WAT IK ZEGGEN WOU. Met 30 Texelaars op lezoek bij Grisja mmmMé.-taf I Voor het a.s. weekend I «ws I r,- rr Vredesplan Dank Schrijfavond voor mensenrechten Vreemd geld Groene Kruis 29 en 30 oktober 1983 Kerkdiensten Tandartsen w Apotheek p Gezinsverzorging p Alcohol en drugs. p Dierenartsen p Noodslachtingen Brand/ambulance Rijkspolitie Kustwacht Eierland HI J DAG 28 OKTOBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 11 JRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Ik las dat de burgemeester van Texel, heer J. Engelvaart, een vredesplan rft gelanceed in de Sovjet Unie. Vol- ns dat plan zouden gewone men- i" in Nederland en de Sovjet Unie blij- nde contacten moeten leggen, om zo ende tot vredesafspraken te komen, larin de „diplomaten" in Geneve maar it schijnen te kunnen slagen. Het lijkt een heel goed plan toe, al heb ik wel ige vraagtekens die om een antwoord igen: Is het voldoende, dat die contacten al- :n tussen Nederlandse en Sovjet Unie rgers worden gelegd, of zou het niet ter zijn de burgers van alle West- en ist-europese landen daarbij te trekken? Welke taal of talen zouden daarbij jeten worden gebruikt? Veel mensen nederland zijn zo naief te denken, dat zich wel met een mondje vol Engels unnen behelpen". derde vraag is, of de heer Engel- rt er niet van op de hoogte is dat een ite groep mensen over de hele wereld dat idee al vele tientallen jaren in praktijk brengen? In Den Burg op Texel hebben reeds vóór de tweede wereldoorlog de gebroeders G. en J. Duinker, S. de Waal e.a. een monument opgericht ter nage dachtenis van de man die het ons moge lijk heeft gemaakt dat vredosidee in praktijk te brengen, nl. Dr. L.L. Zamen- hof, de ontwerper van Esperanto. Zelfs is het zo dat de opstand van de Georgiërs op Texel kon slagen mede dankzij Espe ranto, omdat de leider van het Neder landse verzet op Texel en de comman dant van de Georgiërs beiden Esperan tist waren en d.m.v. deze taal goede contacten konden leggen en een ver trouwensrelatie kon groeien. Jaarlijks worden op vele plaatsen in de wereld congressen en andere bijeenkomsten georganiseerd. De afgelopen zomer vond in Budapest het grootste ooit ge houden Esperanto-congres plaats. Meer dan 5000 mensen uit meer dan 50 landen namen daaraan deel, zonder tol ken! Onder hen waren enkele honderden Sovjet burgers, waaronder veel Geor giërs (Russen worden deze mensen lie ver niet genoemd). Met velen van hen heb ik persoonlijk gesproken, maar ook met Amerikanen, Duitsers, Polen, e.v.a. en heb ik mij niet behoeven te „behel pen". Iedere Esperanto-bijeenkomst is trouwens een „verbroederingsbijeen komst". De meeste Esperantisten heb ben regelmatig contact (schriftelijk en mondeling) met mensen uit vele landen. Niet alleen „gewone mensen" gebruiken Esperanto maar ook o.a. verschillende takken van de wetenschap maken dank baar gebruik van deze wel terdege leven de taal. Het wordt hoog tijd dat men onge gronde vooroordelen overboord zet en gaat inzien, dat voor internationaal con tact een neutrale taal uitkomst kan bren gen. Een taal bovendien, die het door zijn eenvoud en logische structuur mo gelijk maakt, dat iedereen deze taal goed tot zeer goed kan leren, bovendien in veel kortere tijd dan men voor welke taal dan ook nodig heeft. Esperanto-klubo Den Helder Treilerstraat 11, 1784 SW Den Helder K. J. KLein (voorzitter) Naschrift: Het is niet voldoende dat alleen contacten worden gelegd tussen burgers van de Sovjet Unie en Neder land. Volgens het „Texelse vredesplan" moet het door de historie veroorzaakte contact tussen Texel en Georgië het be gin zijn van een ontwikkeling waardoor op den duur miljoenen mensen uit alle landen die tot dusver vijandig of met on begrip tegenover elkaar staan, bij elkaar op bezoek gaan. Op dit moment lijkt het uit