Overschot Oosterend Present bedroeg tenminste f12.000 DB Sportraad wil AROB-procedure Oorzaak stroomstoring is nog onbekend Slachtoffer ongeval per sleepboot naar Gemini-ziekenh uis Geslaagd bezoek plattelandsvrouwen afd. Warnsveld f' 3 VEERTIG JAAR PENVRIENDINNEN „WAT IK ZEGGEN WOU. ANBO hield najaarsvergadering Nu ook gebak in Hema Den Burg Paviljoens weg? Strandpaviljoens Aanrijdingen zonder letsel Yogalessen in Den Burg Openbare dronkenschap PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 OKTOBER Ook het zesde Oosterend Present feest is geëindigd met financieel succes. Het geld van de borgen kon worden teruggestort en volgens me dedeling van de voorzitter van de stichting Oosterend Present, J. C. Roeper, tijdens de terugblikavond afgelopen vrijdag, bedraagt het overschot tenminste f12.000,—. Een deel van dat geld is al weer besteed. De stichting kocht voor het zeer lage bedrag van f9000,— (vrij op naam) een stuk grond achter het dorpshuis van 1000 vierkante meter, dat bestemd zal worden voor de uitbrei ding van De Bijenkorf. ,,Als we dat ooit weer zouden moeten verkopen vangen we er twintig keer zoveel voor", vertelde Roeper triomfantelijk. In zijn toespraak gaf Roeper een in druk van hoe de feesten verlopen waren: ,,Het was een gelukkige greep dat we het feest in het teken van de muziek plaatsten. De versieringen waren daar door bijzonder origineel. Bovendien was het optreden van de Beatrixband een buitengewoon hoogtepunt, hoewel het wel moeilijk is geweest om er nog ande re bands naast te krijgen. De meesten bedankten als ze de naam Beatrixband hoorden. Zeker ook daarom was de prestatie van de Wesopa-band prima. De vlootshow was zeer geslaagd, hoe wel de kottervissers het toch wel jammer vonden dat ze niet mee konden doen De botters waren mooi, maar helaas woei het een beetje te veel voor het la ten opstijgen van de ballon. Diezelfde wind zorgde er echter ook voor dat de leden van de duikclub niet per parachute naar beneden kwamen, daar hield ik eer lijk gezegd mijn hart voor vast. De maal tijd was, ondanks de twijfels vooraf weer bijzonder geslaagd en daarna was het mijn eer en plicht om vijf kwartier met de burgemeester en zijn vrouw door het versierde dorp te wandelen. En dan wordt het volstrekt duidelijk dat de orga nisatoren van het volgende feest dit programma-onderdeel moeten vasthouden." Roeper spreekt blijkbaar nog wel eens oude, wijze mensen, want hij haalde er diverse aan. „Een oude vriend van mij zei dat we het feest moesten houden bij volle maan en als er hoog water bij de Kaap stond, dan zou het weer goed zijn. Ook dat is iets dat de volgende organisa toren in het oog moeten houden want hij had gelijk. Een oudere dame consta teerde dat er van tevoren iets gebeurde in het dorp, de mensen zagen elkaar weer meer. Ook na afloop zijn er straten geweest die nog doorgefeest hebben, soms nog een week daarna. Dat moet ook, de mensen hebben elkaar nodig." Roeper vertelde dat het bestuur voor zichtig was geweest met het vaststellen van de prijzen: ,,We hebben geluisterd naar de geluiden vanuit de gemeen schap die stelden: de prijzen zijn te hoog. We hebben geprobeerd daar reke ning mee te houden, maar het gekke is dat tijdens de feesten veel mensen juist weer zeiden dat het eigenlijk erg goed koop was allemaal." Later gaf penningmeester J. Drijver nog een toelichting op de aankoop van- de grond achter het dorpshuis. „Wij hebben een architect in de arm geno men die op basis van „no cure no pay" een mooie tekening heeft gemaakt. De ervaring heeft geleerd dat als er ergens een potje opengaat het veruit het beste is om de plannen klaar te hebben, dan steek je al die andere gegadigden de loef af. Daarbij denken we ook nog steeds aan de bouw van een overdekt zwembad." Reportage Na de pauze lieten mensen van de Lichtboei hun video-reportage van Oosterend Present zien. De reportage was, gezien het gebruikte (amateur) ma teriaal van verrassende kwaliteit, de fou ten die er in zaten waren grotendeels veroorzaakt door slijtage van de banden die bij het monteren zo vaak heen en weer werden gespoeld dat zij duidelijk minder werden. Het camerawerk was goed, zij het af en toe wat statisch. Het ingesproken commentaar was soms leuk, maar vertoonde ook onnauwkeu- Het dagelijks bestuur van de Stichting Texelse Sportraad wil het voltallige Sportraadbestuur voorstellen een AROB-procedure te starten, gericht tegen besluit van de gemeenteraad heeft besloten om het zomerrecreatiewerk te korten met bijna de helft van de subsidie (f30.000,— In het bestuur van de Welzijnsstichting werd enige tijd geleden al opgemerkt dat een AROB- procedure een goede kans maakte. André van der Vliet, voorzitter van de Sportraad, deelde één en ander donderdagavond mee tijdens de vergade ring van de sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding. De beslissing komt voor een dergelijke beroepsprocedure in aanmerking (zij is „Arobabel"!. Vooral het ontbreken van een doortimmerde argumentatie voor het raadsbesluit is een reden voor het beroep, ook omdat de nabespreking van het recreactief-project in een raadscommissie aanstaande was. „Bovendien staat het project in alle plannen en jaarplannen, ze kunnen dat niet zomaar wegvegen", aldus Van der Vliet. Siem Plaatsman vertelde diverse gemeenteraadsleden te hebben gesproken die achteraf ook niet gelukkig waren met de beslissing. „Het liep ze tij dens die begrotingsvergadering een beetje over de handen." De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland zien met veel plezier terug op het bezoek dat de plattelandsvrouwen van de afdeling Warnsveld het afgelopen weekend aan Texel brachten. Er werd een pro gramma afgewerkt dat niet alleen was gericht op ontspanning en ge zelligheid maar ook op informatie over Texel. Voor het 42 personen tellende gezel schap (inclusief 15 mannen, allen leden van de Gelderse Mij van Landbouw) was Texel iets nieuws. Er waren maar weini gen eerder op het eiland geweest. Na aankomst donderdagmiddag stond als eerste een bezoek aan de Slufter op het programma, waar koffie werd gedronken in het café aldaar. Aangekomen in De Cocksdorp werden de bezoekers bij de diverse gastgezinnen ondergebracht. Rondrit Vrijdagochtend werd met de bus waarmee het gezelschap uit Warnsveld was gekomen, een rondrit over het ei land gemaakt. Daarbij werd de vuurto ren nader bekeken en werd een bezoek gebracht aan het reddingboothuis, waar in de gasten door iemand van de KNZHRM werden rondgeleid. Via Oosterend ging het naar Oudeschild waar in het Stoombootkoffiehuis koffie werd gedronken en waar men een goede indruk kreeg van de bedrijvigheid op de haven. Ook aan de begraafplaats van de Georgiers werd een bezoek gebracht De maaltijd werd gebruikt in het strandpa viljoen paal 9. Bij een bezoek aan het Natuurrecreatiecentrum werd veel nutti ge informatie opgedaan en dat was ook het geval bij de samenkomst 's avonds in Het Eierlandsche Huis. Ben Daalder ver telde hier over de Noordzeevisserij, Adri- aan Dijksen over de vogels en Jan Kool hof over de landbouw. Geschenken De inwendige mens werd ook hier niet vergeten. Er werden onder meer toastjes paling geserveerd en „Texelaar" kaas. De bezoekers kregen allemaal een bosje lamsoor. Voorzitster Slot-Vonk van de Plattelandsvrouwen afdeling De Cocksdorp-Eierland kreeg van de bezoe kers een fraaie diplomatentas en de Eier- landse afdeling op haar beurt offreerde een pop in Texelse klederdracht. Zaterdagochtend werd een bezoek ge bracht aan het Maritiem Museum in Ou deschild, dat als één van de hoogtepun ten van het bezoek werd beleefd. In de Kaaps-nol in De Koog werd een door de leden van de ontvangende vereniging verzorgde broodmaaltijd gebruikt. Een wandeling naar het strand was het slot van het bezoek. Een bijzonder jubileum werd zaterdag bij