Cjrocn '/u/artsjexels in het iROOTS WELKOM l/OOR TEXELAARS N GEORGIË Texelse ananas Omwonenden vrezen voor veel gif in „Rode Zee" I .sS as op voor wallen una „Ca College laat Vara extra kosten alleen betalen JAN BROUWER Verse mosselen HAVENRESTAURANI TEXEL JAARGANG Nr. 9825 VRIJDAG 21 OKTOBER 1983 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den BUrg, tel (02220) 2741 en werktijd: Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek der Heijden, ,,De Wesp" bij Oranjestraat 31, Oosterend, tel. (02223) 964 aspondent in Tbilisi: Harry de Graaf. r advertenties, abonnementen, etc.: jeveld Et De Rooy 8.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon (02220) 2741. na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs /17per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr 67 34 60 398 ,Dit overtreft alle verwachtingen. Dat we op één of andere snier zouden worden verwelkomd had ik wel gedacht, maar het zo feestelijk zou zijn is gewoon overrompelend." Aldus rak burgemeester J. A. Engelvaart maandagavond om tien r op de luchthaven van Tbilisi toen daar een grote groep Ge- gische muzikanten en dansers ontroerend luister bijzette aan verwelkoming van de grote groep Texelaars die vanuit Mos- u arriveerde. De grote Toupellev 154 was tot dicht bij het stati- sgebouw getaxied toen daar tientallen schijnwerpers aan- epten en het platform in het licht zetten. Groepen koperbla- rs en tamboers traden naar voren en zetten ritmische muziek Een uit kinderen bestaande gekostumeerde dansgroep mm naar voren en voerde in rap tempo verschillende dansen De in fraaie klederdracht gestoken meisjes van deze groep elden rode anjers uit aan de verbouwereerde Texelaars die uit vliegtuig stapten. en delegatie van de vrienschaps- eniging maakte zijn opwachting ook was er een groep oud- ijders aanwezig die hebben deel- tomen aan de Texelse opstand. waren mensen bij die sinds 5 geen contact meer hadden ge il met Texelaars. Het was een ex- isie van wederzijdse herkenning arbij van beide kanten de tranen lelijk vloeiden. Ook uit wat daar- werd bekendgemaakt bleek dat Georgiërs kosten nog moeite zou- sparen om te laten merken dat Texelaars als zeer welkome sten worden beschouwd. Ir zal de komende dagen een geva- ird programma worden afgewerkt, i kennis te maken met het land blijft groep niet alleen in Tbilisi maar zal reen tocht van meer dan 150 kilome- naar andere dorpen worden lernomen. ledoor velen met spanning tegemoet iene reis naar de Sovjet Unie is overi- is tot dusver naar wens verlopen, Voor een klein of een groot feest, bent U daarvoor al eens in Café - Restaurant hoewel een enkele ongewenste verras sing niet uitbleef. Op het allerlaatste mo ment moest één van de reizigers verstek laten gaan wegens zeer dringende om standigheden. De jongste deelneemster aan de reis, Marga Geus uit Den Burg, was nogal ziek. Zij wilde echter niet thuisblijven en ze knapte later gelukkig Kees Koorn, Maria de Graaf, Piet van Heerwaarden en Trees Nuyten meldden zich voor de omweg, zodat ook dit pro bleem was opgelost. Later bleek overigens dat ook deze mogelijkheid niet doorging, het werd uit eindelijk een vliegtuig van de Hongaarse maatschappij Maleg, dat via een tussen landing in Boedapest op Moskou aan kwam. Het achttal kwam daarom pas te gen middernacht in hotel Kosmos in Moskou binnen. De meeste andere Texelaars hadden er toen al meer dan een halve dag verblijf opzitten. In alle gevallen verliep de vlucht uit stekend. Voor de Aeroflot reizigers was het een teleurstelling dat het toestel na de tussenlanding in Warschau nicht mocht worden verlaten. De stemming had onder deze ervaringen echter aller minst te lijden, integendeel. Al gauw had een ieder zich met de gedachte ver zoend dat het meer regel dan uitzonde ring is dat bij een dergelijke grote groepsreis naar een niet zo alledaagse bestemming als Georgië de zaken soms anders lopen dan was gepland en dat el ke verrassing maar als een avontuurlijke ervaring moet worden verwerkt. Traag Het was goed dat die instelling zich