,U bent met 200 man /velkom op Texel" 4GEND4 Voor het a.s. weekend urgemeester tijdens officiële ontvangst: College wil geen maximum oppervlakte voor kantoor/kantine in schuren Feestavond in Waldhoorn Actie voor vredesweek in Noord-lerland Bhagwan-krant voor wethouder Geen gym in De Koog Jazzgymnastiek 22 en 23 oktober 1983 Wampex verschoven Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging w Alcohol en drugs. Dierenartsen w Noodslachtingen Brand/ambulance Kerkdiensten Rijkspolitie Kustwacht Eierland J DAG 21 OKTOBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ,Dat het mogelijk blijkt om zo lang na de oorlog met een zo oot aantal Texelaars naar Georgië te komen, beschouw ik als n doorbraak. Als dergelijke bezoeken wederzijds worden en grote schaal plaatsvinden, kan dat een belangrijke bijdrage «ren aan de wereldvrede. De diplomaten, die hetzelfde streven, doen er rijkelijk lang over. Er moet nu wat gebeuren nuit de basis, daarom hoop ik op een tegenbezoek. U bent slkom bij ons, desnoods met tweehonderd personen." Dat zei rgemeester Engelvaart dinsdagmiddag in het raadhuis van lilisi waar een afvaardiging van de groep van Texelaars die omenteel in Georgië verblijft officieel werd ontvangen door burgemeester van Tbilisi, Nicolas Nefedov. f.SI: Lomonosov Staatsuniversiteit die door de Texelaars, die deelnamen aan de touringcar- drrt door Moskou werd bekeken. )it ..Texelse vredesplan" werd orgesteld als antwoord op de vor- slijke doch vriendelijke speech die fedov afstak. Deze sprak namens volking en gemeentebestuur van ilisi een welkomstwoord uit waar hij waardering toonde voor de lun die de Texelaars in 1945 aan de lorgiërs hebben gegeven en voor wijze waarop hun graven worden rzorgd. Hij zei dat met name de reniging USSR Nederland (die in menwerking met de Vereniging derland-USSR het programma rzorgde dat de Texelaars in Geor- werd aangeboden) zich had in spannen om er voor te zorgen dat Texelaars met gevoelens van gro- vriendschap Georgië zullen rieten. Burgemeester Nefedov gaf ook een roerige verhandeling over zijn stad larbij melding werd gemaakt van vele idrijkskundige en economische feiten, larbij werd duidelijk dat het 1,2 miljoen toners tellende Tbilisi een belangrijk Dnomisch en cultureel centrum is met n zeer oude geschiedenis. Tbilisi is al X) jaar hoofdstad van het land. Hij zei k dat de Georgiërs bijzonder gastvrij p: ,,Een gast is voor ons een heilige." it verlenen van gastvrijheid zag hij als n belangrijk vredesstrevenHierop X>t het praatje van burgemeester En- Ivaart dus goed aan. Op het concrete voorstel een tegenbe- ak te organiseren ging Nefedov ter ikke niet in. Met champagne werd een ost uitgebracht op de goede betrek- igen. Diverse geschenken werden uit- wisseldEngelvaart gaf zijn collega n boekwerk; een kijkatlas met ondere dere foto's van het Maritiem Museum Oudeschild, waar de collectie over de issenoorlog is opgesteld. Namens de elnemers aan de reis gaf hij een ets d Rob Valkenburg, voorstellende de dien van Oudeschild en een zak lembollen. Texelstraat Die bloembollen, stelde Engelvaart or, zouden geplant kunnen worden bij t graf van de onbekende soldaat, Bar ook langs een nog aan te leggen luwe straat in Tbilisi die de naam Keistraat zou kunnen krijgen. Om aan geven hoe logisch zo'n naamgeving u zijn liet da burgemeester een foto o waaruit bleek dat op Texel een Ge- Jiëweg bestaat. Nefedov overhandig- als geschenk een legpenning van de id met daarop een afbeelding van hoeder Georgië". Het woord werd ook voerd door W. Huls van de vereniging iderland-USSR die de groten van de stuursleden van de vereniging arbracht. Ook hij zag de reis van de Texelaars als n stap naar verdere uitbreiding van re- ies ,,Wij moeten elkaar beter leren men om zelf het wanbegrip uit te onen." Als geschenk had Hulst een Bmplaar van het illegale blad dat in de dog over de Georgiërs is geschreven, ik had hij een tekening van de ver- tstrijdster Truus Menger, voorstellende vreugde van de overwinning op de krachten van de duisternis, alsmede en kele boekwerken. Duif Ook burgemeester Engelvaart had nog enkele geschenken, zijnde foto's en geschriften die betrekking hebben op Texelse Georgiërs en de opstand van 1945: een door P. Beemsterboer vervaar- dige beschrijving over het reilen en zei len van het gemeentebestuur van Texel in die dagen, een aantal krante-artikelen en foto's van de door Georgië geschon ken kunstvoorwerpen op Texel en ook een foto van het beeld dat van het in vre de spelende kind met daarop een broe dende duif. Er was ook nog een ge schenk van één der aanwezigen, me vrouw Bekkers-Smit uit Oudeschild bood namens haar zus Dien kopieen aan van enkele pagina's uit een poëzie album waarin Georgiërs die bij de familie Smit in De Westen waren ondergedoken gedichtjes hadden geschreven. Laatste spreker was voorzitter Meladze van de vriendschapsvereniging, die hoopte op een spoedig weerzien met de Georgiërs. Tevoren was door de autoriteiten van Georgië en vriendschapsvereniging dui delijk gemaakt dat in het raadhuis slechts dertig personen konden worden ontvangen. Burgemeester Engelvaart had de wei nig benijdenswaardige taak uit te maken welke personen van de groep daarvoor in aanmerking kwamen. Besloten werd de deputatie te laten bestaan uit mensen die iets met verzet of Russenoorlog te maken hebben gehad en uit de reislei- ding. De namen van de uitverkorenen werden vooraf bij de gezamenlijke lunch in het hotel voorgelezen en uit applaus bleek dat het een gelukkige greep was waardoor de kans op scheve gezichten zo klein mogelijk was gemaakt. Kranslegging Dinsdag was de dag van de officiële en ernstige onderdelen van de Georgië- reis. Na een interessante bustocht door de bijzonder fraaie stad werd op het graf van de onbekende soldaat een krans gelegd. Dit werd een indrukwekkende plechtig heid. De burgemeester, Cor Dros, P. Beemsterboer, W. de Bloois, H. de Bloois, Huug Snoek en Klaas van der Kooi droegen een grote bloemenkrans met daarin het Groen zwarte lint met de tekst ,,Rust in Vrede. De bevolking van Texel" naar de eeuwige vlam. Het graf van de onbekende soldaar is in Tbilisi een indrukwekkend monument bestaande uit een enorm beeld met wa tervallen en fonteinen. Tijdens de plech tigheid klonk muziek. Er werden filmop namen van gemaakt en diverse oud- strijders waren aanwezig. Cor Dros en Klaas van der Kooi ontmoetten Mazaid- ze, één van de Georgiërs die in 1945 met de reddingboot meeging naar Engeland en de twee Georgiërs die hadden gehol pen de boot in gereedheid te brengen. Kees Bakker, van het Gerritslanderdijkje kwam Romanoz Gandoliswili tegen, die bij hem ondergedoken had gezeten en waarmee nadien nooit contact was ge weest. Zo waren er meer hernieuwde kennismakingen waarbij meegebrachte foto's van hand tot hand gingen. Er kwa men zo heel wat gegevens boven water maar er bleven ook nog vraagtekens die hopelijk tijdens de reis nog worden opgelost. Jongeren ontmoeting Terwijl de officiële ontvangst van de Texelse delegatie plaatsvond konden twintig jongeren uit het gezelschap naar een jongerenontmoeting, uitgaande van de Komsomol-organisatie. Dat viel een beetje tegen want er waren in eerste in stantie helemaal geen Georgische jonge ren aanwezig, echter wel enkele bestuursleden van de organisatie. Voor zitter Ramas Lominadze stak een praatje af waarin hij allerlei wetenswaardighe den over Georgië vertelde. Interessant werd het toen er vragen konden