/lild vonnis voor rankrijder VAN HEI RAADHUIS tehoud en herstel van ;arakter Waddenzee ntwerp-bestemmingsplan in discussie Texelaars voor de Groen-Zwart Deklading lededelingen van B. en W. an het raadhuis Tweede hands kleding Sponsoring via reclameborden Vreemd geld Mededelingen voor de Georgië-reizigers Ouders willen juf Schoo houden Rijden op strand Snel opgeven demonstratie SDAG 11 OKTOBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 vee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, een boete ƒ750— of vijftien dagen en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor maanden was het vonnis dat een 29-jarige Texelaar vrijdag door de poli- echter te Den Helder tegen zich hoorde uitspreken. De rechter, mr. Udo Haas, hield sterk rekening met de omstandigheden waaronder de ver- hte leefde toen hij met een promillage alcohol van 1,88 in zijn bloed een arkeerd staande auto aanreed. De Texelaar werd door de tweede keer j een dergelijk feit veroordeeld. de periode waarin hij twee keer met ik op achter het stuur kroop was de namelijk dakloos. Zijn echtgenote hem letterlijk het huis uitgezet, hij ft zelfs nog een tijd in een auto op de eneplaats geslapen", aldus de raads- i van de verdachte. Bij de zitting in uari waar hij voor de eerste keer te- it moest staan kwam de man niet a agen omdat de dagvaarding in het lag, waar hij er dus niet bij kon ko- nmtrrrrri i| chels Heeft u de schoorsteen al laten ve- i? Daarmee voorkomt u brandgevaar. I weet misschien al uit de krant dat u alles kunt stoken in uw open haard „alles" brander. „Alles'-branders il itaan trouwens niet. let verbranden van bijvoorbeeld stic of geïmpregneerd houtafval rui- uw buren ook binnenshuis bij on- istige windrichting. Wat erger is, is met het verbranden van dergelijke en schadelijke gassen kunnen wor- verspreid. Iverigens heeft het verstoken van ral plastics een verwoestende wer- op uw kachel en metalen oorsteenpijpen. Stook dus verstan denk bij de keuze van de brandstof de windrichting, en wees vooral kri ll bij windstil weer. men. Toen hij bij de scheiding het huis toegewezen kreeg vond hij het papier pas, maar toen was de zitting al ge weest. Inmiddels had hij dus voor de tweede maal met drank op gereden. Hij verklaarde tegen de geparkeerd staande auto te zijn aangereden omdat hij moest uitwijken voor een fietser. Hij had geen papieren bij zich, dus reed hij door om later de eigenaar van de aangereden wa gen te zoeken. Voor het zover was had hij echter de politie op bezoek die hem de bl-cstest en een bloedproef liet on dergaan. Een tweede bloedproef werd geweigerd „omdat die dokter zo raar prikte." De fietser was doorgereden. Peuterspeelzaal De Waldhoorn heeft een foute datum voor haar verkoop van tweede hands kleding doorgegeven. Die datum moet zijn woensdag 12 okto6er. Verder blijft alles zoals in het berichtje in de krant van vrijdag werd aangekondigd. De Texelaar verklaarde desgevraagd chauffeur te zijn. Omdat hij vanwege het vorige vonnis al een ontzegging van acht maanden had was er zolang een vervan ger voor hem, maar zijn directeur had hem wel gewaarschuwd dat er geen ver volg moest komen. De officier verklaarde dat gezien de herhaling nu niet aan een onvoorwaar delijke vrijheidsstraf te ontkomen was. Hij eiste twee weken en een jaar ontzeg ging. De raadsman wees op de verzach tende omstandigheden en vroeg om cle mentie vanwege de enorme stress waa ronder de verdachte leefde toen hij de strafbare feiten beging. Dat deed de rechter dus. In de vergadering van de sectie sport, recreatie en lichamelijke op voeding van de Welzijnsstichting kwam een plan aan de orde waar mee naar verwachting de tanende belangstelling voor de reclamebor den in de sporthal weer kan worden opgevijzeld. Bovendien zou het voor clubs makkelijker zijn