van de groep had meester gemaakt voordat men in Moskou landde, want op Veel Texeleers weren onder de indruk ne het bezoek ven het Meusoleum op het Rode Plein, weer het gebelsemde tijk ven Lenin ligt opgebaard Deze foto ven Jen Brandenburg toont in de verte ook de ienge rij wachtenden bij het Mausoleum. de internationale luchthaven verliepen )e Vereniging Texel Jazz start za- dag met de eerste van een serie nterconcerten. In café De Zwaan eelt een combo met de bijzondere ,,Pas op voor kwallen". De uit- erende musici zijn Paul Stocker tofoon, Arnold Dooyeweerd bas, ly Heimer piano en Petrus Nyky- drums. Als gastsolist treedt op bekende saxofonist Dick melink. „Pas op voor kwallen" is een geheel beroepsmusici bestaand orkest met lelmatige optredens in de randstad en Bim-huis. Ook treden de leden, in ns wisselende formaties, regelmatig voor radio, tv en studio-opnamen. Zij Blen moderne jazz met veel nadruk op istische improvisatie. Van de optre- nde musici hebben alleen Paul Stoc- en Dick Remelink eerder op Texel speeld. Stocker tijdens het afgelopen zfestival als solist in de Jan Molenaars jBand. Velen zullen hem echter voor- kennen van zijn ,,gast"optreden in Ie Karseboom" met de Teso Wind- icht 11. Dick Remelink en hij gaven sa- in toen een indrukwekkende show. Het concert begint om 22.00 uur en entree bedraagt f5,— per persoon, inateurs van de Vereniging Texel Jazz >gen gratis binnen op vertoon van het levulde passe partout van het jazz- itival 1983. geweest? telefoon (02228) 888. aardig op. Enkele tientallen deelnemers maakten geen gebruik van busvervoer maar rerisden op eigen gelegenheid naar Schiphol of lieten zich door kennissen brengen. Het tijdschema liet zaterdagmorgen feitelijk weinig ruimte, want de eerste groep moest omstreeks half negen al van Schiphol vertrekken en die groep werd op de luchthaven dan ook met voorrang behandeld. Om tijd te sparen was daags tevoren reeds een deel van de formaliteiten afgehandeld. Er bleek uit eindelijk ruimschoots voldoende tijd te zijn, alleen het maken van een foto van de totale groep op het vliegveld schoot er bij in. Er kon pas gefotografeerd wor den toen de beide Interflug toestellen, overigens met kleine vertraging, al naar de startbaan vertrokken. De veel later vertrekkende mensen die met Aeroflot vlogen hadden alle tijd, maar beleefden ook enkele spannende momenten. Heel vervelend was het dat op een laat mo ment bleek dat er geen visum was voor de bejaarde mevrouw Van der Kooi- Koorn. Omdat zo'n papiertje beslist on misbaar is voor iemand die naar de Sov jet Unie wil, zag het er geruime tijd som ber uit. Mevrouw Van der Kooi was dan ook ,,op" van de zenuwen. Kort voor het vertrek kwam echter de blijde tijding dat het visum wel degelijk door de ambassa de was verstrekt maar dat het per abuis ergens was blijven liggen. Het kwam toen snel boven water.' Overboekt Een ander minder aangename verras sing was dat de Toepellev 154 van Aero flot overboekt was. Een gevolg van wat in eerste instantie een „computerfout" werd genoemd. Er waren acht plaatsen te weinig beschikbaar. Koortsachtig heen en weer rennen van mensen van reisbureaus en boekingsorganisaties re sulteerde in het voorstel om acht reizi gers over te boeken naar een Tsjechisch toestel dat een uur later zou vertrekken en via Praag in Moskou zou aankomen. Niemand voelde daar veel voor; men bleef liever bij de eigen groep. De echt paren Engelvaart en Van Abs alsmede Het college wil niet bijdragen in de extra kosten die de proef- uitzending van de lokale radio met zich meegebracht. Af gesproken was dat de Vara de kosten van de NOS- medewerking zou betalen en de gemeente de verblijfskosten van Vara- en Nos-medewerkers. Bei de posten waren geraamd op f2000,— maar de rekening van de NOS bleek uiteindelijk f10.407,60 te bedragen. Dit nogal forse verschil wordt ver oorzaakt door een wijziging in het NOS-beleid. Bij vergelijkbare uitzen dingen in onder meer Gouda nam de NOS deel aan het experiment. Op grond van de rekeningen die daar uit voort kwamen is de