Ju ACENDi Ruim achttien ton kleding opgehaald Fritz the Cat" I hl I HM I bl EHBO-er verplicht tijdens wedstrijden Ballonvaart Greenpeace ien grotere kap tweede woning tentochten en dia's Band onder bootje Nieuwe sportkleding voor Gempo team Bezichtiging kerk Den Hoorn Rondvraag raad: Vaste data Orgelconcert van Peter Zwart DAG 14 OKTOBER 1983 TEXELSE COURANT i heer H. A. F. Bongers uit terdam krijgt van de gemeente i vergunning voor het verande- en vergroten van de kap van zijn edel woning Hoofdweg 104. Re- van de afwijzing is dat door een elijke verbouwing de woning rvan 10% groter zou worden en is bij tweede woningen krach- het bestemmingsplan verbo- Bovendien moet Bongers een van het hekwerk dat hij rond de ing heeft gemaakt, verwijderen at de gemeente vindt dat het er goed genoeg uitziet. woning zou als het plan Bongers tuitgevoerd 41% groter worden, al- s door de afdeling ruimtelijke orde- berekend. Bongers zelf meende dat de herfstvakantie geeft de Raad van m voor het Recreatiewerk weer een esentatie in de N.H. kerk van De op maandag 17 oktober a.s., aan- 20.00 uur en entree ƒ1,—. «ns wordt op dinsdagmiddag 18 >er een autotocht gehouden langs e Texelse kerken. Deze tocht onder g begint om 14 00 uur en start bij Ichuilhut (naast de N.H. kerk De Er zijn geen kosten aan verbon en degenen zonder auto kunnen tal instappen bij anderen. Bdewerkers van Rijkswaterstaat sten dinsdagmiddag een brand- ussen dat, waarschijnlijk door eren, was gestookt onder een 1 je dat lag op het opslagterrein "]RWS in Oudeschild. ffyt vaartuig is eigendom van een ige Oosterender. Door het vuur de stellage waarop de boot lag be- digd alsmede touwwerk en de boot De schade bedraagt zeshonderd r Getuigen die iets meer over de kunnen vertellen worden verzocht 5»- jet op te nemen met de politie. >,5 ),5 ),5 5, 5, jjf® jdagavond aanvang 23.00 uur gaat ordijn open en wordt het doek ge- met een tekenfilm van Ralph Baks- is de maker van o.a. ,,Lord of the ,,The missing link" en ,,Ameri- )op". Bakshi baarde aan het begin de jaren zeventig veel opzien met pectaculaire debuut ,,Fritz the cat", erste avondvullende sextekenfilm _'5 in hij een satirisch kijkje geeft op de ikaanse samenleving. Dus als ^an Walt Disney houdt, moet u dit proberen. Toegang 16 jaar. de vergroting niet meer dan 23,32% was, maar hij ging uit van de inwendige maten. Tussen in- en uitwendige maat is nogal een groot verschil omdat het de bedoeling was een (dik) rieten dak aan te brengen. De gewenste uitbreiding zou wei mu- gen als de woning permanent bewoond zou worden en Bongers bereid zou zijn de status tweede woning ongedaan te maken. Aanvankelijk liet hij weten daar toe wel bereid te zijn en permanent op Texel te willen wonen, maar later bleek dat hij toch geen afstand van het tweede woning-recht wilde doen. Het hek rond de woning is illegaal ge plaatst. Achteraf een bouwvergunning geven is niet mogelijk omdat een deel er van welstandelijk niet deugt. B en W zullervBongers aanschrijven dat hij dit gedeelte moet slopen. Eigenlijk klopte het ook niet dat met het hek een terrein van 50 x 50 meter is afgezet omdat het voor dergelijke bouw beschikbare E-blok niet groter is dan 30 x 30 meter, maar daar wil het college geen werk van maken De volleybalteams en het zaalvoetbal team Gempo (bestaande uit mensen van gemeente en politie) krijgen nieuwe sportkleding. B en W hebben besloten ƒ1270,uit te trekken voor 15 broek ken/kousen, 15 rode shirts. Van dat geld is ƒ170,— nodig voor het aanbrengen van het gemeentewapen op de shirts. De uit gave wordt afgeboekt van de post die in de gemeentebegroting voor representa tie- en vergaderkosten is opgenomen. Volgende week dinsdag en donderdag zal de kerk van Den Hoorn opengesteld zijn voor bezichtiging. Bij goed weer kan ook de toren beklommen worden. Be langstellenden kunnen tussen 14.00 en 16.00 uur terecht. Vele auto's met aanhangwagens waren dinsdag ingezet De dinsdag op heel Texel gehouden kledinginzameling ten bate van de Max Tailleurstichting heeft 18620 kg opgeleverd. De financiële opbrengst daarvan is nog niet bekend, maar verwacht wordt dat deze in de buurt van de 