worden gesteld. Daarbij werd gevraagd hoe het de Georgiërs was vergaan nadat zij wa ren gerepatrieerd. Dit is nog altijd een ,,gat" in de geschiedenis. De Georgiërs praten nooit over de eerste jaren na de oorlog, zodat voedsel werd gegeven aan de veronderstelling dat zij wel degelijk werden gestraft omdat zij in Duitse dienst waren getreden. De voorzitter zei dat „enkele" te ruggekeerde Georgiërs waren „ver guisd" maar dat ze later weer kon den terug keren in de maatschappij. „Er zijn toen dingen gebeurd die niet juist waren", aldus de voorzitter die dit verklaarde door te wijzen op de Stalin-cultus in die jaren. Jan-Peter van der Vis die van het lot van de Georgiërs in de eerste jaren na de oorlog een studie maakt, vermoedt dat wel degelijk een belangrijk aantal Geor giërs heeft vastgezeten en vindt het op merkelijk dat dit thans gedeeltelijk wordt toegegeven van meer officiële zijde. Names de groep bedankte Peter Bak ker voor de ontvangst en hij sprak de hoop uit dat dergelijke jeugdcontacten zouden worden voortgezet, ter verbete ring van de Oost-West verhouding. Als geschenk kregen de Texelse jongeren ie der een platenboek van Georgië. De voltooiing van de restauratie van dorpshuis De Waldhoorn is voor de dorpscommissie van Den Hoorn reden zaterdag een feestavond te houden. Het feest begint om 20.15 uur en de Hoornder donateurs en genodigden worden getrakteerd op een optreden van dichter Klaas Bonne uit De Koog en het orkest van Coby and the Goldstars. Ook is er een grote verloting met forse prij zen. Deze loterij wordt mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van de Rabobank. Het Diaconaal Werkverband Texel dat in de kerken collecteert ten bate van het vredeswerk in Noord-lerland heeft nu ook een rekening geopend om anderen te stimuleren dit werk te steunen. Het is Rabobank rekening 36.25.56.113 t.n.v. Diaconaal Project Texel. Het ingezamel de geld wordt gebruikt voor jeugdwerk, gezinsopvoeding en bij het helpen oplossen van problemen die het gevolg zijn van de situatie in Noord-lerland. Een delegatie van Texelse aanhangers van de Bhagwan beweging heeft woensdagmorgen officieel een exem plaar van de ,,Rajneesh Times" over handigd aan wethouder Daan Schilling, die door de afwezigheid van burge meester Engelvaart optrad als loco burgemeester. Reden voor de Texelaars om de ge meente Texel deze krant officieel te over handigen was het feit dat er woensdag een Nederlandstalige editie van dit weekblad verscheen ,,met positief nieuws". De krant van deze beweging met een religieus karakter is te koop bij de boekhandels. In verband met de herfstvakantie is er vrijdag (heden) geen gym- en volleybal training van Gyvo in de Kaapsnol. Dins dag beginnen de gymnastiektrainingen voor heren van 19.30 tot 20.30 uur. Na de herfstvakantie star* de afdeling jazz van GVT weer met het morgenuur jazzgym. Iedere dinsdagmorgen van 9.30 tot 10.30 uur wordt les gegeven in ,,De Ferrever" o.l.v. Ina Platte. Te begin nen dinsdag 25 oktober. Nieuwe leden zijn welkom. Voor inlichtingen telefoon 02220-2122. Donderdag 20 oktober De gymnastiekvereniging Oudeschild heeft een jaarvergadering in 't Skiltje, aanvang 20.00 uur. In De Koog wordt van 9.30 tot 17.00 uur een vlooienmarkt gehouden onder auspiciën van De Koog Promotion. Om 14.00 uur start in De Koog een ker- kentocht. Men vertrekt bij de Ned. Herv. kerk. Van 14.00 tot 16 00 uur bestaat de mo gelijkheid het Hoornder kerkje te bezich tigen en bij mooi weer kan ook de toren worden beklommen. De raadscommissie Welzijn vergadert vanaf 19.30 uur in het raadhuis en op de agenda staat o.a. het zomerrecreatie- werk 1982, een indicatiecommissie voor ouderen en het jaarverslag van De Bolder. Vrijdag 21 