leurrijk en afwisselend ierk van Rob Valkenburg WAT IK ZEGGEN WOU.. Moeilijk jaar voor aardappeltelers Lagere voedingswaarde voor ruwvoer positie tot 28 oktober LAND BOUW lositie over „Activ" Maritiem Museum Speelgoed van directie Winterprogramma bedrijfsvoorlichting Plattelandsvrouwen „Vogels van hier" K IDAG 21 OKTOBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 it BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Valkenburg bij twee van zijn grote potloodtekeningen e expositie van de Texelaar Rob Valkenburg in de kelder van het Ihuis mag zonder meer afwisselend en zeer kleurrijk worden ge- nd. Valkenburg laat in ruim zestig werken zien dat hij een groot I tal stijlen in de kunst beheerst en wat belangrijker is, daar een ei- gezicht aan geeft. Het is de eerste tentoonstelling van deze irige Texelaar en naar alle waarschijnlijkheid ook de laatste want is bezig met het starten van een eigen theater op texel. •lang deze plannen geen werkelijk- zijn, beheert hij ,,De Etserij", een 'ietje aan de Weverstraat waar voor- sen met het onderwerp Texel wor- verkocht. Dit onderwerp ontbreekt op de tentoonstelling in het raad- Valkenburg geeft een overzicht van sar kunst maken, variërend van ma- itten van zijn poppentheater tot Jhouwwerken. it theater zijn grote liefde is, blijkt ijls uit het getoonde werk. niet in de te plaats door het regelmatig ge- van felle kleuren en het weergeven een bonte stoet mensen. Daar staat rustieke kant tegenover waarin Val- iurg gestyleerd maar met veel warm- lensen laat zien die meer alledaags maar door zijn aanpak toch iets ks hebben. Dat geldt vooral voor serie grote potloodtekeningen van wen. Valkenburg houdt van groot li] mensen maakt en op de expositie jen veel schilderijen van dunne plak- verf die de grove lijnen van zijn mo rn (soms duidelijk van de Amster- se straten geplukt) etaleren. Valken- werkte na het middelbaar onder- enige jaren op een reclamebureau rbij hij een opleiding voor reclamete- in volgde. Daarna haalde hij het di- meesterschilder" in Utrecht om irvolgen met de nieuwe lerarenoplei- t„d' Witte Lelie" waar hij in mei van ar afstudeerde op de vakken hand- ligheid en tekenen. Dogtroep jdens de opleiding groeide ook de esse voor theater en met mede ent Max Verstappen maakte Valken- het Maritiem Museum van Ou- :hild zal een speciale hoek wor- ingericht die gewijd is aan het laan van de Deense schoener tiv" in februari van dit jaar. Zoals and kwamen daarbij de acht jon- opvarenden om. Twee van hen elden op het Texelse strand aan lok tal van wrakstukken en ge- ksvoorwerpen werden later op strand van Texel gevonden. st grootste wrakstuk was het dak het kombuis van de schoener. Dit werd donderdagmiddag vanaf de lopige opslagplaats bij J. Uitgeest de Pontweg onder politiebegelei- overgebracht naar het museum, dak zal dienen als overkapping van .Activ'-stand in de juttersafdeling het museum. In de kerstvakantie zal nieuwe bezienswaardigheid in het tiem Museum voor het eerst door Sak kunnen worden bekeken. Ge it wordt dat de „Activ" collectie tal worden uitgebreid met voorwer- die zich mogelijk nu nog in particu- handen bevinden. Mensen die iets len worden verzocht het voor dit af te staan of uit te lenen. Er kan op len gerekend dat in de expositie op eitsvolle wijze aandacht aan deze sepsramp zal worden besteed. burg een poppentheater. De voorstelling van dit theater ging in december vorig jaar in premiere in de IJsbreker in Amsterdam en het programma gold te vens als eindexamenwerkstuk