de familie Schaatsenberg-Henkes aan de Thijsselaan gevierd. Mevrouw Thea Schaatsenberg-Henkes (53) herdacht het feit dat zij veertig jaar geleden een briefwisseling begon met A/ie Oostdam-Olij in Wassenaar. Al die jaren hebben de twee elkaar regelmatig ge schreven en ze zijn ook vaak bij elkaar op bezoek geweest. Er groeide een hechte band tussen de twee families en het was dus vanzelfsprekend dat er zaterdag taartjes en geschenken aan te pas kwamen toen de 40-jarige vriend schap werd herdacht. Alie Olij, die in 1943 al in Wassenaar woonde, kreeg het adres van de toen in De Waal wonende Thea Henkes via het „Centra" krantje. Daarin werden namen en adressen van mensen gepubliceerd die met elkaar wilden schrijven. Dergelij ke correspondenties werden ook wel in schoolverband georganiseerd, als on derdeel van de lessen Nederlandse taal. Schrijven met iemand op Texel was een opwindende aangelegenheid. Het eiland was toen nog een overzees gebiedsdeel waar de meeste Nederlanders hoogstens de naam van kenden maar er verder niets van wisten, laat staan dat ze er ooit waren geweest. Eten De allereerste brief van Alie kwam za terdag ook op tafel. Een kopie ervan kreeg ze als herinnering van haar pen vriendin. Een citaat uit deze brief: „Va der heeft gezegd: als de oorlog voorbij is, dan mag ik een keer jou opzoeken." Vader Olij deed zijn belofte gestand en Alie reisde in 1945 met een beurtschip vanuit Amsterdam voor het eerst naar het Waddeneiland, waar ze samen met Thea (die door haar „Corrie" wordt ge noemd! in De Waal de bevrijdings feesten meemaakte. De vriendschap was toen al diep want gedurende de hongerwinter had Thea meerdere malen brood, aardappel- en andere etensbon nen naar Wassenaar gestuurd, zodat heel wat extra voedsel aan de Texelse re latie was te danken. Nadien zijn meerdere bezoeken en te genbezoeken gevolgd maar het contact werd toch voornamelijk per brief in stand gehouden. Uniek is deze pen vriendschap overigens niet. Een zusje van Alie Olij heeft er een even lange cor respondentie opzitten met Tineke Saalmink-Eelman op Texel. Dat jubileum is echter al in mei j.l. herdacht. De foto toont Thea en Alie bij het herlezen van de eerste brief uit 1943, BREVEN VfcN LEZERS - BUfTEN VEfUNTWOOROEL UKO «NOCH Oosterend Present-voorzitter J. C. Roeper overhendigt De Lichtboei-voorzitter P. Arensmen een envelop met inhoud als dank voor de videoreportage die de ziekenomroep maakte van het feest. righeden die op haastwerk duidden. Er werden twee banden getoond, één van het spel en één van de andere festivitei ten. Bij de band van het spel werden de statische beelden afgewisseld door op names die met de camera tussen de spe lers waren gemaakt tijdens de repetities. Een dergelijke mobiele camera zou bij het schieten van de andere opnames het eindresultaat aanmerkelijk levendiger hebben gemaakt. Toch is het duidelijk dat de video-werkgroep van de Lichtboei de kinderschoenen aan het ontgroeien is met deze eerste grote productie. De ANBO (Alg. Bond voor Oude ren) hield donderdag haar jaarlijkse najaarsvergadering in het Diensten centrum Hollebol. Voorzitter S. de Waard kon in zijn uitgebreide ope ningswoord ongeveer 80 leden wel kom heten, en ging uitvoerig in op de steeds hogere lasten die op de ouderen afkomen. „Daarom ook is het van groot belang dat de ouder wordende mensen zich aan één sluiten, om een krachtig protest te laten horen bij de overheid", aldus De Waard. Na de pauze trad als spreker op de heer B. de Wolf, verbonden aan het verpleeghuis als fysiotherapeut met als onderwerp „de moeilijkheden en moge lijkheden in eigen huis voor oudere men sen". Zijn lezing gaf aanleiding tot veel vragen. ondernemers-aktivitëiten Met ingang van woensdag 19 ok tober wordt in de Hema te Den Burg ook gebak verkocht. Tot dusver stuitte dat op organisatorische pro blemen, maar nu is het assortiment taarten en andere dagverse baksels