Rusland Rode Zee Landschapszorg niet blij met functie hoorzittingen Zestigduizend sigarenbandjes 3 •r jümmn FAMILIEBERICHT! VERVOLG VAN PAG.1 HAVENRESTAURANT TEXEL VERVOLG VAN PAG.l Herfstdrukte gelijk aan vorig jaar College wil ijsbaan goed opknappen Gemeentestand veel duurder AROB-bezwaren Califor ongegrond verklaard n Schaap gevondei PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 OKTOBEfi Wisseling van de wacht op het Rode Plein in Moskou. De animo om nog dezelfde avond op stap te gaan was bij de meesten dan ook niet erg groot. Een klein aantal stapte echter in de beroemde Moskouse Metro om tegen uiterst geringe kosten (enkele kopeken) een rondrit te maken waarbij onder meer het Rode Plein werd bekeken. Westers Wat betreft de hotelaccommodatie hadden de Texelaars zich niets beters kunnen wensen. Hotel Kosmos is met zijn 1700 kameis en 3000 bedden één der grootsten ter wereld. Qua inrichting en voorzieningen is het zoveel mogelijk aan de Westerse smaak aangepast. Alle ka mers zijn voorzien van badkamers met ligbad en kleurentelevisie. Het hotel ligt op vrij grote afstand van het centrum, recht tegenover één van de beziens waardigheden van Moskou, de perma nente landbouw- en industrieten toonstelling. De zondag was geheel in geruimd voor bezichtiging van de stad Moskou. Vijf Intourist-bussen, elk voor zien van een Nederlands sprekende gids (een enorme meevaller) waren nodig om de groep een indruk te geven van de acht miljoen inwoners tellende metropool. Lenin Op verschillende interessante punten werd gestopt onder andere bij de Lomo- nosow staatsuniversiteit en uiteraard bij het Kremlin en het Rode Plein. Het Kremlim werd bezichtigd en een vrij gro te groep maakte van de gelegenheid ge bruik om het gebalsemde lichaam van Lenin, dat in het bekende Mausoleum ligt opgebaard te bekijken. Hun geduld werd daarbij wel op de proef gesteld want ze moesten ruim een half uur in de rij staan. Het werd echter een onvergete lijke ervaring. Ook de felste anti communist was onder de indruk van de devotie waarvan de langsschuivende menigte blijk gaf. Er mocht niet worden gefotogerafeerd en de overal aanwezige militaire politie zorgde er voor dat ieder zich correct ge droeg. Een man die zich niets had aan getrokken van het fotografeerverbod en een camera bij zich droeg werd onver biddelijk uit de rij gehaald, weggeleid en even later op het Rode Plein weer losge laten. Tussen de officiële bedrijven door vielen soms niet geplande maar interes sante dingen te beleven. Skate-boarden Tijdens de pauze in de rondrit bleek het mogelijk te zijn binnen te lopen in een Russische-Orthodoxe kerk waar de eredienst in volle gang was. Tegelijkertijd werd de mis opgedragen, werd de biecht afgenomen en werd er gebeden rond het opgebaarde lichaam van een vrouw die die week was overleden. Ook was men getuige van enige vormen van vrijetijds besteding van Moskovieten. Op de hel lende wegen werd geskateboard, ski oefeningen gedaan en er was een mas sale lange afstandsloop. De groep die Gezellig, sfeervol en bovenal betaalbaar. Een prima idee voor uw feestje, party of bruiloft en altijd op maat naar uw portemonnee. Bel voor verdere informatie, uw gastheer Jan C. Stolk, (02226) 310 niet met de georganiseerde rondrit was meegegaan vermaakte zich in het Gorki- park waar vele honderden Moskovieten zich zondags met hun kinderen ophou den. Een gunstige situatie voor het leg gen van contacten en het maken van een praatje. Dat laatste lukte over het al gemeen best in het Engels. Slechts een enkeling in de groep spreekt meer dan een paar woorden Russisch. Er mogen dan de afgelopen weken in de boekhandels in Den Burg vele tiental len Hollands-Russische woordenboeken over de toonbank zijn gegaan, bij nader inzien bleek deze taal toch verdraaid moeilijk te zijn, zodat er van het opdoen van enige woordkennis niet veel terecht was gekomen. Wie in staat was de cyril lische lettertekens om te zetten in westerse letters, waardoor veel belan grijke woorden herkenbaar worden, voelde zich al een hele piet. Zondaga vond werd een bezoek gebracht aan het Moskous staatscircus waarvoor gratis kaarten beschikbaar waren. De optre dens bestonden hoofdzakelijk uit men senwerk. Er waren weinig optredens van dieren. Vervolgens werd een uitgebreid bezoek gebracht aan de permanente landbouw- en industrietentoonstelling waarna de voltallige groep zich gereed maakte om vanaf de luchthaven met twee vliegtuigen naar Tbilisi vervoerd te worden. 