raming voor het Texel-experiment op gesteld. Nu bleek de NOS echter uitsluitend dienstverlenend te willen optreden, zodat het volle pond in re kening werd gebracht. Stephanie Brokerhof, de Vara-medewerkster, die voor de uitzending verantwoor delijk was, toonde zich in een eerste reactie nogal teleurgesteld over de houding van het college: ,,Stel je voor dat wij net zo zouden hebben gereageerd. De rekening is eerst naar de Stichting Lokale Omroep gestuurd. Deze instelling heeft weer een nota naar de Vara gestuurd voor hetzelfde bedrag. Wij hebben dat vlot voldaan, maar we hebben wel aan de gemeente gevraagd of ze ook een deel van de meerkosten voor haar rekening wilde nemen." Het college is van mening dat de Vara niet goed heeft geraamd en daar zelf maar de wrange vruchten van moet plukken. De meerkosten van de stichting, f229,50, betaalt de gemeente wel met dien verstande dat de oprich tingskosten van de stichting voor ei gen rekening van die instelling moe ten komen zodra er eigen geld in kas is. De heer J. Witte van de Bernhardlaan in Den Burg is er in geslaagd een ananas te kweken uit de afgesneden kop van een in de winkel gekochte vrucht. Witte, wiens hobby het kweken van tropische en uitheemse planten is, heeft nog nooit eerder gehoord van een getukte poging om een ananas te kweken in Nederland, wat overigens niet uitsluit dat dat wel gebeurd kan zijn. Achter het huis van de ananaskweker bevindt zich een kasje waar een tropische atmosfeer heerst, warm en zeer vochtig. Naast de nu dus vrucht dragende ananasplant, waarvan de bloe men volgens Witte nog het best te vergelijken zijn met een Bromelia. zijn daar diverse orchi deeën en bijzonder mooi bloeiende andere planten in overvloed te vinden. Buiten het kasje gaat de groene rijkdom nog even door met onder meer een blauwe druif die vol hangt met rijpe tros sen. Witte vertelde dat hij zijn planten uitzet in scherp zand en dat hij ze onder meer bemest met roest. Het kweken van de ananasplant duurde ongeveer dertig maanden. Op de foto staat Witte tussen zijn planten. Hij toont de overigens nog niet rijpe ananas. de zaken niet zo erg vlot en dat is zacht uitgedrukt. Er was in eerste instantie geen opvang. Een nogal barse Russi sche douane vroeg naar een papier dat niemand had en de controle van de paspoorten en visa verliep zo traag dat het een stiptheidsactie leek. Van de andere kant viel het weer mee dat er geen koffers werden gecontro leerd en dat het vervoer van de kist schil derijen (een geschenk voor de Geor giërs) geen moeilijkheden opleverde. Een probleem had kunnen ontstaan omdat het verboden is kunst in de Sovjet Unie te importeren. Men had echter goede hoop dat de Russen er geen probleem van zouden maken gezien de onschuldi ge en vredelievende bestemming van de Texelse kunst. Zwarte roebels De burgemeester had er daarom een van indrukwekkende stempels voorziene verklaring bijgedaan. Gijs Oskam, die de kist onder zijn hoede had, had 'op de douaneverklaring keurig ingevuld wat er in de kist zat maar die eerlijkheid werd niet op prijs gesteld. De aangifte werd geschrapt. Er moest helemaal niets wor den opgegeven want dan waren er ook geen problemen. Aan het verbod om roebels in te voeren had bijna iedereen zich gehouden. De enkeling die dat niet deed werd niet bestraft, integendeel, met de goedkope in de Sovjet Unie inge voerde roebels had hij heel wat meer koopkracht dan zijn groepsgenoten. De Aeroflotreizigers beleefden een spannend avontuur. Nan Huisman uit Den Burg was „ergens" op het traject tussen vliegtuig en vliegvelduitgang zijn schoudertas kwijtgeraakt. Dat bleek pas toen de bus al richting hotel zou vertrek ken. Nan moest dus terug, samen met Oskam om diverse formele barrières te nemen die echter wel tot resultaat had den dat de tas werd teruggevonden en de drie kwartier durende busreis naar het hotel kon beginnen. Het was een lange en vermoeiende dag geweest Lees verder pagina 2 De omwonenden die een bezwaar schrift tegen het gemeentelijk plan om op de voormalige vuilnisbelt de Rode