puur praktische overwegingen voor de hand liggend om daarbij Engels als taal te gebruiken. Deze taal wordt op alle scholen in de Sovjet Unie onderwezen maar er is uiteraard geen enkele bezwaar tegen dat Esperanto daarnaast een steeds belangrijker rol speelt. De opstand van de Georgiërs op Texel is overigens niet geslaagd want de „Rus sen" hebben het onderspit moeten del ven. Hoogstens zou men vanuit het standpunt van de Georgiërs van „geslaagd" kunnen spreken omdat zij door in opstand te komen hebben ver oorzaakt dat zij uiteindelijk in hun vader land zijn gerehabiliteerd. -Red. De Georgiè-reis is achter de rug en de deelnemers genieten nog na van de on telbare interessante momenten die ze hebben meegemaakt en die de reis on vergetelijk hebben gemaakt. Ongetwij feld zullen de Texelaars die bij de organi satie van deze reis waren betrokken schriftelijk dank brengen aan de mensen van het reisbureau, maar wie denkt er aan die Texelaars? Laat ik daarom die taak op me nemen. Ik weet zeker te spreken namens alle deelnemers als ik zeg: echtparen Engelvaart, Oskam en De Graaf, dank, heel hartelijk dank voor de fantastische reis die u ons bezorgd heeft. Het was een ervaring die een mens maar één keer in zijn leven mee maakt, het was geweidigi P. Beemsterboer, Den Burg. Op 10 december 1948 werd de „Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens" door de Verenigde Naties aan genomen. De meeste regeringen heb ben toen aanvaard dat die mensenrech ten ook voor het eigen land zouden moeten gelden. Maar in de praktijk komt daar niet veel van terecht. Amnesty In ternational beijvert zich ervoor dat die mensenrechten worden nageleefd. De werkgroep Texel van Amnesty In ternational organiseert op dinsdag 1 no vember in de bibliotheek een schrijfa vond. Er wordt geschreven voor de vrij lating van mensenrechten-activisten. Le den van de werkgroep hebben voor beeldbrieven gemaakt. Brieven worden o.a. verstuurd naar Bangladesh, China en Guatamala. In Bangladesh zit Sunil Kanti De gevangen. Hij werd vreselijk gemarteld. Sunil schreef over schendin gen van mensenrechten tegen de plaat selijke boeddhistische stammen, die zich verzetten tegen islamitische invloeden. De Guatemalteekse vakbondsadvoca te América Yolanda Urizan werd direct na haar ballingschap op 25 maart 1983 gearresteerd. Daarna is zij zoals dat heet „verdwenen". Zij was in 1980 het land uitgevlucht omdat zij voortdurend met de dood werd bedreigd wegens haar werkzaamheden als advocaat voor de vakbond. In China is Liu Quing op 11 januari 1979 gearresteerd omdat hij verslagen van een proces tegen een andere mensenrechten-activist Wei Jingsheng verkocht. Westduitse marken 100= 7110,25 Belgische franken 100=7 5,31 Franse franken 100 7 35,50 Zweedse kronen 100 7 35,75 Zwitserse franken 100= 7135,75 Deense kronen 100 7 29,25 Amerikaanse dollars 1 7 2,86 Engelse ponden 1 7 4,23 Oostenrijkse schilling 100= 7 15,78 Italiaanse lires 10.000 7 17,50 Spaanse peseta's 100= 7 1,79 ■en Intourist-bus met dertig Texelaars rijdt het Georgische dorpje spi binnen, draait een smal straatje in en stopt in de buurt van de ning van Grisja Baindoerasvili. Deze oud-strijder, één van dezo- van moeder Cornelia Boon-Verberg, heeft de groep uitgenodigd 17 een eet- en drinkgelag en dat betekent dat hij en zijn familie ten noch moeite hebben gespaard om het de Texelaars naar de zin maken. De verwachtingen waren hoog ipannen maar de kreten van verras- 3 en bewondering zijn niet van de ;ht als de gasten uit het verre Holland het lommerrijke binnenplaatsje de ka- ir instappen. Kleine tafels zijn in een ige rij aan elkaar geschoven en para- lelijk gedekt. Brood, diverse worst- en «soorten, sausjes, onbekende leitjes van vis en vlees, kaviaar, kaas meerdere soorten, flessen spuitwater, ionade