakte daarbij de op het parkeerterrein staande auto van een dorpsgenoot. De bestuurder verklaarde tegen de politie net een ster ke wagen met een 6 cylinder motor te hebben gekocht, hij moest nog aan de kracht wennen. Beide blaasproeven wa ren evenwel positief, zodat een bloed proef werd afgenomen. Ze zijn 30 tot 40 centimeter lang. Daarbij komt nog de kale zwarte staart van 20 tot 28 centimeter waaraan het dier het makkelijkst is te herkennen. De staart is namelijk zijdelings afgeplat en doet sterk aan een paling denken. Het beest heeft verder een gedrongen bouw met een stompe neus, waardoor het er veel vriendelijker uitziet dan een gewone bruine rat. Ook door zijn mooie donkerbruine pels steekt het dier in gunstige zin af bij een echte rat. Ze leven uitsluitend van plan ten, houden zich bij voorkeur in schone sloten op en zijn voor zover bekend niet agressief. In België worden bisamratten gegeten en worden dan geserveerd als „waterkonijn". Veel schade Dat de bisamrat fel wordt bestre den heeft als enige reden de omvang-rijke schade die hij aan richt. Die schade ontstaat door de uitgebreide gangenstelsels die hij maakt. De in- en uitgang van de ho len ligt meestal onder de waterspie gel. Naarmate de rattenfamilie groeit wordt het gangenstelsel uit gebreid. Het Waterschap heeft de vondst gemeld bij de dienst Fauna beheer van het ministerie van land bouw. Naar aanleiding daarvan was gisteren de beroepsrattenvanger W. Betsema uit Opperdoes op Texel om het dier te bekijken en om te praten over bestrijdingsmaatregelen. Het treft ongelukkig dat momenteel de sloten op Texel worden schoonge maakt in verband met de op handen zijnde schouw. De zeer typische sporen van de ratten worden daar door verdoezeld. Van de andere kant is de kans op het signaleren van de ratten hierdoor groter. Wie ratten of hun sporen ziet, wordt ver zocht het Waterschap te waarschuwen. De ingangen van de holen zitten onder water en zijn derhalve vanaf de wal niet zichtbaar maar de looppaden van 12 cm breed door de oevervegetatie zijn wel vaak te zien. Die looppaden gaan vaak in de richting van cultuurgewassen op het land, waar dan soms kaalgevreten plek ken zijn te zien. Overigens is de schade van bisamratten aan cultuurgewassen meestal nooit groot. Ze leven vrijwel uit sluitend van water- en moerasplanten, bij voorkeur de zachte, onderste delen ervan. In de herfst en wintermaanden kan men opvallende, vaak in ondiep wa ter voorkomende „winterhutten" zien die van plantaardig materiaal zijn ge bouwd Verder zijn er nog andere ver schijnselen die op de aanwezigheid van muskusratten wijzen, maar daarvoor moet men een geoefend oog hebben. De lezing die het Groene Kruis don derdagavond houdt in „De Schakel" in Den Burg gaat niet alleen over fysiothe rapie maar zal ook meer informatie ge ven over betrekkelijk nieuwe vormen van geneeswijzen zoals manuele therapie („kraken") en de sensomotorische trai ning. Dat is een therapie in spelvorm voor kinderen met een motorische ont wikkelingsachterstand. De informatiea vond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. inister Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde- I en Milieubeheer kreeg gistermiddag op het ministerie in Haag uit handen van burgemeester H. B. Eenhoorn van iermonnikoog een exemplaar aangeboden van het ontwerp- temmingsplan Waddenzee dat door de gemeenten Texel, land, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog en Wierin- is gemaakt. Dat zes gemeenten samenwerken bij het ma- van een bestemmingsplan gebeurt voor het eerst en de mi er prees deze aanpak. ,,De Waddenzee is een uniek en be- irijk gebied en het is goed dat u heeft samengewerkt om rvoor één beleid te ontwikkelen." De aanbieding van het lemmingsplan in de filmzaal van het ministerie was een iszins feestelijke gebeurtenis waarbij Winsemius ook twee ïondebouwplaten (van de gemeente Texel) en een doos met erechten (van de gemeente Wieringen) kreeg aangeboden. adat Wieringen zich had aangemeld lemeente die ook mee wilde doen in Hannenmakerij omdat men ook een Waddenzee krijgt toebedeeld werd bruari van het vorig jaar gestart met ambtelijke werkgroep die in overleg de verschillende besturen tot be mannen voor het hele gebied m Vorige maand zaten alle gemeen st betreft de uitgangspunten van ontwerpplan op één lijn en toen J de tijd rijp geacht het bestem- Dsplan zo snel mogelijk van de per- la laten rollan en met de „Wadden- op de Waddenzee" naar buiten te *i. De gemeenten zijn vroeg met (02226) 310. Hhllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll, Minister Winsemius staat in de houding om de zeehond in ontvangst te nemen van burgemeester Engelvaart De bewindsman mocht het papie ren dier echter alleen even vasthouden want hij kreeg twee bouwplaten van het beest ..Het is wel 14 dagen knutselenaldus Engelvaart Naast de minister staat burgemeester Visser van Vlieland en geheel links burgemeester Eenhoorn van Schiermonnikoog nsemius kreeg deze geschenken Heen als voorman van het ruimtelij- dening ministerie maar meer nog rorzitter van het Coördinatie Colle- lor het Waddengebied. Dit college, n meerdere ministers zitting heb- moet een brug slaan tussen rijks-, iciale en gemeentelijke overheid in- het gezamenlijk besturen van de lenzee. Bij de aanbieding van het aan de minister waren dan ook