van de twee. Daarnaast werkte Rob bij het avantgardistische theater „Dogtroep" waarmee hij verschillende tournees door binnen- en buitenland maakte. Ook gaf hij les aan de streekschool Amsterdam. De periode bij de Dogtroep komt tot uit ing in een aantal etsen waarin de voor stellingen van de groep met behulp van teksten in grote lijnen wordt verteld. Het is een bijna middeleeuws schouwspel met als titel „De tocht van de verbeelding". Realistisch De expositie van Valkenburg wordt gepresenteerd als een overzichtsten toonstelling van wat hij op school heeft gemaakt, maar duidelijk is dat hij daar naast ook erg actief is geweest. Zo te kende Valkenburg drie maanden in Artis en een collage van dieren in potlood uit gevoerd hangt in de kelder. Zeer geslaagd zijn kleurrijke aquarellen van een balletschool en een serie van pop pen. Wat Valkenburg laat zien is duidelijk te veel om op te noemen, ook omdat alle verschillende technieken en onderwer pen een heel eigen sfeer ademen. Hij etst niei alleen maar er staan ook beeld houwwerken en er hangen linoleumsne den, olieverfschilderijen en zeefdruk. Het onderwerp Texel is niet helemaal vergeten want Valkenburg toont enkele aquarellen van De Slufter, Oost, Den Hoorn en 't Hooge. Deze werken zijn fantasierijk en duidelijk met veel betrok kenheid gemaakt en ook wordt aange toond dat er andere richtingen zijn om Texel weer te geven dan de werken die de „Texelse school" de laatste tijd als technisch knap maar langzamerhand eentonig produceert. Veel werken van Valkenburg zijn niet te koop, maar wat wel gekocht kan wor den is in prijs doorgaans zeer redelijk. Wie een bijzondere tentoonstelling wil zien kan tot 28 oktober terecht in de ex positiekelder op werkdagen van 9.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. Zowel voor de aardappeltelers in de volkstuinen als de akkerbouwers is de aardappellteelt niet altijd even voorspoedig verlopen. Na een vrij la te pootdatum door een nat voorjaar verliep de groei niet optimaal door de vrij hoge temperaturen en de droogte in de zomermaanden. Bij de consumptieaardappelen stierf het loof vaak vrij snel af door een schim melziekte. Het resultaat is een lage re opbrengst en aardappenknollen die vrij snel beginnen te rotten. Door de zware aantasting van de schimmel op het blad en stengels van aardappelen verschrompelde de boven grondse massa. De schimmel van de aardappelziekte was hiervan de veroor zaker. Deze schimmel ontwikkelt zich het snelst bij hoge temperaturen met een hoge luchtvochtigheid in het gewas. Tevens worden er sporen gevormd die vanaf de bovengrondse stengels en bladdelen op de grond kunnen vallen en met regen bij de knollen van de aardap pelen komen. Deze situatie deed zich vooral voor begin september toen er meer dan 200 mm regenwater viel in 14 dagen. De aardappelvelden waren door drenkt met water en de sporen van de aardappelziekteschimmel zaten rondom de knollen. Met de daarop volgende vrij hoge temperaturen ging de groei van de schimmel door op de knollen. Met het onttrekken van voedingsstoffen aan de knollen stierf het vlees van de aardappe len af en trad er rot op. Bij het schillen van de knollen zien we bruin en soms grauw weefsel in de aardappelknol zitten en in zware gevallen een geheel verrotte knol. Wanneer deze ziekte één keer in de knol zit is er meestal geen houden meer aan met het gevolg dat de knollen ge heel gaan verrotten. Snel opvoeren aan rundvee is dan meestal de aangewezen weg. Ook met het inkuilen van de aan