om aan spon sors te komen. Het is de bedoeling dat sportclubs die dat willen voor het normale tarief proberen een re clamebord aan een bedrijf te slijten. De helft van de opbrengst mogen zij dan voor zichzelf benutten. De gedachte achter dit idee is dat re clameborden op bijvoorbeeld voetbalvel den wel „verkocht" worden omdat de ondernemer daarmee een vereniging helpt. Al eerder was het plan geopperd om de tarieven drastisch te verlagen, maar de verwachting bestond dat dat niet zou helpen. Een reclamebord aan de lange zijde te genover de tribune kost ƒ600— per jaar, aan de korte zijde ƒ400,—. Westduitse marken 100= f109,50 Belgische franken 100= f 5,29 Franse franken 100= f 35,50 Zweedse kronen 100= f 36,— Zwitserse franken 100= f 136,25 Deense kronen 100= 1 29,25 Amerikaanse dollars 1 1 2,88 Engelse ponden 1 - f 4,19 Oostenrijkse schilling 100= f 15,68 Italiaanse lires 10.000= f 17,50 Spaanse peseta's 100= f 1.83 Nog niet alle deelnemers aan de reis hebben het bedrag van f15,— (bestemd voor aankoop van ge schenken) afgedragen aan de heer G. A. Oskam, afdeling culturele za ken in het raadhuis. Op de betrokke nen wordt het dringende beroep ge daan dit alsnog even in orde te ma ken, vóór vrijdag a.s. Sommige reizigers denken dat bij de prijs voor het busvervoer Den Burg-Schiphol het personenkaartje voor de boot is inbegrepen. Dat is niet juist; ieder moet voor zijn eigen kaartje zorgen. De reizigers die zaterdagochtend niet op de Elemert in de bus stap pen maar op eigen gelegenheid naar de boot gaan, worden drin gend verzocht de kosten van het busvervoer (f25,— voor heen en te rugreis) vóór vrijdag te voldoen bij de redactie van de Texelse Courant. Alle deelnemers moeten intussen hun reisdocumenten met bijbeho rende laatste mededelingen hebben gekregen. Wie niets ontvangen heeft, dient terstand contact op te nemen met het reisbureau Vernu in Amsterdam. De reizigers worden er ten over vloede aan herinnerd dat zij hun paspoort bij zich moeten hebben. Voeg het nu bij de overige reisbe- scheiden, zodat het zaterdag niet vergeten wordt! Deze reisbeschei- den moeten in de handbagage wor den meegevoerd zodat ze op Schip hol vlot kunnen worden getoond. Negentien ouders uit De Waal hebben een brief aan de gemeente raad geschreven met het verzoek mej. S. Schoo voor een vaste aan stelling aan de Redmer IJska school in aanmerking te laten komen. Zoals bekend gaan de voorstellen van B en W in een andere richting. Zij heb ben als enige kandidaat voor de school hoofdfunctie de heer J. Ahlers uit Em- men voorgedragen, nadat de tweede kandidaat zijn sollicitatie had ingetrokken. In de brief wordt erop gewezen dat mej. Schoo vanaf december als invalster (waarnemend hoofd) aan de school is verbonden en dat ze van zodanige kwali teiten heeft blijkgegeven (ook ten aan zien van vernieuwingen in het onder wijsplan) dat het betreurd zou worden als zij weg zou moeten. „Haar kwaliteiten maken we onder meer op uit het feit dat de mentaliteit tussen de kinderen aanzienlijk beter is dan voorheen. Er heerst nu een goede sfeer op school en dat is óók bevorderlijk voor het onderwijs. Tot slot vragen wij ons af: waarom een ander als we nu een prima onderwijzeres hebben? Daarom zouden wij het zeer op prijs stellen als u met de benoeming van een nieuw schoolhoofd in zicht, deze brief ter harte wilt nemen." De actie wordt niet gesteund door de officiële oudervertegenwoordiging die bij de sollicitatieprocedure betrokken is geweest. Ook deze ouders vinden mej. Schoo een prima onderwijzeres maar de kwaliteiten van de man die nu op de voordracht staat, zijn na selectie en ver gelijking nu eenmaal nóg hoger aan geslagen. Bovendien zou de inspectie geen genoegen nemen met het alsnog toevoegen van mej. Schoo aan de voor dracht. De gemeenteraad beslist vanavond. Een 