715.000 zal liggen. Van dit geld zullen Texelse rheumapatiënten een kuurreis maken naar het Oostenrijkse Bad Gastein. Knokken voor twee'' 5,. it ouders elkaar aandoen moeten ze ',S reten, maar wanneer ze tussen het maken door even aan hun kinderen in, zou dat een heleboel onnodig roorkomen in het kort de boodschap van ci- Karst van der Meulen in zijn film ikken voor twee". Hoe een kind ge- <an gaan onder een slecht huwelijk jn ouders laat Van der Meulen zien Ie hand van de jongen Freddie die il dat het constante gevit van die juist tegen hem is gericht, ■fcodongelukkig besluit hij van huis Ie lopen en wel naar zijn voormalige tieisje Saskia die na de scheiding laar ouders bij haar vader is komen Op dat punt verandert „Knok ken voor twee" in een vrolijke avonturen film. Saskia blijkt lid te zijn van een club je kinderen van gescheiden ouders, Freddie mag onderduiken in hun club huis dat na enige dagen plotseling moet worden gesloopt. De jacht naar een nieuw clubhuis wordt door de kinderen geopend, daarbij geholpen door de pop penspeler Walter. Deze mag zelf zijn huis niet in „totdat hij met dat belachelijke poppengedoe ophoudt", aldus het testament van zijn vader. Dan is er ook nog zijn oom Theodoor, die nauwlettend toeziet dat deze bepaling wordt nage leefd. Walter laat de kinderen toch in zijn huis waarmee het touwtrekken tussen hem, een notaris, oom Theodoor en de kinderen begint „Knokken voor twee" is in de eerste plaats een spannende kin derfilm die verder een zeer goed door dracht houvast biedt voor kinderen in soortgelijke situaties. Het is jammer dat de film alleen in de middagvoorstelling te zien is. Een avondvoorstelling zou on getwijfeld nog meer gezinnen plezier en stof tot nadenken hebben kunnen bezor gen. „Knokken voor twee" is te zien als zondagse matinee. De aanvang is 14.30 uur en de toegang is alle leeftijden De verwachting dat de hoeveelheid opgehaalde kleding dit jaar wat kleiner zou zijn dan de vorige keer, werd be waarheid. Vorig jaar werd een kleine drie ton meer ingezameld en het jaar daar voor was de opbrengst ook ongeveer drie ton lager. Vrijwel zeker is deze terug gang het gevolg van de verminderende welvaart. De mensen worden zuiniger en gooien niet meer zo makkelijk kleren weg. Snelle actie Achttien ton kleding is niettemin een enorme hoeveelheid die tussen 15.00 en 19.00 uur huis aan huis op heel Texel Een sportvereniging is verplicht tijdens wedstrijden een EHBO-er of een jeugdleider op het terrein te heb ben die tijdens wedstrijden eerste hulp kan verlenen bij een blessure. Dit antwoordde wethouder Piet Ze- gers in de raadsvergadering van dinsdag op een vraag van Gelein Jansen. De CDA-er constateerde dit weekend tijdens een wedstrijd dat een speler met een verwonding ter plaatse op geen en kele manier geholpen kon worden. „Er was geen enkele medische kracht aan wezig", aldus Jansen. C. Dros had zich er over verwonderd dat hij een vertrouwelijk raadsstuk in een open envelop had gekregen, handelend over de benoeming van een schoolhoofd in Da Waal. Hij pleitte er voor dergelijke brieven in het vervolg dichtgeplakt te la ten bezorgen. De burgemeester zegde dit toe. Ook vroeg de Texels Belang-man naar de stand van zaken omtrent zijn voorstel f75.000— uit te trekken voor een goed koop bootkaartje voor Texelaars, wet houder Schilling deelde mee dat men dit plan in de raadsvergadering van decem ber hoopt te behandelen. Volgende maand wordt het in de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid bespro ken en er is inmiddels overleg met Teso over het voorstel. Opstappen Aan het begin van de raadsvergade ring wilde Paul Kikkert graag praten over het opstappen van de waddeneilanden uit de Vereniging Contact Waddenge meenten. Hij vond dit zo belangrijk dat het als extra punt aan de agenda toege voegd moest worden ondanks dat de burgemeester toezegde dat het de vol gende raadsvergadering aan de orde zou komen. Acht raadsleden waren het niet met Kikkert eens en dus komt het vol gende maand aan de orde. Een brief van het Landlijke Energie Comité met de oproep aan de regering dat Nederland uit het Kalkar-project moet stappen