waaraan de Hema („de grootste banketbakker van Nederland") zijn landelijke reputatie gedeeltelijk dankt, ook in de Texelse vestiging leverbaar. De produkten worden gebakken in de Hema-bakkerij in Den Helder, van waar uit de vestiging op Texel dagelijks wordt bevoorraad. Het assortiment bestaat uit slagroomtaarten, cakes en andere ge bakssoorten, zoals appeltaarten, vlaai en, roomboteramandelstaven, gevulde amandelspeculaas, kersentaarten, etc. Daarnaast zijn er kleinere produkten zo als tompoucen, warme sausijsenbrood- jes, Bosse bollen, moorkoppen, e.d. Omdat deze lekkernijen nogal concurre rend worden aangeboden en Hema zich niet kan veroorloven knoeiwerk te leve ren, heeft Hema-eigenaar Peter Bakker hoge verwachtingen wat de afzet be treft. In de winkel is het nodige veran derd om het gebak behoorlijk te kunnen presenteren en verkopen; de verko- pers(sters) zijn geïnstrueerd om op de juiste wijze met de diverse gebaksoorten om te gaan en om het publiek van advies te kunnen dienen. Nog nooit hebben wij een brief een Nederlandse krant geschrt maar nu is het toch de moeite Wij komen sinds 23 jaar op het eilai misschien zal men het ons daarorr kwalijk nemen dat wij ons op dezei met een plaatselijke kwestie bemo Toen wij 5 oktober op Texel aankwa kochten wij (zoals gewoonlijk) de 1 se Courant met het voorpaginave over de op handen zijnde sloop va strandpaviljoens. Op de achtergra en juridische ontwikkelingen wilier niet ingaan, maar wel willen wij weten dat wij en onze vrienden dii hele jaar door naar Texel komen he jammer zouden vinden als de pavilj dicht zouden gaan. Zodat het na lange strandwandeling niet meer lijk is om hier een kopje koffie of thi een jenevertje te drinken. De pavilji horen er voor ons gewoon bij. Toen kinderen nog klein waren en een moeite hadden met die lange sti wandelingen wezen we op het pavi in de verte en zeiden: kijk daar een vlaggetje, nog maar een heel eindje en we zijn er. Op alle Duitse den heb je vlak achter het strand boulevard met alle mogelijke hoi voorzieningen. Dét zouden we op niet graag willen, maar zo'n sin pleisterplaats als een strandpavilja toch niet zo erg? Laat die paviljoens zij aan (eventueel nader te stellen) voldoen, ook in de winter staan) Werner en Rita Si Duis Als gast die tot dusver altijd met zier naar het eiland ging moet mij iets van het hart. Het is voor ons a ne gedachte wanneer wij hier kome er paviljoens zijn. Wanneer men ge deld heeft is het prettig om ergens te strijken en waar kan dat beter een strandpaviljoen. Wij begrijpen ook niet waarom een sedert bestaande situatie nu opeens vera' moet worden. Het is toch onbegrij wanneer iets wat voor algemeen bestemd is op deze manier vera' moet worden. Wij vragen dan ooi grip en pleiten voor het in stand ho voor de bestaande situatie. Namens de gasten van de Sluftervallei, C. Vis., Mijdrecht. I t 1 t> I Texel heeft vrijdagmiddag uren zonder stroom gezeten als gevolg van een storing in de electriciteits- centrale. Om 15.52 uur kwamen daar beveiligingen in werking waardoor de generatoren werden uitgescha keld en een totale black out" een feit was. Het verschijnsel deed zich voor op het moment dat een 6 Mw turbogenerator volbelast draaide en de zojuist na een onderhoudsbeurt gestarte 4,5 Mw die selgenerator werd bijgeschakeld. Wat er toen precies gebeurde wordt in het PEN- bedrijf momenteel nog onderzocht. In ieder geval werd de beveiligingsinstalla tie geactiveerd waardoor beide genera toren werden uitgeschakeld. Opnieuw starten kon niet omdat eerst moest worden onderzocht of zich in de machines of kabels een ernstig defect had voorgedaan. Toen werden de twee nooddiesels van elk 1,2 Mw ingescha keld, zodat in ieder geval het eigen be drijf van stroom werd voorzien, noodza kelijk om ook de andere generatoren weer op gang te kunnen brengen. Dat inschakelen lukte niet zo vlot, waardoor men anderhalf uur verder