getaste knollen onder een laag grond van plm. 1 meter is nog enig resultaat te De Teso is van de Tesselaars, de aan deelhouders. Texel, het mooiste Neder landse waddeneiland, het meest gelief de recreatie-eiland, doch helaas cok ,,prikkeldraad"eiland. Behalve prikkel draad vindt men er ook talrijke afsluitin gen en verbodsborden. Texel is een uniek vogeleiland, dus ook in eieren leg gen en uitbroeden en jongen verzorgen. Behoudens de drie vier weken bramen- plukken en bloemende lamsoren pluk ken, gaat dat broeden en verzorgen het hele jaar door. De Muy en Sluftergebie- den, althans die broedgedeelten, zijn ta boe. De lepelaars mogen niet gestoord worden, dus verboden toegangsborden, ook daar waar in vele vierkante kilome ters geen waterplasje is te ontdekken. Na het strandseizoen, in de herfst, win ter en het vroege voorjaar, is het devies voor de wandelaars: meenemen van plastic, dekens en thermosfles. Zeer te gen de zin der strandexploitanten wor den deze genoopt hun bouwwerken dan opgeborgen te houden, wat derving van inkomsten betekent, groot ongerief voor de gasten op het eiland, grote kosten voor herstel, afbreken en bij het nieuwe seizoen weer opbouwen. De exploitan ten en personeel maar in de sociale wet- ten. De betreffende machthebbers blij ken van sociale gevoelens gespeend. Deze roepen geen welkom aan de re creanten; de bewoners uiteraard wel. Het eiland bestaat grotendeels van de gasten en daarom hartelijk welkom. Kom genieten, wij zijn tolerant en voor vrijheid. Dus hartelijk welkom. Geen groter geluk voor de Teso-macht dan te horen: hoera, er zijn geen vijf wachturen meer, doch zes zeven, misschien sco ren we wel eens 10 uur, wat zijn „we" toch geliefd. Schande is het wel. Wel kom, hartelijk welkom. We houden heel veel van jullie, voorspoed brengers, we zetten dan ook als blijk hiervan ons beste beentje voor. Als bewijs van onze liefde, beste gasten, moet je na de uren wachttijden door de dirrekedons langs de kassa, om dan de zeven oprijbanen te bereiken, ommuurd door manshoog hekwerk, niet zomaar voor duizenden guldens door de directie aangeschaft, neen niet zomaar; uiteraard na gedegen studies. Het com plex, compleet met uitzicht-(schiet?)to- ren, voorzien van bulderstemgeluidsap- paratuur, meersoordige autobeschadi- gingsinstallaties bij het haaks oprijden van een der zeven banen en aan het ein de dure ondergrondse opklapbare drang hekken per baan. Rijdt men te vroeg bo ven een opklaphek, dan gaat de getrain de bulderstem dienst doen, ontzettende dreigementen uitend indien de dader niet onmiddellijk zijn wagen terugzet, ongeacht of een achterrijdende auto daarbij schade oploopt. Tesselaars, zakenlieden, die vaak met de boot over moeten, tweede woning en caravanbezitters, kunnen zich de „luxe" van het vele uren wachten niet permitteren en geven daarom honder den guldens uit voor zgn. V-kaarten, voorrangskaarten. Aan het jaareinde: de 6 of 15 rittenkaarten niet geheel opge bruikt, worden plotseling waardeloos. Ze zijn in het nieuwe jaar ongeldig, voor ve len een lelijke strop indien men niet in staat of in de gelegenheid was de kaart op te gebruiken. Ongehoord. Wat houdt Teso toch veel van de recreanten, onze brood op de plank-brengers. De betekenis van de V-kaarten aan de Helderse kant is nu gedevalueerd tot praktisch nihil. Kon men vroeger op de opritten voor V of gewone kaarten oprij den, de kaarten bij het oprijden geknipt, nu wordt men in een file gedirigeerd, on verschillig of men kaarten moet kopen of dat deze