250 meter mits het niet om een woon huis gaat. De werkgroep Landschaps- zorg maakte bezwaar tegen het feit dat voor de aan- en afvoer van gas mogelijk wegverbredingen moeten plaatsvinden. Wethouder Schilling zei dat de grootste wagens va Polygas over de huidige we gen kunnen rijden. Mogelijk worden al leen enkele zeer kleine verbeteringen aangebracht. Stabiel Een sonderingsonderzoek in de bo dem had uitgewezen dat de grond van de vuilstort voldoende stabiel is om een dergelijke tank op een betonfundering te plaatsen zonder gevaar voor verzakking. Enkele twijfelden aan deze mededeling (,,Het is en blijft een modderpoel") en gevreesd werd voor scheuren in de tank door verzakking. Wethouder Schilling had geen zin op dergelijke vage veron derstellingen in te gaan. „Experts heb ben een gedegen onderzoek uitgevoerd en zeggen dat het kan. Je kunt wel de hele avond als, als, als roepen en daarbij de meeste vreselijke zaken bedenken maar dat heeft als leek geen zin". Twee van de commissieleden ondersteunden het collegevoorstel om de bezwaar schriften ongegrond te verklaren. Ger- brand Poster vond het bezwaar gegrond maar uitsluitend omdat hij de Rode Zee om economische redenen niet geschikt vindt; de route voor de gaswagens is veel te lang. Jan van Asselt had nog geen standpunt over de bezwaren van Landschapszorg en omwonenden. Windmolen Behalve Dirk Terpstra werd het be zwaarschrift van de werkgroep land- schapzorg tegen de plaatsing van een windmolen bij het Nioz door de commis sie ongegrond verklaard. Terpstra vond dat hij niet akkoord kon gaan met deze molen omdat de hoogte (28,5 meter) be langrijk afdwijkt van de maximummaat in de nota windenergie (23,5 meter). „Het is de eerste molen en het plan wijkt al af. Ik vind dat we ons moeten houden aan de nota omdat daarin alle betrokke nen tot één standpunt zijn gekomen." Het bezwaar van de werkgroep Land schapszorg richtte zich ook tegen de hoogte van de molen maar in het alge meen is men niet voor windmolens in een „potentieel nationaal landschap" en dan zeker niet in 't Horntje dat door een groot gebouw al is aangetast. Ook wil de werkgroep dat een landelijk beleid voor windmolens wordt afgewacht en men is niet overtuigd van het spoedei sende belang van het Nioz om een ver snelde artikel 19 procedure te voeren. Een vertegenwoordiger van het Nioz leg de uit dat met de molen een energie besparing van 12% kan worden bereikt op een jaarlijkse energierekening van T400.000,—„Deze besparing is voor ons spoedeisend en bovendien hebben we nu een uitstekende aanbieding van een firma die deze molen wil leveren. Ook dat is een financiële meevaller", aldus de Nioz-man. Visitekaartje Gelein Jansen vond het geen pro bleem dat de molen zeer hoog is. „Dat is juist een uitstekend visitekaartje voor de windenergie. Alle toeristen op de boot zien dan dat Texel ook aan alterna tieve energie doet." L. Dijksen van Land schapszorg merkte op dat de molen voor het Nioz een besparing is maar dat de PEN mogelijk niet blij is. „Dat moet je ook in de discussie betrekken, want mis schien moeten de Texelaars extra beta len door de besparing van het Nioz", al dus Dijksen die nadrukkelijk verklaarde dat de werkgroep niet tegen windener gie is, maar wel tegen deze molen op die plaats. De Werkgroep Landschapszorg heeft het college per brief laten weten niet gelukkig te zijn met de huidige gang van zaken rond hoorzittingen voor het voeren van