24-jarige Texelaar werd zaterdag geverbaliseerd omdat hij met een trekker en wagen over het strand richting De Slufter reed om hout te jutten. De man werd niet bekeurd voor het jutten, maar wel voor het rijden op het strand. Toen wij 1 april j.i als grap schreven dat het nachtelijk ziekenvervoer naar Den Helder voortaan met een marine- vaartuig zou geschieden, hebben we ons niet gerealiseerd dat achter deze be wering een zeer wrange werkelijkheid stak. Er was een bewusteloze maar ge lukkig niet levensgevaarlijk gewonde man voor nodig om dat aan het licht te brengen. Deze op de brancard liggende Texelaar werd bij slecht weer als deklast door een marines/eper naar de vaste wal gebracht omdat de brancard niet naar binnen kon. Blijkbaar gaat het bijzonde re van de eilandpositie zo ver dat we zelfs vanaf een brancard nog zout (buis)water op onze lippen moeten voe len. Degenen die verantwoordelijk zijn voor het vervoer van zieken en gewon den over het Marsdiep zullen inmiddels wel de conclusie hebben getrokken dat een dergelijke gang van zaken voor de toekomst moet worden uitgesloten. Texelaars, die zaterdag 29 oktober willen deelnemen aan de Vredesde monstratie in Den Haag dienen zich zo snel mogelijk bij één van de al ge publiceerde adressen op te geven. Dit is belangrijk omdar anders de bussen en treinen wel eens volge boekt zouden kunnen zijn. Het „Komitee Kruisraketten Nee" (kop Noordholland) had zaterdag al 40 bussen van de 55 volgeboekt. De organi satie heeft de indruk, dat veel meer mensen uit de regio Noordholland-noord zullen meelopen dan op 21 november 1981 in Amsterdam. Men denkt zelfs het aantal van 55 bussen ruim te overschrijden. Tijdens de herfstvakantie is Lenie Steffen, Schoonoordsingel 19A, Den Burg, telefoon 2980, het algemene con tactadres van het vredesberaad Texel (15 - 22 oktober). Vóór en na deze periode is dat Popke van Bruggen, Emmalaan 8, Den Burg, telefoon 3153. ,De Waddenzee is een gebied met overheersende natuurlijke landschappelijke waarden en dit karakter zal zoveel mogelijk waard moeten blijven en waar mogelijk hersteld." Dat is de langrijkste doelstelling van het ontwerp-bestemmingsplan iddenzee dat maandag werd aangeboden aan minister Win- mius en met die overhandiging tevens een plan werd waarop n ieder kan reageren. De omschrijving van het gebied Wad- nzee beperkt zich in het plan echter niet tot natuur en land- ïap want ook het behoud van de plaatsgebonden menselijke tiviteiten is een hoofddoelstelling. „Menselijke activiteiten men al eeuwen voor in dit gebied. Het zijn meestal niet de linschalige menselijke activiteiten van de plaatselijke bevol- ig die afbreuk doen aan de waarden van de Waddenzee maar ker de grootschalige ingrepen door invloeden van buitenaf." zaer summier omdat de regering de bescherming van deze lappen grond waarborgt door middel van de Natuurbeschermingswet. De gronden die globaal gezien met laag water droogvallen zijn bestemd tot „slikken, kwelders en platen" en deze bestemming kent meer regels. Zo wordt het ankeren en droogvallen van schepen op zandbanken in deze gebieden als strijdig gebruik gezien als het langer dan 48 uur duurt. Door middel van aanleg- vergunningen wordt ander gebruik gere geld. Het verankeren van bootjes onder de Waddenkust wordt in het bestem mingsplan juist gewaardeerd waarbij eventueel ook steigers van bescheiden omvang mogen worden gebouwd. De gebieden die bij laag water niet droogvallen krijgen de bestemming „water" en het gebied dat tot de Noord zee kan worden gerekend zal worden bestemd als „open water". Uiteraard overlappen de bestemmingen van „wa ter" en „slikken, kwelders en platen" el kaar regelmatig. Bij de voorschriften van „water" is o.a. opgenomen dat machi naal pierenspitten is verboden. Voor de Razende Bol is de