di- vertegenwoordigers van dit college ezig alsmede alle burgemeesters de betrokken gemeenten met hun ouder ruimtelijke ordening en leden Ie Wadden Adviesraad en de Vere- g Contact Waddenzeegemeentan. Spontaan irgemeester Engelvaart ging voor aanwezigen en de verzamelde pers ide ontstaansgeschiedenis van het oamde het opmerkelijk dat het plan lezamenlijk een bestemmingsplan te in spontaan is ontstaan en uitge- J in een tijd waarin de discussie over «komst van de Waddenzee in alle jheid en met talloze overleginstan- iloeit. Het idee om een gezamenlijk d te ontwikkelen is geboren tijdens ulfjaarlijkse waddenoverleg tussen landen. Door samen aan het werk an konden niet alleen de kosten van ilan worden beperkt maar ook de af- d tot de burgers en plannenmakers riner. Iierdoor wordt het gemakkelijker op schalige zaken in te spelen die voor ars zo van wezenlijk belang kunnen aldus Engelvaart die daar aan toe- de dat het voor lokale mensen mak er aan te voelen is wat er onder de Iking leeft dan voor „planologen de overkant." Breuk i burgemeester memoreerde hierbij iel de verwikkelingen rond de land- psnota's door op te merken dat „nu «lijk breuken tussen bestuur en bur- kunnen worden voorkomen". „De ring heeft geleerd dat het repareren dergelijke breuken een moeizaam en durig proces is." De gevreesde muskusrat of bisamrat is nu ook op Texel gesig naleerd. Vorige week werd een dode muskusrat gevonden in de slootkant bij de voormalige vuilstortplaats Rode Zee door per soneel van het Waterschap. Het vermoeden dat het een mus kusrat was, werd bevestigd in het Natuurrecreatiecentrum, waar het kadaver thans in de vriescel wordt bewaard. lemmering te zijn; een niet al te grote af stand kunnen ze zwemmend overbrug gen. Bij het Waterschap wordt niet uit gesloten dat iemand een grap heeft wil len uithalen en een van elders aange voerd kadaver in de wegberm heeft ge legd, maar bij nader inzien lijkt dat min der waarschijnlijk. Muskusratten, van oorsprong uit heems, breiden zich in Nederland zeer sterk uit. De eerste waarnemingen date ren van 1941 en 1942. Het dier komt thans in oost en zuid Nederland zeer al gemeen voor. De laatste jaren komen ook steeds meer meldingen uit het- westen, met name Noordholland. Nu ook Texel is bereikt, lijkt heel Nederland door het dier te zijn veroverd. Opmars Wegens de schade die zij door hun graverij aanrichten aan kaden, dijken en andere waterkeringen zijn de bisamrat ten vanaf het begin fel vervolgd, maar ze lijken niet te stuiten. Vorig jaar werden in Nederland 178.000 muskusratten gevan gen; dat was 25% meer dan in het jaar ervoor. Door het verscherpen van de bestrijding lijkt het aantal ratten in het oosten en zuiden van het land gelijk te blijven, maar in westelijke en noord westelijke richting zet het dier zijn op mars voort. De nu op Texel gevonden rat hoeft niet perse te betekenen dat de bisamrat zich hier definitief gevestigd heeft. Als slechts één exemplaar de oversteek naar het eiland heeft gemaakt is er niets aan de hand. Het spreekt verder vanzelf dat er minstens twee ratten van verschillend geslacht moeten zijn, wil zich ook hier de explosie voordoen die elders is gesig naleerd. Net als bij andere knaagdieren kan het dier zich bijzonder snel vermeer deren. Ze werpen meerdere malen per jaar jongen en de nakomelingen zijn al jong geslachtsrijp. Daarbij komt dat in Nederland blijkbaar de natuurlijke vijan den ontbreken, afgezien van de mens. Aardig dier De muskusrat of bisamrat (weten schappelijke naam Ondatra Zibethica) is geen echte rat maar een soort woelmuis. het plan want de Waddenzee is officieel nog niet gemeentelijk ingedeeld. Vol gens Engelvaan kan nu gelijktijdig een open discussie met burgerij, provincie en rijk worden gevoerd. Geen onzin De burgemeester van Schiermonnik oog, Drs. H. B. Eenhoorn gaf een toe lichting op het plan. Hij noemde het een zo eenvoudig mogelijk bestem mingsplan. „Het is duidelijke taal en de ze no nonsense-aanpak moet de rege ring aanspreken." Dat het bestem mingsplan is ontsproten aan het brein van plaatselijke bestuurders bleek vol gens de welbespraakte burgervader uit het feit dat er niet alleen gesproken wordt over behoud en herstel van de Waddenzee, zoals in bijna alle rijksplan nen het geval is, maar dat nadrukkelijk is aangegeven dat plaatsgebonden klein schalige activiteiten zich moeten kun nen ontwikkelen in het gebied. „Er ko men regels maar er is ook ruimte voor menselijke activiteiten", aldus Eenhoorn. Hij wees er op dat men niet zo geluk kig is met de militaire oefeningen. „Het wordt echter geaccepteerd." Dit in te genstelling tot het winnen van defstof- fen waarvoor het bestemmingsplan zal moeten worden gewijzigd. „Dat is ook logisch want dergelijk werk is niet klein schalig en niet plaatselijk." Eenhoorn wees de minister op de verantwoorde lijkheid van de regering te waken voor „bedreigingen van buitenaf zoals water en luchtvervuiling". Grenzen Minister Winsemius stak niet onder stoelen of banken dat hij blij kwas met het gezamenlijk initiatief. „U hebt zich niet veel aangetrokken van de toe komstige gemeentegrenzen en bent om de tafel gaan zitten. Dat zou, vooral in de ruimtelijke ordening, veel vaker moe ten gebeuren", zei Winsemius, die hoop te dat de aemeenteliike indeling per 1 ia-

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1