artikel 19 procedures. Het bouwplan waarvoor deze procedure moet worden gestart is doorgaans inzet van de discussie tijdens een hoorzit ting en niet op de wijziging van het bestemmingsplan die aan het voeren van de procedure vast zit. De werkgroep vindt dat het college voordat ze besluit medewerking te verlenen aan het voeren van een dergelijke procedure (en dus vaak belangrijke afwijkingen van de voorschriften van het bestem mingsplan) overleg zou kunnen plegen met degenen die afwijkende stand punten vertolken en dus potentiële bezwaarmakers zijn. Het college heeft inmiddels geantwoord niet voor vooroverleg te voene. „Uw suggestie om voor het voeren van artikel 19 procedures tot overleg over te gaan nemen wij, behoudens een enkele uitzondering, niet over", aldus B en W. De brief met klachten van de werk groep is mede geschreven naar aanlei ding van de hoorzitting over het bouw plan van de heer De Ridder in augustus en de manier waarop wethouder Schil ling deze vergaderingen leidde. „Zijn op treden doet ons inziens geen recht aan de procedure, waardoor mogelijk valse verwachtingen worden gewekt of al zijn gewekt en waarbij de bezwaarmakers te gen de aanvragers lijken te worden uit gespeeld", aldus de werkgroep. Landschapszorg gaat ervan uit dat een artikel 19 procedure zeer nauwkeurig moet verlopen, mede omdat het een mogelijkheid is om versneld tot wijzigin gen van het bestemmingsplan te komen en omdat deze werkwijze geheel afwijkt van de „normale" bestemmingswijzigin gen. Landschapszorg gaat uitgebreid in op de procedure zoals die volgens hem wordt gevoerd Inzet „Wanneer iemand wil bouwen in af wijking van de voorschriften van een bestemmingsplan en daarvoor dringen de redenen heeft (zodat niet op een wij ziging van de voorschriften kan worden gewacht), kunnen B en W zich voorne men medewerking te verlenen. Die me dewerking kan echter niet worden ver leend zonder dat de gemeenteraad een wijziging van het bestemmingsplan in voorbereiding heeft verklaard en Gede puteerde Staten verklaard hebben daar tegen geen bezwaar te hebben Na vaststelling van het voorbereidings- besluit door de gemeenteraad, is het ge meentebestuur in zijn geheel dus van mening dat het bestemmingsplan (t.z.t gewijzigd dient te worden in die zin dat de afwijking van de voorschriften in het bouwplan binnen de nieuwe voorschrif ten valt. Wanneer er nu, na ter visie leg ging van het bouwplan (vaak ingediend door een particulier) bezwaar gemaakt wordt tegen die verandering in de voor schriften, is dit bouwplan dus inzet ge worden van wijziging van voorschriften", aldus de brief. Als de normale, niet versnelde weg, zou worden bewandeld is de aanvraag van een bouwplan geen inzet van de dis cussie maar richten de standpunten zich uitsluitend op het belang van de bestem mingsplanwijziging. De werkgroep heeft de indruk dat indieners van bouwplan nen die een artikel 19 procedure moeten doorlopen en niet zo goed weten waar ze precies aan toe zijn. „Zodat zij menen da zodra uw college zich voorneemt me dewerking te verlenen, alles voor elkaar is", aldus de werkgroep die daarbij op merkt dat het de taak van de gemeente is om duidelijk te maken dat Gedepu teerde Staten degene is die een keuze moet maken uit de standpunten van de gemeente en de bezwaarmakers. „Zelfs als er geen bezwaren zijn moet GS goed- keurig verlenen. Het is de taak van het gemeentebestuur dit aan de betrokke nen duidelijk te maken." Dat op openbare hoorzittingen ge meente en aanvrager van de bouwver gunning uitgebreid hun standpunt gaan verdedigen om daarna te verwachten dat er ten opzichte van de bezwaarma kers „een overlegsituatie" zal ontstaan, gaat er bij de werkgroep niet in. „Afge zien van het feit dat openbare hoorzittin gen niet de meeste kans bieden op com promissen, is al enige keren gebleken dat een compromis niet het werkelijk doel is, maar dat, met verwijzing naar persoonlijke omstandigheden van de in diener van het bouwplan