bestem ming „strand" opgenomen en daarin wordt bepaald dat er op de zandplaat geen recreatief nachtverblijf mag ver schijnen of dat de zandbank zal worden- gebruikt als gebied voor het deponeren van puin e.d. Bouwwerken mogen alleen als ze bestemd zijn voor de kustverdedi ging en ook mogen bakens voor de scheepvaart en afvalbakken „als dagne- creatieve voorziening" worden geplaatst. Strijdig Naast de vier hoofdbestemmingen en de bestemming strand voor de Razende Bol zijn er nog enkele nevenbestemmin gen in het ontwerpplan opgenomen die strijdig worden genoemd met de uit gangspunten van het bestemmingsplan: het winnen van delfstoffen en militair gebruik. „Militaire activiteiten mogen niet wor den uitgebreid en waar mogelijk moeten ze worden verminderd" is de mening in het bestemmingsplan die er voor heeft gezorgd dat er aan de bestemming „mi litair medegebruik" stringente voor waarden zijn verbonden die er op gericht zijn uitbreiding van militair oefenen te gen te gaan. „Er dient actief te worden gestreefd naar een vermindering van de hinder voor mens en dier, het eerst daar waar afbreuk van (Waddenzee) waarden samenvalt met ernstige hinder voor de plaatselijke bevolking. Militaire activitei ten zijn niet kleinschalig en niet af komstig van de bewoners van het gebied en daarom geheel in strijd met de doelstelling van dit bestemmingsplan." Omdat het echter een bestaande activi teit is, moet het planologisch worden erkend. „Niet overal zijn militaire activiteiten onacceptabel", aldus het bestem mingsplan, waarbij wordt opgemerkt dat het oefenen bij de Razende Bol veel min der hinder geeft dan de vliegbewegin gen boven de Vliehors en Noordsvaarder „die een aantoonbare overlast vormen voor de bevolking van Texel en Terschelling." Wel wordt gezegd dat de bewoners van Vlieland minder hinder ondervinden om dat ze verder bij het oefengebied van daan wonen en door gunstige economi sche effecten op het eiland de oefenin gen makkelijker accepteren. Bouwwerken in de Waddenzee zijn volgens het ontwerp bestemmingsplan uit den boze. Een uizondering vormen de tijdelijke waarnemingsposten voor natuuronderzoek, zoels deze wadto ren van het NiOZ. Pierenspitten is buiten de ai aangewezen na tuurmonumenten in de Waddenzee niet verboden Olie en gas Winning van delfstoffen zoals olie en gas uit de Waddenzee wordt ook strijdig genoemd met de uitgangspunten van het ontwerpplan en is alleen mogelijk door wijziging van het plan waarbij er van wordt uitgegaan dat dan een afwe ging tussen behoud van natuur en eco nomische en nationale belangen plaats vindt. Iets anders ligt het met opsporing van delfstoffen omdat dit tijdelijk is. Wel zijn aan het zoeken naar delfstoffen ei sen verbonden die nauw samenhangen met het gebied waarin men wil zoeken en de manier waarop. „Opsoring dient te geschieden op de voor het milieu minst belastende wijze." Winning van oppervlakte-delfstoffen zo als zand, klei en kleischelpen wordt ge regeld door middel van vergunningen waarbij de gewonnen hoeveelheid de jaarlijkse natuurlijke aanwinst niet mag overschrijden. Visserij De visserij is altijd een bestaansbron geweest voor sommige bewoners van het Waddengebied en deze werkgele genheid mag niet verdwijnen. Dat lukt alleen als de visstand in de Waddenzee op hetzelfde niveau blijft. Ook is de Waddenzee als kinderkamer van vis van wezenlijk belang voor de Noordzeevisserij. „Hier lopen de belan gen van natuur en visserij samen", aldus het bestemmingsplan. Er moet derhalve gewaakt worden voor overbevissing en dat is niet alleen afhankelijk van het aan tal schepen maar ook van het materieel waarmee wordt gevist. Nieuwe vormen van visserij kunnen volgens het bestem mingsplan alleen worden toegelaten als er geen onevenredige schade aan flora en fauna of bestaande vormen van