slechts geknipt moeten worden. De kassier moet nu in eigen tempo, be halve geld ontvangen voor de verkochte ritten en vervoersbewijzen, als „bij baan" de kaarten ook knippen en de slagboom bedienen. Het effeci I;, «n dat is onacceptabel en dient te veranderen, dat je niet meer zélf kunt bepalen met welke boot je over wil om afspraken of besognes te regelen. Je moet langs de kassa en daar geldt het spelletje „Er zijn nog zoveel wachtenden voor u." Het overkwam mij reeds tweemaal. Ruim op tijd aanwezig, vóór dat de boot aankwam in de trechter („zoveel wach tenden voor u") met een viertal kaartjes kopers voor me, met het gevolg, „dag boot". Pak de volgende maar. Een vis handelaar, zich beklagende bij de Hooge-heer directeur, kreeg ten ant woord, „koop maar een koelwagen". Gewoon een onbehoorlijk antwoord, maar ja, als de persoon te zwak is om macht te dragen, krijgt men die toestan den. Het is voor de passagiers wel om des duivels te worden. De discriminatie in waarde van de VEkaarten is in het geheel niet nodig; er zijn immers twee opritten, twee hokjes voor de kaartjesknippers. Zeer eenvou dig kan dus een baan voor de voor rangsmensen worden gebruikt, zoals dat altijd het geval is geweest en ook in drukke seizoentijden in gebruik moet worden gesteld, doch nü niet buiten ge bruik mag en kan worden genomen. Dit mannetje dient te worden betaald uit de tienduizenden guldens der V-kaarten- kopers. Zoals het nu gaat is het een groot schandaal, dit kan echt niet langer zo blijven. Zie zo, ik heb mijn jaren opgespaarde gal uitgespuugd en mijn ongevraagde niet gewaardeerde mening gegeven over beleid, nieuwbouwconstructies en voor al organisatie. Aan alle betrokkenen en belanghebbenden bij een vlotte gang van zaken bij Teso wil ik zeggen; „pik de huidige gang van zaken niet, verlang een menswaardige vlotte ontvangst bij de boot. Laat het weer worden Teso, Texels Eigen Stoomboot Onderneming." Dit is helaas nu niet meer zo. Teso is niet van de aandeelhouders, de Tesselaars dus, doch speelgoed van de directeur. Dit moet en zal veranderen. Om van Teso een staatsonderneming te maken is het m.i. mog te vroeg. Mo gelijk komt de directie tot beter inzicht en doet zij een stapje trug waar zij te ver ging. Dit dienen we eerst af te wachten; mogelijk beleggen aandeelhouders een algemene vergadering, al is het stem recht zeer beperkt ter bescherming van het bestuur. Ook de commissarissen dragen tegenwoordig een grotere ver antwoordelijkheid. In dit college zitten capabele krachten die voor een behoor lijk beleid zullen zijn en dit desnoods van de directie zullen moeten afdwingen ter verbetering van de resultaten en gang van zaken. G. Versteeg 's Gravenhage Vooral de voorjaarsgraskuilen hebben een lagere voedingswaarde dan de kuilen die gemaakt zijn in de zomer. Tevens hebben meerdere voorjaarsgras kuilen een hogere ammoniakfractie waaruit afgeleid mag worden dat er bo- terzuur in het gras aanwezig is. Zoals bij melkveehouders bekend is kunnen boterzuursporen problemen opleveren bij de bereiding van melk tot kaas. verwachten. Het produkt dat er dan overblijft kan aan rundvee worden opgevoerd; Bestrijding De aardappelziekte is goed te bestrij den door om de 7 tot 14 dagen te spui ten met een fentin/maneb combinatie. Dit moet dan vooral plaats vinden in een periode met hoge temperaturen en een hoge luchtvochtigheid. Praktisch in alle partijen pootaardappelen die na de re- genrijke periode van september geoogst zijn, komt enige mate van rot voor. De oorzaak