de bezwaarden onder druk worden gezet om hun be zwaren in te trekken." De werkgroep voelt niets voor deze rol en zegt dat een hoorzitting bedoeld is om bezwaarden gelegenheid te geven hun standpunten toe te lichten of moge lijk te verduidelijken. Datzelfde mag de indiener van het bouwplan doen zodat B en W hun ingenomen standpunt moge lijk heroverwegen en dat vooral GS een duidelijker beeld van de standpunten krijgen. aVAV» s» Zestigduizend sigarenbandjes en ruim veertigduizend postzegels dat is het saldo van de verzamelwoede van Jur Noordijk na 46 jaar sparen. In 1937 begon de nu 60-jarige Noordijk met het verzamelen van postzegels, in 1948 met het vergaren van sigarenbandjes. De sigarenbandjes vindt de in de ..Texelse Reede" woonachtige verzamelaar echter het belangrijkst: ..Daarmee kun je nog eens in de krant komen." Alle bandjes zitten keurig ingeplakt, serie bij serie Als iemand met bandjes komt, kijkt Noordijk eerst of hij ze al heeft. Zo niet, dan gaan ze bij de anderen, anders stuurt hij ze naar een collega-verzamelaar in Haren fGroningendie hem ook vaak van bandjes voorziet Tegenwoordig wisselt hij ook uit met een meisje van 10 in Breedenbroek Achterhoekdat via het ziekenhoekje van een weekblad daarom gevraagd had Noordijks verzameling kon zo groot worden doordat hij vaak verzamelingen van anderen, die het niet leuk meer vinden, overnemt. „Zo zijn niet stuk voor stuk gekomen, ik krijg altijd meerdere bandjes tegelijk. Toen ik nog in de Julianastraat woonde, lag er bijvoorbeeld altijd een envelop met eens tel sigarenbandjes op de mat. Ik weet nog steeds niet wie dat deed." Hij is van mening dat mensen die bandjes over hebben niet moeten denken dat hij er al genoeg heeft, de dubbele stuurt hij door naar dat Achterhoekse meisje. Noordijk is sinds kort samen met een vriend lid geworden van de postzegelclub. ,,lk spaar de hele wereld", verklaarde hij. De eerste postzegels gaf hij weg aan een dierenarts in Halfweg. Later kreeg ik daar berouw van en toen heb ik ze teruggevraagd. Dat heeft wel even geduurd maar toen kon ik verder verzamelen." Voor mensen die bandjes over hebben Jur Noordijk. De Texelse Reede, De Zes 2, Den Burg. De werkgroep is zo ontevreden over de huidige gang van zaken dat men zich ernstig afvraagt nog ge bruik te zullen maken van de moge lijkheid bezwaren toe te lichten waarbij men de hoop uitspreekt dat besloten wordt tot een andere opzet. Het college heeft geantwoord dat openbare hoorzittingen tijdens raads commissievergaderingen alleen worden toegepast bij zaken van gewicht waar nieuw of gewijzigd gemeentebeleid aan de orde komt." Het streven naar een compromis tussen gemeente en be zwaarmaker staat voor het college voor op, mede omdat dit een belangrijke tijds besparing kan betekenen voor degene die een bouwplan heeft ingediend. ,,Voor de duidelijkheid stellen wij dat een hoorzitting in principe een zaak is tussen gemeente en de bezwaarde. De belanghebbende wordt daarbij in de ge legenheid gesteld zijn belang te on derstrepen ten behoeve van een juiste afweging, doch is in feite geen partij", aldus burgemeester en wethouders. De vraag om vooroverleg met bijvoor beeld de werkgroep ziet het college dus niet zitten, waarbij wordt opgemerkt dat het bekend maken van een artikel 19 pro cedure juist bedoeld is om te komen tot een overlegsituatie. Aangezien er al veel RO-procedures zijn wil men niet nog meer informele werkwijzen in het leven roepen. ,,Wel hoort het zo te zijn dat men tijdens een hoorzitting nog ontvan kelijk is voor eikaars argumenten, zodat een (nadere) afweging mogelijk is." De ruimte voor afwegen van belangen is volgens het college beperkt omdat door de gemeenteraad veelal uitspraken zijn gedaan over het toekomstig beleid. De toeristische drukte is ongeveer gelijk aan vorig jaar. Teso vervoerde het afgelopen weekend 3352 vreem de auto's en vorig jaar was dat 3430. Het aantal gemiddelde overnachtin gen ligt echter iets hoger