vis serij ontstaat. De mogelijkheden voor het kweken van vis worden in het bestemmingsplan open gelaten en de mossel- en kokkelteelt kan op het huidi ge niveau worden gehandhaafd. Uitbrei ding van deze teelt mag alleen als wordt aangetoond dat het geen nadelige effec ten heeft op de natuurlijke kringloop. Jachthavens De recreatie in de Waddenzee mag zich volgens het bestemmingsplan „in bescheiden mate" ontwikkelen. In feite is de recreatie-druk niet in een bestem mingsplan te regelen en daarom worden in het ontwerpplan suggesties gedaan om door middel van andere kanalen de groei te begeleiden. Dat kan wat betreft de watersport o.a. door een gezamenlijk jachthavenbeleid. Beperken van de lig plaatsen in de jachthavens kan echter zorgen voor onveilig overnachten op zee en daarom wordt ook gedacht aan veili ge anker- of aanlegplaatsen buitengaats die benut kunnen worden als de jachtha vens vol zijn. Het diepe water bij Texel is ongeschikt als ankerplaats en daarom zullen de watersporters een plaatsje moeten zoeken in de rijkshaven. Wat be treft Oudeschild wordt gedacht aan een maximum aantal ligplaatsen van 500, waarvan 250 voor de eigen bevolking. Ondanks het instellen van nood ankerplaatsen kan het Waddengebied toch overvol raken en daarom is een ma rifoonverbinding tussen alle betrokken jachthavens gewenst, waarbij in Den Helder en andere „toegangspoorten" tot de Waddenzee gewaarschuwd kan worden dat de Waddenzee vol is en dat er geen veilige ligplaatsen meer zijn. Visbootjes Op de plankaart van het bestem mingsplan zijn plaatsen opgenomen waar visbootjes afgemeerd kunnen wor den. Het zijn in de regel die gebieden die nu ook worden gebruikt voor het sport vissen, het zetten van vistuig, speleva ren of het spitten van pieren en zagers. Het sportvissen vanaf boten gebeurt meestal in diep water en de kans op ver storing van de natuur wordt in het bestemmingsplan „bij normaal gedrag" gering genoemd. Datzelfde geldt voor het georganiseerde groepsvissen vanaf grotere schepen. Stilte Een doelstelling van het ontwerpplan is om met kracht te streven naar het te rugdringen van de verontreiniging van water, bodem en lucht van de Wadden zee. Een regel die uitsluitend als princi peverklaring moet worden opgevat om dat het bestemmingsplan hier niet veel aan kan doen. De vervuiling van de Waddenzee wordt veroorzaakt door in vloeden van buitenaf, uitgezonderd de lozingspunten vanaf de eiland- en kust- gemeenten. Op grond van de wet op de geluidhinder dienen de staatsnatuurmo- numenten als stiltegebied te worden aangewezen. Dit betekent dat grote de len van de Waddenzee deze status moe ten krijgen maar nu is al bekend dat sommige gebieden op een „uitzonde- ringslijst" zullen komen. Die lijst is momenteel in discussie in het Coördinatie College voor het Wadden gebied en het rijk zal uiteindelijk beslis sen wat stiltegebied wordt en wat niet. Reclame Niet alle mogelijkheden en onmoge lijkheden van de Waddenzee zijn in het plan vastgelegd. Aan de betrokken ge meenten wordt geadviseerd eventueel een aantal aparte verordeningen te ma ken voor plaatselijke activiteiten die een bedreiging kunnen zijn voor het gebied. Hierbij wordt gedacht aan het lozen of storten van vuilnis en afval, het varen met snelle motorboten buiten de vaar geulen, het laag vliegen van helicopters en vliegtuigen, het plaatsen van recla meborden, rustverstoring in gevoelige gebieden zoals fourageerplaatsen van vogels, het beperken van de gevolgen van rampen en eventueel regels ten aan zien van mossel- en kokkelkweek. Het ontwerp bestemmingsplan wordt woensdag 19 oktober besproken in de openbare raadscommissie ruimtelijk- en huisvestingsbeleid. Hetzelfde gebeurt op de andere Waddeneilanden en in de gemeente Wieringen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9