werd voor kennisgeving aangenomen. In 1974 heeft de Texelse gemeenteraad veront rusting uitgesproken over Kalkar maar het college vond het niet nodig opnieuw actie te voeren. De PSP-er Peter Bakker betreurde dit. „De Texelaars betalen met hun energierekening ook mee aan Kalkar en de kosten van de bouw van deze cen trale lopen drastisch uit de hand. Een kri tisch geluid is ook een Texelse aangelegenheid." werd opgehaald. De organisatie van de inzameling was weer in handen van de plaatselijke Rotaryclub, die ook deze keer niet te klagen had over hulp van al lerlei kanten. Ook veel bedrijven verleen den assistentie, onder andere in de vorm van het beschikbaar stellen van bestel auto's, en aanhangwagens. De in vuil niszakken verpakte kleding werd samen gebracht op het terrein van bouwmateri- alenhandel Rab in Oudeschild en werd woensdagochtend vanaf dit punt met drie vrachtauto's vervoerd naar het de pot van de Max Tailleurstichting in Rot terdam. Binnenkort verneemt men hoe veel de vracht precies heeft opgebracht, zodat dan ook bekend is hoeveel patiën ten van Texel kunnen worden uitgezon den. Vrijwel zeker is dat er geld genoeg is om alle in aanmerking komende pa tiënten de heilzame reis te laten maken. Men kan zich alvast opgeven bij de heer W. van Heerwaarden, telefoon 02220-4641 of 4274. Donderdag 13 oktober Tussen 17.00 en 18.00 uur besteedt de NCRV radio via Hilversum 1 aandacht aan strandvonderij en jutterij op Texel. De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering. Gesproken wordt over de aankoop var. nieuwe vuilnislaadkisten, het opknap pen van de speelplaats van de o.l. school te Den Burg, het verbeteren van het onverharde speelterrein bij de o.l. school te Oudeschild, het draineren van het terrein achter de o.l school Den Hoorn, de door B en W uitgebrachte no ta's inzake het gemeentelijk aankoopbe leid in het algemeen en de nota inzake aanschaf van rollend materieel in het bij zonder en de vervanging van de offset- apparatuur. Begonnen wordt om 19.30 uur. In dorpshuis 't Skiltje heeft de Gemeen schap Oudeschild de jaarvergadering; 20.00 uur. In „De Schakel" naast de Hervormde kerk in Den Burg wordt onder auspiciën van het Groene Kruis een lezing over fy siotherapie gehouden, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 14 oktober In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de Vo gelwerkgroep Texel een lezing over ooie vaars door Luc de Bruijn, aanvang 20.00 uur. Entree voor niet-leden 71,50. Zaterdag 15 oktober Van 10.00 tot 16.00 uur houdt de Rijkspolitie open huis ter gelegenheid van de ingebruikneming van het ver bouwde politiebureau aan de Keesom- laan. Zie artikel elders in deze krant. Zondag 16 oktober Tussen 10.00 en 14.00 uur kan op het clubschip in de jachthaven van Oude schild worden gestart voor de wan del/puzzeltocht van de wandelsportvereniging In De Mars beginnen om 14.00 uur f ietscrosswedstrijden Maandag 17 oktober In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 20.00 uur een diaserie over Texel vertoond; 20.00 uur. Entree 71,—. De Christelijke Plattelandsvrouwen heb ben in „De Poort" bij de Gereformeerde kerk in Den Burg een bijeenkomst. Me vrouw Borst-van der Pol spreekt over „Paulus en de zusters van de Here"; aanvang 20.00 uur. Ook nieuwe leden zijn welkom. Dinsdag 18 oktober Om 14.00 uur begint bij de Hervormde kerk in De Koog een tocht langs een aantal kerken op Texel. Deelnemers ge bruiken de eigen auto of stappen in bij anderen. Peter Zwart geeft in de Hervormde kerk van Den Hoorn een orgelconcert; toe gang gratis. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdan savond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Informatie via telefoon 02220-3565. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00-22.00 uur bijeen in „De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblij vend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 De club Texelkoers speelt elke dinsdag middag koersbal van 1.30 tot 3.30 uur voor mensen, die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 3.30 tot 5.30 uur. Gespeeld wordt in de Hollebol aan de Burgwal te Den Burg, Iedere eerste zaterdag van de maand (tot en met september) draait tussen 14.00 en 17 00 uur de molen van Het Noorden. In die tijd kan de molen onder leiding van een vrijwillige molenaar van binnen en van buiten gratis worden bezichtigd. Iedere maandagavond kan vanaf 20.00 uur worden meegedaan aan zomeravonddrives in „Azië" van de kla- verjasclub; kosten 75,- per koppel. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10 30 uur in het Groene Kruisgebouw in Den Burg (ingang tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon (02220) 4887. Wie niet op dit tijdstip kam komen, moet contact opne men met het laboratorium van het Gemi- niziekenhuis in Den Helder, telefoon (02230) 11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en verze keringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie belangstel ling heeft voor individuele of groeps gesprekken kan kontakt opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Ant woordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon (02230) 14375. De WAO-groep komt elke woensdag van 10 00 tot 12.00 uur bijeen in dien stencentrum De Hollebol aan de Burg wal. PAGINA 5 De milieu-organisatie Greenpeace is van plan dit weekend naar Texel te komen om in de omgeving van Den Burg een ommetje te maken per he teluchtballon. Deze stunt is bedoeld om de aandacht te vestigen op de gevaren die de natuur in de Wadden zee momenteel bedreigen. Met na me de concessies om naar olie te mogen boren die minister Winsemi- us onlangs aan Petroland verstrekte en de toestemming die de Neder landse Aardolie Maatschappij kreeg om een pijpleiding door het wadden gebied te leggen, nopen de internati onale milieu-organisaties tot het houden van deze actie. De andere problemen (PCB's, legeroefeningen, Eems- en Dollardplannen) wegen echter ook mee. Greenpeace is van mening dat de bovengenoemde besluiten niet alleen een aantasting van de natuur op zich betekenen, maar dat ook internationaal, bijvoor beeld bij Duitsland en Denemarken, de indruk zal ontstaan dat Neder land het niet zo nauw neemt met haar eigen beleidsuitgangspunten. In de Planologische Kern Beslissing (PKB) voor het Waddengebied wor den bescherming, behoud en herstel van de natuur als belangrijk aangemerkt. Het is nog niet precies bekend waar en wanneer de ballon zal opstijgen, dat wordt mede aan de hand van weer en wind dit weekend bepaald. In de Nederlands Hervormde kerk van Den Hoorn geeft Peter Zwart dinsdag 18 oktober een orgelconcert, aanvang 20.15 uur. De toegang is gratis. Het concert duurt ruim een uur. Het programma: 1. a. Liebster Jesu, wir sind hier, en b Allein Gott in der Höh' sei Ehr - J. S. Bach. 2. Prealudium d - Johann Pachelbel 3. Cathedral Suite - Gordon Young a. Prealudium, b. Allemande, c. Aria, d. Rigaudon, e. Sarabande, f. Toccata. 4. Concerto del Signr. Meek - J. G. Walther a. Allegro, b. Adagio, c. Allegro. 5. Toccato en fuga d - J. S. bach 6. a. Aria en variaties en b. Sinfonia - G. F. Handel. 7. a. Thema met variaties en b. Toccati- ne over Lied 479 - Peter Zwart. De CDA fractie houdt spreekuur telkens op de laatste donderdag voor de raadsvergadering van 19.30 tot 20.15 uur in het gemeentehuis. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. Testma teriaal dient van te voren besteld te worden. De dam- en schaakclub En Passant komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO: maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Elke donderdagavond voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt gehouden, heeft de PSP- raadsfractie spreekuur in het raadhuis van 19.30 tot 20.30 uur. Iedere maandag voorafgaand aan de raadsvergadering houdt de fractie van Texels Belang spreekuur in het raadhuis van 19.30 tot 20.30 uur. De fractie van de VVD vergadert iedere donderdag voor de raadsvergadering van 19.30 tot 20.15 uur in het gemeen tehuis. Men kan daar terecht voor vra gen of inlichtingen over de komende raadsvergadering. Iedere maandag- en woensdagavo. aanvang 19.00 uur, wordt een f iets toertocht voor de jeugd gehouden; start bij Taxi 2000 in de Warmoesstraat.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5