van deze rot moet gezocht wor den bij natrobacterieën. Door de grote hoeveelheden regen is de grond boven de knollen dichtgeslagen met het gevolg dat er geen zuurstof meer bij de knollen kan komen. De levende knollen zijn gestikt en daarna vrij vlot aangetast door de natrobactierieên. Tegen deze bacterieën is weinig te doen. Men kan alleen zorgen voor grond die het overtol lig water snel af kan voeren en de grond niet dicht laat slaan. De Vereniging voor Agrarische Be drijfsvoorlichting Texel heeft voor deze winter een groot aantal avonden gep land met voorlichting over tal van agrari sche zaken. Naast een achttal lezingen komen er praatgroepen rond de thema's deelboekhoudverslagen, pootaardappel- teelt en akkerbouwbedrijven kleiner dan 30 ha. De jaarvergadering van de vereniging wordt op 23 januari gehouden en de boerderijentocht staat gepland op 16 fe bruari. Hieronder volgt het winterpro gramma met respectievelijk de datum, het onderwerp en de spreker. 31 okt. Bedrijfsontwikkeling tot het jaar 2000 door Drs. P. C Muntjewerf 7 nov. Veevoeding rond het afkalven Waar mogelijk dient het voordroog- kuilgras met een hoge ammoniakfractie gevoerd te worden aan niet melkgeven de dieren. Dit betekent dat dit ruwvoer vooral bestemd moet gaan worden voor droogstaande koeien en het jongvee. Mocht dit niet mogelijk zijn dan zal alle aandacht besteed moeten worden aan de melkwinning. Schone uiers zijn hier bij een vereiste. Om de uiers met spenen gemakkelijk schoon te kunnen maken voor het mel ken dient het haar op de iuiers en ron dom de spenen kort te zijn Hiervoor die nen de uiers opgeschoren te worden. Wanneer dit vroegtijdig gebeurt zullen de problemen met kortingen op de melk meevallen. Uit de praktijk is het bekend dat het volledig scheren van alle runde ren voor het opstallen voordelen geeft. Naast rust in de stal is het ook een keu rig gezicht dat er schone dieren in de stal rondlopen. Op schone runderen met Dinsdag 25 oktober komen de Platte landsvrouwen Texel, afdeling Den Burg bijeen in de kantine van de LTS. Het on derwerp van deze avond is „Vogels van hier in woon- en broedgebied". De heer F. Bloem, oud-Texelaar' zal deze avond dia's laten zien en vertellen over vogels in onze eigen omgeving. De aanvang is 20.00 uur. door Dr. A. van de Braak 14 nov. Koppeling Melkcontrole- Veevoeding door Ing. D. Waiboer 17 nov. Zorg rond het afkalven en ge zondheidszorg bij het vee door Prof. dr. A. Brand 21 nov. Organische stofvoorziening en waarden organische mestsoorten door P. Stoepker 28 nov. Plantenziekten en gewasbe scherming in het akkerbouwgewas door Ing. J. Meems 19 dec. Actualiteiten in de schapenhou derij door T. Ruiter 16 jan Kostenbeheersing op het akker bouwbedrijf door Ing. C. Vlot. kort haar komen minder luizen en blijft het zweten bij vrij hoge buitentempera turen weg. Graslandverzorging Na een weideperiode dient het gras land kort de winter in te gaan. Ruige bossen voor het opstallen van het rund vee dienen nog zoveel mogelijk afge maaid te worden of door schapen afge- vreten te worden. Blijven die bossen wel staan dan is de kans groot, dat deze in het voorjaar kale plekken geven waar on kruid gemakkelijk gaat groeien. Ook zijn de bossen mooie schuilplaatsen voor muizen die er na de mooie zomer in gro te aantallen aanwezig waren. Onkruidbestrijding In meerdere graslandpercelen is een grote hoeveelheid onkruid aanwezig in de vorm van muurplanten en paarde bloemen. Nu zijn er zeer goede ervarin gen met een onkruidbestrijding in