Zee een gasdepot te maken, vrezen dat een grote hoeveelheid niet afbreekbaar landbouwgif (kwik en DDT) in de belt er voor zullen zor gen dat de gastank mogelijk weer weg moet als besloten wordt de belt wegens dit gif af te graven. ,,Dan span je het paard achter de wagen", verwoordde de heer Zijlstra de ge- voels van de bezwaarmakers tegen het gasdepot. Later werd meege deeld dat inmiddels een onderzoek is gehouden naar de hoeveelheden gif in de belt en het oppervlaktewa ter rond de Rode Zee maar dat de re sultaten nog niet bekend zijn. ,,Er zijn ook bodemmonsters van de vuilstort genomen en we zijn benieuwd', aldus ambtenaar Koos van den Burgh die niet vreesde voor onthutsende resul taten. De inspecteur voor volksgezond heid en milieuhygiëne had eerder vast gesteld dat de Rode Zee als niet urgent moest worden aangemerkt wat betreft gifonderzoek. Texel heeft geen zware in dustrie en mede om die reden kwamen andere plaatsen eerder in aanmerking. De bezwaarmakers tegen de artikel 19 procedure waren slechts gedeeltelijk overtuigd na deze mededeling. Zijlstra vertelde dat veel boeren hem hadden meegedeeld dat ze vroeger DDT naar de vuilstort brachten en anderen verklaar den dat ook veel kwik was gestort. De heer Dros zei dat hij het zelf ook had ge daan. ,,Tien, twintig jaar geleden bracht je alle rotzooi naar de belt. Daar dacht je niet over na." De vrees voor gif kwam pas woensdagavond tijdens de hoorzit ting van de raadscommissie ruimtelijk en huisvestingsdbeleid ter sprake en was niet verwoord in het schriftelijke bezwaar. Slordig Zijlstra noemde het slordig dat al een voorbereidingsbesluit wordt genomen terwijl nog niets bekend is over de hoe veelheden gevaarlijk gif waarop Schilling antwoordde dat de Rode Zee beslist geen gifbelt" is. Een andere reden om bezwaar te maken tegen het gasdepot (in eerste instantie komt alleen de gastank van Polygas op de voormalige vuilstort. Plannen voor een centraal vulstation moeten nog worden uitge werkt) was het gevaar van ontploffing. De inspecteur heeft voorgeschreven dat er in een straal van 250 meter rond de tank geen woning mag staan wegens brandgevaar. Landelijk geldt 150 meter afstand, alleen voor het waddengebied heeft de inspecteur onlangs een andere maat vastgesteld. Geruime tijd werd ge discussieerd over het gevaar van ont ploffing van de tank waarbij het gesprek zich steeds toespitste op de „aller grootste klap" als de gehele tank in de lucht zou vliegen en zich in de lucht een immense paddestoel van gas zou vor men. Paul Eelman, vrijwilliger van de Texelse brandweer, zei dat een dergelijke ontploffing theorethisch en praktisch is uitgesloten en als het zou gebeuren helpt een gebied van 250 meter zonder woningen ook niet veel. Ik heb een film gezien over een dergelijke ontploffing in Amerika en daar vlogen huizen op 80 0 meter afstand spontaan in brand", aldus Eelman die meedeelde zijn bezwaar schrift in te trekken omdat hij overtuigd was geraakt van de eerlijke argumentatie van wethouder Schilling. Eerlijk ,,U geeft eerlijk toe dat de plaats me de op de Rode Zee is bepaald omdat de ze grond van de gemeente is en de Poly- gastank moet weg bij de Laagwaalder- weg anders mag er in de Mars niet meer worden gebouwd. Het risico dat er iets gebeurt acht ik nihil en ik zou ook niet goed een andere plaats weten." De an deren bleven vasthouden aan hun be zwaren waarbij naast ontploffing wordt gevreesd voor waardevermindering van de eigen woningen en toekomstige pro blemen bij het indienen van bouwplan nen door strengere regels. Over eventue le waardevermindering werd geruime tijd gepraat en uiteindelijk kwam men tot de conclusie dat dit een zeer subjectieve veronderstelling was. ,,Nu is het officieel nog een vuilstort en er zijn mensen die dat mogelijk ook niet prettig vinden als ze hun huis willen verkopen", aldus Van den Burgh. Extra problemen bij nieuwbouw of uit breiding zijn er niet binnen de straal van Lees verder pagina 2 TV - HIFI - STEREO (02226) 310.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1