oktober In de grote zaal van het Nioz aan 't Horntje wordt vanavond een voorstelling gegeven van de theatergroep Foreign Bodies met het stuk „Melvin's Reven ge". De aanvang is 20.00 uur en de toe gang is f6,—. CJP-ers betalen f3,—. Zaterdag 22 oktober De dorpscommissie van Den Hoorn geeft een feestavond in dorpshuis De Waldhoorn met medewerking van Klaas Bonne en het dansorkest Coby and the Goldstars. De aanvang is 20.15 uur. In De Lindeboom begint om 9.00 uur de finale van de nationale damkampioen schappen voor adspiranten. Om onge veer 13.00 uur volgt de prijsuitreiking. Zondag 23 oktober Om 14.00 uur worden in De Mars bij Den Burg de Texelse kampioenschappen fietscross gehouden. Bij Nieuweschild start om 8.00 uur een sportviswedstrijd, 's Middags wondt een jeugdmiddag gehouden die om 14.00 uur begint. Maandag 24 oktober De Overkoepeling van Vrouwenorgani saties heeft een vergadering in de Witte Burcht, aanvang 14.00 uur. De Sportraad vergadert vanaf 19.30 uur in het raadhuis. Op de agenda staat o.a. het bezwaarschrift tegen de korting op het zomerrecreatiewerk, nieuw tarief voor trimgroep, slotmanifestatie jubi leum, wijziging subsidieverordening, cursussen en functioneren van Spits. De vergadering is openbaar. Het College van Hoofdingelanden van het Waterschap Texel vergadert in het Polderhuis met de agendapunten: voor dracht voor benoeming van heemraad, keur op het dijkleger en fietsroute door Polder de Eendracht. De vergadering be gint om 20.00 uur en is openbaar. De voorzitter van het Landbouwschap spreekt in Hotel De Pelikaan over actuele agrarische zaken. Aanvang 20.00 uur. In het zaaltje van de Doopsgezinde kerk in Den Burg wordt een lezing gehouden over „enkele aspecten van het joden dom" door de heer Magid. Deze avond begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. Dinsdag 25 oktober In de Hollebol is een middag van de Vrouwenbond FNV met een lezing van H. Dikkers (dierenbescherming) over dierenleed, aanvang 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen hebben een bij eenkomst in de LTS-kantine waar F. Bloem zal spreken over vogels in woon- en broedgebied. Aanvang 20.00 uur. Het college wil geen maximum oppervlakte vaststellen voor kanto ren of kantines in agrarische schu ren. Per geval moet bekeken worden of de aanvrager de door hem ge vraagde ruimte nodig heeft. Dit standpunt werd bekend gemaakt naar aanleiding van het bezwaarschrift van G. T. Zoetelief die in zijn bloembol- lenschuur Oude Dijkje 8 een kan toor/kantine heeft van 40 m2, maar vol gens de gemeente deze ruimte wilde gaan gebruiken voor bewoning. Zoete lief ontkent dat en heeft bezwaar inge diend tegen het feit dat hij een bad en badgeiser, een aanrecht met gasstel en een wastafel uit zijn schuur moest ver wijderen. Van bewoning zou volgens Zoetelief geen sprake zijn en de inmid dels door hemzelf verwijderde voorzie ningen moesten ten dienste staan van zijn personeel. Alleen het bad kan volgens de be zwaarmakers worden aangemerkt als niet noodzakelijke voorziening in een personeelsruimte maar dat de ruimte ook moet dienen als wasgelegenheid en dat ieder recht heeft warmwatervoorzie ningen te treffen inclusief de mogelijk heid tot douchen en het zetten van kof fie. Zoetelief heeft een caravan en ver blijft daar als zijn woning is verhuurd aan toeristen. Verwijt Hij en zijn raadsman Mr. Feikema ver wijten het college dat op grond van ver moedens is opgetreden tegen de plaat sing van bad, aanrecht, e.d. Het was Zoetelief niet bekend dat voor de aanleg van warmwatervoorzieningen vergun ning moest worden aangevraagd. Het bezwaarschrift van Zoetelief tegen de verwijdering is door de beroepsschrif- tencommissie ongegrond verklaard en datzelfde deed het college. De commis sie had B en W ook geadviseerd een maximum oppervlakte voor bedrijfs ruimten vast te stellen maar deze sug gestie wordt dus niet overgenomen. Bij de bouwaanvraag maakte Zoetelief al bezwaar tegen een maximum opper vlakte van 20 m2 die was vastgesteld naar aanleiding van een rapport van de Stichting Proefboerderijen IJsselmeer- polders. De gemeenteraad besloot toen de oppervlakte op 40 m2 te brengen „omdat Zoetelief een dergelijke ruimte nodig had." Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur t/m maandagmorgen 8. uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. tot De Weekend Amfibische Expedi tie Wampexis een weekend ver plaatst. Een vrij groot aantal deelne mers bleek het komende weekend niet te kunnen, zodat de start nu op vrijdag 28 oktober plaats zal vinden. Mensen die dat weekend graag indivi dualistisch in de weer zijn, kunnen zich voor deze avontuurlijke tocht opgeven bij Peter de Hoogh (02220 4861, of bij André van der Vliet (02220) 4802. Don derdag is de laatste dag dat mensen zich kunnen opgeven. Er zijn nog wat plaat sen vrij. Deelnemers dienen vrijdag tus sen 18.00 en 18.15 uur in de kantine van de sporthal aanwezig te zijn. Om 18.30 uur volgt dan de eerste uitleg en de deel nemers vertrekken tegen 19.00 uur om pas in de loop van de volgende dag weer bij huis en haard terug te keren. Mensen die meedoen moeten bij zich hebben: een kwartje, acht gulden in schrijfgeld en beslist geen ander geld of waardepapier, een zaklantaarn, een fiets, regenkleding, droge kleren in een waterdichte verpakking en een hand doek. Het is een ieder vrij ook etenswa ren mee te nemen, maar de organisatie zorgt voor de maaltijden. l i s I I I I Van vrijdagavond 18.00 uur maandagmiddag 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Zr. M. J. J. de Jager-Raaphorst. Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223 821 (Lies) Zondag 23 oktober 1983 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur dhr. M. D. Kuiper Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 11.00 uur ds. Verbeek De Koog 19.30 uur Dienst in De Waal De Waal 19.30 uur ds. Verbeek m.m.v. Texels Chr. Mannenkoor Oosterend 9.30 uur kand. J. Smit Oudeschild 11.00 uur kand. J. Smit De Cocksdorp 9.30 uur dhr. Wieten GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur dhr. A Rienstra, met zanggroepje 19.00 uur dhr. A. Rienstra Uitzending „De Lichtboei" Oosterend 10.00 u. ds. J. Donker 19.00 uur ds. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in het kerkgebouw, Schoolstraat. Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst. Dinsdag 25 oktober: Oosterend 19.00 uur ds. A. B. v.d. Heiden, uit Enkhuizen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. J. P. Keuning Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk. Den Burg 19.15 uur ds. Vlugt, uit Harderwijk. Kogerstr. Van der Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur, Herenkoor Kindernevendienst Oosterend zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Zondag 10.30-11.20 uur Openbare lezing. 11.20-12.30 u. Wachttorenstudie, Iedere donderdag: Theocratische school, 19.30-20.20; dienstverga- dering 20.20-21.00 uur. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is op werk dagen geopend van 8.00 tot 18.00 uur en in het weekend van 9.00 - 18.00 uur, telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kan tooruren kan men rechtstreeks con tact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444 (tussen 23.00 en 08.00 uur). Het bureau te De Koog is elke dinsdag- en donderdagmiddag open van 16.00 - 18.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier land, tel. (02222) 270.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5