de herfst tegen muurplanten. Terwijl er in het voorjaar nogal eens teleurstellende resultaten zijn met een bestrijding tegen muur. In de herfst is de temperatuur veelal nog voldoende om de muurplan ten het verder groeien te belemmeren door te spuiten met vier liter Mecroprop per ha. Ontwatering Wateroverlast bij winterdag op bouw en grasland geeft structuurbederf. Het gevolg hiervan is een matige groei van de gewassen die daarop het volgende jaar moeten gaan groeien. Voor het gras land met plassen water is naast een drai nage veelal een goede begreppeling no dig. Deze greppels dienen voordat er water staat goed gereinigd te worden waarbij ook de afvoerbuizen naar de sloot open dienen te zijn. Bouwland dat bij herfst en winterdag overlast van wa ter heeft kan nooit geen goede op brengsten gaan geven omdat de bewor- teling van welk gewas dan ook niet opti maal kan worden. Hier geldt hetzelfde als voor het grasland dat waterplassen Zaaizaadhoeveelheid in kg per ha. van het land dienen te blijven. Dit kan door te zorgen dat het water via goed onderhouden drains naar de sloot kan lopen of dat er greppels gemaakt dienen te worden waardoor het water naar de sloot kan stromen. Zoals met zovele din gen gaat hier ook de kost voor de baat uit. Kweekbestrijding Alle jaren weer zijn er percelen bouw land in gebruik waarin teveel kweekgras aanwezig is. Nu zijn er verschillende kweekbestrijders die ook nog in het cul tuurgewas gebruikt kunnen worden. Be ter maar vooral goedkoper is het om de kweek te bestrijden voordat het cultuur gewas gepoot of gezaaid gaat worden. Hiervoor dienen reeds vroegtijdig maat regelen getroffen te worden en dit kan reeds in de herfst. Wachten geeft meestal geen beter resultaat. Wintertarwe Wintertarwe is één van de weinige grasgewassen die nog een redelijk saldo op kan leveren. Wel dient de grond er geschikt voor te zijn, d.w.z. geen wate roverlast, niet te lage ph, niet te veel kweek en slemp- en droogtegevoelige grond. Ook kunnen de larven van de smalle graan- en fritvlieg het gewas nog uitdunnen wanneer het tarwegewas ge zaaid wordt op een perceel waar groene planten staan bij het ploegen. Nu is aan bijna alle negatieve punten zoals boven omschreven wel iets te doen. Hierbij valt te denken aan een goede drainage met een kalkbemesting. Kweek wanneer vol doende groot (plm 15 cm.) kan bestre den worden het glyfosaat. Slempgevoe- ligheid is deels tegen te gaan door direct met het ploegen te zaaien of na het zaai en de grond direct weer open te trekken met een grove tandcultivator. Droogte- gevoeligheid is te bestrijden op de daar voor geschikte gronden met het diepspitten. Hoeveelheid Voor het verkrijgen van een goed ge was wintertarwe is het noodzakelijk on geveer 500 halmen per m2 te hebben. Dit kan bereikt worden met 200 tot 220 plan ten per m2 in het voorjaar. Onder zeer goede omstandigheden kan uitgegaan worden van een veldopkomst van 85%. Daarnaast moet gerekend worden met een plantverlies van 10% in de winter. Om het gewenste aantal planten te krij gen moeten er ongeveer 280 korrels per m2 gezaaid worden. Bij een duizend kor relgewicht van 50 gram is dat 140 kg per ha. Hoewel de veldopkomst moeilijk te voorspellen is kan de volgende tabel als richtlijn gelden. Omstandigheden bij het zaaien Zaaizaad 40 in kg per ha bij DKG 45 50 55 Zeer goed 110 125 140 150 Gemiddeld 125 140 155 170 Slecht 140 155 175 190 Het DKG staat op de label. DKG Duizend Korrel Gewicht.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7