en wijn, hoge schalen met ap- Is, peren, druiven, granaatappels en dere vruchten. Verlegenheid Er is op het tafelkleed haast geen plek ir over, maar nauwelijks heeft iede- op de lange banken zijn krappe latsje ingenomen of er wordt nog r aangevoerd. Het is duidelijk dat dagen voorbereiding aan vooraf zijn gaan. En ook dat Grisja er diep voor in beurs heeft moeten tasten. Menigeen lit zich in verlegenheid gebracht, aar de gids verzekert dat iedereen met n gerust geweten kan aanvallen. De msen willen het nu eenmaal zo, het is ditie en het zou zelfs worden kwalijk nomen als je niet mee zou eten. Seorgièrs doen alles hevig: rouwen, sstvieren, drinken, eten, liefhebben en reken. De ene gemoedgesteldheid at abrupt over in de andere. Tranen leien snel maar even vlot breekt de Ie lach door. En op alles wat maar nkbaar is wordt gedronken, véél ge roken. De Texelaars kunen het met leite bijhouden. Nauwelijks heeft Gris- Dpgeroepen een glas te drinken ter na- dachtenis van moeder Cornelia Boon het volgende glas wordt geheven op vrede tussen de volkeren, op de on- linge broederschap of op de mooie uwen. De mooie vrouwen zelf hou- tzich op de achtergrond. Ze spreken t maar blijven glimlachend nieuwe kernijen aanvoeren, iet van Heerwaarden, burgemeester gelvaart en enkele andere Texelaars in gezelschap hebben zoiets al eerder egemaakt; hun reacties verraden een iere routine. Texelse vlag ingelvaart staat op en vraagt het ord. Tot verontwaardiging van de an- en roept hij: „Ik vind dat de tafel te gis." Waarna hij uitlegt dat de Texelse nog ontbreekt. Hij plaatst een vlag- t|e tussen de gerechten waarmee in I manco is voorzien. Algemene hilari- Groot succes heeft Texels burgerva- t bij het uitbrengen van de volgende rok. „Lieve vrienden, ik hoop dat cul- ir en sport tussen Texel en Georgië de ide bevordert." Hij zegt het in moei- im ingestudeerd Georgisch. Dat irdt op prijs gesteld. Een applaus kla- t op. De maaltijd is nauwelijks een lartier gaande of er wordt opnieuw 1 dronk uitgebracht door Grisja, weer moeder Cornelia. „Jammer dat zij is", zegt de Georgiër zich de tranen de wangen vegend. „Maar ik hoop u alemaal nog heel lang leeft en zich 3' zult blijven herinneren." Het glas at achterover en wordt in één keer he- "aal leeg gedronken. Om te laten zien I er echt geen spat meer inzit wordt teven op z'n kop gehouden. Zo hoort De vorige week zijn tal van leden van de groep Texelaars die een week in Georgië doorbrachten in de gelegenheid geweest om een Georgisch feestmaal mee te ma ken. Bijgaand een poging om de gang van zaken tijdens één van deze ontmoetingen te beschrijven. het en zo doen de Texelaars het dus ook. Gijs Oskam kijkt bezorgd om zich heen en vreest voor het welzijn van de groep als het zo een paar uur doorgaat. Maar ook hij wil zijn steentje bijdragen aan het gebeuren en voert het woord. „De re dacteur van de Texelse Courant zit met een probleem", roept hij. „Hij weet niet hoe hij deze geweldige ontvangst moet beschrijven want het is ónbeschrijfelijk. Ik heb tegen hgem gezegd: schrijf maar dat je eerst chauvinist was, maar dat je bent verbeterd nu je in Georgië bent ge weest., Ze zeggen bij ons wel eens dat de Parijse keuken niet is te verbeteren. Maar Georgië wint het van Parijs. Ik breng een dronk uit op de vrouwen die dit allemaal hebben klaargemaakt!" De handen gaan weer op elkaar. „Goed ge daan jochie", roep een Texelaar, Rijk de Gooijer in het Paturain-spotje imiterend. Abraham De feestvreugde stijgt als bekend wordt gemaakt dat er een jarige in het gezelschap is. Het is Tjip Huisman die vandaag Abraham heeft gezien. Grisja reageert onmiddellijk en drukt Tjip een fles cognac in de handen. Mevrouw Nellie Broere-Risseeuw komt met een originele bijdrage aan dit cultureel-culinair gebeuren. Ze