was, voordat de 4,5 Mw dieselgenerator kon worden gestart. Het aldus verkregen vermogen was echter lang niet groot genoeg om in Een 23-jarige Duitser wilde zater dag aan het einde van de Nieuwlan- derweg de Kogerweg benutten om te keren. Hij liet een achter hem rij dende personenwagen passeren maar merkte een daar weer achter rijdende motorfiets niet op. De mo tor, bestuurd door een 20-jarige Texelaar, kon de wagen niet meer ontwijken. Beide voertuigen liepen schade op. Op het parkeerterrein bij Albert Heijn in Den Burg wilde donderdag een Texe laar zijn geparkeerd staande auto verla ten. Tegelijkertijd reed een andere auto mobilist het vak daarnaast in. De openstaande deur was niet meer te mis sen zodat aan beide wagens schade ontstond. de toen zeer grote vraag maar stroom op Texel te kunnen voorzien, zodat een deel van het eiland moest wachten tot ook de grote turbogenerator weer draaide. Daarmee was enige tijd gemoeid omdat deze unit inmiddels was afgekoeld Een dergelijke totale stroomstoring komt op Texel gemiddeld maar eens per jaar voor. De laatste keer gebeurde het op 14 augustus 1982. Bij voldoende belangstelling zal herfstvakantie in Den Burg worde gonnen met het geven van yogale De lessen zullen op een dinsdag- dagmiddag worden gegeven 14.00 en 16.00 uur in De Schakel Rode Kruis gebouw. De zes wel lessen, te geven door Anita Mee: uit Hoorn, kosten f51,—. De lessa een vervolg op eerder op Texel ge( lessen, maar kunnen ook door nu lingen worden gevolgd. Wie belan ling heeft wordt verzocht zich met op te geven bij Anita van dei Timmer, Wulkpad 2 te Oosterend, foon 02223-651. Een 27-jarige Texelaar die verleden week na een ongeval middeni nacht per ambulance naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder ven moest worden heeft de overtocht per marine-sleepboot moeten maks: Teso-boot kon vanwege werkzaamheden aan de fuik niet varen. De ma: bewusteloos was, werd voor de overtocht op het achterdek van de f boot geplaatst omdat de toegang tot het inwendige van het vaartA, nauw was voor de brancard. Zijn vrouw werd evenwel naar binnen ge meerd omdat het te slecht weer was om aan dek te blijven De Texelaar moet omstreeks kwart over één in de nacht van woensdag op donderdag volgens zijn eigen herinne ring van zijn fiets zijn geslagen, hij kan zich echter hiet herinneren hoe en door wie. Hij viel bewusteloos op de grond en kwam pas anderhalf uur later weer bij. Een ECG wees uit dat hij geen beroerte of black-out heeft gehad, hij had zelfs geen hersenschudding. Om half twee was de ambulance bij hem. Omdat het bekend was dat Teso niet kon varen deelde de alarmcentrale mee dat een sleepboot van de marine onderweg was om de man op te halen, als de dokter dat tenminste mogelijk achtte. Die hield het niet voor onmogelijk. Het is stan daardprocedure dat als Teso niet vaart er in eerste instantie een landingsvaartuig de dienst overneemt en bij slecht weer komt de sleepboot van de wacht. Alleen als het werkelijk noodzakelijk is in ver band met bijvoorbeeld levensgevaar kan een helicopter worden ingeschakeld. Op de andere Waddeneilanden schijnt altijd een helicopter voor ziekenvervoer te zor gen als de veerdienst niet kan voldoen. maar dan gaat het over helicopter de luchtmacht Pas toen de sleper was aangek bleek dat de brancard aan dek zou ten blijven staan en dat de ambufte niet mee kon. Als de mensen van «pj bulancedienst dat geweten hadden den zij natuurlijk de brancard viadjlrt ingang aan boord van één van de boten hebben gebracht, geen vei n betekende in dit geval immeis autovervoer. Het slachtoffer heeft twee dag het ziekenhuis doorgebracht van' lil verwondingen aan heup en ribben *ji d< In de nacht van donderdag op' tC haalde de politie een 18-jarige iffl n van Wuppertal van het trottoir Molenstraat in Den Burg. De je werd ingesloten wegens opa dronkenschap.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2