en VVV- directeur Jaap Dekker schat dat 70% van de bungalowaccommodatie be zet is. Mede omdat de lijn van vorig jaar (1982 was een topjaar wat herfstdrukte betreft) in een nat en winderig najaar is voortgezet, kan de toeristische sector tevreden zijn. In september werden ook minder auto's vervoerd dan vorig jaar maar het aantal overnachtingen was ho ger. ,,Dat was voor een maand met overwegend slecht weer een goede sco re". aldus Dekker. Het college van burgemeesti wethouders wil dat de ijsbaan op de meest grondige manier opgeknapt, dus met het ingi van zogenaamde „waterkerend den". Dit in tegenstelling tot w IJsclub Den Burg enige tijd gel zei nodig te vinden. Het bestuur van de ijsclub wa< mening dat alleen egaliseren en di ren voldoende was om de probk van de baan op te lossen, tot nu de ijsbaan van Den Burg altijd de la geweest waarop geschaatst kon den, terwijl het terrein buiten schaatsperiode vaak te drassig is goed gebruik. De discussie over h» knappen van de baan loopt al e jaren. Er is een investering mee gemoe< 40.000,—, daar staat echter een ging van de kosten en een verh; van het rendement tegenover, kostenverlaging komt door het n nodig zijn van de brandweer om onder het ijs te pompen, terwijl he dement van het veld zowel in der als in de zomer zou kunnen verbe Met name de honkbalclub Texla hr laten weten het veld in de zomer gi kunnen gebruiken omdat de hi plek niet voldoet aan veel eisen. De gemeentestand in de ten dens het feest Oosterend Pre heeft ruim ƒ4000,— meer gekost was geraamd. In juli trok ds meenteraad ƒ5500,— uit voor bouw en inrichting van de maar nu alle rekeningen binnen blijkt dit gemeentelijke visiteka ƒ9511,27 gekost te hebben. Toegegeven wordt dat de ramir optimistisch was maar, vooral omd stand gedurende het feest bemar geweest (wat aanvankelijk niet hel was) en een videopresentatie s maakt, zijn de kosten hoger gewo Ook wordt opgemerkt dat de ki meevallen als men een vergef maakt met de Oosterend Present sentatie in 1978. Toen kostte ƒ17.646,35. Het college is akkoon gaan met de overschrijding en hel brekende bedrag moet uit de pos voorzien 1983 worden gehaald meenteraad moet deze overschn nog goedkeuren. 9; Het college heeft de bezwaren van mevrouw Spa uit Midwolda en de heer Nier uit Vries tegen de bouw val nieuw hotel Californië door ongegrond verklaard. Dat is gebeurd op advies van (i roepsschriftencommissie en aanj eerdere bezwaarschriften tegen bouwplan door GS zijn afgewezi ook geen bezwaar is gemaakt teg afgifte van de bouwvergunning z eventuele gegrondverklaring van d zwaarschriften door de Raad van alleen nog kunnen draaien om een devergoeding. Jarino is gerechtig te bouwen. Zoals bekend richtend zwaren van Speelman en Niermeije tegen de mogelijke aantasting vani cy en overlast van het hotel. De bezwaarmakers hebben een galow naast het toekomstige hoi een eerder stadium is het bouwp aangepast aan de bezwaren o.a. afstand tot erfscheiding betreft. Bij inwoners van Den Burg schaap aan komen lopen. Inliet zijn te verkrijgen bij de politie. AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen ƒ2,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden Is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn; woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. •■a*************************** Woensdag 26 oktober zijn onze oudets, grool en overgrootouders Cornelis van Langelaan en Greet van Langelaan-Vennick 50 jaar getrouwd. U bent welkom tijdens de receptie in „De boom" van 17.30-19.00 uur. Marga, Hans en Al Liliane en Johan Christian, Holger Maya, Joost Elemert 2, 1791 DD Den Burg. 24 oktober zijn onze ouders Jan van der Vis Aafje van der Vis-van der Vis 25 jaar getrouwd. Biem en Cora Pieter-jan en AP Arco Sijbrand Petra 29 oktober a.s. vieren wij dit in het Havenrestl kt Gelegenheid tot feliciteren van 17.00 uur tot 18 la; et*#*#****»*******»*»»»*****»' f

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2