zet het bekende liedje van Jules de Corte in: „Ik zou wel eens willen weten, waarom zijn de bergen zo hoog." En ze voegt er een zelfgemaakt nieuw couplet aan toe: „Ik zou wel eens willen weten Waarom gingen we naar Georgië toe Om de schoonheid van het land te aanschouwen Of om een brug over een afgrond te bouwen Maar het is zoals Viruly eens zei leder mens zoekt geluk zoals wij..." Applaus. Menigeen pikt een traan weg. De Texelaars hebben nu aardig door wat er van hen verwacht wordt. Huug Snoek staat op en brengt de ge beurtenissen van april 1945 in herinne ring. Het dreigt langdurig en taai te wor den, maar gelukkig zorgt Huug voor een olijk slot: „Als we deze mensen straks uitnodigen op Texel kenne we ze niks an ders geve dan boerekool met worst!" Van de andere kant van de tafel wordt geroepen dat ze op Texel nog wel wat anders kunnen bereiden dan deze Hol landse kost maar Huug heeft het pro bleem goed gezien: het is bij voorbaat onmogelijk om bij een tegenbezoek ook zo overdadig uit te pakken. Vredesplan Onder de aanwezige en blijkbaar in wonende familieleden van Grisja bevin den zich ook zijn zoon Misja en schoon dochter. De schoondochter heeft een mooi kindje op de arm. Harry de Graaf neemt het kindeje over, spreekt de wens uit dat het minstens 100 jaar oud mag worden (wat in Georgië niet zo bijzonder is) en dat het nooit oorlog zal meemaken. Roepen om vrede is echter niet genoeg; er moeten initiatieven genomen worden, het door de burgemeester gelanceerde vredesplan verdient daarom steun. Een tegenbezoek van Georgiërs kan het be gin zijn van een ontwikkeling die op den duur effectiever is voor het bewaren van de vrede dan het voortdurend opvoeren van de bewapening. Grisja brengt een dronk uit op de kameraden die in de Texelse aarde zijn begraven. Traditioneel doopt hij tevoren brood in de wijn en eet het brood op. Voor de houding van de Texelaars in de oorlog heeft hij niets dan lof. „U hebt ons niet verraden." Gesproken wordt ook door Piet van Heerwaarden die met enkele Texelaars al eerder bij Grisja op bezoek is geweest. Nan Huisman uit Den Burg voegt eraan toe: „Piet is een echte communist en ik hoop dat ik een echte christen mag zijn, een volgeling van de vredevorst Jezus Christus. Ik ga geen preek houden maar ik zeg: zalig zijn de vredestichters!" Alom bewondering voor deze moedi ge getuigenis in deze atheistische omge ving. Applaus dus en na afloop schou derklopjes van andere christenen, waar van sommigen het er moeilijk mee heb ben dat bij al die maaltijden van de afge lopen dagen nooit om stilte wordt ge vraagd voor het gebed. Museum Het is toegestaan om de tafel te verla ten om in de andere vertrekken van het huis een kijkje te nemen. Zoon Misja leidt belangstellenden naar de aangren zende kamer waar de verbondenheid met Texel zonneklaar blijkt. Aan de wand hangen foto's van mevrouw Boon- Verberg, de Texelse boot en van Texelse landschappen. Misja toont een album vol foto's. ook van Texel en in het bijzon der reportages die zijn gemaakt hij de bezoeken van moeder Cornelia aan Georgië. Het eten en drinken gaat door. Lange spiesen met gebraden vlees worden aan gevoerd. Nieuwe flessen worden open getrokken. Zelfs de meest bedreven eters en drinkers zien nu in dat het alle maal nooit opkan. Als de eerste Texelaar letterlijk onder de tafel gaat, beslist bur gemeester Engelvaart dat het tijd is om het feest af te ronden. Want het is in middels duidelijk dat het niet de taak is van de gastheer om aan te kondigen dat het malen is gedaan. Duizelig loopt ieder naar buiten. Maar voor het zover is wor den geschenken uitgewisseld. De familie van Grisja geeft ringen en andere per soonlijke kostbaarheden weg. Opnieuw zichtbare ontroering. Zoiets heeft nog nooit iemand beleefd. Nog één keer wordt gedronken: op een geslaagde thuisreis van de Texelse vrienden. Arm in arm en duizelig komen Georgiërs en Texelaars het binnenplaatsje op. lede reen put zich uit in verontschuldigingen. Mensen we moeten nu écht weg. Om helzingen en wéér omhelzingen. Het in stappen in de bus verloopt met veel ver tragingen. Familieleden en kinderen uit de buurt stromen toe: met druiven en takken waaraan onbekende heerlijk sma kende oranje vruchten zitten. Moeizaam zet de bus zich in beweging, een wui vende menigte Georgiërs achterlatend. u he-*1 ri rft itt <<af v \J. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur t/m maandagmorgen 8. uur Dokter R. Coutinho. Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220 2023. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Zr. J. B. Mannessen, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Lidmaatschapskaart meebren- Ot-mXAirog gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. I P Spreekuur: elke werkdag van M 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot gj 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Jg Burg, telefoon (02220 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en gj 19.00 uur gebeld worden met mevr. M N. Schuijl, telefoon (02225) 446. V/ Consultatiebureau voor alcohol en M drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. yfo Spreekuur volgens afspraak: tele- g? foon (02226) 413. yy Zelfhulpgroep voor partners van gj verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; ig; 's avonds (02223 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen tele ga foon (02220) 2527. P Voor noodslachtingen bellen op M werkdagen (02220) 2182 (slacht- W plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- w centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-27???. Zondag 30 oktober 1983 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman Viering Maaltijd des Heren Den Hoorn 11.00 uur ds. Wisman De Koog 9.30 uur ds. Verbeek gezins/oogstdankdienst De Waal 9.30 uur dhr. M. D. Kuiper Oosterend 9.30 u. ds. N. van Gelder Oudeschild 11.00 u. ds. N. van Gelder De Cocksdorp 11.00 uur ds. Verbeek GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. A. Koetsier 19.00 uur Ds. Blaauw Bijzondere viering. Thema: Ge loof: ia - Kerk: neel "Ttf/nVV Fréëlance in Jesus. Uitzending via „De Lichtboei" Oosterend 10.00 u. ds. J. Donker Dankuur voor gewas en arbeid 19.00 uur ds. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Ds. A. B. v.d. Heiden, Bediening Heilig Avondmaal 16.00 uur Ds. A. B. v.d. Heiden GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogetstr. Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. H. T. Ament uit Warns. Uitzending via „De Lichtboei" BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Scholtens uit Buitenpost. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Themadienst, The Gospeltrain Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur, Herenkoor De Koog zondag 9.30 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Woord-Communiedienst JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Zondag 10.30-11.20 uur Openbare lezing. 11.20-12.30 u. Wachttorenstudie, Iedere donderdag: Theocratische school, 19.30-20.20; dienstverga- dering 20.20-21.00 uur. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is op werk dagen geopend van 8.00 tot 18.00 uur en in het weekend van 9.00 - 18.00 uur, telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kan tooruren kan men rechtstreeks con tact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444 (tussen 23.00 en 08.00 uur). Het bureau te De Koog is elke dinsdag- en donderdagmiddag open van 16.00 - 18.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier land, tel. (02222) 270.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 11